[ calexx @ 19.03.2007. 22:57 ] @
Došlo i meni vreme da se podnovim, nisam planirao pošto ovo što imam završava posao ali mi sestrić juče predložio da smislimo nešto za njega kao prvi PC na kome će da se malo uči i tako to. Naravno, odmah sam smislio da pojačam svoj PC a njemu da sklopim od onoga što ostane i malo novog. ;)

Malo duže sam van teme pa više i ne znam šta je aktuelno. Koji čipset i koji procesori (Intel) su sada aktuelni? Nije potrebno da bude ne znam koliko brzo, samo bih zamenio ploču, procesor, memoriju i grafičku. Ovde nema mnogo različitih ponuda pa mi se nekako čini da bi opet mogao da nabavim Gigabyte ploču i neku Ati grafičku, dovoljno će da bude da nisu još bajati a nebitno da su baš brzi i da su nekakav hit. Na šta da obratim pažnju?
Možda će i monitor da bude problem, da li da kupujem neki TFT a njemu dam moj 757NF ili da ostavim a njemu da kupim običan za 80-90 evra?
Naravno, znam gde mogu da kupim pa nema potrebe da se to predlaže, samo me interesuju odgovori na ovih par pitanja.
[ buljko @ 19.03.2007. 23:39 ] @
Ovakve price, obicno, pocinju brojkicom koju je kupac spreman da plati za takvu intervenciju. Drugi, po meni, bitan faktor je da li se planira kasnija nadogradnja sistema. Namena racunara? Igrice? Kompletna cena, zavisno od prohteva, moze ici cak 1:3 i vise, pa zato, daj malo vise parametara.
[ stealth167 @ 20.03.2007. 00:08 ] @
koliko sam ja razumeo, ne treba ti neshto najjace tako da preporuka za plocu ti je
Elite ECS C51GM-M ili asus M2N-MX (oko 50-70 Eur) ili neka slicna sa nforce cipsetom.
Obe su sa integrisan grafickom (GF6100). Dovoljna za igranje vecinu novijih igara (fifa 2007, NFS Carbon, HL2)
za upgrade imas PciEX slot
podrzavaju sve najnovije tehnologija (socket AM2, DDR2 dual channel, Sata2, PciEx)
procesor - za normalne potrebe i pocetnike Sempron 2800, Sempron 3200, (40-50 Eur)
za malo zahtevnije korisnike Athlon 3500, Athlon 3800, (70-80 Eur)
za vrlo zahtevne korsinike Athlon X2 3800, Athlon X2 4200... (100-120 Eur)
memorija je sad jeftina pa uzmi najmanje 512 MB (40 Eur), a za mnogo komotniji rad preporucujem ti 1 GB
HDD 160 GB sata-II (80 gb je sad neisplatljivo) (60 eur naspram 45 ako uzmes 80GB)

Ako bi radije intel, onda ECS 945GCT-M ili Asus P5L-MX, (oko 50-80 Eur) ili neka sa 945 chipsetom
isto micro ATX ploce, sa integrisan grafikom (stim shto je ovo mnogo slabija graficka, i nece ti biti dovoljna za neko ozbiljnije igranje)
procesor
economy Celeron 2.66 ili Celeron 3.33 (30-50 Eur)
normal iPentium 3.2 GHz (80 Eur)
advanced iPentium DualCore 2x2.8 ili 2x3.0 (90-120 Eur)
PRO intel Core2Duo E4300 ili E6300 (170-200 Eur)

Na overclock zaboravi (ipak je integrisana micro ploca), a ozbiljnije igranje tek poshto kupish ozbiljniju graficku...
ako nevolis integrisane ploce dodaj cifri jos 20 Eur za isti chipset u full ATX formatu.

[ calexx @ 20.03.2007. 20:24 ] @
Poruku sam napisao koliko da vidim da li će da bude reakcije pa pošto je ima, da nastavim sa detaljima. :)

Brojkica je relativna, najbolje da je bliža nuli nego nekom velikom broju ali će da se plati koliko bude potrebno. ;)

Za početak da ponovo napišem šta je plan pošto sam izgleda malo nejasno napisao. Kupujem za sebe, sestriću će ovo da bude prvi PC, uglavnom ništa ne zna o tome osim što povremeno kod svoje sestre odigra neku sitnu igricu. Pošto će investiranje uglavnom da bude sa moje strane, njemu sleduje ono što meni pretekne. ;) Znači dobiće 865PE ploču, cel 2,4, 512MB rama i Ati 9200. Ostalo ćemo da kupimo i tu je sve poznato, tastatura, miš i ostale gluposti nisu problem. Ostaje da proberem nešto za sebe, meni je i ono što sam imao bilo dovoljno a sada bih da zamenim novijim. Dovoljno je da nije nešto što upravo zastareva a ne mora da bude uopšte baš posebno.

Danas sam malo razgledao šta ima, u ponudi su 945 i 965 ploče (recimo da bih birao samo Intela), da li bi prva bila dovoljna tj koje su prednosti 965 čipseta? Imam dobro iskustvo sa Gigabyte pločom, ovde se nude još neke koje mi se nekako ne sviđaju.
Da li da uzimam P4 ili bi i Cel mogao da radi solidno?
Od grafičkih mi je preporučena x1650 ili eventualno x550 za nešto manje para. Prva kao Club3D a druga Gigabyte, druga ima pasivno hlađenje.
Što se monitora tiče, bliža mi je kombinacija da zadržim 757NF a sestriću kupim neki običan nego da sebi pazarim TFT.
Ostaje memorija, tu je najmanje dileme, jedino ne znam da li da uzmem 2x512 ili 1x1. Koliko vidim, 2x512 je jeftinija kombinacija.

Ne igram igre, trenutno bi mi najzahtevnije što planiram bila Vista ;) što znači da verovatno sve može da bude nešto prosečno.

Ne znam kakvo je ovde pravilo oko cena pa nisam napisao nijednu, imam neke pa ako se može, mogao bih da ih nevedem ili da neko napiše preporučene za ovo što sam birao.

Svaki predlog je dobrodošao, naročito ako sam nešto omašio ili preskočio.
[ musicmaster @ 21.03.2007. 02:01 ] @
@stealth167

Citat:
ako nevolis integrisane ploce dodaj cifri jos 20 Eur za isti chipset u full ATX formatu.


NE POSTOJE INTEGRISANE PLOCHE.....
GDE JE TO integrisano, Mitjko?

U kutjishte? ... U procesor?
Ili mozda u samu grafichku?

A?

Napishi choveku lepo.
Ne zuri.

npr:

Plocha SA INTEGRISANOM grafikom, zvukom, LAN adapterom, itd....
Danas svi sve znaju, a ustvari nisu chak ni upoznati sa najosnovnijom terminologijom.






[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 24.03.2007. u 22:19 GMT+1]
[ Nenad Vranjanac @ 21.03.2007. 07:52 ] @
standardne kombinacije, samo su cene malo pale:
http://www.elitesecurity.org/p1464497


945 nije predvidjen da radi sa c2d, vec su nakandne revizije ploca to omogucile, 965 je bas pravljen za c2d. ich8 koji ide uz 965 chipset nema ni jedan pata port, vec moras da koristis onaj dodatni
[ JOJO847 @ 21.03.2007. 12:01 ] @
Molim da ova tema neide u smjeru ATI vs nVIDIA!
Hvala na razumijevanju!
[ calexx @ 21.03.2007. 20:33 ] @
Sad ste popričali pa da nastavim ;)
Citat:
musicmaster: Plocha SA INTEGRISANOM grafikom, zvukom, LAN adapterom, itd....
Pomalo se razumem u hardver pa neće da me zbune ovakvi termini. U krajnjem slučaju ne volim da kažem ploča sa nečim integrisanim pošto bi spisak bio predugačak, tu su IDE i I/O kontroler, zvučna i mrežna koji su takoreći podrazumevani kao i grafička i modem koji se ponekad pojave.
Citat:
Deda_Mraz: A to znači, stabilnost, extremna brzina, peformance, kompatabilnost sa svim mogućim programima, OS-ima, i na kraju krajeva svaku igru će moći da igra na nVidi-a, a ako si skeptičan da ti nabrojim 5-6 TOP igara koje ili neće ili 50x slabije rade kada su ATI kartice u pitanju.
Nekada davno sam uglavnom koristio nVidia grafičke a onda sam prešao na Ati i čini mi se da ću tu i da ostanem. Ovi argumenti sa igrama mi ama baš ništa ne znače pošto jedina igra koju sam ikada igrao, a i sada mi se desi, je AOE RoR a ona ne zahteva mnogo. :) Kompatibilnost sa OS ću da proveravam kad budem kupovao skener ali će više o tome da ti ispriča neko iz tvog dvorišta. ;)

Da se vratim na početak, vidim da cene nisu zabranjene pa ću i njih da pominjem.

Da li bi mi bila dovoljna 945P/PL ploča? Ne igram igre, ne bavim se 3d ili video programima, ne koristim testove pa da mi brzina mnogo znači. Mogu da imam GA945PL za nešto preko 70, GA945P za 90. Da li mi se isplati da dajem 50-60 više za neku 965 ploču?

Od procesora su mi ponudili P4 3,0 533 za oko 70 ili možda DC 2,8 800 za nešto ispod 100.

Od Ati ;) kartica je tu 3D Club x1650/256 za oko 75 ili Gigabyte x550 za <50. Ovu drugu su mi ponudili kada sam tražio karticu sa pasivnim hlađenjem.

Znači za ovo od oko 200 evra pa do recimo 300 u malo boljoj kombinaciji. Da ne zaboravim da moram da kupim i memoriju, hard, monitor ... pa ne bih da se baš razbacujem. ;)
[ Nenad Vranjanac @ 21.03.2007. 21:55 ] @
Citat:
calexx:Od procesora su mi ponudili P4 3,0 533 za oko 70
nikako. toliko kosta p4 sa magistralom na 800MHz. ili athlon 3000+ a oba su DALEKO bolji. valjda i sam znas koja je razlika izmedju 133 i 200MHz magistrale.
Citat:
ili možda DC 2,8 800 za nešto ispod 100.
to i nije tako lose ali za te pare ce ti se vise isplatiti amd x2, te kombinacije sto imas su bas lose u smislu cena/performanse.
pl cipset ce biti dovaljan za ova dva, ali da znas da on ide sa najkrsh plocama, znaci losa zvucna, lan obicno neki losiji, nikakva dodatna oprema...

jesi pogledao uopste onaj link sto sam stavio?
[ Deda_Mraz @ 21.03.2007. 23:08 ] @
Citat:
calexx:  Kompatibilnost sa OS ću da proveravam kad budem kupovao skener ali će više o tome da ti ispriča neko iz tvog dvorišta.


Pa doro čovek daje odlične savete i sklapa još bolje konfiguracije . Onda moraš koristiti Linux, a ti i on ne idete u paketu

Pošto si se zalepo na ATI ko muva na....sir... onda skupi kinti i kupi ovu matičnu:

Asus P5W DH Deluxe, S775 (C2D), top!, i975X/ICH7R, 2xPCIe (CrossFire), 4DDR2-800 DC, 3SATAII/RAID+eSATA, HD

Kupi odmah matičnu kako bog zapoveda i rešićeš se muke za 5 godina unapred sa CF podrškom.


P.S. Matična ova ti je u xxxx-u oko 219€ ali da vredi.....vredi sigurno za te pare.

EDIT by JOJO847: Reklama nije dozvoljena + zadnja opomena za ati vs nvidia i suvišne komentare



[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 22.03.2007. u 00:37 GMT+1]
[ calexx @ 22.03.2007. 18:38 ] @
Pa i maibach vredi svaku paru ali ja nisam privatnik koji ima i može pa kupujem koliko mi je potrebno. ;) Što se tiče podrške za CF i igre, to bi mi značilo ako uopšte ne utiče na cenu a ako su zbog toga ploča i procesor skuplji 10 evra, preskočiću za sada.
Citat:
Nenad Vranjanac: to i nije tako lose ali za te pare ce ti se vise isplatiti amd x2, te kombinacije sto imas su bas lose u smislu cena/performanse.
pl cipset ce biti dovaljan za ova dva, ali da znas da on ide sa najkrsh plocama, znaci losa zvucna, lan obicno neki losiji, nikakva dodatna oprema...

jesi pogledao uopste onaj link sto sam stavio?
Znači da idem na P4 800 (rekoh da neću AMD). Ako će 945P da bude bolji, onda nije problem a ako će 965 da bude još bolji, moraću da proverim još malo. ;) Inače zvučnu odmah isključujem, ove što sam gledao imaju gigabitnu mrežnu ... šta od dodatne opreme nedostaje?
Link sam pogledao ali nisam našao mnogo podataka koji bi mi značili.
[ Nenad Vranjanac @ 22.03.2007. 21:22 ] @
965 ti treba samo ako planiras posle da menjas cpu i uzmes core 2 duo, ako ne- ne treba ti.
945p je idealan za pentium 4 i pentium d.
945 pl je ogranicen na 800MHz fsb i 533MHz ddr2. kod asusa uz pl ide ich 7, a uz p ide ich7r, kod gigabyte kombinuju, pa treba proveriti.

procesor: ako uzimas p4, idi pod obavezno na 6xx serije, 630 i 631 su oko 80e. svi imaju 800MHz, 64bitnu podrsku, speed step
ako uzimas pd, gledaj 920 ili 930 (oko 130e).
[ calexx @ 22.03.2007. 23:16 ] @
Šta znači to ako planiram posle? Kroz par meseci ili kroz par godina? Meni u principu radi i ovo što imam, pretpostavljam da neću da menjam mesecima ili možda i par godina a tada će verovatno da bude aktuelno nešto sasvim treće. Mislim da nije mnogo velika razlika između P i PL pa ću verovatno da uzmem P. Kakva su iskustva sa MSI pločama? Vidim u ponudama jednu 965 koja je jedva malo skuplja od Asus ili Gigabyte 945P. Da li da potražim još neku sortu ploča ako ih neko ovde nudi a kvalitetne su i povoljne?
Verovatno uzimam neki 6xx, tu nema velike razlike u ceni.

A grafička?
[ StORM48 @ 24.03.2007. 21:24 ] @
@musicmaster & Deda_mraz

Gospodo, presaberite se malo i prekinite da flejmujete i minirate Calexx-ovu temu, bezočnim prepirkama koje 'em ne služe ničemu, 'em obojica pričate prazne priče (koje, uzgred, nikog i ne interesuju).

Musicmaster, posebno obrati pažnju na ton obraćanja pojedinim članovima - posebno onima koji UVEK rado pomažu korisnicima! To se zove doprinos kvalitetu foruma, a ovo što vas dvojica radite... ne znam kako bih nazvao, ali "pomoć" sigurno nije.

Ovaj post nije podložan komentarima i svako sledeće kršenje Pravilnika povlači brisanje postova bez obrazloženja, pa kako god želite!

Pozdrav
[ calexx @ 25.03.2007. 15:36 ] @
Da nastavim sa temom, u međuvremenu sam razgledao šta se nudi i malo suzio izbor. Naravno, kao i obično sam pošao od neke zamene ovog što imam nečim sličnim da bih sada već odbacio ono malo slabije pa mi se čini da ću da potrošim bar duplo od onog što sam planirao kada sam počeo temu.

Mala dilema je da li da uzmem 845P ili da ipak dodam još neku kintu i pazarim 865. Razlika je reda 30 evra mada ima i jeftinijih 865 ploča. Ovde sam našao ponude za Asus, Gigabyte, Asrock i MSI, možda može da se nađe još neka ali je ovo u firmama od kojih obično uzimam. Kakve su sada komponente koje prave pomenute firme? Ploča koju imam je Gigabyte i radi kako valja, možda bi recimo i Abit došao u obzir. Opet, MSI ima neke jeftine ponude, svojevremeno su mi kroz ruke prošle mnoge MSI ploče i nije bilo problema.

Procesor bi trebalo da bude klasičan P4 630+ i čini mi se da ću tu najmanje da razmišljam.

Da li da uzmem x1600Pro ili bi recimo x550 bila dovoljna za nekog ko ne igra igre? Da li da tražim sa pasivnim hlađenjem ili su ventilatori na njima solidno rađeni pošto mi najviše smeta buka pa bih da imam što manje ventilatora u kućištu?

Kakva je razlika među memorijama? Vidim da ima 1GB za 60-70 evra a vidim da ima i duplo skupljih. Pretpostavljam da ne bih mnogo izgubio sa 1GB umesto 2x512 DC pošto ću verovatno vrlo uskoro da uzmem još 1GB, čim se malo povratim od neplaniranog troška.

Zaboravio sam napajanje, imam Chieftec kućište sa napajanjem koje mislim nema 24-pinski konektor. Da li za to ima rešenje ili da kupim i novo napajanje?

Nadam se da više neće da bude miniranja ove moje teme.
[ Nenad Vranjanac @ 26.03.2007. 08:02 ] @
x550 ce ti biti dovoljna za minimum viste. u xp-u radi sasvim ok, sem novih igara, ali ventilator na njoj probija mali mozak (zviždi).

Citat:
calexx: Šta znači to ako planiram posle? Kroz par meseci ili kroz par godina?

trenutna intelova revizija 3.3 lga socketa podrzava c2q, podrzavace i ove nove procesore sto izlaze sad na leto, znaci sa time ces biti otvoren za upgrade narednih godinu dana-godinu i po. ali vodi racuna da nisu sve 965 ploce sa tom revizijom. kod nas su nekako vise zastupljene ove starije varijante, one podrzavaju ove aktuelne c2d (e6300 itd.)
za maticnu plocu trenutno bih definitivno birao gigabyte. jedini njihov ozbiljan nedostatak je zalemljen bios cip za plocu, ako nesto zeznes kad flesujes, bice dosta tesko (nemoguce) reprogramiranje. od budzetskih 965 ploca, razmisli o ovoj:
http://www.biostar.com.tw/prod...oard/board.php?name=P965%20775

ne treba ti 24 pinski atx, 4 pina mogu da ostanu prazna pod uslovom da je napajanje dovoljno, bar oko 350W.
[ calexx @ 26.03.2007. 11:44 ] @
Za x550 sam pitao pošto mi je još prvog dana ponuđena takva Gigabyte grafička sa pasivnim hlađenjem. Šta znači minimum viste? Koja je prednost recimo x1600 ili x1650 (verovatno pro pošto vidim da su one bez toga 64-bitne) u odnosu na nju?

Verovatno će ploča i procesor da idu zajedno, tj kada sledeći put menjam, onda idu oba što znači da mi upgrade nije bitan. Kako da znam koja je revizija, po sajtovima nešto slabo vidim te podatke? Inače sam mislio na ovakvu MSI ploču http://www.msi.com.tw/program/...mbd/pro_mbd_detail.php?UID=744 koja je jeftinija od slične Gigabyte za dvadesetak evra. Što se bios čipa tiče, imam solidno iskustvo sa tim pločama, kada sam hteo da uradim upgrade na ovoj ploči, gurnuo sam pogrešan bios i ladno je odbio. Posle sam to uradio online i nije bilo problema.
Imam napajanje 360W na Chieftec kućištu koje je kupljeno pre nešto više od tri godine, pretpostavljam da je solidno, nikada nije bilo problema sa njim. Odgovaralo bi mi da ne kupujem ono što ne moram jer stvarno nisam planirao da kupujem ceo PC kao što ću da uradim, u planu su još neke kupovine pa bih da se nekako uklopim dok se ima i može. ;)
[ calexx @ 01.04.2007. 13:51 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: procesor: ako uzimas p4, idi pod obavezno na 6xx serije, 630 i 631 su oko 80e. svi imaju 800MHz, 64bitnu podrsku, speed step
ako uzimas pd, gledaj 920 ili 930 (oko 130e).
Ploča će da bude Gigabyte 965P, dobio sam solidnu cenu i to je valjda rešeno. Od procesora trenutno gledam jedan 650 3,4/800/2MB za oko 78+PDV ili 915 2,8/800/2x1MB za par evra više. Da li neki od njih ili mogu i bolji da se nabave za te novce?

Još grafička, da li da uzmem Gigabyte x1600pro 256/128 za oko 74+pdv?

Ujutru idem da pazarim ili naručim pa da znam šta da radim.
[ Nenad Vranjanac @ 01.04.2007. 20:00 ] @
e, ovako... za x550 u igricama vrhunski domet su HoMM5, i NFS sa nizim-srednjim detaljima. sve preko toga je mucenje. (to ti je radi okvirne ocene)

ocekuj da ti vista otprilike da ocenu ~ 3, sto je taman dovoljno za aero da se ukjluci.
ja nisam imao vremena i zivaca da sad isprobavam vistu, jer imam samo 512MB rama, drug ima x300 koja ti je u osnovi isto to, samo nesto nizi klokovi, kaze da mu je vista dala prilicno niske ocene (oko 2.5)

za x1600pro sam cuo da su neki ljudi nezadovoljni, kao 1650pro je mnogo bolja, ne pitaj me zasto- nisam proverio.
da kupujem sebi, potrazio bih gainward 7300GLH, koji je oko 85e, a trenutno vazi za best buy. zasto - moj licni utisak je da se nvidia drajveri malo bolje snalaze sa windowsom, manje opterecuju, brzi su. ali u graficke se ionako slabo razumem, pa to shvati cisto onako, okvirno.

procesor bih definitivno uzeo 915 (ta dva su ti taman tu negde i po zagrevanju, podrzavaju sve isto, a ovaj je ipak dc, sto ce ti znaciti puno kad pokrenes vise procesa). cene su sasvim ok. ne verujem da se moze naci jeftinije.


ploca je sasvim ok - pretpostavljam da se radi o 965-s3. vodi racuna da ona nema native pata, nego moras da koristis onaj dodatni "gigaraid" kontroler za optiku (ako ti to nesto znaci)

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 01.04.2007. u 21:13 GMT+1]
[ calexx @ 01.04.2007. 21:58 ] @
Grafička mi je skoro najmanje važna pošto ne igram igre, recimo da mi je bitnije da je hlađenje pasivno nego da li je brža i slično. Ako sutra nađem neku x1650 sa pasivnim i da nije mnogo skupa, možda je uzmem ali mi se čini da je upola skuplja od x1600.

Kod procesora sam mislio da nešto znači i onih 3,4:2,8 ali ako kažeš da je 915 bolji, onda ću njega da uzmem.

Jeste ta ploča, šta mi znači to korišćenje dodatnog gigaraid kontrolera za optiku? Verovatno ću da uzmem još jedan rezač koji može da bude i SATA pa ako će da bude problem sa tim, da planiram na vreme.
[ Nenad Vranjanac @ 03.04.2007. 08:29 ] @
Citat:
calexx:Kod procesora sam mislio da nešto znači i onih 3,4:2,8 ali ako kažeš da je 915 bolji, onda ću njega da uzmem.

znaci, ali 915 je dc. znaci 2x2.8 ;) po nekom mom iskustvu gigaherci mogu da se osete samo u aplikacijama koje rade mpeg kompresija i sl.
u "obicnom radu" sa winom- torrent, messenger, browser, player razlika nije vidljiva (za mene). recimo ja sam menjao klok moje 630ice od 2.8-3.7 i zaista nisam osetio neku razliku u radu wina.
ali zato omrazeni hyperthreading i dc prave osetnu raliku nabolje. najuocljivija razlika je pri podizanju wina i pokretanju programa. o tome narocito treba misliti sada, kad ova nesrecna vista ima oko 45 pocetnih procesa.

znaci najbitnija je namena- ako najveci deo vremena da radis sa nekom profi aplikacijom koja nije optimizovana za dc, onda se (mozda) vise isplati 650.
ako je to win-desktop-multipraktik masina, svakako dc. to je bar moj stav.

e, da, juce sam nesto slucajno gledao na amdatijevom sajtu, kazu da je x1600 dovoljna za sve aspekte viste
http://ati.amd.com/technology/windowsvista/AreYouVistaReady.html

sto se tice tog dodatnog kontrolera: prvo ima samo jedan pata kanal, ali koliko sam do sad ukapirao tebi je dovoljno.
drugo, kao sto je nekad southbridge imao samo pata kontrolere, a bili su potrebni dodatni za sata, sad je obrnuto, znas vec i sam. jedino sto se razlikuje je sto ti je boot duzi 2-3sec kad je taj ukljucen. i nije po plug'n'pray sistemu, recimo moj je po defaultu ukljucen i podesen na raid mod, znaci posto ti hoces optiku, a ne raid, moraces to u biosu malo da stelujes (nije mana, nego cisto da znas unapred)



[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 03.04.2007. u 10:01 GMT+1]
[ calexx @ 03.04.2007. 10:53 ] @
Baš se spremam da krenem i pazarim ploču, procesor i grafičku. Ostalo ću sutra ali će prepakivanje da sačeka vikend osim ako ne odlučim da neku noć ne spavam. ;) Ipak će da bude sklapanje 2 komata i instalacija dva kompleta ... tj verovatno i tri.
[ calexx @ 03.04.2007. 21:07 ] @
Uzeo sam ploču i procesor, sutra idem po ostalo. Ploča je http://www.giga-byte.com.tw/Pr...457&ProductName=GA-965P-S3 a mala ispravka za procesor, nema 2x1MB već 2x2MB L2. Utisci verovatno tek za vikend kada budem sklopio.
[ Nenad Vranjanac @ 03.04.2007. 21:24 ] @
eto, sad si i meni bacio kosku da razmisljam da zamenim 630 za 930, posto su ti dc prilicno dobra kupovina trenutno (moja ploca na zalost ne podrzava c2d) . samo da ga nadjem povoljno...

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 03.04.2007. u 22:36 GMT+1]
[ Ned123 @ 03.04.2007. 21:48 ] @
Uzmi 925, sigurno ti neće nedostajati podrška za virtuelizaciju, a jeftiniji je.
[ calexx @ 03.04.2007. 22:47 ] @
Koliko vidim, 925 je skuplji oko 30% od ovog mog procesora a 935 nekih 55% pa se izračunaj. Meni je i ovo previše, kao što sam bezbroj puta pisao meni i ovaj cel 2,4 završava posao ali kad već kupujem da bude bar pristojno.
[ Ned123 @ 04.04.2007. 06:29 ] @
Moj post nije bio upućen tebi, već imenjaku.
A za tebe: 915 je odličan ulaz u DC svijet (nema svako para za C2D).
[ calexx @ 04.04.2007. 10:32 ] @
Šta bre nema svako para za C2D? Sad idem da kupim pet komada. :))
Pa i moj post je bio upućen njemu, iskoristio sam što si pomenuo xx5 verzije pošto sada uglavnom njih viđam pa sam napisao cene koje imam. Meni je i stari cel 2,4 bio dovoljan, ovo sam uzeo koliko da ne nabavljam nešto preterano zastarelo a da ne bude baš preskupo.
[ M-84 AB1 @ 04.04.2007. 15:21 ] @
Jos malo pa ce i C2D uskoro da zagazi i u low-end segment
;-)

[ calexx @ 06.04.2007. 19:23 ] @
Nije baš po naslovu teme ali valjda spada u PC Konfiguracije, ostao je samo monitor. Pošto CRT monitore jedva da neko nudi, ipak će moj 757NF da ide sestriću a ja ću sebi da pazarim TFT. Ovde su u ponudi uglavnom LG i Samsung, ponegde se nađe još neki ali ređe ... jedino po megamarketima ima više ponuda. Da li da ih obiđem i pogledam šta nude?
Naravno, kad već nešto kupujem onda to nije baš najjeftinije ali pošto sam se malo ispucao, ne mora da bude ni mnogo skupo. Recimo da bi mi odgovarao neki pristojan 19" monitor, sve više mi se čini da mi se wide varijanta ne sviđa pa bi to verovatno trebalo da bude običan. Koliko sam mogao da vidim, wide 19" monitori su po visini manji i od običnih 17" monitora a pošto ne gledam filmove valjda mi taj oblik nije nešto potreban.
Koje su preporuke za ne mnogo skup 19" monitor? Recimo da bi mogao da ide do 20k para. Koliko je važan DVI?

Inače sam kupio grafičku http://www.giga-byte.com.tw/Pr...s_Overview.aspx?ProductID=2212 koja bi trebalo da bude dovoljna za moje potrebe.
[ Ned123 @ 07.04.2007. 08:20 ] @
Ovo ostalo je više u domenu afiniteta i trenutnog stanja na tržištu (dostupnosti određenih modela), najbolje da malo pretražiš forum i pogledaš review-e.
Osvnuću se na DVI. Kartica proizvodi digitalni signal, TFT je digitalni uređaj. Koristeći DVI izbjegavaš dvostruku DA/AD konverziju (jednu u kartici i jednu u monitoru), što može značiti samo oštriju i kvalitetniju sliku (koliko, zavisi od mnogo čega).
Ako ne igraš igre, ta kartica ti je sasvim dovoljna.
[ calexx @ 09.04.2007. 16:40 ] @
U međuvremenu sam sklopio oba PC-ja, na svom uspeo da odradim repair reinstalaciju XP-a pa za sada pristojno radi a na drugom disku je Vista koju tek isprobavam. Znam šta radi DVI nego sam pitao čisto da proverim koliko to utiče na sliku pošto su skoro poskupeli monitori sa njim pa ih još uvek slabije viđam. Hm, sad ću da pogledam šta se ranije pisalo, da li će da bude problem što trenutno koristim KVM svič? Da li može jedan PC da se uključi na DVI a drugi na analogni? Mislim, kad sam već ovde da pitam a posle ću da potražim da li je bilo reči o tome. ;)
Za sada još ne mogu da napišem utiske pošto tek probam, Vista je dala ocenu 4,4 mislim zbog grafičke a opasne me nervira ventilator na procesoru, kad god nešto pokrenem on se zalaufa. Na početku je bilo i pištanja ali sam ugasio upozorenje za njega pa ću na kraju verovatno da isključim automatski rad. Koja je normalna temperatura za ovaj procesor (Pentium DC 2,8)? U biosu pokazuje nešto preko 50 a još nisam instalirao ništa što meri kada se Win startuje.