[ deki_bg @ 11.03.2007. 14:54 ] @
Stigao mi je danas macbook i imam puno pitanja...
jel ima neki sajt za pocetnike gde mogu dobiti pomoc?

- Za sada me jako nervira sto se prozori svaki put otvaraju smanjeni na pola ekrana. Gde da podesim da se sve odma otvara preko celog ekrana?

- Kako da promenim ime racunara, ostalo je ime osobe koja mi ga je donela i na cije je ime licenciran os.
Ja sam nasao njegov user i promenio mu ime ali ne mogu da promenim ime nadimku u profilu po kome racunar i home folder nose ime

- Kako se prave particije ? i dali ima potrebe na macu odvajati dokumente i privatne podatke od sistema i programa?

- Da li ima negde objasnjenje precica na macu ? Dosta znakova koje pisu u meniju da su za precice na mogu da nadjem na testaturi.
[ deki_bg @ 11.03.2007. 14:58 ] @
takodje kako da da dodam i nasa slova (latinicu i cirilicu) ?
[ DS_Store @ 11.03.2007. 15:29 ] @
Citat:
deki_bg: Stigao mi je danas macbook i imam puno pitanja...


Dobrodošao u našu malu sektu...!

Citat:
jel ima neki sajt za pocetnike gde mogu dobiti pomoc?


Pre svega pažljivo iščitaj neke od TOP tema na ovom forumu, standardno "koristi pretragu" (ovo ćeš čuti puno puta. S razlogom, na neka od tvojih pitanja je već odgovoreno na forumu ali pošto si nov ništa strašno i ako napišemo par redova)
Drugi sajt za sektaše je MacSerbia. Tamo takođe imaš forum.

Citat:
- Za sada me jako nervira sto se prozori svaki put otvaraju smanjeni na pola ekrana. Gde da podesim da se sve odma otvara preko celog ekrana?


Probaj prvo da klikneš na zeleno dugme gore levo na prozoru (U pitanju je zoom a ne maximize dugme). Ako to nije ono što želiš onda ručno razvuci i ako ti je za utehu posle toga ostaje tako da stoji svaki put :]

Citat:
- Kako da promenim ime racunara, ostalo je ime osobe koja mi ga je donela i na cije je ime licenciran os.
Ja sam nasao njegov user i promenio mu ime ali ne mogu da promenim ime nadimku u profilu po kome racunar i home folder nose ime


Ima više metoda (npr. kako Apple savetuje) ali pretpostavljam da je za tebe kao početnika najbolje da odeš na Apple meni (jabuka gore levo) pa na System Preferences pa na Accounts, napraviš novog usera sa administratorskim privilegijama a da se zove kako ti hoćeš, pa da baciš tog kojeg si zatekao. I to da ovo sve uradiš pre nego što kreneš da podešavaš OS prema svojim potrebama.

Citat:
- Kako se prave particije ? i dali ima potrebe na macu odvajati dokumente i privatne podatke od sistema i programa?


Ne treba ti. Kad otvoriš HD za sistem su ti bitni "System" i "Library" a tvoje dokumente itd. drži u svom Home direktorijumu. Naravno, redovan backup se toplo preporučuje.

Citat:
- Da li ima negde objasnjenje precica na macu ? Dosta znakova koje pisu u meniju da su za precice na mogu da nadjem na testaturi.


Ovo je npr. bilo na forumu: http://www.elitemadzone.org/p953754
Kada na tastaturi posmatraš spacebar sa obe strane imaš po jedan command taster (ima sliku jabuke i nekakve petlje na sebi) - ovaj je glavni baja (kao Ctrl na Windowsu).
Dalje ide Option (to ti ja kao Alt, ima sliku male račve ili šta je već) i najdalji sa obe strane je Ctrl koji se u shortcutovima koje si spomenuo obeležava sa ^.

Citat:
takodje kako da da dodam i nasa slova (latinicu i cirilicu) ?


Još jednom uđeš u System Preferences pa u International pa u Input Menu. Izaberi šta ti treba i čekiraj na dnu "Show input menu in menu bar"
[ deki_bg @ 11.03.2007. 19:17 ] @
hvala puno na odgovoru.
jaaoo kako je lep ovaj moj novi racunar :)))

cime se rezu cdovi i dvdviji na macu ?

a cime se rade backupi ?
[ Darko Selakovic @ 11.03.2007. 20:56 ] @


http://www.apple.com/support/mac101/
[ deki_bg @ 11.03.2007. 21:17 ] @
desava mi se cudna stvar kada otvaram malo vece .zip arhive...
krene brzo do pola a onda kako se priblizava polovini tako sve sporije ide...i stoji tu na pola nikako da se raspakuje...
jel se desavalo ovo nekome?
[ deki_bg @ 11.03.2007. 22:11 ] @
kada skidam programe sta je bolje da instaliram ove sto su bas za intela ili ove "universal"
[ DS_Store @ 11.03.2007. 22:46 ] @
Za arhive Springy Archiver, delo našeg čoveka. Ili kopaj po Versiontracker-u i Macupdate-u.

Citat:
deki_bg: ove sto su bas za intela ili ove "universal"


Te "universal" su baš za intela.
[ Dachaz @ 12.03.2007. 00:23 ] @
Citat:
DS_Store: Te "universal" su baš za intela.


Paaaa, ima i programa koji mogu da se skinu i kao Intel-only što uvek rađe skidam zbog ~50% uštede :)
Jesu retki, ali ih ima.
Sve u svemu, Deki, Universal Binary = Intel+PPC zapakovano zajedno, pa se pokreće jedan od ta dva zavisno od arhitekture na kojoj pokrećeš.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.03.2007. 06:36 ] @
Ili skineš UB (universal binary) i onda ih "slimuješ" Xslimmerom :)
[ deki_bg @ 12.03.2007. 11:47 ] @
Instalirao sam parallels jer mi treba corel za rad.
Zanima me da li ja treba sada da instaliram i windows u okviru virtualnog wina ili mogu samo da instaliram win aplikacije ?
[ vukk @ 12.03.2007. 12:24 ] @
Citat:
deki_bg: Instalirao sam parallels jer mi treba corel za rad.


ne treba ti parallels i windows za Corel, imas Corel za Mac ;-)
[ deki_bg @ 12.03.2007. 12:42 ] @
???
ja videh da ima samo corel paint ali nema i corel draw.
jel mozes da mi das link ka tom corelu za mac ?


a inace za parallels, jel treba da instaliram win ili ne ?
[ vukk @ 12.03.2007. 14:11 ] @
instalacioni disk za ceo Corel (pa ti izaberi sta ti treba) cini mi se da je hibridni, ako imas za Windows, imas i za Macintosh ;-)

[ madamov @ 12.03.2007. 14:30 ] @
Citat:
a inace za parallels, jel treba da instaliram win ili ne ?

Treba, samo za CrossOver ne treba, ali ne rade sve aplikacije.

Kad smo već kod Corela, nemoj da se ljutiš, ali batali to đubre, sad kad si prešao na Maca vremeje da pređeš na nešto ozbiljnije. Znam da si verovatno mnogo vremena utrošio na učenje istog, ali će i većina Macovaca reći nešto slično o dotičnom programu.
[ MacOS @ 12.03.2007. 15:48 ] @
> a inace za parallels, jel treba da instaliram win ili ne ?

Mozda te drugi namerno ignorisu po ovom pitanju al ja cu tesko da ti
oprostim. :) Jel si startovao parallels? Jel si uspeo da podignes
neki win program? Nisi jel nemas njindonjs. Dakle?
[ MacOS @ 12.03.2007. 15:50 ] @
> - Da li ima negde objasnjenje precica na macu ? Dosta znakova koje
> pisu u meniju da su za precice na mogu da nadjem na testaturi.

http://www.elitesecurity.org/poruka/981202

Al bas me interesuje sta to i kako nisi mogao da pronadjes. Ako imas
originalnu Mac tastaturu sve ti je lepo nacrtano.
[ Durden @ 12.03.2007. 17:57 ] @
Citat:
madamov:
Kad smo već kod Corela, nemoj da se ljutiš, ali batali to đubre, sad kad si prešao na Maca vremeje da pređeš na nešto ozbiljnije.


Koji je program najbolje koristiti na mac-u umesto corel-a?
[ NastyBoy @ 12.03.2007. 18:07 ] @
Adobe baterija, naravno. I ne samo na Mac-u.
[ madamov @ 12.03.2007. 18:27 ] @
Adobe Illustrator i Photoshop.
[ iZoo @ 12.03.2007. 18:38 ] @
i ja se tako kleo u Corel...nekad, 9, 10, mozda i 11. Ali sad ako si iole ozbiljniji ne gubi vreme sa Corelom. Ako ne mozes bez njega onda instaliraj na Win-u, jer ovo na Macu nije normalno koliko je lose (ja korisrtim 11, ispravka samo instalirao). No ipak ti predji na Illustrator, sto pre to bolje.
[ deki_bg @ 12.03.2007. 19:34 ] @
sto se tice corela i ilustratora radio sam u oba programa na winu i vremenom sam nastavio da radim samo u corelu iz razloga sto mi je brze radio, sto je brze otvarao velike fajlove, sto moze da otvori sve formate...
sad ako ga nema na macu ili ako je los nije stasno...nadam se da ilustrator radi bolje nego na winu...
videcu cim se skine...

malo me smara ovo jurenje programa ali dobro...jednom kad ih sakupim vise se necu muciti
[ calimero @ 13.03.2007. 09:41 ] @
he, he, he.. ja sam sakupio vec oko 10GB programa a kad stigne FinalCut sa pratecim dodacima bice i celih 40GB :D

ali totalno su ludi progami za Mac: najludje mi je ono sto skenira bar kod sa DVD-a preko webkamere pa pokupi informacije sa neta i sve ti to lepo servira!

btw kakva je prednost (ako je ima) CrossOvera u odnosu na Parallels?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.03.2007. 10:27 ] @
CrossOver je emulator, a Parallels pravi virtualnu mašinu (napravi mali tor za ovce na hardu, u koji utera nekoliko stotina MB RAM-a i instalira Win..pa se onda sve to zajedno tako vrti, dok se oko tora nalazi OS X) :) Sistem u sistemu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.03.2007. 10:30 ] @
Izvini, pitao si za prednost, a ne šta je šta :)

Prednost je očigledna samo kod pokretanja manjih .exe fajlova ili programa zakoje je CO baš optimizovan. Mada se kod mene opet Parallels brže podigne od CO-a :)

Mana mu je što je u pitanju ipak samo emulacija, pa jede resurse..ali opet..emulacija.
[ deki_bg @ 14.03.2007. 13:23 ] @
opet ja :)
kad god otvorim finder uvek mu menjam da mi ikonice pokazuje u one tri kolone i posto je 13inc monitor i one su jako blizu uvek moram da ih razvlacim.
da li to moze nekako da se snimi i da svaki sleci put kada otvorim finder budeo kao sto sam podesio ?

takodje da li mi treba nesto za defragmentaciju diska?
neki antivirus?
firewall?
[ madamov @ 14.03.2007. 15:57 ] @
Citat:
takodje da li mi treba nesto za defragmentaciju diska?
neki antivirus?
firewall?

Na sva tri pitanja je odgovor ne.
[ yoseep @ 14.03.2007. 16:44 ] @
> opet ja :)
> kad god otvorim finder uvek mu menjam da mi ikonice pokazuje u one
> tri kolone i posto je 13inc monitor i one su jako blizu uvek moram
> da ih razvlacim.
> da li to moze nekako da se snimi i da svaki sleci put kada otvorim
> finder budeo kao sto sam podesio ?

Finder>Preferences>Open new windows in column view

onda na praznom desktopu otvoris prozor, podesis sirinu kolona kako
ti odgovara, zatvoris prozor i svaki sledeci put ce biti takav.
[ deki_bg @ 14.03.2007. 17:01 ] @
aj samo jos jedno pitanje oko precica
kada odete u Go i recimo precica za Computer je
neka strelica na gore debela, mac dugme i C

gde se nalazi ta debela strelica na tastaturi...
imam macbook-a


sta je FN dugme skroz dole levo u cosku?


kako da radim opciju delete u tekst procesorima (dugme delete radi backspace opciju na pcu )...
[ deki_bg @ 14.03.2007. 17:04 ] @
takodje da li moze preko tastature da se pokene neka aplikacija ili da se otvori fajl iz findera.
ja samo samo provalio da moram da kliknem dva puta...ne enter mi daje samo da renameujem fajl
[ Backy @ 14.03.2007. 17:32 ] @
ajde da se i ja pravim pametan :)

za computer probaj ctrl+c, tj debela strelica=ctrl

fn je isto što i na svim notebookovima, sistemska funkcija tastera

za pokretanje probaj cmd+o
[ madamov @ 14.03.2007. 17:45 ] @
Citat:
za computer probaj ctrl+c, tj debela strelica=ctrl

Ne, to je Shift.
[ madamov @ 14.03.2007. 17:47 ] @
Citat:
kako da radim opciju delete u tekst procesorima (dugme delete radi backspace opciju na pcu )...

FN+Delete
[ MacOS @ 15.03.2007. 13:20 ] @
> neki antivirus?

Zasto? Jel si navukao neki? :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.03.2007. 00:48 ] @
Citat:
deki_bg: takodje da li moze preko tastature da se pokene neka aplikacija ili da se otvori fajl iz findera.
ja samo samo provalio da moram da kliknem dva puta...ne enter mi daje samo da renameujem fajl


Skini i instaliraj QuickSilver. Njime ćeš moći da otvaraš fajlove i pokrećeš programe čak i kad nemaš otvorenih prozora :)

A kad si u Finderu iznad nekog programa/fajla, pokrećeš ga sa Command + Down. Sa strelicom na gore ideš jedan nivo na gore (u hijerarhijski stariji folder).
[ deki_bg @ 18.03.2007. 22:07 ] @
opet ja :)
provaljujem ga jos uvek...tesko mi je da se naviknem ali mi sve vise svidja.
opet imam par pitanja:

- da li mi mozete preporuciti neku dobru knjigu za pocetnika na macu (tipa nesto za 24sata ili za neupucene) - nemora na srksom, tj jos bolje ako nije jer cu je naci na netu

- kako da podesim da mi se svi php fajlovi otvaraju sa textmateom. prvo sam instalirao dreamweaver i sada mi svaki put u njemu otvara.

- kako se na macu koriste .htaccess fajlovi. prvo mi ne dozvoljava da snimim nista sto pocinje sa tackom, a posle i kad uspem ne vidi taj fajl, a takodje ga ni apache ne konstatuje
[ Dachaz @ 18.03.2007. 22:15 ] @
1. Maran Illustrated Mac OS X v10.4 Tiger - veoma dobar eBook koji odgovara na sva početnička pitanja
2. RCDefaultApp
3. Ja bih to rešavao ili preko terminala ili sa "Open hidden..." u Smultron-u. Smultron će ti dozvoliti i da snimiš neki fajl kao hidden (tj. sa tačkom kao prvim karakterom)
[ madamov @ 19.03.2007. 08:19 ] @
Za php fajlove ne mora RCDefault app, već je dovoljno Get info na jedan php fajl, pa onda da se kaže Change all.
[ madamov @ 19.03.2007. 08:21 ] @
Citat:
Prvo mi ne dozvoljava da snimim nista sto pocinje sa tackom, a posle i kad uspem ne vidi taj fajl, a takodje ga ni apache ne konstatuje


Terminal pa pico ili vi. B) Jesi li probao sa BBEditom?
[ MacOS @ 19.03.2007. 17:14 ] @
> - da li mi mozete preporuciti neku dobru knjigu za pocetnika na
> macu (tipa nesto za 24sata ili za neupucene) - nemora na srksom, tj
> jos bolje ako nije jer cu je naci na netu

www.xvsxp.com ti pokazuje razlike u radu a knjige kao sto su razne
biblije mozes potraziti na pdfchm.com-u.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.03.2007. 18:42 ] @
DS_Store malopre navede lep citat u vezi sa Creator kodovima, koji su u vezi sa ovim koji program otvara šta.

http://www.elitesecurity.org/p1514966