[ manyana @ 14.03.2007. 09:33 ] @
Koriscenje Direct X-a i XNA-a je prosto ne zamislivo bez programabilnih shader-skih jezika...
E sad trenutno sam u fazi istrazivanja nekih VertexMultiTexture shader-a, naime radim na kreiranju i koriscenju istih.
Potrebana mi je konkretna pomoc posto se o ovome malo prica po netu i malo ko je upucen u HLSL, ukoliko ima neko ko je
kreirao neki VertexMultiColor shader za terrene npr :D ili sl voleo bih da da neki savet.
Ili bilo sta slicno sto bi bilo od pomoci:
Ideja je sledeca
1)Kreira se teren,mapa svejedno.Koristim proste Vertex strukture za ovo (CustomVertex.PositionNormalTexture).
Naravno ne koristim njega vec kreiram svoju strukturu koja je dosta slicna tj. ima 2 texture.
2)E sada ide problem. Kako bih izbegao lepljenje textura po vertexima zbog velicine mape koja moze biti poprilicno velika zelim da koristim shader...
Ideja je standardna HEIGHT map ide od 0 do 255 i postoje 4 razlicite texture voda,pesak,trava i krs...
Na osnovu pozicije vertexa u height mapi koristi se odredjena textura sa mogucim visestrukim texturama (prelaz izmedju vode i peska je i pesak i voda) na granicnim nivoima...
Koristim transparenciju i alpha channel za ovo i veoma je prosto....

Ovo je otprilike moja ideja shader je pri kraju ali nesto ne mogu da ga primenim u kodu.Provereno je da radi sa XNA-om ali imam problema kada pokusavam istu logiku u MDX-u :S

Svaka ideja kritika ili resenje su dobro dosli..
Hvala unapred
[ Reljam @ 14.03.2007. 15:49 ] @
Nisam siguran sta je konkretno pitanje (odnosno gde si zapeo), ali mislim da tebi treba pixel shader koji ce da mesa teksture a ne vertex shader. Ako izaberes pixel shader, dobices per-pixel blendovanje terenskih tekstura, dok ako izaberes vertex shader dobices per-vertex blendovanje i onda interpolaciju izmedju vertexa, sto verovatno ne daje rezultate koji hoces.

Sto se tice same tehnike, pogledaj ovaj tutorial (sve relevantne stvari u MDXu): http://www.riemers.net/eng/Tut...harp/Series1/Adding_colors.php
Taj tutorial demonstrira tehinku pomocu vertex shadera.
[ manyana @ 14.03.2007. 18:50 ] @
EE moja greska ime Vertex mi je od strukture koju koristim pa tako zovem i fx fajl... :S
Da korisim pixel shader za blend ali posto vidim da si upoznat sa dobrim nam drugom reimerom koji je zapalio na skijanje pa mi ne odgovara,
videces da ima tutorial u xna-u za advance terrain generator...
E koristim poprilicno slicnu logiku manje vise isti shader ali imam problema sa prebacivanjem na MDX :S
nije mi bas jasno zasto...
Jedina razlika je sto u MDX-u imam malo drugaciji kod tj koristim klasicno levo pozicioniranje sveta
y mi je gore x desno z ka kameri....
imas li jos neki link slicnog karaktera posto sam prelistao tonu teorija i ni jedna nije bas nesto mnogo bolja od reimerove....
Hvala u svako slucaju za link...


U evo vratio se sa skijanja vr' sa cu ga smaram...