[ miljko.milanovic @ 13.03.2007. 11:35 ] @
Dakle, zanima me vase misljenje, da li je bolje uzeti poseban IP telefon ili neki ATA adapter (Sipura,Grandstream, itd.) i onda na njega prikaciti obican telefon. Prednosti, mane? Ili je to stvar ukusa...

Samo neka mi se ne javljaju oni koji tvrde da je neki softphone najbolje resenje, inace cu da im posaljem 220V direktno preko neta u comp. :) :) :)

Izvinjavam se unapred ako pitanje malo lici na ono da i je bolji Windows ili Linux ili AMD ili Intel... :)
[ misk0 @ 13.03.2007. 13:42 ] @
Ne znam precizan odgovor (ukoliko postoji) jer mislim da to zavisi od situacije. Moja je - objezbjediti obicnim korisnicima mogucnost razgovora preko VoIP-a bez silnih zezanja i obuke. Iako nisam jos vidio sve to u praxi, mislim da podesavanja koja imas na VoIP telefonu ne mozes da radis pomocu obicnog telefona i adaptera.
Govorim o imeniku, podesavanjima vezanim za komunikaciju, i slicno?

Osim toga, opet bih korisniku morao da kupim i poseban telefon. Ili da prekopcava vec postojeci u adaptere? Uhm, ljudi obicno ne vole da ih se gnjavi.
[ whitie2004 @ 13.03.2007. 20:50 ] @
Definitivno zavisi od konkretne situacije i zahteva. Da se previse ne rasplinem, zastupacu stavove tohnoloskih "okrajaka" koje ste vi vec odpisali:

Soft telefon. Ako je okruzenje vec racunarski fortifikovano, ovo je sigurano pouzdan i jeftin izbor. Tesko da ces naci telefon ili adapter sa dual kor procesorom na 3GHz. Istim programom ces raditi gomilu stvari: Kontrola prisutnosti, slanje fajlova i drugih medijskih sadrzaja, interaktivne radnje tipa sekretarice i sl.

Ako ste bas mnogo uplaseni vas telefon ce imati u sebi kripto masinu. U svakom drugom slucaju racunajte da vam treba ozbiljna procesorska snaga za kriptovanje, inkapsulaciju, komresiju ...

Cak i kada je u mobilnom telefonu, sa slabim procesorom i sa malo memorije, soft telefon je mnogo bolji izbor u hotelu, aerodromu ...

Ako pokrivate kamp ( lokalni laobracaj ) nema boljeg i jeftinijeg telefona, kabla, centrale ... od starog dobrog analognog telefona. Daleke, medjudrzavne razgovore prepustite voipu! A ta dva sveta cete lako povezati zvezdicom ili nekom jeftinom centralom sa voip podrskom.