[ Mitrović Srđan @ 12.03.2007. 12:12 ] @
Pozdrav
Slucajno mi je naletela jedna starija Mac masina g3 na 333mhz 92 rama (citaj krs)
ali zeleo sam malo da se poigram sa mac-om. Prvi put se susrecem uopste sa PPC
arch. Interesuje me , posto imam mac os 9 na nemackom kako da instaliram
Mac OS 9 na engleskom. Kako se uopste instalira novi OS na jedan iMAC?
Kakav je postupak.

hvala
[ vukk @ 12.03.2007. 12:30 ] @
na njega mozes da stavis i OS X 10.2.8, samo ti treba malo vise RAM-a (sto mislim da nije problem da se nadje), . . . inace, stavis instalacioni disk, restartujes racunar i drzis C pritisnuto, treba da se podigne sa CD-a, . . . da, bilo bi dobro da stavis prethodno najnoviji firmware za njega . . . sa devetkom ce raditi super brzo :-)

[ Mitrović Srđan @ 12.03.2007. 17:32 ] @
Mhm kakav fw? gde skinuti kako ga instalirati :)
[ madamov @ 12.03.2007. 17:53 ] @
www.apple.com, pa Support, pa Downloads i traži.
[ PPZ @ 13.03.2007. 14:33 ] @
Citat:
blood: Pozdrav
Slucajno mi je naletela jedna starija Mac masina g3 na 333mhz 92 rama (citaj krs)
ali zeleo sam malo da se poigram sa mac-om. Prvi put se susrecem uopste sa PPC
arch. Interesuje me , posto imam mac os 9 na nemackom kako da instaliram
Mac OS 9 na engleskom. Kako se uopste instalira novi OS na jedan iMAC?
Kakav je postupak.

hvala



KRS? Bices iznenadjen onim sto takva masina moze da uradi.Druze ja imam kod kuce jedan G3 Imac Indigo, i razbija....Naravno sa 512MB ram-a.Njega bez problema mozes da nadogradis sa 10.3.9 os X-om....


E da, NEMOJ DA POKUSAVAS DA INSTALIRAS OS X BEZ DA URADIS FIRMWARE UPDATE !!!! Iskljucice ti vga pa ces imati problema....

[ DS_Store @ 13.03.2007. 15:12 ] @
Citat:
blood: (citaj krs)


Nemo' bre kume da grešiš dušu... Aj ti prvo probaj.
[ Džeronimo @ 13.03.2007. 15:28 ] @
Citat:
blood: masina g3 na 333mhz 92 rama (citaj krs)


Nije ispravno što neki misle "ako je nešto malo starije, automatski je krš" jer nije tako.
Ne mora da znači ni da ako je nešto novo da nije krš.

Ako ta mašina radi ispravno, kao što je radila i kad je bila nova, onda to nikako ne može da bude krš.

Ako je nešto novo, ne znači i da je automatski kvalitetnije i bolje. Naprimer, može neki tamo samouki majstor Mika da sklopi konfiguraciju od nekih novih komponenti u nekom špajzu, al' to ne znači da je ta njegova konfiguracija kvalitetnija od neke Brandname mašine koju su stručnjaci pažljivo sklapali.

Evo još jedan primer:
Da li su oldtajmeri (automobili) krševi samo zato što su stari?
Ako je neki oldtajmer dobro očuvan, on vrlo lako može da bude i bolji automobil od nekog automobila novijeg datuma proizvodnje.
[ Dachaz @ 13.03.2007. 17:04 ] @
Ok, razumem zašto se narod vređa onakvom izjavom; ali jednako razumem i čoveka koji je to izjavio.
To je samo upotreba standardne PrC terminologije na koju narod ovde nije navikao :)
Dakle, stare stvari su "krš" nebitno da li su bile prime-time kada su kupljene i da li su i dalje u istom stanju.

No, budimo realni - džepni računari sada imaju bolje karakteristike nego taj računar.
Istina, ne teraju MacOS, ali opet ne možemo živeti u prošlosti.
Iako je taj računar verovatno pouzdan on sigurno ne može zadovoljiti apetite modernog korisnika.

Heck, nekad mi je burazerova 486 mašina na 40-ak MHz bila zverina što ne znači da bih sad mogao da je glorifikujem kao tad...
[ Mitrović Srđan @ 13.03.2007. 17:53 ] @
UU izvinjavam se poklonicima PPC :)
Zanima me koliko bi kostala memorija za njega tj dokle bi uopste mogao da ide
upgrade i kako se instalira FW?
[ PPZ @ 13.03.2007. 22:17 ] @
Memorija je standardna, SDRAM PC100 ili PC133.Ja sam mu nabudzio 2 x 256MB, a ide do 1GB ukupno.Imas dva slota za memoriju sa donje strane racunara, kad otvoris vratasca.

Firmware upgrade sprovodis onako kako pise u uputstvu.Imas sve na Apple sajtu.Ja cu ukratko da ti objasnim.Skines FW, otpakujes ga (pod OS-om 9.1 ili 9.2!) i pokrenes.On ce da te upozori da ce da nadogradi FW masine, na sta ces ti da kazes potvrdno.Onda ce da se masina ugasi.E, sad ide najosetljiviji deo.Sa strane racunara, tamo gde su USB i ethernet konektori, imas jedno malo dugmence.Stisnes ga, drzis stisnuto, i pritisnes POWER button sa prednje strane racunara.Drzis ono dugmence sa strane (hemijskom olovkom i sl.) sve dok ne zapisti.Kad zapisti otpustis dugme.Pojavice ti se skrin sa firmware upgrade progresom.Kad zavrsi masina ce da se restartuje, i ako je sve bilo ok butovace se u os9.Posle toga klasicno pokreces instalaciju Pantera, i kad zavrsi uzivas.Kao sto rekoh bices iznenadjen performansama tako stare masine.Naravno za Pantera imaj bar 256MB RAM-a.I PAZNJA kod skidanja firmwarea, da bude za Imac (objasnjeno je na sajtu koji je koji).

A sto se krsa ili ne tice, ne moze se porediti sa masinama na 3GHz, ali ces biti JAAAAAKO iznenadjen kako dobro radi.Uporedi jedan PC na 350 MHz, pa vidi da li bi na njemu isao tako dobro operativni sistem sa takvim grafickim okruzenjem i takvim performansama.Ja mislim da to nije cak ni za poredjenje.Evo sedim sad i zezam se sa jednim Mac-om novije generacije, i mogu da ti kazem da starina IMAC ne zaostaje puno za novom masinom.

Na kraju krajeva ako ti se BAS ne svidi Mac os X (sto ne verujem) uvek mozes da ga napunis nekim UBUNTU-om ili sl.
[ Mitrović Srđan @ 14.03.2007. 06:41 ] @
Nema razloga da mi se ne svidi MacOS :)
Nego mi je bilo sumnjivo da na 333mhz radi panter.
Probacu danas sa update fw pa da instaliram prvo 9
na engleskom dok ne kupim jos memorije :)
[ madamov @ 14.03.2007. 07:23 ] @
Radiće Panther, samo stavi barem 256 MB RAM-a.
[ Mitrović Srđan @ 14.03.2007. 08:49 ] @
Koliko je otprilike 256rama za iMAC ? da znam orijentaciono :)
[ PPZ @ 14.03.2007. 09:15 ] @
Pa ja sam ovde kupio dva modula od po 256 za 30 eura.Znaci 15 eura komad.To ti je i neka orijentaciona cena.Neznam kako se krecu po Srbiji.


I kao sto sam ti rekao.RAM nije specijalan za Imac, kupi obican SDRAM (NE DDR!)za PC.Radice 100%.
[ madamov @ 14.03.2007. 15:59 ] @
Citat:
Koliko je otprilike 256rama za iMAC ? da znam orijentaciono :)

Ne znam, ali znam da, pošto si sada član kluba, treba da naučiš da se piše Mac ili Macintosh, pa stoga iMac, nikako MAC, McIntosh, iMAC i slično.
[ Mitrović Srđan @ 14.03.2007. 17:56 ] @
Au izvinite opet Mac :)))
[ Mitrović Srđan @ 14.03.2007. 18:11 ] @
Au izvinite opet Mac :)))

Istripovao sam se max i zelim g4 iMac :)
[ drnda @ 02.06.2007. 20:08 ] @
E, i ja imam Macintosh Powerbook G3 i na njemu neke "zalepnice" ecmac i ec-l 152, polovan , i Mac OS 9.2.1 na francuskom.Gde moze da se kupi instalacioni disk na engleskoooom?
[ MMX @ 02.06.2007. 22:39 ] @
Već smo pričali o tome... OS 9 ne možeš zasebno da kupiš. Jedina varijanta je da kupiš OS X, pa uz njega da tražiš diskove od OS 9. Što se tiče nabavke "na drugi način", o tome je zabranjeno diskutovati na ovom forumu.
[ drnda @ 03.06.2007. 08:06 ] @
Ma ja i hocu da kupim na "prvi nacin" :) Nego ne znam gde, prvi put u zivotu
vidim ovaj sistem. Ako sam dobro shvatila preko ovog "francuza"
preinstaliram Mac OS X, pa onda dodam devetku?
[ DS_Store @ 03.06.2007. 10:12 ] @
OS 9 ti je, u suštini, jedan jedini folder od par stotina MB. Kada dobiješ novu mašinu sa nekom verzijom OS X-a obično uz nju daju i propratni softver koji sadrži i taj folder sa sistemom 9. To je da bi mogla da koristiš i starije programe, pisane za 9.

Dakle, nije potrebno da instaliraš OS X od početka nego da nađeš taj dodatni folder.

Instalacija se sastoji u tome što presnimiš folder sa OS 9 (zove se "System Folder") na startup hard disk. I to je sve.
[ drnda @ 04.06.2007. 10:23 ] @
Ma, imam ja i OS X i OS 9 , ali sve na francuskom :)
Znaci moracu od pocetka...
[ DS_Store @ 04.06.2007. 15:01 ] @
Citat:
drnda: imam ja i OS X i OS 9 , ali sve na francuskom :)


Moguće je da se nismo razumeli - kada sam rekao da je OS 9 jedan folder mislio sam na to da ukoliko bi našla nekoga ko ima sistem 9 na engleskom na svom računaru i kada bi presnimila taj jedan folder na tvoj HD samim tim bi automatski imala željeni sistem.

Dakle, nije bitan jezik, bilo da je nemački, italijanski, francuski, engleski,... uvek je u pitanju jedan folder.

Legalan način je da nađeš negde taj dodatni disk "Software Restore" koji sadrži i sistem 9.2.2.

A ako želiš i X na engleskom onda je to već standardna instalacija.
[ drnda @ 04.06.2007. 16:24 ] @
Malo mi je manje maglovito sad, hvala na vremenu :)
[ Woodl4nd @ 09.06.2007. 20:26 ] @
Kao prvo pozz za sve Mac usere, e sada ovako da vam kazem svoj problem, dobio sam neki Mac G3 lap-top na 300 Mhz sa 256 MB rama, i na njemu Mac OS 9.2.1 na nemachkom.Onda sam uradio sledece obrisao sam ja lepo taj Mac 9.2 i pokushavam da instaliram Ubuntu Linux ppc ali neshto mi ne ide.Negde sam prochitao da mora da se uradi update firmware i nashao sam taj firmware ali nemam pojma kako da ga update kada nemam OS na njemu.Da li moze neko malo da objasni kako se to radi.Hvala unapred
[ PPZ @ 10.06.2007. 00:53 ] @
Pa vratis OS 9 na njega, izvrsis firmware update (imas izvrsno objasnjeno na Apple websajtu) pa se onda zezas sa Linuxima....
[ miljenko2003 @ 21.06.2007. 16:57 ] @
na ebay-u moze da se kupi os9 za nekiih 25$ a mozes na taj g3 da instalirash i osx, samo malo proguglaj :)