[ Mrav @ 17.07.2003. 15:21 ] @
Može li neko da mi kaže kako se dobijaju barkodovi (konkretno mi treba za knjige), tj. koji se standard za barkodove koristi kod nas i kako se dobijaju brojevi od kojih se oni kasnije generišu (mislim da upotrebim Corel-ov barcode wizard).
Znači koga kontaktirati radi dobijanja brojeva i kako grafički izvršiti pripremu kodova.
Hvala!
[ voodoosin @ 18.07.2003. 10:21 ] @
standardni format bar koda za knjige je ISSN, trebao bi ga dobiti od ministarstva kulture i sporta (u BiH za SiCG ne znam) uz uputstva o primjeni.
Uglavnom, u Corel Barcode wizardu izaberi ISSN, ukucaj brojeve (drugo polje ce biti onemoguceno) zatim ides na next i u advanced options izaberes 977 attached. Time si otvorio polje koje je maloprije bilo onemoguceno, vrati se sa back i ukucaj dodatni broj i to je to! dalje ides na next, provjeri rezoluciju (300), font, klikni finish i bar code ti je u clipboardu. sada ga sa paste mozes uvesti u corel ili neki drugi program koji koristis (za corel 11 mozes koristiti paste special, a zatim ga sa opcijom picture(metafile) ubacis kao objekat koji nije linkovan za izvornu aplikaciju. inace ako ga ubacis sa paste, dvoklikom ga mozes editovati u barcode wizardu).
toliko, nadam se da sam pomogao.
[ Mrav @ 18.07.2003. 10:48 ] @
Znači ako sam dobro razumeo barkod se generiše od issn broja (to je moja firma i inače do sada regulisala). Znači sem issn broja ništa mi više i ne treba. Inače probao sam da paste-ujem barkod i lepo se lepi u illustrator npr. Još nešto, predpostavljam da je vrlo bitno da se održe originalne proporcije barkoda (kako bi bio čitljiv skenerom).
[ bluesman @ 19.07.2003. 01:05 ] @
Standard kod nas je EAN13 (12 brojeva + kontrolna cifra) i Corel Barcode Wizard to lepo radi.

Savet: Kada ubaci barcode, uradi "copy", pa onda "paste special" i izaberes metafile. Tako ces dobiti corel objekar kome mozes da radis sta hoces. Isto tako, to je jedini nacin da ga eksportujes kao EPS.
[ Mrav @ 19.07.2003. 14:59 ] @
Citat:
Standard kod nas je EAN13 (12 brojeva + kontrolna cifra)

Da ali kojih 12 + kontrolna cifra brojeva, da li je to issn broj ili kako se on dobija?