[ mekay01 @ 23.03.2007. 20:56 ] @
Koje klavijature mi preporucujete da kupim ? Pocetnik sam (u svetu klavijatura) a zelim da sviram metal i rock.Znaci koje mi preporucujete klavijature ali da sa njima mogu da pravim svirke. Hvala
[ ton_majstor @ 23.03.2007. 21:22 ] @
Znači, šta? Aranžer ili običan sintisajzer?

Metal i rock su nažalost, dve najlošije zastupljene kategorije u aranžerima, barem je to bilo tako dok sam ja baratao tim napravama. Danas imaju mogućnost veće obrade zvuka, ali se opet ne naslušah tvrdih bubnjeva i čvrstih gitara...

Sintisajzeri su druga priča, jer bez njih ne bi ni bilo MODERNOG rocka.

Vidi, ne napisa nam KOLIKO para imaš za to? Kakve to svirke hoćeš da praviš? One-Band-Man (One bad man )?

Pozdrav!

[ mekay01 @ 23.03.2007. 21:35 ] @
Planiram da sviram klavijature u bendu.Ne da pustam neke gotove matrice ili midi fajlove kako se to vec zove.

A za pare ne znam.Da li nove ili polovne? izmedju 350 i 400 e (bilo bi lepo da moze i za manje :) )
[ Kovacevic Vladimir @ 24.03.2007. 19:26 ] @
Jedan stari recept:
-čuješ neku svirku, slušaš klavijaturistu
-ako Ti se sviđa zvuk, prilaziš blizu klavijaturiste
-kupiš podatke o marki, modelu, ozvučenju preko koga izlazi taj, Tebi dopadljiv, zvuk
-skupljaš novce i plačeš, jer za te pare ima neke bižuterije, ali se i raduješ, jer toliko brzo pada cena da ćeš sa malo strpljenja ipak doći do solidne klavijature.
Pitanje je neprecizno, materija preširoka. Moraš jedno vreme provesti u slušanju muzike i bendova uživo da bi došao što bliže određenju: u kojoj klavijaturi je pravi zvuk, šta se može na njoj dorađivati itd. za ono što je Tvoj nivo interesovanja.
Teško mi je da se odlučim za pominjanje bilo kog imena, jer rezultat zavisi od mnogo uzajamno povezanih faktora. Jedan od glavnih: stepen muzič. znanja (sviranje sa obe ruke ili jednom, sviranje samo solo melodije ili i akorada, afinitet prema vrsti instrumenata: klavir, duvači, ili sinthy zvuci), pa do faktora da CEO bend mora imati ujednačen zvuk izražen kroz približno isti kvalitet svih instrumenata u bendu. Naravno da navijam za što bolji kvalitet, iako si početnik. (Na Hammondu i "Tri livade" dobro zvuče).
Pozdrav mladom, budućem, kolegi koji NEĆE puštati file-ove. Ako je karakter.
Vladimir
[ mekay01 @ 25.03.2007. 10:38 ] @
Pa ovako:

"stepen muzič. znanja" : Zavrsio sam osnovnu muzicku skolu na odseku harmonika ali sam u slobodnom vremenu(koje bar u muzickoj skoli koju sam ja pohadjao ima na pretek) naucio da sviram klavir.Znaci znam da sviram i levom i desnom,da levom drzim akorde a da desnom iste ili druge razlazem ili da soliram i obratno.(sada sviram gitaru a znam i osnove u sviranju bas gitare,ako i ovo ima veze sa stepenom muzickog znanja)

"afinitet prema vrsti instrumenata: klavir, duvači, ili sinthy zvuci" : ovo bas i ne razumem ,ali evo koje bendove bih zeleo da sviram,mozda pomogne: Nightwish, The doors, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Whitesnake, Iron Maiden, Megadeth, The Cult, Janis... naravno i Bjesove, Smak, Partibrejkerse, EKV i josta toga mnogo :D:D

Trebaju mi klavijature sa kojima bih mogao da sviram u bendu koji vec svira dosta dugo,i klavijature za koje mi bar neko odredjeno vreme nece trebati neka dodatna oprema (ako je to i potrebno.mislim na neko ozvucenje i tako to).Sto se tice finansijskog dela price (za sada ne mogu ni bizuteriju da kupim :D) mogu da se nadam sumi od 350e do 400e.

Hvala

I necu pustati fajlove dokle god ne dodje do toga da biram izmedju kopanja kanala i sviranja pod satrom (mada bih siguran sam izabrao kopanje kanala da sam sposoban da radim onako kako treba ;) )
[ Kovacevic Vladimir @ 25.03.2007. 17:38 ] @
Kako god krenem sa odgovorom ne uspevam da stignem do kraja, jer je suviše limita.
Krenuću od kraja.
Bolje su prošli loši muzičari sa dobrim instrumentima od dobrih muzičara sa lošim instrumentima.
Čitava današnja muzička produkcija se zasniva na pravilu "koliko para - toliko i muzike".
Pravila postoje i ona su obavezna. Ko se ne pridržava, promašio je i samo se uzalud muči.
Primer: za sviranje srbijanskog kola treba imati semplovan zvuk Dalappe;
za francusku šansonu registar Musette;
za talijansku kanconu Cassotto;
za tango Fisa, ili Tangoaccordeon i da ne nabrajam ruske, country i ostale switt harmonice.
Znači, kad reprodukuješ nešto, očekuje se zvuk originala (ili približno). To se može samo na moćnijim klavijaturama.
Zašto sve češće vidimo dvojicu sa po 2 klavijature + moduli + split point (deljenje jednog manuala na više delova).
Svi hoće da zvuče originalno i svetski. Onda se pakuju performance, sa gotovim zvucima, useri su uvek pretesni za lagerovanje novih i novijih kombinacija, posebna TEMA je ozvučenje koje može sve to da izgura itd. itd.
Opet se zapetljava stvar, jer još nije izašla kompletna sprava, naprotiv - kada proizvođač izda najnoviju, već su mu sledeće dve u proizvodnji! Neki su mislili da je rešenje u Master keyboardu (koji ne menjaš) i dodavanjem aktuelnih modula, međutim...skupa varijanta, a i dosta komplikovana za žive svirke (zamišljeno da se moduli lako i brzo razmenjuju među nama, ali...sve je to za neke druge poslovne situacije).
Da nešto i pomognem, ali limit od 4oo € je baš deprimirajući.
Možda neki polovni Yamaha DX 7, ili DX 11, Roland D serija, Roland aranžeri E serija...
Za sada puno sreće.
Pozdrav
[ mekay01 @ 25.03.2007. 17:49 ] @
a Korg X-5D ? Da li na njemu mogu solidno da sviram ? on je nov oko nekih 400e
Da li on ima zvuk sa kojim mogu da sviram gore navedene bendove ? Ili ako on nema koji ima?

(ja ipak mislim da je vaznije onaj ko svira a ne na cemu svira,al ipak ja sam tek na pocetku... :D)
[ Kovacevic Vladimir @ 25.03.2007. 20:02 ] @
Stvarno želim da pomognem, jer smo svi na početku bili početnici, ali postojao je SISTEM.
Bilo je lakše (manje marki i modela, ređe serije) i znao se vrh i stepenice kojima moraš ići, ili ako ima novaca, onda po koju i preskačeš. Paralelno sa tim putem i rešavanje pojačala. Leslie za orgulje, potom keyboard pojačala (Cube serija)
koji se iz line out-a "ubodu" u moćan razglas. Znači, instrument+pojačalo.
Drugi put je bio snimanje koncerata uživo od omiljenih grupa, pa tamo i vidiš i čuješ na čemu majstor svira.
O oba slučaja je trebalo STRPLJENJE da se dođe do željenog.
Više se isplati kupiti poznatu i oprobanu spravu (lakše se i prodaje jednog dana..)
Nešto sam već sugerisao, ali sve je stvar ukusa i mogućnosti. Zagovornik sam teorije da baš na početku treba imati bolji instrument.
Sačekaj malo, možda se neko još uključi sa nekom sugestijom, prati malo oglase, raspituj se kod iskusnijih, i na kraju dobiješ jasniju sliku.
Korg X-5D ne poznajem.
Pozdrav
[ ton_majstor @ 26.03.2007. 08:06 ] @
1. KORG X/5D je matora naprava, nema novih odavno.

2. Može da ti lepo posluži, ali ćeš ga i dorađivati po potrebi, novim zvucima. Ima na netu brdo farbi za tu seriju.

3. Nećeš moći da "puštaš" fajlove na njemu, jer on nije aranžer.

Kupi ga. Proveri dal' je ispravan, to je matora naprava (sredina 90!).

Sviraj ga sa tim ljudima... sve ostalo je gubljenje vremena.

Pozdrav!
[ Kovacevic Vladimir @ 26.03.2007. 11:42 ] @
Dobar savet, jer je Korg respektabilna sprava, makar matora.
Sviđa mi se odgovor i stil: kratak, konkretan i ubedljivo-ohrabrujući.
Doprinos Muzici, a neće puštati file-ove. Obećao.
Pozdrav
[ dreadknight @ 26.03.2007. 14:03 ] @
Kad ste vec pomenuli farbe za klavijature da li mozda zna neko da li postoje za yamahu psr 295(valjda). I da objasni kako se oni instaliraju.
[ mekay01 @ 26.03.2007. 16:02 ] @
Citat:
ton_majstor: 1. KORG X/5D je matora naprava, nema novih odavno.

2. Može da ti lepo posluži, ali ćeš ga i dorađivati po potrebi, novim zvucima. Ima na netu brdo farbi za tu seriju.

3. Nećeš moći da "puštaš" fajlove na njemu, jer on nije aranžer.

Kupi ga. Proveri dal' je ispravan, to je matora naprava (sredina 90!).

Sviraj ga sa tim ljudima... sve ostalo je gubljenje vremena.

Pozdrav!



1.Pa jel bolje sto je matora ? ili sta vec ? Na sta si mislio sa time sto je matora

2.A jel su te farbe tj. novi zvuci (ako sam dobro razumeo) besplatni i koliko toliko dostupni ?

3.Ja i ne planiram da pustam fajlove na njemu (naveo sam sta bih svirao),sem ako ne treba da pustam nesto?
A Vi iskusniji mi recite da li ima potrebe da pustam nesto da bih svirao metal i rock ? (ja mislim da ne treba...)

I hocu da sviram :))

Hvala (i na objasnjenjima,i na savetima, i na podrsci)
[ ton_majstor @ 26.03.2007. 20:04 ] @
1. Pretragom po netu ćeš saznati (ako meni ne veruješ) da je to sinti koji s pravio sredinom 90 godina prošlog veka. Znači, ima desetak godina. Zato, vodi računa da nije radrndan, na to sam pre svega mislio.

2. Farbe su širom dostupne, ima ih i free i za džabe , samo je barem 50% neadekvatno za rock+metal. Znači, moraćeš da radiš!

3. Objasnite čoveku da ne može da "pušta fajlove" na tom Korgu, đavoli jedni! Samo ste ga poplašili sa tim!

Ako nisi video to u životu:

http://www.korg.com/gear/info.asp?a_prod_no=X5D

[img][att_url][/img]

Ko mi ovde pokaže flopi, zip, HDD ili GM-sekvencer... ima pivo! Imao sam ga, znam puno o njemu.

Pozdrav!

[ mekay01 @ 26.03.2007. 20:43 ] @
Pa jel mi mozete preporuciti nesto drugo sto nije "staro" kao X5D a da je za odprilike iste pare ?
Sta podrazumevas pod "moraces da radis" ?

Verovatno ce da zvuci glupo ali nije mi jasno : Jer se te boje menjaju u zvisnosti od benda do benda koji sviras ili sta ?
stvarno mi to nije jasno :)

jasni mi je da X5D nije aranzer i aranzer mi ne treba :)
[ ton_majstor @ 26.03.2007. 22:02 ] @
Ne mogu ništa posebno, za te pare. A ovo je SUPER za te pare. Razmisli da sam ga ja platio 1500 DM tada, ekvivalent u evrima sada.

"Moraćeš da radiš" znači, da prepravljaš farbe, da edituješ, da sortiraš, itd. Za to postoje programi. Poveže se Korg sa MIDI-IN i MIDI-OUT sa PC-jem, učita taj neki librarian/editor i onda preko ekrana menjaš sadržaj sintisajzera. Mnogo je lakše nego preko onog malog displeja i par dugmića.

Ako si dosada shvatio, SVE farbe unutar KORG-a su editabilne, znači mogu se promeniti po želji vlasnika, unutar onoga što je predodređeno fabričkim semplovima u ROM-u.

Dosta. Kupi ga.

Pozdrav!
[ sikter @ 26.03.2007. 23:28 ] @
Hej
Pa ja ti mogu preporuciti nesto jos starije. (Vjerovatno starije i od tebe)

Korg M1.

Vjerujem da se malo toliko dobrog dobije za toliko malo para (200 E).
Farbi, boja i lakova svakakvih i dzabe i djaaabe po internetu kao i softvera za prebacivanje i editovanje.
Ne moras mi vjerovati ali ja sviram 30 godina i ako mene sluzi valjda ce i tebe.
(ako nista onda bar za pocetak)

Imas na njemu i onaj "hepek". Kazu svi da je to jako dobar hepek ali ja ne kontam koji ce mi ...

Ako neko zna neka mi javi da li je tesko nabaviti ga na Balkanu i koja bi mu otprilike bila cijena polovnog a
ko sazna cijenu novog ima gajbu piva od mene.

Salu na stranu:
Dobar synth, kvalitetne konstrukcije, odlicne tipke (dinamicke), uvjek moze posluziti kao MIDI klavijatura,
a siguran sam da se u svaka doba moze i prodati za tu istu cijenu od 200 evra.

Sad koja je realna cijena ne znam ali ja sam ga platio 200 E u Svedskoj.







[ Kovacevic Vladimir @ 27.03.2007. 12:19 ] @
Tek a 6. poruci se razbistrilo da aranžer ne treba. Zato je bilo "plašenja", jer ako postoji rupa za floppy disk, neko će kad-tad gurnuti gotov file i infekcija je tu.
Treba reći i da je MIDI kabel (veza između klavijature i kompjutera) 3.ooo,oo din. a ima i skupljih.
Treba još dosta reći, ali je nemoguće otvoriti dopisnu školu. Instrument je to, valjda je jasno.
U svakom slučaju, Korg X-5D je dobra preporuka za početak, a mora se imati polazna klavij. da bi shvatio da će tek sledeća, pa sledeća imati ono što će te zadovoljiti.
Ali sa sinthyma je takva igranka.
Od mene toliko za ovu temu.
Pozdrav
[ mekay01 @ 27.03.2007. 14:57 ] @
neizmerno hvala svima
[ The Impaler @ 05.12.2007. 19:59 ] @
Evo da ne postavljam novu temu a imam slican problem.
Elem, pre nekih deset godina sam zavrsio muzicku skolu.
U nizoj sam svirao klarinet a u srednjoj klavir.
Imao sam brdo nekih klavijaturica. "Najjaca" mi je bila Roland e-36 (koja kad je crkla a popravka bila skupa, ja batalio sve).
Neki dan sam isao do radnje sa muzickom opremom da sestricu kupim zice za gitaru i vidim kojekakve svemirske rolande i yamahe.
Vlasnika radnje poznajem ali opet bih zeleo da cujem i vase misljenje.
Skroz sam izasao iz desavanja i nemam blage ni o cemu:)
Interesuje me sinti prevashodno za pop i rock muziku.
Ne treba mi neka perverzija jer sve to sto zelim je za moju dusu da "iskuliram" po nekad a ne da sednem za komp i igram igrice:)
On mi je ponudio Roland exr 5s za nekih 53k din.
Da je to prilicno ozbiljna sprava itd...trgovac kao trgovac:)
Da li mozete nesto da mi preporucite a da je oko 500e a da je to sto meni treba.
Opet bih hteo novu stvar da kupim (na kredu) a nisam uopste besan :)
Hvala!
[ IvoD @ 12.12.2007. 21:24 ] @
Citat:
The Impaler:
Da li mozete nesto da mi preporucite a da je oko 500e


Yamaha DGX 520
[ Boris.D.Tasev @ 21.01.2008. 09:01 ] @
DGX 200 YAMAHA MoGU DA PRODJU!Malo su glomazne,ali imaju dobru boju,midi...
[ milan85bgd @ 20.01.2009. 15:55 ] @
Ljudi imam pitanje.Obozavam muziku,znam po malo da sviram gitaru ali bi zeleo da naucim da sviram klavijature onako bas...To mi zelja samo tako.Svirao bi domacu muziku,zabavnjake,narodnjake tako to.Nemam nikakvo pred znanje ali imam volju i zelju da naucim.Sta mi preporucujete,koje klavijature?Kakva je Korg PA-500 ili Roland E-50?
[ Kovacevic Vladimir @ 24.01.2009. 12:57 ] @
@ milan85bgd

Svaki odgovor u vezi Tvoje želje za sviranjem klavijatura bi bio neozbiljan.
Obrati se nekom dobrom nastavniku, ili iskusnom muzičaru, pa kreni u taj svet, kad već imaš jaku volju, ali po nekom stručnom metodu i obaveznom upoznavanju sa Osnovnom teorijom muzike. Sve ostalo je pokušaj, koji može da Te odvoji od muzike i poremeti trenutnu želju...

Korg Pa-500 i Roland E-50 su aranžeri srednje klase, na kojima se može nešto i odsvirati. Nisu loše za početnika.

Pozdrav