[ Ivan.Markovic @ 23.03.2007. 20:55 ] @
Prvo neka moderator promeni naslov teme ako ima bolji, jer ja nisam znao kako da ga nazovem. Hvala.

Problem je sledeci:

* mozda je bolje reci umesto tablice, skup, ali ovako je razumljivije

Imam N tablica koje u sebi sadrze unikatne redove i jedan red koji moze da predstavlja sve ostale (nesto tipa "All"), ili moze da predstavlja nebitan podatak, zavisno od situacije.

Postoji par tablica koje su "main" tablice na osnovu kojih se "otvara" mogucnost selektovanja podataka iz ostalih (main tablice su takodje povezane). Moguce je selektovati vise vrednosti iz svake tablice.

Na osnovu izabranih podataka logika treba da prikaze neki krajni rezultat (ili vise rezultata) koji zavisi od svih izabranih podataka.

Moj zadatak je da napravim logiku na osnovu koje cu "nauciti" ovaj sistem kako da radi tj da mu dam relacije. Ne treba mi AI vec najjednostavnije resenje kojim cu omoguciti korisniku da postavi relacije izmedju podataka i resenja.

Resenja koja trenutno imam u glavi su sledeca:

1. Sistem puteva (podseca me na puteve )

Resenje se zasniva na tome da za svaku kombinaciju podataka koju izaberemo prethodno (tj put koji prodjemo) pamtim neku prethodno zadatu vrednost za svaku tacku/podatak (npr 1-1,2-5, ... N-M) i na kraju da zapamtim u bazi taj put i upisem rezultate. + za svaku tablicu na tom "putu" moram da definisem parent/main tablicu ukoliko postoji.

2. Obrnuti sistem

Krecem od resenja i svakom od njih zadajem sistem bodovanja relevatnosti nekog podatka. Sistem bodovanja bi morao da se razbije na par kategorija jer su neki podaci (iz main tabela npr) stariji i vrede vise bodova. + Iz svega ovoga treba da napravim frontend sistem selekcije sa kategorizovanim podacima.


Svi podaci se unose "peske" kao sto se i sistem uci ..., treba da izaberem resenje koje je najjednostvanije za korisnika. Cini mi se da je prvo resenje vise "user-friendly" zato sto se u drugom lako moze zbuniti oko kategorizacije bodovanja.

Nadam se da me je neko razumeo ?

Pucajte ...

Hvala,
Ivan
[ vlaiv @ 24.03.2007. 11:58 ] @
Citat:
Nadam se da me je neko razumeo ?


Ja nisam ...

[ Ivan.Markovic @ 24.03.2007. 12:32 ] @
Reci sta nije jasno da objasnim ... ?
[ vlaiv @ 26.03.2007. 12:24 ] @
Vec ovde negde sam poceo da se gubim:

Citat:
Imam N tablica koje u sebi sadrze unikatne redove i jedan red koji moze da predstavlja sve ostale (nesto tipa "All"), ili moze da predstavlja nebitan podatak, zavisno od situacije.


Ajde lepo od pocetka ...

Struktura "tablica" ako cemo vec model baze ..., tipovi podataka ...
Po cemu su redovi unikatni?
Kako jedan red moze da predstavlja sve ostale? Sta je to tacno "nebitan" podatak? Ako je nebitan, zasto je uopste tu?


Citat:
Postoji par tablica koje su "main" tablice na osnovu kojih se "otvara" mogucnost selektovanja podataka iz ostalih (main tablice su takodje povezane). Moguce je selektovati vise vrednosti iz svake tablice.



Po cemu su "main" tablice - main?
Kako se "otvara" mogucnost selektovanja podataka iz ostalih? Kako su main tablice povezane?

Koje se vrednosti selektuju?

Totalno sam znaci zbunjen ...
[ Ivan.Markovic @ 26.03.2007. 13:32 ] @
Citat:

Po cemu su redovi unikatni?


Ne postoje dva ista reda, i pored toga sto su im id-jevi unikatni razlikuju se i po vrednostima polja.

Citat:

Kako jedan red moze da predstavlja sve ostale? Sta je to tacno "nebitan" podatak? Ako je nebitan, zasto je uopste tu?


Jedan red sadrzi neku vrednost koja logici (koju treba da napravim) predstavlja nesto tipa: ... WHERE (p1 = i1 OR p2 = i1 OR p3 = i1 OR ...) ... gde su pX redovi u tablici a i1 je sledeci korak (sledeci kljuc po kojem "gledam" koja tablica treba da se selektuje i obradi).

Citat:

Po cemu su "main" tablice - main?
Kako se "otvara" mogucnost selektovanja podataka iz ostalih? Kako su main tablice povezane?


"Main" tablice (ima <= 5) predstavljaju neki osnovni korak selekcije ostalih opcija/tablice koje ce se dalje obradjivati. Biranjem podataka iz 'main" tablica (njihovom kombinacijom) kreira se i njihov "frontend" izgled tj to je njihova povezanost. Na pocetku one imaju svoje zapise ali biranjem podataka iz neke od njih suzava se izbor iz druge i obrnuto. Kada se ovi "main" podaci izaberu otvara se mogucnost biranja podataka iz svih ostalih tablica (kod kojih se ne suzava izbor). Ostale tablice koje ce biti prikazane zavise od kombinacije podataka iz "main" tablica.


P.s. Zamisli da imas neogranican broj select box-eva i treba da ih povezes ... znam da je prilicno komplikovano ali ne mogu da otkrijem sve informacije u vezi ovog problema. Za sada najprivalcnije mi je ovo prvo resenje koje sam predlozio.
[ vlaiv @ 27.03.2007. 14:24 ] @
I dalje nisam siguran da razumem ....

Izvinjavam se ako sam ti oduzeo vreme svojim pitanjima (opet nije lose da si pojasnio problem, mozda
ce neko drugi shvatiti o cemu pricas).

Ako je u pitanju osetljiva tema i ne mozes vise informacija da das, bojim se da necu biti
od nikakve koristi ...

Mozda da das uopstene matematicke definicije?

tipa "za svako X takvo da je x>0 i x<n, gde je n proizvoljan prirodni broj ..."
[ Ivan.Markovic @ 27.03.2007. 19:08 ] @
Hvala na trudu, ... a sto se tice matematickih definicija, mislim da ne mogu da ih postavim jer na neki nacin korisnik treba sam da ih kreira a moj zadatak je da mu omogucim da to uradi (e sad samo treba da se odlucim na koji nacin).

U svakom slucaju prilicno komplikovano (+ sto ne ne smem da otkrijem sve informacije), ali sam ipak postavio temu jer se nadam da se neko vec sreo sa slicnim problemom pa ce ga prepoznati i ovde.