[ QepeC @ 08.04.2007. 22:45 ] @
Ne znam da li sam postavio temu na pravo mesto, ali mislim da jesam.
Naime, razmišljam da na leto napravim kućište od nule. Tj. da na osnovu plana sastavim celo kućište.
Hteo bih da namestim kućište tako da imam što bolji protok vazduha, i da što više umanjim unos prašine. Ako uz sve to uspem da namestim da se ni nečuje dok radi, biće savršeno.
E sad, mene zanima da li je neko radio nešto slično, ako ne i potpuno isto, i kakva su iskustva.

Jedino bih jos dodao da imam relativno novo napajenje koje u sebi ima 3 ventilatora (jedan od 8cm i jedan od 12cm koji duvaju u napajanje, i jedan od 8cm koji izvlači vazduh iz njega i van kućišta).
[ StORM48 @ 09.04.2007. 03:51 ] @
Nije to ništa teško, osim što ćeš sebi mnoooogo olakšati život, ako iskoristiš delove šasije nekog jeftinog kućišta, jer Ti sa kombinaciju slotovi-šasija ploče treba prilično precizan alat, da bi sve leglo na svoje mesto. Znači, taj deo postojećeg kućišta "izvališ" napolje i onda kasnije ugradiš u svoju kutiju.

"Fioke" za drajvove izbegavaj da koristiš na ovaj način, jer dosta zujanja, drndanja i ostalih zvučnih efekata potiče iz ovog dela kućišta, pa se potrudi da i to napraviš namenski, a obložiš (recimo) tankim slojem gume (rasparčana unutrašnja guma od auta/bicikle, uz malo lepka može čudo da napravi).

Ako želiš da to kućište bude ultra-tiho - preporučujem da izbegavaš te napajanja sa 3 ventilatora. Kakvo god da je, mnogo je to buke u samom startu.

Akustična izolacija bi bila idealna, ako bi kućište malo predimenzionirao u odnosu na standardno (možda i u širinu, poput nekog serverskog, što da ne?) i napravio ga od nečeg na bazi drveta (medijapan, na primer). Problemi ovakvog rešenja mogu biti: cena, izrazito velika masa i ukus

Međutim, izgled ne bi trebao biti od presudnog značaja, pošto se medijapan lako farba i može se lako učiniti da liči na metal (ako Ti se ideja drvenog izgleda ne sviđa). Ipak, akustična izolacija ima neke svoje nus-efekte, pa će verovatno biti potrebno poraditi na nekom "ultimate" hlađenju, koje bi se moglo izvesti vodenim hlađenjem (skuplja varijanta) ili nekim ogromnim, sporohodnim, 220V ventilatorom, koji bi mogao biti prečnika oko 250-300mm. To bi bilo super tiho rešenje, koje ima velike šanse da uz neki CPU pasivni kuler, napravi pravu akustično-vizuelnu idilu.

Eto, tako mi došlo malo da lupetam, a možda Ti je nešto i pomoglo

Pozdrav
[ QepeC @ 09.04.2007. 12:23 ] @
Doobro... Nisam bas najbolje razumeo kako da nenamestim te fioke? Kako da onda nakacim uredjaje?
U svakom slucaju, sad imam dosta vise ideja, mada ne verujem da cu odustati od moje prvobitne ideje, a to je da uradim ram kucista od celika (tako da sam u startu resio da mi kuciste nece uci u "pero" kategoriju ).
Takodje sam razmisljao da sve uradim od debljeg aluminijuma/celika, i da sve to oblozim plutom iznutra, mada ako bude sve od drveta, onda cu mnogo manje imati da radim na vizuelnom izgledu .

I sad jedno konkretno pitanje: Koji bi bio idealan/najbolji polozaj ventilatora u kucistu? Predpostavljam da treba da ima jedan napred - pri dnu, i pozadi - pri vrhu, ali kod ovakvog kucista mislim da ce ipak trebati malo bolje resenje.
[ StORM48 @ 09.04.2007. 16:03 ] @
Citat:
QepeC:Nisam bas najbolje razumeo kako da nenamestim te fioke? Kako da onda nakacim uredjaje?


Pa lepo, napraviš sopstvene fioke, koje bolje "prijanjaju" nego low-cost fabričke. To i nije baš teško, a to je standardno jedna od slabijih konstrukcijskih tačaka jeftinih kućišta. Dosta buke (zujanja) dolazi baš od tih ležišta (ili "kaveza") za diskove i optiku.

Što se tiče drveta kao materijala i s tim u vezi, rada na vizuelnoj komponenti - rekao bih da je drvo daleko zahvalnije za sve vrste obrade, jer sa prosečnim alatom možeš da uradiš daleko više nego sa limom. Pogotovo kada su zaobljenja i razne krivine/otvori u pitanju. Neće Ti trebati ekstra-skupi, specijalizovan alat, u vidu raznih makaza, presa, water-jetova i još koječega, a i mogućnost da napraviš neki džumbus je daleko manja. Ono što zezneš sa drvetom, mnogo je lakše popravljivo - kupiš/nabaviš drugo parče i teraj!

A za ventilatore ne brini, oni su poslednja briga - kada već praviš otpočetka, najbolje bi bilo da konstrukciju koncipiraš tako da postoji centralizovani odvodni sistem (nešto kao fun-duct, samo obimnije namene) koji bi bio izveden poput klima sistema, sa širokim cevima (ili crevima), promera 80 ili 120mm (eventualno 90), koji će nezavisno od ostatka, biti "navučen" na hladnjak procesora (i čipseta, grafičke ili čega već) i odvoditi toplotu u centralni kanal, postavljen u najvišem delu kućišta, koji će (opet) imati svoj izvod na zadnjem delu, na kojem možeš montirati jednu bešumnu 120-icu ili eventualno dve, ako napraviš dva izvoda.

Nadam se da nisam bio konfuzan.

Pozdrav
[ QepeC @ 09.04.2007. 16:20 ] @
Hvala. Sad sam sve skontao, i sad cu najverovatnije da se bacim malo vise na osmisljavanje nego na postavljanje [glupih] pitanja .