[ Damir_dama @ 04.04.2007. 15:54 ] @
Prebacim snimljeni materijal preko firewire porta sa vegasom - kvaliteta je odlicna u DV-u
No kad kodiram u mpeg2 odnosno DVD pal format primjecujem da se gube frameovi - odnosno slika se muti pri pomicanju kamere.Pokušao sam i sa NTSC formatom - tamo je malo bolje izgleda - no nikako nema veze sa slikom koja se moze vidjeti kod pravih DVD-ova.
Naglašavam - probao sam i takozvani procoder - situacija nije ništa bolja.

Kompjuter je 2.8 ghz pentium , 512 ram

Sto treba namjestiti u postavkama da se dobije bolji rezultat?
help? :)
[ Cileinteractiv @ 04.04.2007. 23:34 ] @
Poređenje kvaliteta pri kompresiji iz DVavi u Mpeg2 treba raditi isključivo na TV-u odnosno samostalnom DVD uređaju ili preko TV out-a na PC-ju. Koristi samo PAL jer ovaj drugi je američki standard sa izvesnim razlikama... I sad naravno pitanja, koliki bit rejt si postavio za sliku i koje postavke si koristio?
[ Shon3i @ 05.04.2007. 08:00 ] @
Ne bi bilo lose da uzmes neki od kvalitetnijih mpeg2 encodera kao sto je cce. Stvarno ne znam sta vegas koristi, ali ocigledno je one click resenje.
[ Damir_dama @ 05.04.2007. 14:46 ] @
Probao sam i CCE - svi oni daju manje vise iste rezultate.

Citat:
Poređenje kvaliteta pri kompresiji iz DVavi u Mpeg2 treba raditi isključivo na TV-u odnosno samostalnom DVD uređaju ili preko TV out-a na PC-ju. Koristi samo PAL jer ovaj drugi je američki standard sa izvesnim razlikama... I sad naravno pitanja, koliki bit rejt si postavio za sliku i koje postavke si koristio?


Probao sam preko tv outa - nije nista bolje.

A postavke su - 720x576 PAL,Lower/bottom field first,aspect ratio: 4x3,quality mastering,vbr,1 pass,min bitrate 6000kbps,max 8000kbps.
[ Cileinteractiv @ 05.04.2007. 22:59 ] @
Pri takvim postavkama kvalitet bi trebao da bude sasvim dobar. Uvek koristim slična ili čak lošija podešavanja enkodera i nikad nisam imao primedbi, sada je pitanje možda i kamera i uslovi snimanja.
[ Damir_dama @ 06.04.2007. 00:08 ] @
Kamera je; SONY DHC HC 27

To i ja kazem - probao sam sve poznatije enkodere - vjerojatno su sve te postavke ispravno namjestene vec je nesto drugo u pitanju . Napominjem da je dv slika izvrsna - a kod mpeg-a je kao da je smanjen fps - pri pomicanju kamere prijelaz slika nije "smooth" vec grez prijelaz.
[ Cileinteractiv @ 10.04.2007. 02:20 ] @
Kako si koristio Interlace? Trebao bi uvek raditi sa Lower/botom field first. Nadam se da znaš o čemu pišem pošto ne bih baš da preterujem sa objašnjenjima. Malo koristi pretragu.
[ Shon3i @ 10.04.2007. 15:43 ] @
S obzirom da si koristio 1pass VBR, mozda da probas sa 2 i vise prolaza, mada koliko moze biti kompleksna scena da je mpeg2 ne moze sazvakati, probaj sa nekim mpeg4 encoderom da vidis sta ces dobiti. Takodje probaj da promenis standardnu maatricu.
[ deks007 @ 10.04.2007. 16:33 ] @
Mislim da Vegas koristi MainConcept enkoder . Pozdrav !
[ darkes @ 09.05.2007. 08:47 ] @
Imam istu kameru kao i ti i naravno isti problem.Mnogo sam se mucio raznim programima i poslednje moje iskustvo sa TMPGENC 3 EXPRESS daje zasad najbolje rezultate.Podesi obavezno filter na deinterlace-jedna od kljucnih stvari.Ja licno nisam zadovoljan potpuno ni ovim resenjem ali je to zasad najbolje sto dobijam.Trenutno radim na upoznavanju sa CCE-om(ima mogucnost multipass).Nadam se da ce biti i boljih rezultata.Ako neko ima iskustva sa ovim programom neka navede neka osnovna podesavanja.
[ triggerns @ 10.05.2007. 07:47 ] @
Pozdrav svima.
Evo da se i ja priključim....
Isti problem i kod mene, nedavno sam pazario sony hc37.
Npr. pomeram kameru s leva na desno a ispred mene beli stub (da bi se bolje video "efekat" koji me užasno nervira)...
Kad taj kadar gledam u dv, sve je tečno i bez ikakvog seckanja, kad taj sirovi materijal kompresujem u bilo koji drugi format počinju problemi. Ivice belog stuba počinju da se uduplavaju a snimak gubi onu finoću dok se malo brže prelazi preko objekata.
[ Daniel011 @ 10.05.2007. 11:02 ] @
Ja bih isto rekao da je u pitanju interlacing, kao što i Cile reče. To su baš ti simptomi. Znači, pri kompresiji u mpeg, biraš low field first. A koji plejer koristiš za gledanje mpeg-ova? Ja koristim Media Player Classic i na njemu se ne primećuju nikakve linije, jer on sam radi deinterlacing pri reprodukciji. Takođe, kakva je slika kada taj snimak gledaš na TV-u?
I mislim da deinterlace pri kompresiji u mpeg nije najbolje rešenje ako je krajnji cilj gledanje na TV-u, pošto je slika na TV-u upravo sa interlace-om.
[ Cileinteractiv @ 10.05.2007. 14:42 ] @
Da, i u tom slucaju kvaltet slike se posmatra na TV-u preko DVD-a ili TV izlaza na grafickoj. Interlace-ovan mpeg2 koji je ok na CRT monitoru nece biti sasvim korektan, tako da ako nemamo monitoring preko TV-a nemozemo imati 100% jasnu sliku o kvalitetu.
[ soko32 @ 31.05.2007. 13:27 ] @
A kako filmovi na dvd-u imaju dobru kvalitetu na kompu?
[ spookyD @ 11.07.2007. 00:41 ] @
Samo da pitam da neko nije dosao do pravog zakljucka zasto se slika vuce... Meni se isto desava a sve nabudzima na naj naj bar ja tano mislim... Bar neko nek kaze koji je program najbolji za prebacijanje iz DV u nesto i jel najbolje da se prebacuje u mpeg-2... bas me muci to sto mi se slika vuce i nervira me, pokusavah sam da to resim al ne uspeh...
[ Shon3i @ 13.07.2007. 22:27 ] @
Jer mozete da okacite screenove od tih ruznih MPEG2 encodinga, i naravno screenove originala, bas bi voleo da vidm u cemu je problem.
[ Green-BABUSNICA @ 06.08.2007. 01:34 ] @
Citat:
Jer mozete da okacite screenove od tih ruznih MPEG2 encodinga, i naravno screenove originala, bas bi voleo da vidm u cemu je problem.


Evo i ja da se ukljucim u problem... Tesko je da se slikom pokaze taj problem. Pazi, to se najbolje vidi (kao sto je receno) pri brzom pomeranju kamere. Kada kamera miruje kretanje objekata na slici je normalno (slika je izvrsna) ali cim se pomeri kamera slika se "vuce" kao da se visestruko dupliraju predmeti. Nekako gubi ostrinu, kao da se smanjio broj fps-a.
PS. Promenom interlacing-a (Lower/Bottom Field, Upper/Top Field First i Non- Interlaced) nisam mogao da resim problem.
[ Shon3i @ 06.08.2007. 12:25 ] @
pa dobro moze li kompletna sekvenca, ako nije vise od 100mb?

Mislim da znam u cemu je problem, kao i da imam resenje za problem, ali mi treba sekvenca da primenim odredjene filtere. Ne mogu ovako na suvo da nagadjam bez analize.

Ocigledno da se radi o Partialy Interleced materijalu, koji verovatno mora u nekim scenama da ima okrenute fieldove.
[ Weljaa @ 07.08.2007. 14:00 ] @
Imao sam isti problem i resio sam ga na sledeci nacin: (koristio sam Vegas a rez. video materjala sa Sony kamere je 720x576x32 25fps)

Uzet materjal sa kamere sam renderovao tipom (Save as type) MainConcept MPEG-2 a profil (template) Sony Architect PAL video stream. Zatim sam usao u podesavanja (custom...) i na kartici Video izvrsio sledeca podesavanja: Output type stavio na MPEG-2 (bilo DVD) frame rate i rezoluciju nisam menjao, Aspect ratio sam stavio 16:9 (posto mi je snimak takvog formata), I-frames mi je ostao 12, B-frames 2 a field order sam stavio na Upper Field First, Video quality je na High 31. E sada je vazno da se stavi da bude konstantan bitrate (Constant bitrate) i da se stavi na 7,000,000 bps (napominjem za video materjal rez.720x576, za vecu rezoluciju treba povecati i bitrate). Sve vrednosti ispod 7,000,000 bps nece dati sliku kao sto je bila na kameri (slika ce vuci tj. nece imati finocu). Povecanjem bitrate-a ce se povecati i "tecnost" slike ali ce se povecati i velicina renderovanog fajla. Ja sam najvise uspeo da izvucem oko 9.500.000 bps jer posle te vrednosti se bune programi za DVD Authoring (Architect i Encore). Pozdrav i srecan rad;)
[ Cileinteractiv @ 09.08.2007. 13:26 ] @
Izbegavajte veci bit rejt ob 8000 kbps jer pri reprodukciji na kucnim DVD plejerima moze doci do problema. Preko 8000 kbps, to je vrlo visok konstantni bit rejt. Cak i bit rejt od 4000 kbps CBR 1 pass, daje zadovoljavajuci kvalitet. Dolaskom u jednu produkcijsku kucu video sam da oni svoj materijal salju na emitovanje sa 2000 kbps i kazu: "niko se ne buni"-na jednom DVD disku oko 3 sata videa sa sirovim PCM tonom.
[ bytefx192 @ 22.08.2007. 10:47 ] @
I ja imam isto mnogo, mnogo veliki problem. Gledao sam vase odgovore i nista mi ne pomaze. Kada kamera stoji mirno sve je OK. ali kad pocnem da zumiram ili levo-desno sve se razvlaci. A najvise me nervira kad prodje automobil. Njega sam i prikazao na slici dole. Kao sto je taj automobil dole isto tako su i ostale stvari (drvece, parkovi...). Poludecu. Molim vas da mi pomognete. Stavro sam u velikom skripcu. Koristim Premiere Pro, a i mozda ima problema u premiere-u.
Pogledao sam malo bolje i kao da se i u premiere .avi fajl tako "razvukuje", mozda mi se i cini, nemam pojma....
Pozdrav, i obavezno pogledajte sliku
[ Shon3i @ 22.08.2007. 11:44 ] @
Radi se o klasicnom interlaced materijalu, kada kodiras u encoderu bi trebalo da stavis da encodira kao interlaced, ili pre kodiranja da uradis deinterlace.
[ bytefx192 @ 22.08.2007. 14:31 ] @
Pa tako je i namesteno, aj molim vas pomozite, poludecu !!!

Kad idem File - Export - Media Encoder, onda namestim MPEG2-DVD, Namesteno mi je:

Codec: Main Copcet MPEG Video

Tv standard: PAL

Frame Rate: 25 fps

Program sequence: interlaced

Field Order: Lower

Birate Encoding : ima CBR i VBR , meni je automatski namesteno CBR

Bit Rate 8.0000

M Frmaes: 3

N frames : 12



pozdrav
[ bytefx192 @ 23.08.2007. 11:04 ] @
Ponovo ja,
Milsim da sam otkrio problem, problem je u captureing-u.
Kada idem CAPTURE (F5), treba se podesiti: SETTINGS, pa onda DEVICE CONTROL i tu podesiti PAL, meni je u ovom slucaju bilo NTSC podeseno, takodje treba podesiti vrstu kamere i marku...
Ja mislim da je to bio proBlem koji me je mucio, a mozda i nije... Videcu kad izpocetka prebacim snimak,
za sad POZZ :)

[Ovu poruku je menjao Djordjevlasotince dana 24.08.2007. u 10:53 GMT+1]
[ Cileinteractiv @ 03.09.2007. 15:43 ] @
Greška je bila u izboru neodgovarajućeg TV standarda, uvek treba izabrati PAL. Tip i model kamere nisu od suštinskog značaja dovoljno je da stoji Generic device Control 2 i garantovano neće biti problema bar kad su Sony, Panasonic, JVC i Canon u pitanju.