[ calimero @ 09.04.2007. 12:11 ] @
sinoc sam ostavio iMac 24" da skine oko 1GB updatea sa apple.com (izmedju ostalog i update sa 10.4.8 na 10.4.9) i jutras sam zatekao poruku da li hoces da se rastartujem: ja mu kazem "ok"

...

posle toga je jedno 10 minuta stajao ekran sa cursor i wallpaperom (sklonili su se meniji, ikonice, prozori...) nakon cega sam ga nasilno ugasio (drzao par sekundi power dugme)

kad sam ga sledeci put upalio: pojavi se jabuka i one linije poredjane u krug koje non trče okolo... i trče... i trče... i tako.

e sad sta se desilo: ako prilikom butovanja držim command-v na ekranu vidim da je greška sledeća:
BSD root: disk0s2, major 14, minor 2
Load of /sbin/launchd, errno 88, trying /sbin/mach_init
Load of /sbin/launchd failed, errno 88
CSRHIDTransitionDriver::probe: -v
CSRHIDTransitionDriver::start before command
CSRHIDTransitionDriver::stop
IOBluetoothHCIController::start Idle Timer Stopped

i to je to.

Pokusao sam da bootujem iMac sa nekim rescue DVDom na kojem imam 10tak HD rescue progama tipa: DiskWorrior, FileSalvage... uglavnom sa DiskWorriorom sa uradio rekonstrukciju i file "nesto" (ne znam kako se tacno zovu jedine dve opcije u programu).

POMAGAJTE! :) sta da radim?
[ MacOS @ 09.04.2007. 12:44 ] @
> sinoc sam ostavio iMac 24" da skine oko 1GB updatea sa apple.com
> (izmedju ostalog i update sa 10.4.8 na 10.4.9) i jutras sam zatekao
> poruku da li hoces da se rastartujem: ja mu kazem "ok"
> ...
> POMAGAJTE! :) sta da radim?

Probaj da se dignes u Safe modu (Shift) pa se javi.

Ali, seti se Atarija pa sledeci put podeli hard na dve ili vise
particija. :) I sta je toliko tesko da se updateovi prvo skinu pa
onda redom instaliraju? Pogotovo sto bi trebalo da pripazis na
instalaciju samog OSXa jer bi bilo veoma korisno da uradis proveru
Disk Permissions pre instalacije.
[ calimero @ 09.04.2007. 13:07 ] @
hm... pa sa ovim programima za reparaciju se lepo vidio ceo Mac harddisk i svi fajlovi na njemu ali opet nece da se bootuje :(

sa shiftom se nista ne dogadja: i dalje stoji jabuka i one linije trce u krug.

nisam skidao updatove jedan po jedan jer me mrzelo da klikcem 10tak puta... :(

a kad smo vec kod particija: kakva je preporuka za Mac OS X? da se podeli na particiju npr. za system i particiju za user data?

[ NastyBoy @ 09.04.2007. 13:25 ] @
Ovo mi se chini kao reshenje tvog problema:
http://forums.osxfaq.com/viewt...bf325397adef9e79d259a03442fbc4
[ madamov @ 09.04.2007. 15:20 ] @
Citat:
I sta je toliko tesko da se updateovi prvo skinu pa onda redom instaliraju?

Desetak i više restartovanja mašine. Ja prvo apliciram poslednji Combo updejt, Javu dignem na najviši nivo (ona ionako ne traži restart), pa kada završim sa tim glomaznim stvarima pokreneme software update da vidim šta je preostalo.

Nego, ja sam primetio da mi se mašina sama restartovala još jednom po apliciranom 10.4.9 updejtu, i Lampa i laptop, a i još jedna G4-ka. Jel primetio neko?
[ MMX @ 09.04.2007. 15:52 ] @
Kod mene je bio samo jedan restart. 10.4.9 sam instalirao preko Software update-a. Mozda combo update zahteva dva restart-a???
[ calimero @ 09.04.2007. 18:01 ] @
@ NastyBoy hvala za link! to jeste definitivno isti problem kao sto i ja imam ali:

- da li se ja to varam ili apple ne dozvoljava instalaciju systema sa bilo kog Mac OS X DVDa na bilo koji Mac? tj. da li su DVD (sa instalicijom Mac OS X-a) i odredjen racunar upareni???

uzeo sam instalacioni disk koji sam dobio uz MacBook i ubacio ga u iMac i pritisnuo "c" prilikom boota da se iMac podigne sa DVDa... kad stigne do instalacije i licence agrementa kaze mi: ovaj software ne moze da se instalira na ovu masinu ?!?

inace ono drugo resenje (sa naknadnom instalacijom security pack) nisam uspeo da izvedem jer ne mogu da startujem /volumes/Macinotsh HD/usr/sbin/installer ?!
[ PPZ @ 09.04.2007. 18:53 ] @
Samo Mac OS koji si dobio uz neku masinu je custom, i napravljen je da se butuje na masini istog tipa.Znaci, na sve MacBook-ove, ili na sve Imac-ove, itd...

Ako hoces da instaliras verziju koja moze da se instalira na svaku masinu, moras da kupis disk kod Apple dilera posebno.Znaci nece ici sa diskom koji si dobio uz drugu masinu.Jedno resenje je da pozajmis DVD od nekog ko ima istu masinu kao tvoju....
[ MacOS @ 09.04.2007. 21:08 ] @
> nisam skidao updatove jedan po jedan jer me mrzelo da klikcem 10tak
> puta... :(

Uradis sve isto kao i za instalaciju (selektujes fajlove koje hoces)
a onda kliknes na DL only u meniju.

> a kad smo vec kod particija: kakva je preporuka za Mac OS X? da se
> podeli na particiju npr. za system i particiju za user data?

Ja i dalje delim na min. dve partiicije i svoje fajlove ne snimam u
User folder. I do sada sam imam samo jedan problem na Pismu al sam ga
resio sa DiskWarriorom za nekoliko sati a da sam tada imao eksterni
hard resio bih ga brze obicnom reinstalacijom sistema.
[ MacOS @ 09.04.2007. 21:12 ] @
>> I sta je toliko tesko da se updateovi prvo skinu pa onda redom
>> instaliraju?
> Desetak i vi�e restartovanja ma�ine. Ja prvo apliciram poslednji
> Combo updejt, Javu dignem na najvi�i nivo (ona ionako ne tra�i
> restart), pa kada zavr�im sa tim glomaznim stvarima pokreneme
> software update da vidim �ta je preostalo.

Ma da, al sta da radim kad volim da nagledam postupak. :) A i volim
da sacekam sa novim stvarima da vidim kako su se 'primile' kod drugih
korisnika. Npr. 10.4.9 ce jos da priceka kako stvari trenutno stoje.
[ madamov @ 10.04.2007. 10:59 ] @
Citat:
MMX: Kod mene je bio samo jedan restart. 10.4.9 sam instalirao preko Software update-a. Mozda combo update zahteva dva restart-a???

Kod mene na laptopu i na kućnoj Lampi nije bio Combo, već iz Software Updatea, a mašine su bile na 10.4.8. Ova treća mašina je instalirana od nule tako da jeste Combo. Jedino zajedničko je što su sve PPC G4 mašine.
[ madamov @ 10.04.2007. 11:01 ] @
Citat:
Ja i dalje delim na min. dve partiicije i svoje fajlove ne snimam u User folder.

A ja pomerim Users folder na drugu particiju, ima hint na Bombićevom sajtu kako se to radi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.04.2007. 15:29 ] @
Jel se mogu korisnički direktorijumi naknadno pomeriti na drugu lokaciju..tipa posle 6 meseci? :)
[ madamov @ 10.04.2007. 17:17 ] @
Mislim da može, ali u svakom slučaju moraš da iskopiraš sve na drugu particiju.
[ MMX @ 10.04.2007. 18:59 ] @
Citat:
madamov: Kod mene na laptopu i na kućnoj Lampi nije bio Combo, već iz Software Updatea, a mašine su bile na 10.4.8. Ova treća mašina je instalirana od nule tako da jeste Combo. Jedino zajedničko je što su sve PPC G4 mašine.


Baš ću da probam šta se dešava kod mene na starom iBook-u G3 nakon update-a na 10.4.9, pa ću ti javiti.

Citat:
madamov: A ja pomerim Users folder na drugu particiju, ima hint na Bombićevom sajtu kako se to radi.


Može li link za nas ostale?
[ madamov @ 11.04.2007. 09:04 ] @
Može:

http://www.bombich.com/mactips/homedir.html
http://macosx.com/forums/mac-o...r-another-drive-partition.html
[ MMX @ 12.04.2007. 23:09 ] @
Uspešno sam prebacio home folder na drugu particiju. Puno hvala za linkove.
[ madamov @ 13.04.2007. 10:49 ] @
Nema na čemu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.04.2007. 23:01 ] @
Da imate 250GB hard, kako biste uradili raspodelu, u pogledu odnosa veličina particija USER-SYSTEM?

Da li da to odradim kako Bombich zapoveda ili preko programa HomeOnKey, koji je MrNo preporučio pre dve godine? :)
[ madamov @ 16.04.2007. 10:35 ] @
Ja sam novi disk na laptopu podelio na 40 GB + ostatak, s tim što sam 4D folder (folder sa svim verzijama 4D-a u poslednjih desetak godina i pratećih alata) snimio na radnu particiju, a ne na sistemsku. Ostalo od aplikacija sam sve instalirao na sistemsku i imam još 12 GB slobodno na njoj. E sad, ako ćeš sistemsku da koristiš samo za sistem i Appleove apikacije, a sve ostalo da instaliraš na neke druge particije, mislim da možeš da prođeš i sa 20 GB za sistemsku.

Šta će ti program za to, pa to su ipak samo dve linije u Terminalu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.04.2007. 18:19 ] @
Pa ne znam..ako pukne sistemksa, sa programima na nekoj drugoj particiji bih morao samo reinstalirati sistem, jel tako? Sve prefs i svi .app fajlovi bi radili normalno po reinstalaciji sistema, jel tako?

U tom pravcu kad razmišljam mi je bolje da samo sistem bude na sistemskoj.
[ MacOS @ 25.04.2007. 00:30 ] @
Citat:
Nego, ja sam primetio da mi se mašina sama restartovala još jednom po apliciranom 10.4.9 updejtu, i Lampa i laptop, a i još jedna G4-ka. Jel primetio neko?


I kod mene isto sa Combo updateom. A i potrajalo je, poprilicno. :)
[ madamov @ 25.04.2007. 08:48 ] @
Da znaš da je pvi restart, odmah po završenom updejtu trajao prilično dugo, kao da se nešto upisuje u neki firmware, ko će ga znati, uostalom zašto odmah automatski drugi restart.
[ cikaKosta @ 19.11.2007. 20:17 ] @
Ne milim se vracati ovu temu iz mrtvih, ali je hitno bas....
nakon apdejta 10.4.11 koji je skinut sa apple sajta,instaler je prijavio neku gresku, i reko da probam ponovo, probao, nece...ni jedna aplikacija nije htela da se pokrene....
Restart masine, i nista, sivi ekran, jabuka i tockic koji se vrti, i nista, tako vec sat vremena. Citao sam po forumima da se jos nekom desilo ovako nesto, ali nigde ne pise sta da radim konkretno...pominju usb stik i trista nekih cuda.
Ne radi safe mod, samo pali ventilator posle par minuta...
Kad butujem sa cmd+s prijavljuje neke greske sa usb drajverima.

Sta konkretno mogu u ovom trenutku da uradim i da li postoji mogucnost spasavanja sistema????

U konzoli pise:
USB caused wake event
BSD root: dosk0s2, major 14, minor 2
Load of /sbin/launchd, errno 88, trying /sbin/mach_init
Load of /sbin/launchd failed, errno 88
Extension "com.apple.driver.AppleUSBTCKeyboard" has not kernel dependency
Extension "com.apple.driver.AppleUSBTCKeyEvent Driver" has not kernel dependency
CSRHIDTransitionDriver::probe-2
CSRHIDTransitionDriver:: probe booting a single user .. do not matc
[ PPZ @ 19.11.2007. 21:13 ] @
Podigni ga sa DVD-a i uradi repair permissions i repair disk za pocetak....
[ cikaKosta @ 19.11.2007. 21:19 ] @
Najlakshe bi mi bilo kad bih imao diskove kod sebe... :(
Tek mi sutra stizu i to posle podne...ma katastrofa...nece valjda morati reinstal sistema :(

Ovo sad pishem sa ubuntu live cd-a i mogu da pogledam particije, shto je dobro, e sad mene zanima, u sluchaju da moram instalaciju od pochetka, hocu li moci da kopiram user folder sa programima i zadrzim sva podesavanja, kao i programe??
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.11.2007. 21:26 ] @
Ne bi trebalo da imaš problema čak i sa sirovim kopiranjem.
[ cikaKosta @ 19.11.2007. 21:36 ] @
Josh uvek prosto ne mogu da verujem....bash mi se ne reinstalira sistem, imam 300posla nekih... ajd ako neko sluchajno ima neko reshenje bez instalacionih diskova, neka javne...ja u svakom sluchaju tek sutra dobijam diskove, pa cu tek tad da probam...
[ PPZ @ 20.11.2007. 10:26 ] @
Nista neces uraditi bez instalacionih... ali ne bi trebalo da imas problema sa reinstalacijom, ako zatreba....

Ja sam jednom instalirao 10.4.6 preko 10.4.10 i sve je ostalo kako je bilo.Samo nemoj da izaberes ERASE....
[ cikaKosta @ 20.11.2007. 10:29 ] @
I josh neshto, da li kod Intel Mac-a mogu da instaliram sistem na USB externi HDD, a da se pri tom vidi interni hdd??
[ henrik @ 20.11.2007. 10:31 ] @
Citat:
PPZ Ja sam jednom instalirao 10.4.6 preko 10.4.10 i sve je ostalo kako je bilo.Samo nemoj da izaberes ERASE....


Na koju foru? Obično javi da je ono čime pokušavaš da pregaziš starije od postojeće instalacije i nudi samo erase.
[ MMX @ 20.11.2007. 10:45 ] @
Citat:
cikaKosta: I josh neshto, da li kod Intel Mac-a mogu da instaliram sistem na USB externi HDD, a da se pri tom vidi interni hdd??


Može.
[ cikaKosta @ 20.11.2007. 10:47 ] @
Ma instalacioni su sad u stanu ali sam ja na poslu sad tako da chim stignem kuci, javljam shta se deshava.
U svakom sluchaju, nije neka velika frka, jer se particije, kao is sadrzaj sa njih vide, tako da cu lako moci da kopiram users i apps folder na drugu particiju, pa i ako bash treba instal od pochetka, shta da se radi... Ali mi je reinstalacija poslednja opcija...
E sad, po forumima gledao neshto, ali nigde konkretno nije pisalo da li su ti likovi uspeli nesto, pa me zanima da li je moguce instalirati novi sistem na usb externi disk (sad videh da instalacija moze), pa da pokrenem 10.4.11 kombo update i da update-ujem sistem na internom disku??? Mislim da bi tako bilo logichno da proradi...

Inache, nocas sam radio sve vreme na mom macbook-u sa Ubuntu Linux-om i live userom, i mogu vam reci da sam se stvarno iznenadio kako radi. Jeste malo off topic, ali nisam mogo da se uzdrzim... Sve komponente, osim kamere je prepoznao i radilo sve iz prve...chak je i grafika bez problema radila sa native rezolucijom, i svim opengl i xgl efektima .
[ MMX @ 20.11.2007. 10:57 ] @
Ako pokreneš combo update sa sistema koji je instaliran na eksternom disku, onda će update biti instaliran na njemu. Koliko je meni poznato, nije moguće updateovati sistem koji se nalazi na drugoj particiji.
[ cikaKosta @ 20.11.2007. 11:02 ] @
Ok, imam na kompu i kombo, i klasican update, jel isto vazi i za apdejt koji nije kombo, obzirom da je sistem bio 10.4.10, pa je u pokusaju da se instalira 10.4.11 pao.
[ vesasmile @ 20.11.2007. 11:16 ] @
Moja savet ti je da zadrzis ubuntu. Ja ga koristim vec vise meseci i mogu ti reci prezadovoljan sam. Pa na kraju krajeva ni windows nije frka posto sad mozes da ga instaliras na intel mac-u. Nemoj da se ljutis Srecno
[ PPZ @ 20.11.2007. 14:37 ] @
A sta ce mu to kad ima Mac OS? Da ne ulazimo u detalje, Ubuntu je lep da se zezas, ali ako ces ozbiljno da radis, ne prilazi ni blizu kvaliteta Mac OS-a...


Ja nikada nisam uspeo da se resim tog osecanja da je Linux neozbiljan OS, a to je zbog zagovornika Linuxa, koji redovno re-instaliraju i formatiraju svakih 3-4 meseca, kako izadje neki novi distro...

Cak ni Windows-ovci to ne rade tako cesto...

Ja koristim Linux paralelno sa Mac OS-om i Windows-ima ali ipak ga ne smatram ozbiljnim OS-om za desktop primene...



[ cikaKosta @ 20.11.2007. 16:26 ] @
Ovako stvari stoje...
Uradio sam archive and instal, jer ovo chudo nece na particiju manju od 15 GB da se instalira, tako da je opcija sa externim hardom otpala...
sachuvao je sve podatke o user-u, sve aplikacije, samo shto su apple aplikacije dobile duplikate...
Vlada mala konfuzija, ali je sve ok...stavio sam 10.4.10 i ne nameravam da stavljam 11 :)
Hvala svima na vremenu...
[ cikaKosta @ 20.11.2007. 18:44 ] @
I josh neshto...ne bih da vas smaram vishe ovim, pa cu samo kratko...
poshto sam izabrao opciju archive and install, na sistemskoj particiji sam dobio folder sa imenom Previous Systems, koji ima nekih 5GB... e sad, smem li da brishem to ili ne??
[ madamov @ 20.11.2007. 19:06 ] @
Izvuci šta misliš da ti treba, pa briši.
[ PPZ @ 20.11.2007. 19:08 ] @
Nikome nece nedostajati

Samo pregledaj da budes siguran da li si prekopirao BAS sve sto ti je trebalo...i onda brisi slobodno...
[ cikaKosta @ 08.01.2008. 15:22 ] @
Evo da javim da sam uspeshno preshao na 10.4.11...sa svim update-ovima....
Do dushe...dah mi je zastao posle 5. minuta....jer je opet vrteo kruzic neshto duze od 5min, ali se ovaj put probudio :)
u svakom sluchaju...jednu stvar nisam update-ovao...QT, pa me zanima da li ce i 7.3.1 biti pro ako je 7.2 koji mi je trenutno na mashini pro??
[ kondor-n @ 08.01.2008. 22:05 ] @
Kod mene je ostao pro, jedino sto 7.3.1 nema export u MPEG-2
[ cikaKosta @ 08.01.2008. 22:45 ] @
To mi nije ni bitno toliko....i onako mpeg2 radim sa drugim programima...Chim reshim da resetujem komp...stavicu i njega
Hvala...



edit:
Zavrshio sve...ostao je pro i posle apdejta .

[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 09.01.2008. u 15:01 GMT+1]