[ boki63 @ 16.04.2007. 21:45 ] @
Imam JVC GR-D239E miniDV kameru. Nedavno sam kupio firewire karticu i kabl, i stvarno sam zadovoljan kvalitetom reprodukcije, ali imam jedno pitanje. Kada prebacim fajl u punoj rezoluciji preko Nero Vision-a, oko 6 minuta videa zauzima oko 20 GB hard diska, a preko Windows Movie Maker-a samo 9 MB, ali je kvalitet znatno losiji. Zanima me da li postoji mogucnost da se pomocu nekog software-a uradi kompresija fajla, jer zaista nemam toliko mesta na hard disku?
Hvala unapred
[ Daniel011 @ 16.04.2007. 23:28 ] @
Moja je preporuka ili TMPGEnc sa kompresijom u MPEG-2 (ako ćeš ga kasnije narezivati na DVD-Video) ili VirtualDub sa odgovarajućim codecima (ako želiš da ga prebaciš u DivX ili neki sličan format).

Ali zvuči mi totalno neverovatno da ti 6 minuta zauzima 20GB. Ako prebacuješ firewire kablom, moralo bi da bude 13GB za sat vremena video materijala.
[ nmiljko @ 17.04.2007. 09:01 ] @
za danijela 011

vidi ako bi nekako mogao postupno da mi pomognes, postupno mi objasnis posto nemam iskustva u ovoj oblasti..
kao i ovaj tip ja imam kamericu pansonik nv gs 27 i prebacio sam sadrzaj na komp. i tacno je to da 1 sat je oko 13 Gb ali kako da ga iskompresujem na dvd disk od 4.7. probao sam sa dvd shink ali ne ide, uopste ne vidi taj fajl... citao sam razne forume i nista pa ako ti nije tesko pomozi....
[ Daniel011 @ 17.04.2007. 09:53 ] @
DVD-Shrink radi samo sa video materijalom koji je već snimljen u DVD-video format, ne može da radi sa AVI-jem. A o tome kako AVI konvertovati u DVD-video bilo je baš puno, puno govora na forumima Video kompresija i Video softver. Ukratko, ako želiš da video snimaš kao DVD, treba da ga prvo konvertuješ u MPEG2, a program koji to radi najkvalitetnije je TMPGEnc, koji sam i predložio u prethodnom postu. Zatim, radi prebacivanja na DVD treba da uradiš DVD-authoring, za šta preporučujem DVD-lab (tu spada izrada menija koja i nije obavezna, kao i sama konverzija iz MPEG2 u DVD-video format - ona ide relativno brzo jer nema rekompresije, samo prosta konverzija).

Da bi ti video stao na jedan DVD od 4.7GB, treba u TMPGEnc-u prilikom kompresije da podesiš odgovarajući bitrate. Na starijim verzijama ovog programa si morao da ga računaš, a novije verzije imaju mogućnost da ti odmah, čim uneseš bitrate, pokažu kolika će biti veličina izlaznog fajla u MB. DVD od 4.7GB ima zapravo oko 4480MB, ali treba da ostaviš i nešto prostora ako hoćeš da uradiš i meni sa slikama, animacijama, pozadinskom muzikom itd. Uostalom, ako slučajno i dobiješ veći fajl nego što može da stane na DVD, tu je DVD-shrink.

Eventualno, u slučaju da na PC-ju ne možeš da otvoriš AVI koji dobiješ sa kamere, biće ti potreban DV codec.
[ ibroinuna @ 17.04.2007. 12:06 ] @
Daniel 011

Koliko treba vremena programu TMPGEnc da kompresuje 2 sata avi u mpeg2.
Ja radim u premijeru 2.0 ali dosta sporo on ima i mogucnos pravljenja menua.
Dali ima ta dva programa kod nas da se nadju i koliko kostaju (TMPGEnc i DVD-lab
Unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao ibroinuna dana 17.04.2007. u 13:18 GMT+1]
[ Daniel011 @ 17.04.2007. 13:05 ] @
Pa treba mu poprilično vremena, za 2 sata video materijala je potrebno otprilike 6-8 sati. Kažem otprilike, jer to naravno zavisi od brzine procesora. To ne treba da čudi, jer veliki posao tu treba da se uradi, kompletna rekompresija (uz eventualno dodavanje filtara i efekata, ako ih ima) i to na full rezoluciji od 720x576.

Što se tiče trenutnih cena za te programe, nisam baš u toku, kod nas prodaja softvera ide mnogo slabije od prodaje hardvera, ne znam zbog čega.;) Ali pregledaj http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=%22prodaja+softvera%22 pa vidi da li ima neka prodavnica u kojoj možeš da se raspitaš.
[ Egi @ 17.04.2007. 22:29 ] @
Pozdrav.
Nemam baš mnogo iskustva, ali probaj sa Ulead Video Studio 8 ili 10-ka.
Prebacivao sam sa pozamljenom Sony HC17-kom na DVD i to je OK.
Išao sam najprostije što se može: 1 traka od 60 min na 1 DVD.
Kamerica je naravno bila povezana sa kompom preko Fire-Wire.
Ako želiš da kreiraš meni, možeš i nemoraš,... kako hoćeš.