[ bais @ 07.05.2007. 20:36 ] @
Pozdrav svim Mac-ovcima!

Znam da ce mnogi pomisliti da je pitanje mozda banalno (nadam se da jeste!)
ali ja nazalost nisam do sada imao potrebe da ovakve transfere radim i ne
dobijam ono sto zelim a nisam siguran da to i moze...

Elem, ja bih da svoj stari PB G3 backup-ujem na CD (ili cak DVD medij )
a rezac mi je u PC konfiguraciji tako da moram da... kapirate - da ne davim.

Dakle to mi lose ide odn. dobijem na narezanom CD-u kad ga vratim u G3 da
proverim sta sam uradio fajlove sa izmenjenim, velikim slovima, pa zatim bez onih
karaktera sto ne mogu na PC-je i sve su ikone i folderi obicni i tako to...

Ja sad ne znam da li mogu da uradim bckp na PC rezacu da dobijem sve lepo kao
sto mi je na MacOS-u ili ne? Ja verujem da 100% mogu samo...


Je'l bi magao neko u "(20)dve reci" da mi iscedi sta da uradim ako je moguce?


Hvala unapred!

Pozdrav!

Nenad


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.05.2007. 20:47 ] @
Prvo što bih uradio je da sve te fajlove sa PB-a ubacim u jedan veliki .dmg ili .iso (ili čak probati sa duplim zipom ili rarom).

Probaj da li ti to kvari koncepciju :)
[ milke @ 07.05.2007. 22:56 ] @
Ako hoćeš sve "lepo" kao na Mac-u, verovatno hoćeš da sačuvaš sve HFS+ osobenosti fajlova. Zato, strpaj sve što ti treba u jedan ili više disk imidž fajlova (.dmg), oni će sve sačuvati i to u originalnom fajl sistemu (HFS+). Nemoj ISO, jer ćeš pogubiti sve HFS+ atribute i resource forkove (doduše, Apple je još davno predstavio Apple Extension for ISO, koji sve ovo čuva, ali ni jedan program današnjice, čak ni Apple-ovi, ne iskorišćavaju ovu mogućnost). Onda taj imidž fajl(ove) narežeš na CD kako god hoćeš. Doduše, ovakve fajlove nećeš moći da koristiš na PC-u, ali valjda to i nije svrha.

Možeš i ZIP, ali budi siguran da program za zipovanje koji koristiš tekođe čuva HFS+ atribute i resource forkove. Apple-ov ugrađeni program za izradu arhiva će ti odraditi posao. Ako zatim otvoriš tako kreiranu arhivu na PC-ju i ugledaš mnoštvo fajlova čudnih imena (počinju sa ._), nemoj da te čudi, ali ih nemoj ni brisati.
[ MacMladen @ 07.05.2007. 23:26 ] @
Nezahvalno je reći neku kontra legendary Milketa, ali evo da jednom budem koristan a ne samo da se®em...

Priča je veoma komplikovana, čak možda i toliko da bi ti pre savetovao da nađeš nekoga sa Mekom i DVD drajvom, nije ni tad lako ali je lakše.

Ako imaš dovoljno prostora na disku PB G3, onda imaš sledeće rešenje: napravi hibridni CD (ili DVD) image i snimi ga u ISO fajl formatu. Svaki CD burner će ISO prepoznati bez problema i narezati ga a ti bi (trebalo) da dobiješ medijum koji se vidi na PCu, šta može PC da se vidi, a na Meku sve kako je bilo.

Problem koji si ti imao je da si odabrao ISO format umesto hibridnog sa čime bi i prošao da si u dodatnoj opciji izabrao Joliet imena (ako si radio u Toast-u). Ovako si izabrao ISO data format (umesto hybrid PC and Mac) a kada u Toastu snimiš kao image, dovoljno je da ekstenziju .toast zameniš sa .iso i imaćeš ISO image.

Primeti razliku: ISO format i ISO image. Prvo je struktura fajl sistema a drugo je format zapisa tog fajl sistema.

Ako nemaš dovoljno mesta na lokalnom disku, možeš direktno da ga snimaš na PC share-ovan disk mada to ne preporučujem. Ako to i uradiš, proveri da li imaš na disku ono što imaš na lokalnom disku (ja koristim mkbom iz terminala što je relativno komplikovano ili neki od MD5 checkera ali ni to nije jednostavno).

Apple ZIP i Springy :) čuvaju pravilno resurse i možeš takve arhive da snimiš na CD/DVD ali gubiš jednostavan pristup podacima a i rizikuješ da mali problem uništi celu arhivu.

Prosto kopiranje na Windows pravi more ._ fajlova koji čuvaju resurs deo koji Mac može da spoji u kopiranju sa FAT32/NTFS diska ali ne verujem da to radi sa CD-a.

Sve ovo lako možeš da proveriš sa manjom količinom podataka i CD-RW-om, snimi neku aplikaciju. Ako je vratiš i pokreneš i radi - imaš metod.
[ MacOS @ 08.05.2007. 00:34 ] @
Citat:
Nemoj ISO, jer ćeš pogubiti sve HFS+ atribute i resource forkove (doduše, Apple je još davno predstavio Apple Extension for ISO, koji sve ovo čuva, ali ni jedan program današnjice, čak ni Apple-ovi, ne iskorišćavaju ovu mogućnost).


Khm! :) Ako smem da primetim i ako sam dobro razumeo, Toast ima tu opciju jos od 5ce. U to vreme nesto slicno kao UDF, pisi cita disk normalno a Mac ga vidi sa sve rasporedom ikona kao sto samo on zna.
[ PPZ @ 08.05.2007. 01:07 ] @
Da spomenem i ja jednu glupost,

Ako je samo za backup, a taj PB ima firewire, zar ne bi bilo lakse spojiti jedan firewire DVD/RW i odraditi to sto se ima? Ustedece i vreme i trud.Sad jedino ako bas nigde ne moze da nadje na pozajmicu jedan drajv....

Na kraju krajeva kupiti jedan f/w enclosure, sad su vec 20-ak eura.... pa ubaciti privremeno drajv iz PC-a....
[ milke @ 08.05.2007. 02:18 ] @
Citat:
MacOS: Khm! :) Ako smem da primetim i ako sam dobro razumeo, Toast ima tu opciju jos od 5ce. U to vreme nesto slicno kao UDF, pisi cita disk normalno a Mac ga vidi sa sve rasporedom ikona kao sto samo on zna.
Ma u pravu si, pročitaj šta je napisao Mladen iznad tebe, to je hibridni disk imidž, u terminologiji Disk Utility-ja još poznat kao "DVD/CD-R Master", odnosho u terminologiji hdiutil-a poznat kao "UDTO". Može da sadrži paralelno HFS+, "čist" ISO9660, ISO9660+Joliet i UDF. Ja sam se nadovezao na Vojadžerovu poruku u kojoj je pomenut ISO, a čovek hoće da prži na PC-u, što znači "čist" ISO9660, evenutalno sa Joliet proširenjem. A ti ne čuvaju HFS+ attribute i resource forkove. Kao što rekoh moguće ih je sačuvati sa Apple proširenjima ISO9660 formata, ali to izgleda ni Apple više ne koristi (čak i upozorava da je u pitanju "Legacy Document, This information should not be used for new development."), već za slične potrebe pakuje u hibridne imidže.
[ MacOS @ 08.05.2007. 09:36 ] @
Citat:
a čovek hoće da prži na PC-u, što znači "čist" ISO9660, evenutalno sa Joliet proširenjem. A ti ne čuvaju HFS+ attribute i resource forkove.


Aha, da još malo zakomplikujemo. To što on hoće da ih snimi na pisiju nema nikakve veze sa tim da mu neko brani da u Toastu namesti ISO sa Joliet sa MS-DOS+Windows podrškom i da obavezno klikne i na Use Apple Extensions jer će tako sačuvati sve potrebne Mac zezalice. Zašto mora da bude 'čist' format? Kada taj ISO fajl poturi Neru on će da ga snimi kao takvog, zar ne? Uh, moram ovo da probam...

Dakle, problem je da ima Toast a ako nema onda neki drugi program za snimanje diskova, pa kao što reče Mladen, sve da baci u ZIP ili u disk image a onda to snimi kao običan ISO na pisiju.
[ bais @ 09.05.2007. 11:53 ] @



Hvala najlepse na promptnim i za mene
vrlo poucnim odgovorima, stvarno je "lepo" kad
ovako lako dodjem do informacija za koje bih
morao da se mucim danima i unistim ne-znam-koliko
praznih medija! (je..'s medije ali je zaje..)

Imam sad materjala za experimentisanje pa ako
negde zapne, ne brinem!

Hvala jos jednom VOYAGER-u, Milke-u, MacMladenu, MacOS-u i PPZ-u
na detaljnim odgovorima!

Nenad

ps Imam Nero 6 na PC-ju a na PB G3 nemam FW, niti bilo kakav SW za rezanje jer
imam obican CD a podatke prebacijem preko SanDiskovog PCMCI - multi card readera
(slucajno ga nasao u Plato-knjizari za 1500din! PC/MacOS compatible pisalo na kutiji!)
u koji sam ubacio MemoryStick karticu od 1 giga iz mog mobilnog...
(Nemojte da smejete, moram da improvizujem!) a pre toga sam
formatirao karticu u na PC-ju (Sony-laptopu sa PCMCI slotom) (u FAT32 a moze i FAT)...
...a na PB G3 imam OS 9.1 sa PC exchange-om tako da se mount-uje bez probljem!
Kopiranje ide brzinom od 400-500kbps do 1mbps u zvisnosti od fajlova... nije strasno.



[ DS_Store @ 09.05.2007. 19:13 ] @
Citat:
bais:a podatke prebacijem preko SanDiskovog PCMCI - multi card readera
(slucajno ga nasao u Plato-knjizari za 1500din! PC/MacOS compatible pisalo na kutiji!)
u koji sam ubacio MemoryStick karticu od 1 giga iz mog mobilnog...
(Nemojte da smejete, moram da improvizujem!) a pre toga sam
formatirao karticu u na PC-ju (Sony-laptopu sa PCMCI slotom) (u FAT32 a moze i FAT)...
...a na PB G3 imam OS 9.1 sa PC exchange-om tako da se mount-uje bez probljem!


Auuuu, alal vera za ovo majstore... Eto šta znači entuzijazam!