[ ctpaba @ 11.09.2001. 14:04 ] @
treba mi mp3 player za konzolu !!
[ Vojislav Milunovic @ 11.09.2001. 14:07 ] @
amp-0.7.6.tar.gz potrazi na freshmeat.net
[ random @ 11.09.2001. 14:43 ] @
Mislim da amp-a nema na freshmeatu, štaviše, mislim da je projekat mrtav... Preporučujem mpg123 kao player, ima znatno više opcija pri puštanju fajlova nego amp, a ima ga na http://www.mpg123.de/.

Evo direktnih linkova za source kod oba dekodera:

http://www.mpg123.de/mpg123/mpg123-0.59r.tar.gz
http://www-users.cs.umn.edu/~wburdick/ftp/amp-0.7.6.tar.gz
[ ctpaba @ 12.09.2001. 10:03 ] @
hvala
[ ph0boS @ 26.09.2001. 23:13 ] @

skinuo sam mpg123 ali mi preijavljuje gresku u vezi DMA i IRQ/DRQ (ne znam sta je DRQ :) ) ... kartica je Sound Blaster i instalirana je (Slack 7.0) po uputstvu sa linux.org.yu (cini mi se) i cuje se zvuk (CD player),ali ne znam gde da podesim u tom programu irq (5) dma (1) ???
[ ph0boS @ 30.09.2001. 17:02 ] @
Sound: DMA (output) timed out - IRQ/DRQ config error?
ovo mi napise kad pustim pesmu...
moze mi neko pomoci?
[ m r v a @ 30.09.2001. 21:34 ] @
Citat:
ph0boS je napisao:
instalirana je (Slack 7.0) po uputstvu sa linux.org.yu


Po njihovom uputstvu ??
A da nisi kojim slucajem zaboravio da zameniš _njihove_ io i irq parametre sa svojim odgovarajućim ??

Citat:
cuje se zvuk (CD player),

LOL, to se čuje i kad je sistem u stanju reboot-a, ili kad je zaglavljen (vindos) --- U prevodu: to ništa ne znači
[ ph0boS @ 30.09.2001. 23:40 ] @
ovo ispise ispise na pocetku:

Board 1 has Identity 27 ff ff ff ff 68 18 73 16: ESS1868 Serial No -1
[checksum 27]
ESS1868/-1[1]{ESS ES1868 Plug and Play AudioDrive}: Ports 0x220 0x388 0x330;
IRQ5 DMA1 --- Enabled OK



u rc.modules ovo sam prepravio vako:

# Sound Blaster pro/16 support:
support: /sbin/modprobe sb io=0x220 irq=5 dma=3 dma16=5 mpu_io=300


evo iz dm-a podaci:

DMA 01
DMA 03
IRQ 05
I/O 0200 - 022F
I/O 0388 - 038B
I/O 0330 - 0331

trebalo bi znaci da je sve uredu...
nego pazi,audio cd nije radio pre podesavanja zvucne,posle je proradio i tako sam skontao da je kartica instalirana... :)
[ ph0boS @ 01.10.2001. 18:49 ] @

mmm da ocigledno nije tako,znaci prepravio sam na DMA 1 i DMA 3,sad sam se setio da nije odma htelo da proradi,ali uveren sam da je dobro instalirana...

jos jedno (usput) pitanje: naime,omogucio sam DMA transfer za HDD a ne vidim da je zauzeo nijedan DMA kanal ? ima 4 free !
[ m r v a @ 01.10.2001. 21:57 ] @
mislis ukljucio si DMA _MODE_ ????
da li stvarno mislis da se to obavlja preko DMA kanala ???

[ ph0boS @ 02.10.2001. 16:18 ] @

da,u winu sam omogucio
ajd obajsni mi onda sta to znaci?
[ m r v a @ 02.10.2001. 22:21 ] @
**** slep ćoravog !!!
:P
šalim se ...

Ovaj ... pa nisam ti ja baš stručan u toj terminologiji .... samo znam da DMA transfer nije isto što i DMA kanal ...
[ ph0boS @ 03.10.2001. 20:51 ] @

ja sam malo proucavao,mada ni meni nije bas sve jasno...ovako...
kod 8-bitne ISA sabirnice DMA kanal se dodeljivao i kontroleru disk uredjaja (4 kanala ukupno),kod EISA specifikacije napravljen je poseban DMA kontroler,pa tako postoje dva nacina za neposredni pristup memoriji: DMA i BMIDE ( busmaster) rezim (multiword DMA modes - vrsi 16-bitni prenos)- kasnije zamenjen sa UDMA rezimom.E sad kaze "obican DMA oslanja se na stariji DMA kontroler na maticnoj ploci" (to je valjda ovih 8 kanala) . "U slucaju busmaster DMA te zadatke obavlja logika na interfejs kartici" ... ovo mi bas i nije jasno,sta se podrazumeva pod "interfejs kartice" ... ? kako to radi ?
[ random @ 04.10.2001. 02:24 ] @
Pa kontroler. Da li si ikada uopšte imao EISA magistralu u računaru? Tako sam i mislio. Malo ljudi ih je imalo jer je jako kratko trajala dok je PCI standard nije prešišao (ni ja je nisam imao :o)). Danas su svi diskovi na PCI sabirnicama. Nekada su se kontroleri za diskove nalazili na interfejs karticama (samu karticu smo kolokvijalno zvali "kontroler", izraz koji se i danas jednako pogrešno upotrebljava za SCSI host adaptere). Danas se kontroleri za diskove nalaze na samim diskovima, zbog toga ih i zovemo IDE (Integrated Drive Electronics).

Čini mi se da je problem što si ti "proučavao" stare MFM i RLL diskove na ISA i EISA magistralama, a gledao u moderno kućište sa integrisanim PCI disk interfejsima.

Što se tiče pitanja "šta je DMA kanal", evo ukratko. Zamislite da treba da prekopirate veliku količinu podataka iz memorije u I/O prostor nekog uređaja. Recimo da treba zvuk koji se nalazi u memoriji na lokacijama od adrese 0x00004000 do adrese 0x00009000, da prebacite na zvučnu karticu, recimo na adresi 0x220, da bi ona puštala zvuk. Naravno, ovo prebacivanje mora da bude u realnom vremenu, da zvuk ne bi bio iseckan. E sad to može da se izvede softverski, naravno (evo u nekom uprošćenom asembleru):

Code:

LOAD 0x00004000    ;učitava jednu reč u neki registar procesora
OUT 0x220     ;upisuje tu reč u data registar kontrolera zvučne kartice
LOAD 0x00004001    ;i onda jovo nanovo
OUT 0x220
LOAD 0x00004002
OUT 0x220
...
LOAD 0x00009000     ;sve do kraja
OUT 0x220


i znači procesoru treba dve instrukcije za svaka 4 bajta, a pritom procesor ne može da radi ništa drugo za sve to vreme. Zamisli da puštaš wav fajl od dva megabajta, koliko bi procesor morao da se optereti samo radeći na magistrali, pretovarujući podatke iz memorije na kontroler zvučne kartice. Zbog toga su ljudi izmislili spravicu koja se zove DMA kontroler. DMA kontroler je naprava koja ima direktnu komunikaciju sa procesorom, i pristup magistrali, i "ume" da radi prebacivanje blokova podataka iz memorije u I/O prostor, iz memorije u memoriju, ili iz I/O prostora u memoriju (kad kažem I/O prostor, mislim na periferijske uređaje, naravno). Procesor njemu samo kaže: "Ajd sad ti Dejane, sinovče moj, pretovari mi onaj tamo zvuk od adrese X do adrese Y na onu tamo karticu na adresi Z", evo ti magistrala, ti si mi odgovoran za nju dok ja idem da računjam neke brojove, javi mi se kad završiš. I onda procesor fino preda magistralu DMA kontroleru (DMA kontroler postaje master na magistrali), ode da računa svašta, jer ti renderuješ neku sliku u 3D Studiju dok puštaš muziku, i nije 99% opterećen puštanjem glupavog zvuka. DMA kontroler mu se, kad pretovari (tj. pusti zvuk), javi i kaže "završiooo!", procesor kaže "hvala lepo", uzme mu magistralu (sad je procesor opet master) i nastavlja dalje.

E sad u PC-ju DMA kontroler ima 8 kanala, i obično je potrebno da se svaki ekskluzivno dodeli nekoj periferiji. Stari ISA (i EISA i VLB) sistemi su koristili ovaj običan DMA za prenos podataka i za hard diskove (jer je to dovoljno brzo za 20 MB hard na XT-u). Ali za današnje PCI sisteme, to se više ne koristi. Koristi se ili programirani I/O (iliti PIO, to vam je ono bez DMA kontrolera, kad procesor čita svaki podatak "ručno", kao u gornjem primeru) ili takozvani "bus-mastering" (eto i toga da se dotaknem). Bus mastering je kad kontroler na samom uređaju (recimo UDMA kontroler na nekom novom disku), znači ni procesor ni integrisani DMA kontroler, nego sam uređaj, preuzima magistralu i sam vrši prenos. Čak i mnoge nove PCI periferije (SCSI kartice, neke grafičke karte itd.) koriste PCI bus mastering umesto standardnog DMA. Standardni DMA se najviše koristi na ISA zvučnim i mrežnim karticama.

Eto. Ako nešto nije jasno pitajte da pojasnimo.stra, a odnosilo bi se na osobu
[ anon315 @ 06.10.2001. 02:43 ] @
KLAP KLAP KLAP !!! :)
[ ph0boS @ 07.10.2001. 23:14 ] @
random : Hvala na odgovoru!

jedino me jos zanima sta ja dobijam tim ukljucenjem DMA tranfera kod HDD-a? (npr. UDMA 33)?
[ random @ 08.10.2001. 03:49 ] @
Pa dobijaš dve stvari

1) Rasterećeniji procesor pri operacijama sa diskom, naročito pri čitanju i pisanju velikih kontigentnih blokova podataka.

2) Brži protok podataka (jer UDMA kontroler usko sarađuje sa elektronikom diska i maksimalno iskorišćava mogućnosti hardverskog keširanja koje imaju svi noviji diskovi).

P.S. Ovo već polako postaje tema za ovaj novi hardverski forum...