[ LAZAspec @ 12.04.2007. 01:39 ] @
Ko sta misli o ATI radeon 9600 PRO 256 Mb
[ sdurut @ 12.04.2007. 07:49 ] @
Ji lično imama jako loša iskustva sa Ati-jem. Toplo bi ti preporučio da uzmeš neku NVIDIA pogotovo ako hoćeš Linux da teraš.
[ Backy @ 12.04.2007. 10:10 ] @
od atija imam iskustva samo sa x1600pro koju sad imam... na susetu je x proradio kako treba tek posle instalacije drajvera, a na fedori radi al drajveri neće da se pokrenu pa nema 3d...
[ brcha @ 12.04.2007. 15:38 ] @
Citat:
LAZAspec: Ko sta misli o ATI radeon 9600 PRO 256 Mb


Uredno zaobiđi ATI u širokom krugu. Imam ja ATI Radeon 9600 karticu i drajveri su teško g****. Ne radi Xcomposite (dodatak za X-e da se omoguće providni prozori), samim tim ne radi AIGLX, ako uključim Xgl ne radi pola OpenGL aplikacija (uključujući i neku moju), ne radi xine (tj. nije da on ne radi nego krešuje X-e) i tako dalje, da ne nabrajam. Da, ako uključim backing-store, onda mi ostaju tragovi od prozora kad ih pomeram. Totalni krš.

Ako pustiš standardne X-e (znači bez raznih dodataka), onda sve radi ok. Ali ovo nije 19. vek i ja hoću fancy 3D desktop (kad već imam karticu koja bi to teorijski mogla da istera da su slučajno napravili drajvere kako valja, a imam i korektan procesor i dovoljno RAM-a). Ako taj fancy desktop krešuje kad startujem „neoprezno odabrane aplikacije“, onda jebiga.

Ranije sam imao nVidia grafičku i nikada me nije izdala. Drži se nVidije i daleko ćeš dogurati. I ja ću da se vratim na nVidiu prvom pogodnom prilikom (sad bih radije upgrade-ovao disk, ram i procesor, još malo, a u sledećoj turi možda uzmem i grafičku).

Pozdrav
Brcha

PS: Izvinjavam se za izraze, to je samo da bih testirao engine za cenzuru na ovome sajtu ;)
[ Srđan Pavlović @ 07.05.2007. 10:24 ] @
Ta 9600pro sa 256 rama je dobra karta za pare koje trazi ako ces da budes na windowsima,
a za linux n-vidia definitivno. I ja sam se iznervirao zbog ATI drajvera za linux,
stvarno bre nish' ne valja. Sto kaze covek, ocu transparent prozore. Ja ukljucio, a ono ne radi.
I kako onda da ubedim druga da predje na linux, kad mu se ni prozori ne provide :)
[ Tyler Durden @ 07.05.2007. 11:20 ] @
Sve ti je već rečeno. Bježi od ATI-ja ako hoćeš Linux.
[ anon139614 @ 17.06.2007. 21:26 ] @
Na veliku zalost svi ste u pravu za drivere, ali ja vec godinu dana teram ati 9550 na Slacku, i sa tako losim driverima
mogu reci zadovoljan sam posle mesec dana zezanja oko podesavanja.(Ali i dalje nije bolja od stare nvidie).
Nisam mnogo eksperimentisao ali terao sam Quake III sto naravno nije zahtevno na svim podesavanjima na max i 1280x1024
fps ne pada ispod 99.
Tako da nije toliko lose.
Ali u svakom slucaju bolja ti je nvidia. (za sad) jer nisam probao nove ATI/AMD drivere.
[ brcha @ 17.06.2007. 23:49 ] @
Ja sam upravo na ATI-ju Radeon 9600 sa slobodnim drajverima i teram compcomm (novi compiz) pod AIGLX-om. Procesor mi se ne pomera sa maks 10%, frejmrejt je oko 120-130 fps regularno, a najviše padne (iako se ne primećuje u radu) dok rotiram 3D cube, i to na 40-ak fps (tako piše na compiz benchmark-u koji može da se uključi sa super+f12, ako je uključen priključak). Memorija, naravno, slobodna (tj. ništa zauzetija nego obično). U X.org-u imam uključen XAA režim (iako je na nekim mestima preporučen EXA, meni EXA ne zauzima 150% procesora i oko 200% memorije sa blackbox-om i xterm-om, tako da :) ). Svi ATI juzeri koji žele da probaju ovaj novi compiz sa GUI konfiguracionim alatom, neka pohrle na sledeću stranicu:

http://www.opencompositing.org/

Evo i par skrinšotova koje sam napravio dok pisah ovo što čitate...


Slika 1: regularni svakodnevni rad - odgovaranje na poruku na es.org :)


Slika 2: ničim izazvano i sasvim neopravdano rotiranje 3d kocke


Slika 3: apple-like exposé sa prikazanim konqueror-om, d3lphin-om (pošto je miš iznad njega, on je selektovan ovom narandžastom, što sam ja podesio kao boju inače bi bilo verovatno sivkasto ili štogod slično) i GUI alatom za konfiguraciju compcomm-a

Efekti su sjajni, ali me mrzi da snimam filmove da ih prikazujem, tako da skinite si lepo compcomm u skladu sa uputstvima na gore pomenutom sajtu (ili emerge compcomm, ako imate gentoo gnu/linux sa ubačenim xeffects overlay-om).

U zdravlje

Filip

PS: Tek sam sad video da mi je glupi ksnapshot rename-ovao sve slike da budu 20070618, 19 i 20. Ali avaj, ja nisam slikao ove slike sutra i preksutra, no sam ih sve slikao danas. Jeb’ga, mrzi me da ih ponovo šaljem na imagešek.
[ Tyler Durden @ 18.06.2007. 08:21 ] @
Ma niko ne kaže da ATI drajveri i kartice ne rade uopšte već da je bilo mnoooogo više problema sa njima nego sa nvidia karticama.
[ brcha @ 18.06.2007. 12:09 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ma niko ne kaže da ATI drajveri i kartice ne rade uopšte već da je bilo mnoooogo više problema sa njima nego sa nvidia karticama.


Ja sa free drajverima nikad nisam imao problema. Samo do skoro nije hteo beryl/compiz da mi radi na njima. Igrice jos odavno rade sasvim fino na slobodnim drajverima.

A, Tajlere, ako pogledas dva-tri posta na gore, videces da sam napljuvao ATI na pasja kola. Ali to se odnosi na upotrebljivost ATI-ja u situaciji kada slobodni drajveri ne rade posao, a zatvoreni drajveri jos manje. Sad kad su slobodni drajveri dostigli dovoljan nivo razvoja, stvari ce krenuti na bolje.
[ Tyler Durden @ 18.06.2007. 13:02 ] @
mmm, ja sam i mislio samo na proprietary drajvere. Ovi (free) su i meni bili sasvim oke.
OS drajvere koji piče 3D nisam ni probao.
[ Srđan Pavlović @ 21.06.2007. 13:00 ] @
Ja uzeh n-vidiju 6200 (256), instalirao sam najnovije n-vidija drajvere
(odlicna instalacija, bez problema), e sad...
instairao sam GNOME i compiz, ali mi ne radi onaj deo
za 3d-desktop i tako to, kaze da nema xgl....
Drug mi rece da treba da ucitam neki GLX drajver da bi to radilo,
pa ako je to - to, moze samo objasnjenje kako da ga ucitam kod
bootovanja, odnosno kod podizanja x-a.
Ocu i ja 3d desktop :( , a sa 2,67GHz i 512 rama trebalo bi da fino radi....

Inace suse je openSUSE 10.2 sa 2.6.18-34 kernelom.
[ Tyler Durden @ 21.06.2007. 14:03 ] @
Najbolje ti je da pratiš neki howto. Ja imam istu karticu (128mb) i beryl radi bez problema sa najnovijim drajverima.

http://en.opensuse.org/Beryl
http://en.opensuse.org/Using_Xgl_on_SUSE_Linux
[ brcha @ 21.06.2007. 17:27 ] @
Koliko ja znam nVidia ne zahteva Xgl, nego compiz/beryl mogu da rade i na čistoj nvidiji. Pogledaj http://gentoo-wiki.com/HOWTO_nVidia_GL_Desktop_Effects za više detalja (ovo je Gentoo specific, ali valjda može nešto da se prenese i na SuSE, ako ništa drugo, a ono konfiguracija X-a).

Usput, ko je pisao ovaj softver za detekciju distribucije GNU/Linux-a i ostalih OS-ova. Mislim, ljudima koji imaju SuSE i Ubuntu piše da koriste SuSE i Ubuntu, Tajleru piše da koristi Linux, a meni da koristim „Unix compatible“ (iako ne koristim AIX ili štogod slično nego Gentoo GNU/Linux).
[ Tyler Durden @ 21.06.2007. 19:01 ] @
OS detekcija se vrši po User-agent stringu a pošto Ubuntu, SuSE, Debian u Firefox dodaju jedan string po kome je moguće zaključiti da se radi o tim konkretnim distribucijama onda je za njih odrađena ova identifikacija. Ako bi surfovali sa Operom u nekoj od ovih distribucija i njima bi stajalo samo Linux.

Ja trenutno pišem iz Gentoo-a sa FF ali on ne ubacuje ovakve stringove i zato stoji samo Linux. Tebi stoji Unix compatible zato jer surfuješ koliko vidim sa Lynxom.
[ brcha @ 21.06.2007. 22:57 ] @
Citat:
Tyler Durden: OS detekcija se vrši po User-agent stringu a pošto Ubuntu, SuSE, Debian u Firefox dodaju jedan string po kome je moguće zaključiti da se radi o tim konkretnim distribucijama onda je za njih odrađena ova identifikacija. Ako bi surfovali sa Operom u nekoj od ovih distribucija i njima bi stajalo samo Linux.

Ja trenutno pišem iz Gentoo-a sa FF ali on ne ubacuje ovakve stringove i zato stoji samo Linux. Tebi stoji Unix compatible zato jer surfuješ koliko vidim sa Lynxom.


He he, mozda ce ovako biti bolje :) Iz nekog razloga mi je bio ukljucen fake user-agent za elitesecurity.org da bude lynx. Ko zna kad sam ja to i zasto ukljucio (verovatno testirao detekciju OS-a, ko zna), u svakom slucaju, sad kad si ti to spomenuo, pogledao sam i iskljucio to. Jbg. Inace, ja picim po konqueror-u sve vreme.
[ Astrotrain @ 29.05.2009. 13:49 ] @
Jeste extra stara tema ali reko' da ne otvaram bezveze novu kad već ima otvorena. Elem, pošto je sada 2009. a ja imam Gigabyte Ati Radeon 9600pro 256mb, i u stravičnom sam iskušenju da se upustim u Linux (posle 526252-og krahiranja Windowsa , i čitanja hvalospeva na račun stabilnosti i bezbednosti Linuxa), moje pitanje je:
Mogu li ja na Linuxu da 'teram' ovu grafičku 'kako treba' ili ne, a to u prevodu znači u 1680x1050 na DVI izlazu?
[ momsab @ 29.05.2009. 19:55 ] @
sto ne bi mogo?
sta vise, mislim da je taj Radeon podrzan u samom kernelu
[ Astrotrain @ 29.05.2009. 20:59 ] @
@ momsab
Zahvaljujem na brzom i jasnom odgovoru!
Pitao sam ovo zato što sam u toku pretrage po Guglu, naišao na mnogo mesta na žalbe po pitanju nedostatka kvalitetnih (ili uopšte bilo kakvih) drajvera za ATI-jeve grafičke kartice (konkretno i ovu moju), kao i na inače slabiji izbor Linux drajvera za hardver. Primetio sam međutim da su i i sajtovi datirani na pre par godina, pa sam pretpostavio da je logično očekivati da se i tu nešto promenilo nabolje. Ovo svakako ohrabruje, jer mi je dosta Windows-a, ali svakako ne bih voleo ni da se "zaletim" u instalaciju Linux-a bez neophodnih priprema i upoznavanja onog što me čeka.
[ combuster @ 30.05.2009. 08:43 ] @
Ja sam furao 9600 na linuxu od 2004-te do 2007-me bez ikakvih problema... Sada ne znam kakva je situacija ali mislim da neces imati frke...
[ Body Bag @ 30.05.2009. 13:13 ] @
Imaj u vidu da su slobodni drajveri za ATI,dakle oni koji dolaze uz X dosta napredovali zadnje dve godine pogotovu otkako je ATI dao specifikacije za pojedine cipove svojih kartica
Sada imaju i podrsku za tv-out(doduse za sada samo u NTSC modu)a i performanse su prilicno poboljsane
Posto na drugoj particiji imam CentOS 5.2 koji koristi vec matori Xorg 7.2 i stariji slobodni drajver i pored njega sveze updateovani Arch Linux sa najnovijim open source ati drajverom,mesa paketima i novim Xorg serverom mogu ti reci da je razlika drasticna
Doduse imaj u vidu da i taj drajver ima svojih nedostataka-vec pomenuh za tv izlaz,napredni power managment je takodje los(bitno ako koristis laptop ;)),a performanse u igrama koje npr teras preko Wine su daleko losije nego kada ih teras preko zvanicnih Catalyst/fglrx ATI drajvera i dosta su spore-istina,manje zahtevne igre tipa Starcraft i World Of Goo rade fino,a valja napomenuti i da compiz-fusin zezalice rade odlicno :)
Inace,ja takodje imam Radeon 9600 pro ;)
[ Astrotrain @ 30.05.2009. 14:33 ] @
Što se tiče igara, ja ih uopšte ne igram, tako da mi to nije neki veliki problem. U svakom slučaju hvala svima na odgovorima!
[ draganing @ 12.11.2010. 14:03 ] @
Pozdrav ljudi,

Imama na mom starom racunaru(2004) ati radeon 9250, nudi mi covek za 3000 din ati radeon 9600 pro 256 mb
(mislim da je polovna)pa me interesuje da li je to dobra investicija za te pare(malo poboljsanje performansi).
Kartica jeste agp ali bi mozda mogao neku pci karticu, ploca mi je MSI 848P Neo2-V+ICH5 cipset...
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 14:09 ] @
Moj predlog, nemoj uzimati to, pogotovo ne za te novce.

AGP je odavno otisao u penziju, ako vec uzimas graficku,
uzmi neku PCI, a ako se radi o Linux-u, onda najbolje da
bude neka nvidia kartica jer su sa njom najmanje sanse da
imas ikakvih problema uz koriscenje proprietary drajvera to
je najkvalitetnija kombinacija u ovom trenutku.

Rekao si "mozda bih mogao PCI", tako da imas PCI slot na ploci, koliko sam te razumeo.

Ako pak imas samo AGP, probaj naci neku polovnu nvidia karticu za AGP, ili uzmi tog Radeona ali za znatno manju sumu.
[ draganing @ 12.11.2010. 14:19 ] @
pci slot imam tako da cu videti ali ne bi da dajem pare za ovaj stari racunar, pa ako nadjem neku jeftinu pci karticu onda cu uzeti pci karticu.

Hvala.

/edit: bez linkova firmi u ovom delu foruma, hvala.
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 14:22 ] @
Daj u neke oglase da kupujes polovnu PCI karticu, pa nadji neku jeftinu nvidia karticu, nije to toliko tesko naci, moze se jos.

Imas nove za 3000, ali mozes dosta jacu polovnu naci za te pare.
[ combuster @ 12.11.2010. 14:29 ] @
Lol, ako hoces PCI karticu ne znam da li neko prodaje S3 Virge/Trio tako nesto :D

Ti na ploci nemas PCI-E a to su dve razlicite stvari...

http://www.msi.com/index.php?f...;maincat_no=1&prod_no=189#

Ne isplati ti se upgrade sa 9250 na 9600 za 3000 din, za 1000 dindzi mozda... A ako je za Linux ne isplati ti se nikako ni u jednom slucaju, opet teras opensource drajvere a oni nisu sampioni brzine.
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 14:31 ] @
Da, stvarno, ako nemas PCI Express slot... nemoj da ih uzimas da ne bude problema sa guranjem u PCI slot
[ draganing @ 12.11.2010. 14:46 ] @
Ne bavim se hardverom(znaci na PCI slot ne moze) evo slike
Moram da je postavim

[Ovu poruku je menjao draganing dana 12.11.2010. u 16:04 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 14:51 ] @
Ne moras sliku, rekao ti je Ivan, na osnovu navedenog modela ploce, da na njoj nema PCI-E slot.
[ draganing @ 12.11.2010. 15:59 ] @
Sta mislite na MSI nVidia 6600GT 128MB- 30 eura polovna agp
[ combuster @ 12.11.2010. 16:08 ] @
A cekaj, za koju konkretno namenu ?
[ draganing @ 12.11.2010. 16:19 ] @
Inzenjersku namenu tj. za 3d modeliranje, simulaciju opetrecenja itd...
Maya, 3d max,.....
Ja to sve sada radim na ovoj ati 9250, i mozes da zamislis kako se mucim.
Sve dok ne skupim pare i kupim kuciste za 40000 jbg...

/edit by combuster: privatna pitanja na privatne poruke ;-)

[Ovu poruku je menjao combuster dana 13.11.2010. u 00:20 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 12.11.2010. 18:17 ] @
Odakle ti ideja da pitanje postavljaš u forumu "hardver za Linux operativni sistem" sa opisom "Podesavanje hardvera pod linuxom"? Koristiš li Linux uopšte?
[ draganing @ 12.11.2010. 18:25 ] @
samo sam video da se pominje ati 9600 pro graficka, pa videvsi da neko ima iskustvo sa njom ja resih da ovde postavim pitanje.
Inace prvo sam postavio novu temu i kada sam napisao naziv teme videh da postoji tema gde se doticna gospodjica graficka kartica pominje. Ne mo se ljutis
[ burex @ 12.11.2010. 18:26 ] @
Ako si baš zapeo za neku jaču grafičku, imaš 7600GT za AGP slot. Znam sigurno da je proizvodio XFX, mada ima i drugih.
Proveravaj povremeno Limundo za polovnjake...
[ combuster @ 12.11.2010. 23:19 ] @
Citat:

Inzenjersku namenu tj. za 3d modeliranje, simulaciju opetrecenja itd...
Maya, 3d max,.....


Za sve te operacije graficka kartica je najmanji problem. Ja sam imao Radeon 9600 dugo vremena i znam da neces sa njom dobiti nista specijalno u navedenim programima. Stisni zube, skupi pare za konfiguraciju i opleti :)