[ Girl_from_Tomici @ 23.03.2007. 23:49 ] @
Ovako, zeljela bih kupiti laptop sa linux OS! Sad me zanjima, koliko je isplatljivo i prakticno, a takodje koliko je moguce kasnije prebaciti se na windows? Da li tu postoji neki problem sa drajverima?

Hvala
[ VRider @ 24.03.2007. 00:47 ] @
Ja jos nisam naisao u cenovnicima kod nas na laptop koji zaista ima Linux instaliran. Najcesce je to laptop bez operativnog sistema sa ubacenim knoppixom u kutiju. Uglavnom uz to dobijes i CD sa drajverima za Windows.
Dakle, problema nemas. Isplativo jeste, ako kupujes neke jeftinije modele, jer to dodatno obori cenu za par desetina evra.

Ako zelis da kupis laptop da bi koristila linux na njemu, onda je to druga prica. Bice sasvim dovoljno da ukucas model laptopa na googleu i dodas rec linux i pojavi se milion reviewa sta ce ti raditi na laptopu i sa koliko podesavanja. Uglavnom sve radi, osim modema i citaca kartica. Mada, nisu retki modeli i gde sve radi, cak i out-of-box.
[ jorganwd @ 24.03.2007. 12:15 ] @
E cus na cetinju se koristi linux hehe! :) Evo, licno kad sam ja instalirao SuSE na mom laptopu po prvi put, tad je bila aktuelna 9tka, pronasao mi je sve drajvere osim citaca kartica (asus a2h). Posle sam se malo peglao sa drajverima kad sam nabavio wireless usb, ali ni to nije tezina.
Citat:
VRider: Ja jos nisam naisao u cenovnicima kod nas na laptop koji zaista ima Linux instaliran.

Mozda ce dobiti laptop iz Njeeeeeemacke :)

I naravno da se isplati, za koju stotku ce ti biti jeftiniji laptop nego da ga kupis sa windowsom, uz koji ne dobijas instalacioni cd, vec neko recover s**t, cak sam cuo vise ne isporucuju ni drajvere haha :)
[ Džeronimo @ 24.03.2007. 20:04 ] @
Citat:
Girl_from_Tomici: Ovako, zeljela bih kupiti laptop sa linux OS!

Najbolje je da korisnik sâm odabere neku distribuciju, pa da je onda sâm instalira.

Ubuntu je jedna od najpopularnijih distribucija, a i dosta je lak za upotrebnu, tako da ti tu distribuciju preporučujem.
Tu distribuciju možeš da nabaviš na zvaničnom sajtu Ubuntu Linuxa. Može da se besplatno preuzme s Interneta, a mogu i diskovi da se besplatno poruče.
http://www.ubuntu.com/getubuntu

Citat:
Girl_from_Tomici: koliko je moguce kasnije prebaciti se na windows?

Ako je normalan PC laptop u pitanju (sa Intel ili AMD procesorom), onda ne bi trebalo da imaš bilo kakvih problema.

Citat:
Girl_from_Tomici: Da li tu postoji neki problem sa drajverima?

Na većini laptopova nema mnogo problema s drajverima.
Evo, meni je nakon Instalacije sve osim dial-up modema bilo prepoznato (čak i grafička) i sve je to radilo perfektno bez instalacije drajvera.
Jedino sam za dial-up modem morao da instaliram drajver, nakon čega je i on radio perfektno.

Naravno, to ne znači da će i kod tebe da bude tako, tako da je bolje da se prvo raspitaš.
Posebno vodi računa o dial-up modemu (ako ga taj laptop ima); gledaj da bude SmartLink ili neki drugi modem koji provereno radi pod Linuxom.
[ VRider @ 24.03.2007. 23:48 ] @
@jorganwd: Reklo bi se da ti imas neke insajderske informacije?
[ jorganwd @ 25.03.2007. 14:01 ] @
Citat:
VRider: @jorganwd: Reklo bi se da ti imas neke insajderske informacije? :)


Ma jok bre, "Dolina Bogova" je sinonim za Cetinje, znao bi da zivis u MNE :)
A sto se tice Njeeeeeeemacke, uglavnom nasi ljudi vise trose nego sto zaradjuju, sto je i statisticki dokazano, a vecina nasih ljudi dobija donacije iz inozemstva (rodjaci), laptopovi, mobilni, ono sto je skupo ovdje a moze se prenijeti lako preko granice ;)
[ VRider @ 25.03.2007. 15:11 ] @
Nekada je dobro ne biti upucen...
[ jorganwd @ 25.03.2007. 16:08 ] @
Niko me nije tjerao da budem upucen, u takvoj si sredini pa si primoran da cujes:) Da sam ostao u bgd, mozda mi se zivot ne bi u ovom smjeru odvijao, sta ces, sudbina :)
[ Girl_from_Tomici @ 31.03.2007. 23:31 ] @
Citat:
jorganwd: E cus na cetinju se koristi linux hehe!


Kao sto vidis linux i jos mnogo toga :D A sto se tice laptopa mislim da cu uzeti asus A9000Rp, posto od svih koji se rade sa windows OS ovaj mi se cini kao najpovoljniji