[ alex @ 14.07.2003. 00:21 ] @
Korisnik [email protected] poslao mi je preko ES jabber servera
sledecu spam poruku:

Citat:

---- New Conversation @ Sun Jul 13 20:38:35 2003 ----
(2003-07-13 10:34:47) [email protected]: GLAMOUR CAFFE
www.glamourcaffe.com - Ne cekajte, posetite odmah!


Ovakvo ponasanje ne treba tolerisati!
[ drdrksa @ 14.07.2003. 00:50 ] @
Nije smeo to da radi, ali je verovatno istu poruku poslao svima u svojoj contact listi. Hmmm, spam nikad ne urodi plodom, posebno ne kada je rec o sajtu koji je u povoju i za kog se ne zna da li ce zaziveti ...
[ B o j a n @ 14.07.2003. 01:17 ] @
alex, cuj ... takvih stvari imas na svakoj IM mrezi ... tako da l;) just ignore it.
[ Dusan Marjanovic @ 14.07.2003. 01:23 ] @
hmm...pa slazem se da ima...ali ovo je mreza ovog sajta, i moze (verovatno) da se nesto ucini...da se spam sasece dok se jos nije rasplamsao, i ja sam takodje primio tu istu poruku...2 times
[ alex @ 14.07.2003. 13:42 ] @
Citat:
B o j a n:
alex, cuj ... takvih stvari imas na svakoj IM mrezi ... tako da l;) just ignore it.


Eh, kad bi se tako resavao problem spam-a verujem da bi se uskoro u 50 spam poruka na ovom forumu pojavio jedan normalan post (slicno news grupama).

Kao sto rece Dusan, ES jabber server je deo ES-a, sa istim pravilima ponasanja. Sto bi se dozvoljavalo ovakvo ponasanje?

Ja sam korisnika blokirao i sto se mene tice tu se prica zavrsava, ali sta cemo sa ostalim korisnicima?
[ caboom @ 14.07.2003. 14:19 ] @
postoji jednotavno resenje, naprosto cu mu blokirati nalog ako se to ponovi... slazete li se sa tim?
[ alex @ 14.07.2003. 14:41 ] @
To bi zvucalo kao odlicno resenje, samo sto ga nista ne sprecava da se ponovo registruje pod drugim imenom.
[ caboom @ 14.07.2003. 15:50 ] @
to je tacno, ali mislim da je dovoljno smaranje stalno se zezati sa registracijom... no nadam se da nece ni doci do toga da ce biti potrebno da se tako nesto radi.
[ igorsa @ 14.07.2003. 23:26 ] @
Ne mogu da verujem koji ste vi bukvalisti!
Dobro ljudi šta ste se vi sad zdali?! Poslao sam "spam" da bih vas obavestio za sajt (jedini razlog), ustvari kako se to uopšte može nazvati spamom jer sam poslao samo ljudima koji su mi bili na listi, a ne svim userima na ES serveru (ako ne verujete, neka se jave sad svi koji su je dobili, biće ih ne više od 15). Nisam znao da ćete ovako odreagovati, neće se ponoviti! Mada, bilo bi bolje da, s obzirom da je novi projekat u povoju, nešto lepo kažete, pružite podršku svim entuzijastima koji su se prijavili da bi radili i uređivali portal...a ne odmah, napljuj, naruži.. Čovek stvarno odmah izgubi volju za sve što je naumio.

BTW: Lakše malo... šta se nervirate, od toga nastaju bore, opada kosa, skraćuju se živci, drhte ruke... sve u svemu nije dobro ni za koga.. a pogotovo sve to zbog jedne male porukice od 30 karaktera! Stvarno mi niste jasni...
[ drdrksa @ 15.07.2003. 00:26 ] @
Ovo sto si ti poslao jeste SPAM i to moze samo negativno da utice na razvoj pomenutog sajta. Nebitno je da li je tu poruku primilo 2 ili 15 ljudi. Ono sto je alex uradio je vrlo profesionalno, a ti si pogresio. Ne vidim sta tu nije jasno ...
[ caboom @ 15.07.2003. 01:32 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
Ne mogu da verujem koji ste vi bukvalisti!
Dobro ljudi šta ste se vi sad zdali?! Poslao sam "spam" da bih vas obavestio za sajt (jedini razlog), ustvari kako se to uopšte može nazvati spamom jer sam poslao samo ljudima koji su mi bili na listi, a ne svim userima na ES serveru (ako ne verujete, neka se jave sad svi koji su je dobili, biće ih ne više od 15). Nisam znao da ćete ovako odreagovati, neće se ponoviti! :) Mada, bilo bi bolje da, s obzirom da je novi projekat u povoju, nešto lepo kažete, pružite podršku svim entuzijastima koji su se prijavili da bi radili i uređivali portal...a ne odmah, napljuj, naruži.. Čovek stvarno odmah izgubi volju za sve što je naumio.


koliko se secam ja te npr. nemam u svojoj listi (ili sam zaboravio da sam te dodao pre nego sto mi je pukao raw xml fajl sa podacima na serveru), a primio sam porukicu. elem, zar nije suludo da i u ovom trenutku reklamiras svoj "projekat" (bio on pozitivan, ili negativan)? rodjeni it manager, nema sta. wellcome to the show, postajes polako omrazena licnost u "tehnickom sektoru", da li je to ono sto zelis? elem, ovo sto si uradio jeste spam, posto si:
1) poslao istu poruku odr. broju ljudi
2) ne verujem da su ti ljudi zeleli da je prime
3) osecali su se isprovocirani takvim vidom samoreklame

Citat:

BTW: Lakše malo... šta se nervirate, od toga nastaju bore, opada kosa, skraćuju se živci, drhte ruke... sve u svemu nije dobro ni za koga.. a pogotovo sve to zbog jedne male porukice od 30 karaktera! :D Stvarno mi niste jasni...


niko se ne nervira, ne opada kosa, opada samo broj naloga. moras ipak da naucis gde je mesto za reklamu, a gde je ona samo nedostatak postovanja prema drugima i cin loseg ukusa. nisam ti skinuo nalog samo iz razloga sto je ovo prvi put da se tako nesto desava (a da nije poruka korisnicima koje se upucuju od strane administratora i sluze za obavestavanje istih o prekidima i izmenama na serveru) i ne postoje pravila igre u tom pogledu, posto nismo ni pretpostavili da bi neko na taj nacin mogao da koristi jabber server koji je podignut izmedju ostalog i bas zato da ljudi ne bi morali da trpe spam koji obicno trpe na ostalim IM servisima, kao i standardni IM terorizam kod centralizovanih IM servisa (reklame, spam, neocekivane izmene protokola, slaba ssl integracija, itd.).

ok, nema veze, desilo se prvi put, ali bi bilo lepo da neko od moderatora, ili supermoderatora top-uje ovu temu kako bi ipak postojala neka vrsta upozorenja i spam kontrole zarad korisnika doticnog servera?
[ cbbj @ 15.07.2003. 14:29 ] @
Ponet svojim uspehom i zeljom da to podeli sa drugima, Igor je napisao tu poruku svima. Ona jeste spam u to nema sumnje, ali on nije ocekivao da ce njegovi saradnici sa kojima tesno saradjuje na ES forumima da tako to shvate... no, sad sta je tu je. Verujem da se ovo vise nece desavati, tako da mislim da je izlisno da se ovde sada smisljaju buduce sankcije za takve postupke (barem sa njegove strane).

Igore, bolje vise ne salji nikakva obavestenja i poruke o portalu. Bilo je dovoljno oglasiti ga na ES forumu. A posto saradnici sa kojima ovde tesno saradjujes ne mogu da smisle bilo kakva obavestenja takve prirode na svoje privatne adrese, postedi ih toga!

Sto se tice samog portala, sta god mislili o njemu mi ili bilo ko drugi, ja i dalje verujem da od predanog rada i dobre saradnje nesto dobro mora da ispadne. Pa i da sada ne valja, valjace jednog dana.
[ B o j a n @ 15.07.2003. 15:52 ] @
supermod, pa jos spammer tja ...... brokeru -- VOSKRSNI !
[ igorsa @ 15.07.2003. 17:18 ] @
Rekoh li već da se neće ponoviti? Shvatam, pogrešio sam, ponavljam, neću više slati poruke ovakvog tipa!

BTW: Ne mora se baš ova tema topovati. Možda bi služila za nauk drugima, ali bi mene i pored ovih poruka izblamirala do temelja!
[ tOwk @ 15.07.2003. 17:30 ] @
Citat:
B o j a n:
supermod, pa jos spammer tja ...... brokeru -- VOSKRSNI !

Ko sve danas ne može da bude supermoderator ES-a??? :-)

A ti, Igore, i treba da budeš raskrinkan, obešen, i sve tvoje laži i prevare neka izađu na videlo. Da, da... znam ja kakav si ti! :-P
[ cbbj @ 15.07.2003. 18:08 ] @
I ja vas molim, u ime kolegijalnosti i ljudskosti, ako nista drugo, da postedite Igora ovakve sramote i da se ova tema ukloni. Znam da nije nista ucinio sa zlom namerom, ako je i pogresio. Molim vas, dajte da se ovo ukloni! Ne solite coveku dalje ranu!
[ alex @ 15.07.2003. 20:26 ] @
Bas naprotiv - trebalo bi da stoji kao opomena i njemu i svima ostalima da se ovako nesto ne cini.
[ cbbj @ 16.07.2003. 13:01 ] @
Jeli tako, Alex? Dobro, videcemo kada ti negde budes pogresio, da li bi trebalo da to bude topovano i da stoji pred svima, ma koliko da ti je krivo zbog greske i ma koliko ne zelis da je ponovis!

Zapanjujes me!
[ alex @ 16.07.2003. 14:30 ] @
Zapanjujes i ti mene isto tako.

Ako temu obrisemo i zaboravimo, zaboravice se i sta se dogodilo, a iz toga sledi da se moze opet ponoviti, jer, prvi mu je put. Ovako, tema ce ostati kao opomena i svojevrsna kazna. Ipak, Igor je supermoderator, tako da moze sam da je obrise - ali ako to uradi, to ce biti jos veca sramota.

S moje tacke gledista, to sto je Igor uradio je veliki prekrsaj, toliko veliki da je izgubio kredibilitet kod mene (verujem i kod mnogih drugih). Steta sto Gojko nije tttu, bas me zanima kako bi on odreagovao i koje bi bile njegoove akcije.

Smem da garantujem da nikada necu napraviti ovakvu gresku, narocito jer sam veliki protivnik spam-a kao pojave. Sto se tice ostalih stvari, uvek stojim iza svojih postupaka, ma kakvi oni bili.
[ broker @ 16.07.2003. 14:51 ] @
Citat:
B o j a n:
supermod, pa jos spammer tja ...... brokeru -- VOSKRSNI !


Pa nisam umro ako sam da ostavku na moderatora antispam foruma ;)
A dao sam je upravo zato što moderisanje shvatam mnogo ozbiljnije nego
što je to slučaj na ES.

Neoprostivo je da moderator a naročito supermoderator pošalje spam.
To se nikako ne može svesti na "nisam znao" opravdanje. Supermoderator
neke stvari MORA da zna i neke greške NE SME da pravi.

Nisam se javljao pošto su ljudi sasvim dovoljno odreagovali ali evo pošto sam prozvan... :)
[ cbbj @ 17.07.2003. 05:58 ] @
Imenjace, cenim tvoj stav, ali zar ne moze da se postavi tema kako je jedan supermoderator napravio grdan prekrsaj, bez spominjanja imena i reci da je to "no, no" i da se to nece tolerisati, nego ostaviti sve zajedno sa imenom?

Zatim, cenim da stojis iza svojih postupaka, ali ako ti kao covek se ne ispravis kada nacinis gresku, onda nisi zreo covek. Jer covek koji istrajava u gresci je ludak ili nedozreo, sto verujem da nisi. Isto tako, ako popravis gresku i radis na tome da je popravljas, a ima onih koji bi ti solili ranu, ti su onda zlobnici, nezreli, pakosnici i sve ostalo. Postoji jedan moralni princip koji se zove oprastanje. Zalim slucaj ako to zvuci kao bedan princip tebi okorelom programeru, ali ako ga ne praktikujes neces nikada biti ni dobar kolega, ni dobar prijatelj, pa ni dobar covek u svim onim funkcijama koje covek ima.

Sta bi rekao Gojko, ne znam, ali bih voleo i nadao se da nece reagovati nepopustljivo i rigidno kao da smo, Boze me oprosti, katolicka crkva a ne online zajednica kolega, saradnika itd. No, sta god da kaze, ja koliko vidim Igor ne stoji iza tog svog postpupka i dobro je da ne stoji. Bio bi lud i kreten da stoji. On je pogresio, priznao gresku, izvinio se pa je tako sada na ostalima da vide sta ce sa tom greskom. Ja mogu samo da savetujem ono sto sam vec rekao i jos da dodam samo to da kakvom merom se meri i kojim sudom sudi, takva ce mera i sud stici svakoga. Prastanje i kolegijalnost je nesto sto po meni treba da pokrije sve greske koje ne smeju da se ponove, ali da ih pokrije a ne da nekoga ko je pogresio izvrgne ruglu i obesi na Terazijama ES-a za sramotu da drugi vide. To je zlobno, pakosno, ruzno, i nekolegijalno. Igor bi u tvojim ocima sada trebalo da stekne jos veci kredibilitet zato sto je shvatio gresku i nece je vise uciniti i zato sto ne tera inat i ne pokusava da se pravda i opravdava. No to je sve sto ja mogu da kazem.

Bicu zahvalan ako se uzdrzite od finih odgovora u rukavicama i daljeg pljuvanja, bilo njega bilo mene. Slobodno mi recite da sam lud i da sam kreten, jer to mi je lakse da cujem u jednoj recenici, ako tako misli neko, nego da se to uvija u nekakve sarene laze... Cinite kako god hocete, uostalom, ali ne mislim da su tvoji predlozi na mestu i ne mislim da su odraz postpupka koji treba da se primeni na nekoga ko je pogresio i ne zeli da cini vise istu gresku.

Pozdrav,
Sasa
lektor ES-a
[ cbbj @ 17.07.2003. 06:01 ] @
Samo da dodam da nemam nameru ja nikoga da prozivam i pozivam. Cinite kako god zelite i uradite kako god hocete... Uostalom, sta god da uradite, nekako ce izaci na dobro, siguran sam u to.
[ broker @ 17.07.2003. 12:18 ] @
Ne vidim razlog zasto bi teba bila sklanjana. Covek je napravio gresku, iskritikovan je, prihvatio je kritiku i to je to. Savrsen skolski primer edukativnog posta za svakoga ko ga procita.

Za coveka bi bila sramota da nije prihvatio kritiku, a ovako, ne vidim cega ima da se stidi.
[ alex @ 17.07.2003. 13:10 ] @
Citat:
cbbj:
Imenjace, cenim tvoj stav, ali zar ne moze da se postavi tema kako je jedan supermoderator napravio grdan prekrsaj, bez spominjanja imena i reci da je to "no, no" i da se to nece tolerisati, nego ostaviti sve zajedno sa imenom?


Ne znam sto dizes toliku frku, kad prvo nisu pominjana nikakva imena i nije bilo nikakvog prozivanja. Mislim da preterujes u reagovanju i da preuvelicavas ceo dogadjaj.

Kao sto rece broker, tema je skolski primer ukazivanja na gresku.
[ cbbj @ 19.07.2003. 01:47 ] @
Dobro, preterujem, tacno je... to je zato sto me boli bratsko srce. Svestan sam greske spomenutog korisnika i znam koliko mu je zao i tesko i ne bih voleo da pati jos vise... Eto, u tome je problem dizanja moje frke, ali evo necu vise dizati frku. Dodacu samo da i pored svih strogih Internet pravila i programerskih pravilnika, smatram da postoji jedan princip koji je ipak jaci. Eto, toliko od mene.
[ broker @ 21.07.2003. 15:09 ] @
Kad su spameri u pitanju postoji samo jedan princip:
Gaziti, gaziti i samo gaziti! :) :) :)