[ Team player @ 29.03.2007. 21:01 ] @
Citajuci forum, primetio sam odredjeno interesovanje vezano za povrsinsko modeliranje, kao i nedostatak kvalitetnih tutoriala i tome slicno. Sa ozirom da se bavim time... Objasnicu princip koji se pokazao kao jako delotvoran pri kreiranju komplikovanih povrsinskih modela. Ja prvenstveno radim u PRO/E wf2 (ISDX modul uglavnom) pa cu u opisu koristiti neke specificnosti, ali metodologija je primenljiva i na ostale CAD pakete. Pretpostavljam da neko koga ovo interesuje ima odredjeno predznanje, tako da cu se vise koncentrisati na sam princip a manje na fizikaliju... Ovo ce biti malo duzi post, ali sta je tu je...

Zadatak:

Za pocetak zamislite da imate deo komplikovane geometrije koji je potrebno izmodelirati kako bi se na osnovu tog modela napravio kalup koji bi bio koriscen za brizganje plastike kako bi deo bio napravljen. Za ovaj primer zamislimo i da deo ima jednu ravan simetrije i da su za taj deo zadati minimalni livacki uglovi kako bi deo mogao biti izvadnjen iz kalupa bez problema na kraju procesa.

Priprema:

Ucitati ono sto ce biti osnova prilikom kreiranja modela (bilo slike koje ce se koristiti kao pozadina preko koje ce se raditi, bilo IGES, STEP, ili neka druga vrsta modela). Prilikom kreiranja modela paziti da se ni jedan jedini feature ne referencira na pocetnu (uvezenu) geometriju.

Izrada modela:

1. U ravni koja predstavlja ravan razdvajanja se postavi grupa tacaka koje se nalaze na karakteristicnim mestima na spoljnoj konturi datog dela. Potrebno je koristiti sto je moguce manje tacaka, ali istovremeno ispostovati konturu do maksimuma. Tacke je potrebno postaviti tako da se izmedju pojedinih parova moze postaviti linija koja ce kasnije nositi karakteristican poprecni presek.

2. U style-u se u ravni razdvajanja provuce grupa ravanskih krivih kroz prethodno kreirane tacke i tako se dobije kontura dela u ravni razdvajanja.

3. U sketch-eru se u ravni razdvajanja nacrtaju linije koje presecaju konturu i koje predstavljaju mesta karakteristicnih poprecnih preseka. Pozeljno je da te linije budu izmedju tacaka koje su postavljene u prvom koraku.

4. Postaviti ravni koje su normalne na ravan razdvajanja i sadrze linije iz sketch-era nacrtane u koraku 3. Ove ravni ce se koristiti za crtanje ravanskih krivih koje ce predstavljati poprecni presek na tom mestu.

5. Napraviti jos jednu grupu tacaka u ravni razdvajanja - tacke koje opisuju karakteristicne linije dela unutar spoljne konture. Pozeljno je da gde je god moguce tacke budu postavljene na linije koje se nalaze izmedju tacaka koje opisuju spoljnu konturu.

6. U style-u provuci ravanske krive kroz tacke kreirane u prethodnom koraku. Ovime dobijamo karakteristice linije sa dela preslikane u ravan simetrije, cime smo manje vise formirali osnovni layout u ravni simetrije.

Sledeci logican korak je postavljanje krivih koje predstavljaju poprecne preseke dela, medjutim... Kako je potrebno da deo zadovolji zadate kriterijume vezano za livacke uglove, potrebno je obezbediti da sve krive koje formiraju poprecne preseke dodiruju ravan simetrije pod odredjenim zadatim uglom. Zbog ovoga prvo kreiramo draft povrsine.

7. Na konturi kojom deo dodiruje ravan razdvajanja napraviti sweep povrsinu koja je pod uglom u odnosu na ravan razdvajanja/simetrije (ugao zavisi od zadatog livackog ugla)

8. U style-u kreirati ravanske krive na ravnima kreiranim u koraku 4. Na svojim krajevima krive moraju da budu tangirane na sweep povrsine kreirane u koraku 7. Ovim se obezbedjuje da sve povrsine koje kasnije kreiramo a dodiruju ravan razdvajanja/simetrije mogu da budu tangentne na sweep povrsinu tj. da ispune zadate uslove vezane za livacke uglove.

9. Kreiramo konstrukcione povrsine - uradimo extrude ili sweep po krivama kreiranim u koraku 6.

10. U style-u pravimo krive (COS) na povrsinama koje smo napravili u prethodnom koraku. Krive vezujemo i za poprecne preseke formirane u koraku 8. Ukoliko ovo iz nekog razloga ne funkcionise kako treba pre ovoga dodati jos jednu grupu tacaka koje ce se nalaziti na mestima gde krive koje predstavljaju karakteristicne poprecne preseke probijaju konstrukcione povrsine iz koraka 9.

Ako je do sada sve proslo kako treba, pred vama bi trebalo da se nalazi mreza linija koja verno opisuje deo koji se modelira. Preostaje da se te krive iskoriste za formiranje povrsina, bilo u style-u, bilo pomocu boundary blend komande. Sve povrsine bi trebalo da su cetvorostrane kako bi se izbegli problemi u daljem radu. Kada su sve rupe izmedju krivih popunjene potrebno je uraditi merge svih povrsina kako bi se dobio jedan quilt koji sadrzi sve kreirane povrsi.

I to je otprilike to sto se tice tog prvog i najtezeg koraka. Posle sledi zatvaranje modela i njegova solidifikacija, vec u zavisnosti od konkretnog dela...

Ako nekoga interesuje nesto detaljnije moze da pita. Ako neko relativno pristojno vlada ovom oblasti, pa jos ima i diplomu masinskog fakulteta pride (mada nije neophodno), a treba mu posao moze da mi se javi na pvt.
[ Djomloun @ 29.03.2007. 23:41 ] @
Imao bih ja par pitanja:

kako ovo uraditi u Catia-i, ubacivanje slike i pretvaranje prave linije u konturu tela (koje su komande, lako cu posle;)

da li je posao full-working time, ili moze honorano (nije za mene;)


//jos da si ubacio par shootova tut bi bio bombona ;)


pozdrav M.
[ bokisha @ 30.03.2007. 00:14 ] @
sto se tice slika (shotova) pogledaj temu:http://www.elitesecurity.org/t...i-neko-zna-ovo-da-napravi-PROE


[Ovu poruku je menjao bokisha dana 30.03.2007. u 03:07 GMT+1]
[ Djomloun @ 30.03.2007. 00:41 ] @
Da znam za tu temu, ali sam mislio da se zakachi uz tut pa da se stavi u top.
[ bokisha @ 30.03.2007. 00:49 ] @
evo jednog lepog tutorijala (ovo je iz ONE teme :-) )
Doduse na engleskom je ;-(

[Ovu poruku je menjao bokisha dana 30.03.2007. u 02:05 GMT+1]
[ bokisha @ 30.03.2007. 00:55 ] @
nastavak
[ Djomloun @ 30.03.2007. 16:53 ] @
Nije problem sxto je na eng (vec sam navikao;) ali je za ProE a ja sam hteo da probam da uradim istu stvar u Catiai. Nikako ne mogu da nadjem pandan Trace Skatch (pa import slike) u Catiai, a mozxda ni nema nesxto tako ;)

EDIT: nasxap sam Trace Skatch, Catia R17>Shape>Sketch Tracer tj.
http://ma.gnu.ac.kr/SoftLib/ca...e/CATIAfr_C2/fskugCATIAfrs.htm

Da li neko zna kako dalje, jer u ovom modulu nema visxe opcija ? ;)

[Ovu poruku je menjao Djomloun dana 30.03.2007. u 20:09 GMT+1]
[ Team player @ 30.03.2007. 21:20 ] @
...ja nazalost jos nisam imao prilike da radim sa CATIA-om, ali verujem da ako se u helpu uradi pretraga po trace sketch ili sketch tracing ili tako nesto, mora da da rezultate. U PRO/E-u to je u okviru styla, podmeni styling, opcija trace sketch... Sto se tice slika koje bi isle uz prvi post, pa da bude pravi tutorial... trenutno stvarno nemam vremena za tako nesto, ali potrudicu se da u narednih nedelju - dve napravim nesto pa cu ubaciti slike uz onaj post.
[ blekiwajt @ 27.04.2007. 10:12 ] @
ja sam pocetnik u surf modeliranju pa me zanima kako napraviti recimo ovakvu konturu
vrlo je zanimljiv rad sa povrsinama....
kako napraviti deo ako dobijem IGS fajl ali da nema veza sa originalnim partom...

Hvala
[ bokisha @ 27.04.2007. 11:47 ] @
Pozdrav bleki,
sto se tice surf modeliranja, ne bih ti bas preporucio da krenes od ovakvog modela, isuvise je komplikovan za pocetnike.
A vidim da si i ti konkurisao za posao u PRO-E.
Ali ajde da ti dam jedanod mogucih predloga kako bi ovo mogao da odradis u, recimo, PRO-E (mada bitan je samo pricip):
Zadatak je bio da se na "uvezeni" IGES ne sme vezati ni jedna referenca.Evo jedan od nacina, odredices tebi karakteristicne ravni duz, recimo, cevi ovog pistolja, na svakih 20mm, zatim ces da uradis INTERSECTION izmedju te k-ne ravni i cevi pistolja i dobices 2D krivu koja opisuje konturu u toj ravni, zatim ces u sketch-u skiciras tu krivu pomocu SPLINE-a i referentnih tacaka koje ces kada zavrsis crtanje krive pre izlaska iz sketch-a OBAVEZNO OBRISATI.Kada si "izasao" iz sketch-a iz stabla ces obrisati taj INTERSECTION i ostace ti samo kriva linija koju si malopre nacrtao.Naravno, ako si pratio postupak to brisanje INTERSECTION-a iz stabla ne bi trebalo da "povuce" za sobom ni jednu referencu.POnavljajuci ovaj postupak za ostale k-ne ravni dobices vise krivih kroz koje mozes "provuci" SURFACE sa kojom posle moze da radsi sta oces, npr da zadas debljinu sa TICKEN,...
Ovo ti je najkrace moguce objasnjenje, nadam se da si me razumeo.
Slike ti nisam okacio jer ti se pitanje odnosi konkretno na ovaj model, a taj model je autorizovan i ljudi koji su njegovi vlasnici su mi napomenuli da ne bi trebalo se siri na ovaj nacin.
[ blekiwajt @ 27.04.2007. 18:27 ] @
hvala bokisha
nisam bas pocetnik ali davno sam radio surf...u pro/e 2001 pa mi treba pomoc oko podsecanja...
ja sam odradio deo u pro/e ali je vezan za uvezeni IGS...
pokusacu ovu tvoju metodu pa da vidim...
tako je uspelo u SolidWorksu...sa gomilom pop.preseka i guide krivih...
rekoh mozda ima neki "elegantniji" nacin
btw u pro/e nece da odradi intersection svuda jer na par mesta curi geometrija ili se povrsine preklapaju...deo nije bas najsavrseniji ali ko na tezem nauci...dalje je lako

[Ovu poruku je menjao blekiwajt dana 27.04.2007. u 20:03 GMT+1]
[ nemanjagoku @ 18.04.2009. 16:42 ] @
A da pokrenemo malo temu modeliranja povrsina? Mozda bih mogao nekome da pomognem oko Class A Surfacinga (prvenstveno automoto industrija)? Vidim proslo je skoro dve godine i nista oko toga...hm...ima li neki razlog ili ne?

[ denistubok @ 25.06.2009. 22:40 ] @
Ima li neko sada da zeli pomoci oko class A u Catia-i i ostalih modova vezanih za modelovanje automobila i povrsina?
meni treba pomoc oko toga!:
[ denistubok @ 25.06.2009. 22:42 ] @
Ima li neko sada da zeli pomoci oko class A u Catia-i i ostalih modova vezanih za modelovanje automobila i povrsina?
meni treba pomoc oko toga!:
[ enigma78 @ 21.07.2009. 19:05 ] @
Nešto se izgleda slabo koriste moduli za površine na ovim našim prostorima. Zato su vani i traktori sa zakrivljenim površinama a kod nas jugići ravni sa svih strana. Ajte ljudi ko je savladao dobro površine nek se javi. Mene konkretno zanima modeliranje slobodnih formi punih tijela - Solid Free Forms Design i modeliranje površina - Surfaces Design u programu Unigraphics NX6, ako neko nešto od toga zna da radi u tom programu nek piše, svaka pomoć je dobro došla.
[ Alkemicar @ 21.05.2010. 12:06 ] @
Da li bi mi neko mogao reci u cemu bi ovdje mogao biti problem.Naime radim neki zadatak iz GSD i dosao sam do mjesta gdje trenutno ne mogu ici dalje jer mi se pojavio problem.Problem mi se pojavio kada sam Sketch.2 pokusao izvuci pomocu funkcije Sweep.1.Desilo mi se da je na kraju putanje po Helix.2 doslo do uvrtanja(torzije) Sketch.2.Da li neko zna sta uciniti da se ovo ne desava.
[ MOHOK7 @ 21.05.2010. 14:51 ] @
Moras korigirati vodjenje povrsine = od koje do koje pozicije u pojedinoj skici ce program da razvuce surface
Razliciti progarmi imaju to definisano na razlicite nacine mada je u principu sve isto.
Koreanci su tu majka nema programa koji im je ravan kakva CATIA kakav ProE
Pogledaj Attachments



[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 21.05.2010. u 16:08 GMT+1]
[ Alkemicar @ 21.05.2010. 17:15 ] @
Hvala.Poznata mi je ta anomalija povrsine i u CATIA-i,ali kad je rijec o LOFT povrsinama.Znaci i u CATIA-i se to pojavljuje u slucaju kada su lose definirane tacke zatvaranja.Promjenom tacke zatvaranja dobija se ispravna povrsina.Kod mene medjutim nije nastao problem u povrsini dobijenoj pomocu LOFT-a nego u povrsini koja je dobijena pomocu funkcije SWEEP.Mozda se to rjesava na slican nacin,ali eto ja to nisam otkrio tako da moje pitanje jos stoji.
[ MOHOK7 @ 21.05.2010. 21:10 ] @
Podigni screen shot
da ne instaliram sada program, rekoh ti svi imaju isti princip rada samo je ponegde drugacije nazvan ili definisan.
Mozda je stvar u "vodjenju" kako ti surface "prati" put tu mozes uvek definisati vise nacina.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 21.05.2010. u 22:23 GMT+1]
[ Alkemicar @ 21.05.2010. 21:50 ] @
Ne znam da li sam te bas najbolje razumio u vezi screenshoot-a,jer sam postavio CatPart fajl,ali pokusat cu.

Pozz
[ Alkemicar @ 22.05.2010. 13:45 ] @
U medjuvremenu sam rijesio ovaj problem.Promijenio sam opciju subtype koja je bila with reference surface u opciju with pulling direction a kod direction koji se pojavio radi navedene izmjene stavio sam Z component(current) i nakon toga sve je bilo u redu.Da napomenem rijec je o funkciji Sweep sa odabranim profil type:Explicit.

Pozz
[ MOHOK7 @ 22.05.2010. 16:27 ] @
To je to :-)
Nacin na koji ce ti skica pratiti krivulju.
Svi kuvaju sa vodom :-) Kako bi to rekli svabe.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Alkemicar @ 23.05.2010. 20:31 ] @
Ovdje se sada vidi da je ispravno vodjenje.Ovo je tek pocetna faza dijela koji radim.Ovo ce biti neka vrsta glodala i da se to uradi ima jos dosta posla.Moram priznati da nije jednostavno iako imam vec neki primjer.Ovo pokusavam da uradim da bih nakon toga mogao samostalno da uradim parametarski model zupcanika sa kosim(zavojnim)zubima.

Pozz
[ Alkemicar @ 05.06.2010. 18:59 ] @
Evo postavljam element koji sam uradio,a koji se odnosi na prethodni post.Sada cu vidjeti da li ce mi to pomoci u izradi parametarskog
modela zupcanika sa kosim zupcima.
[ herak darko @ 22.05.2012. 14:58 ] @
ne vidim