[ dados.p @ 03.04.2007. 15:44 ] @
Postovani prijatelji, postavio sam ovde temu jer mi je odgovor i vise nego hitan evo o cemu se radi, napravio sam sajt www.srpskikosmet.com za donacije za ljude na kosovu, ali sada mi je potreban racun na koji ce se moci vrsiti uplata iz inostranstva u iznosu od 5 evra pa nadalje, da li je potrebno samo da otvorim devizni racun, ili nesto drugo, potrebno mi je i nesto kao i pay pal i sms donacije, i zaista vas molim da mi izadjete u susret i date savet kako najbolje da sve to povezem posto je tim ljudima novac potreban hitno!!! Imam devizni racun i intesa banci i jednom prilikom sam trebao primiti uplatu iz Australije ali kada je covek zeleo da uplati novac rekli su mu da je minimum 57.80 evra, da li mogu i manje uplate...
[ Thetaworld @ 05.04.2007. 00:48 ] @
Citat:
Postovani prijatelji, postavio sam ovde temu jer mi je odgovor i vise nego hitan evo o cemu se radi, napravio sam sajt www.srpskikosmet.com za donacije za ljude na kosovu, ali sada mi je potreban racun na koji ce se moci vrsiti uplata iz inostranstva u iznosu od 5 evra pa nadalje, da li je potrebno samo da otvorim devizni racun, ili nesto drugo, potrebno mi je i nesto kao i pay pal i sms donacije, i zaista vas molim da mi izadjete u susret i date savet kako najbolje da sve to povezem posto je tim ljudima novac potreban hitno!!! Imam devizni racun i intesa banci i jednom prilikom sam trebao primiti uplatu iz Australije ali kada je covek zeleo da uplati novac rekli su mu da je minimum 57.80 evra, da li mogu i manje uplate...


Ako neko želi da ti pošalje 0.50 centa, onda se taj transfer može poslati i nema minimuma, jer u Evropskoj Zajednici vrijede standardi i zdrav razum kaže da ako imaš neki račun od 10 EUR da platiš nekom u Zanzibaru, onda taj račun možeš i da platiš. Prema tome ta informacija o minimalnoj sumi je sigurno "rekla-kazala", što znači vjerujem da nije zvanična informacija od banke.

Najbolje je da primaš novac za donacije na sve moguće načine. Ako imaš nekog u inostranstvu da ti omogući primanje novca, uradi i na taj način. Postoje i razna društva u dijaspori koja mogu da ti pomognu da primiš novac.

Ako imaš preduzeće ili fondaciju za takve stvari, tek onda ti se pružaju zvanični načini za primanje na bankovni račun, kreditnim karticama, itd.
[ Leyla77 @ 17.05.2011. 22:00 ] @
Pozdrav,
zanima me da li strana kompanija koja ima predstavnistvo u Beogradu moze da placa usluge iz inostranstva u dinarima na dinarski racun firme u Srbiji tj. da li uplate inostranih kompanija moraju da budu iskljucivo u devizama na devizni racun domace firme?
[ ljubisal @ 18.05.2011. 07:54 ] @
Interesantno. Prvi put čujem ovakvo pitanje.

Mislim da nije zabranjeno da firma iz inostranstva plaća u dinarima, odnosno nije zabranjeno da uplate inostranih kompanija budu u dinarima ako je tako ugovoreno (mada ovo nisam siguran).

Međutim, ta inostrana firma nema dinare. Mislim da ni banka te strane firme nema dinare. To bi značilo da njihova banka mora da kupi dinare (od neke druge strane banke, od Narodne banke Srbije ili od neke banke iz Srbije).

Mislim da se ovo ne radi u praksi, jer je nepraktično i skupo.

Mada da je Srbija neki faktor i da imamo velike zalihe kriptonita mogli bi njegovu svetsku cenu da držimo u dinarima, pa da stranci moraju od nas da kupuju dinare kako bi platili kriptonit. I naravno da imamo moć koja bi odolela pritiscima da se svetska cena kriptonita formira u američkim dolarima.

[Ovu poruku je menjao ljubisal dana 18.05.2011. u 09:20 GMT+1]
[ Leyla77 @ 18.05.2011. 09:15 ] @
@ljubisa svojm ocima videla swift takve uplate....mislim da je fazon u tome da se pri ovakvom transferu ne placaju one takse koje inace placaju strane kompanije koje placaju na devizni racun u srbiji...
gledala sam bas po netu i ne mogu nista da nadjem o tome...cudno...
[ ljubisal @ 18.05.2011. 10:08 ] @
Mislim da to što ste videli nije slučaj da firma iz inostranstava plaća direktno u dinarima, već predstavništvo te firme plaća u Srbiji.

Naime, predstavništva su tzv. nerezidentna pravna lica i imaju otvoren tzv. nerezidentni dinarski i devizni račun u Srbiji. Predstavništvo ne daje banci naloge za prenos (tj. naloge za plaćanje) prema drugim firmama u Srbiji, na način kako to rade normalne (rezidentne) firme. Oni naloge za plaćanje u Srbiji daju na obrascima kao da je u pitanju platni promet sa inostranstvom.

Dakle, taj swift što ste videli je verovatno plaćanje predstavništva strane firme u Srbiji (a to predstavništvo verovatno ima isto ime kao i matična frima te otuda zabuna) u dinarima prema drugoj firmi u Srbiji. Nije plaćanje u dinarima direktno iz inostranstva u Srbiju.

A predstavništvo je dobilo dinare, najverovatnije tako što je prvo dobilo devize od matične firme, pa te devize konvertovalo u dinare.


[Ovu poruku je menjao ljubisal dana 18.05.2011. u 11:53 GMT+1]
[ Leyla77 @ 18.05.2011. 11:13 ] @
@ljubisa otkrila sam o cemu se radi, ova strana firma ima otvoren nerezidentski dinarski racun. hvala na pomoci u svakom slucaju:)
[ dados.p @ 18.05.2011. 14:32 ] @
Svaka cast @ljubisa tacno je i mene ovo kopkalo
[ ljubisal @ 18.05.2011. 20:38 ] @
Kad mogu, volim da pomognem.
Sad imam novi slogan: ljubisa uz pomoć kriptonita postaje razotkrivač čudnih swift-ova :)