[ mavija986 @ 20.04.2007. 19:29 ] @
''Minimiziranje transportnih troškova'' mi je tema za seminarski rad iz informatike, treba u Excel-u da se radi.
Ima li neko predstavu kako to treba da izgleda... Ili neko ima uradjen????
[ Au197/79 @ 21.04.2007. 00:35 ] @
Excel ima dodatak koji se zove solver. Treba ga odabrati prilikom instalacije. Pomću njega se rešavaju problemi linearnog programiranja gde spada i tvoj problem. Moraš znati matematički model, a to se uči na predmetima Operaciona istraživanja, npr. na Fakultetu organizacionih nauka. Probaj nešto da izguglaš.
[ trodon @ 21.04.2007. 13:40 ] @
To bash i ne spada u informatiku. Kako ti je napomenuto u prethodnoj poruci, u pitanju su operaciona istrazivanja. Na nesrecu, ja sam imao taj predmet na fon-u, ali sam ga nekako polozio. Do jaja je dosadan, al' ajde - kazu da je korisno. Elem, ako te ne mrzi, skokni do fon-a, preko puta imash kopirnicu i tu pokushaj da vidish da li imaju neke skripte. U principu, mislim da imaju samo rokove, ali i to bi ti bilo od pomoci chisto da nadjesh neki zadatak sa ispita koji mozesh da odradish u excelu, da ne bi izmishljao neki primer. Gomilu primera imash i u knjizi za OI sa fon-a. Ako te to mrzi, googlaj malo, naci cesh sigurno, ja sam u vezi sa operacionim istr. nalazio i mnogo nebitnije stvari na google-u. Chak mislim da mozesh naci i gotove primere za transportni problem, i to u excelu.
[ mavija986 @ 21.04.2007. 14:55 ] @
Hvala!!! Pokušaću da nađem nešto,sad mi je barem malo lakše!!
Da mi je naći bilo kakvu tabelu, bar da vidim o čemu se tu radi, posle ću lakše.
Treba da imam nekoliko tabela, malo teorije, i da iskoristim sve mogućnosti Excel-a (funkcije, sortiranje, grafikone......)
Ako naletite na nesto javite, imam još 20dana da ga uradim.
[ trodon @ 23.04.2007. 14:39 ] @
Brate ako hocesh, ja cu biti u sredu na faxu, pa bani do fona da iskopirash te gluposti ponecu knjigu, verujem da ce ti pomoci. Zakljuchicesh sam kako da odradish to u excelu, veruj mi da je smeshno. Samo mi obavezno javi da li si u mogucnosti, da znam da li da ti nosim knjigu.
[ Au197/79 @ 23.04.2007. 15:51 ] @
U sredu je ispit iz tog predmeta pa ćeš imati gomilu studenata sa puškicama i drugim lako svarljivim tekstovima na tu temu. A formule da prevedeš u excel je lako.
[ mavija986 @ 23.04.2007. 23:16 ] @
Sutra mi nikako ne odgovara, imam kolokvijum i nikako neću stići.
Da li ti sreda posle 15h odgovara???
P.S. Žensko sam!!
[ mavija986 @ 23.04.2007. 23:18 ] @
Jer znaš kad počinje ispit i dokle traje?
U sredu mogu da dođem tek oko 15h, ubiše nas sa kolokvijumima svaki dan.
[ trodon @ 24.04.2007. 10:41 ] @
Moze, samo mi tachno preciziraj vreme, poshto cu posle faxa biti kod ortaka u blizini, pa da znam kada da banem do faxa. I chekaj me ispred restorana "Kovach", tu ima manje ljudi, da se ne bi zagubili.
[ mavija986 @ 24.04.2007. 22:09 ] @
Biću tamo u 15h. Imam tamnu kosu i belo crvenu fasciklu nosim.
Valjda se nalazimo.
[ trodon @ 24.04.2007. 23:53 ] @
Nema frke. Ja stvarno ne znam shta cu da obuchem, znam samo da cu imati crvenu odvratnu knjigu iz Operacionih istrazivanja, ali naci cu te :). Ako dodjem pre tebe, zapalicu pljugu tako da to moze da bude vazan podatak. Vidimo se u 15h ispred "Kovacha".
[ trodon @ 25.04.2007. 16:33 ] @
Kada prochitash one gluposti, poseti linkove:

http://office.microsoft.com/en-us/excel/HA011245971033.aspx
(ovaj ti je najkorisniji, imash chak i primer odradjen u excelu, tako da mozesh direktno odatle da ukradesh ideju, ili ga samo preradi).

http://www.vertex42.com/ExcelArticles/excel-solver-examples.html
(Neki primeri u solveru)

http://www.solver.com/
(mislim da ga ovde mozesh skinuti)

Kopaj malo po ovim glupostima da skapirash kako se koristi, nadam se da ce ti biti od pomoci. Ajde pa uzivaj u gluposti operacionih istrazivanja.