[ X Files @ 17.04.2007. 09:29 ] @
Pozdrav,

Potreban mi je predlog/savet za manipulaciju datumima i decimalnim separatorima.

Postoji jedan EXCEL dokument u kome jaku vaznu ulogu igraju Datumi i Decimalni brojevi,
jer su neki proracuni jelte direktno zavisni od ispravnog (formatizovanog) upisa ovih polja.

Dokument po svojoj prirodi 'kruzi' od racunara do racunara, gde postoji sijaset razlicitih
regionalnih podesavanja, sto dovodi do totalnog kolapsa kada svako unosi brojeve i datume
po svom nahodjenju.

Jasno mi je da sami proracuni nisu kvalitetno uradjeni, sa svim potrebnim automatizovanim
procedurama za manipulisanje datumima, ali to je sada druga prica.

Ono sto ja zelim je sledece:

Da definisem Custom format DATUMA i DECIMALNOG SEPARATORA koji vise nema nikakve
veze sa Regionalnim podesavanjima. Pa da taj stil prohvate korisnici za taj tip EXCEL dokumenta
i gotovo.

Kako to uraditi?

Probao sam sledece (za datum):

1. Obelezim kolonu (na kojoj zelim da primenim Custom format)
2. Format > Cells > Number > Custom
3. Type: dd/mm/yyyy
(dakle, zelim da uvek i uvek, na svim racunarima bude u formatu dd/mm/yyyy, bez obzira na
regionalan podesavanja koja su na konkretnom racunaru, a korisnici neka se prilagode dogovoru)

Ovde nastaje problem. Kada sledeci put pogledam format celije/kolone, saceka me iznenadjenje.
Excel je prepoznao da identicno (ili slicno?) podesavanje dd/mm/yyyy vec postoji u okviru mojih
standardnih podesavanja za Regional Options, pa napusta CUSTOM format i nastavlja sa
Date sekcijom i stavkom koja najpribliznije oslikava moju zelju za dd/mm/yyyy.

Ovo dalje znaci, da kad ja promenim regional options, EXCEL prati ta podesavanjam, sto ce reci
da me nije 'uslisio' zelju za Custom datumom.

Jedino sam uspeo da kada datum upisem u formatu dd-mm-yyyy, tako i ostane. Ovo opet dalje
ostavlja pitanje, da li ce neki korisnik koji je sebi slucajno ostavio dd-mm-yyyy u standardnim
reg podesavanjima takodje u jednom trenutku *izgubiti* custom svojstvo.

O cemu se ovde radi i kako prevazici probleme sa datumom, tj. da kad kazem kako zelim, da tako
i ostane u svakom slucaju?

Ovde nisam pominjao decimalni zarez, ali pitanje je isto...

[ Jpeca @ 17.04.2007. 11:38 ] @
U osnovi sve si već isprobao tako da nema šta da se doda. Možeš da napraviš dogovor koje regionalno setovanje da se koristi - ili bar da se dogovorite koje setovanje da koristi u okviru Excela (Excel Options, tu možeš da podesiš kako excel tumači decimalnu tačku).
U principu ako radiš sa datumima nije važno u kom se oni formatu prikazujum - rezultati moraju biti isti. Ukoliko ne, ostaje ti mogućnost da prikažeš datume kao tekst.
[ X Files @ 18.04.2007. 19:56 ] @
Hvala na odgovoru.

Ovo za Excel 2003 > Tools > Options > International > Number handling

... uopšte nisam znao!

(Što i nije čudno jer ga i ne koristim. Treba mi samo da osiguram da jedan
sistem rada, kada se ljudi dogovore o pravilima - radi kako je i podešeno).