[ ivan85_zmaj @ 29.03.2007. 08:57 ] @
Imam jako cudan problem. Kompjuter se gasi sam od sebe?! Nema odredjeno vreme niti bilo sta sto bi moglo da se kaze da se u nekom trenutku kad nesto uradim on ugasi. Gasi se kako posle 5 minuta rada tako i posle recimo sat ili dva, znaci nije tacno odredjeno.
I sto je najzanimljivije kad se ugasi cesto vise i ne moze da se upali, tj. nece da podigne sistem, nego mora da resetujem BIOS pomocu CLEAR CMOS jumpera?! Znaci, kad se ugasi uglavnom mora ovo da se uradi...

Imate li neki predlog za ovaj problem?
Potrebna su mi raznorazna misljenja...
[ easyyu @ 29.03.2007. 12:50 ] @
Imas dosta ovakvih tema vec na ES..Po mom misljenju u pitanju ti je napajanje.Ja sam imao veoma slican problem.Promeni sto pre napajanje da ti ne dovede do vece havarije!
[ lancia88 @ 29.03.2007. 22:15 ] @
Pozdrav,

pokusas sa nekom verzijom Prime seta testova, ukoliko se odrzi pri tom maltretiranju, dobar deo HW-a mozes iskljuciti iz razmatranja. Ostaje napajanje kao jedan moguc uzrok ali najvise ipak vuce na neki nestabilan drajver ukoliko si siguran da nema virusa. Ja lecim upravo jedan takav problem i sve ce se najpre i svesti na neki od drajvera....e sad treba otkriti koji.
[ ivan85_zmaj @ 29.03.2007. 22:34 ] @
Da, u potpunosti sam siguran da nema virusa a izbacujem mogucnost i drajvera jer upravo sam formatirao HDD i ponovo instalirao WIN. I cim se win podigao i ja uzeo da instaliram zvucnu, nisam ni poceo on se ugasio sam od sebe. Tako da do sistema nije.
Nego ubacio sam mu i najnoviju verziju BIOS-a, i zacudo nekih pola sata i jace je radio kako treba...
Ne znam da li je ovo neki napredak ili mi se samo cini...?!
Ako ni ovo nije resenje moracu da proverim sa drugim napajanjem, to je definitivno sledeca stvar na koju sumnjam...

Hvala u svakom slucaju... pisite i dalje na ovu temu...
[ JOJO847 @ 29.03.2007. 22:39 ] @
Kod iznenadnog gasenja PC-a u hardverskom pogledu prvo na sto treba obratiti pažnju jeste pregrijavanje (uzrok prašina najčešće) i napajanje
[ c-h-d-mcarcode @ 01.04.2007. 21:31 ] @
Vidi da li ti radi kuler na procesoru.
[ _Andrej @ 06.08.2007. 13:20 ] @
kad upalim komp samo mi se ugasi monitor i sija led kao da je ugasen a nekad samo pocrni i vrati tj trepne ne reaguje na restart moram na napajanju da ga iskljucimmm
[ _Andrej @ 06.08.2007. 13:29 ] @
kad upalim samo monitor a kuciste radi i dalje mada cuje se zvuk tit tittttt iz kucista''
[ djbojan @ 07.08.2007. 00:22 ] @
probaj prvo da izduvas tu prasinu nekako sa kompresorom, a nebi bilo lose da izvadis memoriju iz lezista i ponovo je vratis tamo gde je bila.
[ malee_rap @ 05.10.2007. 20:18 ] @
Da ne bih otvarao istu temu i ja imam isti problem.

Od kad sam kupio novo napajanje, komp se sam gasi na 10 ili vise minuta sam od sebe. nije mi se desavalo sa starim napajanjem, a novo sam prikacio kako treba. Sta moze da bude problem?
[ PCS @ 07.10.2007. 09:16 ] @
Prvo, nisi naveo koje napajanje si kupio? Nadam se neko kvalitetnije, a bez obzira koje je moguce je da je neispravno.
Drugo, mozda uopste nema veze sa napajanjem. Jesi li proveravao temperature procesora, maticne i ostalo?
[ JOJO847 @ 07.10.2007. 12:39 ] @
Kao što je rečeno, ako je novo nemora nužno značiti i da je ispravno.
Prvo ipak prekontroliraj još jednom jesi li spojio sve kako treba (naročito dodatni konektori za napajanje na grafiku i/ili ploču ukoliko neki od njih postoje).
Također, kad se komp ugasi vidi dali je kučište ATX napajanja jako vruće.
Isto tako obrati pažnju da tokom montaže i demontaže novog napajanja nisi slučajno rukom zakačio hladnjak CPU-a pa se zato ovaj pregrijava i gasi.


[ malee_rap @ 26.10.2007. 11:49 ] @
Pazite ovako,
kad se komp ugasi ili restartuje sam od sebe (desava se da se nekad i restartuje), automatski mi podigne BIOS i kaze da je brzina procesora velika i da treba da se podigne i brzina ram-a. Ja sam prvo smanjio brzinu procesora na 1500 MHz i stavio da brzina rama bude Auto. Naravno opet se gase posle odredjenog vremena. Kada sam posle toga usao u BIOS, kazem mu da uradi Load Default, i po defaultu je brzina 2000 MHz, a brzina Ram-a je Auto. Naravno i posle ovog se gasi. Procesor mi je AMD ne znam tacno oznake ali radi na 2400+, a imam 768 RAm-a.

Elem, sve u svemu primetio sam (bar ja tako mislim) da me zeza taj trip iz Bios-a, znaci brzina CPU-a i brzina RAM-a. Posto se nerazumem puno u hardver, mislim da nisam nista izgresio dok sam pisao. Da li je mozda dobro da skinem instaliram noviju verziju BIOS-a?

PS: Napajanje je valjde od 480W, nisam siguran ali nije slabije sigurno.
[ DOCTOR DOOM @ 30.11.2007. 14:58 ] @
Pozz!Isti problem je bio i kod mene!Imam isti procesor!Nije do procesora!Probaj da promenis Id kablove i da iskljucis sa ploce dugme za reset!Srecno!Javi sta si uradio!
[ vladai @ 30.11.2007. 15:24 ] @
Sve to mirise na lose/nedovoljno napajanje...
Probajte sa drugim napajanjem ili eliminisite sav hardver/potrosace koji nisu nephodni za dizanje windows-a,
pa onda testirajte...
Meni se slicno desavalo ... Resio novim napajanjem..
[ easyyu @ 01.12.2007. 00:30 ] @
Upravo to!I meni je bio potpuno isti problem..promena napajanja resila problem!

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 01.12.2007. u 09:43 GMT+1]
[ Sanja_Bg @ 08.12.2007. 09:32 ] @
Imam slichan problem... LM, komp je nov, star chitavih nedelju dana. Kada ga upalim, radi nekih sat vremena i sam od sebe se iskljuchi, bez ikakve najave. Da bih ga ponovo upalila moram da izvadim kadl za napajanje ili iz kucishta ili iz produznog. Kada se sistem ponovo digne radi normalno, ne registruje nikakav problem i ostatak dana radi bez problema. Da naglasim da josh nisam prikljuchena na net...
???
[ Binary Mind @ 08.12.2007. 16:34 ] @
Najverovatnije je do napajanja, mada moze da bude i zbog drugih stvari. Probaj sa promenom napajanja (najbolje bi bilo da nadjes neko test napajanje pre nego sto eventualno kupis novo). Ako je napajanje manje snage a konfiguracija bolja (bilo bi lepo kad bi napisala sta sve imas) obavezno uzmi i jace napajanje od onoga sto imas trenutno.
[ Sanja_Bg @ 08.12.2007. 22:29 ] @
Eo konfiguracija...

1. intel lga775 core 2 duo e4500 2.2GHZ, 2MB
2. gigabyte ga-945plm-s2
3. ddr2 2X1GB 667MHZ twinmos
4. hdd sata2 160GB western digital 1600JS, 8MB
5. dvd writer pioneer drv-112
6. midi tower atx sja-8866 400W
7. gainward pcie 8400gs 256Mb

[Ovu poruku je menjao Sanja_Bg dana 11.12.2007. u 10:36 GMT+1]
[ PCS @ 09.12.2007. 08:51 ] @
Najverovatnije je problem u ovome...
Citat:
Sanja_Bg:
6. midi tower atx sja-8866 400W

Naime, navedeno kuciste sve skupa sa napajanjem od 400W kosta 17-20e, kako gde. Svako iole kvalitetnije napajanje te snage zasebno kosta bar duplo vise. Obzirom da je konfiguracija prilicno zahtevna po pitanju napajanja preporucujem ti da ODMAH kupis drugo napajanje! Potrazi kvalitetnije i jace napajanje, kao npr.
- Cooler Master eXtreme Power RS-430-PCAP *55e
- Chieftec GPS-450AA-101A *50e
- Thermaltake W0090RE *50e
ako su ti ove sume prevelike potrazi napajanje LC Power, recimo
- LC Power LC5450 *35e

Imam jos nekih predloga i preporuka za tebe ali o tome cu na pp.

Pozdrav


[ KBDNK @ 09.12.2007. 14:20 ] @
Ovu temu sam počeo da pratim ne iz razloga da bih nekom nešto nekom pomogao nego da bih izneo svoj problem i u nadi da ću uz pomoć ljudi koji se u ovo razumeju više od mene ( a takvih je podosta) rešim svoj problem.
Kompjuter sam kupio pre oko 3-3,5 meseca koji je posle 2 meseca korišćenja počeo da se koči, i da otežano otvara stranice na Internetu iako imam priključen ADSL. U to vreme nisam siguran da sam imao bilo kakav firewall program a antivirus NOD 32 koji sam imao instaliran nisam siguran da je bio podešen kako treba pa samim tim i ne znam da li je uopšte radio bilo šta osim što je bio instaliran.
Posle pokušaja od jednog mog prijtelja, koji je jedan od onih ".. koji se daleko više razme u kompjutere od mene..." i koji radi u jednoj ovdašnjoj firmi kao administrator, da očisti eventualne viruse i tome slično i kako to nije dalo nikakve rezultate a imajući u vidu da na početku, prilikom kupovine kompjutera nije napravbljena slika sistema ili tzv. "ghost" reinstaliran je kompletan vindows. Windows koji je instaliran tom pilikom je njegov i po njegovim rečima isti takav sistem je instaliran i kod njega i kod drugih njegovih i mojih prijatelja gde je radio bsprekorno ali kod mene... Ništa...Još i gore,...restart na svakih 15-20 minuta otežano uključenje, kočenje, sporost i dr.
Kako sam kompjkuter kupio od mog školskog druga u drugom gradu koji ima za to uredno preduzeće istom sam odneo kompjuter koji mi je najpre kazao da je u pitanju možda napajanje ukoliko mi je napajanje u kući loše ali posle par dana mi je kazao da nije do napajanja, da nije imao vremena da dublje analizira probleme već je ponovo reinstalirao windows i kompjuter je proradio kako treba.
Nakon toga napravio sam sliku sistema ili tzv. "ghost" i počeo da koristim kompjuter na Internetu ali ovaj put sa sigurno dobro podešenim NOD 32 i kerio personal firewall 4.
Kompjuter je radio besprekorno evo skoro dve nedelje ali je ponovo počeo da dobija simptome koji me brinu.
Naime, kompjuter ne koristim za nikakve složene poslove osim što na njemu slušam muziku permanentno, pretraživanje svega i svačega na Internetu, poneki download, gledanje fotografija i jako sitni poslovi u corell-u, wordu i excell-u.
Sećam se da je pre ove poslednje reinstalacije windowsa, task menager pokazivao da je opterećenje CPU neverovatnih 100 % i to konstantno, a da je samo ponekad i na kratko to opterećenje spadalo ispod, iako nije imao nikakve aktivne programe. Temperatura CPU se kretala u rasponu 42-51 C, brzina kulera oko 2300-2400 a napajanje 1,26V; 3,3V;5,14-5,17V i 12,25V. Kućište kompjutera je 400W, marke kodegen a plaćeno je oko 40 eura. Da li je sve ovo normalno ili ne ne ne znam. Posle poslednje reinstalacije windowsa ovi parametri se nisu promenili osim opterećenja CPU koje ide i do 100 ali na kratko i dosta varira u rasponu od 1-100 %. Da li je i ovo normalno ne znam, takođe.
Ono što je prethodilo problemima kod prve instalacije windowsa je bilo kočenje Internet strana i muzike sa winampa uz zvuk koji mogu da pišem kao krčanje, zujanje ili tome slično a što je trajalo najpre po par sekundi a onda se povećavalo na nekoliko sekundi a potom je počelo da se to krčanje i zujanje završava restartom odnosno isključenjem kompjuetra.
Od juče je počelo ponovo da se javlja to krčanje i zujanje uz kočenje Internet strana pri čemu ne mogu da primetim da se parametri napajanja i opterećenja CPU bilo kako menjaju u tom momentu a plašim se da će za par dana početi ponovo usporenje kompjutera, restart, isključenja itd...itd.
Smatram da ovu temu na forumu ne prate samo neznalice poput mene za ovu oblast već i ljudi koji "se daleko bolje razumeju u ovo od mene..." i da će mi skrenuti pažnju na šta trebam da obratim pažnju i kako da sprečim nastanak većeg problema pa i eventualno da se rešim ovog sdašnjeg krčenja, zujanja i kočenja strana.
I još jedno konkretno pitanje na kraju. Da li je prašinu pametnije izduvavati kompresorom ili usisavati usisivačem i da li se prilikom izduvavanja prašine kompresorom kućište otvara ili se to radi samo od spolja koliko se može?
Unapred hvala ako neko ima strpljenja ovo da pročita i odgovori bilo na forumu ili na pp.
[ Nenad Vranjanac @ 09.12.2007. 18:11 ] @
pogledaj tacno koji proces trosi cpu time.
pored toga navedi i ostatak konfiguracije.
[ vladai @ 09.12.2007. 20:54 ] @
@kbnk
Kao sto rece g. Nenad vidi koji ti to proces gura CPU u 100%, jer mozda je to neki virus/worm/slicno i on ti onda
uzrokuje usporenja/kocenja/nerviranja...
A za cudno ponasanje Winamp-a tj.seckanje,razvlacenje moze biti uzrok onboard zvucna uz kombinaciju velikog
opterecenja CPU-a i/ili ekscesivnog pisanja/citanja sa HDD-a.....
Mozda nije lose da navedes koju konfiguraciju posedujes... EDIT: Sad vidim da je Nenad vec ovo napisao...Sorry !

I da, ja sam za izduvuvanje kompresorom... Ja otvorim kuciste, sve lepo iscetkam cetkom (od 1cm, za farbanje :)),
jer ponegde prasina bas zalegne i onda izduvam kompresorom (ali na otvorenom prostoru) :)

Ali vodi racuna... Ako ti kompresor nema uredjaj za odstanjivanje vlage, a nema u 50% slucajeva, nemoj da ukljucujes
komp u naredna 2 sata, da ti aerosol ne napravi neko cudo :)
Pozdrav
[ KBDNK @ 10.12.2007. 22:07 ] @
Nenadu Vranjancu sam poslao ovu poruku na pp a pokušao sam i VladiI ali nije uspelo pa je šaljem ovako na forumu:
Vrlo teško mogu da vidim koji proces gura CPU u 100% jer to traje po par sekundi i dok ja dođem do pregleda procesa u task menageru to se vrati u
norrmalu. Evo sad je 1-5%.
A što se tiče konfiguracije ona je
HDD WD SATA II SE16 cAVIAR 16MB/320GB16GB 7200 rpm...
MEMORIJA 2 x PQI DDRII 512MB PC533CL4
PROCESOR Intel CPU Desktop Celeron D352 3,2GHz (533MHz, 512K...
MBO Asus S775 P5GC-MX/Intel 945GC/DDR2/PCI-E x16/SATA...
KUĆIŠTE Codegen 6210 Black 400w PSU
Ostalo valjda nije ni bitno.
Napajanje ne varira i sada je 1,3v 3.3 v, 5,14v( a treba 5v), 12,25v ( a treba 12v), brzina kulera 2376, temperatura 39 c.
NOD 32 je skenirao poslednji put juče ujutru i ništa nije pronašao. Prvi i poslednji put NOD 32 je našao 4 virusa ili šta već i to 04.12.2007. godine i
po njegovom izveštaju ih očistio i stavio u karantin. Ako treba mogu da prepišem "file name" i "reason" i da vidite koji su ako je to bitno.
Doduše kućište je smešteno na stalku pored radnog stola i zbog toga mislim da nema dobro hlađenje ili šta već jer su rupice na kućištu sa strane
zatvorene stranicama stola i samog stalka i dotok vazduha ima samo sa zadnje strane kod kulera i to u ćošku gde ima dosta prašine, a kompjuter je počeo
ovo da ponavlja evo posle dve nedelje nakon reisntaliranja i samim tim poslednjeg čišćenja.
Takođe mi nije jasno da li ovi simptomi (koje sam naveo na forumu da se sada ne ponavljam) mogu da budu zbog toga. Juče sam inače obrisao prašinu sa tih
bočnih rupica i vratio kućište na isto mesto i evo temperatura je neverovatnih sada 40 c i ne prelazi taj nivo a brzina kulera je 2376 a ni
napon ne varira u onim malim granicama koje sam naveo na forumu.
Još jedna moja dilema je da li je pametno izduvavati kućište kompresorom ili usisavati prašinu usisivačem i da li prilikom izduvavanja treba otvarati
kućište i kakav se kompresor koristi za to izduvavanje (da li je to neki specijalni ili običan).
[ AIvan @ 10.02.2011. 20:56 ] @
Takođe imam problem sa gašenjem računara. Naime od pre nekoliko dana je počelo uglavnom kad je neka igrica, izduvao sam prasinu, nema visrusa, instalirao SppedFan i CPUID HM sve mi izgleda normalno...temperature u granicama, evo nekih pokazatelja:
Fan1: 3417 RPM GPU: 46C (kad su igrice dođe do 61C)
Fan2: 0 RPM Temp1: 28C
Fan3: 0 RPM Temp2: 34C
Fan4: 0 RPM Temp3: -128C (zasto ovoliko i minus?!?!)
HD0: 38C
Core: 14C
Core: 46C (kad su igrice dođe do 61C)
Ambient: 0C

VCC3V: 3.33V...ostale voltaže su ok.

Od danas se gasi sam od sebe posle3-4 sata..pa posle 30 minuta...posle gasenja i ponovnog paljenje nema onog standardnog prozorčeta da postoji greška pa slati ili ne Microsoft-u kao obaveštenja?! Imam solidnu konfig, XP SP3, ne znam kako da proverim da li je do napajanja......
[ easyyu @ 11.02.2011. 03:22 ] @
Citat:
AIvan: Takođe imam problem sa gašenjem računara. Naime od pre nekoliko dana je počelo uglavnom kad je neka igrica, izduvao sam prasinu, nema visrusa, instalirao SppedFan i CPUID HM sve mi izgleda normalno...temperature u granicama, evo nekih pokazatelja:
Fan1: 3417 RPM GPU: 46C (kad su igrice dođe do 61C)
Fan2: 0 RPM Temp1: 28C
Fan3: 0 RPM Temp2: 34C
Fan4: 0 RPM Temp3: -128C (zasto ovoliko i minus?!?!)
HD0: 38C
Core: 14C
Core: 46C (kad su igrice dođe do 61C)
Ambient: 0C

VCC3V: 3.33V...ostale voltaže su ok.

Od danas se gasi sam od sebe posle3-4 sata..pa posle 30 minuta...posle gasenja i ponovnog paljenje nema onog standardnog prozorčeta da postoji greška pa slati ili ne Microsoft-u kao obaveštenja?! Imam solidnu konfig, XP SP3, ne znam kako da proverim da li je do napajanja......

U preko 90% slucajeva NAPAJANJE prouzrokuje pomenu gresku!
Naravno ovo vazi ukoliko si 100% iskljucio probleme software-ske prirode sto lako mozes uciniti stavljanjem novog win-a ili pak da dignes system preko nekog live CD-a!