[ Dr NIK @ 01.04.2007. 13:07 ] @
Dakle, kako da ovo izvedem? UPDATE ___ SET ____ WHERE id=$id

Medjutim, tabela nema primary key.....

Kako da znam na kom sam row-u u tabeli kada vrsim update, na recimo 15-om redu?
Mozda neki LIMI, ali sa limitom mogu samo prvih n da uzmem, ne mogu samo treci, naprimer
[ Jbyn4e @ 01.04.2007. 18:26 ] @
Pa update-uj preko nekog drugog polja, sto mora bas id?
update ____ set _____ where ime = 'pera';
[ misk0 @ 01.04.2007. 22:45 ] @
Primary key ti garantuje da ces update-ovati JEDAN row (jer je primary key jedinstven) ali ti mozes napraviti bilo kakav uslov (po bilo kom polju) ako znas ce uraditi to sto zelis. Mozes naravno praviti i kombinacije u WHERE uslovu.
[ bigjatovic @ 01.04.2007. 23:36 ] @
Ukoliko zelis da updatujes slog a nemas primary key koristi se pseudo pk tj rowid. Mozes ga izvuci selectom i koristiti ga kao polje uslova po kome vrsis update. 100% ces updatovati samo posmatrani slog.
[ Dejan Topalovic @ 02.04.2007. 01:11 ] @
@bigjatovic: Rijec je o MySQL bazi, a tu nema pseudo kolumne ROWID, kao kod Oraclea.

@Dr. NIK: Dodaj jos jedno polje u tabelu i koristi ga kao primary key.
[ risk @ 02.04.2007. 21:27 ] @
primary key takodje podrazumeva da se po default-u pravi index nad njim, sto u zavisnosti od velicine tabele moze znacajno da doprinese brzini (nije da index ne mozes i drugacije da napravis, vidi: create index).

tzv. sinteticki primarni kljuc (u vidu dodatne proste integer vrednosti naspram kompleksnog seta kolona) je uvek popularan izbor kad je rec o raznoraznim optimizacijama baza.
[ Dr NIK @ 03.04.2007. 17:20 ] @
Aplikaciju za koju mi ovo treba nisam ja pravio. Tako da ne mogu da dodajem novi row, inace bih to uradio, naravno...

To je neka temporary tabela. U where klauzuli bih morao da imam preko dozvoljenih 8 (cini mi se) da bih bio siguran, a i presporo je tako, mnogo mi vise odgovara da insertujem svih koliko ih ima, a pre toga da truncate-ujem tabelu.

Prvo pokupim podatke u matricu, zatim ih obradim, pa truncate i onda sve ponovo insertujem... Tako je za sada.

Mada kada ga otvorim u navicatu on mi kaze da nema PK, i da ce updateovanje da se radi preko LIMIT 1 parametra... Iz dokumentacije koliko vidim tesko izvodljivo, pa sam zato hteo da pitam ovde kako bi se to konkretno odradilo!