[ reiser @ 14.07.2003. 23:48 ] @
Pisem neki program u delphiju koji se aktivira cim se startuje windows. Program MORA da uvek zauzme ceo ekran, tako da nemogu da problem resim sa minheight, etc, etc... E sad, ja na mom compu radim u rezoluciji 960x720. Sa pozadinom za program je onda sve u redu (na mestu je). Ali, kada promenim rezoluciju, pozadina je manja, odnosno veca. Znam da moze sa screen.width i screen.height, ali onda bi trebalo da napravim 4-5 pozadina koje se razlikuju po dimenzijama, ponaosob za svaku rezoluciju, i program bi mi bio veeeeliki. Postoji li neki bolji nacin da se ovo resi ? Znam takodje da program moze da promeni rezoluciju monitora, ali da li mogu da se onda pojave neki problemi ?

P.S. : Citao sam druge teme vezane za ovaj problem na ovom sajtu.
[ Rapaic Rajko @ 15.07.2003. 13:06 ] @
Ajde polako: sta podrazumevas pod pozadinom?
Neku sliku, ili komponente (panel-i, buttton-i, edit-i itd.)?
Ako je slika, onda property Stretch.
Ako je ovo drugo (a jeste, zar ne) onda prouci sledece propertije: Align i Anchors. Kad budes shvatio sta to radi, bice lako: svakoj kontroli na formi podesavas te propertije u odnosu na njenog parenta, a ne u odnosu na sam Form. Napomena: Parent je property koji ukazuje na kontrolu koja je neposredni "prethodnik" prilikom iscrtavanja (ne mesati sa propertijem Owner).
Primer: forma recimo ima na sebi 4 panela, prvi panel ima dva potpanela, drugi panel ima button i edit, treci panel ima potpanel i na njemu memo itd. itd. Shvatio si sta hocu da kazem.
Ako zapnes (mada sumnjam), vici...
Pozdrav

Rajko
[ reiser @ 15.07.2003. 17:10 ] @
uf...
Ja u delphiju radim tek dve nedelje, mada imam veliko iskustvo u pascalu.
Background jeste slika (*.jpg), zato ne mogu da upotrebim Align i Anchor propertije.
Ali, ako upotrebljavam strech(TRUE), gubi se kvalitet slike, a ujedno se slika i deformise, zar ne ?
Postoji li neki drugi nacin, osim ovog sa strech i ona dva koja sam naveo u prvoj poruci (menjanje rezolucije i screen.widht, screen.height) ?
Ako ne postoji, onda mi kazi da li da radim sa promenom rezolucije ili sa screen.widht, koji je nacin od ova dva bolji ?


Unapred Hvala.
[ Rapaic Rajko @ 16.07.2003. 12:15 ] @
Stretch...ti jedino preostaje. Posto ti koristis .jpg, ne bi trebalo da je tako strasno; u svakom slucaju je bolje nego kad se stretch-uje bitmapa. Sto se tice deformisanja, pa manje vise sve ekranske rezolucije imaju odnos 4:3, tako da ti je original slike koliko-toliko ocuvan...
U stvari, ako vec imas .jpg, mozes da spakujes 10-ak slika (prema rezolucijama), jer zauzece memorije .jpg-a je NISTA spram memorije za bitmape.
Pozdrav

Rajko

P.S. Sta ce ti uopste Screen.Width? Postavis MainForm.WindowState na wsMaximized i kraj.
[ reiser @ 16.07.2003. 14:44 ] @
Ok, hvala, ali kada napravim u Photshopu psd sliku, pa je prebacim u jpg, ipak moram da stavim stepen kompresije na nizi nivo kako bi slika bila kvalitetnija, jer probao sam sa vecim stepenom, ne valja. Odlucicu se za drugu varijantu, napravicu nekoliko slika, ali ako mozes kazi mi koje sve rezolucije postoje (sigurno imas vise iskustva od mene :)). Znam za 640x480, 720x540, 800x600, 960x720 i 1024x768 (iznad 1024 necu da stavljam).
A kako da vidim koja je trenutna rezolucija ako ne koristim Screen.Width i Screen.Height ??? Meni te dimenzije ne trebaju za MainWindow (on je vec stavljen na wsMaximized), vec za Background.