[ zivuljka @ 17.07.2003. 16:57 ] @
jel ima neko u zemunu zainteresovan za bezicno umrezavanje? (sem towka :)

da vidimo gde je ko i sta mozemo da uradimo povodom toga
[ Corleone @ 17.07.2003. 17:18 ] @
Jeli misliš na Wireless Internet?

Pozdrav
[ tOwk @ 17.07.2003. 17:41 ] @
Khm... Wireless Internet != bežično umrežavanje.

Bežično umrežavanje je... pa... bežično... i... umrežavanje.

Nazovimo ga npr. wireless intranet Ili... wireless WAN. :-)

Ali ne verujem da ćemo odavde uspeti da dobacimo do Kosovske Mitrovice — suviše planina je između, pa ako imaš neki satelit na raspolaganju, nije problem ;-)
[ Corleone @ 17.07.2003. 17:52 ] @
Khm....Khm... znam ja šta je Wireless Internet, ja sam prikačen evo već 5 meseci.
Iz teme koju je postavio zivuljka video sam da je rekao bežično umrežavanje. Koliko ja znam dva kompa mogu se umrežiti ili putem kabla ili putem antena i da rade zajedno u mreži samo ta dva kompa.
Mislim ispala je zabuna. Ja sam mislio da zivuljko hoće da bežično poveže dva ili više kompa u lokalnu mrežu, ne na Net. Zbog toga sam i pitao jeli misli na Wireless.

Citat:
Jeli misliš na Wireless Internet?


Pozdrav i sorry na zabuni ako je ispala mojom greškom
[ Corleone @ 17.07.2003. 17:55 ] @
Inače često čitam teme u vezi Wireless-a da bih video dokle se u Srbiji došlo do Wireless Interneta, i baš mi je drago kada čujem da se pojedini momci muče kako bi oformili mrežu.
Moj sestrić treba ovih dana u Novom Pazaru da krene sa radom Wireless mreže. Trebao je ovih dana da nabavi opremu, nisam se čuo sa njim.
Toliko
Pozdrav
[ zivuljka @ 17.07.2003. 18:42 ] @
mislio sam na nas par zaludjenika koji bi se za pocetak povezali medju sobom posto su telefonske veze nenormalno lose....
[ B o j a n @ 17.07.2003. 22:50 ] @
alo be, munze-konza, vidite zgrade na b.kosi ?
[ tOwk @ 18.07.2003. 02:29 ] @
Ja ne — od ovih solitera u blizini (tri-četiri komada od po 15-tak spratova), ali sa njih se sigurno nešto (sve?) vidi.

Nego, valjalo bi da u njima bude nekog zainteresovanog pošto se sa prvog vidi ceo grad (tj. i ja vidim ceo grad sa mnoooogoooo nižim objektom), a sa poslednjeg u nizu se vidi sigurno cela B. Kosa i zapadna strana Beograda, Zemuna, ili kako već to volimo da zovemo.
[ zivuljka @ 18.07.2003. 10:56 ] @
towk, napomeni prednosti gornjeg grada u kome se i mi nalazimo...
a ti soliteri sto spominjes se nalaze u naselju
Sava Kovacevic, ili ako ima nekog u soliterima u Zagorskoj (Silerova :) )????

ima li nekog odatle?
[ mire @ 11.09.2003. 20:05 ] @
ja sam na kraju prvomajske i mozda sam zainteresovan

naravno prvo moramo da se dogovorimo sta moze da se uradi ...
[ Dejan Krstic @ 12.09.2003. 13:18 ] @
Ja sam blizu stadiona.
[ tOwk @ 15.09.2003. 04:30 ] @
Da i ja kažem preciznije gde sam — Novogradska ulica, na delu između Ugrinovačke i Prvomajske, bliže Ugrinovačkoj.
[ zivuljka @ 15.09.2003. 08:32 ] @
ja sa krova kuce vidim solitere kod zemunskog doma zdravlja, i one solitere u Save Kovacevica...
nego sta ima visoko tamo kod stadiona???

[ Dejan Krstic @ 15.09.2003. 12:20 ] @
Citat:
tOwk:
Da i ja kažem preciznije gde sam — Novogradska ulica, na delu između Ugrinovačke i Prvomajske, bliže Ugrinovačkoj.


:) Novogradska izmedju Ugrinovacke i Dobanovacke (Georgi Dimitrove).
[ tOwk @ 15.09.2003. 22:10 ] @
Citat:
Dejan Krstic:
:) Novogradska izmedju Ugrinovacke i Dobanovacke (Georgi Dimitrove).

Lepo, lepo, već se oblikuje mapa:

Code:

Živuljka
    \
     \
      \
       \_____ Dejan
           |
           |
           |_ tOwk


:-)
[ zivuljka @ 16.09.2003. 11:09 ] @
svidja mi se mapa......
realizacija???
[ tOwk @ 16.09.2003. 18:49 ] @
Citat:
zivuljka:
svidja mi se mapa......
realizacija???

Pa da krenemo konkretno. Ko zna više šta nam od opreme treba za mala rastojanja (između mene i Dejana ima sigurno oko 500m ako ne i manje), pa da počnemo sa ulaganjima :-)

Ja, napominjem, dosad nisam radio sa bežičnim mrežama, pa ću morati usput i da saznajem ponešto. Kasnije, ako ovo proradi, moći ćemo i da se probamo da se do'vatimo sa Bojanom i Bežanijskom kosom, pa samim tim i celim Novim Beogradom.

Znači, konkretno pitanje: kako se ostvaruje veza? Da li se bilo koji AP ponaša kao peer-to-peer uređaj, pa je potrebno imati i (bar softverski) ruter, ili nam je potreban samo jedan AP, i dva „klijentska uređaja“ (PCMCIA ili PCI karte, eksterni USB uređaji, šta god još postoji)?

Pogledaću i sam malo kasnije detalje oko ovoga, pa nije neophodno da se „stručnjaci“ bave ovim pitanjem, ako im smeta moje neznanje ;-)

Što se tiče jedinstvenog središta, mislim da je kula na Gardošu najbolje mesto za AP :-)
[ Shipa @ 18.09.2003. 22:14 ] @
Citat:
tOwk:
Citat:
zivuljka:
svidja mi se mapa......
realizacija???


Znači, konkretno pitanje: kako se ostvaruje veza? Da li se bilo koji AP ponaša kao peer-to-peer uređaj, pa je potrebno imati i (bar softverski) ruter, ili nam je potreban samo jedan AP, i dva „klijentska uređaja“ (PCMCIA ili PCI karte, eksterni USB uređaji, šta god još postoji)?


Verovatno si vec pogledao, al ne skodi

AP se ponasa kao hub, prima zahteve i odasilje ih dalje. U najjednostavnijoj varijanti, mozes imati jedan AP, i dva klijenta koji vide (imaju vezu) sa AP-om i ne vide se medjusobno, i oni ce imati medjusobnu vezu.

Jedan AP ne moze da pokrije ceo zemun, tj. moze, ali postoji ogranicenje da ce ti posle kacenja velikog broja korisnika 10-20-30+ mreza postajati sve sporija i sporija jer se svaki zahtev koji stigne na AP ponovo odasilje tako da se sa svakim novim korisnikom brzina mreze smanjuje na polovinu (naravno, u ekstremnom slucaju, kada svi u istom trenutku nesto rade sa mrezom). Treba ici na AP-ove koji pokrivaju manje prostorne celine, i onda raditi na njihovom povezivanju. Postoje nacini za povezivanje AP-ova bez koriscenja racunara koji bi sluzili kao ruteri, ali se ta resenja raspadaju (ne fizicki :) ) sa iole vecim brojem korisnika (point-to-multi-point modovi i slicno). znaci, ruteri su pozeljni + low cost, jedino je problem obezbediti smestaj+struju za njih, jer obicno tamo gde je najzgodnije da se postavi postoji mrzovoljni predsednik kucnog saveta koji kapira da je krov njegov i slicni primeri.
[ tOwk @ 19.09.2003. 16:39 ] @
Citat:
Shipa:
AP se ponasa kao hub, prima zahteve i odasilje ih dalje. U najjednostavnijoj varijanti, mozes imati jedan AP, i dva klijenta koji vide (imaju vezu) sa AP-om i ne vide se medjusobno, i oni ce imati medjusobnu vezu.

Hvala na podacima. Znači, izgleda da za nas trojicu ne treba više od jednog AP-a. Ipak, izgleda da će najveći problem biti pronaći odgovarajuće mesto za njega.

Citat:
Jedan AP ne moze da pokrije ceo zemun, tj. moze, ali postoji ogranicenje da ce ti posle kacenja velikog broja korisnika 10-20-30+ mreza postajati sve sporija i sporija jer se svaki zahtev koji stigne na AP ponovo odasilje tako da se sa svakim novim korisnikom brzina mreze smanjuje na polovinu (naravno, u ekstremnom slucaju, kada svi u istom trenutku nesto rade sa mrezom).


Da, to je sasvim jasno (još treba da vidim uređaj koji zadržava iste osobine pod većim opterećenjem :-).

Citat:
znaci, ruteri su pozeljni + low cost, jedino je problem obezbediti smestaj+struju za njih, jer obicno tamo gde je najzgodnije da se postavi postoji mrzovoljni predsednik kucnog saveta koji kapira da je krov njegov i slicni primeri.

Što je još gore, mi za sada nemamo ni odgovarajući krov (tj. na dovoljno istaknutom mestu), a još manje imamo mrzovoljnog predsednika kućnog saveta.

Ok, nigde nam se ne žuri, pa ko se nalazi na boljoj poziciji, ovde može naći delimične „investitore“ ;-).
[ zivuljka @ 19.09.2003. 16:44 ] @
ok, towk dogovorili smo se
nekog iz naselja save kovacevica

ok?
[ tOwk @ 19.09.2003. 16:54 ] @
U redu, a ako nađeš, onda ćemo da vidimo konkretne detalje, da li je moguće videti sve zainteresovane na prvom mestu, itd. itd.
[ kizabre @ 22.09.2003. 21:06 ] @
e i ja sam zainteresovan

ja sam u Mladena Stojanovica u blizini zeleznicke stanice Zemun

sa kuce vidim ona 3 solitera u prvomajskoj



ajde ljudi da se organizujemo valda nas sad ima dovoljno da skupimo pare za opremu
[ kizabre @ 22.09.2003. 21:08 ] @
da jos neshto

u tim soliterima na vrhu zgrade zivi opshte poznati ZDULE

mogli bi njega da kontaktiramo? a?
[ tOwk @ 23.09.2003. 14:41 ] @
Citat:
kizabre:
ajde ljudi da se organizujemo valda nas sad ima dovoljno da skupimo pare za opremu


Još jednom — veći je problem naći odgovarajuće mesto za postavljanje opreme, nego nabaviti opremu. Bar je takav moj utisak. Što se tiče „solitera u Prvomajskoj“, oni su dosta dalje od početka gornjeg grada.
[ Dejan Krstic @ 23.09.2003. 15:14 ] @
Zgrade u Ohridskoj?
[ tOwk @ 23.09.2003. 22:57 ] @
Šta ću kad loše poznajem nazive ulica i naselja u Zemunu, makar i one najbliže ;-) Dosad sam mislio da je to ono naselje „Save Kovačevića“ koje je živuljka pominjao.

Inače, ti soliteri su odmah naspram mene, tako da meni odgovara, ali ne znam nikoga odatle :(
[ Mordred @ 24.10.2003. 19:51 ] @
Jos jedan Zemunac ovde. Vidim da je ova rasprava umrla pre vise od mesec dana, ali uvek ima nada ;)
Ja sam kod Navipa. Na pocetku moje ulice je prvi soliter u Marije Bursac (gledano od auto puta). Danas sam razgovarao sa komsijom koji je 50ak metara od mene i dogovorili smo se da od ponedeljka krecemo u akciju ;)

I on i ja zivimo u jednospratnim kucama, pa je nemoguce da jedan od nas bude AP, ali cemo pokusati da iscimamo ljude iz solitera (bilo kog) u Marije Bursac, jer se sa njih 100% vide blokovi, a tamo je rmeza vec poprilicno zazivela...

Za sve dalje dogovore, pregovore i sl. moze na [email protected], a jos zgodnije je na http://www.bgwireless.net/forum/ u sobi Zemun, jer je tako mnogo veca verovatnoca da se pojavi jos ljudi nego u ovom zaboravljenom topicu :)
[ cRASH @ 30.10.2003. 21:17 ] @
Mislite na "Zmajeve kule" tj. na solitere gde su TV predajnici ???
Sa njih se vidi i bezanija, NBG, pa cak i deo centra. Mada ne znam sto se tice tih predajnika za TV dal oni nesto smetaju ???
[ Mordred @ 30.10.2003. 22:36 ] @
Ne znam sta podrazumevas pod "zmajevim kulama", ali s obzirom na TV predajnike mislim da se to odnosi na solitere u Prvomajskoj. Meni su i oni totalno OK, jer sa krova imam odlicnu vidljivost ka njima.

Soliteri u MArije Bursac su problem, jer ih vecinom naseljavaju penzioneri i na jednom postoje svega 2-3 loge za TV, a sve ostalo su penzioneri isekli, jer "to izaziva rak". Na drugom soliteru ima gomila nekih antena i izmedju ostalih predajnik televizije AmaroDrom ili kako se vec zove. Na treci nisam isao, jer mi on neodgovara, a sobzirom da smo do sadasnju aktivnost sto se tice podrucja Zemun pokazali svega nas dvojica + neki ljudi sa strane koji bi da pomognu ima i logike sto taj 3. nismo ni gledali :(

Elem, na http://www.bgwireless.net/forum/ pa u sobi Zemun sam vec pisao o svim problemima koji su prisutni i bilo bi lepo da se tamo jave svi zainteresovani (tamo sam PJ kao i na svakom drugom forumu....ovaj forum ne dozovljava manje od 3 karaktera u imenu...)
[ Do_The_Evolution @ 06.01.2005. 02:23 ] @
Ja sam u Ohridskoj 1. Al ne bas visoko... Ako se jos nesto organizuje...
[ djricky @ 06.01.2005. 19:43 ] @
ohridska? cestitamo...

ali malko ste kanda okasnili za ovaj projekat, jednu godinu dana...
[ adam_zmn @ 02.09.2005. 15:34 ] @
Pa i ja sam malo okasnio... ali me i dalje interesuje kakve su sanse da dobijem bilo kakav internet (bezicni, brz) posto od kablovskog nema nista, adsl takodje (stara centrala).... zivim u vojvodjanskoj ulici...neki predlog?