[ bibily @ 31.03.2007. 23:31 ] @


Znam da su mi agenti poslednja solucija, ali sam hteo da cujem od nekoga (ako takav uopste postoji), kojim je redosledom isao i koliko se sve ukupno cekalo.
[ zraj @ 05.04.2007. 11:00 ] @
Postoje ljudi koji su bez agenta- lično aplicirali i dobili visitors- turističku vizu za AU- NZ :
http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/index.htm

Processing time:
http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/after-you-lodge.htm
[ Savo Lazovic @ 27.04.2007. 21:59 ] @
Ja sam dobio australsku vizu, poznatu kao BN-136, i to bez agenta i vecih poteskoca.

Za ovu vizu ti ne treba nikakva rodbina ili sponzorstvo, samo odgovarajuca profesija koja je u Australiji trazena.
Ja je na srecu imam.

Cijeli postupak dosadasnjeg emigriranja bih podijelio u tri faze:

I polaganje IELTS testa- treba ti oko 3 mjeseca
II dobijanje assesmenta od odgovarajuce nadlezne strucne institucije u AUS-u - treba 2-4 mjeseca
III apliciranje, tj prikupljanje svih dokumenata, slanje, cekanje, ljekarski pregledi, neocekivana posjeta na poslu, opet slanje i cekanje. Sve ovo traje ,za nas koji dolazimo iz zemalja treceg svijeta, od 9 do 24 mjeseci.

Ja sam imao srece, pa sam trecu fazu odradio za 9 mjeseci, ali imam dva drugara koji su cekali ili jos cekaju i vise od 15 mjeseci.

Moje je misljenje, da je upotreba agenata potpuno nepotrebna, ukoliko covjek ima dovoljno vremena i strpljenja da se posveti tome. A sve i da imas agenta on ti ne moze poloziti test i dobiti assessment, sto predstavlja najtezi dio posla. Ako uzimas agenta onda on mora biti sa austalskom licencom.

Jedna intresantna stvar,
kada sam dobio pismo gdje mi saopstavaju da mi je odobrena viza, morao sam kontaktirati ambasadu u Beogradu zbog evidentiranja iste u pasosu. Moj drug, koji je 9 mjeseci prije toga dobio istu vizu, morao je da ide u Bec da bi mu je evidentirali. Medjutim on je poceo da dize galamu oko toga pa su mu oni ipak dozvolili da sve to odradi u Beogradu.
Meni su, medjutim, dozvolili da im pasos posaljem DHL-om u Beograd, a isti su mi kurirom i vratili na kucnu adresu.

E sad, zbog cega su prema meni bili tako dobri a prema njemu tako losi zaista ne znam niti cu ikada saznati.
[ Filthy McNasty @ 27.04.2007. 22:28 ] @
Naravno da sve mozes sam da odradis, sta ce ti agenti, uzece ti debele pare i uraditi sve ono sto mozes i sam.