[ djura1 @ 26.03.2007. 08:07 ] @
Jedno pitanje za ljude koji zive u USA.
Cini mi se da sve USA firme uz platu, nude i benefits (401K, dental, vision...), pa me zanima sta je koje i kako se odrazava na platu. Koliko sam ja ukapirao, 401K je kao kod nas penziono i socijalno, dental zubno osiguranje, vision za vid? Koliki su otprilike izdaci za to i koliko je sve ovo vazno u US?

Banalan primer: recimo da se nudi plata $100.000 godisnje, to je verovatno bruto plata, na koju se placa porez ( ne znam koliko), zatim se odbijaju izdaci za gore navedeno. Kolika bi na kraju bila realna plata, otprilike?

Ovo pitam jer sam imao mali "flert" sa americkom firmom iz New Jersey -a, za posao Java konsultanta. Nudili su gore nevedene beneficije, a kad se povela prica o plati, malo sam trazio po netu koliko sa krecu plate za slicne poslove, pa sam lupio $75.000. Koliko je realna ova plata, i kakva je za americke prilike?
[ dekibre @ 26.03.2007. 12:42 ] @
Idi na ovaj sajt Salary ili njemu sličan pa vidi u kom opsegu možeš da očekuješ platu ili makar da pregovaraš.
[ djura1 @ 26.03.2007. 13:40 ] @
Da, video sam ovaj sajt.
Ali, vise me zanima malo pojasnjenje onih beneficija koje se pominju. Takodje, kolika je realna vrednost plate od 75000 dolara u americkim okvirima? Da li se ugovara bruto plata, pa se od nje sve odbija, ili nekako drugacije?
Hvala unapred
[ Filthy McNasty @ 26.03.2007. 15:31 ] @
Djuro,

ne znam odakle ti to da sve firme u USA polacaju benefite, to je prilicno retko, za neke malo bolje pozicije se mogu dobiti puni benefiti, negde 50% , zavisi od firme. Ok, ovo sto ti pominjes , Java programer, verovatno ces imati neke benefite, ali o njim moras da pregovarasa sa svojim poslodavcem. To u principu ne bi trebalo da utice na platu jer se , kao sto rekoh, o tome uvek razgovara na kraju intervjua kada je vec sve poznato.
Plata od $75K je odlicna, nisu plate vise u IT domenu kao pre 7-8 godina pa sse vecina programera sada razmazila i kao nesto kukaju ali i dalje odlicno zaradjuju. Imam prijatelja koji zivi u Kanadi od `92, strasno dobar programer, radio je kao konktraktor u USA vise puta i uzimao je recimo `97-99 i po $70 na sat. Sada se to krece u nekim granicama oko $45, manje vise.

Da, plate se uvek izrazavaju u bruto iznosu, porezi u USA nisu veliki, mozda %15-20, zavisi od primanja. Jos jedna stvar, ako radis kao kontraktor, tj. potpises ugovor na odredjeno vreme, satnica je uvek veca. Kada radis na neodredjeno vreme onda imas tzv Salary, godisnja plata, dok si kao kontraktor placen na sat, to se zove Wage, to je recimo razlika izmedju ove dve reci iako se obe odnose na platu.

I ako imas sansu da radis kao programer u USA za $75K, nemoj ni sekunde da se premisljas, prihvataj to! Zaivisi koliko trosis, ali sam siguran da mozes za godinu dana odvojiti minimum $30K.
[ djura1 @ 27.03.2007. 07:44 ] @
Citat:

ne znam odakle ti to da sve firme u USA polacaju benefite, to je prilicno retko, za neke malo bolje pozicije se mogu dobiti puni benefiti, negde 50% , zavisi od firme. Ok, ovo sto ti pominjes , Java programer, verovatno ces imati neke benefite, ali o njim moras da pregovarasa sa svojim poslodavcem. To u principu ne bi trebalo da utice na platu jer se , kao sto rekoh, o tome uvek razgovara na kraju intervjua kada je vec sve poznato.


Pa, u ponudu koju sam dobio ukljuceni su i benefiti. A video sam i jos nekoliko puta na raznim mestima da se nude, pa sam pomislio da je to normalna stvar . Izgleda da imam vise srece nego pameti :-).
U sustini, nije to neka zvanicna ponuda, vise "opipavanje pulsa", ali ako je situacija kao sto ti kazes, moracu ozbiljno da razmislim.
Hvala mnogo, Filthy
[ milanche @ 27.03.2007. 08:35 ] @
Citat:
Filthy McNasty: ne znam odakle ti to da sve firme u USA polacaju benefite, to je prilicno retko


To uopste nije retko, pogotovo ne za programere u normalnim firmama, a vazi i za druge profesije ako se nadje posao u ozbiljnoj firmi
i/ili ako si u union-u (elektricari, vodoinstalateri, monteri,...).

Ponegde postoji neki probni period (obicno mesec dana, redje tri meseca) posle kojeg pocinju da ti teku benefiti.

Citat:
To u principu ne bi trebalo da utice na platu jer se , kao sto rekoh, o tome uvek razgovara na kraju intervjua kada je vec sve poznato.


Ovo je tacno. Plata je bruto cifra koju dobijas, dok su benefiti u principu stvar tvog izbora. Mozes da biras izmedju jeftinijeg health plana (ako si zdrav momak)
ili skupljeg (ako si neznijeg zdravlja), isto vazi i za dental. Vision je uglavnom tipski i cesto je besplatan. Ako si ozenjen i supruga ima svoje osiguranje koje
procenis da vas dodje jeftinije, mozes i da odbijes neko od osiguranja preko firme. Time ustedis odbijanja od paycheck-a.

401(k) bih ti preporucio pod 'obavezno'. Izdvajanje u penzioni plan se od strane IRS-a(Internal Revenue Service = poreznici) shvata kao odbitak od bruto
sume, tako da bivas oporezovan ne na svoju punu platu (75k) nego na ono sto ostane posto si izdvojio u 401(k) ---> smanjujes poresku osnovicu i porez
koji placas na kraju godine.

Citat:
Plata od $75K je odlicna, nisu plate vise u IT domenu kao pre 7-8 godina


U principu da, apsolutno ne. U nekim oblastima (Silicijumska Dolina, LA, San Diego, Austin TX, ...) moze da uopste nije impresivno.

Citat:
koji zivi u Kanadi od `92, strasno dobar programer, radio je kao konktraktor u USA vise puta i uzimao je recimo `97-99 i po $70 na sat. Sada se to krece u nekim granicama oko $45, manje vise.


Ove cifre su se u pomenutim oblastima kretale od 250-300USD/h za najvece mahere (chip design, device drivers, simulatori chip-ova) ali su pale proporcionalno.

Citat:
Da, plate se uvek izrazavaju u bruto iznosu, porezi u USA nisu veliki, mozda -20, zavisi od primanja. Jos jedna stvar, ako radis kao kontraktor, tj. potpises ugovor na odredjeno vreme, satnica je uvek veca. Kada radis na neodredjeno vreme onda imas tzv Salary, godisnja plata, dok si kao kontraktor placen na sat, to se zove Wage, to je recimo razlika izmedju ove dve reci iako se obe odnose na platu.


Da bi radio kao kontraktor moras da ili imas svoju registrovanu firmu (sto ne mozes bez permanent resident statusa (green card) ili citizenship-a), ili da ti neko
pruzi korporacijske usluge, sto naravno kosta papreno. U situaciji u kojoj si (tek dolazis), drzi se full time employment-a i obavezno zahtevaj da u letter of
employment udje klauzula koja precizira da ce te firma sponzorisati za permanent residency status. U protivnom, moci ces da radis na radnoj vizi max 6 godina (3 + 3 posle produzenja) posle cega mozes polako kuci (ako se u medjuvremenu ne ozenis ili dobijes na green card lottary).

Imaj na umu da apetiti stalno rastu - za ono sto ce ti se ciniti kao razlog za radost toliku da skaces do krova, kroz samo sest meseci mozes da ustanovis da je
krajnje los deal koji si sklopio. Firme u principu nisu mnogo zainteresovane da ti sredjuju papire (naravno, ima ih i to dosta, nije ih tesko naci), ali treba biti pazljiv
i precizan. Zapamti bitnu stvar: sto se ne stavi na papir kao da nikada nije ni izgovoreno. Znam za par ljudi koji su to na svojoj kozi prilicno iskusili - radili
za firme koje su ih vukle za nos, sve vreme radili za smesne plate, i na kraju se vratili nazad.

Citat:
I ako imas sansu da radis kao programer u USA za $75K, nemoj ni sekunde da se premisljas, prihvataj to!


Potpuno se slazem - izuzetno dobra pocetna plata, dovoljna da podmiri skromnu cetvoroclanu porodicu skoro bilo gde u USA.

Citat:
Zaivisi koliko trosis, ali sam siguran da mozes za godinu dana odvojiti minimum $30K.


E, na ovo moram da se slatko nasmejem, ili bar da zamolim za preciznije objasnjenje od FilthyMcNasty-ja na sta je tacno mislio.

Da se razumemo - da stavis u dzep 30k (tj. da kazes sebi: e, ovo je moj cash, mogu da radim sa njime sta god hocu) mozes samo pod dva uslova:
1) da nemas nikakve troskove (zivis kod svoje stare tetke u stanu koja je jedva docekala da joj dodjes, pa ti kuva, pere, pegla, kupuje kompjutere, placa long
distance telefone, i krisom od miloste ti trpa po 100 dolara u dzepove) i
2) da posle prve godine zbrises netragom iz USA i tako izbegnes da platis porez.

U protivnom (sto mislim da vecina prosecnih i normalnih ljudi planira da uradi), doticace ti dovoljno da ne moras da brines o osnovnim stvarima, hrani, odeci, moci ces da
priustis sebi da vozis normalan auto za USA prilike (nova Honda/Toyota/Acura/Nissan/WV/...), da izadjes na veceru, kupis nov laptop, da otputujes tu i tamo do NY, Vegasa, i slicnih mesta. Posto tek treba da se zaprimis u novoj sredini (a trebace sto sitnica od fena i pegle pa nadalje), racunaj da ce ti mozda ostati 2-3k i to posto
dobijes povracaj od poreza, i sve to ako si racionalan i skroman covek.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 27.03.2007. u 09:48 GMT+1]
[ Filthy McNasty @ 27.03.2007. 15:21 ] @
A zasto je nemoguce skloniti $30K od $75? Ja sam za godinu dana sklonio sa strane CAD$10,000 sa godisnjom platom od $40K
U cemu je problem? Pa ti mozes naravno potrositi sav novac ako zelis i cak uci u dugove sa ovom platom ako se rasipas? Ajde da odokativno kazemo da od ove cifre cisto , posle poreza, ostane $55-60K, to je oko $5000 mesecno. Ja tvrdim da moze da se zivi sa $3000 mescno kao kralj. Pa ako je igde jeftina hrana i odeca onda je to u USA, ok, stan je skup svugde ali ostali osnovni troskovi su prilicno mali.

Ali kazem, to je ralativan pojam iz razloga sto neki ljudi jednostavno razbacuju novac. Imas ljudi koji jednostavno ne znaju sa novcem, imam primer prijatelja u Torontu koji je Java programer, mlatio nevidjene pare `97-99 i umesto da kupi tada stan on uzme novog $50K vrednog BMW-a, kakva glupost (da ne pominjem koliko je mesecno osiguranje za taj auto, kao renta za stan) i kada je cela stvar naglo pala morao je da proda auto, i naravno izgubio dosta na tome.

Drugo, ne moras imati registrovanu firmu da bi radio kao kontraktor, bar ovaj prijatelj programer kojeg pominjem nije imao firmu, on je kanadski drzavljanin i radio je uglavnom kao kontraktor na 6 meseci u USA, odradi neki projekat , uzme dobru lovu i to je to. Ove cifre od $200-300 po satu su ipak malo nerelane, narano pominjes ljude koji su ipak na veoma retkim pozicijama, ja pricam o presecnim programerima.

Jedan savet postavljacu teme, probaj da se dokopas tog posla i pamet u glavu! Ne podlezi uticajima medija u USA i njihovom potrosackom nacinu zivota, ja bih ga pre nazvao rasipanjem novca. Sa malo zdravog razuma se moze lepo ziveti sa relativno malo novca a tvrdim da za godinu dana imas dobru ustedjevinu jer ti je $3K mesecno i vise nego dovoljno. Samo ne treba biti pohlepan.
[ DaliborP @ 27.03.2007. 15:36 ] @
Ovde ce opet da se udje u raspravu o tome koliko je ustvari nekom dovoljno za zivot i koliki su mesecni troskovi.
To je individualna stvar.
Pre nego sto krene ta rasprava bilo bi dobro da se covek javi i kaze da li ima porodicu, da li voli malo lagodniji zivot ili studentski i kakva su mu ocekivanja.

Filthy, meni je takodjer neverovatno to sto tvrdis da neko sa 75k moze minimum 30k da ustedi na godisnjem nivou.
Naravno da je izvodljivo ali kolika su odricanja za tako nesto?
[ milanche @ 27.03.2007. 17:15 ] @
Pre svega, mislim da poreske stope od oko 15-20 posto koje pominjes na pocetku teme uopste ne vaze
za USA - vece su. Tu su federal i state tax, kao i ostale indirektne takse koje placas tokom raznih kupovina.

Drugo, kanadjani imaju posebne poreske i vizne olaksice, pa je tvoj prijatelj mozda mogao da odradi nesto
na 6 meseci bez uobicajenih pravnih procedura koje prilicno dobro poznajem. Za sve ostale vazi ono sto
sam pomenuo - firme obicno ne zele da kontrakte poveravaju individualnim licima nego pravnim subjektima,
kao sto su korporacije ili razni drugi posrednici.

Znam mnogo ljudi tokom njihove prve godine u USA, ukljucujuci i sebe samog. Iako sam bio poznat po spartanskom
nacinu zivota (nista sto se apsolutno ne mora), nisam uspevao da ustedim ni priblizno tome sto tvrdis, iako osim
dobrih klavijatura i pratece opreme (cca 2.5k USD) i skromnog laptopa nisam imao bas nista osim bas najpotrebnijih
stvari (cak ni za USA prilike preko potrebni automobil).

Iskreno receno, ta cifra od 30k ustede na 75k mi zvuci potpuno kao science fiction.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 27.03.2007. u 18:34 GMT+1]
[ Šahbaz @ 27.03.2007. 21:32 ] @
Pozdrav ljudi,

Kao prvo zamolio bih djuru ili nekog drugog da mi objasni sta je u opisu posla
jednog Java konsultanta, i koliko je radno vrijeme na nekoj takvoj ili slicnoj poziciji?
Takodje cuh da je 75k super plata pa me zanima koliko se inace krecu plate u ovoj oblasti na godisnjem nivou?

Zanima me od ovih 75k koliko covjeku koji zivi sam i vozi se gradskim prevozom realno moze da ostane?
Ako ne moze da ostane vise od 3-5k evra, onda ocito da se i mnogo ne isplati paliti u USA :)

I za kraj koji je to posao od kojeg covjek moze da napravi solidne pare u USA (legalno)?
[ milanche @ 27.03.2007. 22:50 ] @
Citat:
ŠahbazZanima me od ovih 75k koliko covjeku koji zivi sam i vozi se gradskim prevozom realno moze da ostane?
Ako ne moze da ostane vise od 3-5k evra, onda ocito da se i mnogo ne isplati paliti u USA :)


Ima jedna druga strana medalje - mozda ti u dzepu ne ostane toliko para, ali zato dobijes u ogromnom
povecanju standarda u svemu sto te okruzuje, pocevsi od toga da je WC na pojedinim benzinskim pumpama
cistiji i uredniji nego u Sava Centru, preko usluga, kvaliteta robe, cena koje su verovatno najpovoljnije
spram plata, ogromnog izbora u svim sferama zivota i dostupnosti svega sto moze da ti padne na pamet,
solidnosti u medicinskim uslugama itd, itd, itd, itd...

Da bi ostvario isto to na drugim mestima, trebalo bi ti dispropocionalno mnogo para. Da ne pominjem da
ni sa milionima dolara na Balkanu ne mozes imati neke blagodati civilizacije koje ovde dobijes po automatizmu.

U Americi ne mozes kupiti jedino licnu srecu - sto je jednom rekao moj dobar prijatelj:

"sto ti u Americi fali - to ti je (to su ti prirodna ogranicenja preko kojih ne mozes preci)"

Citat:
I za kraj koji je to posao od kojeg covjek moze da napravi solidne pare u USA (legalno)?


Sve sto zaista znas da radis i sto radis u sopstvenoj reziji - nekog fiksnog recepta nema, osim da para ima
onaj ko se na pare usmerio i ko sa njima radi. Najvecu lovu imaju brokeri na berzi, mada ne zaostaju ni
doktori, real estate agenti, advokati, MBA (business), gradjevinski kontraktori, iskusni inzenjeri...
[ djura1 @ 27.03.2007. 23:34 ] @
Hm, ljudi, hvala na odgovorima, ali imam utisak da ste me pogresno shvatili.
Naime, kontakt koji sam imao sa tom firmom je cisto preliminaran, bez konkretne ponude. Benefiti koje su mi ponudili su standardni za sve njihove zaposlene.
Sto se tice plate, nisu mi oni ponudili 75k, nego sam ja to naveo kao "expected salary", na osnovu nekih statistika koje sam nasao na netu. Ali, posto je "statistika kao bikini", rekoh da se malo raspitam kod ljudi koji su na licu mesta i znaju kako stoje stvari.
Iz vasih odgovora, cini mi se da stvari stoje otprilike onako kako sam i ocekivao: da ne ocekujem nista spektakularno.

Citat:

Kao prvo zamolio bih djuru ili nekog drugog da mi objasni sta je u opisu posla
jednog Java konsultanta, i koliko je radno vrijeme na nekoj takvoj ili slicnoj poziciji?
Takodje cuh da je 75k super plata pa me zanima koliko se inace krecu plate u ovoj oblasti na godisnjem nivou?

U sustini, radi se o poslu na lokacijama klijenata firme, sto verovatno znaci cesta putovanja i menjanje okruzenja. Radno vreme standardno (8h x 5 dana)
[ Filthy McNasty @ 28.03.2007. 15:45 ] @
Pa ja sam naveo svoj primer kako se moze ustedeti novac. Ja zivim sasvim lagodno sa CAD$ 2000 mesecno u Kanadi, ne vidim zasto neko ne bi mogao u USA da zivi isto tako dobro , a verovatno i bolje, sa celih US$3000-3500 mesecno sto je odokativno oko CAD$4000.
Da se razumemo, kao sto sam rekao, to je relativna stvar koliko ko trosi novca, ali ako mi neko kaze da mu je $3500 mesecno malo za lagodan zivot, e taj laze k`o pas.
Nema velikih razlika u nacinu zivota i samih troskova izmedju USA i Kanade, a sigurno znam da je recimo hrana i uopste roba soroke potrosnje jeftinija za neki procenat u USA.

Tvrdim i dalje da se od $75K moze ustedeti minimu $25K, mozda i vise.

Ako neko ima drugu ideju ja bih voleo da je cujem, na sta se to potrosi $3500 mesecno u USA? Bas me zanima. Ja mogu ukratko da navedem svoe iskustvo, ajde uzecu Toronto za primer jer je ipak najskuplji grad u drzavi, iako vise nism tamo. Fin jednosoban stan u mid town-u , izuzetno lepa area 5 blokova od samog centra grada, moze da se nadje za CAD$ 1000, bez problema, sve ukljuceno u cenu, cak i bazen i teretana u zgradi.
Na hranu mesecno odvajam oko $400, naravno nema stednje. $100-130 ide za kablovsku, internet, telefon i te sitnice. Osiguranje za auto, e tu je problem, ljudi se obicno zalte, pokusavajuci valjda da u samom startu izpune neke svoje decacke snove, i o damh kupe novi auto pa ih osiguravajuca drustva prosto deru, a ta cifra ide i do $300-400 mesecno, zavisi od vise faktora. Zato lepo uzeti polovan auto koji isto tako odradjue posao kao i ondaj od $20K, osiguranje ne vise od $100 mesecno, manej u nekim drugim mestima, Toronto malo odskace.
Ajde da dodamo jos $500-njak na ostale troskove, izlaske, odlazak preko vikenda na skijanje ili nesto slicno. Sve u svemu, $2000 mesecno.

Da ponovim, za godinu dana i platom od CAD$ 40K sam sklonio sa strane $10K, da jos ne pominjem da sam imao jos neke extra troskove za skolu, auto, lap top, DSLR kameru , i jos kojekakvih sitnica.

A sto se tice poreske osnovice u USA, kazem, ne znam tacno kolika je ali znam sigurno da je niza nego u Kanadi. Primer, ja na $40K placam oko 25%, sestra na $60K 30%. Pa cak i da uzmemo da na tu platu od US$75K imamo porez od 25%, ostaje cistih $55K, sto ce reci jakih $4500 mesecno! 90% u USA moze samo da sanja tako lagodan zivot..........

Sve se moze, smao malo zdravog razuma i ne razbacivati pare kako to rade brained washed ameri.

Sto se tice Irske i UK, vidim da se i odatle javljaju, pa shvatite jednu stvar da je Evropa daleko skuplja od Severne Amerike sto se tice svih aspekata troskova zivota, od stanova, hrane, i sve ostale robe siroke potrosnje, pa i svih vrsta usluga. Zato recimo cifra od CAD$40 K iliti u prevodu 27K eura nekome izgleda smesa u Evropi, ali sa tim novcem se u Kanadi recimo moze ziveti jako dobro, to je otprilike $2500 mesecno. Sa dve takve plate jedan par moze da prisuti sasvim pristojan mortgage na apartman od $200-250K u Torontu, koji ne bi u tom slucaju bio veci od $1200-1300 mesecno.

Nadam se da sam malo docarao celu ovu sliku o tome kako i sa koliko moze da se zivi ovde.

Sto se tice poreske stope u USA, znam sigurno da je manja nego u Kanadi, ne znam tacno procente po kategorijama. Primer, ja na $40K placam 25% , sestra na $60K - 30%. Ajde da uzmemo da bi na onu platu od $75 K bio porez oko 25%, ostaje i dalje cistih $4500 mesecno, plata i lagodan zivot o kojem 90% amera moze samo da sanja u onom svom famoznom "americkom snu" ...........
[ Dragi Tata @ 28.03.2007. 16:20 ] @
Može da od 75K uštedi 30K ako radi u nekom selu u Severnoj Dakoti ili sličnoj zabiti (teorijski, naravno - tamo nema tako dobro plaćenih poslova). U Kaliforniji i na istočnoj obali realno ne može. Što se bežanja od poreza tiče, ni to mi baš nije jasno kako bi uradio, jer mu se porez odbija od svakog čeka, pa ako zbriše jedino može da "izbegne" povraćaj poreza.


[ milanche @ 28.03.2007. 17:07 ] @
Bar teorijski: izaberes najveci broj exemptions na W-2 obrascu cime ostavis da platis dobar deo
poreza za kraj godine.

@FilthyMcNasty:

nemamo razloga da ti ne verujemo, jedino nam izgleda malo verovatno.

Sto se konkretnih cifara tice, nije tesko proveriti - ima stotinu mesta na web-u gde to navode
tacno. Plata od 75k je zapravo najbolji slucaj jer ne placas onih 28% na premasaj. U svim ostalim
slucajevima porez na kraju ispadne prilicno veci od toga sto navodis.
[ Filthy McNasty @ 29.03.2007. 19:45 ] @
Nema tu nikakvog bezanja i izbegavanja placanja poreza, zaboravio sam da napomenem da svako ko radi kao kontraktor, a vecina programera bas tako i radi, ima pravo na odbitak od poreza svih troskova , recimo lease na auto, benzin, telefonski racuni, mobilni i slicne stvari. Kao ilustraciju mogu da navedem primer sestrine koleginice. Recimo sestra radi na salary , koji je fiksan i to sam vec rekao, na CAD$ 60K placa 30%. Koleginica , salesman, radi kao konktraktor sa osnovicom od samo $1600 mesecno , ostatak ide na procenat od prodaje. Zena je prosle godine zaradila preko $80K i sa uradila sve ovo sto sam naveo, na kraju je porez na celu sumu bio mnogo manji od sestrinog, ne vise od 20%. Samo treba znati kako sve to uraditi, nije velika filozofija. Malo verovatno ili ne, izvodljivo je itakeko. Svakome terba da bude jasno da je cifra od $75K VELIKA! Kako onda zive prosecni amerikanci sa duplo manjim primanjima? Da mi neko slucajne nece reci da zivi na ivici egzistencije neko ko zaradjuej $35-40K godisnje?
Ja sam dao primere iz prve ruke i dokumentovao svoje tvrdnje nekim borjkama. Bas me zanima koliko trosi neko ko ne zivi u nekoj S. Dakoti ili nekoj zabiti? Prijateljica zivi u NY, placa stan na Menhetnu $1300. Menhetn mi ne lici na neku zabit. Gde je razlika do ovih famoznih $4000-4500 mesecno? Hrana maximum $500 mesecno, sve ostalo je cist profit.

Kazem, nisam upucen u tacne cifre americkog poreskog sistema ali znam da su u USA porezi najmanji od svih razvijenih zemalja, tu naravno ne racunam one banana off shore drzave sa 1000 stanovnika, jednom crkvom, skolom i bolnicom , koji zive od turizma ili pranja novca. Tadkoje, USA ima ubedljivo najmanji porez na promet i usluge, jedno poredjenje, u EU je VAT 15% i vise, u Kanadi 14% (Federalni 6 + provincijski 8 %), dok je u USA od 6-8%, zavisi od drzave, recimo na Floridi je samo 6%, u NY 8,375% , interesantan odatak da u New Jersey-u nema poreza na promet.


Evo izvoda iz ejdnog clanka iz USA Today:

Income tax cuts benefit all payers

Americans of every income have benefited from a drop in federal income tax rates as Bush administration tax cuts enacted since 2000 took effect, an independent analysis of newly released IRS data shows.

But those earning $75,000 to $500,000 are shouldering a larger share of total taxes paid as millions more of them earn higher incomes and get hit with the Alternative Minimum Tax, the analysis also found.

The review by the Tax Foundation, a non-partisan research group that favors low taxes, provides one of the first detailed looks at the impact of federal tax changes phased in between 2000 and 2004.

Alluding to the political debate that often surrounds tax issues, Gerald Prante, a Tax Foundation economist, said, "It is true that in dollar amounts the rich have gained the most. But everybody's tax rates have fallen."

The analysis showed, for example, that a taxpayer who earned $35,000 in 2000 would have paid 8.54% of that income — $2,989 after credits — in federal taxes. In 2004, federal taxes would have accounted for 5.12% of that taxpayer's annual income, or $1,792. That represents a 40% decrease in tax burden.

At the higher end of the income brackets, a $1.75 million earner would have paid $513,625 in 2000 federal taxes, when the rate for that earning bracket was 29.35%. Four years later, when the rate dropped to 25%, that earner would have paid $437,500. That represents a 14.8% cut in tax burden, the analysis shows.

Millions of upper-middle and moderately high-income earners also benefited from tax rate cuts. But the analysis shows their savings was limited by the Alternative Minimum Tax, which eliminates some deductions and credits they could otherwise claim on federal tax returns. The levy particularly hits those whose high state and local taxes become ineligible for federal tax deductions.

For instance, taxpayers who earned between $100,000 and $200,000 in 2004 paid 22.5% of all federal taxes, up from 19.4% four years earlier. Those who earned between $200,000 and $500,000 in 2004 paid 17.9% of all federal taxes, up from 15.4% in 2000, the analysis showed.

Cini mi se da za income od $75K porez nije veci od 20%......cist income je onda $60K, $5000 mesecno. $2K sa strane, $24K na godinu, nisam mnogo omanuo u proceni.

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 29.03.2007. u 21:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 29.03.2007. u 21:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 29.03.2007. u 21:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 29.03.2007. u 21:19 GMT+1]
[ DaliborP @ 29.03.2007. 22:35 ] @
Citat:
Filthy McNasty:
Prijateljica zivi u NY, placa stan na Menhetnu $1300. Menhetn mi ne lici na neku zabit. Gde je razlika do ovih famoznih $4000-4500 mesecno? Hrana maximum $500 mesecno, sve ostalo je cist profit.

Za 1300 dolara moze realno da Menhetnu da se iznajmi neka sobica. Ne zna sta tvoja prijateljica iznajmljuje ali to je stvarno smesna cifra za Menhetn.

Zivot nije samo stan i hrana. Covek danas ima i druge potrebe pored toga. Ako neko zivi zivotom nekog obicnog potrosaca ta usteda od 30k u gradu poput Njujorka(Menhetna), SF ili LA-a je neostvarljiva.
Troskovi kao automobil, internet, tehnika, putovanja, izlasci pa i garderoba spadaju u normalnu potrosnju modernog coveka.
Opet kazem ako neko zivi da bi ustedeo placajuci samo stan i hranu kao jedine troskove verujem da moze i vise.
[ Ivan Dimkovic @ 29.03.2007. 23:12 ] @
Citat:

Prijateljica zivi u NY, placa stan na Menhetnu $1300. Menhetn mi ne lici na neku zabit. Gde je razlika do ovih famoznih $4000-4500 mesecno? Hrana maximum $500 mesecno, sve ostalo je cist profit.


Heh koincidencija - ovo bas pisem iz NYC-a ;-)

Ne verujem da iko zivi na Menhetnu u tom fazonu "minimalni troskovi, daj da ustedim" - na Menhetnu zivis ako si:

a) Mlad i uspesan, i zelis da se zezas i zivis vrlo bogat (u kulturnom i socijalnom smislu) zivot
b) Mator i pun ali bas pun love i volis takvu mega-urbanu sredinu..

Sa tim u vidu - za $1300 u Menhetnu tesko da mozes da nadjes ista za najam dostojno pristojnog ne-studentskog zivota (osim mozda nekog sobicka u stanu koji ces da delis sa nekim):

http://www.prudentialelliman.com/images/reports/insert%202006.pdf - eto ti cene u 2006, kao sto vidis, low-end je vec oko $1800

Sto se zivotnih troskova tice - izlazak u obican restoran na Menhetnu ce te kostati $40-$50... i sl... Ako imas neku srednju platu i zelis da ustedis tih $30K, Menhetn je apsolutno poslednje mesto u kome bi hteo da zivis ;-)
[ Filthy McNasty @ 29.03.2007. 23:58 ] @
"Za 1300 dolara moze realno da Menhetnu da se iznajmi neka sobica. Ne zna sta tvoja prijateljica iznajmljuje ali to je stvarno smesna cifra za Menhetn."

Zena iznajmuljuje stan , ne sobu !

"Zivot nije samo stan i hrana. Covek danas ima i druge potrebe pored toga. Ako neko zivi zivotom nekog obicnog potrosaca ta usteda od 30k u gradu poput Njujorka(Menhetna), SF ili LA-a je neostvarljiva.
Troskovi kao automobil, internet, tehnika, putovanja, izlasci pa i garderoba spadaju u normalnu potrosnju modernog coveka."

Znas li ti koliko kosta polovan auto u USA, duplo manje nego u Irskoj. Za $5000 mozes cudo da kupis, benzin duplo jeftiniji nego u Evropi. Internet, sta je to, $20 mesecno 3 MB/sec . Mobilni telefon, $30 pricas do zore. Garderoba, jeftinije nego u Srbiji brale. Putovanja, sestra trenutno u Dominikani, 7 dana all inclusive Punta Cana, 5 * , sve sa letom iz Toronta, smesnih CAD $ 550, gledam sada da odem na neko krstarenje, 7 dana po Karibima , $1000,............je si li uhvatio ritam ...........
Nemojmo da poredimo Evropu i S. Ameriku, dva sveta, ovde je sve jeftinije. Ako nekoga zanima, podatak iz prve ruke, sestra je sa godisnjom platom od CAD$ 60K za 4 godine u Torontu sklonila celih $50K na stranu, a da trosi, trosi, svake godine letovanja po Karibima, odlazak u Srbiju, izlasci,a o garderobi da ne pricam, zene su po tom pitanju cudo, svaki mesec po jedne cipelice, kremice, mirisi, i kojekakve baljezgarije, itd...............

"Opet kazem ako neko zivi da bi ustedeo placajuci samo stan i hranu kao jedine troskove verujem da moze i vise."

Tvrdim da sa US$ 3000 mozes da zivis ne solidno, nego kao kralj!!!

Neko pominje restoran, pa jel moram da potrosim na rucak $50? Moze sve to i za mnogo manje para. Nemojmo sada da idemo u extreme. Mogu i ja da platim bocu vina $100 u nekom exluzivnom restoranu, cemu to. Da li mi je kvalitet zivota veci u tom slucaju. Da li cu bolje da zivim ako se vozim u autu od $50K? Tvrdim , ne. Da li je zena sa petokaratnim prstenom srecnija i bolje zivi od neke koja ima neki srebrni naprstak od $10? Nije. Obicno preseravanje prijatelji moji.............
[ Ivan Dimkovic @ 30.03.2007. 00:04 ] @
Pretpostavljam da je stan ili u Inwoodu i to u losijem delu, ili je jako, jako, JAKO srecna, i da se ne vraca sama kuci nocu :-)

Pitaj jos par ljudi koji zive u Menhetnu za cene, pa ces skapirati da je donji limit bar $2000 i to za spajz od gajbe.

Citat:

Neko pominje restoran, pa jel moram da potrosim na rucak $50?


Ne moras, ali ako ces da se hranis u Burger Kingu, ili da se vozis van Menhetna da jedes, postavlja se pitanje zasto bi ziveo na Menhetnu uopste - skupo je - to je na kraju krajeva jedno od najskupljih mesta na zemljinoj kugli, i krajnje neisplativo ako ti je cilj da zivis za sto manje para mesecno :-)

Ako zelis cost-effecitve zivot, pretpostavljam da je nekiije od drugih delova New Yorka (brooklyn i sl...) daleko pametniji izbor od Menhetna. Menhetn nije za stedise - kvalitet zivota za male pare je daleko manji od nekih daljih krajeva :)
[ milanche @ 30.03.2007. 00:07 ] @
Citat:
Filthy McNasty: Nema tu nikakvog bezanja i izbegavanja placanja poreza, zaboravio sam da napomenem da svako ko radi kao kontraktor, a vecina programera bas tako i radi, ima pravo na odbitak od poreza svih troskova , recimo lease na auto, benzin, telefonski racuni, mobilni i slicne stvari.


Pojedincima nam je ovo jako poznato, nista novo. Medjutim, postoje, kao sto rekoh dva resenja: jedno je da firma placa posrednickoj firmi
koja pruza usluge osiguranja (za sam posao u slucaju bilo koje vise sile zbog kojeg nalogodavac moze da ima stetu), koja pruza tzv. workers
compensation (u slucaju povrede na radnom mestu), koja garantuje da ce porez biti prijavljivan po redu i zakonu, i koja na kraju moze da legalno
bude nosilac posla. Takve firme (poznate u narodu Siliicijumske Doline pod imenom 'koshtapleri) uzimaju jedno fino parce od tvoje satnice.
Drugo resenje je da sam osnujes svoju kompaniju, ustanovis sve to sto se trazi, i onda si svoj gazda.

Ovako kako ti to opisujes, mozda se radi negde po USA, ali meni takve firme koje samo tako daju posao nekome ko je dosao i rekao: "e, ja hocu
da budem kontraktor, jel' bi moglo...?" deluju ili kao likovi iz bajke ili kao nevidjene budale.

Citat:
Svakome terba da bude jasno da je cifra od $75K VELIKA


Cifra jeste velika, ali ono sto ti osvane na paycheck-u nije toliko dramaticno velika u odnosu na manje plate. Ako uzmes uobicajene
tax exemptions na W-2 formularu, i oni rastu proporcionalno - drzava uzima tokom godine proporcionalno vise, s time da na kraju godine
imas povracaj poreza.

Ponavljam, spadam u izuzetno racionalne ljude, sa uglavnom domacinskim prohtevima, pa ne mogu nikako da sklopim to sto
pricas u nesto cega se secam. Prvo, troskovi kirije su uvek uzimali (bar u oblastima u kojima sam ziveo) oko pola plate (nesto
manje od jednog dvonedeljnog paycheck-a. Moze i jeftinije ako delis stan sa nekim, medjutim, prvo sto normalan covek uradi je
da ipak priusti sebi da zivi potpuno po svom sopstvenom ritmu.

Hranu si pomenuo, i tu si u pravu - ako se normalno hranis, varira od 100-300 USD zavisno od oblasti - u ruralnoj Indijani sam snabdevajuci
se po izuzetno povoljnim mestima (Aldi) uspevao da se sam odlicno hranim i sa 100-110 USD.

Ne pominjes uopste utilities - gas, struja, voda (koju obicno placa landlord), telefon. U moje vreme (1994-ta pa nadalje) nije takoreci
bilo ni Interneta za siroke ne-naucne mase, a kamoli Skype-a, VOIP-a i ostalih djakonija. Cak i kao student koji je pazio na troskove, nisam
izlazio na manje od 150 USD mesecno za long distance, a kad sam se skucio, racun je umeo je da bude bas dosta. Racun za gas i struju (osim
ako u Kanadi nije besplatan, ili ti ga placa neko drugi) ume u zimskim mesecima da bude prilicno veliki, bez problema i 350-400 USD.

Zatim: prevoz. Mozes da se situiras preko puta posla (ako ima neki apartmanski kompleks), ali onda za bilo sta drugo beres kozu na siljak.
Izuzev NY, Bostona, SF, i mozda jos ponekog mesta, javni prevoz znaci prilican utrosak vremena. Ako koristis nesto od javnog prevoza,
cena karata za svakodnevni tranzit je odprilike tu negde da razmisljas da li ti se vise isplati da imas auto (jedino sto u vozu moze lepo da
se radi na laptopu). Ako, pak uzmes nekakav auto, ne mozes proci bez 500+ USD mesecno (rata za kredit, benzin, servis, parking tiketi...you
name it).

Citat:
Kako onda zive prosecni amerikanci sa duplo manjim primanjima? Da mi neko slucajne nece reci da zivi na ivici egzistencije neko ko zaradjuej $35-40K godisnje?


Zive prilicno dobro, ali ne od kesa, nego se za mnogo toga bitnog uzimaju krediti koji se relativno lako vracaju, u prvom redu automobil (kupovina
ili lease, slicno mu dodje). O akumulaciji cash-a koju opisujes, mislim da se ne odvija ni priblizno u obimu koji si naveo. Dobra su dostupna, ali da
ces pritom da trpas u slamaricu...ne znam bas.

Okreni, obrni - ja hocu da ti verujem za svaku rec koju si napisao, ali iz mog licnog i iskustva drugih ljudi koje poznajem, deluje mi prilicno neverovatno
da se moze postici to sto si opisao.

[ DaliborP @ 30.03.2007. 00:23 ] @
@Filthy nema potrebe da mi iznosis cene svestan sam koliko sta kosta u Eu i Usa i razlike medju cenama. Nista specijalno ne dokazujes sa jeftinim aranzmanima i jeftinim kolima, svako to moze da nadje i ovde.

Poenta nije u tome, kao sto rekoh bez veceg odricanja tesko da moze da se ustedi 30k u gradovima kao NY,SF ili LA.

[ Ivan Dimkovic @ 30.03.2007. 11:21 ] @
Citat:

Kako onda zive prosecni amerikanci sa duplo manjim primanjima? Da mi neko slucajne nece reci da zivi na ivici egzistencije neko ko zaradjuej $35-40K godisnje?


Prvo, ne zive na Menhetnu ili slicnim mestima, vec po jeftinijim naseljima ;-) A drugo, obicno spadaju u subprime mortgage grupu, uzimaju tzv. "liar loans", imaju N kreditnih kartica sa kojima kad tad odlete u bankrot i sl... do sada je sve sljakalo ko sat, ostanes duzan, zaduzis se jos jednom da otplatis te dugove... pa jos jednom da otplatis prosle dugove + n... imas firme koje ti konsoliduju dugove i jos jednom ti izdaju kredit za sve tvoje prosle dugove i sl :-)

Ti prosecni Amerikanci zive daleko, ali daleko, vise iznad svojih realnih finansijskih mogucnosti - jer im okruzenje to dozvoljava iz sasvim objasnjivih razloga - u subprime grupi su dozvoljavali skoro bilo kome da uzme kredit za kucu bez i jednog jedinog centa down-paymenta... i bez i jednog papira (self-certification ili "liar" loan) :-)

Doduse, kad tad dodje do problema zbog fenomena mehura - kao recimo ovih nedelja, proguglaj malo za "subprime mortgage market" ili "liar loans" - ako stvar pukne, a postoje osnovani razlozi da to moze da se desi u sledecih 12 meseci, nekoliko stotina hiljada Amerikanaca ce ostati bez krova nad glavom... mozda bi mogli da ubace tu svoju lovu od stednje da se izvuku ;-)

Mi ovde pricamo o nekoj stednji - a vecina tih ljudi su 10x godisnjih primanja u minusu... cvrc.
[ Filthy McNasty @ 30.03.2007. 16:17 ] @
Milanche,
meni se cini da ti nisi shvatio sta znaci biti konktraktor. To nisu nikakve bajke, en znma o kakvim to budalam pricas, ja sam ti objasnio na slucaju sestrine koleginice kako ta stvar funkcionise, a mogao bih da ti navedem primaer prijatelja koji je bas Java programer i koji radi slicnu stvar, ako te zanima mogu i u detalje da ti opisem sta i kako se troskovi odbijaju od poreza kada si kontraktor. Samo jedan primer da shvatis o cemu se radi, tajtip je pre godinu dana uzeo na 4-godisnji lease novi auto, a nije ga kupio iz razloga sto kao kontraktor moze da u svoj inceom tax formular unese troskove koriscenja iznajmljenog auta za poslovne potrebe tj odlaska na posao svaki dan, znaci odbija od poreza sumu na rentu i na gorivo. Da ga je kupio ne bi moga to da uradi, ali po isteku lease-a ima pravo da otkupi taj auto uz neku doplatu. Znaci, postoje odredjene cake koje nisu nikakva filozofija, sve je cisto po zakonu k`o suza, nikave petljavine i prevare.
Ne vidim sta je tu toliko cudno, konktrakt znaci da covek potpisuje ugovor na odredjeno vreme, 3/6/12/ meseci ili nije bitno koliko godina u zavisnosti od firme i njenih trenutnih potreba. Razlika izmedu kontraktora i full permanent zaposlenog je , kao sto sam rekao, u visini plate koja je obicno veca u u prvom slucaju i ovaj nacin oslobadjanja odredjenih troskova na porez.

Takodje, ovde se pokusavaju na pomalo smesan nacin nabaciti odredjeni troskovi u budzetu koji u principu igraju ulogu u promilima. Telefon, internet, it tome slicno. Pa ljudi moji, ako je igde na planeti to jeftino onda je to USA kao najvece trziste sa gomilom konkurencije. Te stvari su postale tako smesno jeftine da ja racun za telefon, kablovsku i ostale budalastine ne mogu ni da svrstam u troskove. Mene 1 sat razgovora sa Srbijom kosta "NEVEROVATNIH" CAD$4,2! Koliko znam u USA je telefon jos jeftiniji. Kakvi troskovi od $500 za auto? Pa naravno ako vozis neko cudo od $30K, ali cemu poenta voziti skup auto i placati astronomsko osiguranje. Cemu poenta voziti neki truck koji guta 20 l na 100km. Ja zaboravim kada sam zadnji put napunio rezervoar u svom FireFly-u, od celih 28 litara, rezervoar me kosta oko CAD$30, za neupucene, isto s***** kao Suziku Swift. Zasto placati skupe parkinge u centru grada, pametni ljudi parkiraju auto , ako zive dalje od grada, ispred prve metro stanice i na najbrzi i najlaksi nacin dodju do odredista, itd..... kako objasniti nekom lokal patrioti, koji i dalje misli da je USA u ratu sa Japanom, da kupi odlicnog "japanca" koji trosi ne vise od 7 l /100km a ne Forda F150? Malo zdravog razuma nije na odmet......na zalost, dobar deo njih nije stajao u redu kada ga je Bog delio.

Kao sto rekoh, 95% je brained washed, oni ne koriste zdrav razum vec kao roboti rade sve ono sto im se servira u medijima. Pa naravno da nekome nece biti dovoljno ni $5K mesecno ako se razbacuje.

O kakvom mi to odricanju pricamo, covek koji trosi $3000 mesecno se odrice, cega? Skupih ruckova od $100, naravno, idiotizam na kvadrat! Buffet rucak, iliti sto bi rekli kod nas svedski sto, u Kanadi mozes da nadjes za CAD$8-10, jedes i pijes dok se ne srusis i ne oodvedu te na ispiranje jer nama gde vise da ti stane. Salu na stranu, hrana je jeftinij au USA, to nas cenjeni kolega iz SF dobro zna.

Mogu ovako do ujutru na nabrajam, dosta primera sam naveo, da cujem i ostale sagovornike da mi na primeru pokazu kako se to prosecni amer od $40K godisnjom platom muci. Muci se ona budala koja ima dva auta, kamp prikolicu, motor, i ko zna kave gluposti jos otplacuje na kredit, ali ponavljam, taj jadnik ne zna sta je zdrav razum, on je naucen da trosi novac u nedogled upadajuci u zacarani krug , sto vise radi da bi sto vise novca imao i trosio na materijalne vrednosti.

Citajuci ovde postove, neko neupucen bi pomislio da ovi is srednje nize klase jedva sastvlajju kraj sa krajem, samo sto ne pocrkaju od gladi.

Tema je koliko se secam zarada od $75K , to se u USA zove VISA SREDNJA klasa cenjeni moji sagovornici. Veoma mali procenat ljudi koji uziva u tim blagodetima.

Jedno pitanje za Dalibora, ako nije tajna koliki su tvoji mesecni troskovi u Dublinu? Ja sam naveo primer Toronta kao najskupljeg grada u Kanadi.

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 30.03.2007. u 17:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 30.03.2007. u 17:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 30.03.2007. u 17:53 GMT+1]
[ milanche @ 30.03.2007. 17:24 ] @
Citat:
Mogu ovako do ujutru na nabrajam, dosta primera sam naveo, da cujem i ostale sagovornike da mi na primeru pokazu kako se to prosecni amer od $40K godisnjom platom muci. Muci se ona budala koja ima dva auta, kamp prikolicu, motor, i ko zna kave gluposti jos otplacuje na kredit, ali ponavljam, taj jadnik ne zna sta je zdrav razum, on je naucen da trosi novac u nedogled upadajuci u zacarani krug , sto vise radi da bi sto vise novca imao i trosio na materijalne vrednosti.


Niko uopste nije ni rekao da se neko muci - moja teza je da ta i takva osoba dobija odlican kvalitet zivota, jer mu
je mnostvo dobara i kvalitetnih usluga na dohvat. Mi se sporimo oko toga koliko kesha ta i takva osoba moze da stavi na
stranu.

No dobro, da ostavimo stednju po strani, da kazemo da ti verujem da je moguce to sto si tvrdio.

Fokusiraj se na tu pricu o kontraktorima (ne moras pritom da mi objasnjavas koje su prednosti i sta se sve otpisuje od
poreza - kroz sve to sam prosao odavno). Objasni mi mehanizam kako tvoji prijatelji bez

a) ikakvog posrednika i/ili bez
b) osnovane svoje korporacije (makar to bila LLC - Limited Liability Corporation)

uspevaju da dobiju kontrakt u USA.

Samo se pojave i kazu da hoce kontrakt umesto full time ?

...and that's it ? Potpisu papire, odu kuci i odmah udare po software developmentu ?
[ Filthy McNasty @ 30.03.2007. 17:43 ] @
Milanche,

Ne treba ti nikakva veza , odredjen kompanije traze ljdue na odredjeno vreme, a to je prilicno zastupljeno u IT biznisu. Radi se o tome da odredjena firma ima potrebu da se odradi odredjeni projekat koji traje recimo 3/6 mesesi ili koliko vec, nebitno. Covek potpisuje ugovor na odredjeno vreme dok se posao ne uradi. Da li ce se ugovor produziti zavisi od samog poslodavca i daljih potreba, to je relativno. Ovo sto ti pominjem prijatelja Java programera, covek je jednostavno preko oglasa nasao posao u jednoj banci i potpisao ugovor na 2 godine, ovog juna mu istice ugovr i on jos ne zna da li ce se isti produziti.
Stvar je toliko jednostavn ada ne vidim u cemu bi tu bio problem, nikakvi zastupnici nisu potrebni, jednostavno odes na internet oglase za posao. Takodje, prijatelj kojeg sam pominjao koji je radio u USA pre dosta godina, ista stvar. Nadje kompaniju sa kojom potrise ugovor recimo na 6 meseci, ugovori za ceo projetakt cifru od $100K, odradi posao, uzme lovu na brzaka i to je to.
Mislim da me takodje nisi razumeo, ne trazi niko od firme da radi kao konktraktor vec to zavisi od samo kompanije. Moze biti full permanent pozicija, moze biti na ugovor na odredjeno vreme. Znam dosta ljudi u IT biznisu koji rade upravo na konktrakt. I da, ovaj tip sto je radio u USA, je recimo neke projekte radio kod kuce, niko ga ne pita koliko sati provodi dnevno radeci na istom, posao mora da se uradi za 6 meseci i tacka. Da li ces se ti zajebavati 2 -3 dana ne radeci nista a posle provesti 48 sati za kompjuterom , tvoj izbor. Ili druga varijanta, radis na satinicu, puta $X i to je to.

Dalibore, to je upravo ono sta sam ti napomenuo, troskovi zivota u Dublinu su mnogo veci nego u S. Americi, $75 je u relativnom smislu mnogo vece nego ista cifra u Evropi. Jednosoban stan , kao sto sam napomenuo u slucaju sestre, u midtown-u , 4 mestro stanice od strogog centra grada ona placa CAD$920, utilities (rezije) ukljucene, bazen , teretana u zgradi, 24 security, metro stanica udaljena manje od 200 metara od zgrade. CAD920 : 1,5 = 620 eura.
Javni prevoz (metro, autobusi, tramjvai) $100 mesecno, pivo $5, beznin $0.8-0.9 (upola manje nego kod vas) , sendvic $4, buffet rucak $10, rucak u nekom od tzv. Food Court kojih ima na svakoj vecoj metro stanici, $5-7 ...itd..........u principu prepisi vase cene ali u CAD $, sto ce reci 50% nize.

Ovde sa 1500 eura / $2250 zivis jako dobro. E sada uzmi sve ovo sto sam ti nabrojao pa uradi matematiku na platu od $75K. Strasno koliko para moze da se ustedi. rekoh, sestra ustedela $50K za 4 godine na platu od $60K. Njen cisti prihod je $3500 mesecno, svaki mesec bez problema odvaja $800-1000, da ne pominem troskove za skolu koji godisnje iznose oko $2000. Nista tu nije cudno. Plata od $75 K donosi citavih $4500 mesecno. Sve ovo pominjem u CAD $ koji je u odnosu na US dolar 1,2:1



[ Dragi Tata @ 30.03.2007. 17:48 ] @
Citat:
milanche
No dobro, da ostavimo stednju po strani, da kazemo da ti verujem da je moguce to sto si tvrdio.


Vala milanche, ne mogu da mu verujem ni teorijski - mada je očigledno smešna situacija jer ne živi u USA a soli pamet nama koji živimo tamo.

Nego nazad na Njujork (radio sam tamo godinu dana pa znam ponešto o tome iz prve ruke) - stan od 1300$ na Menhetnu je realnost u dva slučaja:

1) Harlem, ako si dovoljno lud da iznajmiš stan tamo.
2) Neki od slučajeva kontrolisane rente - ali treba biti debelo srećan da dobiješ takav stan.

Ja sam plaćao 1800$ za pristojan (ne luksuzan) stan u Tarrytown-u koji je 30 milja uz Hadson od Grand Central stanice, a kolege koje su živele na Menhetnu su plaćale minimum 1900$ za garsonjeru, osim ako nisu imali cimere (uglavnom jesu). Na Menhetnu ćeš naći relativno malo porodica - odgajati decu tamo je ravno podvigu; tamo žive uglavnom ljudi koji uživaju u noćnom životu i obilju kulturnih aktivnosti koje Njujork pruža. Dakle, što kaže Milanče, teško bi se moglo reći da se "muče" - naprotiv uživaju u životu punim plućima, ali nikad ništa ne uštede.

[ Pneos @ 30.03.2007. 17:50 ] @
da li bih mogao kao IT tehnicar da ocekujem 30k CAN godisnje u Edmontonu i koliki bi mi bio porez ?

thanx !
[ Filthy McNasty @ 30.03.2007. 17:52 ] @
Dragi cale,

niko vama ne soli pamet, ja zivim u Kanadi u sistemu koji je vrlo slican po svim ovim stvarima sa USA, pricam stvari iz prve ruke koje su proverene, navodim konkretne primere. Ako neko ima neku konkretnu informaciju kojom ce pobiti ovo sto pricam, neka je iznese. Ovde se sve vreme protura prica u nekakvim generalnim crtama, to je nemoguce, ja upravo na primerima tvrdim da je moguce.

O kakvom ti Harlemu pricas, ko ovde pominje takve extreme. Uhvatili ste se za taj NY, pa nije to jedino mesto u USA. Da li ces nesto ustedeti , zavisi od tebe, ja sam ti objasnio problamatiku prosecno ispranog mozga amerikanca, ako to neko ne shvata ili ne zali da shvati, njegov problem. Uvek se vracam na taj famozni zdrav razum kojeg vecina nema, na zalost. Razbacivanje para u USA je skoro pa nacionalni sport.
Vrlo dobro poznajem mentalitet prosecnog amerikanca jer sam radio pre izvesnog vremena u Dominikani u jednom restoranu gde je 90% gostuju bilo upravo iz S. Amerike. Ne znam koliko nekome ovo ima smisla, ali ako neko dodje na odmor u all inclusive varijanti gde mu je sve placeno u sastvau resorta, hrana i pice koliko ti dusa pozeli, i taj isti covek za nedelju dana dodje kod nas tri noci zaredom u restoran i za veceru potrosi $50-tak dolara . Meni to deluje kao ovaj pomenuti sport, ko ce vise para da baci i plati dva puta istu stvar. Svojevrsni idiotizam, sta drugo da kazem. Ovakvih primera ima na stotine, mogao bih knjigu da napisem.
A cisto za uporedbu, radio sam malo i po Evropi pa znam i mentalitet evropljana, oni ne rade recimo pomenute budalastine.......

Ako su kao sto vi tvrdite, tamo neki Sietl, San Francisko, Detroit, Dalas, Miami, itd...........toliko skupi od jednog Toronta, Vankuvera, Montreala, Edmontona, Calgaryja,.........i gde se ne moze naci pristojan stan ispod $1800, evo sve vas javno pozivam da dodjete u Kanadu, ovde raj na zemlji, sve upola jeftinije nego kod vas, mada me to pomalo cudi da je USA toliko skuplja za zivot od Kanade.

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 30.03.2007. u 19:05 GMT+1]
[ Filthy McNasty @ 30.03.2007. 17:53 ] @
Da, mozes da ocekujes te pare, porez bi ti bio negde okvirno oko 20%, manje-vise.
Ja na osnovicu od $40K placam oko 24-25%.
[ Pneos @ 30.03.2007. 17:57 ] @
a pa nije im bas mali porez, ali dobro za pocetak nije lose. Interesuje me jos da li Kanadjani su formalisti. Mislim imam srpsku diplomu i radno iskustvo u Italiji, da li onda bi mi trebali jos neki kursevi tipa CISCO i ti sertifikati ili ce mi neko poverovati na lepe oci ?

tenkju inadvans !
[ Dragi Tata @ 30.03.2007. 18:09 ] @
Filthy. samo još jedno pitanje pre nego što se povučem iz ove rasprave: jesi li samac ili imaš ženu i možda decu? Ako si samac, još bih mogao i da se složim da bi od 75k plate mogao da uštediš 35K (pod uslovom da živiš u kutiji ispod mosta i jedeš u McDonaldsu) ali ako imaš porodicu, jednostavno zaboravi na to.
[ Filthy McNasty @ 30.03.2007. 18:21 ] @
Pa u svakom slucaju je porez manji nego u Evropi.
Srspka diplom au principu nista ne znaci, vise ti znaci to iskustvo. Mozes ti ovde odraditi neke ispite, sertifikate ili sta vec i onda ti se sanse za pronalazenje posla povecavaju uz naravno neko iskustvo i znanje. Samo en znam zasto bas Edmonton, ima boljih mesta za zivot u Kanadi, pre bih recimo izabrao Calgary. Ja se selim za Vankuver za koji mesec, nije da mi je trenutno lose ovde na severu Alberte, odlicna plata i posao, ali ovo je ipak nedodjija. Sklonilo se nesto para sa strane pa mi sad anije to toliko bitno, znam da cu raditi za manej u Vankuveru ali sam siguran da ce mi biti mnogo lepse.

Cale, samac sam, samo ne znam sto bi to bilo bitno. Ako mislis da su troskovi zivota veci u porodici, grdno se varas, samac placa stan skoro isto kao i dvoje ljudi koji imaju duple prihode, tako da ta pricica bas i ne stoji. Par sa recimo prihodima od $5000 mesecno zivi bolje nego samac od $2500. Kakav crni McDonlads, ja ta sranja ne trosim. Za $400 meseno sebi priustim prvoklasnu morsku ribu, sve vrse mesa, voca, povrca itd..........ko jos jede one splacine od burgera i pizza, ah da, isti ti ameri koji su to naucili od rodjenja i ne znaju da postoji za isti novac nesto mnogo kvalitetnije, sam otreba malo pronjuskati i sve se moze naci.

Pa sta ja ovde uporno pricam sve vreme i na ciframa dokazujem, ali to nikako da se shvati, $75 K u USA je ogroman novac!
[ Dragi Tata @ 30.03.2007. 18:26 ] @
Citat:
Filthy McNasty: Ako mislis da su troskovi zivota veci u porodici, grdno se varas.


Dobro, Filthy. Nas dvojica izgleda živimo u različitim univerzumima, pa neću dalje da raspravljam. Uživaj u ogromnim parama i uštedama :)

[ Pneos @ 30.03.2007. 19:54 ] @
Pa ti si onda blizu Edmontona ili bas u Edmontonu ?
[ Pneos @ 30.03.2007. 20:33 ] @
veliki gradovi su uglavnom veoma skupi, barem ovde u Italiji.

Nije to lose ako plate prate troskove. Hocu da kazem daj da vidim sta ja mogu sa tom platom u tom gradu. Medjutim, veliki gradovi imaju i taj efekat da se u njima uvek trosi i malko vise zbog sadrzaja. A zavisi i u kom si tripu. Nekom je poenta da steka lovu i ne misli mnogo, a neko ce i gace dati samo da bude in...
[ milanche @ 30.03.2007. 20:39 ] @
Citat:
Milanche,

Ne treba ti nikakva veza


Ma ja ne pricam o vezama tipa 'tetkin surak' i slicno.

Radi se o tome da kompanija (tj. poslodavac) ako nekome daje kontrakt trazi da ta osoba bude pravni subjekt (legal entity).

Zasto ?

Zato sto u tom slucaju kompanija njegove usluge knjizi kroz stavku 'vendor' sto predstavlja direktan, nesumnjiv odbitak od
bruto prihoda, cime se smanjuje poreska osnovica.

Dakle, ako te poslodavac ne zaposljava kao full time, onda mora da te prikaze kao snabdevaca (u ovom slucaju vendora
intelektualnih/dizajnerskih usluga), osim ako nisu potpuno poludeli ili hoce da doticnom kontraktoru ucine uslugu a da sebi nanesu
materijalnu stetu. Taj i takav vendor mora da ima svoj identifikacioni broj koji dobija od IRS-a.

Dakle, price tipa 'pojavim se i kazem da hocu kontrakt i dobijem ga na sebe licno' mi izgledaju toliko nemoguce da nemam reci,
najvise sa stanovista poreskog zakona.

Posto odbijam pomisao da u americkim firmama sede balvani bez veze sa mozgom, poreskim zakonom, i biznisom u opstem smislu,
onda se verovatno radi o nekoj od sledecih mogucnosti:

- tvoji prijatelji ti nisu rekli da imaju registrovane firme, ili
- tvoji prijatelji ti nisu rekli da posao preuzimaju kroz posrednicke firme.
- tvoji prijatelji ti prodaju maglu i lovacke price ili ti pricaju samo u fragmentima o tome sta tacno rade i kako.

Na kraju: zasto je ovo sve bitno i zasto sam se za ove detalje dohvatio:

Zato sto coveku koji tek treba da kroci u USA i nema zelenu kartu niti citizenship pricas o kombinacijama koje mu nisu dostupne,
ili su mu dostupne uz pozamasan fee trecim licima, cime mu de facto pruzas pogresnu sliku o izborima pred kojima se nalazi.

Toliko od mene.

[ Pneos @ 31.03.2007. 09:05 ] @
75,000$ dolara je vise nego odlicno za pocetak. Uostalom ako ti neces, daj meni adresu, ja evo idem odmah.

Cak i u Menhtenu. 2000$/stan+600$/klopa sve to puta 12 to je 31200. Ostaje dakle 34,000$ za ostatak. Pa to je vise nego super.
[ Dragi Tata @ 31.03.2007. 14:22 ] @
Citat:
Pneos
Cak i u Menhtenu. 2000$/stan+600$/klopa sve to puta 12 to je 31200. Ostaje dakle 34,000$ za ostatak. Pa to je vise nego super.


Care, od tih 75000$ godišnje ti možeš maksimalno da odneseš kući mesečno 3500$ i to da ne ulažeš ni centa u penzioni fond (što je "jako pametno") - ostalo pojede federalni, state i NYC porez, kao i zdravstveno osiguranje i social security.

Plati garsonjeru (nećeš naći stan) 2000$ - ostaje ti 1500$ mesečno. Dodaj 300$ (krajnje konzervativno) na struju+telefon+grejanje+kabl+internet već si na 1200$. Javni prevoz? Minimum minimuma je 100$ mesečno. Hoćeš li da jedeš nešto? Hoćeš li da obučeš i obuješ nešto ili da ideš go? Hoćeš li da popiješ kafu ponekad? Hoćeš li da izvedeš devojku na večeru makar subotom uveče (ovde pretpostavljam da nemaš porodicu) ili bar da platiš sebi pivo ako izađeš sa društvom u bar? Neku knjigu ili CD?

Uostalom, dođi pa probaj - to je jedino što mogu da ti kažem.
[ Pneos @ 31.03.2007. 14:37 ] @
ne necu da probam i da dolazim, Amerika me ne interesuje, a delimicno i zbog tvog posta.

$75,ooo je znaci oko $6,ooo mesecno, a ti tvrdis da na porez, penziono i sve ode $2,5oo, pa to je onda 4o%, a rekli su da nije toliki porez. Nesto mi ne stima u toj racunici.



[ milanche @ 31.03.2007. 16:57 ] @
Citat:
Pneos:
$75,ooo je znaci oko $6,ooo mesecno, a ti tvrdis da na porez, penziono i sve ode $2,5oo, pa to je onda 4o%, a rekli su da nije toliki porez. Nesto mi ne stima u toj racunici.


Neki moji proracuni na kraju godine pokazuju da taksa zapravo izlazi da je oko 45%.

Evo trenutnih tax rates:

http://www.savewealth.com/taxes/rates/2006/single/
http://www.savewealth.com/taxes/rates/2006/jointmarried/
http://www.savewealth.com/taxes/rates/2006/marriedseparate/
http://www.savewealth.com/taxes/rates/2006/headofhousehold/

Dakle, za svaku platu se porez sastoji od fiksnog dela + N*(plata - donja granica platnog razreda),
gde je N reda velicine 25-30%, zavisno od toga u kojoj si grupi plata i pod kojom poreskom kategorijom
uplacujes porez.

Kad se sve lepo stavi na papir, uzmu u obzir federalne i state takse, odprilike se dobija to sto DragiTata
navodi (moze i malo bolje, a moze i losije).

Od paycheck-a ti se izdvaja redovno za porez, i to ne mozes da izbegnes. Eventualno, ako si preplatio, mozes da
negde u Aprilu dobijes povracaj poreza, sto uvek prija i dobro dodje. Osim toga, vrlo je pametno da izdvajas i u
penzioni fond (401(k)), cime smanjujes poresku osnovicu, i ulazes sebi za stare dane na racun odakle mozes odmah
da investiras i da na dobitke ne placas normalan porez.

Sve u svemu, vrlo se tesko moze staviti kesh u dzep, izuzev ako ne stanujes kod matoraca pa niti placas stan niti
komunalije, niti troskove oko automobila.

S druge strane, sta sve dobijas u kvalitetnoj infrastrukturi od strane drzave kojoj placas porez, kesh ti zapravo i
ne treba. Masa stvari koje na drugim mestima nema su ili lako dostupne ili kostaju gotovo nista.

[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2007. 17:06 ] @
Citat:

ne necu da probam i da dolazim, Amerika me ne interesuje, a delimicno i zbog tvog posta.


Pazi, to sto je Dragi Tata napisao predstavlja jos i OK oporezivanje.

Meni grubo u Nemackoj ostane nesto malo vise od pola plate - oko 46% uzme drzava, penziono, socijalno, zdravstveno i ostale krvopije :)

USA je jos i jako jako dobra ako se uporedi sa nekim zemljama, kao DE na primer ;)
[ Pneos @ 31.03.2007. 18:02 ] @
Znaci ako meni neko kaze plata je 3o,ooo CAN mogu komotno da racunam da je to zapravo oko 17,ooo CAN a platio sam:

- porez na zaradu
- zdravstveno
- penziono

a nisam sve ostalo. Pa to mi dodje onda 1400 CAN za zivot.

Dobro da ste mi rekli na vreme. Hvala vam dobri ljudi.
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2007. 19:53 ] @
Uh ne moze tako prosto - obicno je porez progresivan, dakle ako primas manje - placas manje, a postoji i neki minimum koji se ne oporezuje (bar u DE, ne znam za USA/CA)

Dakle ako imas 30,000 CAN sasvim sigurno ce ti % koji odlazi na porez/socijalno biti manji nego kod nekog ko zaradjuje 100,000 CAN
[ hecky @ 01.04.2007. 01:47 ] @
U Kanadi se taksa razlikuje od provincije do provincije.

Evo kalkulatora, za Albertu, za 2006:

http://www.finance.gov.ab.ca/calc-script/tax_calc.html
[ Filthy McNasty @ 02.04.2007. 21:02 ] @
"Neki moji proracuni na kraju godine pokazuju da taksa zapravo izlazi da je oko 45%"

Mislim da ti je racunica delko od istinite. Po tebi ispada da USA ima najvece poreze od razvijenih zemalja, a to prosto nije tacno jer Evropa prednjaci i to prilicno. Kako je onda moguce da USA ima najnize poreze robe siroke potrosnje i usluga, to sam vec naveo.

"Evo trenutnih tax rates:

http://www.savewealth.com/taxes/rates/2006/single/"

Pa Milanche brate rodjeni, pa sta ti u ovom linku pise :

Example #1:
Jacob Barkley, a single taxpayer, has 2006 TAXABLE INCOME of $110,000.
Base Tax + (Rate x Amount Over)
= $15,107.50 + [.28 x ($110,000 - $74,200)]
= $15,107.50 + (.28 x $35,800)
= $15,107.50 + $10,024.00
= $25,131.50 TOTAL

koliko je 25K u osnosu na 110K, manje od 25%? Pa kako je onda taxa 45% za prihod od $75K? Jesam li postavio link u kome kaze da je na cifru od $75 porez negde oko 22%, sve se lpo uklapa sa ovom pricom.

Example #2

Melissa Raintree, a single taxpayer, has 2006 TAXABLE INCOME of $67,000.

Melissa Raintree's Estimated Taxes
= Base Tax + (Rate x Amount Over)
= $4,220.00 + [.25 x ($67,000 - $30,650)]
= $4,220.00 + (.25 x $36,350)
= $4,220.00 + $9,087.50
= $13,307.50
Koliko je 13,330 u odnosu na 67K? 20%. Pa gde u u razvijenim zemljama neko placa 20% porez na ovu cifru, to je oko 50K eura! U Nemackoj bi na ovu cifru bio porez od najmanje 40%.

A u onoj gore tabeli lepo kaze da je porez na $74,200K $15100, sto se reci nesto preko 20%. Cista zarada je $60K, $5000 mesecno. Sta ja ovde uporno kucam vec nekoliko dana? Ljudi moji, pa nemojmo da se gadjamo sa nakakvim ciframa......


"Dakle, ako te poslodavac ne zaposljava kao full time, onda mora da te prikaze kao snabdevaca (u ovom slucaju vendora
intelektualnih/dizajnerskih usluga), osim ako nisu potpuno poludeli ili hoce da doticnom kontraktoru ucine uslugu a da sebi nanesu
materijalnu stetu. Taj i takav vendor mora da ima svoj identifikacioni broj koji dobija od IRS-a."

Milanche, ti i dalje izgleda ne razumes jednu stvar. To sam vec objansio. Poslodavac te zaposljava ka FULL TIME i u slucaju konkrtakta samo sto je velika razlika izmedju FULL PERMANENT i FULL CONTRACT posla. Oba su FULL TIME, 40 sati nedeljno, shvatas. Tako da poslodavac nema sta da te prijavljuje ovako ili onako, ti radis kod nejga na odredjeno vreme dok ti ne istekne konktrakt, vrlo jednostavno. Niko sebi ne nanosi stetu niti vara sistem, sve je po zakonu. Pa ja ti pricam da znam gomilu ljudi koji rade kao konktraktori, sta je tu toliko cudno nije mi jasno.

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 02.04.2007. u 22:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 02.04.2007. u 23:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 02.04.2007. u 23:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 02.04.2007. u 23:31 GMT+1]
[ Filthy McNasty @ 02.04.2007. 21:09 ] @
"Dobro, Filthy. Nas dvojica izgleda živimo u različitim univerzumima, pa neću dalje da raspravljam. Uživaj u ogromnim parama i uštedama :)"

Cale, nema potrebe da se jedis. Ja ovde iznosim konkretne cifre, podatke i primere. Kao sto rekoh, dajte dematujte te cifre na primeru, opaske ovog tipa su generlane. pomalo infantilne i nista ne dokazuju. Ako polemisemo o necemu daj da to potkrepimo podacima.
Matematika je vrlo jednostavna, ne znam zasto je to toliko tesko shvatiti.

Ako jedna osoba zaradjuje recimo $2500 mesecno i placa stan $1000, hranu $400 , vozi auto itd.............pa kako moze biti skuplji zivot za dvoje ljudi od po $2500 koji zive pod istim krovom i placaju istu cenu stana ili mozda malo vecu ako uzmu veci stan, hrana je uvek jeftinija kada se sprema za vise ljudi, dvoje ljudi koji se vozi u istom autu trose istu kolicinu goriva, itd.
Da li je ovo tesko da se shvati. Naravno da postoje veci troskovi sa dvoje dece koja su u nekim tinejdz godinama ili na fakultetu ali to je vec druga prica.

Kao primer bih mogao da navedem zvanicnu statistiku gde u Kanadi prosecna cetvoroclana porodica tsoi na hranu svega $7500 godisnje. Ako uzmemo da ja sam trosim $400 mesecno, ajde da zaokruzimo na $4500 godisnje, vrlo se jednostavno moze izvesti zakljucak o troskovima porodice u odnosu na pojedinca.


"Uostalom, dođi pa probaj - to je jedino što mogu da ti kažem.:

Ja sam vas sve javno pozvao da dodjte u Kanadu i da probate. Cifre sam navo da ih ne ponavljam, ako neko ne veruje , slobodno dodjite i uverite se. Pricati price kako je garsonjera $2000, to je vise nego smesno, naravno da to postoji , unekim bogatim ccevtrtima, LA, NY itd........mozemo se mi preseravati ako to zelimo i placati i $5000 stan ali niko te ne udara po usima da platis nesto sto moze naci jeftinije. Ja mogu da iznajmim celu trosobnu kucu u Torontu za CAD$2000 i to na odlicnoj lokaciji. Ko ne veruje, neka dodje........

"USA je jos i jako jako dobra ako se uporedi sa nekim zemljama, kao DE na primer ;)"

Odgovorno tvrdim da USA ima najnize poreze od razvijenih zemalja, ne racunajuci off shore drzavice i tome slicno!!! Daleko nize od zemalja EU! Recimo u jednoj Holandiji i Nemackoj, na income od preko $60K (skolski drug zivi u Holandiji i ima prihode od oko $70K) eura porez je 50%, strasno.

[Ovu poruku je menjao Filthy McNasty dana 02.04.2007. u 22:21 GMT+1]
[ Filthy McNasty @ 02.04.2007. 21:27 ] @
"Obicno je porez progresivan, dakle ako primas manje - placas manje, a postoji i neki minimum koji se ne oporezuje (bar u DE, ne znam za USA/CA)

Dakle ako imas 30,000 CAN sasvim sigurno ce ti % koji odlazi na porez/socijalno biti manji nego kod nekog ko zaradjuje 100,000 CAN"

Tacno. Ja sam naveo primer oporezivanja u Kanadi, na prihod od $40000 moj porez, znaci federalni i provincijski iznosi u totalu oko 24-25%, nema teoretskih sansi da ce neko u EU platiti taj procenat na $27K eura.

Takodje, nemam sada ovde papir, bas sam juce predao formular za taxu u kojem lepo pise nacin oporezivanja po kategorijama, ali odokativno, do $9000 se ne placa nikakv porez, kategorija od $9-16 K mozda 15%, od 16-36 K, je nesto preko 20%, e sad, ako neko ima prihod izmedju 36-75K onda na sumu do 36K placa recimo 22% a na onu razliku do konkretne cifre koju ima recimo 27%, itd, ne znam za ove vise kategorije, sto ce reci da porez za primanja od recimo $50K nije 27% vec nesto nize jer 60% od te cifre se opoprezuje po manjoj stopi.

Naveo sam i primer , na $60K je porez 30%, nema takodje sansi da neko u EU placa na $40k eura samo 30%, siguran sam bar 5-7% vise.

Federalni porez u Kanadi je 15 %, provincijski se razlikuje, ide od 6-10%, manje vise. Naravno i zavisi od kategorije koje sam naveo.
[ caboom @ 02.04.2007. 22:32 ] @
Citat:
Filthy McNasty:
Ja sam vas sve javno pozvao da dodjte u Kanadu i da probate. Cifre sam navo da ih ne ponavljam, ako neko ne veruje , slobodno dodjite i uverite se. Pricati price kako je garsonjera $2000, to je vise nego smesno, naravno da to postoji , unekim bogatim ccevtrtima, LA, NY itd........mozemo se mi preseravati ako to zelimo i placati i $5000 stan ali niko te ne udara po usima da platis nesto sto moze naci jeftinije. Ja mogu da iznajmim celu trosobnu kucu u Torontu za CAD$2000 i to na odlicnoj lokaciji. Ko ne veruje, neka dodje........


hm, evo ja sam ziveo na manhattan-u u malo vecem spajzu (dimkovic moze da potvrdi) na ok lokaciji (nikakva narocita ekskluziva - ugao 6th avenue i 59th street), i kostao je, po izuzetno povoljnoj ceni posle 9/11, $2K... vecina ljudi sa porodicama, ili koji zele da ustede ne zive na manhattan-u i generalno se cak i ljudi sa "scene" progresivno sele ka brooklyn-u ili new jersey-u (recimo wooster grupa je otisla sa mnht-a posto je naprosto postao preskup i izlizan) iz prostog razloga zato sto su jeftini stanovi na manhattan-u ili velika sreca, ili fikcija, pogotovo posle giuliani-evih promena (brdo pandura, nizak stepen kriminala, renoviranje starih >>jeftinih<< prostora itd.). naravno, postoje nacini kako da placas dvosoban stan na manhattan-u tipa $300-700 mesecno, ali za tako nesto ti treba ili debela sreca ili pre - dobre veze u gradskoj vladi, a korisnici tih stanova ih obicno izdaju za daleko vece pare, tako da opet - ako tvoja drugarica zivi za male pare na manhattan-u, ili zivi u spajzu, ili deli stan sa nekim, ili ima jako mnogo srece. i mean, u mojim ocima su minimalna primanja za udoban zivot na manhattan-u oko $80K godisnje.
[ Filthy McNasty @ 02.04.2007. 23:04 ] @
Slazem se ja sa tobom, ali ovde se postavlja Menhetn kao reper za odredjivanje nekih prosecnih cena stanova u USA sto je neozbiljno. Isto tako bih ja mogao da navedem primer Bel Aira gde stan kosta $10K mesecno. Mi ovde pricamo o nekim srednjim cenama i nekoj srednjoj klasi drustvene lestvice. Ne mozemo na osnovu extrema da postavljamo standarde.
Niti mozemo svi da zivimo na najboljim mestima jer je prosto nemoguce, a sa druge strane nema ni potrebe za rasipanjem para na neke luksuzne stvari. Imas gomilu primera gde u istoj ulici neki stan kosta 50% vise, ne zato sto je veci vec sto mozda ima u kupatilu pozlacene slavine ili mermer iz Italije, ali to nikako ne znaci da neko ima kvalitetniji zivot samo zato sto mu kupatilo bljesti ili ne znam sta vec.
Ovde se uporno protura teza kako su jednosobni stanovi u USA $1800 sto prosto ne stoji, naravno da ima i skupljih ali to niej poenta cele price. Ima i jeftinijih.
Ne stoji jer znam da mi prijatelj u Miamiju placa jednosoban stan na finom mestu $900, i vrlo je zadovoljan uslovima. Prema tome, nemojmo spekulisati sa ciframa kao u slucaju poreza gde ovde neko pokusava da dokaze kako USA ima najvecu stopu poreza, to jednostavno ne stoji jer smo videli iz dva primera (citaj sajta) gde se cifre poklapaju i kazuju da su porezi daleko manji nego u Evropi.

[ milanche @ 03.04.2007. 01:49 ] @
Zaboravio si sitnicu - postoje federalne takse (za koje si naveo primer), kao i state takse za koje nisi naveo nista.

Postoji Social Security za koji takodje nisi naveo nista.

Postoje 401(k) izdvajanja, za koja takodje nisi naveo nista, cemu sluze i kolikog su obicno obima.

Postoje i izdvajanja za health, dental, vision plan za koje takodje nisi naveo nista.

Nisi naveo nista ni za troskove komunalija (voleo bih da nam kazes koliko mesecno kostaju gas i struja u Kanadi),
ni za troskove koriscenja automobila (ni to ne bi bilo lose da navedes).

Iako imam neku dozu rezerve prema finansijskoj strani tvoje price (spreman sam da prihvatim da je nesto moguce sto je
na marginama verovatnoce), sve sto si rekao o kontraktovanju mi zvuci krajnje smesno/neobavesteno/pogresno shvaceno/lose prepricano.

Full time contract ?

Velika vecina kontrakata podrazumeva da projektima firme posvecujes bar 40 sati nedeljno, kao i da traju neko odredjeno
vreme, tako da ta kategorija koju navodis zapravo ne postoji.

Postoje samo dva bitna moda zaposlenja, koji se razlikuju po tome ko uplacuje taksu i kako:

a) Full time
- neodredjeno (cesce) ili na odredjeno vreme, employment at will - mozes da odes kad hoces i da te odpuste kad hoce,
- poslodavac vodi racuna da tvoje dazbine budu placene na vreme (Fed + state + SSec)
- poslodavac placa benefite

b) Contract
- poveren pravnom subjektu (Limited Liability Corp, S-Corp, C-Corp,....)
- odredjeno vreme (gotovo uvek, uz mogucnost da se produzava ako im se svidi kako radis), klauzule odredjuju prerani
prekid ugovora za obe strane
- poslodavac placa pravnom subjektu bruto iznose na ime nabavke koje sebi odbija kao troskove poslovanja
- pravni subjekt placa dazbine svojim zaposlenima
- pravni subjekat placa benefite svojim zaposlenima

Tvoji drugovi kontraktori su morali da prodju ili kroz jedna ili kroz druga vrata, nikako kroz oba u isto vreme.

Sve u svemu: Gajde ne lice na muziku i tu je prici kraj, bar sto se mene tice.

To ti je potvrdilo nekoliko ljudi koji zive i zaradjuju u USA.

[ DaliborP @ 03.04.2007. 09:14 ] @
Citat:
Filthy McNasty:
Tacno. Ja sam naveo primer oporezivanja u Kanadi, na prihod od $40000 moj porez, znaci federalni i provincijski iznosi u totalu oko 24-25%, nema teoretskih sansi da ce neko u EU platiti taj procenat na $27K eura.
Citat:

Naveo sam i primer , na $60K je porez 30%, nema takodje sansi da neko u EU placa na $40k eura samo 30%, siguran sam bar 5-7% vise.

Ima sanse.
Na 40k€ u Irskoj porez iznosi oko 21-22%. Na 27k bi bilo tacno 20%. Verujem da je slican u UK, mozda malo veci.
[ acme @ 03.04.2007. 11:18 ] @
Ako sam dobro razumeo 401(k) izdvajanja su izdvajanja za penziju.Ako je tako ja to ne bi racunao kao trosak, to jeste neki vid stednje, zar ne?
[ ventura @ 03.04.2007. 11:25 ] @
401k je u tom smislu trošak što u principu imaš opciju da umesto te pare daš državi ti to staviš u svoj penzioni fond koji ćeš koristiti posle 56-te godine. Zato svi i savetuju da se u 401k ulaže maksimalni dozvoljen iznos.

[ hecky @ 03.04.2007. 12:33 ] @
Evo i UK

Na £30k ($60k), na ime doprinosa i takse se placa 26%.
[ acme @ 03.04.2007. 12:46 ] @
Citat:
ventura: 401k je u tom smislu trošak što u principu imaš opciju da umesto te pare daš državi ti to staviš u svoj penzioni fond koji ćeš koristiti posle 56-te godine. Zato svi i savetuju da se u 401k ulaže maksimalni dozvoljen iznos.


Cekaj malo, sad ipade da to nije ni obavezno.Sta te onda sprecava da te pare ulozis u privatni penzioni fond ili bilo gde drugde.Onda to definitivno nije trosak, te pare ces kad tad dobiti, nisi ih potrosio.
[ ventura @ 03.04.2007. 12:56 ] @
Ne znam kako stoje stvari sa privatnim penzionim fondovima, fora je sto se 401k puni sa pre-tax platom... Plus još firma matchuje ulaganje sa 50%... Tako da praktično tuđim novcem puniš svoj penzioni fond... Dok bi privatni penzioni fond punio isključivo sa svojim novcem, i to tek nakon oporezivanja.

Recimo da ti je godišnja plata 100,000 nečega.
U 401k stavljaš 15,000
Poslodavac matchuje tvojih 15,000 sa 7,500, znači u godini dana u tvoj 401k je ušlo 22,500
Poreska osnovica je sada 85,000 i ako je porez 30% tebi ostaje 59,500

A u slučaju da ulažeš u privatni fondsituacija ti ja ovakva:
100,000 prihod
porez ti je 30% isto, znači tebi ostaje 70,000
uložiš 15,000 u penzioni fond
i ostane ti na kraju 55,000 evra

Znači summa summarum:
401k: ostatak 59,500 i imaš u fondu 22,500
privatno: ostatak 55,000 i imaš u fondu 15,000