[ koscani @ 05.05.2007. 15:59 ] @



....ko zeli moze probati ovo da izmodeluje!

pozdrav
[ ture27 @ 05.05.2007. 18:43 ] @
Na
[ Djomloun @ 05.05.2007. 18:48 ] @
A zasxto je ovo problem izmodelirati?

Solid elipsoid i posle mu isechesx gornji deo...
[ bokisha @ 06.05.2007. 14:32 ] @
A sta kazete na ovo:
[ Djomloun @ 06.05.2007. 16:53 ] @
Ovaj drugi problem je prilichno interesantan. Probao sam prvo logichno resxenje da napravim jedan helix a zatim drugi helix za koji ce axis biti prvi helix ali Catia ne prihvata tu liniju (prvi helix) kao axisx....neverovano! a tako bi se problem resxio u par koraka.
Zatim sam probao ovako, slika:

[att_img]

ali nisam nasxao opciju u Catiaji da savijem ovaj solid po helixu, ne znam da li je to uopsxte moguce u Catiji. Mozda umesto solida treba probati da se savije surface pa njega posle pretvoriti u solid.

To je ono sxto se tiche elegantnijih resxnje, koja na zxalost nerade ;) Jedino sxto mi ostaje kao ideja je korisxcenje tesxke artiljerije tipa zadavanje drugog helixa preko formule ili importovanje iz Excela.
[ bokisha @ 06.05.2007. 17:37 ] @
Citat:
Djomloun
To je ono sxto se tiche elegantnijih resxnje,

Pa i nije bas elegantno resenje ovo sto si radio ;-)
U startu ti je losa koncepcija.
Evo ti mala pomoc, ovo sam odradio sa 2 forumule, i to prva je opisivala sipralu(ili ti Helix) a driga je "obmotavala" ovu spiralu sa spiralom.
Za Catia ne znam da li ima mogucnost da se unose 3d f-je kao kod PRO-E (znam da ovu mogucnost nema Solid, sto je ozbiljan propust), ali postoji i alternativno resenje ;-)

pozdrav,
[ Djomloun @ 06.05.2007. 18:04 ] @
Verovatno je stvar gledanja, meni je laksxe tako da stavim helix preko helix umesto da koristim formulu jer u formuli morasx malo da se poigrasx sa parametrima...btw formula nije nikakva tajna..


lnk:http://mathworld.wolfram.com/Slinky.html

copy/paste:

[att_img]
[ Djomloun @ 07.05.2007. 02:05 ] @
Evo ovako ali parametri nisu precizno namesxteni:

[att_img]
[ ture27 @ 07.05.2007. 10:36 ] @
Boki, cuo sam da je taj zadacic Tesla dao da razbijate glavu.
To lici na njegov stil. Funkcije i ostale glavolomke.
[ bokisha @ 07.05.2007. 13:49 ] @
Citat:
ture27: Boki, cuo sam da je taj zadacic Tesla dao da razbijate glavu.
To lici na njegov stil. Funkcije i ostale glavolomke.

Hehehehe, jeste zadatak dao Tesla,hehehe i razbio sam glavu za ovo.
A sto se tice stila, ovo je on odavno prevazisao, sada se bavi analiticki-neopisivim povrsinama !!!
[ RVR @ 07.05.2007. 20:08 ] @
Hvala Djomloun-u na linku.
Treba malo proučiti formule
i dobio sam ovo



Pozdrav
[ koscani @ 07.05.2007. 20:34 ] @
e sad fino stavite 'tutore' pa ce te i ostale nauciti

ja sam mislio da se elipsoid uradi povrsinama a ne kao solid itd...
tutor cu staviti sutra jer sad nemam vremena..


pozdrav


[ Djomloun @ 07.05.2007. 22:16 ] @
no frx RVR ;)

@koscani, ok okachicu tut ali cete morati malo da se strpite jer u cet idem na masxinijadu i vracam se u sre. Pre toga nema sxanse ali isplatice se, bice to lepo spoj Mathematica -> Excel -> Catia ;)
[ bokisha @ 07.05.2007. 23:25 ] @
Citat:
Djomloun:  ali isplatice se, bice to lepo spoj Mathematica -> Excel -> Catia ;)


Zar CATIA nema opciju da ti unosis f-ju pa da to ona iscrta?
U pro-E lepo uneses f-ju pa ti on i iscrta.
Mislim da exel nije bas sjajno resenje, za ovakve f-je, mislim da je mnogo bolji Matcad za ove stvari jer je lakse napisati f-ju, postoji opcija da se ta f-ja aproksimira sa skupom tacaka koje se "izvezu" u txt fajl, pa posle te tacke moze da ucita bilo koji progarm ( SW, CATIA i PRO-e)

[ Djomloun @ 08.05.2007. 08:28 ] @
Nisi dobro razumeo, u Mathematica-i se izbilduje skup tacaka koji se posle exportuje u Excel i onda importuje u Catia-u.

Inace Catia ima mogucnost unosenja f-je ali je to malo zakomplikovano...meni je mnogo laksxe uraditi sve sxto se tiche matematike u programu namanjenom za to (npr Mathematica;) a u Catiji raditi 'samo' crtanje.

Tesla, je l' to onaj lick malo nizxi, celav, `02, iz Pazove?
[ bokisha @ 08.05.2007. 09:45 ] @
Axa bas taj covek, sa proizvodnje ;-)
[ ture27 @ 08.05.2007. 14:02 ] @
Tesla je postao zastitni lik proizvodnje
[ RVR @ 08.05.2007. 23:53 ] @
Evo formula i pojašnjenja za one koji
u CAD ili CAM programu mogu da koriste
formule.
Oba helix-a, osnovni i orbitalni(slinky)
su u funkciji od jedne promenljive-variable
"t"- ugla rotacije osnovnog helix-a u radianima (2*PI= jedna puna zavojnica helix-a)
formule za osnovni helix su:
x=R*cos(t)
y=R*sin(t)
z=H*t*z/(2*PI)
gde je R poluprečnik osnovnog helix-a, a H korak osnovnog helix-a ili ti visina za 1 pun obrt(2*PI) helix-a, z-broj zavojaka osn. helix-a.

Na slici je osnovni helix sa R=100 mm i variablom t=0 do 2*PI(6.2832) inkrement 0,1 rad
Orbitalni helix ima jednačine
x=[R+r*cos(s*t)]*cos(t)
y=[R+r*cos(s*t)]*sin(t)
z=(H*t*z/(2*PI))+r*sin(s*t)
gde je
R-poluprečnik osnovnog helix-a
r- poluprečnik orbitalnog helix-a
H-korak osnovnog helix-a, z-broj zavojaka osn. helix-a
s- frekvencija ili ti broj punih zavojaka orbitalnog helix-a u jednom zavojku osnovnog helix-a

na slici je isti osnovni helix, r=20, s=40, t u istim granicama ali sa inkrementom 0.005
( što je veći "s" inkrement mora biti manji jer se dobija izobličenje orbit. helix-a )
E sad kada se formiraju solidi od osn i orbit. helixa dobija se ovo

Upredanje ( sliku vidite u prethodnom javljanju) se radi sa faznim pomeranjem početka orbit. helix-a, recimo u formule stavite (PI+s*t) umesto (s*t) i td.

Pozdrav
[ Djomloun @ 09.05.2007. 13:54 ] @
Samo mala ispravka, CAM je Computer Aided Manufacturing a CAD je Computer aided design. Tako da program u kome crtamo model je CAD, a posle ide CAM, a sve to zajedno i josx po nesxto je CIM -- Computer Integrated Manufacturing.
[ RVR @ 09.05.2007. 16:28 ] @

Izvinjavam se svima ali potkrala mi se greška u formulama
Kod oba helix-a u formuli za z-osu ne figuriše stavka z-broj zavojaka
tj.osnovni helix ima formule
x=R*cos(t)
y=R*sin(t)
z=H*t/(2*PI)
gde je t u granicama od 0 do 2*pi*z inkrement ..... gde je z broj zavojaka osnovnog helix-a.

Orbitalni helix ima formule:
x=[R+r*cos(s*t)]*cos(t)
y=[R+r*cos(s*t)]*sin(t)
z=(H*t/(2*PI))+r*sin(s*t)
gde t ide u istim granicama kao i osnovni helix.

Rale care, hvala, bio sam sinoć umoran.

Postoji još jedan način crtanja ove nebuloze.
Nacrtate mali-orbitalni helix kao običan helix sa poluprečnikom r (odmotan orbitalni helix),
rotirate ga da se postigne ugao zavojnice i roll-ujete ga oko kružnice čiji je poluprečnik R.
Sve gore navedeno je radjeno u Mastercam-u 9.1, mill modul.

Još jednom izvinite
Pozdrav
[ koscani @ 21.05.2007. 17:13 ] @
evo stiglo sutra :)
sorry

Sktech i kreirajte kao na sl.

Variable Section Sweep ('malo se poigrate') i dobijemo



ovo

pa onda pom.ravan, i kreiramo ovu povrsinu

Trim, Boundary Blend('malo se poigrate') na kraju Merge i dobijemo

sada mirror i merge (malo jedno malo drugo)

sad kao na sl. itd





na kraju

na


pozdrav
[ Djomloun @ 22.05.2007. 10:46 ] @
Da odsxljakam i ja svoj domaci btw na moru bilo lepo hvala na pitanju ;)

Prvo u Mathematici imamo nesxto ovako




Tu smo definisali f-ju i izbildovali Tablicu sa koordinatama f-je btw sa ParametricPlot3D imamo preview f-je sxto je veoma kewl ;) Posle lagano export i dobijamo temp.xls
Copy and Paste temp.xls u ElementsFromExcel.xls i imamo nesxto ovako



Ovaj ElementsFromExcel.xls (zakachen je uz post, izvo’te;) je Excel file koji u sebi ima macro koji povezuje Excel i Cati-u sxto je josx visxe kewl ;) btw moguce je exportovati tachke, linije i povrsxi.
Bitno je napomenuti da na kraju fajla pored EndCurve (ili sxta vec zatvaramo) u sledecem redu mora da stoji samo End. Macro ima limit od 1500 koordinata iliti 1500/3=500 tachki btw trebalo bi da mozxe da se prebudzi. I poslednja stvar pre nego sxto clicnete na Run the Macro morate u Catiai otvoriti Start>Shape>Generative Shapre Desing.
Kada smo to sve odradili clicknemo na zxuto dugmence u Excelu RUN the Macro, izaberemo Points and Splines kao na slici i Run.



Sachekamo malo dok macro odsxljaka stvar prebacimo se na Catiu i tu sachekamo malo i pojavi nam se nesxto ovako



Ok, to je basic problema, dalje cete se lako snaci da dobijete ovo



Ako bude bilo nekih pitanja slobodno pitajte.

Inace ovo je malo hard way jer verovatno da je laksxe direktno ukucati f-ju iz Catiae. Ali meni se ne svidja Catijin interfejs za unosxenje f-je i malo mi je siromasxan tako da mi je znatno laksxe sve sxto se tiche matha uraditi u Mathematici a posle samo export + moram da se smaram da skapiram kako sxljaka unosxenje f-je u Catiji.
Ko sxta voli neka izabere ;)

Pozdrav.
[ nemanjagoku @ 29.05.2007. 23:08 ] @
Pozdrav...

Nijesam odavno bio na ovijem forumu pa eto malo i ja da nesto postavim, iz ICEM Surf-a naravno...
Molio bih Class A Surfacere da se jave na forum ili licno radi razmene iskustava, ima dosta toga
da se prica...


Pozdrav...
[att_img]

[Ovu poruku je menjao nemanjagoku dana 31.05.2007. u 16:02 GMT+1]
[ Djomloun @ 31.05.2007. 01:32 ] @
Nisi dobro okachio slichku na 4um, konsultuj FAQ za upustvo...


zz M.
[ nemanjagoku @ 31.05.2007. 15:06 ] @
Hvala na upozorenju...Ispravljam, valjda...
[att_img]
[ bokisha @ 31.05.2007. 15:23 ] @
Ufff,
Svaka ti cast za ovo !!!
U kom programu si radio, zaista lepo!!!
[ Djomloun @ 31.05.2007. 17:07 ] @
Gresxka ispravljena ;)

Je l' mozxe za nas sa jefitnijim kartama, neki instat tut za Class A Surfaces ;)

@bokisha rekao chovek u ICEM-u ;)
[ nemanjagoku @ 31.05.2007. 17:36 ] @
Pozdrav za Class A Surfacere i one koji to zele...

Elem, pre nekoliko dana (pre mesec dana) sam bio u Deutschlandu, ili ti na maternjem jeziku u Germany (ops...Nemackoj) u jednoj firmi za Engineering i Dizajn sa sedistem u Minhenu. Tamo sam bio na stih probi (jedno 5-6 dana) i nakon toga sam (pre neki dan) na osnovu jos nekih radova i prakticnog rada tamo dobio ugovor o zaposlenju ali, iskreno receno, tamo mi se ne ide jer ugovor i nije bas ugovor sa obzirom na sve klauzule, ali o tome drugom prilikom. S druge strane, tj. sa njihove strane i sa strane jos nekih firmi iz DE postoji dosta lepo interesovanje da se posao u razvoju povrsina Class A radi iz Srbije. Medjutim, posto zivim u Cacku (sto je ipak mala sredina) nisam nasao neki veliki odjek u ovdasnjim krugovima. Da li postoji intersovanje ljudi barem u BGD za ovakvo nesto jer sam, dok sam bio tamo, spazio da taj nivo znanja koji njihovi zaposleni (cast izuzecima, u sta spada i moj interviewer, inace sef tog odseka) poseduju za nas serbijanere i nije neki problem? Sto se tice tutorijala ja ih bas nesto i nemam posto je to stvar usvojenih osnovnih nacela u Class A i licne domisljatosti (u cemu mi ne oskudevamo, zar ne?). Ja sam spreman ako kome treba neka pomoc oko toga da mu je pruzim ali je preduslov za to da se jednom uozbiljimo i da barem jednom nastupimo kao kakav respektabilan tim. Mozda neko ima bolju ideju ali ja mislim, na osnovu onoga sto sam tamo video, da ovde mozemo napraviti dobar deal i ono naravno "kes, kolica i laganica"...

Ispravite me ako gresim...
P.S. ...a od ovoga zivim u Srbiji...
[att_img]
Nemanjagoku
[ nemanjagoku @ 07.06.2007. 21:29 ] @
Pozdrav,

Ovo sam poceo da radim, za sada je samo koncept u iCEM Surf-u...
Sto li se niko ne javlja?






Nemanjagoku




[Ovu poruku je menjao nemanjagoku dana 07.06.2007. u 22:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nemanjagoku dana 07.06.2007. u 22:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nemanjagoku dana 07.06.2007. u 22:49 GMT+1]
[ koscani @ 09.06.2007. 10:58 ] @
svaka cast nemanja!

..inace,u zadnje vrijeme malo sam se zezao u proe sto se tice surfaces i mogu ti reci da me je veoma
zainteresovao desing, sto je, naravno, ispod your level but...
your idea is very good!


pozdrav
[ Djomloun @ 09.06.2007. 16:45 ] @
Citat:

nemanjagoku
Sto li se niko ne javlja?


Pa verovatno zato sxto je tema koncipirana tako da se postavi zadatak i posle ide resxenje sa how_to. Ako hocesx da uporedjujesx svoje radove sa drugima otvori drugu temu.

zz M.
[ openbox @ 04.02.2008. 13:56 ] @
Pozdrav ljudi, evo i od mene jedan zadacic,
zapravo ovo je pattern kroz 3d kivu, pa ko misli da zna neka pokusa...


[Ovu poruku je menjao openbox dana 04.02.2008. u 19:21 GMT+1]
[ Bata1981 @ 14.02.2008. 08:26 ] @
Moze li mala pomoc?Kako si kreirao tu tzv. glavnu nit a kako te ``ukrase`` na ogrlici?Jesi li pomoci sketcher-a,ili ppomocu 3d krive?
[ k.i.z.a @ 17.02.2008. 19:58 ] @
Evo malo Catiy-a bez koriscenja formula, parametara...

[att_img]
[ openbox @ 19.02.2008. 14:34 ] @
Evo od mene jos malo interesantnih "Skolskih" primera
-helix (variable) pa
-toroidal bend

[att_img]
[ Bata1981 @ 19.02.2008. 19:28 ] @
Ajde molim te objasni mi,samo mi daj smernicu kako ovo da izvedem.Kako se u ProE ubacuju funkcije?
[ Bata1981 @ 20.02.2008. 16:36 ] @
Uffffff ne kontam ovaj ``toroidal bend`` nikako,stalno me opominje da nisam kreirao koordinatni sistem.A to je posebno pitanje kako se ubacuju formule u ProE.
[ openbox @ 21.02.2008. 08:55 ] @
Zapravo ne treba da definises nista preko funkcija, kako sam to dobio objasnicu na jednostavnijem primeru, zamislimo da je umesto spirale obicna rotaciona figura:
- potom, cemo ovu figuru saviti u krug sa
- INSERT, ADVANCED, TOROIDAL BEND
- 360, One Side, CrvBendContract, Done
- Plane <selektujemo jednu od krajnjih ravnih povrsina>, Okay, Default
- <u skecheru nacrtamo liniju>
- <prihvatimo skecher>
- <posle selektovanja pocetne i krajnje povrsine koje definisu duzinu savijanja dobijamo>

[att_img]

E sada kada bi ceo postupak ponovili sa oprugom dobili bi onu "savijenu oprugu u krug"
Naravno ovo ne objasnjava kako se ubacuju krive definisane funkcijama ali nadam se da sam pomogao, poz...
[ Bata1981 @ 21.02.2008. 17:27 ] @
I dalje ne ide nikako bolje,nego juce.Sve ide do ``360, One Side, CrvBendContract, Done``,zatim mi trazi ``Select solid, quilts or datum curves to bend``,e tu sad ne znam tacno sta da odaberem,a mogu da odaberem samo neku povrsinu.E sad tu je jos i problem kada mi trazi ravan za skiciranje,da li da odaberem ravan koja prolazi kroz osu predmeta ili ravan koja je normalna na osu predmeta?Kada kazes <u skecheru nacrtamo liniju> kako ta linija treba da bude postavljena u odnosu na predmet(normalno,paralelno)?

Ajd molim te razjasni mi ovo.

A ono je posebno pitanje kako se ubacuju f-je,ako te ne mrzi da mi objasnis,posto ce mi uskoro zatrebati.
[ Bata1981 @ 24.02.2008. 10:31 ] @
Uh jos se borim s ovim i ne ide,ajd pomazite ako mozete.Gde to gresim kada mi u skiceru stalno izbacuje upozorenje da nedostaje koord.sis.?
[ seriousm @ 02.12.2008. 09:29 ] @
Citat:
k.i.z.a: Evo malo Catiy-a bez koriscenja formula, parametara...

[att_img]


Ako si ovo uradio u Catia-i mozes li objasniti kako?
[ tubok @ 03.12.2008. 17:26 ] @
e zdravo jeli ima neko da radi uvako nesto oko auta i surface-a u catia-i i da mi je blueprints oko ovog automobila sto je raden.,
pa ako ima neko nek se javi?!
[ Tex707 @ 09.02.2009. 18:35 ] @
Mozda nije lose da "ozivimo" temu...dakle, ako ima zainteresovanih za vezbu, evo jednog rebrastog creva, modelirano u CATIA V5R18...bez pomoci formula, koordinata:

[ tubok @ 09.02.2009. 19:50 ] @
ja sam zainteresovan.
pa ako ti nije problem malo pojasni?
poz.
[ Tex707 @ 09.02.2009. 19:59 ] @
Pojasnicu, samo da vidimo da li ce neko imati neke predloge...za pocetak, sve se radi u Generative Shape Design-eru, u samo nekoliko koraka. Nazalost, fajl koji se dobija je ogroman - konkretno ovaj je 80MB.
[ tubok @ 09.02.2009. 20:38 ] @
dobro nije problem taj generativ.
A jel se to mozda radi nesto pomocu one opcije LAW?
hajd malo objasni.
kao sto sam ja prije napisao moja je ideja da se neko malo objasni kako modelovati automobile dio po dio ili tako nesto?!
poz.
[ Tex707 @ 09.02.2009. 21:03 ] @

Da, koristi se Law i Sweep...stos je u tome da se ne ubacuju nikakve koordinate niti se Law definise bilo kakvom formulom - jednacinom. Dakle, slicno kao sto se pravi i Helix oko krive u prostoru (samo sto u tom slucaju cak ni Law komanda ne koristi, to je jos jednostavnije):

[ tubok @ 09.02.2009. 22:11 ] @
ti to rece da ima ali nam nisi objasnio kako ide.
pokusao sam da uradim helix po helix-u ali ne ide.
i pokusao da kombinujem dva helix-a, pa ni to.
e sad ti malo pojasni kako to ide.
[ Tex707 @ 10.02.2009. 07:55 ] @

Pogledao sam primer dvostrukog helixa sa prethodne strane. Postoji prevelika greska koja ne bi smela da se javi:

[ Tex707 @ 10.02.2009. 13:14 ] @
Evo jos jednog primera dvostrukog helixa, veoma je slican prethodnom koji sam postavio. Karakteristika ovog modela je da uopste nije koriscena komanda "Helix"...naravno, CATIA V5:

[ seriousm @ 10.02.2009. 14:46 ] @
koristi se komanda line
[ Tex707 @ 10.02.2009. 14:58 ] @
Citat:
seriousm: koristi se komanda line



Nisam imao pojma da ovo moze da se uradi pomocu "Line"...osim ako "Line" nije samo polazna linija, koja se pravi u prostoru umesto da se uradi Sketch.

BTW, sa koliko ukupno komandi izvodis ovo ako koristis "Line"?

.
[ cirko @ 10.02.2009. 18:50 ] @
Ljudi
Dajte malo recite i drugima kako to da se radi
[ Tex707 @ 10.02.2009. 20:10 ] @
Polako, komentarisacemo sve...evo, jos nismo culi seriousm-a kako koristi komandu "Line" za kreiranje dvostrukog Helix-a (ako je uopste na njega mislio).

U medjuvremenu, postavicu jos par slicica...kao prvo, trostruki Helix...nije bas besprekoran, ali je dovoljan da se prikaze da se i to moze relativno jednostavno odraditi:




Kao drugo, ono fleksibilno crevo koje sam vec postavio, ali ovog puta neravnomerno "rastegnuto":




[Ovu poruku je menjao Tex707 dana 10.02.2009. u 21:50 GMT+1]
[ seriousm @ 11.02.2009. 07:18 ] @
Zavojnica koja se koristi da bi se omotala oko pocetne se pravi samo sa komandom line. Objasni prvo ti pa cu ja.
[ Tex707 @ 11.02.2009. 08:15 ] @
Citat:
seriousm: Zavojnica koja se koristi da bi se omotala oko pocetne se pravi samo sa komandom line. Objasni prvo ti pa cu ja.


Ne mogu ovo da objasnim...prvi put cujem da komanda "Line" moze da napravi bilo kakvu drugu osim prave linije.

.
[ Tex707 @ 11.02.2009. 10:09 ] @
He...sada mi pade nesto na pamet....ako se pravi Line a da se kao Support koristi kriva povrsina (npr. sweep-ovana kruznica oko helikoida) dobija se kriva linija...:)

.
[ seriousm @ 11.02.2009. 12:31 ] @
Jeste upravo tako samo moras paziti koje su opcije ukljucene
[ Tex707 @ 11.02.2009. 12:48 ] @
Citat:
seriousm: Jeste upravo tako samo moras paziti koje su opcije ukljucene

Iskreno, mrzi me sada da to provaljujem (mozda cu kasnije)...ja radim iskljucivo pomocu Sweep-a, cak ne koristeci komandu Helix.

Ako ti nije tesko...prebroj koliko "koraka" imas ukupno u Tree-u, bas me zanima da li je slican broj kao i kod mene - ukupno 7 za dvostruki helikoid od povrsina.

.
[ Tex707 @ 11.02.2009. 13:55 ] @
OK, "provalio" sam...."Point-Direction"...svaka cast za ideju, nisam razmisljao uopste o ovoj mogucnosti...dakle, Dual Helix pomocu komande "Line" i to u samo 6 koraka, fenomenalno...doduse, izgleda da je potrebna dodatna komanda da bi se drugi helikoid odvojio od prvog, pa bi se u tom slucaju opet svelo na 7 koraka, ali nema veze...

Jedino sto mi jos nije jasno je kako se menja korak drugog helixa...



[Ovu poruku je menjao Tex707 dana 11.02.2009. u 17:51 GMT+1]
[ tubok @ 11.02.2009. 20:15 ] @
uspio sam i ja uraditi.
Ali me interesuje kakvu ovo primjenu ima u masinstvu.?
[ Tex707 @ 12.02.2009. 11:06 ] @
Citat:
tubok: uspio sam i ja uraditi.
Ali me interesuje kakvu ovo primjenu ima u masinstvu.?

Ima primenu ako ti treba da modeliras nesto tog oblika...npr. celicno uze koje je prebaceno preko koturace (OK, nije helix oko helixa, ali je helix oko kruznog luka). Ima i ona tema o opruzi za semering - to je slican problem.

Evo, posto je aleksim provalio kako se pocinje da se radi u V6, kako izgleda dvostruki helikoid uradjen u V6, samo pet koraka:

[ seriousm @ 12.02.2009. 15:45 ] @
Korak za savijene zavojnice nema bas neko znacenje a mozemo regulisati uspon zavojnice pomocu ugla.
Tex mozes li objasniti kako si ti pravio zavojnice jer nemam vremena (a ni volje) da sad isprobavam kako ide taj drugi nacin, pa onda mozemo zavisno od potrebe koristiti prednosti jednog ili drugog nacina.
Pitao sam na drugom mjestu ali se izgleda to izgubilo: Mozes li da sacuvas file u Catia V6 i kako?
[ Tex707 @ 12.02.2009. 16:20 ] @
Citat:
seriousm: Korak za savijene zavojnice nema bas neko znacenje a mozemo regulisati uspon zavojnice pomocu ugla.
Tex mozes li objasniti kako si ti pravio zavojnice jer nemam vremena (a ni volje) da sad isprobavam kako ide taj drugi nacin, pa onda mozemo zavisno od potrebe koristiti prednosti jednog ili drugog nacina.
Pitao sam na drugom mjestu ali se izgleda to izgubilo: Mozes li da sacuvas file u Catia V6 i kako?


Ne bih se slozio da korak druge zavojnice nema znacaja, ipak je dobro da je promena moguca.

Sta podrazumevas pod usponom zavojnice?

Zavojnicu pravim tako sto prvo u Sketch-eru nacrtam jednu pravu liniju (u ovom slucaju vertikalnu). Sledeca komanda je Sweep u kojoj biram Profile Type "Line", Subtype "With reference surface", Guide curve je pomenuta prava linija, Reference surface je jedna od vertikalnih ravni, za Angle Law biram "Linear", i to od 0 do nekog proizvojljnog ugla (ovo odredjuje korak zavojnice). Tako dobijam krivu povrsinu koja se uvija oko vertiklane linije, a cija spoljna linija predstavlja helix. Isto tako se dobija drugi helix, samo sto je u njegovom slucaju Guide curve prvi helix.

Nisam jos provalio kako da sacuvam file u V6, ali nisam se mnogo ni bavio time.

[Ovu poruku je menjao Tex707 dana 12.02.2009. u 17:43 GMT+1]
[ seriousm @ 13.02.2009. 12:10 ] @
Pogledaj sta je korak kod normalne zavojnice ili u praksi npr. kod navoja pa ces vidjeti da se takvo nesto ipak ne moze definisati za zakrivljenu zavojnicu.
Uspon je ugao koji linija zavojnice gradi u odnosu na osnovu tj. bazu rib-a.
[ Tex707 @ 13.02.2009. 14:02 ] @
Citat:
seriousm: Pogledaj sta je korak kod normalne zavojnice ili u praksi npr. kod navoja pa ces vidjeti da se takvo nesto ipak ne moze definisati za zakrivljenu zavojnicu.
Uspon je ugao koji linija zavojnice gradi u odnosu na osnovu tj. bazu rib-a.



Nisam siguran da korak ne moze da se difinise za zakrivljenu zavojnicu...sve sto moze da se opise jednacinom moze da se difinise. U svakom slucaju, korak moze da se menja.

Objasni ovo oko promene uspona...
[ Tex707 @ 13.02.2009. 15:09 ] @

Evo primera dva dvostruka helixa, sa time da je korak drugog razlicit. Mislim da ta mogucnost ipak treba da postoji...

[ Tex707 @ 24.02.2009. 13:19 ] @
Da tema ne bi zamrla (vidim da postoji poprilican broj zainteresovanih), ponovo postavljam "zadatak" rebrastog creva savijenog u helikoid, koje je uz to razlicito rastegnuto po duzini. Ovo je uradjeno u CATIA bez ukucavanja bilo kakvih formula i bez pomoci bilo kog drugog programa...ako nekoga ne mrzi, neka ovo izvede u nekom drugom softwareu, da vidimo kako izgleda:

[ SlavishaT @ 25.02.2009. 09:04 ] @
Evo ta cijev, doduše dužinom samo pola zavojka. Ne da mi se zamarati računar i samog sebe da ju uradim duž više zavojaka.
http://i42.tinypic.com/2poxrvt.jpg

Evo i zavoji oko zavoja:
http://i40.tinypic.com/mrpthv.jpg

A evo i jedan novi zadačić: neprekidna cijev ovakvog oblika


Ako je oblik nejasan sa slike imate iges uz poruku.



[ zokij @ 25.02.2009. 13:43 ] @
Da li je neko pokušao da ovo izvede u SolidWorks-u?
[ Tex707 @ 25.02.2009. 17:23 ] @
Citat:
SlavishaT: Evo ta cijev, doduše dužinom samo pola zavojka. Ne da mi se zamarati računar i samog sebe da ju uradim duž više zavojaka.
http://i42.tinypic.com/2poxrvt.jpg

Evo i zavoji oko zavoja:
http://i40.tinypic.com/mrpthv.jpg

A evo i jedan novi zadačić: neprekidna cijev ovakvog oblika

Ako je oblik nejasan sa slike imate iges uz poruku.



OK, ali ovo je CATIA, nadam se da ce neko to da odradi u nekom drugom programu.

Nije bas neko zamaranje racunara da se urade dva zavojka, za nekoliko minuta je to gotovo...ali OK, princip je taj koji si postavio.

Sto se tvog zadatka tice...jel' moze ovako...???...:)

[ SlavishaT @ 25.02.2009. 20:44 ] @
To je to Tex .
Moja ideja je bila povući kružnicu ivicom Mebijusove trake.


Citat:
Tex707:
Nije bas neko zamaranje racunara da se urade dva zavojka, za nekoliko minuta je to gotovo...ali OK, princip je taj koji si postavio.

Ne znam kako si nacrtao to crijevo, nisi objasnio.
Ja sam crijevo uradio ovako: Definišem Law kao sa slike ispod, a potom ga iskoristim u Sweep (Profil type: Circle; Subtype: Center and radius; Center curve: Helix.1; Law: Adwanced; Law element: Law.1).
http://i43.tinypic.com/apacrk.jpg
Ako je crijevo duže (sa više zavojaka) potrebno je i referentna prava za Law da bude duga (optimalno koliko i zavojnica). Zamorno mi je bilo crtati splajn iznad referentne prave na toliku dužinu, a čini mi se da mi i računar počinje malo zapinjati u toku crtanja splajna sa tako velikim brojem tačaka. Zastario

Pada mi na pamet još jedna ideja: Da se umjesto crtanja tolikog splajna Law odradi pomoću sinusne funkcije kojoj se duž referentne prave povećava talasna dužina (što bi dalo efekat rastegnutog crijeva), a koja bi se definisala jednačinom, kao ova iz help-a:
http://www.kxcad.net/catia/B17...e/CATIAfr_C2/sdgugCATIAfrs.htm
Probaću čim uhvatim malo vremena i volje, samo moram ponoviti fiziku transverzalnih talasa, da skontam kako definisati takvu sinusnu funkciju

[ Tex707 @ 25.02.2009. 21:14 ] @
Citat:
SlavishaT: To je to Tex :).
Moja ideja je bila povući kružnicu ivicom Mebijusove trake.

<snip>




Iskreno, varao sam...malo... :) ...na mom modelu nisu elipse vec kruznice, ali se ne vidi bas dobro sa slike koju sam prilozio. Dakle, nisam koristio nikakve formule, samo kombinaciju helixa :)

Sto se creva tice...ne treba ti nikakva funkcija, formule...samo napravis (negde sa strane) helix, projektuj ga na ravan i tako ces dobiti sinusoidu. To koristis za "Law" promene radijusa pri Sweep-u....dakle sve ide brzo i efikasno...uopste se ne crta nikakav Spline.

[Ovu poruku je menjao Tex707 dana 25.02.2009. u 22:40 GMT+1]
[ SlavishaT @ 25.02.2009. 23:38 ] @
Nebitno, dobio si taj oblik.
Traku sam dobio ovako:
http://i41.tinypic.com/14sfeol.jpg
Ovdje je kružnica Guide curve, pa bi ovaj primjer bio isti kao tvoj Tex. U onom primjeru što sam zakačio Iges, prava se povukla po elipsi.
Poslije ovoga ostaje sa dva Boundary ili Join dobiti ivice trake, potom uraditi njihov Disassemble, a onda i Join 4 krive nakon toga i putanja za završni Sweep je gotova.
Dobro si se dosjetio da može i spojem zavojnica. Jdino je u tom slučaju problemčić što u tačkama spajanja dvije zavojnice nije tangentan prelaz sa jedne na drugu, jer zavojnice nemaju iste dijametre, a time ni iste uglove nagiba, ali i ne primjeti se toliko ako razlika između dijametara zavojnica nije velika.


Hvala za objašnjenje o tome kako si uradio cijev. Radio sam projekciju zavojnice na ravan, igrao sam se i sa Revolute zavojnice, ali mi nije palo na pamet da projekciju iskoristim za ovaj primjer.

Kad smo kod zavojnica evo još nešto, ali ovo nije komplikovano izmodelirati



Evo i varijacija na prethodni zadačić:
edit: slika importovanog modela u V6, mnogo ljepše izgleda.




[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 26.02.2009. u 01:11 GMT+1]
[ Tex707 @ 26.02.2009. 09:04 ] @
Citat:
SlavishaT: Nebitno, dobio si taj oblik.
Traku sam dobio ovako:
http://i41.tinypic.com/14sfeol.jpg
Ovdje je kružnica Guide curve, pa bi ovaj primjer bio isti kao tvoj Tex. U onom primjeru što sam zakačio Iges, prava se povukla po elipsi.
Poslije ovoga ostaje sa dva Boundary ili Join dobiti ivice trake, potom uraditi njihov Disassemble, a onda i Join 4 krive nakon toga i putanja za završni Sweep je gotova.
Dobro si se dosjetio da može i spojem zavojnica. Jdino je u tom slučaju problemčić što u tačkama spajanja dvije zavojnice nije tangentan prelaz sa jedne na drugu, jer zavojnice nemaju iste dijametre, a time ni iste uglove nagiba, ali i ne primjeti se toliko ako razlika između dijametara zavojnica nije velika.



Sorry, moram da ti kazem da gresis...naravno da prelaz iz jedne zavojnice u drugu mora da bude tangentan, zavojnice se prave tako na kraju imaju isti ugao nagoba (Check Tangency On):

[ SlavishaT @ 26.02.2009. 11:34 ] @
Izvinjavam se, moja greška :) Ja sam probao sa dvije zavojnice i nije bilo najbolje u tačkama spajanja.
[ Tex707 @ 26.02.2009. 12:54 ] @
Mislim da moraju da budu cetiri da bi bilo OK.

BTW, pokusao sam da odradim onu traku uvijenu za 180 stepeni pomocu Sweep-a, ali mi ne ide - na kraju se nikako ne "zatvara". Inace, "Boundary" ti u tom slucaju uopste nije potreban, radis odmah "Join" samo selektujuci ivice koje ti trebaju.

Evo jos jednog kompletnog uzeta, ima jedan strand manje od tvog, ali je pitch nesto manji i sve je "zgusnuto"...BTW, upravo sam primetio da moja CATIA V6 ne moze da importuje file-ove napravljne u V5R19 SP2...

[ SlavishaT @ 27.02.2009. 06:16 ] @
I kod mene prijavi zazor:
Citat:

Warning
Sweep or Loft or Blend operator:
Gap detected between resulting surfaces.
Modify the parameter value(s) or tolerant modelling parameter value(s) (if any)
or change the operand(s).


Ali poslije sa Join, Disassemble, pa ponovo Join dobijem željenu putanju.

Mislim da je problem u tome što prva krajnja tačka linije koja se vuče, na kraju putanje završava u drugoj krajnjoj tački (verteksu). Ako se za krajnji ugao Law-a upiše 360 deg ili x*360deg (x cijeli broj) taj problem se ne javlja, naravno ako je početni ugao Law-a 0 deg.

Dodao sam catpart-ove u attachment.

[ Zordana @ 15.04.2009. 18:07 ] @
kuku
[ Tex707 @ 17.04.2009. 08:58 ] @

Zasto "kuku"...??...pa ovo nisu ovi modeli uopste tako losi za vezbu i razmisljanje...nije bas sve u ovavim stvarima:


[ cirko @ 17.04.2009. 21:22 ] @
,,Kapa dole,, majstore
Svaka cast
Vidi se ko je majstor
[ sanibo @ 22.04.2009. 13:51 ] @
Citat:
Zordana: kuku


Kuku za cega??? ima raznih oblika i namena kuke
[ Tex707 @ 05.07.2009. 17:19 ] @
'Aj' da ponovo "osvezimo" temu, bila je nekada prilicno posecena.

Ovaj model sam vec postavio na drugoj temi (nesto o semeringu), ali evo ga sada ovde, nije losa stvar za vezbu...dakle, CATIA V5, da vidimo kako bi to neko izveo u nekom drugom softveru:

[ suchoj37 @ 13.07.2009. 14:04 ] @
Našao sam kako to radi NX, na ovom linku

http://www.youtube.com/watch?v=0dE469UvCoc

Pozdrav
[ cirko @ 13.07.2009. 14:25 ] @
Odavno sam pitao
Kako izmodelovati oprugu za semering
Neko je uradio mislim da je TEXT ili neko drugi
[ Tex707 @ 13.07.2009. 15:04 ] @
Citat:
suchoj37: Našao sam kako to radi NX, na ovom linku

http://www.youtube.com/watch?v=0dE469UvCoc

Pozdrav


Da. slicno se radi u CATIA, samo jednostavnije i brze.

Probaj da napravis ovakvu kakva je na slici, potpuno zatvorenu.
[ Tex707 @ 13.07.2009. 15:05 ] @
Posto je slika iz mog gornjeg posta nestala, postavljam je ponovo:

[ Tex707 @ 13.07.2009. 15:08 ] @
Citat:
cirko: Odavno sam pitao
Kako izmodelovati oprugu za semering
Neko je uradio mislim da je TEXT ili neko drugi


Da, evo slike, pomocu Tree-a mozes da vidis koliko je jednostavno...:

[ cirko @ 13.07.2009. 22:00 ] @
Tex ovo je CATIA
Da li je neko uradio u nekom drugom CAD-u
[ Tex707 @ 14.07.2009. 12:26 ] @
Jeste CATIA...u kom si ti softwareu hteo da bude uradjeno?
[ erb @ 14.07.2009. 22:55 ] @
Zasto dolazi do ovih nepravilnosti (crna linija obelezena na povrsini-vidi sliku) prilikom sweepovanja. Tj.zasto ta linija ne prati pravilno povrsinu. Ovo uzrokuje diskontinuitete (guzvanja) povrsine na tim lokalitetima!

@Tex- pogledao sam tvoj tree! Sta si radio sa CircPattern-om ovde?

[ Tex707 @ 14.07.2009. 23:10 ] @
Citat:
erb: Zasto dolazi do ovih nepravilnosti (crna linija obelezena na povrsini-vidi sliku) prilikom sweepovanja. Tj.zasto ta linija ne prati pravilno povrsinu. Ovo uzrokuje diskontinuitete (guzvanja) povrsine na tim lokalitetima!

@Tex- pogledao sam tvoj tree! Sta si radio sa CircPattern-om ovde?



Greske proizvodi mali korak zavojnice.

CircPattern sam koristio da izbegnem greske koje si ti dobio.
[ sanibo @ 14.07.2009. 23:26 ] @
sta je sad ovo. pali smo na popravni iz semeringa? :)))

http://www.elitesecurity.org/t344174-0 tu je...
[ erb @ 15.07.2009. 01:02 ] @
Citat:
Tex707: Greske proizvodi mali korak zavojnice.

CircPattern sam koristio da izbegnem greske koje si ti dobio.


Jel to znaci da si,recimo, izmodelovao jedan ili nekoliko punih (360deg) zavojaka pa ih onda pattrernom rasporedio po kruznici i tako izbegao ove greske?

Jedno,mozda, glupo pitanje: Zasto ne mogu da nedjem "CircPattern" alat iz palete "transformation features" koji radi sa serface-om (open body-em). Imam ga samo u part design-u ali on radi sa solid elementima samo. Ovu paletu alata nemam ni u "generative shape design" ni u "surface and wireframe design-u". Odakle si je ti iskopao?
[ SlavishaT @ 15.07.2009. 04:27 ] @
@erb
Paleta Replication u Generative Shape Design. Tu su patterni.
Ista paleta u Wireframe And Surface Design ne sadrži patterne :S
[ erb @ 15.07.2009. 10:31 ] @
Citat:
SlavishaT: @erb
Paleta Replication u Generative Shape Design. Tu su patterni.
Ista paleta u Wireframe And Surface Design ne sadrži patterne :S


To me je i zbunilo.Zato nisam ni sumnjao na tu paletu a bila je negde zavucena.Pregledao sam ovlaz toolbarse i samo sam konstatovao da nema "transformation featuresa". Sad sam nasao. Hvala puno.
[ MaliBatica @ 15.07.2009. 11:31 ] @
U generative shape design-u ides insert->advanced replication tools.
E sad imam jedno pitanje nasao sam neke pdf ove pumpi ,svi delovi se jasno vide i odradio sam ih,odradio sam i radno kolo problem mi je samo kuciste pumpe,u koje i ide radno kolo da li mi mozete malo pomoci,nemam ideju pokusavam vec dva tri dana.Okacio sam kako ja to zamisljam(polupresek sam stavio).
[ MaliBatica @ 16.07.2009. 10:30 ] @
Eco i semeringa i Tex-ovog nabudzenijeg semeringa,u SW veoma veoma veoma lako(kompjuter mi je kanta pa sam malo uprostio ovaj tezi,tj manje sam pop.pr. stavio za loft).Ne mogu u CATY da nadjem opciju kod sweep da ga tvistuje (uvija) duz putanje,pa bih molio Tex ili bilo ko da mi malo pojasne pomognu.Tu je i taj pokusaj u CATY ali imam problema,Da ne davim previse ljudi da li biste me mogli posavetovati u vezi modelovanja onog kucista centrifugalne pumpe,neki detaljnjiji crtez sajt skicu bilo sta da mogu bolje da vidim kako to izgleda pa da izmodelujem,voleo bih .
[ cirko @ 16.07.2009. 11:54 ] @
Batice
Imas li crtez. Okaci ga pa cemo probati i poslati ti resenje
Modelovati ,, naprazno,, ne ide
[ MaliBatica @ 16.07.2009. 14:18 ] @
Evo Ciro,to je taj fajl pdf
[ Tex707 @ 17.07.2009. 11:37 ] @
Evo cele centrifugalne pumpe...nije kao Vogel, ali posto je STEP format pokusaj da iskoristis stator dodavsi flangeove...
[ MaliBatica @ 17.07.2009. 13:38 ] @
Eeeeeeee hvala hvala hvala super,uradicu sve sto mogu,bice posla .Kad sve to odradim u floworksu cu da odradim strujanje pa se vidimo na onoj prethodnoj temi.
[ MaliBatica @ 24.07.2009. 13:01 ] @
Tex mozes li mi objasniti za cega si koristio boundry.Problem mi se javlja kada ja circular paterrnom rasporedim zavojke,ne znam kako da ih spojim,tj da napravim jednu krivu od svih njih,pa da mi to bude putanja za sweep.
[ Tex707 @ 24.07.2009. 13:52 ] @
Citat:
MaliBatica: Tex mozes li mi objasniti za cega si koristio boundry.Problem mi se javlja kada ja circular paterrnom rasporedim zavojke,ne znam kako da ih spojim,tj da napravim jednu krivu od svih njih,pa da mi to bude putanja za sweep.


Na model cega konkretno mislis?
[ MaliBatica @ 24.07.2009. 14:48 ] @
Mislim na semering,skontao sam odmah da se taj jedan zavojak cicular paterrn-om rasporedjuje oko ose,e sad ne znam,ne kontam kako da ih sve "sjedinim" da bih krivu koju sa tako dobio koristio kao putanju u sweep,probao sam sa Join ali ne ide,stalno mi govori da nisu sve tacke spojene.Mala prednost SW je sto u opciji sweep ima mogucnost obrtanja profila duz putanje nebitno da li je putanja prava ili kriva linija,ili otvorena ili zatvorena.
[ Tex707 @ 24.07.2009. 18:41 ] @
Zavojnicu koja se "obmotava" oko kruznog luka (koji je npr. 45 stepni) koristis kao Guide za sledeci sweep (tj. za pravljenje same opruge). Tako dobijas deo opruge, pa kasnije radis Circular Pattern (ovo se radi da ne bi doslo do gresaka uvijanja zbog malog koraka).
[ erb @ 26.07.2009. 21:24 ] @
@Tex
Zaboravih jos nesto da pitam!

Pre svega da kazem da sam uradio semering sa circ.pattern-om tako sto sam prvo zavrsio jedan deo opruge,tacnije jedan pun zavojak opruge koji "zauzima" 5 stepeni kruznog luka oko koga je semering i modelovan. Dalje sam patternom ovaj deo rasporedio oko kruznice kako bih dobio pun oblik semeringa. Dobio sam ovo:



Sada na oko stvarno nema uvijanja i guzvanja,medjutim ako se prilokom odabira render stila ostavi ukljucena opcija "edges points" moze se videti, na spojevima elemenata semeringa dobijenih patternom, da ipak postoje odredjena neuklapanja. Doduse koliko vidim ona ne prouzrokuju uvijanja niti guzvanja. Ovo sam ipak zakljucio samo odokativno. Evo slika:



Moje pitanje je: Da li se ovo tolerise?

Drugo: Da li bi ti mogao da postavis jednu ovakvu sliku (kao moju drugu) sa ukljucenim-vidljivim "points edges".Dakle da ostavis po default-u,bez da renderujes!
[ Tex707 @ 26.07.2009. 23:25 ] @
Isto je kao kod tebe, naravno da se tolerise....postoje alati za proveru tangentnosti i ostalih potencijalnih gresaka...
[ cirko @ 27.07.2009. 07:12 ] @
Evo kod mene u NX nema guzvanja
Imam samo nedoumice kod spajanja krajeva.
Ima li neko resenje





[Ovu poruku je menjao cirko dana 27.07.2009. u 08:28 GMT+1]
[ tibetanac @ 27.07.2009. 11:22 ] @
Evo opruge uradene u SW.
Ako nekog interesuje kako je ovo uradeno mogu da okacim i fajl u SW.

POZDRAV!

[ MaliBatica @ 27.07.2009. 12:28 ] @
@tibetanac : vec sam na prethodnoj strani okacio to isto i onu promenljivog poprecnog preseke uradjene u SW.Elem SW je jaci od CATY u ovom slucaju iz sledeceg razloga:1.napravi se torus (obican,tj konstantnog pop.pres.)2.napravi se ista skica za putanju(path) kao sto je i centralna linija torusa(centerline),ali obratiti paznju ne centralna osa torusa!!!!!!!3.napravi se profil ciji jedan kraj lezi na prethodno opisanoj liniji a drugi kraj treba da je nesto siri od poprecnog preseka torusa.4.Sweep e tu je u ovom slucaju SW>>CATY ukljuci se opcija twist along path ili sl. nije mi sad upaljen SW i ukljuci se opcija Turn umesto Deg ili Rad ,tj koliko hocemo ogrtaja profila duz path (npr 50) Ok.5.Dobili smo prostornu zavojnicu duz kruznice i sad se ide u Tools->sketch tools ->intersection curves i tako sme dobije ZATVORENA putanja zavojnice duz kruznice koja ce nam biti path za semering.6.konstruise se profil,tj kruznica koja ce biti precnik zice i ide se sveep,path ce biti navedeno pod 5, i gotov semering.

THE END

Mislim a ti sam i reko vec u nekoliko postova upravo ta opcija twist along path nedostaje CATY jer se tako izbegavaju uvrtanja,koja su posledica metode Circular paterrn-om.
[ erb @ 27.07.2009. 15:52 ] @
Hvala,Tex, na odgovoru!
[ MaliBatica @ 17.08.2009. 14:54 ] @
Evo sta me muci,to je josh ono kucishte pumpe,lupam glavu i ne kontam kako da dobijem oblik sa prve slike.Ako ima neko neku ideju,voleo bih da mi pomogne.
[ Tex707 @ 18.08.2009. 17:07 ] @
To sto je na prvoj slici se izvodi lako, ali nije dobro posto se gubi tangentnost povrsina u ravni 1:

[ MaliBatica @ 18.08.2009. 18:26 ] @
Ufff Tex prijatelju oprosti,ovo sto sam sada zakacio treba da dobijem a ne znam kako.Prethodno su bili neuspeli pokusaji,ufff izvini premor cini svoje jos dve nedelje do ispita.
[ Tex707 @ 18.08.2009. 18:32 ] @
Zar nemas nke vece slike? Koliko vidim, model sa prve slike nije dobar.
[ Tex707 @ 18.08.2009. 19:31 ] @
Imam ovaj model kucista, ali ne verujem da bi ti pomogao posto je konvertovan iz STEP-a, a i on ima probleme sa tangencijom na prelazima, kao sto vidis:

[ MaliBatica @ 18.08.2009. 20:24 ] @
Aaa malo sladoleda za povecanje koncentracije he he.Da vidim da je na prelazu za potisni vod problem sa tangencijom.Skontao sam da nije dobar model sa prve slike,ali mislim da je drugi u redu.Hocu da uradim bas ovaj tip kucista,vidim da je jako zeznuto.Problem je sto mi se ucini lako mislim da imam resenje i kada to sprovedem u delo... greska.Jel imas bar neku ideju kako da dobijem taj ajde nazovimo ga "obod" kucista(znam da nije pravilno,polozio sam cak taj ispit)?
[ cirko @ 27.08.2009. 15:32 ] @
Evo
Posle duzeg vremena se malo bavim Solid Edgom i evo
jednog modela
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 15.09.2009. 22:51 ] @
Gledam niko da uradi u Autodesk Inventor-u.
A steta da se i on ne pojavi :)
Evo varijacije na teme:





[ tino1610 @ 17.09.2009. 19:41 ] @
pozdrav,

potreban mi je proračun i simulacija magnetskog ili elektrostatskog polja u ANSYS-u (verzija 11), u vezi seminara;
ima li netko zainteresiran za to odraditi, naravno, placam posao;

hvala