[ bordzija @ 10.03.2007. 21:36 ] @
Treba mi informacija da li je moguce i po koju cenu povezati oko 10 telefona na skype?
Znaci da telefoni izlaze na adsl i ako je moguce da li ce recimo 256 protok biti dovoljan ili neki veci paket? U pitanju su pozivi samo za inostranstvo. Nije nikakva profitabilna korist nego cista dodatna pogodnost.
Da li to mora preko nekog kompjutera ili centrale?
I ako moze da bude i 10 prikljucaka za internet... Za internet se ne brinem mnogo ali me telefoni kopkaju. Video sam skoro skype/dect telefon po pristupacnoj ceni koji radi bez kompjutera... Ali vise komada?
Waerless?
Hvala unapred
[ miljko.milanovic @ 10.03.2007. 22:15 ] @
Tesko da to moze tako kako si ti to zamislio. U stvari, nikako... Moras da uzmes u obzir bandwidth koji ti je potreban za pristojan VoIP razgovor, a on je najcesce (zavisno od codeca) do 64k za jedan razgovor. Sa druge strane, ako koristis npr/ ADSL kod njega je odnos download/upload 1:4. (kod kablovskog povezivanja, obicno je 1:2, sto je bolje. Vecini korisnika upload nije bitan ali za VoIP je to vazno. Dakle, ako recimo imas ADSL 256/64 onda prakticno mozes da vodis samo jedan istovremeni razgovor, a i to traljavo u vecini slucajeva, zbog uobicajenog umanjenja od 10- 15%. Preporucujem da imas najmanje 128k u uploadu za jedan razgovor. Naravno, mozes da povezes koliko hoces telefona, ali sta ti to redi kad ne mozes da razgovaras. Takodje moras da uzmes u obzir da je za VoIP jako bitan stream, tako da u slucaju bilo kakvog downloada, to se drasticno odrazava na kvalitet. Preporucio bih ti da nadjes neko drugo resenje, recimo neki VoIP gateway koji bi povezao na centralu
[ bordzija @ 12.03.2007. 00:16 ] @
Moj drugar ima ADSL 256/64 preko nenadwebivog zaebwanta i kaze da perfektno funkcionise...
Ja bih u mom slucaju imao ADSL upload do 384 kbit/s a bogme i vise ali mi se ne isplati paket jos uvek. Preko voip centrale ako sam dobro razumeo...
Koliko bi onda moglo razgovora u isto vreme da se vodi? 3? 4?ili vise?
Pozz i hvala na odgovorima, stvarno nisam strucan.


[ miljko.milanovic @ 12.03.2007. 01:58 ] @
Ja sam ti u stvari vec odgovorio, ali evo pokusacu da budem jasniji. Ako imas ADSL 256/64 prakticno ne mozes da vodis ni jedan KVALITETAN razgovor preko VoIP-a. Doduse, zavisi sta ti podrazumevas pod kvalitetom. Vec sam ti rekao, moze, ali traljavo, jer postoji umanjenje od 10-15% i ti u stvari nemas 256/64. To si video i sam kad nesto downloadujes. Dakle, jos jednom, za G.711 codec (tj. kvalitetan razgovor) potrebno ti je (teoretski) 64kbps kojih nemas! A prakticno ti treba 80kbps jer postoji i nesto sto se zove "overhead". Ali, da te ne gnjavim detaljima... Onda sedi pa racunaj, za svaki istovremeni razgovor ti znaci treba 80kbps. Znaci sa 768/192 paketom mozes da imas istovremeno dva razgovora. Dalje, takodje postoji i nesto sto se zove QoS (Quality of service) ili kvalitet servisa koji je za VoIP takodje bitan.

Bandwidth kalkulator imas ovde: http://www.erlang.com/bandwidth.html

Citat:
Ja bih u mom slucaju imao ADSL upload do 384 kbit/s a bogme i vise ali
Ne znam kako mislis ovo da izvedes. Cini mi se da nasi provajderi trenutno nemaju u ponudi nista brze od 768/192. Ili ti brkas upload i download?

Citat:
Preko voip centrale ako sam dobro razumeo...
Ma ne, ja sam mislio da povezes neki VoIP gateway na obicnu centralu, ali prvo moras da resis ovaj problem sa bandwidth-om.

Eto, nadam se da sam ti pomogao.
[ bordzija @ 12.03.2007. 10:11 ] @
:)

Ima toliki upload tamo negde daleko preko brdovitog balkana :) A vrlo blizu. Samo kod nas postoje paketi sa ovako budalastim i mizernim brzinama. Paketi bi trebalo da se zovu PUZ golac start 256/64, PUZ maratonac 512/128, PUZ astronaut 768/192
Elem, to sada nije tema.

3 Mbit/s download / 384kbit/s upload po ceni 768/192 kod nas i kojekakvih nenadwebivih nosilaca spomenice nob- a :)

Koliko moze telefona da povuce ovakav upload?
Pozz



[ miljko.milanovic @ 12.03.2007. 10:29 ] @
80 x 4 = 320
Mije toliko komplikovano :)
[ bordzija @ 12.03.2007. 11:04 ] @
Hvala ;)
[ miljko.milanovic @ 12.03.2007. 11:19 ] @
Nema na cemu... Nego, razmisli o tome da nabavis router koji ima Qos, to bih ti preporucio kao obavezno ako zelis da vodis vise istovremenih razgovora.