[ Conica @ 01.07.2003. 23:19 ] @
Ahm, dakle...

Znam da je je jedno od "osnovnijih" pitanja, ali reko da ipak postavim.
Da li neko zna kako uspesno koristiti nestandardne fontove na sajtu (fontovi koji nisu instalirani na klijentu) ?

Hvala unapred
Conica
[ CONFIQ @ 02.07.2003. 00:32 ] @
http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/fonts.html#font-descriptions



~Say FiQ
[ Trunks @ 02.07.2003. 02:05 ] @
Kad smo već kod ovoga, vezano je i za temu ispod...
Meni ovo nikako nije funkcionisalo u Mozilli - zašto?
[ Conica @ 02.07.2003. 17:35 ] @
za Mozillu ne znam, doduse nisam jos ni probala...ali evo sta sam nasla

http://msdn.microsoft.com/libr...uthor/fontembed/font_embed.asp

pozdrav
Conica
[ Trunks @ 02.07.2003. 18:17 ] @
Pa da, to je ista stvar.
[ d.acha @ 03.07.2003. 03:51 ] @
hajde da pitam prvo ovde, da ne postavljam novi topic

radim neki visejezicni sajt. na samom pocetku sam naisao na problem. linkovi za verzije na raznim jezicima (ruski, srpski i engleski) treba da budu napisani svaki na svom jeziku. problem je sledeci..... kada gledam kod sebe u lokalu kroz moj personal web server i kroz cold fusion server naziv ruskog jezika (cirilicnim ruskim slovima, sa sve onim njihovim karakterima) mi pise lepo, ali kada to stavim na net dobijem kuke i kvake umesto onoga sto mi treba.
u cemu je problem i kako da ga resim?
hvala unapred,
dacha

[Ovu poruku je menjao tOwk dana 03.07.2003. u 08:36 GMT]
[ mikis @ 03.07.2003. 04:37 ] @
Koje enkodiranje koristiš? Potrudi se da sve bude u UTF-8, i da imaš odgovarajući tag u zaglavlju. Koji ti je javni web server? Cold Fusion, Apache ili nešto drugo? Ili daj adresu pa da vidimo.
[ tOwk @ 03.07.2003. 08:32 ] @
Citat:
d.acha:
hajde da pitam prvo ovde, da ne postavljam novi topic

Bolje je postaviti novu temu, pošto to olakšava i budeće pronalaženje iste.

Citat:
u cemu je problem i kako da ga resim?


Nekoliko stvari na koje teba obratiti pažnju:
— Poslati „charset“ parametar u „Content-type“ zaglavlju (bilo na serveru [bolje] ili kroz META oznaku [lošije])
— Koristiti odgovarajući skup znakova (onaj koji ste naveli u „charset“ parametru) koji podržava sve znakove koje želite (UTF-8 je tu dobar i „bezbedan“ izbor)

Ili, ako ne koritite gornje rešenje, onda možete koristiti SGML numeričke entitete (npr. za ćirilično slovo D: Д — ovo su Unikod vrednosti, pa odatle pogledajte, ako ne znate gde drugde). Za ovo vam je dovoljan i ASCII i podrazumevani ISO-8859-1, pa nema potrebe navoditi „charset“.
[ d.acha @ 04.07.2003. 03:03 ] @
hvala tOwk-u i mikisu na odgovorima.... znam da se mora navesti u meta tagovima, to je klasika, nego ovo je bilo nesto malo serverskiji problem nego sto je do klijenta, a meta resava stvari kod klijenta...... u svakom slucaju uspeo sam da resim ubacujuci neke serverske varijable..... ali ipak HVALA
D.
[ tOwk @ 04.07.2003. 23:19 ] @
Ja sam rekao da nije obavezno koristiti META oznake, već da je to zaobilazno rešenje ako ne možeš da postaviš „charset“ parametar na serveru za HTTP zaglavlje „Content-type“.

Npr. ovo se na Apache serveru rešava dodavanjem (za UTF-8)
AddDefaultCharset UTF-8

Kako ovo ima prioritet u odnosu na ono što se postavi pomoću META oznake (pogledati HTTP RFC, i HTML specifikaciju), a mnogi novi Apache serveri sadrže „AddDefaultCharset ISO-8859-1“ (pošto je to prema HTTP specifikaciji podrazumevani skup znakova), to dolazi do ovakvih problema.

Ipak, bilo bi najbolje kada bi i ti napisao koje si rešenje koristio, kako bi drugi brže rešili problem (ako naiđu na njega).