[ sadux @ 07.03.2007. 07:27 ] @
U narednih mesec dana planiram da kupim iMac ( http://www.mac.co.yu/ponuda/store/imac.php ) pa sam hteo da postavim par pitanja..
Ima nekih stvari koje ne znam kako ce se odvijati i da li cu moci da namestim kada ga kupim,zato i otvaram ovu temu kao potpuno nov imac user.. :)

Za pocetak imacu verovatno problem sa netom..Zasto?Zato sto sam kod provajdera koji daje uslugu wireless mreze..Kod njih sam dobio neku mreznu kartu Gigabyte GN-WP01GS PCI WLAN Card.Naravno instalirao sam je u plocu i na kartici ima samo jedan izlaz gde se antenski kabal bukvalno "navrce" u nju..
Kako bi to odradio u imac-u?!Kako bih se povezao na net?


[Ovu poruku je menjao sadux dana 07.03.2007. u 15:35 GMT+1]
[ madamov @ 07.03.2007. 09:38 ] @
Prvo to nije iMac G5 već samo iMac koji u sebi ima Intel Core 2 Duo procesor.

Što se vezivanja na internet tiče, direktno u Maca to neće ići, ali ako od PC-a napraviš gateway iliti router i povežeš Maca i PC-a mrežnim kablom moći ćeš na internet bez problema. Problem je ako nisi planirao da zadržiš PC-a.
[ calimero @ 07.03.2007. 10:01 ] @
mozes kupoiti i neki od externih access pointa: u njega gurnes kablu od antene a iz njega izlazi LAN kabl koji gurnes u iMac...
[ sadux @ 07.03.2007. 10:20 ] @
Jel pod externi access point mislis AirPort Extreme ili sta?
A pitanje je da li i tako moze..Pogledajte kakva je kartica i kabal,sad sam slikao fonom..
[ madamov @ 07.03.2007. 10:26 ] @
Ne moraš da kupuješ Appleov BaseStation iliti access point, on ionako nema takav priključak za eksternu antenu, mada nisam zagledao specifikacije ovog najnovijeg koji podržava n protokol. Ali, ako postoji neki wirelles access point ili router sa takvim priključkom, onda takođe nema problema, samo mi se čini da je jednostavnije da zadržiš PC kao router.
[ sadux @ 07.03.2007. 10:30 ] @
U pitanju je ovaj provajder http://www.gromnet.net/index1.html i znam da smo drug i ja donosili kod mene njegov laptop koji je bez kabla hvatao signal i konektovao se kod mene u bilo kom delu kuce..Ako je to wirelles access point..Jel to iMac ima u sebi,i kako to ide?
Kako se na kraju konektovati za ADSL?
[ vukk @ 07.03.2007. 11:20 ] @
Citat:
sadux: znam da smo drug i ja donosili kod mene njegov laptop koji je bez kabla hvatao signal i konektovao se kod mene u bilo kom delu kuce..Ako je to wirelles access point..Jel to iMac ima u sebi,i kako to ide?
Kako se na kraju konektovati za ADSL?


ako je tvoj drug imao konekciju preko laptopa bez da je koristio tu antenu, mislim da ni ti neces imati problema iMac-om, on ima Built-in AirPort Extreme . . .

sto se tice ADSL-a, tu ce tek da radi dobro, nema sekiracije, . . . potrebno je samo da ti provajder da modem/ruter koji ima ethernet port, a to daju sada uobicajeno, koliko sam video, bar ovi iz telekoma, . . . neki huawei, . . 882 mu je oznaka, i to radi odlicno ;-)
[ sadux @ 07.03.2007. 12:39 ] @
Da,da kontam da adsl ide preko usb-a valjda...Tako da to nije problem...
A PC ne planiram da ostavim,mozda ostavim samo tft monitor..Jel mogu da povezem na iMac tft monitor posto mi treba nesto za muziku?
I sta mislite da uzmem,i kako su se pokazali bezicni mis i tastatura ili "zicni" ?To funkcionise kako sam razumeo preko bluetooth -a..
[ vukk @ 07.03.2007. 13:07 ] @
pa, moze i preko USB-a, al' bolje ti je preko ethernet-a ;-)

sta ce ti monitor ? iMac ima tft monitor, . . . za muziku?!!
[ sadux @ 07.03.2007. 13:14 ] @
Pa za program kao sto je Logic Pro itd..Odvojis posebno mixer i tako to..Mada ne znam,mozda i njega prodam...

Posto sam jedno vreme radio na Linuxu i znam kako to funkcionise,hteo sam da pitam vezano za particije na OSX - u..Ja cu pretpostavljam dobiti instaliran OS,ili ne?!Jel se moze odvojiti jedna particija samo za operativni sistem a druga gde ce biti moji podaci u slucaju da pukne OS..?Koji je najpopularniji i najbolji Firewall za Mac,ako se koristi...
[ madamov @ 07.03.2007. 13:39 ] @
Nemoj ni da pokušavaš da Maca nakačiš na ADSL preko USB-a, mada možda i može, nego lepo pazari ili traži ADSL ruter sa Ethernet portovima od provajdera.

iMac ima ugrađenu wireless karticu iliti Airport Extreme karticu. Tako da ako je obična wireless kartica u laptopu imala dobar signal, imaće ga i tvoj iMac, nema potrebe za kupovinom bazne stanice (iliti access pointa).
[ Džeronimo @ 07.03.2007. 13:45 ] @
Citat:
sadux: Da,da kontam da adsl ide preko usb-a valjda...

Pa i bolje ti je da uzmeš ADSL (jeftinije je). Samo od provajdera traži ruter koji se povezuje na Ethernet port (tako traži, da ti ne bi dali neki USB modem) i nećeš imati problema. USB nije predviđen da se preko njega pristupa internetu, tako da je bolje da se za to koristi Ethernet port, a i kad ruter ide na Ethernet port, onda se mnogo lakše podešava (ne trebaju ti drajveri, u kompjuteru ne moraš ništa da podešavaš... samo povežeš kompjuter na ruter, preko internet pregledača podesiš ruter i to je sve).
[ sadux @ 07.03.2007. 13:54 ] @
Nisam siguran da li u mom gradu pruzaju usluge ADSL-a jos,zato i jesam na bezicnoj vezi..Ali otom potom..


@madamov

Na svim kutijama pise iMac G5,pa ti vidi sad.. ;)
[ madamov @ 07.03.2007. 14:07 ] @
Na kojim kutijama kad tek treba da kupiš mašinu?
[ sadux @ 07.03.2007. 14:28 ] @
Ne mislim na moje kutije,nisam jos kupio.. :)
[ iZoo @ 07.03.2007. 14:31 ] @
u cemu je razlika Ethernet ili Usb kod ADSL-a?
[ iZoo @ 07.03.2007. 14:36 ] @
To jesu iMac-ovi G5, ali ti njih neces kupiti, (jel tako?), oni su odavno EOL.
[ madamov @ 07.03.2007. 14:37 ] @
Na novim piše samo iMac. iMac G5 možeš da nađeš samo kao polovnu mašinu.
[ madamov @ 07.03.2007. 14:41 ] @
Citat:
iZoo: u cemu je razlika Ethernet ili Usb kod ADSL-a?

Osnovna je da je za USB varijantu potreban drajver i tada imaš ADSL modem. Kod Ethernet varijante možeš da dobiješ ili modem ili ruter. Bolje je da se traži ruter jer onda njega podešavaš prema parametrima koje ti da provajder i to će sigurno da radi, dok kod modema sve te parametre nameštaš na Macu iz System preferenci (PPoE, pa onda DHCP ili već šta ti kaže provajder), a tu može da dođe do nekompatibilnosti ili problematičnog podešavanja od strane provajdera tako da jednostavno ne možeš nikako da namestiš da ti radi sa Maca.
[ Dachaz @ 07.03.2007. 14:50 ] @
U krajnjoj liniji razlika između USB i Ethernet priključivanja: kada ubodeš na USB, drajver pravi virtualni Ethernet port.
Iz samog koncepta je jasno da je bolje ubosti na pravi Ethernet port nego preko USB-a simulirati Ethernet :)
[ vukk @ 07.03.2007. 15:06 ] @
sto se tice brzine isto ti je i preko USB-a i preko ethernet-a, razlika je sto zauzimas jedan USB za to, . . . a onaj HUAWEI koji sam pomenuo je modem/ruter sa eth portom i telekom ga daje uobicajeno, da ponovim . . .da, kada ubodeš na USB, drajver pravi virtualni Ethernet port, istina . . . .
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.03.2007. 16:41 ] @
Na sve to, ako si preko etherneta, onda si konketovan čim ti se upali komp, a preko USB modema ćeš kao na dial-up-u morati kliktati svaki put kad upališ kompjuter (ovako rade Win mašine..na svu sreću sa Macom mi to sranyce nije trebalo) :)
[ Džeronimo @ 07.03.2007. 17:16 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: ako si preko etherneta, onda si konketovan čim ti se upali komp

Konektovan je i kad komp nije uključen Ruter je konektovan dok ga ne isključi (iz struje ili preko internet pregledača), tako da čim uključi komp ima vezu sa internetom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.03.2007. 17:45 ] @
Naravno, ali običan korisnik baš i nema neke koristi od konekcije koja je aktivna dok mu je komp ugašen :) Zato samo to formulisao tako :)
[ NastyBoy @ 07.03.2007. 18:06 ] @
USB modemi/ruteri/shtagod su promashena investicija, pa makar i besplatni, nezavisno od platforme.
[ Džeronimo @ 07.03.2007. 19:12 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: običan korisnik baš i nema neke koristi od konekcije koja je aktivna dok mu je komp ugašen

Ako ima neku noviju konzolu (PlayStation 3, naprimer), onda može da ima koristi. Ne mora da mu bude uključen komp da bi imao internet na konzoli
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.03.2007. 19:36 ] @
A bre Džeronimo..poenta je samo bila da znam da je konekcija tu i kad je komp isključen, a kome je to važno, taj to već sigurno zna..i ima PS3 :)
[ Dachaz @ 07.03.2007. 23:11 ] @
E sad, vidiš, meni je to važno, znam, ali nemam PS3!
[ Džeronimo @ 08.03.2007. 10:05 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: poenta je samo bila da znam da je konekcija tu i kad je komp isključen

Pa ja to nisam napisao zbog tebe, nego da bi ljudi (koji ne znaju) lakše razumeli koje su prednosti rutera. To za PS3 sam naveo kao primer samo, da bih objasnio da ruter ne mora biti povezan na računar da bi radio.