[ VLSE @ 20.04.2007. 16:10 ] @
Hteo bih u stvari da pitam da li je bitno koji mi je faks zavrsila zena ako sam ja sa svojim fakultetom nosilac liste.To jest da li se svi fakulteti partnera isto boduju i donose cetiri boda?
[ gnin @ 20.04.2007. 23:05 ] @
Da. Boduju se isto svi tj. 4 poena. A u vezi toga koji je fakultet, verovatno bi doprinelo nekom opstem utisku na visa officera ako je to nesto sto je "aktuelno". Tako bar ja mislim.
Pozdrav.
[ VLSE @ 21.04.2007. 10:18 ] @
To sam i mislio posto sam procitao ceo sajt Kanadske vlade,ali nisam bio u Kanadskoj ambasadi da proverim podateke na licu mesta.Cuo sam da tamo nasi doktori tesko dobijaju posao i da nisu rapolozeni da zaposljavaju strane doktore,samim tim kriterijumi su visoki pored nustrifijkacije koja se podrazueva,pa sam se zabrinuo da nemaju neku posebnu politiku u vezi istih,posto mi je zena doktorka.A meni kao nosiocu liste(dipl.mas inzenjer) bi njena cetiri boda dosta znacila.Odnosno bez ta cetiri boda bi mi sanse bile znatno umanjene.Hvala ti na misljenju.Posto sam ja skeptik mora cu licno da odem do Ambasade da to proverim.Ne morada ona tamo ni da radi kao doktor samo da mi daju cetiri boda na nju.
[ gnin @ 23.04.2007. 09:20 ] @
Proces imigracije ti ne utice na kasnije zaposlenje. Bitno ti je da ispunis uslove za aplikaciju a kako ces se posle snalaziti za posao i zivot uopste, to je sve na tebi. Sigurno je dug put do trenutka da ti supruga pocne raditi kao doktor tamo ali je izvodljivo. Koliko ja znam.
U svakom slucaju mislim da nema dileme da racunas na njena 4 poena, cak proveri mozda i celih 5 jer trebalo bi da se njena skola tretira vise od Bachelor Degree (godine skolovanja i stepen obrazovanja).
Pozdrav.
[ _djevojka_ @ 23.04.2007. 14:32 ] @
Citat:
VLSE: To sam i mislio posto sam procitao ceo sajt Kanadske vlade,ali nisam bio u Kanadskoj ambasadi da proverim podateke na licu mesta.Cuo sam da tamo nasi doktori tesko dobijaju posao i da nisu rapolozeni da zaposljavaju strane doktore,samim tim kriterijumi su visoki pored nustrifijkacije koja se podrazueva,pa sam se zabrinuo da nemaju neku posebnu politiku u vezi istih,posto mi je zena doktorka.A meni kao nosiocu liste(dipl.mas inzenjer) bi njena cetiri boda dosta znacila.Odnosno bez ta cetiri boda bi mi sanse bile znatno umanjene.Hvala ti na misljenju.Posto sam ja skeptik mora cu licno da odem do Ambasade da to proverim.Ne morada ona tamo ni da radi kao doktor samo da mi daju cetiri boda na nju.


Bilo bi zgodno da se dobro raspitate u vezi nostrifikacije. Kad kazem dobro, mislim debelo dobro. Ako zeli da se bavi medicinom, neka procacka da li je bolje za nju da se prijavi kao da je npr. posljednja godina na medicini, da joj priznaju vecinu ispita, i da zavrsi medicinu kao medicinu (tu jednu godinu) po njihovom standardu, pa bilo to i dvije; nego da ide kroz labirint od nekoliko godina ispita koji ni njihovi studenti posljednje godine medicine nisu u stanju da urade. Znaci, nek' se racunaju ta cetiri boda da se udje u zemlju; ali kad se udje, dobro provjeriti prije nego sto se obavjesti tkz. Medical Board, i vidjeti sta je u njenom interesu.
[ Filthy McNasty @ 23.04.2007. 15:18 ] @
Ko kaze da se boduje sa 4 boda , CIC kaze - Spouse’s or common-law partner’s education 3-5 , sto ce reci, visa officer sam odlucuje koliko ce bodova da dodeli, to niko ne zna. Moj ti je savet da uvek sa bodovanjem ides sa minimalnim brojem bodova, pa ako skupis 67 onda znas sigurno da prolazis. Gresk akoju vecina ljudi pravi jeste da svi sami sebe boduju maximalno, ali nase zelje se na poklapaju uvek sa zeljama visa officera.
[ gnin @ 24.04.2007. 21:09 ] @
Da, u pravu si CIC kaze, ali ovo :

OP 6 Federal Skilled Workers
2006-07-17 26
10.15. Adaptability
Pursuant to R83, the officer will assess the application and award a maximum of 10 adaptability
points, as follows:
Adaptability criteria Points
a) Educational credentials of the accompanying spouse or common-law partner:
Evaluate credentials as if the spouse or common-law partner were the principal
applicant then award points as follows:
• Where the award under R78 would be 25 points - five points
• Where the award under R78 would be 20 or 22 points - four points
• Where the award under R78 would be 12 or 15 points - three points
3, 4 or 5
b) Previous study in Canada:
• Award five points if the applicant or accompanying spouse or common- law
partner completed a program of full-time study of at least two years’ duration
at a post-secondary institution in Canada, if this occurred after the age of
seventeen and with valid study permits.
(The person is not required to have obtained an educational credential for these
two years of study in Canada to earn the points, but simply to have completed at
least two years of study.)
5
c) Previous work in Canada:
• Award five points for a minimum of one year of full-time work in Canada on a
valid work permit for an applicant or accompanying spouse or common-law
partner.
5
d) Relatives in Canada:
• Award five points if the applicant or accompanying spouse or common- law
partner has a relative (parent, grandparent, child, grandchild, child of a
parent, child of a grandparent, or grandchild of a parent) who is residing in
Canada and is a Canadian citizen or permanent resident.
5
e) Arranged employment:
• Award five points if the applicant has earned points under the Arranged
Employment in Canada factor (Factor 5) (R76(1)(a)).
5
Points for previous study in Canada, previous work in Canada, and relatives in Canada are
awarded only once - either to the principal applicant or the spouse or common-law partner, but
not to both.
Pursuant to R77, these requirements and criteria must be met at the time the application is made,
as well as at the time the visa is issued. Therefore:
• if an applicant’s spouse or common-law partner is no longer accompanying them, then any
points that they may have received for their adaptability cannot be counted;
• if an applicant adds a spouse or common-law partner to their application between application
and assessment, and submits the necessary documentation, points must be counted, if
applicable, for that person under the adaptability criteria;
• if the applicant or their spouse or common-law partner completes further study, works in
Canada, arranges employment in Canada, or gains relatives in Canada between application



Ovo je kopija stranice iz "Guide for Skilled Workers - OP 6 - Federal Skilled Workers" sto sam skinuo sa CIC sajta (36 strana) ali ne mogu da nadjem link.
Sto opet ne znaci da Visa Officer ne moze da po svojoj volji dodeli bodove. Mislim da je realno da dobije 4 a mozda i 5.

Pozdrav.
[ VLSE @ 25.04.2007. 20:38 ] @
Hvala na informacijama puno mi znace.Ovo sam i ja nasao ,ali hvala u svakom slucaju.Zna li neko koliko je sad bitno koji faks ima nosilac liste.Koliko se secam nekad je to bas bilo bitno mada sada nema veze kako mi kaze tip koji je na foru iseljenicke vize otisao pre sedam godina.Posto sam ja masinac znam da je pre bila jagma za masincima i da su isli ko od sale,koliko sam sad upoznat to i nije toliko bitno.
[ Filthy McNasty @ 25.04.2007. 22:14 ] @
VLSE,

meni nije jasna jedna stvar, odakle ti ova ideja za masince? Sve tamo lepo pise na CIC sajtu, viskoka skola nosi 20 bodova, nema nikakave veze koji faks imas.
Ko ti je rakao da je nekada bila jagma za masincima, to jednostavno ne stoji. Po starom zakonu , kada je moja sestra aplicirala jos tamo `97, postojao je tzv Occupatio list gde je svaki faks bodovan , recimo svi inzenjeri su imali cini mi se 23 boda ili tako nesto, recimo sestra je imala kao ekonomista 20 bodova itd........., ali to je bilo davno.

Citaj brate CIC sajt i sve ce ti se kasti. Imas onih 6 faktora, one tabele i iscitaj to pazljivo. Nikakva nauka.
Gledajte samo da nosilac liste bude onaj koji ima faks sa 4+godine radnog iskustva i da zna bolje Engleski, ako je ikako moguce da to sve uklopite.