[ dmd @ 04.05.2007. 10:44 ] @
Hteo bih da iz baze uzmem zadnjih 5 unosa.
Šta se koristi kao upit da dobijem te podatke?
TOP izraz mi vraća 5 prvih unosa.Meni trebaju poslednji.
Da li se koristi sortiranje pa onda TOP?
[ roberto555 @ 04.05.2007. 10:56 ] @
da možeš obrnuto sortirati (desc) i onda uzeti top 5 to ti budu onda zadnji 5, ima jpš nekih mogučnosti pogledaj na SQL djelu starije teme
http://www.elitesecurity.org/f141-MS-SQL
[ bjevta @ 04.05.2007. 11:13 ] @
jedini siguran način da se zna koji je zadnji uneti podatak (podaci) jeste da se u jedno polje tabele upisuje datum/vreme poslednje promene. onda se sortira (ORDER BY column_lastChanged DESC), pa može da se uzme TOP x slogova.
[ dmd @ 04.05.2007. 12:47 ] @
Jeli imate vremena za sintaksu?
Da li se to prave dva upita ili se sve smešta u jedan?
[ roberto555 @ 04.05.2007. 13:21 ] @
ja i dalje nemogu skužiti da li ti trebaš 5 redova koje si vremenski zadnje upisao ili 5 redova koji su zadnji kao rezultati sortiranja po nekoj koloni, al svodi se na isto samo ako trebaš one koje si baš vremenski zadnje upisao stavi neku kolonu u koju češ stavljati recimo vrijeme upisa kako ti je iznad rekao, ili int pa da ga povečavaš za 1 to bi isto moglo umjesto vremena, i onda napravi silazno sortiranje po toj koloni (ili po kojoj želiš ak nije vremenski zadnjih 5 u pitanju) te uzmi top 5

pr: osobe
ime
prezime
datumRođenja
jmbg

-želiš 5 najstarijih

select top 5 ime,prezime,datumRođenja,jmbg from osobe order by datumRođenja desc

a sad ak trebaš 5 ljudi koje si zadnje unio u tabelu osoba onda stavi još jedno polje gdje češ pisati vrijeme upisa pa češ sortirat po njemu, ili nešto slično po čemu češ znati (recimo int koji povečavaš za 1, i največi je posljednji upisan)

[ dmd @ 04.05.2007. 13:47 ] @
Prvo hvala na odgovorima.
Vaši saveti su i više nego što mi trenutno treba.
Trebalo mi je jednostavno da "uzmem" poslednjih 5 unosa(ne treba mi vreme kao ključ.)
U međuvremenu sam došao do rezultata tako što sam napravio DataSet i uneo ovakav
upit:

SELECT TOP 5 Naslov
FROM Tabela
ORDER BY ID DESC

ID mi je ključ u tabeli.
Tako dobijam pet zadnjih unetih naslova.
[ mmix @ 04.05.2007. 14:02 ] @
Sad to opet zavisi sta podrazumevas pod unosom, ako je samo kreiranje novih redova onda je ok, ali ako se u UPDATE racuna (tj zadnjih 5 krerian/menjanih redova) onda moras drugi mehanizam posto update ne menja ID.

[ dmd @ 04.05.2007. 14:51 ] @
Da.Kreiranje novih redova.