[ ljcakic @ 30.04.2007. 14:44 ] @
Molio bih humane osobe koje se bave vec konsalting uslugama da nam pomognu.

Ja i nekolicina mojih dobrih prijatelja bi zelela napraviti profesionalni dinamicki visejezicni sajt koji bi pruzao informacije i konsalting uslugu svim stranim investitorima ponajvise iz EU,USA i Kanade za ulaganja najvise na BELEX-u odnosno Beogradksoj berzi a zatim ostalim pametnim projektima kojih ima zaista previse u nasoj zemlji kao sto su termalne i izvosrske pitke vode,pokretanja mini termo elektrana,kupovina obradivog zemljista u Vojvodini i ostatku zemlje,It outsourcing usluge za jug zemlje i tako dalje.

Hteli bismo stoga iskoristiti ovaj zaista predivan forum da nam se ljudi dobre volje na onaj ili ovaj nacin u par reci ili detaljno jave i pomognu ne samo nama vec i svima koji imaju slicne ideje a moze biti od visestruke koristi po gore navedenome za stotine pa i hiljade stanovnika nase nam lepe zemlje Srbije koja takva kakva je ipak je nasa.

Tim moze biti sastavljen od prevodioca za engleski,nemacki i francuski jezik,i diplomiranog pravnika i jednog ekonomiste naravno svi trenutno bez posla i u pitanju su vrlo mladi ljudi tek izasli sa fakulteta.

Ja sam na poslu programera sajta i grafickog dizajnera i naravno idejni vodja projekata.

Pocetni kapital sakupljen od svih clanova projekta je negde oko 800-1000 evra kojeg zelimo uloziti u zakup banera na posecenim sajtvoima koje posecuju strani investitori i finasnijeri naravno u USA i EU koji bi kliktajuci na nas novootvoreni sajt dosli do zaista vrednih informacija i naravno pre ili kasnije zarade i profita.

Kapital za pocetak projekta moze biti i duplo veci ako se naravno ukaze prilika ekonomske opravdanosti ulaganja.

Molimo stoga javiti koliko bi strani investitori pocev od onih najmanjih do najvecih bili spremni da plate gore navedene konsalting usluge i kako se te usluge obracunavaju?Po satu,danu,kolicini informacija u tekstualnom ili usmenom obliku,radom na terenu i tako dalje.Ili jednostavno po mesecnoj clanarini koju bi taj sajt po informacijama nudio?

Mislimo da je tema vrlo zanimljiva jer moze dovesti po otvaranja mnogih radnih mesta za mnoge mlade i stare ljudi a kao sto kazemo radi se o konsultacijama i upoznavanju stranih investitora svih meridijana sa investicionom podlogom u Srbiji i naravno neiskoricenim profitom kako za investitore tako i za same stanovike gde bi se investicije izvodile.

Hvala puno svima koliko Vas ima.



[ hecky @ 30.04.2007. 16:08 ] @
Pitanje je suvise generalizovano, a i finansijski konsultanti uglavnom nisu tu zbog humanosti .

Cena finansijskog konsaltinga ide od 0 EUR do vise miliona, cak milijardi (ova informacija je naravno beskorisna, jer pitanje nije konkretno).

Ako zelis pruzati informacije o "popularnoj ekonomiji", zaboravi clanarinu. Novce mozes zaraditi iskljucivo od reklamiranja.

O clanarini mozes razmisljati jedino ako pruzas vrlo specificne informacije, koje investitori traze, sto opet znaci da moras imati tim visokostrucnih finansijskih glavonja iza sebe. U svakom slucaju velik zalogaj.

Takodje, to sto bi ti "mozda ulozio dodatnih 1000 EUR u poduhvat, ako krene", govori da sam nemas poverenja u sopstvenu ideju.

Ni gramatika ne ohrabruje .
[ ljcakic @ 30.04.2007. 18:48 ] @
Zahvaljujem na odgovoru.

Dakle stara teorija da ovaj svet pati od viska novca-nikako od manjka.

NEka vreme kaze svoje.

[ McKracken @ 30.04.2007. 19:04 ] @
Budimo realni, ako planirate da PRODAJETE informaciej onda znate de se njihova vrednost NE moze kvantifikovati brojem strana ili kolicinom teksta.

Naravno, ako informaciju zelite da prodate morate prvo da je imate, a kad je imate onda mozete da odredite cenu :)


(u prevodu "izmedju deset i stosezdeset" RIII)
[ dr.pametnjakovic @ 30.04.2007. 23:57 ] @
Hecky vam je rekao sustinu ... za usluge namenjene stranim investitorima morate imati veoma strucne ljude ... pri tome mislim da su ljudi sa magistarskim titulama tu uglavnom samo strucni saradnici... glavni kreatori zavrsnih dokumenata namenjenih investitorima su ipak oni sa doktorskim disertacijama ...
Ali, recimo da mi ne verujete u sve ovo sto sam napisao... da krenemo iz suprotnog smera ... imate firmu u inostranstvu ... i vec ste toliko napredovali da imate “visak” kapitala i zelite da ga ivestirate u neku drugu zemlju ... koju zemlju? Na to pitanje ce vam odgovor dati vas strucni kadar ili neka konsultantska kuca ... i sad ... sta mislite koga ce taj neko izabrati za pruzanje konsultantskih informacija u nasoj zemlji, Vas ili, recimo, neki od instituta ovde ili stranih konsultantskih kuca ... recimo i da Vas tim ima i podjednako znanje u toj oblasti priznacete da te kuce imaju ljude sa daleko vise kontakata, zaposlenih, finansija i daleko sposobnije da posao zavrse u brzem roku nego Vi ... da ne kazem kvalitetnije ...
Ako vas ta oblast bas zanima zasto ne probate da se zaposlite u nekoj od tih kuca i da vremenom steknete neophodno iskustvo i kasnije krenete u privatan biznis.
Ili da se mozda preorijentisete na konsultantske usluge za mala i srednja preduzeca i sve ono sto njima treba (naravno pri tome mislim na domaca preduzeca a ne na strana).

Nadam se da sve ovo sto sam napisao nije zvucalo kao da zelim da Vas obeshrabrim. Naprotiv, svaka privatna inicijativa je dobrodosla ... udruzivanje kapitala pri stvaranju novih preduzeca (na to se malo zaboravilo ovde jer malo ljudi je spremno da veruju jedni drugima a sudstvo ... to vec nije moja struka pa prepustam drugima) ... tako da svaka cast vama ako ste uspeli da se okupite i zajedno razmisljate o nekom poslu ...
Samo, imajte na umu i ono „Cist racun, duga ljubav” ... i dugo prijateljstvo ako smem da dodam!
[ ljcakic @ 01.05.2007. 10:05 ] @
Zahvalan vrlo na neobjektivnim odgovorima.

Vec se slazu kockice u glavi.

U sustini da se pozovem na zadnji post-nisam mislio da ce neka velika kompanija da ulaze u moju novootvorenu.

Jednostavno sajt bi bio namenjen prosecnim(citaj malim)investitorima u inostranstvu koji bi ulozili 5000-50000 dolara ili evra u manje projekte ili jos bolje receno 100% legalne finansijske prilike u zemlji a da sa druge strane nivo zarade u svakom slucaju bude mnogo mnogo veci nego li da stavljaju svoj kapital u investicione ili privatne penzione fondove ili na Njujorksoj,Londonskoj berzi ili lokalnim bankama pod jednocifrenu kamatu godisnje ako mogu sa druge strane uz pomoc informacija na licu mesta da zarade 100% legalno iznos od 100%-150%+ godisnje.

Mislim da projekat ima velike sanse da uspe-jedino je problem poceti razmisljati na nivou kako navedeni mali investitiori u inostranstvu razmisljaju.

JEr ako jedan projekat nezavisnog malog investitora od cirka 10.000 evra donese godisnje potpuno legalno NETo zaradu investitioru od 20.000-30.000 evra godisnje,sta mislite da li ce taj investitor ponovo ulagati 10.000 ili ce skupiti 100.000,500.000 ili vise hiljada evra?

Mogucnosti su mnoge-nadogradnja,BELEX,obradive povrsine,IT outsourcing-(ali ne u BEogradu vec u regionima gde je prosecna plata 150-200 evra),REciklaza,mlekare, i tako dalje.

Po meni za to ne treba biti mnogo veliki expert-jedan veliki moj prijatelj iz Grcke koji je poceo kao pomocnik konobara a sada je vlasnik lanca restorana kaze o investicijima sledece"Za nalazenje zajednicnog jezika sa investitorima iz inostranstva ne treba ti mnogo veliko znanje-novac i cifra govori sve jezike."

Pogledajte primer opstine Indjije-da li je predsednik opstine Indjija doktor nauka?

A koliko STOTINA miliona evra investicija je Indjija do sada imala u prethodnih svega 4-5 godina?

Koje te investicije doneo?Doktor nauka sa EKonomskog ili PRavnog fakulteta?

Vredi razmisljati-i naravno sto pre ciniti nesto po tome,a svaka informacija ili pak kritika je vrlo dobrodosla sa svih meridijana.



[ hecky @ 01.05.2007. 11:07 ] @
Iz napisanog se vidi da nisi uopste razradio plan (zapravo ni nemas plan, osim da zelis da zaradis novce).

Tvrdnja da za razgovor sa investitorima nije potrebno znanje je notorna glupost (diploma != znanje). Da bi dobio "cifre" o kojima prica tvoj prijatelj Grk, znanje i iskustvo su neophodni.

Naravno, ovo vazi ako zelis da klijentima dajes validne informacije, a ne da izmisljas stvari sa ciljem da osisas par ovaca (investitora).

Ti trazis od nekoga da na osnovu tvoje sugestije ulozi svojih 50k eur, a ti sam nemas da ulozis 1k eur u svoj posao. Sa takvim stavom te ni jedan investitor nece ni saslusati.

Takodje, ima razloga zasto ljudi preferiraju da ulazu novac u fondove sa jednocifrenom kamatom, u odnosu na privatni biznis sa dobitkom od 100% godisnje.

Razlog je rizik. Opste je poznato da vecina (oko 90%) malih biznisa propadne u prve 2 godine od otvaranja.

Zato investitori koji ulazu u startup kompanije, ulazu u 10 projekata odjednom. Od tih 10, 6 obicno bankrotira, 3 posluju tek da pokriju troskove, a 1 donosi dobar novac. Mada nekad i svih 10 omanu . U Srbiji su sanse za uspeh jos manje.

Nemoj me pogresno shvatiti, ideja ti zapravo nije uopste losa.

Nazalost, dok je ne pretocis u izvodljiv plan, ne vredi mnogo .
[ ljcakic @ 01.05.2007. 13:02 ] @
Biznis plan se naravno podrazumeva.

Pitanje je sada da li je investiranje u Srbiju "sisanje ovaca","rizik","osrednji ili veliki profit".

"Sisanje ovaca" je lep izraz.

Ali ako se radi o 100% legalnim poslovima-da li je to "sisanje ovaca" ili "poslovni rizik".

Zasto banke daju kredit gradjanima iako je u pitanju "veliki rizik"?

Da li to znaci da gradjani "sisaju ovce" kao sto su banke?

Sa cijim kapitalom banke rade?

Ako se deseti deo od 1 promila tog kapitala preusmeri na pametne i legalne projekte-da li ce to biti sisanje ovaca?

U pitanju je samo nacin razmisljanja kako strani investitori razmisljaju i pribliziti im stanje stvari-jednostavno dati im jednu veliku "informacijsku lupu" pod kojom ce videti sta se sve desava i sta su sve propustili do sada.

JEr ono sto sam ja naucio u oblasti investicija je "efekat stampeda"

Ako jedan od 10.000 potencijalnih investitora se "ipak napravi lud" i napravi 100-150% neto zarade iz naseg validnog,legalnog projekata putem naseg sajta-da li ce ostalih 9999 ostati po strani?

Biznis plan uvek postoji-novac se na trazi na lepe oci.

Jednom kada investitor pokaze interesovanje-sve dolazi na svoje mesto.

JEdnostavno pitanje se odnosi na to za koliko prodati informaciju u zavisnosti od vrednosti projekata umanjenog za troskove rashoda.

Ako je to projekat kao sto smo rekli od 5000-50.000 evra i ako jedan takav projekat pa makar bila i postena i nepristrasna informacija za recimo brzi obrt novca sa berzi sa 100% sigurnoscu unetog kapitala-koliko onda recimo naplatiti za jednu takvu informaciju ako pomognemo ljudima,osobi,porodici ili bilo kom drugom pravnom ili fizickom subjektu u inostaranstvu da na osnovu nase informacije zarade u zavisnosti u uloga legalno od 10.000+ evra?

Podrazumeva se da naplata ide po zavrsenom projektu odnosno po dostignutoj cifri zarade u odnosu na ulog i ispunjenje vremenskih rokova.

LAko cemo mi naci i doktore nauka-ali kako krenuti i pribliziti sve ovo gore receneo ne samo iz ovog posta vec od samog pocetka navedene teme investitorima kojih zaista ima jako puno kao sto se da videti.

Koliko ja znam(izvinjavam se moderatoru ove teme) pojedini forumi u Srbiji koje se odnose iskljucivo na informacijama Beograske berze i njihovih akcija beleze sve veci i veci rast posetioca i to odakle-iz USA,EU i Rusije na petocifrenom nivou mesecno.

Problem sto svi ti posetioci koji gledaju stanje stvari jednostavno nemaju osobu od poverenja ili bolje reci firmu koja ce im na tecnom njihovom jeziku a to je najcesce engleski,nemacki,italijanski i ruski jezik-reci tacno sta se desava bez podrivanja gde ulagati-a gde ne,vec da odluku o ponudjenim projektima sami investitori donesu putem naseg sajta i naravno usluga na njemu.

Zato je i pitanje postavljeno-jer kada bi se imalo novca za ulaganje-ne bi se tema zvala"konsalting usluge" vec "potreban ortak" i tome slicno.

Sta recimo ako se na jugu zemlje gde su plate u proseku 120-150 evra otvori outsourcing centar za novih 10,20,50,500,ili 5000 novih radnih mesta?

Koliko ce od toga koristi imati svi ostali u tom regionu?

A sta je sa obradivim povrsinama u Vojvodini?

DOk se mi Srbi izbrojimo koliko nas ima i za koji novac radimo odnosno za koji novac cemo radeti-neko vec ubira kajmak.

A zasto od toga ne bi imali svi koristi-ponajvise nezaposleni mladi ljudi iz svih krajeva zemlje,narocito nerazvijenih.

EVo vec kako su nekoliko postova bili a niko da izadje sa realnim cinjenicim stanjem i cenama.





[ dr.pametnjakovic @ 01.05.2007. 14:34 ] @
da ... Goran Jesic jeste mnogo doprineo daljem razvoju opstine Indjija ... ali on je predsednik opstine Indjija ... i da bi neko ulozio u neku opstinu mora svakako da saradjuje sa predstavnicima lokalnih vlasti ... mozda imaju neke olaksice da mu ponude ako otvori, recimo, jos dvesta radnih mesta ... neke opstine daju zemlju na koriscenje na odredjeni period samo da bi privukli investicije ...
ali, na zalost, ima i onih predstavnika lokalnih vlasti koji najpre gledaju svoj dzep :(

inace, zanima me, sta mislis koliko kosta jedna, recimo farma? tesko da ce moci da stane u tu investiciju od 50000e ... a i koji bi strani investitor, da je zaradio recimo toliko, ulozio to u neki neizvestan lokalni projekat ... u regionu gde nije dosao krupan kapital koji moze da vrsi uticaj na lokalne vlasti ...
Investiranje u akcije ... pa ... ovde su poceli da se obrazuju i ljudi za poslove investicionih savetnika i portfolio menadzera ... kad sam poslednji put gledao cenu ovog kursa bio je oko 250000 dinara ... dakle, vise od hiljadu evra sa koliko vi raspolazete ... a da bi nekome preporucili gde da ulaze, ipak je potreban i kredibilitet za tako nesto ...

medjutim, ipak ima i onog sto mi se svidja u tvojoj ideji ... sami svakako ne mozete gotovo nista... ali recimo da pocnete da saradjujete sa lokalnom samoupravom ... onda bi vec bilo dosta mogucnosti ... ali ostajem pri tome da je dalje obrazovanje jednostavno neophodno ...
[ dr.pametnjakovic @ 01.05.2007. 14:47 ] @
tek sad videh ovaj drugi komentar pa da dodam jos nesto ...

"Sta recimo ako se na jugu zemlje gde su plate u proseku 120-150 evra otvori outsourcing centar za novih 10,20,50,500,ili 5000 novih radnih mesta?”

ne mozes nista u vezi ovoga bez podrske lokalne samouprave i drzave ...

„A sta je sa obradivim povrsinama u Vojvodini?“

pa ... vec su se na njih u velikoj meri nameracile neke kompanije sa raznoraznih egzoticnih ostrva ... svi oni traze velike povrsine, sa razbacanim njivicama svud po vojvodini nista neces uraditi ... za udruzivanje i davanje pod zakup opet ti treba neko iz lokalne samouprave ...


medju nama svakako ima ljudi koji imaju kapital koji bi ulozili negde ali ne znaju gde ... dakle, nasim ljudima treba pomoc, uglavnom ... ako toga ne bude imaces i dalje gomilu benzinskih pumpi (jer svi ocekuju da ce se obogatiti preko noci kao i onaj koji je prvi otvorio ... a kad se poveca ponuda sa istom traznjom cini mi se da prodaja opada) ... e pa da ne bi bilo toga ... da svi budu trgovci, vlasnici kafica, pumpi ... treba im neko da im kaze gde sve mogu da uloze, koliko, koliki je period povracaja, koliko je radnika potrebno ...

inace, za poslove koji bi uposlili mnogo radnika nije dovoljno 50000e za investiciju ...
[ hecky @ 01.05.2007. 14:48 ] @
Ne postoji "100% siguran obrt novca" . Ulaganje u mali biznis je oduvek bilo vrlo rizican vid investiranja, a tako ce i ostati.

Poredjenje sa ulaganjem u berzu je totalno pogresno, jer zahteva licno angazovanje investitora (ne sedis kuci i buljis u grafikone i novine, vec moras nadgledati ceo poslovni proces, razgovarati sa radnicima, menadzmentom...).

Uprkos tvom unikatnom vidjenju toka novca i ekonomije, ideja je zanimljiva.
[ ljcakic @ 01.05.2007. 15:13 ] @
"Investiranje u akcije ... pa ... ovde su poceli da se obrazuju i ljudi za poslove investicionih savetnika i portfolio menadzera ... kad sam poslednji put gledao cenu ovog kursa bio je oko 250000 dinara "


Izraz "portofolio manager" je nastao sa zakonom o investicionim i privatnim penzionim fondovima za cije je otvaranje ionako potrebno 200.000 evra i gde osnivac ne moze biti jedno lice.

PO zakonu o investicionim fondovima,investicioni fond mora uposliti navedenog "portofolio manager"-a cija je cena kursa tacna po Vasem navedu i iznosi blizu 3000 evra.

Najsladja informacija u svemu tome jeste da od upisanih i placenih kurseva od 47(cetrdeset sedam)kandidata samo njih sestoro je zavrsilo kurs za navedenog "portofolio manager"-a.

Onaj ko je bio na kursu ili ko je bio predavac neka se ODMAH javi i neka me ISPRAVI da gresim u izjavama i brojkama.

Znaci onih 47-6=41 koji su pali su dali svako po 3000 evra x 41=123.000 evra, ali KOME?

A onaj ko ima da za kurs plati 3000(tri hiljade) evra sigurno nije neki propali student "tamo nekog fakulteta".

A ipak su pali.

A sta cemo sa 123.000 EVRA ciste zarade od onih koji su pali?

Zar to nije jos jedan dokaz "domace pameti" kako se novac zaradjuje u svetu finansija?

Koje znanje su njima predavaci za 3000 evra preneli da bi ovi mogli raspolagati kapitalom investicionih fondova od 200.000+ evra i na kraju ih oborili?

GDe je u svemu tome znanje?

I da li je ono potrebno takvo kakvo od strane "finansijksih strucnjaka" na koje se vecina vlasnika postova poziva?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Nova profesija portofolio menadzera i investicionih savetnika na finansijskom i tržištu kapitala u Srbiji treba da doprinese većoj informisanosti, stručnijem i kvalitetnijem odlučivanju i poboljšanju zaštite individualnih ulagača i učesnika u berzanskom poslovanju."

Ovo gore je citati sa sajta 24x7.co.yu

Evo i ostatka teksta

"Zakonom o hartijama od vrednosti predviđeni su uslovi za obavljanje posla investicionog savetika.
Prvo, mora imati visoku stručnu spremu, drugo, najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima s hartijama od vrednosti i kao treće, licencu Komisije za hartije od vrednosti nakon položenog stručnog ispita prema programu iste Komisije, koja je vrhovno regulatorno i kontrolno telo za hartije od vrednosti na finansijskom tržištu.
Kako uskoro predstoji, najavljuje se i očekuje, osnivanje privatnih penzionih, ali i drugih investicionih fondova, pa i poslovanje drugih investitora u Srbiji, podstaćiće razvoj tržišta kapitala i otvoriti veliki prostor za profesiju investicionih savetnika, odnosno portfolio menadžera. Investicioni savetnici i portfolio menadžeri (koji administriraju i upravljaju investicionim fondovima) sarađuju, radi smanjenja neželjenih rizika za investitore."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kao sto kaze Mladjan Dinkic "strucnost ispred politike" ali ZA KOGA?

Nisam clan nijedne partije niti me politika interesuje-interesuje me zasto monopolisti u ovoj zemlji sprecavaju slobodan ulaz kapitala?

Zasto zakon o investicionim fondovima i stranom kapitalu i stranim investitiorima nije donet pre 2007?

Zasto je "drzava" izmislila tek sad pojam "portofolio menadzera i investicionih savetnika"?

Da li to znaci da ako neko zeli da ulaze 50.000 ili 100.000 evra on mora prvo njih da pita zato sto su oni "najstrucniji" u svojoj oblasti(citaj-postavljeni od strane slobodno reci TAJKUNA a znamo dobro koji su to TAJKUNI u zemlji)??

I zasto ova zemlja ne dozvoljava slobodan protok informacija sa kojima bi nas sajt bio usko povezan a sve to u cilju slobodnog i "nevezanog kapitala" u nasoj zemlji?

DAkle otvorene su karte.

Oni koji znaju da igraju-neka igraju.

Problem je u tome sto suvise mnogo igraca ceka Van kockarnice koja se zove"trziste kapitala u SRbiji".

Njima treba kao sto sam rekao"INFORMACIJSKA LUPA".

A svi ovde se pravite da smo kao narod neznalice i da strane investitore ne interesuje nista drugo osim navedenih "portofolio,investiconih i tako dalje savetnika i menazdera".

INFORMACIJA JE NAJSKUPLJA STVAR NA SVETU.

KOD NAS JE IZGLEDA NAJSKUPLJE-ZNANJE.

ZATO SMO I NAJPAMETNIJI NAROD NA SVETU.
[ ljcakic @ 01.05.2007. 16:09 ] @
Oni koji mnogo polazu nade u finansijske strucnjake i "tamo neke menadzere" mogu procitati ovaj malo duzi ali nadasve VRLO koristan clanak koji govori o "pameti" i "znanju" berzanskih brokera,portofolio menadzera i ostalih "velikih" finansijksih institucija.

VRednost prevare?

=3.5 MILIJARDI(ne miliona,nije greska) dakle 3.5 MILIJARDE DOLARA u roku od 3-4 godine za koliko je firma za istrazivanje i nalazenje plemenitih metala kao sto je zlato i ostali plemeniti metali pod nazivom"BRE-X" poslovala ne Kanadskoj berzi i zavila u crno milone ljudi,investicione fondove i ostalo.

Naspram ovome i tricavi"ENRON" je malo dete.

Njihov osnivac je Mr.Guzman koji je misteriozno nestao u zemlji matici Indoneziji pre nego je izdat nalog u Kanadi za njegovor hapsenje.

"Days later, it was revealed that de mr.Guzman had helped carry out the biggest mining fraud in modern history.

Drill results from Calgary-based Bre-X's property in Busang, Indonesia, had been faked to indicate a massive GOLD find.

When others tried to confirm the deposit, they found nothing.

The stock, which surged from pennies to more than $280 a share, plunged. In all, investors were duped out of $6 billion."

Ostatak teksta je na linku ovde:

http://www.thecanadianencyclop...m=TCE&Params=M1ARTM0012786


Covek koji je to uradeo za divno cudo nije bio ni ekonomista niti pravnik vec-geolog,sa izmisljenom teorijom da u njegovoj zemlji matici odakle je navedena firma "BRE-X" iz Indonezije ima zlata u vrednosti od oko 5 milijardi dolara na zemlji koja je njegova sada vec propala navedena firma obradjivala.

DAkle u CELOJ KANADI se nije mogao naci nijedan pametan covek od ne stotine vec od armije od hiljadu strucnjaka koji bi na osnovu svojih zavrsenih "kurseva,univerzitetskih i doktorskih disetracija" mogli videti da je u pitanju nista drugo-nego prevara.

A glavna fora je da SVI TI NAUCENI FINANSIJSKI STRUCNACI su navukli na milione obicnih ljudi i obicnih investitora od kojih su neki nakon objavljivanja prevare pokusali a neki i izvrsili-samoubistvo.

Pa sta je onda presudno za strane investitore?

Merodavna informacija?

Znanje?

Efekat stampeda?

Ova informacija gore navedena je samo da ukaze da SVO ZNANJE O FINANSIJAMA OD STRANE ONIH KOJI IMAJU SVE DIPLOME I ZAVRSENE KURSEVE I DOKTORATE O BERZANSKIM I DRUGIM VIDOVIMA POSLOVANJA I INVESTIRANJA PADA U VODU AKO SE UZME U VIDU KOLICINA NOVCA KOJU MOGU NA TAJ NACIN ZARADETI pa makar i prevarili ljude.

Ispravite me ako gresim.


[Ovu poruku je menjao ljcakic dana 01.05.2007. u 17:20 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2007. 18:10 ] @
Citat:
ljcakic
Oni koji mnogo polazu nade u finansijske strucnjake i "tamo neke menadzere" mogu procitati ovaj malo duzi ali nadasve VRLO koristan clanak koji govori o "pameti" i "znanju" berzanskih brokera,portofolio menadzera i ostalih "velikih" finansijksih institucija.


A sta treba da predstavlja poentu ovoga? U svakoj profesiji mozes naci ljude sa kriminalnim tendencijama, prevarante i sl... Medjutim, cisto sumnjam da bi posao operacije srca prepustio cistacici ili nekom ko je citao o tome zato sto je neki hirurg ostavio pincetu u pacijentu - ili posao uvodjenja vode u kucu nekom ko nema skolu za to zato sto je neki vodoinstalater potopio kucu od musterije.

Tako isto i posao, recimo, upravljanja investicionim fondom ili medjunarodnom korporacijom obicno ima smisla ustupiti nekom ko ima obrazovanje, iskustvo i uspehe bas u tom polju; bas kao sto posao projektovanja kuce ima smisla ustupiti skolovanom arhitekti - ili posao vadjenja zubnog kanala skolovanom stomatologu.

Poslovi u domenu ekomomskih nauka su poslovi kao i svi ostali (osim sto su relativno novi u zaostalim balkanskim sredinama pa imaju neki specijalni prizvuk zato sto ih prosecan stanovnik tih sredina ne razume) - obrazovne institucije i njihovi sertifikati svakako imaju svoju svrhu u tim poslovima kao i u svim ostalim granama industrije, i navodjenjem nekakvih pojedinacnih bizarnih primera koji bi kao trebali da obesmisljavaju svrhu zanimanja sigurno ne mozemo osporiti vrednost tih zvanja i profesija u svetu u kojem zivimo.

Citat:

Ova informacija gore navedena je samo da ukaze da SVO ZNANJE O FINANSIJAMA OD STRANE ONIH KOJI IMAJU SVE DIPLOME I ZAVRSENE KURSEVE I DOKTORATE O BERZANSKIM I DRUGIM VIDOVIMA POSLOVANJA I INVESTIRANJA PADA U VODU AKO SE UZME U VIDU KOLICINA NOVCA KOJU MOGU NA TAJ NACIN ZARADETI pa makar i prevarili ljude.

Ispravite me ako gresim.


Ovo sto pises nema smisla - ti pokusavas da zakljucis da "znanje pada u vodu" ako se uzme u obzir "kolicina novca koja se moze zaraditi" - cini mi se da je ovde u pitanju suptilna greska u zakljucivanju - ili mozemo doci do zakljucka da na takvim poslovima treba zaposliti ljude sa ispod-prosecnim IQ-om i ostalim mentalnim sposobnostima ;-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 01.05.2007. u 19:20 GMT+1]
[ ljcakic @ 01.05.2007. 19:36 ] @
Citat:
Poslovi u domenu ekomomskih nauka su poslovi kao i svi ostali (osim sto su relativno novi u zaostalim balkanskim sredinama pa imaju neki specijalni prizvuk zato sto ih prosecan stanovnik tih sredina ne razume) - obrazovne institucije i njihovi sertifikati svakako imaju svoju svrhu u tim poslovima kao i u svim ostalim granama industrije, i navodjenjem nekakvih pojedinacnih bizarnih primera koji bi kao trebali da obesmisljavaju svrhu zanimanja sigurno ne mozemo osporiti vrednost tih zvanja i profesija u svetu u kojem zivimo.



Gore navedeni citat je uistinu pravo stanje stvari koje vecina ljudi ne zeli da primi ka znanju takvo kakvo je.
Odakle taj kapital dolazi,gde ulazi i kako se vraca onome ko ga je poslao.
Sve ostalo je patriotizam u sluzbi zadovoljenja licnih interesa i definitivna odsutnost volje za ucenjem.
Da nije tako vec bi se neko javio ko vec uveliko radi konsalting usluge i objasnio nam poblize gde smo,kako smo i dokle cemo.
U svakom slucaju vrlo zahvalan na prethodnom postu.
Nadam se da je ovom temom otvoren prijatan prostor za razmisljanje sta ovaj narod u ovoj zemlji radi,koliko i za koga.

//moderator: quote tagovi

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 01.05.2007. u 20:46 GMT+1]
[ dr.pametnjakovic @ 01.05.2007. 20:01 ] @
sto se tice investicionih savetnika, nisam siguran da sam razumeo kakve sad veze ima da li je neko pao ili polozio i ko je to naplatio ... velika vecina onih koje ja znam, a da zele da poloze taj kurs, najpre gleda mogu li da dobiju stipendiju od svog preduzeca za taj kurs ... a da li ce oni pasti ili poloziti, ne bih sad da nabrajam sve faktore koji mogu da uzrokuju zasto je neko pao ...

"i u najboljem zitu moze biti kukolja" tako da stavka da u kanadi nije bilo mnogo pametnih i obrazovanih koji su prevaru mogli da otkriju jednostavno ne stoji... ulagali su oni koji su se zaleteli vodjeni svojom manijom za novcem (slicno onima koji su ulagali kod Dafine i Jezde) ... oni koji su malo bolje razmislili jednostavno su odustali od toga... ne verujem da je neko toliko zaludan da zrtvuje svoj posao i da dokazuje nekom drugom da nije u pravu, tim pre sto ga taj neko verovatno i nece slusati jer u svojoj glavi neprestano sabira "moguce koristi" ako mu se ta "kombinacija" ostvari ...

Kod nas je do sada vec bilo ino-kompanija koje su ulozile svoj kapital, a ne vidim da se desio efekat stampeda ... drugi su jako oprezni.
I dalje tvrdim da je znanje preko potrebno i to ne samo neki od ovih kurseva pa mozemo na odmor, nego sticanje znanja kao neprekidan proces ... prevara je bilo i bice, samo je pitanje koliko su institucije spremne da ih preduprede ...

znanje polako nalazi svoje mesto ... ne kazem da informacije nisu bitne ... do skoro su bile presudne. Znam za slucaj direktora koji nisu hteli da objave prospekte svojih firmi, drzeci svoje adute samo za sebe i pokusavajuci da se domognu akcija kompanije... ali ipak mi se cini da se nesto menja... i mislim da ce se tek stvari menjati ...

[ dr.pametnjakovic @ 01.05.2007. 20:03 ] @
na zalost, tacno je da se iza patriotizma najcesce kriju veoma privatni interesi koji nemaju veze sa pravim patriotizmom ...
[ ljcakic @ 01.05.2007. 20:30 ] @
Ko su investitori koji nas posmatraju?

"An angel investor (known as a "business angel" in Europe, or simply an "angel") is an affluent individual who provides capital for a business start-up, usually in exchange for ownership equity.

Angels typically invest their own funds, unlike venture capitalists, who manage the pooled money of others in a professionally-managed fund.

However, a small but increasing number of angel investors are organizing themselves into angel networks or angel groups to share research and pool their investment capital.

Angel investments bear extremely high risk, and thus require a very high return on investment.

Because a large percentage of angel investments are lost completely when early stage companies fail, professional angel investors seek investments that have the potential to return at least 10 or more times their original investment within 5 years, through a defined exit strategy, such as plans for an initial public offering or an acquisition.

Current 'best practices' as taught by the Angel Capital Education Foundation in its 'Power of Angel Investing' seminar series suggest that angels might do better setting their sights even higher, looking for companies that will have at least the potential to provide a 20x-30x return over a five to seven year holding period.

After taking into account the need to cover failed investments and the multi-year holding time for even the successful ones, however, the actual effective internal rate of return for a typical successful portfolio of angel investments might, in reality, be as 'low' as 20-30%.

While the investor's need for high rates of return on any given investment can thus make angel financing an expensive source of funds, cheaper sources of capital, such as bank financing, are usually not available for most early-stage ventures."

Ovo je jos lepse sto nas je navelo na razmisljanje kako privuci strani kapital:

"While it is usually difficult to raise more than US$100,000 - US$200,000 from friends and family, most venture capital funds will not consider investments under US$1 - 2 million.

Thus, angel investment is a common second round of financing for high-growth start-ups, and accounts in total for more money invested annually than all venture capital funds combined (US$24 billion vs. $22 billion in the US in 2004, into 45,000 companies vs. 4,900 companies, according to the University of New Hampshire's Center for Venture Research)."


A OVO JE NAJPLEPSE OD SVEGA KO MISLI DA TREBA BITI "NAUCNIK ZA RAKETE" DA BI SE KAPITAL PRIVUKAO.Neka statisticki podaci kazu svoje:

"According to the Center for Venture Research, there were 225,000 active angel investors in the U.S. in 2005.

Beginning in the late 1980s, angels started to coalesce into informal groups with the goal of sharing deal flow and due diligence work, and pooling their funds to make larger investments.

Angel groups are generally local organizations made up of 10 to 150 accredited investors interested in early-stage investing."

Kompletan clanak se moze videti na sledecoj adresi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_investor


Nadamo se da smo malo otvorili oci takve kakve su nam u finansijskom smislu i da se polako dokazuje pravilo da NA OVOM SVETU IMA PREVISE NOVCA-NIKADA PREMALO.
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2007. 20:35 ] @
Izvini, nisam ukapirao kakve veze Wikipedia i googlanje sa terminima "Angel + Investor" imaju sa tvojim pokusajem nipodastavanja obrazovanja u domenu finansija?

Prva stvar koju ce neki "Venture Capital" iz tvoje google/wikipedia pretrage da uradi, ako ti ustupe malo njihovog vremena i novca, je:

1. Zaposljavanje profesionalnog CFO-a (a cesto i CEO-a), sa obrazovanjem i iskustvom u domenu korporativnih finansija - ako ti vec nisi nasao takvog do tad...

2. Clanove borda direktora (proporcionalno njihovim glasackim pravima koje ste dogovorili ti i VC), koji su takodje obrazovani i iskusni u domenu biznisa

Sta mislis zasto? :)

Ne, to nije nikakav "rocket science" - ali jeste "science" za koji je ipak potrebno odredjeno obrazovanje i iskustvo - ne vidim potrebe da nipodastavas citave profesije zbog nekih licnih nesuglasica/problema sa nekim ljudima iz tih bransi.
[ ljcakic @ 01.05.2007. 20:57 ] @
Neka nam statistika bude svedok-dakle ne kazemo da znamo,umemo ili smo vec nesto postigli.

JEdnostavno kazemo da-zelimo.

"Angels play a critical role by investing in companies that venture capitalists consider too unproven and risky.

In fact, during 2004 only 3,000 new firms were funded by VCs, while an estimated 48,000 businesses received startup capital from people who identify themselves as angel investors."

Da li je mali VELIKI GOOGLE imao "board of directors" i sve ostalo sto ste naveli da je potrebno imati oko sebe?

"Throw in money from friends and family, and the number of entrepreneurs touched by angels soars even higher.

The most famous angel investment in recent years was probably the $100,000 check that Sun Microsystems co-founder Andy Bechtolsheim made out to Google (Research) after watching Larry Page and Sergey Brin demonstrate their search-engine software.

The check was uncashable at first--as a legal entity, Google didn't exist yet--but once the company's incorporation papers were completed and filed, the money enabled Page and Brin to move out of their dorm rooms and into the marketplace.

Likewise, Amazon (Research).com, Apple (Research), the Body Shop (Research), Kinko's, and Starbucks (Research) all got their starts with the help of angel investors, as did current rising stars such as Digg, LinkedIn, and Simply Hired."

Evo zasto ne treba biti uistinu "naucnik za rakete" vec samo za"nauku":

"Angels often gather in groups.

By pooling resources, these organizations can invest more in deserving startups--sometimes in excess of $1 million.

They usually make investment decisions based on membership votes, so it's important to have an ally on the inside to represent you.

An archangel, if you will.

To draft a champion for your cause, read the member biographies on the group's website to find the best match, then network your butt off to get face time.

If you can earn an archangel's confidence, he or she will invite you to pitch the group, and you'll have an edge in the voting."

U svakom slucaju lepo ste nam otvorili oci-ali ipak je "angel investor" u dusi jedan obican covek kao i svi drugi sa "viskom kapitala" taj koji daje novac.
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2007. 21:08 ] @
Citat:

Da li je mali VELIKI GOOGLE imao "board of directors" i sve ostalo sto ste naveli da je potrebno imati oko sebe?


Naravno. BoD je neophodan cim dobijes VC funding, zbog, recimo, glasanja i ostvarivanja investitorskih prava. Pare niko ne daje na lepe oci - glasanje i mogucnost uticanja na donosenje odluka su neophodne premise VC investicije - get over it.
[ McKracken @ 01.05.2007. 21:12 ] @
<sarkazam>
Naravno ni Page-u ni Brin-u nije bio potreban Eric Smit pa su ga slucajno pustili u bord.
</sarkazam>


Nego, jedno pitanje... Da li ste kao konsultanti vec uspeli da dovedete nekog investitora u Srbiju?

Ne pricam o Miki Maus investicijama od 5k eur vec o necem ozbiljnom?
[ ljcakic @ 01.05.2007. 21:32 ] @
BRavo za pitanje.

Najzad smo se pomerili sa polumtrve tacke.

Dakle trebalo je celih dve strane teksta da se stigne do onoga sto sve nas interesuje.

Od koga,koliko,kada i za koliko?

Ako sve to znate-koliko cete tu informaciju naplatiti?

Ne zaboravimo naslov teme u svakom slucaju.

Dajmo sansu svima koji nas gledaju iz potaje.

Ostalima iskrena zahvalnica na ucescu u ovoj zaista predivnoj temi i odgovorima.

Zasto da radim za 500-1000 evra kada mogu nista da radim,vec samo da prodajem informacije i zaradim 10x-100x toliko?

Lepo da lepse ne moze biti.

[ McKracken @ 01.05.2007. 21:35 ] @
Hmm.. znaci niste :)


kao hint: ono sto trazite se zove "%"
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2007. 21:38 ] @
Citat:

Zasto da radim za 500-1000 evra kada mogu nista da radim,vec samo da prodajem informacije i zaradim 10x-100x toliko?


Ovaj... kao sto smo zakljucili na prosloj strani - informacije kostaju, dakle da bi prodavao naplative informacije, moras ih posedovati pre prodaje - a da bi ih posedovao moras da ih:

a) Kupis

ili

b) Stvoris, za sta je neophodan rad i znanje

Doduse, u slucaju a) mozes trgovati i ostalim pokretnim i nepokretnim dobrima - a ne samo informacijama - u svakom slucaju moras posedovati ili pare, ili konvertovati svoje vreme i znanje u pare :-)
[ zraj @ 01.05.2007. 21:41 ] @
@hecky

"O clanarini mozes razmisljati jedino ako pruzas vrlo specificne informacije, koje investitori traze, sto opet znaci da moras imati tim visokostrucnih finansijskih glavonja iza sebe. U svakom slucaju velik zalogaj."


Bivši ministar za privredu i privatizaciju, Aleksandar Vlahovic, i njegov stari prijatelj, Danko Đuric, danas imaju firmu "Eki-investment" za pružanje finansijskih i konsalting usluga
http://www.eki-investment.com/partners-s.html


Moćni i bogati

Autor: Branislav Krivokapić

Članovi kluba „Privrednik“ iz Šekspirove
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=2629

Zanimljivosti o klubu
ULAZNICA - 100.000 evra
ČLANARINA - 2.000 evra godišnje
NAJSTARIJI - Budimir - Boško Kostić i Milorad Savićević, obojica rođeni 1935. godine.
NOVI ČLANOVI - Poslednji primljeni član je vlasnik TV „Pink“ Željko Mitrović koji je u Šekspirovu stigao odmah nakon podele nacionalnih frekvencija.
NEŽNIJI POL - Jedina žena u klubu je Ivana Veselinović, direktor „Delta M“.
[ McKracken @ 01.05.2007. 21:42 ] @
Naravno, te informacije moraju da budu ispravne, ne preterano public domain i moraju biti sveze.


<igrokaz>
klijent: Mozete li mi prodati informaciju o tome koje ce akcije imati skok od najmanje 100% u sledecih 7 dana?
vi: Da , to kosta 300$
klijent: Sta ako vasa informacija nije TACNA?
vi: Nista, ja samo prodajem informacije
klijent: Onda vasa informacija ne vredi nista, dovidjenja.
</igrokaz>
[ ljcakic @ 01.05.2007. 21:51 ] @
To je sto se tice domacih Tajkuna.

Izdvojio bih od navedenog linka gore nesto zaista logicno razocaravajuce za 99,99% stanovistva a za onih 0,01% neka se sami prepoznaju:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Kada se svojevremeno u senovitoj dedinjskoj bašti sastao sa šekspirovcima(ulica Sekspirova), na pitanje zašto je sa događaja „izuzeta javnost“, premijer Koštunica nasmejao je novinare rekavši da je to stoga što je „reč o skupu koji je imao, pre svega, stručni karakter“ i koji je protekao u „životvornom dijalogu“.

Posledica te životvornosti je izuzetan rast uticaja šekspirovaca na ekonomske i društvene tokove, a koji se dogodio upravo za vreme sadašnje „tehničke vlade“.

Iako od vlasti već godinama bezuspešno traže usvajanje nacionalne strategije razvoja, i bez te strategije njihovo je bogatstvo sve veće.

Tražili ste - gledajte, rekli bi surovi realisti. Ne možemo graditi kapitalizam a da nemamo kapitaliste. Uostalom, ako je za utehu, ni Amerikom ne vlada Buš.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od osnivanja kluba januara 2002. nijedan šekspirovac nije nazadovao.

Naprotiv, svi su razgranali poslove i pustili pipke ka privrednim granama i tržištima gde ih do juče nije bilo.

Podaci govore da su kompanije koje su vodila 23 osnivača kluba 2001. godine ostvarile prihod od 3,7 milijardi ondašnjih maraka, a profit od 167 miliona maraka."

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[ ljcakic @ 01.05.2007. 21:59 ] @
Za mcKracken

Kada bi tako bilo sve bi lepo bilo i niko ne bi gubio na berzi-svi bi dobijali.

Ko ce da dobije-a ko ce da izgubi spada u domen rizika koga je svako svestan u domenu trgovanja akcijama na berzi shodno ocekivanom dobitku od Vasih"100% za 7 dana".

A da bi neko dobio na berzi-neko mora da izgubi.

U suprotnom se to ne bi zvala berza-vec banka sa pocetnim i stranim kapitalom od 1.67 milijardi evra trgovanja u toku 2006 godine koliko je iznosio ukupan promet akcijama na Beogradskoj berzi od cega je 24% trzisnog kolaca pripalo MVI brokerskoj kuci ili cirka 25 miliona evra najvise zahvaljujuci opcinjavajucim prometom akcijama AIK banke iz Nisa koja ih je i dovela na prvo mesto po dobiti i zaradi na berzi kao obicnoj brokerskoj kuci.

A sta su oni i sa kim radeli i koje su oni garancije dali pa su zaradeli "tamo nekih da kazemo 25 miliona evra" za svega 12 meseci?

Primer i podaci su banalni i slucajni ali su podaci tacni sto svako moze proveriti.

Podaci su dati u smislu informativnog karaktera za dalje razmisljanje svim clanovima i posetiocima foruma o postavljenoj temi-nikako nisu usmereni protiv navedenih institucija u smislu kritike ili osporavanja i obima njihovog poslovanja.

[Ovu poruku je menjao ljcakic dana 01.05.2007. u 23:12 GMT+1]
[ McKracken @ 01.05.2007. 22:06 ] @
Hajde sad lepo procitajte igrokaz ponovo i bez bukvalnog pristupa..
[ hecky @ 01.05.2007. 22:11 ] @
@zraj

Ne kapiram poentu tvog posta?

Blic je zuta stampa da zuca ne moze biti.

Jedine istinite informacije koje objavljuju su vremenska prognoza i TV program.

Da elaboriram citirajuci delove clanka:

"...podaci govore..." koji podaci? na vikipediji bi zalepili ono "please quote source" hehe
"Retki analitičari koji su ocenjivali značaj..." koji su to analiticari? gde su imena?
"Posledica te životvornosti je izuzetan rast uticaja šekspirovaca na ekonomske i društvene tokove" kakvi su to uticaji? kako se oni manifestuju?

Molim lepo, covek koji je pisao ovaj clanak se nije drzao osnovnih novinarskih nacela.

Taj clanak ima informativnu vrednost koliko i crtac sa Duskom Dugouskom.

@ljcakic

Zapoceo si bas zanimljivu temu, ali si ubrzo poceo da brljavis i sad si skroz u*ro motku :)

[Ovu poruku je menjao hecky dana 01.05.2007. u 23:21 GMT+1]
[ McKracken @ 01.05.2007. 22:18 ] @
@hecky: Crtac sa DDugouskom ima recenicu "Zlatno pravilo je daonajkoji ima zlato pravi pravila" ;)


@Lcakic: Pokusavam da skapiram STA tacno zelis da kazes u prethodnoj poruci ali nikako da nadjem sta tacno znaci to sto je napisano. Iskrenoako su informacije koje zelite da prodate ovako konfuzne, vredi platiti da ih ne dobijam :)
[ ljcakic @ 01.05.2007. 22:23 ] @
Blic jeste dosta zut-ali u pravom mometnu objavi pravi clanak.

I vlasnik Blica je jedan od najuticajnih ljudi u Srbiji.

Dakle "Ide maca oko tebe-pazi da te ne ogrebe..."

Stampa je stampa-niti joj se da verovati niti je zapostavljati,jednostavno sluziti se dobijenim informacijama,filtrirati ih i dobijete "pescani sati" koji Vam kaze koliko je sati(u pravom smislu reci) i sa koje strane vetar duva a sa koje sunce sija.

Problem je sto neke sunce toliko opece i vetar pocinje duvati da ne znaju sta dalje sa samim sobom.
[ zraj @ 02.05.2007. 11:17 ] @
@hecky

"Ne kapiram poentu tvog posta?"

Sagledavanje realnih šansi za konsalting usluge @ljcakic-a pored agencija kao što su na primer:

http://www.pwc.com/extweb/pwcp...9CCF38FB9DB3EF8025716B0036DF44
http://www.siepa.sr.gov.yu/municipalities/municipalities.asp
http://www.eki-investment.com/partners-s.html
koje kako si već sam naveo imaju visokostručne- MOĆNE rukovodeće kadrove.

A tekst iz Blica "MOĆNI i bogati" je u svakom slučaju odlična ilustracija.

@ljcakic bi da otpočne posao sa sumom 500-1000 EU, a pogledajmo koliko iznosi godišnja članarina ili ulaznica za klub "Privrednik"

Rado preporučujem "Be financially free" and

"Rich Dad, Poor Dad"
What the Rich Teach Their Kids About Money--That the Poor and Middle Class Do Not!
by Robert T. Kiyosaki







[Ovu poruku je menjao zraj dana 02.05.2007. u 17:57 GMT+1]
[ _djevojka_ @ 02.05.2007. 11:24 ] @
@zraj, @hecky,

Citat:

Ne kapiram poentu tvog posta?

Blic je zuta stampa da zuca ne moze biti.

Taj clanak ima informativnu vrednost koliko i crtac sa Duskom Dugouskom.


Bez uvrede, ali otkad se Blic cita za informativnu vrijednost? Nesto ne vidim svrhu stavljanja odredjenog (edukativnog) ocekivanja na rolnu toaletnog papira.
[ dr7jo @ 02.05.2007. 13:03 ] @
"U suprotnom se to ne bi zvala berza-vec banka sa pocetnim i stranim kapitalom od 1.67 milijardi evra trgovanja u toku 2006 godine koliko je iznosio ukupan promet akcijama na Beogradskoj berzi od cega je 24% trzisnog kolaca pripalo MVI brokerskoj kuci ili cirka 25 miliona evra najvise zahvaljujuci opcinjavajucim prometom akcijama AIK banke iz Nisa koja ih je i dovela na prvo mesto po dobiti i zaradi na berzi kao obicnoj brokerskoj kuci.

A sta su oni i sa kim radeli i koje su oni garancije dali pa su zaradeli "tamo nekih da kazemo 25 miliona evra" za svega 12 meseci?

Primer i podaci su banalni i slucajni ali su podaci tacni sto svako moze proveriti."

Primer a posebno podaci su ti veoma banalni.
Promet na berzi je bio 1,67 milijardi eura, a ti kazes da je 24% od te cifre 25 miliona eura. Jadan ce biti taj investitor koji tebi bude platio za neki savet." A sta su oni RADELI pa da su zaradeli 25 miliona eura?" Pa nisu nista radeli, samo su posredovali u trgovini hartijama. I nisu ni "zaradeli" te pare vec mnogo mnogo manje. Ako ima je promet bio oko 400 miliona eura, oni su u najboljem slucaju imali 1% od toga kao prihod, pa onda lepo oduzimas troskove koji nisu mali (berza je skup sport), pa tek onda dodjes do neke sume koja se zove profit i koja znaci "ZARADELI" pare . Trebao bi barem da razlikujes ukupan promet od ostvarenog profita. Ukoliko vec imas ambiciju da se bavis konsaltingom, to ce ti biti veoma koristna stvar: ukupan promet nije jednak profitu. Mada me cudi kako to na fakultetu nisi naucio (sem ako nije u pitanju BK, Megatrend ili sl.). Zato decko knjigu u saku, nadji sebi negde posao za 500 eura, radi par godina, nesto nauci pa onda lepo dobro razmisli o konsultantskom biznisu, mozda tada nekom i zatreba tvoj savet. Mozda cak i ja budem (za par godina naravno) tvoj prvi klijent.
[ ljcakic @ 02.05.2007. 20:29 ] @
24% od 1% od ukupnoh prometa 1.67 milijardi evra prostim deljenjem se dobija:

=1670 miliona*0.01
=16.7 milion je pripalo brokerskim kucama na berzi za 2006 na ime tih 1% a u odredjenim slucajevima i ispod tog 1% ako su u pitanju transkacije u milionima evra.

16.7 miliona *0.24
=4.008.000 evra.

Mozda su brojke pogresno date da bi se tacno videlo o cemu pricamo i ko koliko zaradjuje i KAKO zaradjuje.

U svakom slucaju dobar savet zlata vredi.

Informacija jos vise.

[ ljcakic @ 02.05.2007. 20:37 ] @
Hvala @zraj

Knjiga se moze kupiti na AMAZON.COM po ceni od oko 15$ i to u digitalnoj pdf formi za download.

Jedna napomena:
Autor Robert T. Kiyosaki je rodjen u Americi na HAwajima a biznisom je nameravao da se bavi kada su Hawai bili tek jedno od obicnih ostrva u Pacifiku.

Pocetni kapital mu je iznosio 3000 dolara koji kao otpremninu dobio nakon zavrsetka Vijetnamskog rata.

KAda je hteo taj novac od "smesnih 3000 dolara" da investira i da se igra finansija sa Velikim igracima dobio je odgovor po kome SEC(americka komisija za hartije od vrednosti) ne dozvoljava nikome drugom da udje u svet investicija bez minimum 200.000+ dolara pocetnog kapitala.

Zato je covek presao na pisanje u sektoru finansijskog konsaltinga.

Otkrio covek sebe u poslovnoj edukaciji drugih znatizeljnika i tako sam sebe investirao bez navedene brojke potrebnog kapitala.

Sve velike stvari u svetu su vrlo jednostavne.

Zavisi samo iz kog ugla se gledaju.




[Ovu poruku je menjao ljcakic dana 02.05.2007. u 21:49 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.05.2007. 20:48 ] @
Citat:

KAda je hteo da investira i da se igra finansija sa Velikim igracima dobio je odgovor po kome SEC(americka komisija za hartije od vrednosti) ne dozvoljava nikome drugom da udje u svet investicija bez minimum 200.000+ dolara pocetnog kapitala.


Kakve su to gluposti - u USA mozes da investiras i sa $1, pod uslovom da nadjes neki vrednosni papir koji kosta toliko i nekoga ko je voljan da ti ga proda po toj ceni.

Ako mislis na minimalnu kapitalizaciju neophodnu za posedovanje sopstvenog javnog investicionog fonda ili neke finansijske institucije - to je vec nesto drugo i normalno je da postoji minimum kako bi garantovano mogao da ispunis obaveze prema poveriocima / klijentima i drzavi - isto tako ne mozes pokrenuti banku sa $1000 - jer postoji minimum kapitala neophodnog za obezbedjivanje poslovanja takve institucije koji je naravno daleko veci.
[ zraj @ 03.05.2007. 05:43 ] @
@ljcakic
"Knjiga se moze kupiti na AMAZON.COM po ceni od oko 15$ i to u digitalnoj pdf formi za download."

RobertT.Kiyosaki
Takodje i ostala njegova izdanja kao i Investiranje I i II deo by Leon Richardson u Superknjižari:

http://www.superknjizara.hr/in...mp;page=autor&idautor=3011
http://www.superknjizara.hr/in...t+T.+Kiyosaki&x=15&y=5
[ ratkob @ 03.05.2007. 10:14 ] @
Autor teme ima klasicno razmisljanje srpskih preduzetnika, do love na brzinu, i sa minimalnim ulaganjima. Ne kazem da to nije moguce, ali oni koji su to uspeli su ipak izuzeci koji potvdjuju pravilo.
Osnovna stvar u bilo kom konsultanskom poslu su reference, tj. uspesni poslovi i klijenti iza kojih mozes da se potpises, i koji potvdjuju znanje koje hoces da prodas. Diplome mozda na prvi pogled nisu bitne, ali dosta pomazu.
E sad, ekonomija nam je jos uvek na nekom vrlo niskom nivou, pa mozda i ima mesta za malo drugacije 'konsultante'...
[ ventura @ 03.05.2007. 11:22 ] @
Citat:
ljcakic
Zasto da radim za 500-1000 evra kada mogu nista da radim,vec samo da prodajem informacije i zaradim 10x-100x toliko?


"samo da prodaješ informacije" :)

Eto, kad je to tek tako jednostavno, daj mi informaciju o tome kojih 7 brojeva će izaći na lotou u 21. kolu, i ja ću ti platiti 200,000 evra za tu informaciju... :)
[ Ivan Dimkovic @ 03.05.2007. 11:33 ] @
7, 14, 18, 22, 26, 31, 33

A sad plati 200K...

:)
[ ventura @ 03.05.2007. 11:35 ] @
Cenim da ti informacija nije tacna ;)

[ McKracken @ 03.05.2007. 11:46 ] @
Informacija je informacija, nemoj da si sitnicav. Tacna, netacna, big deal ;)

(Svi znamo da posle dvojke baca trinaesticu)

Inace, taj Kiosaki je u par video snimaka koje sam gledao izneo jednu solidnu gomilu konstatacija koje jednostavno nisu tacne, neke su delimicno tacne a neke su vrlo tacne ali nebitne :)

Postoje mnogo bolji izvori informacija od Kiosakija.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 03.05.2007. u 13:00 GMT+1]
[ dragoljub_le @ 03.05.2007. 13:51 ] @
Da li je neko video domaćeg ili stranog konsultanta, eventualno razgovarao sa njim ili pokušavao da sarađuje.
Voleo bih da čujem kako to izgleda.
I za šta su to konsultanti? SME, Corporate, ...
Oni te konsultuju za ..., ti se sa njima konsultukeš, ko tu koga angažuje i za šta.
Ovo me sve podseća na agenciju SIS.
[ hecky @ 03.05.2007. 14:15 ] @
Na pravom si tragu! Ovde se vodi zestoka rasprava u vezi otvaranja jedne takve agencije .

Rezultat rasprave je da je autor teme (delimicno) prihvatio da za finansijsko (prim. aut. kao i bilo koje drugo) konsultovanje treba znanje (prim. aut. i iskustvo), te je nasao odgovarajucu ala "dummy's guide" knjigu na Amazonu, koja ce ga uvesti u svet finansija (i nadamo se, jednog dana, za par godina, u svet finansijskog konsaltinga).

Ostatak teme je uglavnim sprdanje na racun autora i njegovih istomisljenika .
[ ljcakic @ 03.05.2007. 15:24 ] @
Ne radi se ovde o knjigama.

Knjige svako moze kupiti.

Cast svim na ucescu.

Ima jedna lepa anegdota o zvezdama,tarabama i svinjcu.

Kada su ih gledali jedan pijanac i jedan putnik na zeleznickoj stanici u vecernjim satima cekajuci "voz koji kasni".

Prodje milicijac i pita ih :"Sta VAS DVOJE OVDE RADITE OVDE PORED SVINJA"?

Pijanac kaze"Gledam u blato".

Putnik kaze"GLedam u zvezde".

Ostalima verovatno doseze pogled negde mislim izmedju.
[ ljcakic @ 03.05.2007. 15:30 ] @
Mozda na nivou pogleda milicajca.
[ ljcakic @ 03.05.2007. 16:26 ] @
Evo prikaza jedne od najvecih kuca u Americi za investicije i konsalting usluga:

http://www.schwab.com/public/s...nt_products/index.html?src=mxg

A evo detaljnog opisa sta covek radi:

http://www.answers.com/topic/the-charles-schwab-corp

Covek je poceo kao pomocnik brokera.

Koliko je znanja tada imao?

Sa koliko kapitala poceo?

STa je tacno radeo u pocetku?

Key numbers for fiscal year ending December, 2006:
Sale: $4,988.0M
One year growth: (3.2%)
Net income: $1,227.0M
Income growth: 69.2%

Naravno-covek zivi u Americi.

Srbija je pak Srbija.

Evo kako je napravio novac:

"Charles Schwab a Stockbroker, born in Woodland, California, USA.

A lawyer's son, he sold chickens and eggs door-to-door as a child, graduated from the Stanford School of Business (1959), and worked as a mutual funds manager before establishing his own brokerage house in San Francisco (1971).

He built it into one of the nation's leading brokerages by offering discount fees and other inducements to small investors, and wrote How to Be Your Own Stockbroker (1984)."
[ ventura @ 03.05.2007. 16:33 ] @
A kakve veze ima brokerska kompanija sa tvojom potencijalnom kompanijom koja se namerava baviti konsultantskim poslovima?

A bolje bi bilo da se baciš na pisanje zbirke kratkih priča, pošto ti očigledno ide od ruke, a ne da se zamlaćuješ "davanjem finansijskih saveta", pardon citiranje kojekakvih isečaka, informacija, priča, uglavnom nebitnih za kompletnu tematiku .... Ili samo misliš da su ljudi veverice pa će platiti debelo za nekakvo pričanje bajki i basni ? :)

[ ljcakic @ 03.05.2007. 16:39 ] @
Ne zaboravimo istaci poslednju recenicu i one dve magicne reci "SMALL INVESTORS".
[ dragoljub_le @ 03.05.2007. 16:46 ] @

Ja se ne šalim. Molim sve diskutante da se jave i odgovore.
Da li je neko video domaćeg ili stranog konsultanta, eventualno razgovarao sa njim ili pokušavao da sarađuje.
Voleo bih da čujem kako to izgleda.
I za šta su to konsultanti? SME, Corporate, ...
Oni te konsultuju za ..., ti se sa njima konsultukeš, ko tu koga angažuje i za šta.
[ ljcakic @ 03.05.2007. 16:57 ] @
Evo linka za NEVERNE TOME "gde su nase pare PANTICU"(iz filma tesna koza.prim.autora)

http://angelcapitalmarket.com/...rch99.php?auswahl=1&typ=99

Sednes za svoj kazimo ga "PC" sto se ne maze na hleb i trazimo.

Link gore je samo informativnog karaktera.

Za ostatak naravno treba tim ljudi-komunikatora-prevodioca,ljudi koji su vec radeli biznis planove,pravnika i naravno jedan do dva dobra web mastera i web programera koja ce sve to da stave na "Tiganj" pardon na Internet.

Pa drage moje TOME kako ste?
[ ventura @ 03.05.2007. 17:14 ] @
Pa kad je tako sve lako i jednostavno, što sam sebe ne iskonsultuješ i zaradiš gomilu para, umesto da nas smaraš ovde sa glupostima.

Mada mogao bi da kreneš "od nule" kako je i Schwab krenuo... Završi Stanford (jedan od najprestižnijih univerziteta na svetu), magistriraj menadžment (MBA), sakupi 12 godina profesionalnog iskustva u upravljanju tuđim parama, i - nakon toga otvori svoju firmu. Početak od nule, nema šta :)
[ boccio @ 03.05.2007. 17:18 ] @
Citat:
hecky:
Rezultat rasprave je da je autor teme (delimicno) prihvatio da za finansijsko (prim. aut. kao i bilo koje drugo) konsultovanje treba znanje (prim. aut. i iskustvo), te je nasao odgovarajucu ala "dummy's guide" knjigu na Amazonu, koja ce ga uvesti u svet finansija (i nadamo se, jednog dana, za par godina, u svet finansijskog konsaltinga).

Ostatak teme je uglavnim sprdanje na racun autora i njegovih istomisljenika :).

Hvala za reader's digest, ispratih ovu temu u nekih 15-tak minuta, i nista mi nije bilo jasno... kakav konsalting, kakve berze, kakva wikipedia, koji crni investitori? Ovaj dobri covek pise takvim konfuznim stilom da dolazim u iskusenje da ga platim zlatom da radi kao Customer Support Manager kod mene u situacijama kad treba baciti maglu po principu "it's not a bug it's a feature". Tako bi socno mogao da slozi pricu da nikom nista ne bi bilo jasno :)
[ McKracken @ 03.05.2007. 17:24 ] @
@boccio: Ili kao konsultant koji naplacuje na sat
[ ljcakic @ 03.05.2007. 18:00 ] @
@boccio

Zasto jos uvek u nasoj zemlji se NE mogu naci kvalitetni php programeri koje uporno trazite?

Ili su svi presli u "Customer support service" po Vama i toliko im je dobro tamo da im ne treba plata cak i od 1000 evra koju im VI nudite?

[ ljcakic @ 03.05.2007. 18:36 ] @
Beograd - U Srbiju je za šest godina (od 2000. godine) ušlo oko devet milijardi dolara stranih investicija.

U poređenju sa Japanom gde se, samo u prošloj godini slilo impresivnih sto milijardi dolara ili Francuskom koja je privukla čak 51 milijardu dolara stranih investicija, to je više nego skroman rezultat.

Ali i u poređenju sa zemljama koje su prošle kroz period tranzicije, Srbija je u inferiornom položaju.

Ilustracije radi, Poljska je za samo godinu dana privukla iznos investicija približan srpskom šestogodišnjem rezultatu - odnosno oko osam milijardi dolara. Slična je situacija kada se Srbija poredi sa Rumunijom, Bugarskom ili Litvanijom gde se slilo čak sedam milijardi dolara.

Jedino je u odnosu na Hrvatsku koja je, uprkos manje depresivnoj poslovnoj klimi, prošle godine privukla 1,7 milijardi dolara.

Ali, da prošle godine nije prodat Mobi 63 (za 1,5 milijardu dolara), slika Srbije bila bi još sumornija.

Zrenjanin - Lokalna samouprava u Zrenjaninu privukla je u prvoj polovini ove godine najvredniju stranu investiciju, o čemu svedoči i potvrda Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), saopštio je predsednik zrenjaninske opštine Goran Knežević.

Reč je o "grinfild" investiciji vrednoj 50 miliona evra, koju je realizovalo preduzeće Future Biotec, a novac je uložen u izgradnju pogona za proizvodnju sintetičkog dizela. Zrenjanin je nedavno izabran i za učešće u razvojnom programu Svetske banke Doing Business in Serbia, što je još jedna potvrda napretka u uslovima za razvoj poslovanja u zrenjaninskoj opštini.

U prošloj godini u Srbiju je ušlo više od pet milijardi dolara stranih investicija, a izašlo je oko milijardu.

I to je dobar rezultat.

Objektivnu investicionu sliku ipak remeti podatak da u konačan obračun iznosa stranih investicija ulaze sredstva od prodaje nekretnina, akcija na berzi kao i ona ostvarena kroz privatizaciju.

To nisu investicije već promena svojine.

Neophodna nam je bolja investiciona klima, a trenutno se nalazimo u situaciji u kojoj ne funkcioniše Ustavni sud, parlament i nema vlade.

Tekst je preuzet iz lista "danas" za 03.05.2007

Pitanjce za sve forumase:

Da ste neko od takozvanih "malih investitora" i da imate jedno viska 50.000+ evra u ciljni ili pak strateski poduhvat bilo gde u SRbiji-koliko bi ste od te sume platiti za merodavne,tacne i statisticke informacije na Vasem maternjem jeziku+usluge rada na terenu i sredjivanje papirologije,tajminga i kontakata sa lokalnim vlastima-ako ste recimo Italijan ili Spanac a koje se uzgred retko ili uopste ne objavljuju na engleskom ili bilo kom drugom jeziku za gore navedene podatke?

50?

100?

500?

1000?

2000?

3000?

5000?

10000?



[ Ivan Dimkovic @ 03.05.2007. 18:45 ] @
Citat:

Pitanjce za sve forumase:

Da ste neko od takozvanih "malih investitora" i da imate jedno viska 50.000+ evra u ciljni ili pak strateski poduhvat bilo gde u SRbiji-koliko bi ste od te sume platiti za merodavne,tacne i statisticke informacije na Vasem maternjem jeziku+usluge rada na terenu i sredjivanje papirologije,tajminga i kontakata sa lokalnim vlastima-ako ste recimo Italijan ili Spanac a koje se uzgred retko ili uopste ne objavljuju na engleskom ili bilo kom drugom jeziku za gore navedene podatke?


Platio bih nula (0) - pare bih prepustio nekom investicionom fondu i za usluge investiranja bih im ustupio 1-2% godisnje na konto menadzmenta fonda.
[ ljcakic @ 03.05.2007. 18:57 ] @
EVo neceg zaista jednog lepog cinjenicnog stanja i blizeg objasnjenja koja daje neke od razloga zasto je ova tema pokrenuta:

"Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA) Jasna Matić ocenila je da je zbog odlaganja formiranja vlade za Srbiju "ova godina izgubljena za investicije" i da će se posledice videti tek krajem 2007.

"Broj zainteresovanih investitora za ulaganje u Srbiju od početka godine do danas bio je sedam do osam puta manji nego u istom periodu 2006. godine.

SIEPA je početkom prošle godine dnevno imala oko 20 kontakata sa zainteresovanima koji su se raspitivali za mogućnosti ulaganja u Srbiju, dok je u istom periodu ove godine dnevno dobijala tri do četiri poziva.

Po pravilu, na realizaciji svake investicije radi se u proseku oko godinu dana, a u slučaju većih ulaganja taj proces traje i nekoliko godina", kaže Jasna Matić.

Malo svetla na ovu sumornu sliku baca istraživanje revizorske kompanije Prajsvoterhaus Kupers da je od 490 privatizacionih transakcija, gotovo polovina, ili 210, realizovano u Srbiji, što našu zemlju stavlja na prvo mesto u regionu centralne i istočne Evrope.

Ta vest ohrabruje, ali i upozorava da Srbija propušta priliku da i dalje ohrabruje potencijalne investitore da uđu na naše tržište, s obzirom na to da šalje poruke koje govore o političkoj nestabilnosti."

dnevni list "danas"

--------------------------------------------------------

Ono sto je nenamerno ili jos bolje receno NAMERNO izostavljeno jeste da od "20 kontakta DNEVNO" koliki tacan iznos svake ponudjene investicije?

Uveren se da 90% ponuda nije ispod 6 cifara u sebi-zato je najverovatnije i precutano.

Zasto se na realizaciju po gore navedenom ceka"u proseku oko godinu dana a nekad i nekoliko godina"?

Pitanja na koja je novinar trebao dati odgovor ili jos bolje gospodja sa kojom je vrsen intervju-ali je sve ipak mudro precutano.

Zasto?
[ Dragan Varagic @ 03.05.2007. 20:05 ] @
Odgovor na zadatu temu nije naročito komplikovan ako poznajete tematiku i situaciju u Srbiji.

Cena konsaltinga (generalno) zavisi od toga šta nudite u odnosu na to koliko drugih to može isto da ponudi. Cena ide od 10 EUR na sat na više. Npr. ja naplaćujem od 40 do 100 EUR na sat za različite vrste usluga koje nisu veoma uobičajene na ovim prostorima. Znam za konsultante prodaje u Srbiji koji naplaćuju od 400 do 1.500 EUR na sat, ali za ovakve cene postoje veoma čvrste garancije (znam i firme koje su platile ovaj konsalting).

Prethodno ništa ne vredi ako nemate prodajnu ponudu u kojoj je eksplicitno objašnjeno šta nudite za te pare, koliko je to sati rada po određenim tipovima usluga, a što je cena veća, šire je objašnjenje i veće su garancije (što bi i trebalo da je logično).

Sa druge strane, čak i u Srbiji male (uspešne, profitabilne) firme plaćaju za usluge iako su skupe, ali pod uslovom da tačno znaju šta dobijaju, i za koliko vremena će im se uloženo vratiti (svaki ozbiljan konsalting je sales driven).

Sa druge strane, radio sam sa inostranim manjim firmama koje su naručivale istraživanja i ostale vrste konsaltinga za nekoliko hiljada EUR, kako od veoma poznatih firmi za konsalting, tako i outsourcing konsaltinga - u svim slučajevima, što je veća cena, duža su obrazloženja i veće garancije. Takođe, sami konsalting dokumenti (deliverables) su adekvatni po sadržaju i obimu, u zavisnosti od posla i od cene.

Radio sam (i sada radim) za neke ne-velike investitore u Srbiju (naravno, internet-related), i u svim slučajevima obračun cene je bio u paketima konkretnih usluga (gde sam ja došao do računice za cenu po satu rada).
[ zraj @ 04.05.2007. 05:57 ] @
http://www.hollingworthtaylor.co.uk/our_services.html

Consultancy Fees
· £1,800 (+ VAT) retainer
· 1% commission at the pre-contract deposit of purchase negotiations
· 2% commission at completion (subject to £2,000 minimum)
· Renovation and project management services start from £5,000 minimum and are subject to individual requirements
· Interior design services are also available as a separate cost
These fees are per property or land purchase

@dragoljub_le
"Da li je neko video domaćeg ili stranog konsultanta, eventualno razgovarao sa njim ili pokušavao da sarađuje."

Moj prijatelj je u kontaktu sa jednim brokerom za konsalting koji tek kada bude pronasao investitora - kupca - za 12.044 m2 neizgradjenog gradskog gradjevinskog zemljista u jednoj beogradskoj opstini uz ponudu izloži i svoju cenu koju ovom prilikom plaća vlasnik parcele.Otprilike to će biti oko 3%. Inace cena zemljista u toj opštini je 55 eura po m2.
[ ljcakic @ 04.05.2007. 15:49 ] @
@Dragan Varagic

@zraj

Gore navedenim forumasima i VELIKIM prijateljima na forumu-jedno najiskrenije H V A L A od svih nas ovde
(jos 5-6 osoba u timu) koji pisu zajedno sa mnom.

Eto trebalo je svega par dana da se dodje do necega
sto se zove"Cena konsaltinga u Srbiji i sve ostalo sto ide uz to..."

Najzad jedan PRAVI "ROBIN HOOD" i to sa razlogom.

---------------------------------------------------

Posebno bih se zahvalio gospodinu @zraj-u na navedenim linkovima
i gospodinu @D.Varagicu na iskrenim izlozenim brojkama
sto nije slucaj sa ostalim forumasima
koji bi sve "nesto da znaju a nece da kazu".

---------------------------------------------------

Eto najzad uhvatismo "vuka" i to kakvog?

Sala,jer smo svi ovde zadovoljni.

---------------------------------------------------

Zaboravljeno u gore navedenom post-u o "SIEPI" jos jedno pitanje
na koje bih veleo da SVI FORUMASI daju iole ozbiljan odgovor.

Ako SIEPA (The Serbian Investment and Export Promotion Agency’s)
na Internet adresi(izvinjavam se opet moderatorima na linku ali je neophodan i u sluzbi pitanja):

http://www.siepa.sr.gov.yu/

dobije kako je navedeno od cenjene i uvazene gospodje Jasne Matić koja je ujedno i direktor agencije SIEPE izjavila u listu "danas" da navedena agencija dobija u proseku "20 kontakata dnevno" za 2006-u godinu,najlogicnije pitanje koje se sada postavlja A VEZANO je za otvaranje ove teme jeste:

"Ako od tih 20 poseta dnevno koje SIEPA primi-koliko njih dolazi iskljucivo SA NJIHOVOG SAJTA gore navedenog linka i KOJI SU IZNOSI U PITANJU znajuci da je Srbija u toku 2006 dobila ili primila nazovite kako god hocete blizu 2 MILIJARDI EVRA INVESTICIJA??"

Evo dopune pitanja?

"KOliki je procenat recimo ne samo malih vec i velikih INVESTITORA koji VIDEVSI SAJT SIEPE kontaktiraju agenciju i naravno iznos koji oni nude??"

Po statistici sajt SIEPE vidi oko 25.000 posetioca mesecno od cega je vise od polovina(a odakle bi drugde) iz USA!

Dakle pretpostavimo da su u pitanju 50% od navedenih 20 dnevno kontakta Investitora koji kucajuci-"google"-juci recimo izraz"investments in Serbia" dobiju kao prvi rezultat u "google" navedeni sajt,procitaju pogledaju ga i zatim se obrate navedenim i uvazenim osobljem navedene i postovane agencija gore.

Koji je iznos novca tu u pitanju i KOLIKO SIEPA dobija od tog ukupnog novca?

A STA ONI RADE ZA TAJ slobodno receno "SMESNO" VELIKI NOVAC?

ZASTO investicije moraju ici preko SIEPE ili EKI-ja ili slicnih MALIH VELIKIH konsultanata koji su uzgred BILI ILI SU VEC NA CELU DRZAVE a potom otvore SVOJE firme na svoje ime?

Izgleda po onoj stari "SRbija radi-a Beograd se gradi".

Da li je moguce Da svi ljudi koji se bave WEB DIZAJNOM ili jos bolje receno izradom INTERAKTIVNIH SAJTOVA
nisu jos uvek razmisljali o gore navedenih par recenica?

Da li je moguce da niko od webmastera u zemlji uz pomoc svog znanja o izradi sajtova i par dobrih mladih graficara,novinara,pravnika i ekonomista-recimo svi sa fakulteta,na biro-rada trenutno,bili a kako mi se cini i BICE, ne mogu se setiti da SAV NOVAC u zemlji u "vidu investicija" ulazi u ZEMLJU PUTEM KONSALTING USLUGA gore navedenih agencija?????

Ako je neko video,odnosno zakljucio da li to znaci da navedeni WEBMASTERI i prateci logisticki tim sa njim NE MOZE ili MOZE parirati SIEPI,EKI-ju i ostalima?

Jedna lepa recenica kaze"NOVAC GOVORI SVE JEZIKE".

I da li je moguce da NIKO u ovoj zemlji do sada nije razmisljao o RAZVOJU LOKALNIH KONSALTING KUCA ali iskljucivo za STRANE INVESTITORE?

Ako bi tako nesto bilo ostvarljivo i ako BI SVAKI OKRUG,region ili grad imao svoju LOKALNU KONSALTING KUCU koja bi se emitovala putem strucno uradjenog,profesionalog i visejezicnog sajta sa odrzavanjem na dnevnom nivou-STA BI TO znacilo za razvoj svake LOKALNE ZAJEDNICE u zemlji,narocito u regionima sa vrlo niskom stopom razvoja i vrlo slabim primanjima?

Da li bi to znacilo da u sprezi sa svakom LOKALNOM VLASCU navedene buduce LOKALNE KONSALTING KUCE sa svojim namenskim sajtom poput recimo "SIEPE"-in i pratecim timom lokalnih mladih strucnjaka mogu uneti ne stotine hiljada vec MILIONE EVRA investicija u svom gradu ili okrugu?

STa bi to znacilo za otvaranje NOVIH RADNIH MESTA i hranjenje decjih usta roditelja koji su se MUCILI da bi polozili fakultet i zele radeti a cekaju da ih sa izvinjenjem na izrazu "BRKATA DEBELA SAVETNICA U BIROU RADA" opravi za posao i nadje im adekvatan posao kao sto im je i dosada nasla?

Zar niko nije razmisljao da jedan korak cini jos dva a dva jos cetiri?

Kazem opet"Srbija radi-Beograd se gradi".

Ali dobro bi bilo kada bi samo "Beograd" bio ceo u svemu tome.

BOlje receno-DESETINA ILI BOLJE RECI PAR ljudi u njemu koji su navedeni clanovi i radna tela navedenih agencija.

SVi ostali se guraju u redu na birou rada cekajuci na GLUPU OVERU radnih knjizica koje ionako verovatno nikada nece biti ispunjene.

"Dok mi o vuku-vuk u banci".
[ zraj @ 08.05.2007. 19:35 ] @
@ljcakic
"Ako SIEPA dobije kako je navedeno od cenjene i uvazene gospodje Jasne Matić koja je ujedno i direktor agencije SIEPE izjavila u listu "danas" da navedena agencija dobija u proseku "20 kontakata dnevno" za 2006-u godinu,najlogicnije pitanje koje se sada postavlja A VEZANO je za otvaranje ove teme jeste:

"Ako od tih 20 poseta dnevno koje SIEPA primi-koliko njih dolazi iskljucivo SA NJIHOVOG SAJTA gore navedenog linka i KOJI SU IZNOSI U PITANJU znajuci da je Srbija u toku 2006 dobila ili primila nazovite kako god hocete blizu 2 MILIJARDI EVRA INVESTICIJA??"

8.maj 2007
" Direktor SIEPA Jasna Mitić skrenuvši pažnju javnosti da je broj zainteresovanih investitora za ulaganje u Srbiju od početka godine do danas bio sedam do osam puta manji nego u istom periodu 2006. godine.

Prošle godine SIEPA je dnevno imala 20 kontakata sa zainteresovanima koji su se raspitivali za mogućnosti ulaganja u Srbiju, da bi ove godine broj poziva opao na tri četiri dnevno."

Sunčica
[ Dejan Bizinger @ 25.08.2007. 16:47 ] @
Da li moze malo detaljnije o samim vrstama usluga koje se nude investitorima, pre svega mislim na one manje uobicajene, na one koje imaju veze sa IT-jem i pogotovo me zanima koje su to usluge koje neko moze da proda 400-1500 evra za sat. Ne kazem da nema takvih usluga, samo me zanima tacno na koje se misli.
[ Dragan Varagic @ 26.08.2007. 11:22 ] @
Ono o čemu sam pisao su generalne cene usluga konsaltinga, i to je razlog zašto su pomenute veoma različite cene.

Što se tiče stranih investitora, njih najviše interesuju informacije o konkretnoj industriji/tržištu na koje ulaze, kao i adekvatni kontakti. Oni obično donose sistem poslovanja (poslovne modele) kao svoj know-how. Kod domaćih investitora je obrnuto - misle da znaju karakteristike tržišta, ali nemaju znanja o adekvatnim internet-related biznis modelima, pa je tu onda i mogućnost prodaje usluga konsaltinga drugačija.

Što se tiče usluga prodajnog konsaltinga (domaće tržište), situacija je tu kristalno čista (kao i uvek kada se radi o prodaji - to je očigledn posao). Ako neko nudi 1.500 EUR na sat svoje usluge, to se obično odnosi na edukaciju podajnog osoblja (tzv. sales force) ili middle menadžmenta, koje nakon obuke treba da poveća prodaju (ili organizaciju prodaje) proizvoda/usluga u značajno vidljivom obimu. Obično kod ovakvih usluga konsaltinga postoje i ozbiljne garancije (kao što sam i napisao), kao npr. za slučaj koji sam čuo ovaj primer prodate usluge kod nas, gde je sales trener garantovao da će u roku od mesec dan biti vraćena investicija u trening, a ako ne bude tako, on vraća sve pare. Ovo nije konsalting za manje firme, to se radi kada postoji preko 20 prodavaca/menadžera prodaje i kada su obimi trgovine veliki (u redovima veličina 10k EUR nedeljno i više).

Najinteresantniji detalj koji se vezuje za konsalting usluge jeste da ciljna grupa koja kupuje ovakve usluge (domaća ili strana) na veoma brz i jednostavan način procenjuje da li ste u stanju da uradite ono što ste obećali (obično za veće poslove) - prvo pilot sa malo rada i malo sredstava, i tu se sve vidi. Znači, ovaj tip posla je sve drugo, samo nije prodaja magle. To možeš uraditi jednom, i gotovo.
[ gorancir @ 29.08.2007. 22:59 ] @
Bitno je da firme mogu da isprate sve to što konsultanti predoče i predlože. Takođe, kad već plate poslodavci "zapnu" pa i psihološki efekat deluje na svest a samim tim i na uspešnost u prodaji njihove robe/usluga.

Ja sam bio na više takvih predavanja i apsolutno se slažem da ima efekta u daljem radu, pa makar i psihološkog.

PS. Treba biti hrabar u prodaji, i imati samo jedan cilj - prodati!
[ jnovapoint @ 02.10.2007. 15:23 ] @
Zdravo svima.

JNovaPoint GmbH i NovaPoint DOO rade udruzeno za evropsko trziste. Planiran je izlazak na srpsko trziste, trazi se partner za outsourcing prodaje.

( Ovde navedene cene mogu samo da odvrate evropske istrazivace trzista jer su neprihvatljive. Svaki outsourcing ima i dodatne troskove, otezani management itd. sto povecava potrebu resursa za projekat i/ili produzuje potrebno vreme. Na taj nacin ne postoji konkurentnost drugima koji nude isto. )