[ MacMladen @ 12.04.2007. 13:12 ] @
Evo pitanje koje možda niste očekivali od moje malenkosti:

Da li je neko uspešan u upotrebi Fink/xxxPorts sistema za kompajliranje *nix open source-a?

Ako jeste (ili nije) da li neko ima upotrebljivu verziju gnumeric, programa za spreadsheet poput Excela?

Pokušao sam sa Finkom a kasnije i sa MacPorts (naslednik DarwinPorts-a koji se gasi ali još funkcioniše) ali neuspešno.

Sem toga, ima jedan link http://www.flyn.org/apple/index.html na kojem je objašnjeno kako da se napravi gnumeric koji radi kao Mac OS X native aplikacija, bez X11 podsistema. Ni to nisam uspešno rešio.

Neka sugestija?
[ madamov @ 12.04.2007. 13:59 ] @
Instilarao sam Ethereal par puta putem Finka, nisam imao problema. Izvini, ali šta fali spreadsheetu iz NeoOfficea, što se mučiš sa ovim?
[ MacMladen @ 12.04.2007. 14:09 ] @
Ne kažem da nešto fali, ali mi se čini da bi gnumeric trebalo da
bude brži a i da je native pošto mi se čini da NeoOffice leži na
Javi a definitivno je trom.

Sem toga, interesuje me i kakva su iskustva ljudi sa Fink/Ports
sistemima jer se na ovom forumu ne diskutuje toliko u tom pravcu.

Verujem da je Gnumeric ogroman paket (ima neka verzija u DMG za
Intela koja je 1 GB!) ali me interesuje koliko je dobar i brz.

Fink verzija je prilično stara 1.4.1 dok je aktuelna 1.6 stabilna,
1.7.6 development.

I inače kažu da Ports ima aktuelnije verzije a kako Apple nikako da
izbaci iLife 07 sa Spreadsheet Office Killerom ;) interesuju me
alternative.

Tu svakako spadaju i NeoOffice, OpenOffice i drugi derivati
čiji je i Gnumeric predstavnik.

Sledeće pitanje bilo bi da li je neko uspeo da napravi .app bundle sa
instalerom :D
[ madamov @ 12.04.2007. 16:45 ] @
Citat:
Sledeće pitanje bilo bi da li je neko uspeo da napravi .app bundle sa instalerom

Verovatno Milke.
[ MacMladen @ 12.04.2007. 19:43 ] @
Vera mi je bila slaba...

Znači: ČUDO!

Evo kako sam uspeo:

1. Download sa www.macports.org MacPorts, ono što je nekada bilo DarwinPorts (to što je tamo, verzija 1.2.1 ne može da se instalira, bar ja nisam mogao na 10.4.9 /da, upgradeovao sam!/) ili direktno sa ovog linka
http://trac.macosforge.org/pro...-1.4.0/MacPorts-1.4.0-10.4.dmg

2. Pokrenuo instalaciju (normalno.) Pred kraj se malo kao zakoči ali samo treba sačekati, ne nešto preterano, par minuta.

3. Pokrenete terminal (nego kako?) i prvo, za svaki slučaj uradite
Code:
% sudo port -d selfupdate  
Password: 

4. Ako nema neki update, biće zadovoljan i to je to

5. Kreirajte direktorijum i prebacite se u njega (nisam siguran da li je ovo neophodno ali sam to ipak uradio)
Code:
%  cd /opt/local/bin/portslocation/dports/gnumeric
%  sudo port install gnumeric  
Password: 

6. E sad treba imati strpljenja dok on sve preuzme, proveri, iskompajlira, pripremi i aktivira (pretpostavljam da ne treba da napomenem da ste prethodno trebali da instalirate kompletan Developer Tools sa X11 SDK kao i sam X11, naravno najaktuelnije verzije). Kod mene je ceo proces počeo oko 9 ujutru a završio oko 17h. Imam ADSL 256K i na PowerBook 1.33 sa 1GB. Trebaće vam dosta prostora za preuzimanje raznih komponenti i njihovo raspakivanje, kompajliranje i aktiviranje, iako sistem briše nepotrebne stvari. Na kraju mi je direktorijum /opt bio 900 MB. Govorim samo o gnumeric paketu!

7. Nije mi prijavio ni jednu grešku?!

8. Ali gde li je? which gnumeric ga pronalazi u /opt/local/bin/ gde se prebacite

9. i... ništa! [no window error]

10. Naravno, X11! Dakle, prvo pokrenete iz /Applications/Utilities/ X11 i onda u njegovom terminalu se prebacite u /opt/local/bin/ otkucate gnnumeric i... bum! radi!!! :)))

Ipak...

Gnumeric nema Pivot! To mi niko nije rekao a to mi je suštinski potrebno!! Ali otvara Excel i ne pravi neke greške koje u verziji 2004 i dalje ubijaju (interpretiranje i prikazivanje brojeva koji su u tekstualnom polju)

Kako ono madamov reče "A šta će ti to?" - put je bitniji od cilja.

U ovom slučaju to otvara polje open sourcea i Mac i Darwin Portsa za mene a i sve koji ovo iskustvo pročitaju a da nemaju nikakvog developer iskustva.

Ipak i dalje ostaju otvorena pitanja:

1. Kako prepraviti build da koristi gtk-osx-bulid biblioteku koja aplikaciju čini nezavisnom u odnosu na X11 sistem

2. Kako tako buildovana aplikacija može da se prepravi u .app bundle sa instalerom.
[ MacMladen @ 12.04.2007. 20:41 ] @
BTW, kroz ovo istraživanje su se pokazale neke interesante stvari:

1. Sem što DarwinPorts.org polako ali sigurno odumire, mesto ustupa...

2. www.MacPorts.org koji radi u okviru www.MacOSForge.org gde ima dosta interesantnih stvari, pre svega Darwin OS kernel (koga interesuje)

3. Sajtovi su Hosted by Apple!!! a koriste WordPress i Trac

4. I dalje su korisne informacije sa DarwinPorts jer takvih informacija nema na MacPorts - ispravka: ima ih mada su zakopane u trac sistemu na
http://trac.macosforge.org/projects/macports/browser/trunk/dports

5. Moje iskustvo sa Finkom je bilo loše i možda zato što sam koristio Fink GUI commander

6. Na drugim forumima sam našao primedbu da je DarwinPorts aktuelniji mada znaju da koriste i verzije koje još nisu proglašene za stabilne (gnumeric je 1.6 stable, 1.7.6 je unstable)

7. Da li je ovo samo meni interesantno ili je još nekom korisno?

Kada i šta budem uspeo sa ovim, napisaću. Naravno, ako neko to uradi pre mene, još bolje!
[ madamov @ 13.04.2007. 10:54 ] @
Hvala na informacijama, kakva je procena, koliko bi trajalo na nekoj 1 Mbit ili 2 Mbit vezi? Tj., onako subjektivno, da li više vremena oduzima download ili sporost mašine na koju se instalira?
[ MacMladen @ 13.04.2007. 13:02 ] @
Teško je tačno pretpostaviti, ali sigurno veza utiče bar 50% kada
je ovaj projekat u pitanju.

Veliki je broj zavisnih biblioteka i biblioteka koje zavise od njih.
Na kraju, MacPorts je downloadovao 373 paketa koja je
kompajlirao i pripremio za finalni projekat. Možda ne bi bilo toliko
teško da gnumeric nije baziran na Gnome okruženju čije su
komponente skidane po potrebi.

Ali paket je zaista kompleksan i potpun, kada sam ga konačno
pokrenuo, osetio sam se kao da sam sam napisao Excel! Ne kažem
da jesam, samo je bio toliko moćan osećaj!

Ali... pored downloada, u kompajliranju procesor je bio na visokom
stepenu aktivnosti a ja sam, s druge strane, radio sve što inače
radim, mail, surfovanje u 100 prozora itd, čak sam nešto odradio i u
Photoshopu.

NeoOffice ima Pivot funkciju Excela. Ne znam kako rade verzije
Gnumerica za Linux i Windows, znam samo da ovako kompajlirana nema
podršku za Python koji je glavni script jezik.

Rezime: ružan je i delimičan. Ali je ipak proradio. Postujem kada
napravim app bundle.
[ vukk @ 17.04.2007. 16:01 ] @
. . . imao sam neka iskustva sa DarwinPorts, nesto sitno tipa minicom i tako, mada je i za njega prevlacio pet sest svari pre nego sto je skinuo minicom, . . . da, bilo je neuporedivo brze, ovih dana cu da probam opet (radio sam prvi put posle godinu i nesto reinstalaciju sistema, razlog je greska iz koje nisam mogao da se izvadim, a napravio sam je sam) na 2 Mb prema 'spolja' :))) pa cu da javim koliko vremena je oduzelo . . . eto toliko :)