[ pejatezgaros @ 27.03.2007. 15:03 ] @
Pozdrav ljudi,
Radim kuci neke svoje snimke , medjutim evo 2 mjeseca se borim s vokalom. Set up tzgleda ovako: mic shure pg58, zvucna m-audio fast track usb(ima integrisano neko predpojacalo). Interesuje me vase misljenje o ovim komponentama i trebam li pridodati jos nesto od opreme(npr. mixer ili preamp) da bi to bilo malo podnosljivije?

Hvala pozdrav
[ vindic8or @ 28.03.2007. 01:15 ] @
pa bolji preamp bi ti sigurno pomogao dosta, ali taj mikrofon je nesto sto mozes da razmotris za menjanje. 58 se koristi za vokale na live nastupima. za produkciju bi trebalo da razmislis o nekom kondenzatorskom mikrofonu sa velikom membranom.
i sto je verovatno najbitnije, kakva ti je akustika u sobi? da li ima mnogo buke koja ulazi sa ulice ili susednih stanova? da li ti odzvanja sve dok pevas? ima milion i jedan nacin da izolujes prostor za snimanje kucnim stvarima, tipa cebad, a da dobijes bolje rezultate na kraju.
[ pejatezgaros @ 28.03.2007. 09:14 ] @
akustika bas i nije zadovoljavajuca, ali ne desava mi se da uhvatim neke cujne parazitske zvukove. Sto se mikrofona tice razmisljao sam da kupim kondenzatorski do 150E. imas li kakvu preporuku za preamp i mic. u cijenovnom rangu do 300e?

Hvala pozdrav
[ bojanmil @ 10.05.2007. 23:54 ] @
Zamenom samog pre-ampa nećeš toliko dobiti, koliko ćeš dobiti zamenom mikrofona. Neka moja preporuka kada se radi o jeftinijim kondenzatorskim mikrofonima je Rode NT1A. Ne očekuj nikakva čuda od ovog mikrofona, ali će ti posle tog dinamičkog Shure-a zvučati kao čudo!
[ Gitarista @ 11.05.2007. 03:35 ] @
Pa ako kupujes kondenzatorski mic u vecini slucajeva ces morati da kupis i preamp sa fantomskim napajanjem sem ako se mikrofon ne napaja iz baterije jer u tom fast tracku nemas fantoma:(
Pozdrav!
[ ton_majstor @ 11.05.2007. 07:32 ] @
Uz Fasttrack se FANTASTIČNO pakuje AKG C1000S, koji ima bateriju od 9V u sebi, tako da je nezavisan od spoljnjeg napajanja, ako treba.

Dalje, to je mikrofon sa najmanjom kapsulom, a da se može kvalitetno i DEBELO snimti vokal i akustični instrumenti!
[ kokerich @ 14.10.2007. 14:51 ] @
Na prvom mestu treba opraviti prostor za snimanje, stvarno stara ćebad i kartoni za jaja i slične stvari mogu da pomognu a i to ne košta ništa. Ako imaš love uzmi neki bolji mikrofon (kondenzatorski) i preamp i sigurno će biti bolje.
Kao što je čovek rekao 58-ica je za live super ali za studijsko snimanje nije baš najbolje rešenje. Sećam se da sam se i ja jednom patio sa time a pošto nisam imao para za bolju opremu rešio sam problem sa pravljenim preampom i sa dinamičkim mikrofonom sa kojim sam ozvučavao bas bubanj (čuvena AKG "kocka"). Verovali ili ne sa tim mikrofonom se vokali snimaju mnogo bolje nego sa "šurkom".
Treba imati u vidu da koliko god da je dobro snimljen vokal, ako je snimljen tako suvo mora dosta da se šminka u tamo nekom Soundforgeu ili sličnom programu, mora da se kompresuje i da se boji a i da se doda po potrebi malo reverba.
[ acaradio @ 15.10.2007. 00:29 ] @
Kartoni za jaja ce samo delimicno razbacati visoke i hi-mid frekvencije po prostoriji (tj. skrenuti im put), a na basove i srednje nece ni uticati. To stvara prividnu sliku da je prostorija obradjena. Tek kada se pristupi snimanju (pogotovo sa osetljivim kond. mikrofonom) nastaju problemi.
Zato bih zaobilazio takvu varijantu.
Mikrofon AKG D12 ("kocka" koju pominjes) je jako nezgodan i "tvrd" za snimanje pevanog vokala, ali nije los za govorne varijante, cak su ga nekada davno novinari vukli sa Nagra magnetofonima da snime "sta ce reci drug Tito"

A da nije ovo malkice stara tema ? Ima nekoliko meseci od kada je napisan poslednji odgovor.
Mislim, nije strasno, ali definitivno treba pogledati datum pre pisanja odgovora.
[ kokerich @ 15.10.2007. 20:47 ] @
Da da stvarno ova tema je bajata, ali dobro sad valjda je nekom bilo dosadno pa je iskopao.
E ovo za Tita je super fora, stvarno taj mikrofon i jeste iz tog doba ja mislim da je kupljen početkom sedamdeseith iskopao sam ga na tavanu! :-) Ma da sve stoji to i za taj mikrofon i za kartone i ćebad mada je bolje sa njima nego bez, samo sam hteo da kažem da je sa tom tehnikom "seci uši krpe dupe" na kraju još i dobro ispalo, kako je moglo, hihihihihi!
Mislim džaba i vrhunska oprema ako čovek ne ume to da iskoristi.
[ pejatezgaros @ 19.10.2007. 10:01 ] @
sto me podsjecate na ovu temu i otvarate stare rane he.he,he

pozzz
[ kokerich @ 19.10.2007. 15:46 ] @
Zato što nam je dosadno i moramo nekoga da maltretiramo! Hihihihihihihi!
[ pixie @ 24.01.2008. 11:43 ] @
Otprilike pogodih temu...

Htela bih da snimam vokal, eventualno klavir, amaterski (za porodicu i prijatelje ) ali da ipak izvučem što bolji zvuk.

Totalno amaterska verzija je da to odradim nekim digitalnim fotoaparatom, međutim pošto imam mikrofon Shure sm58 (koji znam da nije za studijsko snimanje ali ipak spada u 'ozbiljnije' mikrofone), imala sam ideju da pokušam nešto s njim.

Problem je što nemam preamp + imam matoru integrisanu zvučnu karticu (komp mi je star 3-4 godine). Mogu da dam do 150 evra za novu karticu i to je to. Ne znam da li mi se to isplati.



[ acaradio @ 24.01.2008. 14:52 ] @
Kupis npr. ovu spravu i problem je resen. To je sasvim ok audio interfejs (eksterna zvucna karta) za jednostavna kucna snimanja. Prikljucuje se na USB i ne treba mu dodatno napajanje. Ima mikrofonski ulaz bez fantomskog napajanja, sto znaci da na njega mozes prikljuciti dinamicki mikrofon (kao sto je tvoj Shure SM58). Jeftino, jednostavno i dovoljno za pocetak....i jos jedna prednost - zamenice tvoj integrisani audio, koji je gotovo sigurno low-quality.

E, sad...snimanje klavira sa SM58 i nije bas neko srecno resenje. To jeste veoma dobar mikrofon, ali za scensko ozvucavanje vokala, sa akustickim zicanim instrumentima nije bas u nekoj ljubavi...tako da ne ocekujes preterano dobre rezultate. U svakom slucaju, isprobavaj razne uglove kad postavljas mikrofon i iskoristi poziciju koja ti zvuci najbolje.

Ako planiras da to snimas kvalitetnije, potreban je kondenzatorski mikrofon, cije su cene (u zavisnosti od proizvodjaca, modela i kvaliteta) u rasponu od 100 € pa sve do nekoliko hiljada istih.
U tom slucaju ti, umesto gore pomenutog audio interfejsa, treba neki koji na svom mikrofonskom ulazu ima fantomsko napajanje...npr. nesto ovako.
[ bojanmil @ 24.01.2008. 23:15 ] @
Citat:
pixie: Otprilike pogodih temu...

Htela bih da snimam vokal, eventualno klavir, amaterski (za porodicu i prijatelje :D) ali da ipak izvučem što bolji zvuk.

Totalno amaterska verzija je da to odradim nekim digitalnim fotoaparatom, međutim pošto imam mikrofon Shure sm58 (koji znam da nije za studijsko snimanje ali ipak spada u 'ozbiljnije' mikrofone), imala sam ideju da pokušam nešto s njim.

Problem je što nemam preamp + imam matoru integrisanu zvučnu karticu (komp mi je star 3-4 godine). Mogu da dam do 150 evra za novu karticu i to je to. Ne znam da li mi se to isplati.


Vidi...
Razni muzički uređaji nemaju izlazni signal potpuno iste snage. Kada pevaš, iz mikrofona kroz kabl do zvučne karte (ili bilo čega drugog) stiže signal određenog intenziteta. Ali ako npr. sviraš na klavijaturi ili CD player povežeš kablom sa zvučnom kartom, onda je taj signal koji putem kabla stiže u zvučnu kartu daleko snažniji. To znači da mikrofoni imaju dosta slabiji izlazni signal u odnosu na druge uređaje. To znači da bi zvučne karte trebalo da imaju poseban ulaz za mikrofon, a poseban ulaz za uređaje sa većim intenzitetom signala. Pod uređajima sa većim intenzitetom signala podrazumevam uređaje sa LINIJSKIM signalom i za takve uređaje je potrebno da zvučna karta poseduje LINIJSKI ulaz. U principu, LINIJSKI signal je ništa drugo nego signal određenog intenziteta, a taj intenzitet je definisan nekakvim standardom koji proizvođači poštuju.
E sada, pošto mikrofon nema signal odgovarajućeg intenziteta, tojest LINIJSKI, koriste se mikrofonska pred-pojačala (ili ti na engleskom pre-amp). Svrha pred-pojačala je da signal koji izađe iz mikrofona pojača do te mere da njegove karakteristike odgovaraju karakteristikama LINIJSKOG signala. Tek takav signal se može usnimiti i obrađivati.
Mnoge integrisane zvučne karte već poseduju specijalni ulaz rezervisan za mikrofon, ali se tu radi o daleko lošijem pred-pojačanju u poređenju sa pravim mikrofonskim pred-pojačalima. Gledano sa profesionalne strane, i najjeftinije mikrofonsko predpojačalo će taj posao obaviti bolje nego i najskuplja matična ploča!
Postoji i još jedan problem sa kojim verovatno nisi upoznata, a to je LATENCIJA, odnosno kašnjenje zvuka. Ovaj "fenomen" je posledica nesavršenosti računara. Od momenta kada zvuk uđe u zvučnu kartu, pa dok ga ona obradi, pa pošalje procesoru računara na obradu, pa ovaj to vrati nazad u zvučnu kartu, pa ova to opet pretvori u analogni oblik, pa pošalje na zvučnike, protekne neko vreme. To vreme koje protekne u svim tim procesima se zove LATENCIJA iliti vreme kašnjenja. To znači da ćeš ti zvuk na zvučnicima čuti nešto kasnije nego što si ga stvarno odsvirala ili otpevala. Složićeš se da je ovo veoma neprijatno. Kod profesionalnih zvučnih kartica je LATENCIJA svedena na minimum, odnosno na vrednosti koje ljudsko uho ni ne registruje.
Tako da i ako kupiš mikrofonsko pred-pojačalo, nećeš i dalje moći sebi da priuštiš ni malo komforan rad.
Jednu bitnu stvar nisi navela, a možda baš tu leži pravo rešenje za tebe. Da li planiraš da sviraš i pevaš istovremeno, pa da sve to snimiš, ili hoćeš prvo da sviraš, pa onda pevanje samo da nasnimiš (kao što se inače i radi u studijskim uslovima). Ako želiš da sviraš i pevaš u isto vreme i da to samo zabeležiš računarom, onda ti nisu potrebni ni pred-pojačalo ni nova zvulna karta. Potrebna ti je samo neka mala mikseta od svega 4 kanala. Takav mikser je recimo Behringer UB802 i po meni je idealan za ovakvu upotrebu. On u sebi već ima pred-pojačala i u njega lepo uključiš mikrofon i klavijaturu, podesiš jačine i teraj.
Ujedno, ovo poslednje je i najjeftinije rešenje, jer takav mali mikser košta 50-60 evra, dok za iste pare bi imala samo neko jeftino pred-pojačalo...

Pošto vidim da se ne razumeš u svu tu tehniku, potrudio sam se da ti celu ostvar objasnim na što jednostavniji i što banalniji način, kako bi ti sve bilo jasno. A iskusnije kolege muzičari neka ne zamere na po malo konzervativnoj metodi objašnjavanja. Sada bi ti neko to sve lepo stručno objasnio koristeći stručne termine i onda ti tek ništa ne bi bilo jasno. Mislim da je bolje ovako po srpski - dve jabuke i tri krušte... :-)
[ pixie @ 25.01.2008. 01:20 ] @
Hvala puno na savetima i objašnjenju!

Ovako, prvobitna ideja je još uvek kućno eksperimentisanje sa vokalom, da ne kažem igrarija - imam neke instrumentale u koje bih htela da ubacim svoj vokal. Nisam stigla do nekog ozbiljnijeg razmišljanja o sviranju ali to bi tek bio problem jer imam samo akustične instrumente - klavir, gitaru, udaraljke...ma u stvari, ne bi ništa bio problem da ja imam para.
[ pixie @ 25.01.2008. 14:25 ] @
Dva pitanja.

Može li se audio interfejs sa fantomskim napajanjem koristiti i za dinamički mikrofon (naravno pretpostavljam da se napajanje može isključiti)?

Koja je razlika između predpojačala, audio interfejsa i miksete?

Ako sam dobro shvatila, predpojačalo samo dovodi signal mikrofona na linijski nivo, audio interfejs ima ugrađeno predpojačalo (pretpostavljam slabije od samostalnog predpojačala, ako je cena uređaja ista) i 'zaobišao' bi moju zvučnu karticu...a mikseta? Buni me ono 'mali mixer košta 50-60 evra, za te pare bi dobila samo neko jeftino predpojačalo', a opet taj mikser bi takođe trebalo da zameni i predpojačalo i zvučnu?

Pošto pevam u bendu i pored mikrofona imam i Alesisov procesor za vokal, posle Bojanovog posta mi je palo na pamet da bi mi možda bilo bolje da uzmem malu miksetu jer bi se mogla koristiti i na svirkama. Sad, koliko bi najmanje trebalo da dam za nju ako bih jednom imala nameru da je povežem sa nekim kondenzatorskim mikrofonom? Može li to uopšte?



[ acaradio @ 25.01.2008. 17:42 ] @
Citat:
pixie:Može li se audio interfejs sa fantomskim napajanjem koristiti i za dinamički mikrofon (naravno pretpostavljam da se napajanje može isključiti)?

Naravno. Na svakom preampu koji ima fantomsko napajanje postoji i prekidac za ukljuc/iskljuc tog napajanja
Citat:
pixie: Koja je razlika između predpojačala, audio interfejsa i miksete?

1. Za pretpojacalo si sama dala odgovor koji je tacan
2. Audio interfejs je uredjaj koji predstavlja komunikaciju izmedju racunara i nekog izvora zvuka. Taj uredjaj u sebi ima AD i DA konvertore koji pretvara zvuk u digitalnu informaciju, a nakon zeljene obrade u racunaru, ta informacija se ponovo vraca u analogni signal da bi korisnik mogao da ga prosledi u neki pojacavac...da bi ga cuo (na zvucnicima/monitorima).
Svaki korisnik racunara se svakodnevno susrece sa jednom vrstom audio interfejsa koji popularno zovemo zvucna karta (kartica)...bez obzira da li je u pitanju samo jedno malo elektrosnko kolo na maticnoj ploci sa cipom za malopre pomenutu A/D/A konverziju (sto nepravilno nazivamo "integrisana zvucna kartica"), ili se radi o PCI zvucnoj karti koju "nabodemo" u jedan od slotova u racunaru...ili pak spoljni uredjaj koji se prikljucuje preko USB ili FireWire veze. To su sve audio-interfejsi. Razlika je u mogucnostima i kvalitetu. Najobicniji audio interfejs (u vidu integrisanog zvuka) ima samo analogni stereo linijski ulaz i izlaz, kao i sirotinjski ulaz za multimedija-mikrofoncice, sa prilicno losim AD/DA konvertorima...sa druge strane, postoje interfejs(ov)i koji na sebi imaju po 4, 8, pa cak i vise ulaza za nekoliko uredjaja, sa sve preampovima i svakojakim dodatnim opcijama, cak i dodatne digitalne ulaze i izlaze...takvi interfejsi uglavnom u sebi imaju vrhunske AD i DA konvertore.
3. Mikseta je uredjaj koji sluzi da bi se na nju prikljucilo vise izvora zvuka (mikrofoni, instrumenti, linijski uredjaji). U njoj se vrsi doziranje nivoa tih zvucnih izvora i nakon toga se "rezultat" prosledjuje na njen izlaz, pa na neki uredjaj za snimanje/slusanje/whatever...

Naravno, ako imas neki mikser (pomenula si Alesis-ov, napisi koji je model u pitanju), on moze da ti posluzi kao mikrofonsko pretpojacalo. Veoma jednostavno - mikrofon ubacis u ulaz miksera, a izlaz nakacis na linijski ulaz (line-in) svoje zvucne kartice.

edit: moja greska...vidim da si napisala Alesisov procesor za vokal, a ne mikser. Napisi koji je procesor u pitanju da vidimo njegove mogucnosti

Inace, sto se tice malih miksera, posao moze da odradi jeftini Behringer Xenyx 802, koji ima i fantomsko napajanje za kondenzatorski mikrofon.



[Ovu poruku je menjao acaradio dana 25.01.2008. u 19:04 GMT+1]
[ pixie @ 25.01.2008. 18:03 ] @
E baš sam htela da te ispravim ...u pitanju je efekt procesor, MidiVerb4.
[ acaradio @ 25.01.2008. 18:10 ] @
Nazalost, taj procesor ne moze da posluzi kao preamp
[ pixie @ 25.01.2008. 19:46 ] @
Pretpostavila sam, nema ulaz za mikrofon.

Znači, audio interfejs i mikseta praktično rade isto, s tim što je ovaj prvi striktno za komunikaciju sa računarom. Onda bi mi verovatno više 'legla' mikseta.

[ acaradio @ 25.01.2008. 20:24 ] @
Citat:
pixie: Znači, audio interfejs i mikseta praktično rade isto

Ne svaki.
Postoje audio interfejsi koji imaju nekoliko ulaza i koji samim tim funkcionalno lice na mikser koji ima vise ulaznih kanala. Postoje cak i audio interfejsi koji u potpunosti izgledaju i funkcionisu kao miksete...npr. ovaj ....znaci, on je i mikser i zvucna karta, posto radi kao jedna velika zvucna karta sa puno ulaza i opcija za podesavanje, a vezuje se direktno na FireWire ulaz, kojim na racunar salje digitalnu informaciju. Ali i ovo je takodje audio interfejs, u obliku PCI zvucne karte, ima samo dva ulaza i izlaza i nema opciju "igranja sa dugmicima", vec na njen treba da udje analogni signal sa neke miksete ili preampa.

Da ponovim - audio interfejs je svaka sprava koja vrsi pretvaranje analognog signala u informaciju koja je potrebna da bi se u racunaru obavila neka obrada zvuka ili snimanje, a kasnije ta informacija ponovo preko izlazne grane tog audio interfejsa vratila u analogni oblik i poslala npr. na neko pojacalo + zvucnike, da bi mogla da cujes zvuk.
A mikseta (analogna) je uredjaj koji vrsi korekciju (izdizanje, spustanje, mesanje) signala koje smo ubacili na njene ulaze...i prosledjuje taj obradjeni signal dalje.

Mozda sam poceo malo komplikovano i opsirno da objasnjavam, pa da pojednostavimo pricu.
Dakle, tebi ce posao da zavrsi jedna od dve vec ponudjene varijante, a na tebi je da odlucis koja ti je isplativija:
- sa ovakvom spravom (koju sam vec pomenuo) gde ces da bocnes mikrofon direktno u nju, prikljuciti na USB ulaz svog kompa, a izlaz iz te spravice prikljucis na svoj postojeci "sistem za slusanje" (da li su to neki zvucnici za komp, mini linija ili HiFi sistem, to ne znam, zavisi sta koristis). Samim tim, ta spravica postaje tvoja nova zvucna kartica, tj. preuzima ulogu postojece integrisane.
-druga opcija je sa malim jeftinim mikserom, gde ces mikrofon prikljuciti na njegov mikrofonski ulaz, a izlaz ces da bocnes u line-in svoje postojece integrisane audio karte na kompjuteru, a sve ostalo ostaje isto. Ovo je ujedno i opcija koja nudi nesto slabiji kvalitet, posto su integrisane karte uglavnom namenjene samo za neobavezno slusanje zvuka/muzike na kompu, a ne bes za snimanje muzike
[ pixie @ 25.01.2008. 21:29 ] @
Dakle, mikseta i neki interfejsi imaju sposobnost korekcije signala, s tim što audio interfejs sam vrši pretvaranje analognog signala jer zamenjuje zvučnu karticu, a analogna mikseta se mora zakačiti na neku zvučnu karticu...Konačno. I u mom slučaju daće slabiji zvuk jer imam integrisanu karticu...to me je bunilo jer je delovalo logično a nije pomenuto.

Poenta je što bih ja uzela miksetu jer imam osećaj da ova faza zagrejanosti za snimanje neće potrajati pa bi onda bilo dobro da bar uzmem nešto što mogu da iskoristim sa strane. Sad, ne znam koliko je taj Behringer pogodan za svirke...imam ponudu i za Yamahinu miksetu mg10/2 za stotinak evra...ali mislim da to izlazi iz okvira ove teme. Hvala na informacijama, bilo je lepo naučiti nešto.








[ acaradio @ 25.01.2008. 21:42 ] @
Citat:
pixie: imam ponudu i za Yamahinu miksetu mg10/2 za stotinak evra

Ta Yamaha 10/2 i onaj Behringer Xenyx 802 su funkcionalno slicni, s tim da Yamaha ima dva ulaza vise u odnosu na Behringer...u svakom slucaju, prednost uvek dajem Yamahi, a Behringer bi valjalo izbeci ako postoji mogucnost da se uzme nesto bolje.

Eh sad...za svirke, hmm...ni jedna ni druga nisu bas za tu namenu, zato sto tu i ne postoji veci broj ulaza.
Ali naravno da mogu da posluze ako je u pitanju neka mala postava - tri vokala i tri instrumenta.
[ Ljanmi @ 08.08.2008. 11:57 ] @
ljudi da vas pitam.. stara tema ko zna dal' ce ko odgovoriti al ae... da pitam :)
imam shure sm58 i ima e-mu 0404.. eh sad ja nemam neku miksetu, a hocu da povezhem mic i karticu pa da snimam... kako da povezhem shureta i e-mu? hvala u napred... :))
[ acaradio @ 08.08.2008. 13:20 ] @
Potrebno ti je mikrofonsko pretpojacalo (preamp) ili mikseta sa mikrofonskim ulazom.