[ -zombie- @ 13.07.2003. 16:50 ] @
// siguran sam da ne pripada ovom forumu, ali ima neke veze... ako neko misli drugačije, slobodno...

za otprilike 5 godina, ako se ništa značajno ne promeni (a malo je verovatno da se tako nešto desi), prosečni diskovi će biti 50tak puta veći nego današnji, a brzina pristupa podacima sa tih diskova će biti tek za nekih 50% brža.

ili ako hoćete slikovitije, ako se ništa značajno ne izmisli, za čitanje/pisanje celog diska od 20tak terabajta (prosečan za 5 godina) će trebati godinu dana!

ovo, i još mnogo više detalja o pitanjima skladištenja i prenosa velikih količina podataka, od Jima Graya

http://www.acmqueue.org/module...ent&pa=showpage&pid=43


btw, nemam ja džabe ovo u mom privatnom fortune fajlu:

As I've said before, never underestimate the bandwidth of a hard drive travelling at 60 mph down the highway... -- Adam Curry

;) (inače, po jim-u, taj bandwidth je 7Mbita/sekundi ;)))


elem, moje neko razmišljanje. kako kaže jim, vrlo je verovatno da će se u modu vratiti sekvencijalni pristup podacima, baš zbog brzine. trenutni fajl sistemi su vrlo neefikasni baš zbog random pristupa, koji ne iskorišćava hardver do maximuma.

što znači da će budući fajl sistem morati da se ponaša kao log, znači neće brisati stare verzije fajlova, i preko njih pisati nove, već će samo nadovezivati -- u jednom smeru nizati novi sadržaj.


sve ovo zvuči vrlo slično nekoj klasičnoj bazi podataka. u stvari, zvuči još sličnije nečemu već najavljenom, za šta sam ja još ranije izjavio skepsu, ali izgleda da ću promeniti mišljenje: WinFS, iliti Windows Future Storage, novi fajl sistem koji m$ planira da ugradi u longhorn (baziran na serveru baza podataka)...

šta će sve od toga ispasti.. ne znam. možemo samo da se zavalimo i gledamo. sledećih 5 godina će proći vrlo brzo. (ko se seća izglaska devedeset osmice ;)



ps. a obećana veza sa ovim forumom je i tema od pre par meseci kada je towk predlagao da se pretraga po disku najbrže izvrši raw pritupom disku, i čitanju velikih količina podataka u memoriju... kako stvari stoje, to se vrlo lako može i desiti (towk, pravac zavod za zaštitu patenata ;)))
[ srki @ 13.07.2003. 17:47 ] @
Citat:
zombie:
a brzina pristupa podacima sa tih diskova će biti tek za nekih 50% brža.

ili ako hoćete slikovitije, ako se ništa značajno ne izmisli, za čitanje/pisanje celog diska od 20tak terabajta (prosečan za 5 godina) će trebati godinu dana!


Ali citanje nema veze sa brzinom pristupa. Brzina pristupa se ionako nije puno menjala proteklih godina kao kapacitet i transfer. Znaci recimo ako citas neki Avi fajl od 20 terabajta ti ces imati samo 50% brzi pristup ali ne i transfer tog fajla...

A i ako se transfer ne menja puno to se na drugi nacin resava...Posto se elektronika i ostali hardverski elementi stalno smanjuju samo ce diskovi imati vise glava nego danas pa onda u isto vreme citaju vise stvari pa se tako povecava transfer...nesto kao raid ali u okviru jednog diska. To ima i sada ali ce za 5 godina biti i vise glava i ploca u diskovima...
[ salec @ 14.07.2003. 10:38 ] @
Meni je ovaj deo bio interesantan:

Citat:

DP That makes me want to get mail from you.

JG Processors are not that expensive, and I count on people sending the computer back to me or on to the next person who wants the data.


Ustvari, ovo je ideja za novi biznis (javni servis): "Data Mailing". Nesto kao slanje paketa u standardnim kutijama, samo sto kutije nisu kartonske, nego su kompjuteri sa ogromnim diskovima. Odes (ili narucis da ti donesu kuci) u ispostavu "Data Poste" i uzmes jedan "packetbox", platis kauciju, napunis ga i vratis im sa adresom primaoca. Oni ga posalju avionski ili elektronski - brzim linkom do odredisne ispostave, gde ga dostave primaocu. "Posta" moze da prepakuje "pakete". Ako disk fizicki putuje, moze da nosi vise paketa odjednom na sebi (kao postanski kombi).

Ustvari, na drugi pogled, idealno bi bilo za neku postojecu vrata-do-vrata kompaniju tipa UPS, DHL,... da prosiri svoje delatnosti sa ovim servisom.

Ili, megalomanska varijanta: mreza niskoorbitirajucih polarnih satelita (a la GPS / satelitski telefon...itd.) od kojih svaki ima na sebi monster disk i ludacki mikrotalasni link. Adresa sadrzi i geografsku adresu (geog. sir. i duz.). Mozes da saljes neprekidno...stize sa znacajnom zadrskom, ali ogromnim protokom!