[ Djafe_Korleone @ 07.04.2007. 12:44 ] @
Zanima me ako neko pouzdano zna koliko se zaista isplati chip tunning, odnosno da li to skracuje vek motoru i da li moze imati negativne posledice po kola?Hvala.
[ Zarko Silic @ 07.04.2007. 14:58 ] @
Isplati se ako ces zadrzati vozilo i ako volis da vozis.
Motoru se ne smanjuje vek ako se cip pravilno uradi i ako je vlasnik normalna osoba (ako nije, motor je osudjen na propast i bez ciptuninga).
[ Djafe_Korleone @ 07.04.2007. 15:11 ] @
Ja imam reno twingo automatik 1.2 54 ks, da li je na njemu moguc chip tunning i koliko bih mogao da mu pojacam motor?
[ Zarko Silic @ 07.04.2007. 16:47 ] @
Moze.
Dobije se oko 7 KS i oko 14 Nm obrtnog momenta. Maximalna brzina se ne povecava.
U voznji se primeti. Linearniji je na celokupnom podruciju i jaci pri nizim obrtajima.
Prosecna potrosnja otprilike ostaje u ovirima postojece. Pri konstantnih 120 km/h potrosnja se smanji za ca 0,5 L.
[ johnnie @ 21.06.2007. 15:35 ] @
@zarsilic:

A sta kazes za Clio II 1.5 dCi 48 kW, 2001 god, motor K9K A1 ?
[ Zarko Silic @ 21.06.2007. 21:46 ] @
Oko 22 PSa i 40 Nm obr. moment.
Vrlo dobro ide. Otprilike su rezultati kao na Corsi 17 Di 65PS.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.06.2007. 22:06 ] @
Žare, jel ti dopao šaka onaj Fiat ili Opel 1,3 Multijet, 90 KS?

Dokle može da ide, i da li si čuo na stranim forumima ima li nekih posledica pošto je već u startu dosta nabijen?

Pozdrav :)
[ Zarko Silic @ 22.06.2007. 00:30 ] @
Moze da ide jos oko 25PSa.
Nije se niko zalio na stranim forumima. Licno jos nisam radio MJD+ ali bih to izveo kad bi se neko odlucio na tun.
Radio sam prethodnu verziju 13 MJD sa 70 i 75 PSa (i Corsu i Punto).
Rezultat je cista petica. Neopisivo dobro ide bez "knedle" od 800 do 5500 o/min. Po satu 190 (cak i preko) a pre tuna jedva 170. Od 80 do 120 u 5-oj oko 13s. Potrosnja ostala u granicama prethodnog a pri konstanih 140 do 150 (autoput), litar manje. U jednom slucaju, vlasnik (normalan) presao preko 100.000 km nakon tuna bez posledica.
Ni ja ne mogu da verujem da iz tako male zapremine moze tako nesto.
Mnogi proizvodjaci u svom programu poseduju malolitrazna vozila sa visokim stepenom iskoriscenja. Nedavno sam vozio VW G5 sa 1400ccm TSI sa 170PSa. "Bruka" od auta. A jos 40 Svaba dize tunom!!! To je 150 PS po litru???
[ johnnie @ 22.06.2007. 07:40 ] @
Hvala na odgovoru. A koliko je to $$$ za Clia?
[ Zarko Silic @ 22.06.2007. 12:19 ] @
Sve iznad 350 je preskupo, a sve ispod 250 je prejeftino?
[ johnnie @ 10.07.2007. 14:55 ] @
Hvala na odgovoru, realan opseg cena...
[ djolecy @ 06.08.2007. 13:00 ] @
Koliko bi snage dobio audi A4 2.6 110kw!
[ Zarko Silic @ 07.08.2007. 10:33 ] @
Obzirom da je rec o atmosferskom benzinskom agregatu od 150 PSa, dobitak bi trebao biti izmedju 12 i 20 PS u zavisnosti od vise faktora.
Pretpostavljam da je u tvom vozilu HELLA sistem.
[ moler1 @ 09.08.2007. 21:52 ] @
ajd kad svi pitaju ajd i ja?renault scenic 1.9 dci
[ Zarko Silic @ 09.08.2007. 23:15 ] @
Moze, moze. I to vrlo lepo, ali ne treba samo pitati vec nesto i uraditi.
Ovde mnogo cesce pitaju, a koliko vidim retko ko nesto uradi.
[ popmilos @ 23.08.2007. 11:34 ] @
Da li može i BMW E46 318i motor 19 4E 1 M43 samo preko OBD, ili mora da se flešuje eprom.Kolika snaga se dobija i da li potrošnja raste?
[ ~Vojvoda @ 23.08.2007. 12:32 ] @
Da li tvoj motor ima VANOS? Ne znam kada su poceli sa ugradnjom u svoje motore. Ako ima, imaces bolje reultate nego obicni atmosferski motor, jer VANOS omogucuje promenljivu duraciju ventila, tako da na niskim obrtajima motor ima dobru elasticnost, a na viskoim dobru dinamiku gasova, sto ga cini turaznijim i sa boljim odzivom. Samim tim i efekti chip-tuninga su za nijansu bolji. Po mojoj slobodnoj ne-strucnoj proceni trebalo bi dobiti bar nekih 20-ak HP, mozda i vise.
Po fabrickim specifikacijama on razvija 117HP@5500rpm i 180Nm@3900rpm i ima redline na 6200rpm.
[ Zarko Silic @ 23.08.2007. 15:24 ] @
Citat:
popmilos: Da li može i BMW E46 318i motor 19 4E 1 M43 samo preko OBD, ili mora da se flešuje eprom.Kolika snaga se dobija i da li potrošnja raste?


Moze. Mislim da ti nemas OBD vec onaj kruzni u prostoru motora. Nisi naveo godinu proizvodnje. Trebalo bi da je rec o BMS46 sistemu.
Oko 15 PSa i oko 25 Nm.
Potrosnja je od 0,5 do 1L manja ako se razumno vozi.
Ako se "cepa" onda je shodno povecanoj snazi, veca.
[ popmilos @ 23.08.2007. 22:25 ] @
BMW je `98 godište,ima i OBD(nalazi se ispod volana) i okrugli konektor,znači oba.Gledao sam listu vozila za KWP 2000 ali ne podržava ovaj tip motora na BMW.Koji softver je osim KWP2000 dobar i može li da se koristi tachopro interfejs za tuning preko ODB II?
[ Zarko Silic @ 24.08.2007. 00:04 ] @
KWP2000 je veoma mocan softver samo sto je piratska verzija osakacena. Original to radi lako i potpuno (ne parcijalno). Pretpostavljam da retko ko poseduje original (kosta oko 4000Eura).
Mozes procitati sa KWP2000plus, Galetom, Bitsuterom, ili nekim drugim koji ga poseduje u meniu.
[ konstruktor @ 24.08.2007. 00:26 ] @
koliko bi kostalo za bmw e36 compact 2000 god. 318i sa 110ps i koliko bih jos konja dobio. unapred hvala
[ Zarko Silic @ 24.08.2007. 00:44 ] @
Jesi li siguran da je E36?
[ vsi @ 02.09.2007. 12:05 ] @
@Zare kakve si rezultate postizao sa 1.6 16v i 1.8 motorima iz Fiata Bravo, i 1.6 16v iz Stila(ugradjivao se i u Bravo od 2001)?
[ Zarko Silic @ 02.09.2007. 12:29 ] @
Na zalost ove verzije nisam radio ali po prici kolege Svabe, rezultati su prihvatljivi. Primeti se i musterije su zadovoljne.
Radio sam skromnije fiatove agregate (FIRE1100 i 1200) i rezultati su sasvim Ok. Narocito potrosnja koja kod ovih malisana nije zanemarljiva (po podacima mix je oko 7L/100km). U slucaju FIRE 1100 ide i do 1,5L nize u zavisnosti od uslova voznje.
[ Mungos 7 @ 03.09.2007. 18:37 ] @
koliko se u prosjeku povecava potrosnja kod dizel motora sa tjuningom?
[ Zarko Silic @ 03.09.2007. 19:41 ] @
U proseku se potrosnja smanjuje a ne povecava (vise puta je o ovome bilo reci). Izmereno i provereno X puta.
I to od 0,5 do 1,5 L/100km u zavisnosti od tipa vozila i rezima voznje.
[ Mungos 7 @ 04.09.2007. 00:20 ] @
ok zahvaljujem
u principu to mi je najbitnije, jer inace laganije vozim al eto ponekad valja imati po koji konj vise radi preticanja i sl.
[ Zarko Silic @ 04.09.2007. 00:42 ] @
Upravo za to je i namenjeno.
Na primer ako vozilo trosi od 6 do 8 L pre tuna, nakon tuna ce to biti od 5 do 9 L/100km. To znaci da je opseg povecan tj. sa pazljivijom i umerenijom voznjom trosi manje a sa zescom vise od prethodnog, sto je i logicno.
Pri konstantnoj brzini uvek trosi manje i sve sto je ta brzina veca, veca je i razlika u ustedi.
[ boxter @ 09.09.2007. 22:19 ] @
E da i ja pitam, koliko bi to kostalo sa seata toleda 98god 1,9tdi 66kw, i koliko konjica se dobije?
[ buz @ 25.09.2007. 13:28 ] @
Ja planiram da kupin ovih dana fiat stilo 1.6 16v, pa da pitam kakvi su rezultati chip-a kod njega..i kako se chip tuning ponasa ako sa ugradi plin?
[ Zarko Silic @ 25.09.2007. 14:25 ] @
Citat:
boxter: E da i ja pitam, koliko bi to kostalo sa seata toleda 98god 1,9tdi 66kw, i koliko konjica se dobije?


SEAT pripada VW grupaciji te sve sto vazi za VW vazi i za SEAT. Znaci 30 PSa i oko 50Nm o momenta.

Citat:
buz: Ja planiram da kupin ovih dana fiat stilo 1.6 16v, pa da pitam kakvi su rezultati chip-a kod njega..i kako se chip tuning ponasa ako sa ugradi plin?


Stilo 16v poseduje MARELLI sistem upravljanja brizgaljkama iz grupe IAW 5NF hibrida, koji bi u osnovi trebao da poseduje 103 PSa. Preradom softa je moguce dobiti od 12 do 15 PSa sa dobitkom u obrtnom momentu od dvadesetak Njutnmetara.
Ako se ugradjuje multipoint plinski sistem nakon chiptuninga, ECU plinskog sisterma bi trebao da ga prihvati.
Inace ne savetujem "cipovanje" vozila sa plinskom instalaciom (oni sami po sebi imaju dovoljno problema pogotovo nakon duze upotrebe).
[ BigFoot @ 27.09.2007. 19:57 ] @
Kakva je situacija sa Fiat Stilom 1.9 JTD, 115 PS? Koja vrsta se radi kod njega? Da li je moguće, iz bilo kog razloga, kasnije ukinuti chip tuning i vratiti originalno stanje?
[ dj bojan @ 27.09.2007. 21:38 ] @
Pa uvek to mozes, i to da ti narezu na cd damp kad iscitaju tvoj ECU. Onda ces imati bas svoj stari auto na CD-u.

E sad za preformanse ce ti neko drugi odgovoriti.
[ Zarko Silic @ 28.09.2007. 00:28 ] @
Citat:
BigFoot: ... iz bilo kog razloga, kasnije ukinuti chip tuning i vratiti originalno stanje?


Moze, ali ako se tuning pravilno odradi, ovo niko ne trazi.
Dobitak je od 25 do 35 KS i oko 55Nm u zavisnosti od tipa vozila tj softa.
Realno je da se dobije od 3 do 5 sec u 5.stepenu izmedju 80 i 120 Km/h.
[ BigFoot @ 28.09.2007. 01:10 ] @
Citat:
zarsilic: Moze, ali ako se tuning pravilno odradi, ovo niko ne trazi.

Ne kažem da će to nekome trebati, ali samo me zanima da li je proces reverzibilan. A šta znači to "pravilno odradi"? Da li to neko radi "nepravilno" i kako to prepoznati, kome verovati i šta je tu ustvari nepravilno?
[ Zarko Silic @ 28.09.2007. 10:32 ] @
1.Pravilno znaci uraditi tun po meri tj za konkretno vozilo po meri.
2.Proces jeste „reverzibilan“.
3.Kome verovati? Ovo nije tehnicko pitanje!
[ ELTI @ 28.09.2007. 12:30 ] @
Da li neko radi pogresan ili los tuning, ja bih rekao da je na zalost takvih tunera vise nego onih koji taj posao rade kako treba. Sto god vise radim ovaj posao i sto vise ucim shvatam koliko je to ozbiljan i odgovoran posao. Nazalost mnogo ljudi je to pocelo raditi koji nemaju elementarno znanje o elektronici a o motoristici da i ne pricam. Na netu se prodaju baze tuniranih fajlova koji su jako rizicni i neprovjereni, sta ce biti sa tako tuniranim autima vidjet ce se. Cijena fajla kod prvog tunera kosta izmedju 100-300€, ne racunajuci one egzoticne i kamionske koji mogu kostati i po 1.000€, dok se kojekakve baze sa po par stotina fajlova po netu prodaju najcesce za svega par stotina €. Imao sam priliku komparirati takve fajlove. Strasno, ne znam koliko ce ti auti jos voziti...
[ BigFoot @ 28.09.2007. 15:26 ] @
Citat:
ELTI: ja bih rekao da je na zalost takvih tunera vise nego onih koji taj posao rade kako treba

Zato sam i pitao kako takve prepoznati i zaobići, a otići na pravo mesto. Isto tako, ako se već uradi, kako znati da je loše / dobro uradjeno? Nije valjda jedini parametar to da jače ubrzava kad stisneš gas? Na kojem broju obrtaja, kako će se ponašati na nekom drugom broju i sl. drugo je pitanje?
Citat:
ELTI: Nazalost mnogo ljudi je to pocelo raditi koji nemaju elementarno znanje o elektronici a o motoristici da i ne pricam.

A zašto je potrebno da ga imaju? Ne rade valjda oni "ručno" peglanje krivih i svaki put iznova, za svaki auto, a bez instrumenata za merenje? Zar oni samo ne pune flash sadržaj ECU već pripremljenim tunovanim sadržajem koji su negde nabavili? Dakle, 30-60 minuta posla, 250-350 EUR dok može. Kad ne mogne više, biće 150-250 itd.
Citat:
ELTI: Na netu se prodaju baze tuniranih fajlova koji su jako rizicni i neprovjereni

Kako nastaju ti fajlovi i ko može da proceni da li su dobri ili ne i uz pomoć kakve opreme? Subjektivni osećaj je ipak subjektivan.
Citat:
ELTI: Cijena fajla kod prvog tunera kosta izmedju 100-300€, ne racunajuci one egzoticne i kamionske koji mogu kostati i po 1.000€, dok se kojekakve baze sa po par stotina fajlova po netu prodaju najcesce za svega par stotina €.

Cenu diktira dostupnost tih fajlova, tj. skupi su zato što ih nema svako, a ne zato što vrede iz drugih razloga. To znači da ne moraju biti loši oni koji se prodaju jevtinije. Slična je priča bila sa dekodiranjem kasetofona, mobilnih telefona, vraćanjem kilometraže i sl.
[ Nocni @ 28.09.2007. 18:10 ] @
BigFoot, nisi u pravu kad kažeš "Cenu diktira dostupnost tih fajlova, tj. skupi su zato što ih nema svako, a ne zato što vrede iz drugih razloga"...
Svakom autu se pristupa pojedinačno i ne zavisi cijena samo od dostupnosti fajlova jer motorni comp i radio nisu isto niti su dva auta tokom eksploatacije isto korišćena a i sam način tuninga zavisi od mnogo više faktora a ne samo od broja ECU-a i modela vozila... ovo što ti navodiš imalo bi smisla jedino u slučaju da radiš tuning na isključivo potpuno novim autima pa ni tada sve nebi išlo glatko...
Pored toga, ovo što navodiš da je tuning posao od 30 minuta i da je to copy/paste procedura isto nije tačno... evo razmisli samo o jednoj činjenici da ima mnogo vozila kojima je immo sadrzaj sastavni dio sadrzaja flash memorije i šta se dešava kad tu upišeš praktično sadržaj od drugog vozila... neće ni upaliti... da ne navodim sad sve druge važne stvari jer nije lako nekad ni otvoriti ECU pa samo za otvaranje je potrebno ovo vrijeme koje si pomenuo...

Ovo što kažeš "ko može da procijeni da li su fajlovi dobri i da je to stvar subjektivne procjene"... isto nisi u pravu... ne mora se fajl upisivati da bi se znalo da ne valja i da će to predmetno auto npr da dimi sa tim fajlom, da će turbina biti rizično opterećena i sl.
Ima ko to može da procijeni i iz samog fajla i to ne samo upoređivanjem... ali taj ko to može da "vidi" u mapi se ne bavi procjenama raznoraznih fajlova koji kruže po internetu... već radi ozbiljan posao sa tuningom

Na tebi kao vlasniku vozila je da odabereš ko će to da ti odradi i za koje pare... potpuno isto kao što biraš koje ćeš auto da kupiš, ko će da ti održava auto ili koji ćeš forum da posjećuješ itd
[ ECU @ 29.09.2007. 08:17 ] @
a Nocni svaki put kad nesto napises 100% je tacno,pogotovo za ovo copy paste to je ozbiljan poso pravo ako neces da masina bude aj prosetala Suljagina Fata :) ili igrala je jedno ljeto ne znam znas li taj film BigFoot :)..Pozdrav
[ ELTI @ 29.09.2007. 11:37 ] @
Ne bih htio temu previse siriti ali htio bih samo pomenuti par stvari koje cine razliku izmedju dobrog i loseg tunera. Kao prvo losi tuneri uglavno kradu mape koje samo prilagodjavaju odredjenoj ECU (zbog specificnosti ID-ova, chek suma..) da bi auto uopste palio ali cesto se desi i da ne upali (a onda nastaju teski problemi..) Ja imam prilicno znanja i sve sto je potrebno da sam tuniram fajl ali bas zbog toga sto o tome puno znam taj posao prepustam ljudima koji to znaju bolje od mene i imaju mogucnost tuninge testirati na pravim ispitnim stolovima koji kostaju i preko 60.000€, a za kamionske da i ne govorim. Ja nastojim sto kvalitetnije odraditi tehnicki dio tuninga koji je isto tako odgovoran jer i samo jedan lose zalemljen pin, los izbor chipa, podnozja ili sl. u nekom trenutku moze biti koban. Moj tuner svakom autu pristupa individualno, uz svaki fajl mu dostavim podatke o starosti auta, predjenim km, procjeni vozaca (mladja ili starija osoba, sportski tip vozaca itd..) klimatsko podrucje gdje se auto najvise vozi jer nije isti tuning za auto koji se vozi u Finskoj i za auto koji se vozi u Spaniji Grckoj ili Tunisu, zatim sta musterija hoce dobiti tuningom, bolji start i bolje ubrzanje, vecu krajnju brzinu, vise obrtaja, manju potrosnju, bolje paljenje pri nizim temperaturama i jos mnogo toga, ili zeli auto za streete race. To su sve potpuno razliciti tuninzi i ne mogu se odraditi sa copy-paste. Ja veoma cesto musteriju i sam odgovorim od tuninga, nije mi prvenstven cilj raditi tuning nekome s kim bih mogao imati probleme, sto se veoma cesto desava kolegama koji rade ovaj posao. Kad podignes haubu i vidis sav nauljen motor koji jedva upali, trese se, turbina se cuje kao na boingu, na displ. pise 250.000 (ali to samo pise a stvarna km ....), vlasnik svjeze izbrijane glave, koja se samo nazire iza ogromnih crnih suncanih naocala... zlatni lanci oko vrata s 3 mobitel aparata... ne vidis jeli to na njemu majica ili tetovaza, iza sjedista par bezbol palica a da u bunker ni ne zavirujes...u vratima smotak sudskih poziva ...I sad bi ja na tom autu trebao raditi nekakav tuning. Radije ja to lagano odbijem. Cesto mi dodju djeca koji su tek polozili vozacki ispit i imaju VW pola benzinca sa 60-70 konja i htjeli bi od toga napraviti makinu da se utrkuju po gradu.. Tesko im je objasniti zasto ja na tom autu necu raditi tuning. Naravno hoce neko drugi. Nemam nista protiv neka im uzme lovu, ja radije ne bih. Ali vecina mojih musterija kojima sam radio tuning dodju i sa drugim autima kad ih promijenu a dovedu mi i dosta svojih prijatela. Najvece mi je zadovoljstvo kad napravim tuning i musterija nakon probne voznje izadje iz auta sa osmjehom od uha do uha, ili kad od sasvim nepoznatog covjeka cujem pohvalu za neki posao.
Da se ipak vratim na postavljenu temu, chip tuning da ili ne.. Na ovo pitanje se ne moze odgovoriti niti sa "DA" niti sa "NE". Kako je svaki vlasnik auta jedinstvena osoba tako je i njegov auto.
[ KRVOLOK @ 06.10.2007. 09:20 ] @
Ti druze ispade psihijatar i napravi nauku od toga kome radis a kome neradis cip :))))
salim se...

Ako je auto ispravan nema razloga da se neuradi cip tuning.
[ Zarko Silic @ 06.10.2007. 10:46 ] @
Slazm se sa stavom da se moze uraditi (i treba uraditi) svaki ispravni auto. Ima par izuzetaka (uglavnom za Japanska i Korejska vozila) gde se ne moze uraditi tun.
Medjutim svako iskusto je dobrodoslo. ELTI je izneo svoj stav i svoje iskustvo sto je u svakom slucaju korisno i za "izvodjace radova", a i za potencijalne musterije.
[ KRVOLOK @ 06.10.2007. 11:17 ] @
Ja bih mogao napisati knjigu kakvih sam sve likovao sretao i kakvih komentara je bilo.

Jedni od najacih su:

Ja uradio momku tdi motor i dao mu da proba poslije cipovanja.I on vozi i vozi i nista negovori,ja ga nakon dvije min pitam jel osjeti ikakvu razliku,a on meni
kaze: pa nema neke posebne razlike osim sto auto puno bolje ubrzava i puno bolje "puni" obrtaje.Ja nisam imao teksa da mu bilo sta kazem...

Jedan dosao sa benzincem i uradili cip on nece da proba auto,ja ga pitam zasto on kaze: ma mene to neinteresuje kako ide.Ja ga pitam pa zasto je onda bilo sta radio na autu,a on meni odgovara: zasto sto kod mene u naselju svi rade chiptuning.I otisao je sa cipom da nije isprobao auto.

Dosao neki sa benzincem (V6 motor) i uradili mu cip i sad cemo na testnu voznju.On vozi,ja suvozac.Momak krenuo,prva 3500,salta drugu,druga 3000,salta trecu,treca 3000 i tako svaku brzinu.Ja cutim nista negovorim.Vozimo se mi tako par minuta i kaze on osjeti se razlika ide puno bolje.Ja ga pitam zasto nije auto potjerao do blokade da vidi kako stvarno vuce,on meni kaze da to nikad nije uradio.Nikad u svom zivotu nije ni u jednoj brzini presao 4000 rpm pa ni u top speedu,jer je negdje citao da viski obrtaji unistavaju motor.Ja kao zaliven ostao,bez daha i bez ikakvog komentara.

Prije neki dan pojavio se jedan sa tdi motor,i poslije cipovanja uzeo stopericu i mjeri on neka ubrzanja i vremena,racuna nesto i izracuna da je auto puno brzi nego sto je bio prije.Cuo negdje da poslije cipovanja auto puno dimi izasli mi iz auta i on dao drugu da ga vozi a mi cemo gledati.Momak povezao auto nedimi nista,sve ok,kaze on njemu ajd sad parkiraj ovde pa u leru do poda stisni gas da vidimo hoce li zadimiti.Ja odmah kazem da mora malo dima biti u tom rezimu a on meni kaze da nemora.Momak stisnu gas,naravno poslije 4500 rpm motor izbaci malo dima,ali skorz diskertno.Kaze taj meni,eto vidis da dimi i da nije dobar cip,ja pokusao da mu objasnim da je to normalo i da njegov standardni cip isto tako dimi,on mi neda reci to.Ja se naljutim i izvadim svoje PLCC cipove i vratim negove standardne da mu dokazem da ce i na njegove auto zadimiti u leru sa gasom do poda preko 4500 rpm.Tako i bude,i to jos puno vise nego na moje cipove.Momak se pocinje tresti,drhti mu vilica i od cudjenja ne moze progovoriti,na kraju kaze meni da sam ja njegove orginalne cipove promijenio i pokvario mu sad motor.27c010 cipovi su u pitanju pa oni koji se razumiju znaju sta to znaci.Ja ostao sokiran.

imam jos puno prica ali mi se neda pisati a nije ni prikladno bas.

zato je prica ELTIa potpuno na mjesu da se treba paziti s kim se radi,ja sam vec gore napisao da sam se salio jer stvaro svakakvih ljudi ima.
[ Skandy @ 09.10.2007. 22:54 ] @
Kakva su iskustva sa turbo benzinskim motorima? Konkretno me zanima za Passata 1.8t '98, standardno ima oko 150 ks. Koliko se moze dobiti na snazi i obrtnom momentu i koliko bi to sve kostalo? Hvala.
[ Zarko Silic @ 10.10.2007. 11:51 ] @
Rezultati su odlicni pod uslovom da je vozilo ispravno.
Dobotak je oko 45 KS i oko 70 Nm. Top speed +15Km/h.
Cena bi trebala biti u rasponu izmedju 250 i 350 Eura u zavisnosti gde radis.
[ Skandy @ 11.10.2007. 09:41 ] @
Hvala na odgovoru, to mi zvuci veoma primamljivo. Ne zivim u Srbiji, ali uskoro planiram dolazak, pa cemo se cuti. Do tada moram odraditi jedan obimniji servis.
Pozdrav.
[ KRVOLOK @ 11.10.2007. 10:13 ] @
Uhhh turbo benzinac,mmm njam njam...najbolji za cipovanje ako su ispravni.
[ Zarko Silic @ 11.10.2007. 10:49 ] @
Slazem se pod uslovom da nije 27c210.
[ KRVOLOK @ 11.10.2007. 12:25 ] @
a sta tek ako je 87c64 u pitanju :)
[ Zarko Silic @ 11.10.2007. 12:38 ] @
Na ovom tipu moze biti ili ta 210ka ili 1024orka u PLCC kucistu i to OTP sto ne dozvoljava prostor za experimentisanje. Ali nije to problem. Problem je sto normalni proizvodjaci to vise ne proizvode. Od poslednjih 5 komada, 3 sam odmah bacio, jedan ugradio, a i on je radio samo par meseci. Sva sreca sto sam imao staru rezervu.

Ako neko zna gde se mogu kupiti ovi cipovi (27C210 ili 27C1024) neka slobodno napise. Obzirom da je rec o "raritetu", necu brisati post.
[ KRVOLOK @ 11.10.2007. 13:23 ] @
ja nabavljao u danskoj imam dosta komada ali nije za prodaju...
probacu naci adresu gdje je to kupovano.

ja sam radio sa njima dosta ali nisam primjetio da su nesto zeznuti.Ov 87c64 su mi gori,cim se obrise velika je sansa da se pokvari cip ali i tu imam rezerve.

[ TunderBird @ 30.10.2007. 13:47 ] @
Da li neko moze da mi kaze sta mogu da dobijem chip tuningom sa TOYOTA YARISom 1.3 87HP 2007... da li se isplati i da li neko ima neka iskustva sa ovim automobilom posle chipovanja ili nekog tuninga.
[ BioSQUAD @ 06.11.2007. 00:55 ] @
Dali moze da se postigne ovo na Peugeot 307 2.0 HDi, nasao sam na netu negde
90Bhp => 117Bhp; 205Nm => 265Nm CR1/2
[ BigFoot @ 06.11.2007. 16:40 ] @
Može
[ TunderBird @ 10.11.2007. 11:08 ] @
TOYOTA yaris 2007 1.3 87hp

Uradio sam... i dodao K\N filter... sada imam oko 102-103Hp i auto neuporedivo bolje ide... stvarno velika promena
[ BigFoot @ 12.11.2007. 01:11 ] @
Gde si kupio K&N filtar? Gde ima malo veći izbor ovih filtara?
[ TunderBird @ 18.11.2007. 11:40 ] @
U Novom Sadu kod nekog uvoznika. Ima sve sto se tice K\N-a. To je neka firma DELTA D... pronadji telefon na netu... Mislim da se ista firma bavi uvozom materijala za zubarske ordinacije (to valjda zenaradi) :-)
[ wht @ 17.12.2007. 22:16 ] @
Pozdrav,
Da ne otvaram novu temu postavicu pitanje ovde:
Da li neko moze da mi kaze orjentaciono koliko bi sa chipovanjem izvukao iz Toyote yaris 1.4 d4D koja ima 90Konja i moment od 190.0 Nm ?

Hvala puno...
[ Zarko Silic @ 17.12.2007. 22:39 ] @
Na verziji od 75PS dobije se 30PS i 50Nm.
[ milemile2 @ 08.01.2008. 15:14 ] @
Interesuje me chip tuning za Toyotu avensis 1.8 vvti benzinac,2003 godiste.
Sta bih mogao da postignem chip tuningom na avensisu i kolika bi bila cena?
[ Audi100cc @ 02.03.2008. 20:51 ] @
Ja mogu svakog da razumem , ali ne mogu da razumem ljude koji bi zarad dobijanja brzine od 10-15 kmh chipuju svoje "trkalice" ?????

Neki od njih kao sto smo procitali na forumima od ljudi koji posteno rade svoj posao i zaradjuju na chip-tuningu , to rade samo iz pomodarstva nesto slicno sa ovim nasim turbo-silikonusama koje i pored velikih grudi misle da su im male.....
Malo banalizujem , ali otprilike je tako , sta ce nekom tih 10-15 na sat vise ako nikad nije vozio vise od 130 kmh ???

Ja sa svojim Audijem 100cc benzincem 2.0 , 85kw , godiste 1985 , izuzetno ocuvan bez trunke rdje, presao 220.000 km , isao sam auto putem nije bitno sad kojim , pored mene prolazi neki tatin sin sa bmw i provocira da dam malo gas, ja sam tad isao negde oko 120 kmh on nesto mao vise, posle "prozivke" ja dadoh gas zaobidjem ga , on pokusao da me zaobidje , brzane su tad bile oko 160kmh , ja sam jednostavno stisnuo gas brzina je dostigla 200kmh , a on jadnik ostade u daljini sve manji i manji....
Sreli smo se kasnije na pumpi , pricali , on se divi Audiu kaze radio je chip tuning i tako to , ja ga onako slusam radi reda , a mislim u sebi koji patenik....

Ljudi taj chip mozda znaci samo pravim "trkacima" auto-puteva , ali vama kojima se vrti u glavi od 140kmh taj chip nije potreban u autu , nego u glavi !
[ wht @ 02.03.2008. 22:53 ] @
Druze, ti ocigledno ne znas sta se dobija cipovanjem...
Odakle ti znas kome se vrti u glavi od koje brzine ?
Da li si ti neki psiholog, s obzirom na to da se razumes u glavu?
[ Audi100cc @ 03.03.2008. 11:56 ] @
Brate nisam ja nikakav psiholog , hvala sto tako mislis ?!?

Kazes ja ne znam sta se dobija chipovanjem ? Ok, ti znas "ocigledno" vise , ajd objasni ti vise od onoga sto smo procitali na ovim forumma,i to od ljudi koji to rade profesionalno !

Zaista ne bih da se prepirem,svako ima pravo na svoje misljenje naravno , ali oni kojima je logika slaba strana neka porade na tome ...

Chipovanje rade sledeci likovi: Oni kojima je tata ili neko od rodbine kupio "dobro" auto,oni koji su culi da chipom auto "leti",oni
koje ne interesuje brzina-snaga-potrosnja... nego su svi okolo to uradili pa ajde i ja,i oni koji voze neko "izraubovano" auto pa hoce da ga malo pojacaju.

U svakom slucaju u 99% slucajeva je to trosenje tudjih zaradjenih novaca,i to uzalud !

I sad neka neko kaze ma ovaj lupa gluposti,taj ko to kaze bio bi red da iznese i kontra argumente,primera kako mora da radi chip-tuning jer eto auto mu ide samo 190kmh a da bi brze stigao na primer do mora mora chip da ide 210 kmh PA GDE JE TU LOGIKA-RAZUM ???


Gde su nam auto-putevi,gde nam je kvalitetno gorivo,ulja.....
[ mihailo02 @ 03.03.2008. 17:42 ] @
Moze mala pomoc?
Imam Hyundai Matrix 1.5 CRDi 2002god i najverovatnije cu da radim chip tuning, pa me interesuje gde bi to mogao da uradim kako treba i da prodjem sto jeftinije? I kakvi su rezultati...
[ Zarko Silic @ 03.03.2008. 19:03 ] @
mihailo02

Nisi napisao odakle si kako bi te mogli uputiti na odgovarajuce mesto. Najblize i najpouzdanije.

Inace tvoj auto se moze veoma lepo uraditi:
30 PS, 45 Nm, 13 Km/h.
[ mihailo02 @ 03.03.2008. 19:24 ] @
Iz Novog Sada... I reci mi jos dve stvari... Koliko se orijentaciono krecu cene za Matrix i koliko je vremenski potrebno da se uradi chip...
[ mihailo02 @ 04.03.2008. 11:17 ] @
Ne mogu da ti posaljem pp posto vremenski razmak izmedju 2 poruke mora biti veci od 2500sec! Veliki servis i popravka pumpe me je izaslo skoro 1000e! Odrali su me! Video sam da dosta odgovaras na teme o dig aparatima... Sta mislis o Fuji S5700?
[ Zarko Silic @ 04.03.2008. 11:23 ] @
Skoro si registrovan na ESu pa je zbog toga PP malo "usporen". Uskoro ces moci normalno da komuniciras.

Sto se tice S5700, postavi pitanje na http://www.elitesecurity.org/f102.
Ima dosta ljudi koji ga poseduju pa ces sigurno doboto zadovoljavajuci odgovor.
[ popmilos @ 06.03.2008. 07:50 ] @
Citat:
Audi100cc:Chipovanje rade sledeci likovi: Oni kojima je tata ili neko od rodbine kupio "dobro" auto,oni koji su culi da chipom auto "leti",oni
koje ne interesuje brzina-snaga-potrosnja... nego su svi okolo to uradili pa ajde i ja,i oni koji voze neko "izraubovano" auto pa hoce da ga malo pojacaju.

U svakom slucaju u 99% slucajeva je to trosenje tudjih zaradjenih novaca,i to uzalud !

I sad neka neko kaze ma ovaj lupa gluposti,taj ko to kaze bio bi red da iznese i kontra argumente,primera kako mora da radi chip-tuning jer eto auto mu ide samo 190kmh a da bi brze stigao na primer do mora mora chip da ide 210 kmh PA GDE JE TU LOGIKA-RAZUM ???


Ako mogu da se ponovo uključim u temu i da odgovorim recimo AUDI100cc da sam jedan od onih koji su bili skeptični prema chiptuningu i nisam baš toliko vjerovao u povećanje snage/smanjenje potrošnje pa sam se na ličnom primjeru uvjerio da su moje sumnje neopravdane.Sebe ne smatram "tatinim sinom",sam sam kupio auto, imam 31 god.,skoro pa sam oženjen,završio fax i nisam neiživljen pa da kao "street runner" jurcam tamo/ovamo.
Uradio sam tuning na mom BMW 318 lično uz "asistenciju" nekih ljudi sa ovog foruma i dobio sledeće:
-snaga +10 %
-potrošnja -1l
-top speed (niti sam testirao niti me interesuje )
-ubrzanje + 20 % ,a to je nešto što me najviše interesuje,jer prilikom preticanja u malo kritičnijim situacijama (a to se svima prije ili kasnije desi) uvijek fali snage.
To su razlozi za chiptuning !
Inače i fabrika radi chiptuning samo to malo deblje naplaćuje.Recimo:razlika u VW/AUDI motoru 1.8 T od 150 KS i 180 KS je samo u software-u iliti u chiptuningu!Samo što se ugrađuje u dva različita auta sa različitim opremama i naravno različitim cijenama.Toliko !


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.03.2008. u 13:08 GMT+1]
[ Nocni @ 08.03.2008. 03:19 ] @
Audi100cc, prvo si poceo da odgovaras covjeku u temi o kojoj neznas nista, onda si napisao jedan mali oglas kao da prodajes auto sa podacima koliko je ocuvan i ima li rdje... Onda si nam ispricao kako te je neki "tatin sin" izazivao na putu pa si se trkao sa njim, sa autom starim 23 godine si isao 200... sa tom pricom si rekao najvise o samom sebi...
Imas iskrivljen, da ne kazem sirotinjski pogled na okolinu... ako neko ima dosta novca to je dobro a ne lose ali onda je po tebi on sigurno tatin sin... Ne znas da neko tvojih godina moze da ima milone eura legalno zaradjenih i da kupuje kakva oce auta... evo sportisti npr.
Pricas o chip tuningu kao o necem skupom i nepotrebnom... ono sto je tebi skupo nekome moze da bude jeftino... trebalo bi da se zapitas zbog cega jedan obican chip tuning zahvat kosta kao cio tvoj auto...
"Znas mnoge stvari... da je neko tatin sin cim ga pogledas na ulici, da ljudi cipuju auta sa tudjim novcem u 99% slucajeva... pogledaj ponovo kako kucas:
Citat:
Audi100cc:
Chipovanje rade sledeci likovi: Oni kojima je tata ili neko od rodbine kupio "dobro" auto,oni koji su culi da chipom auto "leti",oni
koje ne interesuje brzina-snaga-potrosnja... nego su svi okolo to uradili pa ajde i ja,i oni koji voze neko "izraubovano" auto pa hoce da ga malo pojacaju.
U svakom slucaju u 99% slucajeva je to trosenje tudjih zaradjenih novaca,i to uzalud !


Znaci htio sam da ti skrenem paznju da na ovaj nacin ne kucas i to pogotovo u temi o kojoj ne znas ama bas nista... to o cemu ti razmisljas kod tuninga, to povecanje krajnje brzine je periferna stvar zbog koje se tuning ne radi... ali pricati sa tobom o ubrzanjima ili obrtnom momentu i o tome da posle uradjenog tuninga izgleda kao da si sjeo u sasvim drugi auto bilo bi uzaludno...
[ HIVan @ 13.04.2008. 00:18 ] @
hyundai i30 1.4 vvt, 12.2007 ni 4000km
po gradu zadovoljavajuca potrosnja - oko 8l.
do 90kmh van grada odlicno - 6l
auto put - uzas. pri oko 150 potrosnja preko 10l.

pomaze li kakav tun, i treba li to raditi novom autu?
a mozda su ovo i normalne potrosnje?


nije tema, ali ima strucnjaka: odakle razlika u snazi izmedju ovog mog (105ks) i novijih i30ki (109ks, uz sve ostale iste podatke)?


[ Zarko Silic @ 13.04.2008. 10:28 ] @
Samo CRDi se moze tunovati. Za sada.

Razlika u snazi je zato sto taj novoji ipak nije isti sa tvojim starijim.
[ cedaalarm @ 04.06.2008. 21:58 ] @
Gde da uradim chip za Fiat Stilo 1.9 jtd u Bgd? I koga mi preporucujete? Koliko to sada kosta?
[ Zarko Silic @ 05.06.2008. 22:57 ] @
Obzirom da se odgovor na ovo pitannje kosi na kodeksom ESa, odgovor mozes dobiti samo na PP.
[ mmilcic @ 13.06.2008. 18:49 ] @
Da li je razlika kod motora Fiata Stilo 1.9 JTD 85kW i 59kW samo u razlicitom tunningu ili ima tu jos cega?

Da preformulisem pitanje ...

Da li je bolje da se zbog manje cene registracije uzme slabija verzija i ona kasnije tunningom pojaca ili odmah ici na jacu verziju?
[ Zarko Silic @ 13.06.2008. 21:59 ] @
Nije samo tazlika u softu. Ima tu jos cega.
Oba se tunuju uspesno i kod oba se procentualno podjednako povecava snaga.
[ mmilcic @ 14.06.2008. 19:53 ] @
OK

Ovo je sad vec pitanje za AutoZone, ali da ga ne odvajam od mog prethodnog posta ovde...

Shta bi recimo ti uzeo od gore pomenutih modela... Da li bi slabiji model posle tunninga radio kao jaci bez tunninga? Za koliko vremena bi se isplatio tunning preko kasnije ushtede na registraciji?
[ Zarko Silic @ 16.06.2008. 16:40 ] @
Samo je delimicno za AutoZonu. Pokusacu da ti odgovorim.

1. Ja bih uvek uzeo jaci. I to uvek. Cak i od najjaceg bi uzeo jaci kad bi to moglo, ali neka ti to ne bude smernica. Racionalnost je nesto drugo.

2. Pri registraciji je veca cena kod osiguranja.

a/ 55 do 66 KW
b/ 66 do 84 KW

Znaci prolazis jeftinije sa slabijim. Moras pozvati tvoje osiguranje i pitati za iznose jer se od kuce do kuce razlikuju. 1200 din je razlika kod DDORa.
Taksa se obracunava na zapreminu vozila. Ona je u tvom slucaju nepromenjena.

3. Slabiji model bi otprilike radio kao jaci bez tuninga.
[ mmilcic @ 16.06.2008. 17:43 ] @
OK, znaci ipak bi jaci model bio bolji izbor... Razlika u registraciji nije prevelika, a ipak se u startu dobija jaca masina. Jos kad se kasnije uradi tunning... TOSHIBA KOLUDO!
[ matori_ceperko @ 17.07.2008. 12:57 ] @
Da li neko mozda zna za objektivne razlike izmedju klasicnog chip tunninga( based on software modifications) i box chiptunninga (based on speedkit electronic boost). Cini mi se da je ova druga varijanta mnogo jeftinija i laksa za ugradnju ( isto kao instaliranje stampaca na kompu).

http://www.speedkit.de/en/chip-box.html
jedan od sajtova koji prodaje box-ove
[ Nebojsa Milanovic @ 17.07.2008. 13:03 ] @
Ovo je interesantno pitanje, o tome sam razmišljao ovih dana.

Čini mi se da box varijante rade tako što ubačenim otpornikom lažeš kompjuter motora, te on, nestojeći da ispravi tu grešku, vrši jače punjenje nego inače.

To mi ne liči na dobar i celovit sistem tunovanja, ali će se svakako javiti neko ko je merodavniji da objasni tu razliku ;)
[ matori_ceperko @ 17.07.2008. 13:15 ] @
Hvala na odgovoru!!

Imam Peugeot 406 hdi 80 kw i ozbiljno se razmisljam o kupovini boxa za 150 e (da ne pricam da ima i za 100, ali mi ovaj deluje nekako ozbiljnije), samostalnoj i extra brzoj ugradji.

Evo malo podataka sa sajta http://www.speedkit.de/en/chip...kW-(-109-PS-)-223137/index.php

serial Speedkit chip tuning efficiency
output in kW 80 kW 100 kW + 25 %
output in HP 109 HP 136 HP + 25 %
torque in Nm 250 Nm 315 Nm + 65 Nm

Sta mislite o ovome????
[ Zarko Silic @ 17.07.2008. 18:38 ] @
Citat:
matori_ceperko:
serial Speedkit chip tuning efficiency
output in kW 80 kW 100 kW + 25 %
output in HP 109 HP 136 HP + 25 %
torque in Nm 250 Nm 315 Nm + 65 Nm

Sta mislite o ovome????


Obicne lazi. Kad uradis odnesi auto da ti izmere snagu.

Box povecava potrosnju, nedozvoljeno povecava radnu temperaturu, nekotrolisano dodaje preveliku kolicinu goriva i sa tim povlaci sve posledice koje logicno slede.

Dobitak snage je manji i do 50% u odnosu na klasican chiptuning.

(Tamo gde to kupujes, pitaj kako se boxom regulise rad turbine i pitaj ih zasto ne rade boxove za benzince, ili vecinu benzinaca).

Prve boxove sam poceo da ugradjujem pre oko 7 godina i odmah napustio taj posao.
Uostalom i cena je takva. Ozbiljno uradjen soft kosta 3 do 5 puta vise.
[ matori_ceperko @ 19.07.2008. 20:04 ] @
Moderatoru,

a kako se to "odnosi" auto kod nekoga???

Nadam se da nece biti toliko lose da moram da ga nosim!!!!

[ Zarko Silic @ 20.07.2008. 18:43 ] @
Citat:
[url=/p2006307]
a kako se to "odnosi" auto kod nekoga???

Nadam se da nece biti toliko lose da moram da ga nosim!!!!


Pretpostavka je da imas dozvolu za voznju pa ga oteras. "Odneti" je u ovom slucaju sinonim znacenja "odvesti" ili "oterati".

Bolje opremljeni Bosch servisi poseduju uredjaj sa kojim mogu "izmeriti" snagu vozila.
[ accca10 @ 15.09.2008. 16:46 ] @
Jes da malo "povampirujem" temu, ali bolje i to, nego da otvaram novu zbog jednog pitanja.

Da li se moze nesto dobiti iz Opelovog 1.4 Twinport agregata (90KS, Astra Classic II)?


Pozdrav i hvala unapred na odgovoru.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.09.2008. 19:43 ] @
Nisam stručnjak za to, ali evo na neviđeno:

Ne može.

Osnovni razlog: nema turbinu pomoću koje se motoru može dodati vazduh.

Tuning atmosferskih motora je donekle moguć, ali rezultati toga su u najboljem slučaju vrlo mršavi.
[ BioSQUAD @ 17.09.2008. 09:48 ] @
Peugeot 407, 1.6 HDi, 80 KW?
[ BigFoot @ 15.10.2008. 09:56 ] @
Citat:
zarsilic: Bolje opremljeni Bosch servisi poseduju uredjaj sa kojim mogu "izmeriti" snagu vozila.

Koliko je ovo merenje merodavno? Šta ustvari oni tako mere? Da li neko zna gde kod nas ima Dyno mašina, ali da radi? Znam jedan auto-centar (ime asocija na moje ) koji je ima, ali im ne radi, a ne znaju ni kad će, a rekao bih da nešto i nisu zainteresovani da im proradi.
[ Zarko Silic @ 15.10.2008. 12:39 ] @
Ima u Novom Milosevu i radi.
Merenje kosta 20 eura (mislim da nije menjao cenu).
[ BigFoot @ 15.10.2008. 17:29 ] @
Eh, na vrh Vojvodine... Ima li šta bliže. Ja sam iz Čačka, na Moravi.
[ Filip507 @ 09.01.2009. 11:31 ] @
TOYOTA Yaris 1.3 (87BHP, 121NM), 2007.

Zanima me samo koliko bih mogao maksimalno dobiti na snazi i momentu uz chip tuning? I kolko bi bila cijena?
(I manje važno pitanje: Kako bi se to odnosilo na potrošnju?)
Hvala
[ Nebojsa Milanovic @ 09.01.2009. 11:45 ] @
To je atmosferski benzinac. Dobici na njima, i ako se ostvare, nisu vredni same intervencije.
[ BorisAndjelic @ 17.01.2009. 18:42 ] @
Koliko se dobija kad se uradi na Xsari coupe 1.4 HDI presla 80000km 2004 god. Zanima me kako bi stojala sa potrosnjom, snagom....
Hvala
[ Zarko Silic @ 17.01.2009. 20:47 ] @
.
[ kida-87 @ 22.08.2009. 16:35 ] @
Audi a4 2.5 TDI V6 Quattro 180 KS!
Koliko bih konja jos maksimalno mogao da dobijem?
Unapred Hvala....
Danijel. . . . .
[ Zarko Silic @ 22.08.2009. 22:14 ] @
Od 35 do 40 KS i oko 60 Nm ako se soft strucno uradi.
[ MatezYU @ 16.09.2009. 07:40 ] @
Da li se isplati chip tuning puntovog II fire motora 1.2 8v 60hp i sta se dobija?
[ MatezYU @ 16.09.2009. 07:59 ] @
I da, za Alfa Romeo 156 '99 1.6 twin spark da li se isplati tuning i sta se dobija?
[ Zarko Silic @ 17.09.2009. 19:00 ] @
Kod Punta je dobitak od 6 do 9 KS, ali prema sopstvenom iskustvu je to negde izmedju 5 i 7.

Da li se isplati je relativno pitanje. Nekome se isplati, nekome ne.

Kod 159ke se radi samo JTD i JTS.
[ MatezYU @ 18.09.2009. 12:41 ] @
Citat:
zarsilic: Kod Punta je dobitak od 6 do 9 KS, ali prema sopstvenom iskustvu je to negde izmedju 5 i 7.


To nije lose, skoro 10KS (umesto 60KS -> na skoro 70KS) a potrosnja?

A sto se tice ALFE 156 1.6 TS zasto se ona ne tjuninguje?
[ Zarko Silic @ 18.09.2009. 16:29 ] @
Pardon, mislio sam da pitas za 159!?

Koje kodiste je ta 156? Postoje 2 vrzije sa motorom 1,6.

U principu mogu da se urade.
[ MatezYU @ 18.09.2009. 16:32 ] @
156 TS 1.6 '99 godiste.
Koliko se tu dobija KS i potrosnja (posto ovako dosta guta po gradu)?
[ Zarko Silic @ 18.09.2009. 21:28 ] @
Sa tom 156 icom nemam iskustvo. Malo ih je ovde, a i ono sto se kotrlja na putevima je u dosta losem stanju. Vlasnici tog vozila ne zele da ulazu ni u osnovne stvari a kamoli da rade tuning. 200 eura im je veliko kao kuca, a garantujem da niko od njih nema vise od 5 L u rezervoaru.


Inace, moze da se uradi samo na odgovornost vlasnika. Dobitak je oko 12 KS (ako je verzija sa 120 KS) i oko 15 Nm O momenta.
[ JohnyTheDog @ 18.01.2010. 10:14 ] @
Pozz, zanima me koliko se konja i Nm moze izvuci iz Lancie Kappe benzinac 2.0t 162kW - 204 hp ?
i kolika bi tu bila smanjena-povecana potrosnja ? voleo bih da ga uradim ako su neke primetljive promene
[ KRVOLOK @ 18.01.2010. 16:32 ] @
Dobar je to motor za tuning i ima veliki potencijal.

Mozes racunati na +45 ks ako je sve standardno na autu oko motora.

Moze i vise ks da se dobije ali moraju da se rade jos neke prepravke.

Potrosnja ce ti ostati ista kod neforsirane voznje a kod pun gas rezima bice ti veca nesto sitno.
[ Zarko Silic @ 18.01.2010. 20:37 ] @
Mnogo je to za tako staro vozilo.

Ja bih pre isao na povecanje od 30 KS i oko 55 Nm sto bi bilo primerenije za to vozilo.
[ KRVOLOK @ 19.01.2010. 11:23 ] @
meni koliko je poznato, taj se motor od 162 kw radio od 1999 do 2003 pa cak i 2004,tako da nije to toliko staro koje god da je godiste.
stari motor od 150 kw je iz sredine devedesetih a ovaj noviji je krajem devedesetih pusten na trziste...

Jasno je da se podrazumjeva da je motor ispravan i redovno servisiran.
[ Zarko Silic @ 19.01.2010. 19:52 ] @
To je stari motor (m2.x. x) iz perioda od 1995. do 1999. sa 27Cxxx ili 87Cxxx koji i ne moze bez hardverske prepravke da ima dobitak veci od 30 do eventualno 35 KS.

Kappa se prestala proizvoditi 2000. (2001.)

Verovatno je to ovaj model:

http://suchen.mobile.de/fahrze...=&lang=de&pageNumber=1

ali najbolje da JohnyTheDog napise preciznije podatke posto 162 KW nije 204 KS
[ KRVOLOK @ 19.01.2010. 22:16 ] @
ja sam radio neke kappe debelo poslije 2001 godine,mozda su tada bile registrovane jer u IT se upisuje prva registracija kao godina proizvodnje...
[ JohnyTheDog @ 20.01.2010. 06:27 ] @
Citat:
zarsilic: To je stari motor (m2.x. x) iz perioda od 1995. do 1999. sa 27Cxxx ili 87Cxxx koji i ne moze bez hardverske prepravke da ima dobitak veci od 30 do eventualno 35 KS.

Kappa se prestala proizvoditi 2000. (2001.)

Verovatno je to ovaj model:

http://suchen.mobile.de/fahrze...=&lang=de&pageNumber=1

ali najbolje da JohnyTheDog napise preciznije podatke posto 162 KW nije 204 KS


hm, ovi podaci su mi iz saobracajne, nzm gde bih mogao naci preciznije
inace, auto je iz 1999 (tako bar pise u saobracajnoj) ...
sto se tice ove slike, moja ima drugaciji volan, a ostalo je manje-vise isto...

hvala na informacijama ....
[ Zarko Silic @ 20.01.2010. 09:54 ] @
Pogledaj u saobracajnu ili negde na samom vozilu.

Treba negde da pise ovako nesto: 838A4.000, ili kod typa motora ovako nesto 175 A3.000 pa cemo onda znati nesto vise.
[ Slobodan Miskovic @ 05.02.2010. 19:52 ] @
Meni je slicno i na Lybri, znaci 5. brzina, 3800 obrtaja 120K/h. 1.6 je motor (on je u Bravu, Marei...). Pitanje za Zareta, jel moguc tunning i koliko kosta okvirno?
[ Slobodan Miskovic @ 06.02.2010. 07:37 ] @
Zare, godiste 2001. juni. Snaga je 103 HP.
[ zoka666 @ 06.02.2010. 11:57 ] @
kolega sa lybrom,
ja imam mareu karavan 1.6 i na 120 km/h motor se vrti na 3600 o/min, ili 3000 o/min na 100 km/h, kod tebe je nesto vise, mozda sto je auto teze
[ Slobodan Miskovic @ 06.02.2010. 12:24 ] @
Da da, na 100km/h je oko 3000. To je znaci to. :)
[ Zarko Silic @ 06.02.2010. 21:52 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Meni je slicno i na Lybri, znaci 5. brzina, 3800 obrtaja 120K/h. 1.6 je motor (on je u Bravu, Marei...). Pitanje za Zareta, jel moguc tunning i koliko kosta okvirno?



Citat:
Slobodan Miskovic: Zare, godiste 2001. juni. Snaga je 103 HP.



Ako je rec o motoru od 103 ks, dobitak je od 10 do 15 KS i od 15 do 22 Nm .
[ m4rk0 @ 04.08.2010. 06:40 ] @
Imam Fiat stilo 1.9 jtd 116KS kraj 2002 god. Koliko je ovaj auto "pogodan" za cipovanje, na koliko KS se obicno cipuje i kolika je okvirna cena ?
[ Zarko Silic @ 07.08.2010. 01:01 ] @
Na JTDu 116 ps je moguce postici veliki dobitak, ali mnogo vaznije od same konjske snage je da se tuning uradi pravilno i da vozilo lepo i pouzdano funkcionise.

U skladu sa ovim, kvantitativni dobitak na pogonskim tockovima, mereno na DINO metru, treba biti u rasponu od 25 do 28 KS sto daje najoptimalnije performanse na Stilu 19 JTD.

Svako preterano i nekontrolisano povecanje snage, kod trosnih (vozila sa prevelikom kilometrazom) moze prouzrokovati nezeljene posedice.
[ m4rk0 @ 09.08.2010. 18:11 ] @
Zahvaljujem na odgovoru. Moze li se znati okvirna cena za ovaj konkretan slucaj ?
[ Zarko Silic @ 10.08.2010. 00:23 ] @
U zavisnosti gde radis i na koji nacin rade, cene se krecu od 150 do 300 eura.
[ Filly @ 20.11.2010. 15:45 ] @
Da priupitam:
Xsara Picasso, benzinac 1.6i 8v 95 KS 2003 godiste. Moze li se uraditi tuning, gde, sta se dobija i koliko (otprilike) kosta?
[ AstralPro @ 11.07.2011. 21:49 ] @
Imam jedno pitanje koje mozda ne pripada ovoj temi ali nisam hteo sa postavljam novu,

VW Polo 6N2 sa motorima 1.4 16v postoji u varijantama od 75 ks do 100 ks.

Otkud tolika razlika u snazi, da li moze chip da slabiji motor digne na 100 konja?
[ Zarko Silic @ 02.08.2011. 08:08 ] @
Ta 2 motora nisu ista.

Snaga moze da se poveca i na jednom i na drugom za skoro iste vrednosti (oko 10 ks).
[ bellagio011 @ 24.09.2011. 17:27 ] @
zanima me da li preporucujete chip za audi A4 2002 god 1.8T 163ks i ako bi mogli nesto o performansama....hvala unapred
[ stoletoto @ 29.01.2012. 03:21 ] @
Cao drugari... da osvezim malo temu... Imam Fiata Multiplu 1.6 16v sa fabrickim metanom (bipower). Isplati li se i moze li se uraditi tjuning i kolika se snaga dobije. Takodje steti li to motoru? Hvala.
[ niks87 @ 10.11.2013. 23:34 ] @
Pozdrav, zanima me u cemu je razlika kod B5 passata 5+ izmedju 74kw i 96kw? Da li je to samo softverska razlika tj u tim mapama ili ima tu i mehanicke razlike? Hvala