[ drale @ 05.03.2007. 12:30 ] @
Prelistao sam ceo forum da bi našao odgovore koji mi trebaju, ali neke stvari mi nisu jasne pošto se malo toga govori o internet prodavnici gde se prodaju samo fajlovi. Znači, nikakva roba i nikakva kupovina.

Treba za nekoliko meseci da otvorim sajt gde bi prodavao PDF fajlove razne sadržine. To bi bila klasična internet prodavnica gde bi ljudi pristupali iz celog sveta i kupovali materijale koji su u digitalnom obliku. Imam nekoliko pitanja:

1. Izbor plaćanja - kao što je kostatovano na forumu, PayPal u daljoj budućnosti otpada za bilo kakav ozbiljan posao jer nam u potpunosti ograničava pristup. Gledao sam 2Checkout koji je u redu, ali mislim da dosta stranaca jednostavno ide samo na Paypal i mislim da će se verovatno smanjiti broj kupovina ako zapadni kupac naiđe na nešto što nije PayPal. Video sam dosta tema o Paypalu, ali većina su ako se kupuju materijalne stvari. Da li je nekako moguće raditi iz Srbije ovakav vid prodavnice kroz Paypal.

2. Osnivanje firme i porez - cilj mi je da napravim sajt i stvarno neću da imam nikakvih problema sa nekim birokratam ili sl. Pošto nisam pravnik ili ekonomista nego tehničke struke interesuje me da li u Srbiji postoji neki zakon koji objašnjava rad ovakvih firmi. Takođe me interesuje da li ja mogu otvoriti Offshore kompaniju i raditi preko nje. Da li bi preko Offshore kompanije mogao pristupiti paypalu. Koliko ja kapiram postoje dve solucije:

- prva je da idem na 2Checkout i da im dam da prosleđuju novac na neki moj račun u Srbiji - da li u ovom slučaju plaćam neki porez i koliko je to
- Druga je da osnujem Offshore kompaniju sa računom u nekoj inostranoj banci i posle moram prenositi novac iz strane banke u Srbiju - Da li u ovom slučaju mogu ići kroz Paypal i da li postoje problemi prilikom uplaćivanja novca iz strane banke u našu.



Pozdrav
[ farnsworth @ 07.05.2008. 09:31 ] @
E vidis, i mene ovo veoma zanima, i ja sam tehnicke struke pa nisam previse upucen u te stvari, al ineresantno kako se u ovih godinu u kusur dana niko nije javio od ovih momaka sa elektronskog poslovanja... Valjda se o tome ne uci u skoli, ili je previse tesko pitanje... :)