[ calimero @ 04.03.2007. 22:45 ] @
Hi,
posto sam video u jednoj poruci da madamov kaze za svog prijatelja da je "switcher" (presao sa PrCa na Mac) a i ja sam sam skorasnji switcher (imam Mac-a nesto vise od mesec dana) interesuje me od kada ste vi poceli da koristite Mac-a (tj. kada ste postali switcher :) )?

Moja kratka istorija sto se tice koriscenja Maca: na Macu sam se igrao neke 1986 (LodeRunner) i zezao se sa MugShoot-om (foro robot program) i jos par programcica... doduse sve to na Atariju ST i Mac emulatorima Spectre i Aladin.

Dalje, 1998 sam kratko vreme imao PowerBook 5300 ali nisam bas nesto bio odusevljen MacOS v.7 pa sam ga ubrzo i prodao... (inace sve vreme sam koristio Atari racunare) da bi mi oko 2000. crko Atari Falcon030 i tada sam kupio PrC kanturinu :(
i evo, sa njom sam se mucio do skoro :/ ...dok nisam ponovo "otkrio" Mac. Mac i Mac OS X su stvarno extra! Jedini minus je sto mi se desava da tu i tamo neka aplikacija opizdi (sruse se) po random principu (konkretno VLC player, FireFox i RapidWeaver)... inace sve ostalo je savrseno i stvarno sam srecan sto sam ponovo otkrio Mac-a (zali boze onoliko potrosenog vremena sa PrCom)...

eto toliko; morao sam da podelim svoje odusevljenje sa vama :)

pozdravim svim Machintoshevcima! :)
[ NastyBoy @ 05.03.2007. 00:14 ] @
Citat:
Koliko dugo koristite Mac?


Od trenutka kad su napravili, pa onda doterali, pristojan Unix sistem. Da nije toga verovatno ne bih imao Meka danas.
[ milke @ 05.03.2007. 00:49 ] @
Sa' će da se javi Miki (madamov), Ljubiša (MacOS), a možda i još neko (Toša Serbian) i da nas ubiju cifrom, koja datira tamo negde sa početka 90-ih.

Inače ja:

- prvo iskustvo 1987 godina
- totalni prelazak: pre četiri godine
- razlog čekanja: lepo kaže Nasty:
Citat:
NastyBoy: Od trenutka kad su napravili, pa onda doterali, pristojan Unix sistem. Da nije toga verovatno ne bih imao Meka danas.
To se po meni desilo sa verzijom 10.2 (Jaguar), 10.0 i 10.1 su bile jako spore. Sa druge strane, ma koliko lep bio MacOS 8/9 za korišćenje, ispod haube je bio krš (na nivou Win 95).

Inače sam u međuvremenu, tokom '90-ih, sanjao NeXT, ali naravno to je ostao samo sanak pusti, kako zbog cene, tako i zbog nemugućnosti da se u Srbiji u to doba (slatke '90-te, sećate se) uopšte dođe do jednog. Jako sam se obradovao kada me je jednog dana u decembru 1996. na stranici www.next.com dočekala vest da je Apple kupio NeXT (na NeXT stranici je tada pisao "merger", valjda da malo ublaže kupovinu, mada se, s obzirom ko je nakon toga preuzeo rukovodeće funkcije u Apple-u, može reći da nije Apple preuzeo NeXT, već je bilo obratno) i odlučio da svoj sledeći OS razvija na bazi NeXTStep/OpenStep-a.
[ madamov @ 05.03.2007. 09:02 ] @
Prva iskustva i malo rada na njemu 1988. ili 1987., imao sam prilike da ga probam, što bi se reklo, uživo, ali ga nisam imao osim u istom obliku kao i ti: Spectre i Aladin na Atariju ST. Jednom prilikom smo SIT, ja i još jedan naš drugar pustili da moj Atari 1040 ST i Mac Plus igraju šah jedan protiv drugog, prvi pod emulatorom, Atarai ga je uve dobijao, možda je jednom ili dva puta plusić izvukao remi.

Prvi Mac sam kupio 1991.-e, Mac IIci. Posle sam se menjao za PowerBook 180c, pa ponovo vratio na ci. Onda sam 1994. u jednoj firmi radio na svemu od ovoga: LCIII, Centris 650, PowerMac 6100, PowerMac 8100, Workgroup Server 8150. Onda odlazak u privatnike, pa kupovina PowerBooka 1400cs, u Španiji kupujem iMac SE, prodajem po povratku ovamo i tako dalje.

Nego, zar nije bila već ovakva tema, ne mogu da je iskopam?
[ madamov @ 05.03.2007. 09:07 ] @
Citat:
Inače sam u međuvremenu, tokom '90-ih, sanjao NeXT, ali naravno to je ostao samo sanak pusti, kako zbog cene,

Pred odlazak u penziju mog ćaleta koji je bio pilot u JAT-u odosmo nas dvojica 1990.-e u Singapur u shopping tehničke opreme, televizora i slično. Kupim neki računarski časopis i vidim da se održava nekakav sajam pa uzeh taksi da isti obiđem. Šetam halama, kad ispred mene Canonov štand i na njemu na udarnom mestu NeXTCube. Posle vidim i još dva NeXtStationa. Batalih sajam i ostadoh tu dva sata pričajući sa čovekom na štandu ne bi li me pustio da malo klikćem. B)
[ DS_Store @ 05.03.2007. 13:12 ] @
S naročitim ponosom svečano izjavljujem da je moj prvi računar bio Mac (a i ovaj posle njega), tako da nikada nisam ni bio svičer.

Doduše, zbog mlađih članova porodice odskora imam i jednu kanjtu ali je ne smatram svojom mašinom iako sam ja morao dati teeeeško zarađeni novac :]
[ DS_Store @ 05.03.2007. 13:14 ] @
Citat:
madamov: Nego, zar nije bila već ovakva tema, ne mogu da je iskopam?


Eeeee... "Srodne teme"?
[ calimero @ 05.03.2007. 14:40 ] @
da ali pre 3 godine... :) ovo je prvenstveno otvoreno zbog nas, novopecenih switchera :) a i da se malo bolje upoznamo mi novi sa Vama starim korisnicima/clanovima Mac teme.

btw ako mislite na ljubu koji se preziva na R i koji koristi dugoooo mac onda se sigurno poznajemo jer je on bio atariSTa pre nego sto je postao macovac :D
[ cikaKosta @ 05.03.2007. 15:36 ] @
Prvi susret tek pre 3 godine, mada sam slusao o macovima par godina pre nego sam i dobio jedan, i poceo da klikcem cuvenim JEDNIM klikom (cudio sam se 5min gde im je desni taster ) . Prvo iBook @500 pa iBook@700 i sad iMacG4.
Standardna prva pitanja na ovom forunu tipa,"moze li win" i to...
isti slucaj kao i sa DS_Store-om sto se pc-a tiche...
Nisam ga imao skoro godinu dana (mislim na pc) ali, puste ovce....i livade...

@calimero
mislim da je u pitanju Ljubisa Z, a ne R
[ MMX @ 06.03.2007. 08:36 ] @
Prvi susret sa Mac-om je bio krajem 2001. godine, stari dobri iBook G3 i tada aktuelan Mac OS X Puma. U jesen 2004. dobio sam svog prvog Mac-a, iMac G3 SE @ 600. Posle njega iBook G3 (koga i danas imam i koristim) i od pre 3 meseca MacBook Pro.
[ Marko Lisinac @ 06.03.2007. 13:41 ] @
Koristim Mac par meseci (od jula '06)... Jedino sto mi zagorcava rad na Mac-u je problematican hardver (prva generacija MacBook Pro-a) ali i pored toga tesko da bih mogao da se vratim na Win...
[ MacOS @ 06.03.2007. 13:47 ] @
> ~btw ako mislite na ljubu koji se preziva na R i koji koristi
> dugoooo mac onda se sigurno poznajemo jer je on bio atariSTa pre
> nego sto je postao macovac :D

Jok, ja sam taj. :) Nego, kako je svet mali, rece mi Stefan sa
Sezama da si ga nesto kontaktirao. A jel ti je poznat Markiz sa Sezama?

A, da, tema... Zx Spectrum 48 pa 128 sa Disciple intejfejsom i
flopijem pa Atari 520STM, Mega1, Mega2, MegaSTE4 a onda Apple IIci,
6100/60, 4400/200, Pismo, PB AL 1.25, Mini... Sad se nesto razmisljam
u vezi Intela jer ispada da moram da pregazim rec da ni to cudo nece
da mi udje u stan. Al eto, prebacismo se na njega pa mi sad bas i
nema druge. :(
[ calimero @ 06.03.2007. 14:53 ] @
"Lokacija: Karaburma" - da ljubo to si definitivno ti :D

elem, ne znam ko je Stefan sa Sezama, mozda sam ga i kontaktirao... preko bechmark foruma najverovatnije; rece mi da se rado seca Atarija :)
A sa Markizom sam se cuo i treba da se vidim ovih dana... imam neko brdo lepo sortiranog softwarea za ST a treba mi i 14MB prosirenje za Falcona. Inache treba da mi stigne CT63 turbo karta za F030 :)

Nego bas nesto citam: MacOS X je baziran na Mach kernelu a Atari je neki 7 godina ranije (1993) imao MiNT kernel kocipiran po uzoru na BSD i OS koji je mogao da pokrece i TOS i POSIX programe istovremeno... :)

http://en.wikipedia.org/wiki/MiNT
"MultiTOS was released in early 1993 and while finally offering Atari users a multitasking system it also had some serious drawbacks - the system was very slow." ono sto se na Macu desavalo 2000 na Atariju se desavalo 1993 :D


btw secam se ljubo da sam igrao malo DukeNukem na tvojoj 6100/60 mashini pre i ha haj godina :D
[ SladgeHammer @ 12.03.2007. 22:30 ] @

Od 1999. god. PowerBook 540c sa OS 7.5.3 pa na kraju OS 8.1. Kako sam do njega dosao je posebna storija ...
Dalji razvojni put PowerBook 1400c/117.
Onda PowerBook G3 Series I - sa OS X 10.3.9 na kraju.
A sada Titanijum na 1 GHz.
U medjuvremenu je bilo u kracim periodima i Performa 475, PowerBook 190, Color Classic, Mac II.

[ Deni-2 @ 14.03.2007. 23:04 ] @
Ja sam switcher od pre jedno 4 godine i to prevashodno što je Mac bolje radio u Adobeovim programima ali sa kupovinom Intel Mac-a moj rad je postao noćna mora. Sva sreća što imam Win (preko Boot Campa) jer u njemu Adobe paket za sada radi brže (iako malo klimavo).
Za sada živim u nadi i iščekivanju da će se Adobe CS 3 UB pojaviti što pre da nebi bio switcher za Windows
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.03.2007. 23:09 ] @
Pa znao si u šta se upuštaš sa Rosettom. A sada imaš priliku da probaš PS CS3, pa da na vreme odlučiš kojem carstvu ćeš da se prikloniš :)
[ Deni-2 @ 17.03.2007. 10:19 ] @
Naravno PS CS3 je pravo otkrovenje, zato pitam da li će uskoro izaći ceo paket CS3
[ iBook2002 @ 17.03.2007. 18:40 ] @
prvo sretanje mislim da je bilo 1987 na Plus-u.
Prvi Mac sam dobio 1997 i to Performu 5215 CD.
Od 2002 koristim iBook G3.