[ Mr.Back @ 14.03.2007. 20:15 ] @
Pozdrav ljudi... Imam nekoliko pitanja u vezi Sonara 6... Dobio sam ovaj program i ne znam bas mnogo da radim...
Zanima me da mi kazete sta da podesim na pocetku pre rada, ima ima li ovaj program opciju za "crtanje" bita kao Reason na primer... Sve korisno za neki pocetak sa radom u ovom programu!!! Poz I hvala
[ Mr.Back @ 15.03.2007. 15:57 ] @
Nemoguce da niko nezna na sonar 6 da radi ...
[ Mr.Back @ 17.03.2007. 21:03 ] @
Ima li iko da zna nesto o sonaru ljudii joooj.... D
[ ton_majstor @ 17.03.2007. 22:35 ] @
Očigledno da ne znamo... tj. nismo ti od velike vajde.

Ako si provalio, ovde su Riznovci, Cubendovci, Protulsovci, Frutijevci... malobrojni su Sonar-ovci.

Strpi se još malo, možda naleti neko...

Pozdrav!
[ psyborg @ 18.03.2007. 05:11 ] @
http://www.audioforce.net/comp...,listcats/cat_id,47/Itemid,56/



eto...pogledaj tu..ima par tutorijala..mozda bude od pomotji...
[ Mr.Back @ 18.03.2007. 11:25 ] @
Nasao sam 2-3 korisna turta... Dobro je za pocetak... Zahvale velike

Pozzz....
[ ton_majstor @ 18.03.2007. 13:32 ] @
Eto, ima Boga.

Kad naučiš, javi se ovde da naučiš druge!

Pozdrav!
[ Mr.Back @ 19.03.2007. 21:28 ] @
Ima boga ima boga...

Ljudi bilo je boga jednom, ali adje jos kakvih bogova, nebitno dali je buda , grcki bog, alah... samo da zna u vezi Sonara bilo sta, neka pomaze.. P.S (mogu i svestena lica)

Poz
[ Fuzz @ 20.03.2007. 22:37 ] @
Sta ti treba? Mislim da li je ono "crtanje bitova" i dalje aktuelno ili...? I sta podrazumevas pod crtanjem bitova?
[ Mr.Back @ 21.03.2007. 15:45 ] @
Pa da ne pravim beat u piano roll nego da imam posebno gde se radi beat... znas kako je u reasonu... "redrum"
Neznam jos nista skoro u programu... Znaci ako znas bilo sta da kazes....
[ MarcoMachievelli @ 21.03.2007. 16:15 ] @
Ja radim u Sonar 4 verziji , sta da ti kazem , koristim ritam masine poput FX Guru-a i Battery-a , ovaj prva ti je mnogo bolja i dobro radi u Sonaru ...
[ Fuzz @ 22.03.2007. 12:02 ] @
Ja ritam pravim u piano roll-u...
Uglavnom, pokusacu da ti na brzinu ukazem na par stvari, a ti se nemoj uvrediti ukoliko ti se ucine previse trivijalnim.
Verovatno si primetio da svakom track-u mozes dodeliti neki kanal. Kanal 10 je rezervisan za bubanj, tj. po defaultu je povezan sa drum bankom. Znaci ukoliko ti je potreban bubanj, prvi korak bi bio da dodelis track-u channel 10. Kada sad otvoris u piano roll-u taj track, stisnes levo dugme misa i prevuces ga preko tipki na levoj strani ekrana, cuces kako ustvari zvuce pojedini instrumenti tog drum bank-a. Da ne bi morao svaki put da vijas udaracki instrument koji ti je potreban po zvuku, odradi desni klik misa na te piano tipke, odaberi "use these note names instead" i recimo "general MIDI drums"...sada si dobio nazive pojedinih instrumenata...
Kod slaganja samog ritma u piano roll-u nema mnogo pameti. Mozes odabrati trajanje svake note, kao i velicinu snap-a na grid piano roll-a. Naravno, pozeljno je da razlicite segmente ritma imas razdvojene po trackovim-a (kojima ces ako se radi o bubnju takodje dodeliti channel 10). Razdvajanje mozes raditi odmah, ili ako ti je lakse, odradis sve ili veci deo u jednom tracku, pa onda radis cut i pastujes u nove track-ove. Svaku notu mozes dodatno podesavati desnim klikom na nju (trajanje, velocity...)
Efekte primenjujes tako sto selektujes track ili deo track-a i zatim odaberes neki od efekata koje moze naci u edit kartici. Sto se samog ritma tice, mozda ce ti najzanimljiviji biti Midi effects/Cakewalk FX/Session drummer.
Kod izrade ritma se naravno ne trebas ograniciti na ono sto ti nudi channel 10...patchovanjem i drugih kanala mozes dobiti vrlo zanimljive udaracke i ne samo udaracke instrumente. Da bi ti bilo jasnije kako to funkcionise, dodeli nekom novom track-u channel 1 npr. i u piano roll-u napisi par nota. Onda otvori Console view koji je barem za mene vrlo koristan. Ako kliknes ispod "bank" na "none" dugme otvorice ti se prozor sa instaliranim patch-evima. Izaberi neki od njih i prati promenu zvuka. Igraj se malo sa tim dok ne vidis cime stvari raspolazes. Da bi to sve imalo smisla, tj. da bi primetio promene u instrumentu, pozeljno je da je taj mali segment koji si napisao u loop-u. Loop se naravno vrlo jednostavno koristi. Ukljucis dugme "loop" na toolbar-u i onda prevuces marker iznad trackova (ili tracka ako si u piano roll-u) kako bi odredio trajanje loopovanog segmenta.
U Console view mozes jednostavno iskljucivati i ukljucivati pojedine trackove na "M" ili ukljucivati da pice solo na "S".
Ovo je malo konfuzni uvod u rad sa MIDI-ijem u Cakewalk/Sonar-u, a rad sa wave sound-om bilo iz fajla ili real time snimanim je vec drugo pitanje. Da ne bi sad blebetao bezveze najbolje da ti pitas sta te zanima.

[ Mr.Back @ 22.03.2007. 18:19 ] @
E , dobro je pomogao si dosta... Sad sam skontao i one virtualne instrumente.. Ima lepih tonova...
Nego, zanima me... Kako da ubacim VST , da radim sa vst u sonar? Dali moze uopste? Ja radim HipHop, a od ovih bubnjeva nema ni jedan ok kick ili snare da valja za hiphop... I to me zanima, sta da koristim tj. sta ima za one semplove koje mogu da ubacim u hiphop instrumental.... Ako me kontas?
Poz i hvala!!

PS. I dali mogu da ubacujem wav samplove, tipa kao u fruity loops...?
[ Fuzz @ 23.03.2007. 11:41 ] @
Wav-ove mozes da ubacujes u trackove, ali je potrebno da prvo promenis properties (source i port) tracka iz MIDI u neki wave/audio dostupni property. Nakon toga mozes ili snimati direktno u track ili Insert/Wave File cime ces ubaciti neki postojeci wav zapis.
Sto ritma tice, ja sam ga uvek radio rucno, a potreban zvuk dobijao kasnijom obradom track-ova. Znaci pretvarao sam midi u wav i onda na njega lepio efekte.
Za hip-hop verovatno ima mnogo intuitivnijih resenja od Cakewalk/Sonar paketa.
Naravno, uvek mozes drum samplove ubacivati u wav track-ove i onda ih ili paste-ovati potreban brj puta ili vrtiti u loop-u.
[ Fuzz @ 24.03.2007. 00:56 ] @
Citat:
E Fuzz zanima me isto, sta treba da podesim u sonaru da bi mogao da snimam vokale...
Ona opcija record mi je iskljucena, nesto treba da podesim ali ne znam sta...
da ubacim audio track , tj jeli ona za usnimavanje vokala?


Odgovoricu ti ovde posto mozda jos nekom zatreba...

Dakle prvo promenis source i port track-a iz MIDI-a u neki wave audio, zavisno od zvucne koju posedujes.
Onda "armujes" taj track tj. kliknes na "R" property i time si aktivirao "Record" dugme. Kliknes na njega i snimas...
[ Mr.Back @ 24.03.2007. 11:59 ] @
A gde da promenim source i port, tj gde se to nalazi?
[ Fuzz @ 24.03.2007. 12:04 ] @
Track properties...
[ Mr.Back @ 24.03.2007. 13:09 ] @
Kliknem na midi track, Track Properties. Ali nemam opciju ni source niti port... Neznam kako da ubacim sliku u poruku ovde, pokazao bi` koje opcije dobijem...
[ Fuzz @ 24.03.2007. 13:54 ] @
Ma ispred mene je Cakewalk posto mi se Sonar glupavi na lap-u, pa koristim stare nazive.
U Sonaru je "Port" ustvari "Output", a "Source" "Input"...
[ Mr.Back @ 24.03.2007. 17:34 ] @
Ne vidim nijednu opciju sto bi ukazivala na wav , tj ima ih malo pa cu ti napisati sata imam samo kad udjem u track properties na midi traci, i sledece mi se nalazi u input/output

Input:None , Preset ( kad otvotim preset ima samo nesto "unnamed) i menage preset na kraju , u kom isto imam samo "unnamed"

Output: 1-Cakewalk TTS-1 1
2-Cakewalk TTS-1 2
3-Roland GrooveSynth 1

To je sve sto imam tu...

PS. Prikacio sam dve slike od input i output, da vidis o cemu pricam... Skont`o sam kako da nakacim fajlove


Hvala na pomoci!!!!!!

[Ovu poruku je menjao Mr.Back dana 24.03.2007. u 18:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mr.Back dana 24.03.2007. u 19:10 GMT+1]
[ Fuzz @ 25.03.2007. 16:53 ] @
Hm...moracu da pogledam Sonar na drugoj masini.
Ajde ako te ne mrzi, otvori Options/Audio i uradi print screen toga pa okaci. Moguce da nisu podeseni audio ulazi.
I pogledaj properties onog prvog track-a posto je on koliko vidim vec podesen kao wave audio.
[ Mr.Back @ 25.03.2007. 19:53 ] @
Heh` pa ti meni pomazes, sta mene ima da mrzi tu

Evo okacio sam ti sto si mi rekao, i sad sam nakacio midi track properties ali prazan...
Evo pa pogledaj... Nisam ja nista podesavao jos, mada mislim da je ok podeseno... ali ne znam, ti reci!

Pozz

PS. E ubacio sam ti i sliku drivera koji mi je trenutno odabran u sonaru.. to je WDM/KS ali imam i Asio da odaberem... Pa pogledaj i reci mi sta treba... slika pod imenom "Sta"



[Ovu poruku je menjao Mr.Back dana 25.03.2007. u 21:03 GMT+1]
[ Fuzz @ 26.03.2007. 09:59 ] @
Ali ja koliko vidim na ovim slikama, prva dva track-a su ti vec podesena kao Audio, a ne kao MIDI. Znaci ako si to uspeo onda ne bi trebalo biti problema.
[ Mr.Back @ 26.03.2007. 17:17 ] @
Pa da to sam uradio, ali problem je opet tu.. Opcija record... Neznam kako to da uradim ,jednostavno je iskljucena...
I nisi mi rekao, da ostavim driver koji je trenutno ili da prebacim na asio..?

Pozz i hvala ,po ko zna koji put
[ Fuzz @ 27.03.2007. 00:18 ] @
Cekaj, sta se desi kad kliknes na "R" na audio tracku? Znaci tamo gde imas tri dugmeta, "M" "S" i "R"?

I ostavi WDM/KS.
[ Mr.Back @ 29.03.2007. 16:18 ] @
E napravio sam record... radi sad... Dobro je...
ja majmun nisam skontao da imaju tru stvari ono M,S,R i ja k`o konj pokusavam nekako da kliknem na record gore...
Mislio kad kliknem na traku automatski na nju prebacuje da snima... Koja sam ja budala ..
[ Mr.Back @ 30.03.2007. 23:12 ] @
E fuzz , konkretno me zanima dali ja mogu "praviti" hiphop muziku u Sonaru 6 ? Zanima me dali ja u mogu da uzmem jednu traku, (audio) i ubacim wav kick naprimer i da ga mogu "crtati" u piano roll ili bilo cemu drugom, da mi on ne izgleda kao "snimljen vokal" ono graficki prikazan zvuk. Nego da ga mogu crtati,kontas?... Jednostavno kako da napravim hiphop beat Pozz
[ Fuzz @ 03.04.2007. 12:16 ] @
U piano roll-u ne moze sigurno posto je on iskljucivo za rad sa midi-jem...
[ Mr.Back @ 04.04.2007. 11:20 ] @
Zanima me gde moze, a ne gde ne moze ...
[ Mr.Back @ 09.04.2007. 16:00 ] @
Nego Fuzz, mozes li mi pojasniti malo bolje o radu sa wav samplovima u sonaru... Posto je od midija nemoguce napraviti dobar hiphop beat, sta da koristim.. Ima li neki VST , ne znam sta radi sa sonarom... Mozes li mi reci , kad bi ti radio hiphop beat, sta bi uradio u tom slucaju... ?
[ Mr.Back @ 13.04.2007. 19:16 ] @
Fuzz jesi ziv?
[ Fuzz @ 18.04.2007. 23:04 ] @
Izvini, neka guzva...
Ovako...idi Na Views/Synth Rack...u Synth Rack-u odaberi Session Drummer npr. (posle mozes pogledati i druge, TTS, Cyclone, etc.)...Zezaj se malo sa istim. Ima i i help, a i nije nesto komplikovan za koriscenje. Ubaci neki ritam, cisto da cujes kako zvuci sa tim instrumentima. Output midi track-a u kojem radis ritam (channel 10 naravno) podesi da gadja Session Drummer odnosno neki drugi synth sa kojim radis. Sada mozes u piano roll-u da radis sa semplovima koje si podesio na soft synth-u.
[ Mr.Back @ 19.04.2007. 19:35 ] @
Nasao sam ja to , ali problem je sto u drummeru ne znam sta da ubacim da se cuje zvuk...?? I isto kad podesim track 10 u piano roll-u nema zvuka... Ako mozes da mi slikas to kad podesis ti sa drumerom, i zaokruzis ono sto mi je neophodno da bi imao zvuk... Pozzz

Hvala!!!
[ Fuzz @ 20.04.2007. 01:38 ] @
Pazi, nema neke mudrosti.
Ako u Drummer-u kliknes desnim dugmetom misa na neki od instrumenata i sa Load instrument ucitas odgovarajuci sample trebalo bi da levim klikom na njegovu ikonu cujes preview? Jel` to funkcionise?
[ Mr.Back @ 20.04.2007. 21:03 ] @
E, sad je uredu... Hvala puno... Ocekuj nova pitanja uskoro :)
PZz
[ Mr.Back @ 06.05.2007. 17:27 ] @
Prokonto sam malo ovaj drummer, ima jednu manu, sto sample cujem tek kad ga ubacim u drumera, ne mogu da cujem
sta hocu da ubacim ali ok...

Hvala
[ zlo na zemlji @ 17.05.2007. 02:54 ] @
Trazeci svasta nesto po netu nisla sam na klip "Create Beats with Session Drummer 2" i skapirala da se radi o nekom programu koji ste Vi imate a ja ne mogu da ga skinem sa neta jer je sve nekako konfuzno. Nego da ne bih smarala kolika je mogucnost da ja od Vas dobijem link sa koga bih mogla da skinem program ili program? :)
[ Mr.Back @ 04.06.2007. 19:48 ] @
Draga Sanja, ne znam dali si dobila link od nekoga... Nebitno... Ja cu da ti posaljem cd postom, samo mi daj adresu... ili ako imas hotmail (msn messenger) da se dogovorimo... moj je [email protected]... Ujedno mi je to i mail pa mozes i da pises tu ako nemas messenger... Sve u svemu pomoci cu ti... Samo se javi i ostavi podatke...

Pozz
[ vindic8or @ 05.06.2007. 00:39 ] @
Mr. Back i ostali,
sve licne kontakte i dogovore obavljajte preko Privatnih Poruka, forum je za javne diskusije koje su svima od interesa.
[ Mr.Back @ 05.06.2007. 14:33 ] @
Ok, izvinjavam se!
[ Zlob @ 18.06.2007. 18:05 ] @
Evo ga još jedan Sonardžija.

Savet za tebe je da nabaviš Reason, povežeš ga sa Sonarom putem ReWire-a i onda ćeš imati sve što ti treba u životu.

Naći ću ti se za ispomoć ako bude bilo nekih pitanja u vezi toga

Pozdrav
[ Mr.Back @ 12.08.2007. 18:04 ] @
Heh.. :D Hvala... Bio sam kod Ton Majstora na privatnim casovima , pa sam tamo radio u nuendu... Tako da sam malo zaboravio na sonar ... Sad mi je comp prepun virusa i sr*nja... Pa cu najvjerovatnije sutra da formatiram disk... I ponovo cu da instaliram Sonar, nekako mi je seksipilan taj program:D

Sve u svemu, cujemo se kad zastopa negdje...
[ Mr.Back @ 29.10.2007. 18:36 ] @
Gotovo je sa sonarom 6, presao sam na sonar 7 i perfektan je... Ono sto mi se najvise svidja, da jedan "profi" program napokon ima masinu za beat slicnu fruity loopsu... Odlicno radi... Ima jos novih dodataka... Mngo dobar za midi..
Sve u svemu veoma sam zadovoljan!!

Pozz