[ alansco @ 20.03.2007. 10:49 ] @
Imam pc radio player i zanima me kako je najbolje snimati muziku sa njega?
[ tordajav @ 20.03.2007. 14:44 ] @
Ja snimam svake subote i nedelje TOP LISTU na Radiju B92 pomocu Cool Edit Pro programa u kome nakon snimanja lepo iseckam reklame, podesim jacinu... Zadovoljan sam do kolena!
Evo, uploadovao sam plugin za Winamp za slusanje Radija i gledanje TV-a. Ako ti nesto ne bude radilo, javi pa cu ti pojasniti. Meni radi super!

[Ovu poruku je menjao tordajav dana 20.03.2007. u 15:57 GMT+1]
[ alansco @ 20.03.2007. 22:03 ] @
skinuo sam ovo za winap,i instalirao sam i sta sada.Ne vidim kako da startujem radio i tv.Daje mi samo opcije internet tv i radio.
[ alansco @ 20.03.2007. 22:19 ] @
ajde mi malo pojasni kako da da snimamm muziku sa radija u ovom programu cool edit pro.Tj kako da setujem da muzika sa radija se cuje u ovom programu,pa da je sniumim.
[ tordajav @ 20.03.2007. 23:49 ] @
Cekaj, nisam siguran da li sam te dobro razumeo, da li ti posedujes makar radio karticu kao hardver ili hoces da snimas radio sa interneta?
[ alansco @ 21.03.2007. 07:58 ] @
da imam radio kartu,hardver,asusov ako nesto znaci.
[ tordajav @ 21.03.2007. 17:14 ] @
Dakle, instaliras plugin dok je Winamp ugasen; upalis Winamp i odes na Options, pa Preferences, pa pod Plug-ins ides na Input, tu oznacis Winamp TV (x86) [in_tv.dll] i kliknes na Configure. Pojavice ti se prozorcic za podesavanje ovog plugin-a.
Sto se mene tice, ja ne gledam TV preko Winampa jer nije bas lepa slika, ne malo brze pokrete slike daje neke horizontalne linije koje kvare sliku, pa slusam samo radio. Svidja mi se to sto na jednoj listi pesama imam sve pesme u kompjuteru i sve Radio stanice.
Objasnicu ti postupak za radio, a za TV je slican, skontaces. I ja imam ASUS-ovu karticu (ASUS TV FM Card 7135) pa cu ti reci mozda malo detaljnije kako je kod mene. Prvo moras da izskeniras stanice na tabu Scan; odredi lokaciju gde da ti sacuva nadjene frekvencije. Default TV System stavi PAL_B; Country Code stavi 49; Antena, a ne Cable. E sad, ispod toga imas Full Scan, to je za skeniranje TV programa i njihovih frekvencija, a ispod toga, imas uokvireno "Radio Scan" i tu ce ti izskenirati frekvencije od 87.5 do 108 MHz ali jedino sto ti moras da naznacis je ta treca rubrika koja oznacava na koliko MHz da ti proveri da li stanica postoji. U toj trecoj rubrici mozes ostaviti tu vrednost od 0.05. Dakle skeniranje se vrsi po tipu automatskog proveravanja da li stanica postoji po svakom podeoku megaherca koji naznacis. Mozes staviti i detaljnije da ti skenira (npr. stavis 0.01 pa ce ti skeniranje biti detaljnije ali duze ce da traje). NPR. ako stavis broj 1, stanice ce skenirati po tipu: 87.5 pa 88.5 pa 89.5 pa 90.5 MHz itd. ali to znaci da nece proveravati da li na npr. frekvenciji 94.2 postoji neka stanica. Dakle ja preporucujem da najgrublje skeniranje uradis sa cifrom 0.1! Kada odredis i ukucas tu cifru u trecu rubriku, klikni Scan Radio i skeniranje krece; automatski pronadjene stanice ce se izlistati i bice sacuvane u folder koji si naznacio. Po zavrsetku skeniranja, klikni Set As Playlist i automatski ce ti uvrstiti pronadjene stanice u Plejlistu Winampa. Pozatvaraj na OK sve prozorcice i pusti neku stanicu da cujes sta je nasao.
Nadam se da ce sve teci po navedenom...
Jos bolje je ako znas na kojoj frekvenciji se nalazi odredjena stanica pa mozes manuelno uneti! Naravno, imena stanica mozes preimenovati kako ti odgovara, tipa Radio B92, Radio 202, itd. Ja sam u Sremskoj Mitrovici i kontao sam da ti jednostavno posaljem stanice koje sam ja nasao ali ko zna sta ti imas na bas tim frekvencijama. Fajl sa nadjenom stanicom je tezak svega 1 kilobajt.
Evo to i slicica kako je to kod mene podeseno, a ti javi sta si uradio... Ako uspe, lako je za Cool Edit Pro!
[ tordajav @ 21.03.2007. 18:15 ] @

A sto se tice snimanja pomocu Cool Edit Pro,
startuj program preko koga slusas radio i pusti neku stanicu da radi, pokreni Cool Edit Pro, idi na Options i tu otkaci opciju "Monitor Record Level" da ti ekvilajzer pokazuje intenzitet jacinu tona koji se pusta. Ako ti ekvilajzer na Cool Edit Pro ne registruje ton radija, podigni onaj mali zvucnik kod sata (Volume Control) dvoklikom, idi na Options, pa Properties, oznaci Recording i neka ti svi izvori u listi budu otkaceni, pa klikni OK. E sad oznacuj jedan po jedan izvor (CD Player, Line In, Mono Out, Wave...) dok ti ekvilajzer Cool Edit Pro-a ne prepozna preko kog izvora ti ide radio. Kada ga pronadjes, u Cool Edit Pro idi na File, pa New, OK, i mozes poceti snimanje muzike sa radio stanice. Gledaj da ti linije koje se pojavljuju u vidu snimljenog materijala ne prelaze gornju i donju vodoravnu liniju u Cool Edit Pro-u, to je granica jacine zvuka i ako se ona predje, snimljen materijal ce ti imati zesce jak zvuk pa cak i sa distorzijama, krcanjem i slicno, a opet ako su ti linije snimljenog materijala blizu srednje linije, znaci da ce se slabo cuti. Kad stopiras snimanje, na kruzic misa mozes razvuci snimljen materijal da bi oznacio detaljnije koje delove hoces da seckas. Snimljen materijal mozes da sacuvas u kojem god formatu hoces.
Navedi mi preko cega ti slusas radio ako to nije ovaj Winampov Plug-in!
Mene je interesovao i softver za slusanje radija koji podrzava i RDS opciju, ta opcija omogucava da vidis naziv izvodjaca i naziv pesme koja trenutno ide na Radiju, ali nisam jos pronasao takav programcic...
[ alansco @ 21.03.2007. 22:43 ] @
sve si mi super objasnio,znaci bas si bio kreativan.Ali znas sta je meni problem.Ja sam kuoio nov komp i to asus terminator T2-P i on ima na ploci radio,a tv tuner sam morao naknadno da mu ugradim(pinacle).Znaci radio mu je asusov i on je na ploci barem ja to mislim da je tako,verovatno.Ja ga mogu slausati i bez toga da dizem sistem.I kada sam sve ovo radio sa winapom,on je samo uspevao da vidi tv kartu,ali ne i fm radio.Mislim da je to to.E sada sta dalje raditi,da li postoji sansa da ga ubacim u winamp ili drugacije receno kako da ga slusam i snimam.Ja radio pustam kroz program kjoji se zove asuus fm radio player v 1,0 ako nesto to znaci.
Inace puno hvala!
[ alansco @ 21.03.2007. 22:56 ] @
sto se tice cool edita.Cekirao sam monitor itd. sto si rekao i pojavi se dole pri dnu dve setajuce linije u ritmu muzike.Znaci na svim onim mi se pojavljuje.I ja stisnem snimanje,ali zvuk mi se ne cuje.U cemu je problem.Mozda bi jos nesto trebao cekirati.
[ tordajav @ 21.03.2007. 23:07 ] @
Ajoj... tu pojma nemam... probaj mozda da detektujes preko kog izvora ti ide taj radio i opet kroz Cool Edit Pro da ga detektujes kao sto sam objasnio pa snimas. Vrlo je moguce da taj tvoj radio, posto ga mozes slusati i bez dizanja sistema, nije klasicno povezan sa plocom... tu sam se sad nasao u neobranom grozdju jer se ne razumem, nije mi jasna povezanost radija kod tebe...
[ alansco @ 21.03.2007. 23:15 ] @
Ne znam sta sam radio ali mislim da sam dole nesto cekirao samo wawe i gore switch to edit file.Ok kao nesto sam ukapirao.Ajde mi samo objasni kako skidam na primer sumove kada je stanica losa(da li se uopste moze unaprediti kvalitet),ako nije kompliovano i kako secem delove,npr reklame.Kako si mi ono objasni,da ne prelazi zvuk one dve vodoravne linije,znaci to sammuradio tako sto sam smanjio u recordingu sve one stavke sto smo pominjali,da li je to ok?
I jos u ovo u koji format da sacuvam,nudi mi vise,ali u koji je najboljeZanima me da li je sacuvan file kompresovan ili ja to treba da uradim.
[ tordajav @ 21.03.2007. 23:36 ] @
Sto se sumova tice, jedino da nadjes sta ti je antena tog radija, da je izpomeras malo negde u stranu, ili da prikacis jos nesto ali je antenica u vidu malog kabla, pa makar to bila viljuska, noz ili neka aliminijumska zica ili sipka (zbica od bicikla...)... ima raznih ideja... :-) Osim toga, mozes da stanicu koju si nasao, da ispomeras za sitne vrednosti frekvencija na gore ili dole pa mozda nadjes bolji signal nego automatska pretraga.
Koliko vidim, Cool Edit Pro ti je prepoznao izvor radija... cim ides dalje!?
Delovi se seku tako sto drzis levim klikom misa i prevlacis od pocetnog do krajnjeg mesta koje ti je za secenje, pa pustis levi klik, i onda od gornjih alata imas makazice na ciji klik brises oznaceni deo. Ne brini ako slucajno secnes nesto sto nisi hteo, imas Edit pa Undo, koji te vraca korak nazad.
Ako si mislio na brisanje sumova kroz Cool Edit Pro, on ima mnogo alata ni sam ne znam detaljno na koju opciju da ides, ali nece ti puno pomoci ako ti radio stanica nije cista! Moze samo da zamaskira sum.

"Kako si mi ono objasni,da ne prelazi zvuk one dve vodoravne linije,znaci to sammuradio tako sto sam smanjio u recordingu sve one stavke sto smo pominjali,da li je to ok?"

Da, to je OK! Podesis onako kako tebi odgovara a da se najbolje vidi i cuje.
Ako ti ne izbiras format u koji hoces da sacuvas to sto si snimio, mislim da ce Cool Edit Pro to sacuvati u WAV nekompresovanom formatu. Ja ti preporucujem MP3 Pro format, kvaliteta 192 kbps, i naravno to je kompresija toga sto si snimio ali sa zadovoljavajucim kvalitetom.
[ Daniel011 @ 22.03.2007. 10:49 ] @
Citat:
tordajav: Sto se mene tice, ja ne gledam TV preko Winampa jer nije bas lepa slika, ne malo brze pokrete slike daje neke horizontalne linije koje kvare sliku, pa slusam samo radio.

Ja sam ovo uspeo da rešim tako što sam uključio deinterlacing: u konfiguracijskom prozoru za TV-plugin ideš na Video-tab i za De-interlacing odabereš Enabled (video sam na slikama koje si okačio da ti je odabrano Disabled, tako da verujem da je problem u tome).
Istina, kad radim capturing pomoću ovog plugin-a, na snimljenom materijalu mi se uvek pojavljuju te linije, bez obzira da li odaberem interlacing ili ne, a pokušavao sam i sa opcijom "swap fields' temporal order", ali ovo nisam uspeo da rešim. Ali što se tiče slike pri gledanju programa uživo, ona je sasvim ok.
[ alansco @ 22.03.2007. 18:02 ] @
Generalno mi je uspelo sto se tice cool edita,naravno uz tvoju pomoc.Ali sad malo winamp.Nasao sam kanale,skenirao sve kako treba,ali slika je u nekim linijama i bikvalno se nista ne vidi,dok je zvuk ok.Sta bi trebao cekirati ili ???
[ Daniel011 @ 22.03.2007. 18:18 ] @
Jesi li pregledao sve moguće kanale? Možda si potrefio baš skremblovane kablovske kanale (vidim da si na SBB-u). Oni upravo izgledaju tako, sa tim linijama.
[ alansco @ 22.03.2007. 18:46 ] @
Cekirao sam swap fields i sada je ok.
Da li neko zna gde mogu da skinem full verziju cool edita jer mi trial verzija daje da snimim samo 60 sekundi materijala.
[ acaradio @ 22.03.2007. 20:40 ] @
Citat:
alansco:Da li neko zna gde mogu da skinem full verziju cool edita...

To vec spada u pirateriju. Sve odgovore u vezi takvog pitanja samo preko PP, nikako ovde. Inace cu morati da zakljucam temu.
Alansco, procitaj pravilnik foruma.
[ draganmi @ 26.03.2007. 12:02 ] @
Citat:
alansco: sto se tice cool edita...


Cool Edit pro je odavno (2003) otkupio Adobe. On se sada zove Adobe Audition i unekoliko je unapređen u odnosu na Cool Edit.
Poslednja verzija je Adobe Audition 2.0.

EDIT: uklonjen deo o nelegalnom downloadu


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 26.03.2007. u 14:00 GMT+1]
[ tordajav @ 26.03.2007. 17:21 ] @
Hvala Dragane na INFO-u i Aco na PP, stvarno, krajnje je vreme za isprobavanje nekog novijeg softvera...