[ del-boy @ 18.07.2003. 18:41 ] @
Pozdrav.

Prvo da napomenem da nemam pojma o programiranju u Cu ili C++u. U skoli ucim da programiram u Pascalu, a sam sam ucim PHP i Javu (skoro sam poceo Javu), i hocu da pocnem da programiram u C++u.

Necu da uzimam neke programa tipa Visual C++ koji ce da rade posao umesto mene nego hocu da naucim sve sto ce mi trebati.

Citao sam neke starije postove o tome koje su knjige najbolje i video sam da vecina hvali knjigu "Naucite C++ za 21 dan" pa sam planirao da nju i uzmem. (iako imam knjigu naucite Javu 1.2 za 21 da i ne svidja mi se kako je napisana (ili prevedena))

Odgovor na ova pitanja verovatno postoji u navedenoj knjizi, ali ipak cu ih postaviti.

•U cemu se pisu C++ programi. Da li postoji neki poseban editor ili moze i u Notepadu?

•Koji kompajler da uzmem (radim u WinXPu) i (ako nije previse opsirno) kako oni rade?

•Da li od kompajlera zavisi koje biblioteke cu moci da koristim?

•Da li mi moze pomoci poznavanje PHPa?

•U cemu je prednost OOP u odnosu na koriscene obicnih funkcija? (ovo pitam jer mi nije bilo jasno ni dok sam ucio PHP)

•Da li smaram previse ?

Pozdrav i nadam se brzom odgovoru.
[ Dragi Tata @ 18.07.2003. 18:46 ] @
Počni odavde:

http://www.research.att.com/~bs/C++.html
[ filmil @ 18.07.2003. 20:03 ] @
Citat:
del-boy:
•U cemu se pisu C++ programi. Da li postoji neki poseban editor ili moze i u Notepadu?


Najpre rečenica za provociranje dragog nam DT: C++ programi se pišu u Emacsu. :)

A sad ozbiljno: kao i PHP ili Java programi, izvorni kod u C++-u je ono što se obično podrazumeva kao čist tekst. I da, može se pisati i u notepadu ali je onda rad manje udoban nego rad u nekom editoru (poput emacsa) koji ume još ponešto da radi: da pamti koja funkcija je gde definisana, da boji kod, pomaže isticanju strukture (nazubljivanje) i, uopšte, radi režijske poslove koji strogo uzev nisu važni niti vezani za C++, ali olakšavaju život programera.

Razlika između notepada, emacsa i VC++-a je u količini režijskog posla koji rade za tebe. Neko pomaže više, neko manje.

Citat:

•Koji kompajler da uzmem (radim u WinXPu) i (ako nije previse opsirno) kako oni rade?


Verovatno najbolji izbor je GNU C++, koji radi i pod njindonjsima. Izaberi između http://www.mingw.org i http://www.cygwin.com. Razlog je što je kompajler besplatan, kao i prateći alati i što ima jako mnogo ljudi koji ga odlično poznaju. Naravno možeš uzeti i bilo koji drugi kompajler

Citat:

•Da li od kompajlera zavisi koje biblioteke cu moci da koristim?


Odgovor je i da i ne.

NE: Postoji skup tzv. standardnih funkcija koje moraju postojati u svakoj C++ runtime biblioteci bez obzira na to koji se kompajler, operativni sistem ili računar koristi.

Kvalitetna knjiga o C++-u će verovatno govoriti o bar nekim od funkcija iz standardne biblioteke.

DA: Neke biblioteke postoje isključivo u verzijama predviđenim za određene kompajlere i radna okruženja. Na primer, ukoliko radiš pod njindonjsima, izbor okruženja za pisanje programa uslovljava i biblioteke koje se pritom koriste, ali samo ukoliko koristiš nešto što je specifično za njindonjs programe.

Kvalitetna knjiga o C++-u neće govoriti o ovim funkcijama. Ako ih ipak pominje, onda to ili nije kvalitetna knjiga o C++-u ili uopšte nije knjiga o C++-u.

Rezime je verovatno da za tvoje potrebe izbor kompajlera ne ograničava izbor biblioteka.

f
[ Dragi Tata @ 18.07.2003. 20:13 ] @
Citat:
C++ programi se pišu u Emacsu.


<ironija>A ja mislio da se u emacsu piše jedino Lisp.</ironija>

<sprdnja>Uostalom, pravi muškarci ne koriste ni C++ ni asembler, pa ni hex, već kucaju direktno nule i jedinice.</sprdnja>
[ del-boy @ 18.07.2003. 22:05 ] @
Hvala na odgovorima, a sto se tice knjige da li je OK. Da li ima jos predloga?

Citat:
...kucaju direktno nule i jedinice


A da li moze neki link gde ima objasnjenje kako se ovo radi?
Ne planiram da ucim, ali me zanima koliko je tesko i na cega lici.

Pozdrav.
[ filmil @ 18.07.2003. 22:21 ] @

Bio bih po difoltu skeptican prema knjigama „C++ za 21 dan“, „plasticna hirurgija u tri lake lekcije“ i „nuklearna fizika bez po muke“.

Odlicna knjiga je C++ izvornik (u originalu C++ primer). Inace sam je nabavio prema savetima sa ovog foruma. Druga odlicna knjiga je „Thinking in C++“ koja je dobra zato sto se moze naci na Internetu a postoji u papirnatom izdanju i na engleskom i na nasem jeziku. Treca odlicna knjiga, koja je zapravo prva odlicna knjiga ali mozda preteska za pocetak je „The C++ Programming Language“. Trazio bih ovim redosledom.

A to za nule i jedinice... niko ni normalan ni nenormalan vise ne radi. Cak ni DT nije toliko mator da je imao prilike da se sretne sa tako necim. :)))

Ali se za izvesnog tipa po imenu Sejmor Krej prica da je nekada davno sam dizajnirao racunar, na papiru napisao operativni sistem za njega, sve ukucao uz pomoc nekakvih prekidaca i da je to proradilo iz prve.

f
[ -zombie- @ 18.07.2003. 22:39 ] @
a onda je mrmot zavio čokoladu...
[ Dragi Tata @ 18.07.2003. 22:46 ] @
Citat:
filmil:

Cak ni DT nije toliko mator da je imao prilike da se sretne sa tako necim. :)))



Hvala Filipe na lepim rečima :) Istina je da niasm unosio nule i jedinice, ali sam unosio mašinske instrukcije kao brojeve (u decimalnom obliku) u moj ZX Spectrum. A posle sam nabavio slavni Devpack assembler pa je dalje bilo lako - eh slatka mladosti, na šta sam te potrošio.
[ drdrksa @ 19.07.2003. 13:31 ] @
Citat:
del-boy:
Hvala na odgovorima, a sto se tice knjige da li je OK. Da li ima jos predloga?

Citat:
...kucaju direktno nule i jedinice


A da li moze neki link gde ima objasnjenje kako se ovo radi?
Ne planiram da ucim, ali me zanima koliko je tesko i na cega lici.

Pozdrav.


Evo kako.

[ del-boy @ 19.07.2003. 15:28 ] @
Sada sam bio kod lokalnog provajdera, koji usput prodaje i knjige, i raspitao se malo. Imaju i "Naucite C++ za 21 dan" i "C++ izvornik". Izvornik je knjiga duplo deblja od ove prve sto ili znaci da ima vise materije ili znaci da ima vise primera, a i jedno i drugo mi ide u korist. Negativno moze da bude jedino to da je losije ili nepreglednije napisana, ali to je malo verovatno jer je svi hvale.

Zakljucak: Batalicu "Naucite C++ za 21 dan" i uzecu "C++ Izvornik" iako je dubplo skuplji .

Pozdrav.
[ Goran Rakić @ 19.07.2003. 18:23 ] @
samo malo da te zbunim, postoji mogućnost da na desetoj stranici sve batališ i odeš da se igraš klikera. C++ Izvornik je odlična knjiga ali je ne bih preporučio kao prvu knjigu.
[ del-boy @ 19.07.2003. 19:06 ] @
E ***i ga, a bas sam bio odlucio.

Sad ne znam sta da radim.

Da li je neko uzimao izvornik kao prvu knjigu i kakvi su utisci?

Ja sam je malo prelistavao i izgleda mi OK, ali nisam je citao ni 5 minuta tako da ne mogu sa sigurnoscu nista da kazem.

[ del-boy @ 19.07.2003. 19:16 ] @
I jos nesto, da li je vazno ko je izdavac "C++ izvornika". Mislim ko je izdao nasu verziju knjige. Da li je sadrzaj isti?
[ del-boy @ 19.07.2003. 19:27 ] @
Citat:
Goran Rakić:
odeš da se igraš klikera


by the way:

Ne igram se klikerima (vise)
[ axez @ 19.07.2003. 19:27 ] @
Ama skini Eckela i pici...dzabe je

http://mindview.net/Books/TICPP/ThinkingInCPP2e.html
[ del-boy @ 19.07.2003. 20:16 ] @
Ma mrzim da sedim za racunarom i citam knjigu. Ovako mogu da je citam gde god hocu, pa da posle proverim to sto sam naucio.

Ne znam za ostale, ali meni je tako najefikasnije za ucenje.
[ Attila the HUN @ 19.07.2003. 21:13 ] @
Da se nadovezem na topic:
Poceo sam da ucim VB , medjutim kao sto rece del-boy ne uce mi se programi koji pola stvari rade umesto mene , pa me interesuje da li bi lakse i brze bilo prvo nauciti Visual Basic , pa sam tim iskustvom preci na C++ ili odmah krenuti sa istim ?
[ Dragi Tata @ 19.07.2003. 22:21 ] @
Momci, ovo je 21-vi vek, odavno je prošlo vreme bušenih kartica. Koristite slobodno najmodernije alate koje nađete - programiranje će opet biti dovoljno izazovno. Neće integrisana razvojna okruženja ništa da rade umesto vas - kamo sreće da hoće; jednostavno ćete manje vremena potrošiti baveći se alatima, a više programiranjem.
[ filmil @ 19.07.2003. 23:34 ] @

Preporuke od pre godinu dana: http://www.elitesecurity.org/tema/11388/0#84375

f
[ del-boy @ 20.07.2003. 01:32 ] @
Citat:
filmil
Preporuke od pre godinu dana: http://www.elitesecurity.org/tema/11388/0#84375


OK. Znaci "C++ izvornik" definitivno. Neka vise niko ne pokusava da me odvrati od ovoga .

Nadam se da se necu pokajati.

filmil: Da li si naucio C++ i u kojoj meri? Mislim da li mozes da napises neke kompleksne programe posle godinu dana ucenje i izvornika i da li si osim ove koristio jos neke knjige?

Pozdrav.
[ mrki @ 20.07.2003. 04:45 ] @
Svaka knjiga je dobra, samo uzimi i citaj, citaj...citaj...
O C++ toliko toga ima na netu da za zivota neces stici sve da procitas, a da Bog da ziveo 100g

Sto se tice alata, slozio bi se sa DT-om, da bi koristio recimo QT-designer, a pre nego sto krenes sa 10011011 (jedino ako si covek sa vizijom) moraces znati min sta je:
Slot
Signal
Object-s
Form
qmake (a pre toga make)
uic
gcc
moduls
itd.
Naravno pre svega toga moras znati osnove C++, zato kreni da citas i prestani da se dvoumis o tome koja je knjiga bolja
[ Goran Rakić @ 20.07.2003. 13:01 ] @
qmake, Slot, Signal, Form, uic i slične Trolovske gluposti zaobiđi u širokom krugu. Fltk i Gtkmm RULEZ! ;) ;) ;)
[ del-boy @ 20.07.2003. 13:07 ] @
Citat:
Slot
Signal
Object-s
Form
qmake (a pre toga make)
uic
gcc
moduls

Citat:
qmake, Slot, Signal, Form, ... Fltk i Gtkmm


Nemam pojma sta je bilo sta od ovoga, ali vraticu se na ovaj topic za mesec dana da vidim da li sam nesto naucio .
[ del-boy @ 20.07.2003. 18:15 ] @
Sada sam skinuo Borlandov kompajler i raspakovao ga. E sada da li moze neko da mi objasni sta je sledece?

Npr. da mi napise source programa koji ce napisati "Hello World" i da mi napise kako od toga da napravim .exe fajl.

P.S. Ovo pitam jer jos nisam kupio knjigu (vikend, nista ne radi) pa moram da smaram vas .
[ reject @ 20.07.2003. 19:57 ] @
Napravi txt file:
Code:

#include<iostream>
using namespace std;
void main()
{
cout<<"Hello World!\n";
}


Nazovi ga recimo hw.cpp
kopajliranje:
bcc32.exe hw.cpp
[ mrki @ 21.07.2003. 01:11 ] @
Citat:
Goran Rakić:
qmake, Slot, Signal, Form, uic i slične Trolovske gluposti zaobiđi u širokom krugu. Fltk i Gtkmm RULEZ!


A sto? Cini mi se da je to stvar ukusa, probao sam fltk (Nakratko), QTdesigner ima mnogo bolji help (HTML), meni je to recimo vrlo bitna stvar mozda i u ovom trenutku presudna. Kompletna uputstva sa gomilom primera u obliku vizuelnih objekata kao i cist C++ (QTlib) je vrlo interesantan materijal, narocito za pocetnike. Eto recimo, jedan lep primer socket programiranje je prezentovan (clijen-server, QTsocket i C++), cini mi se da je to bilo dosta trazeno na ovom forumu jedno vreme.

[ Goran Rakić @ 21.07.2003. 02:20 ] @
mana za učenje je što su trolovi pojeli c++ i zbog njihovog gui-a napravili onu glupost od meta koda koju moraš prevesti njihovim meta kompajlerom (uic) pre nego što ga prevedeš gcc-om. Takođe, ne koristi standardne autoconf i automake alate nego moraš da koristiš njihov qmake. Ono oko licenciranja za učenje na Linux platformi i nije tako bitno. Jeste da se radi brzo (ali se radi brzo i sa glade-om ili fluid-om), a kod je mnogo jasniji.

Ponavljam, za učenje zbog meta kompajlera zbog koga je otežano da se shvati namespace, objekti, klase, nasleđivanje i slično jer uic to sve ispegla na kraju ne preporučujem ništa osim ISO C++-a u prvih 3 meseca. Onda na neki ručno pisani GUI, pa onda shvatanje event-based programiranja, pa tek onda neki RAD alat jer on tada stvarno služi produktivnosti.
[ tvucko @ 21.07.2003. 12:55 ] @
Postoji nekoliko alternativa za QT, kao sto su wxWindows, (e)Fltk, Fox Toolkit.
Ove bibloteke sasvim lepo rade i nisu vezane licencom za WinBlows$ platformu kao QT.
Sve zavisi od namene za sta ces da ih koristis.
Moj licni izbor je Fox Toolkit, odlican je i lepo napisan. Pocetnik moze gledajuci source
mnogo da nauci. Sto bi se reklo lep "rukopis" :-)
[ del-boy @ 21.07.2003. 13:24 ] @
Citat:
reject:
Napravi txt file:
Code:

#include<iostream>
using namespace std;
void main()
{
cout<<"Hello World!\n";
}


Nazovi ga recimo hw.cpp
kopajliranje:
bcc32.exe hw.cpp


Izbaci gomilu gresaka nesto tipa da ne moze da nadje "iostream" pa da je "cout" nedefinisano.

Kako da ga nateram da nadje sve biblioteke koje lepo stoje u susednom direktorijumu?
[ Mrav @ 21.07.2003. 15:51 ] @
Evo ako mogu da pomognem. Ja sam kao prvu knjigu uzeo izvornik i nisam se pokajao (jest obimno, ali uzmeš, pa listaš, listaš, listaš…).
To što ti ne nalazi ove datoteke (to su inače tzv. include fajlovi koji definišu neke funkcije koje koristiš u programu, to što ti izbacuje da je cout nedefinisano to je zato što nema njegovu deklaraciju koja se nalazi u fileovima koje ti prijavljuje da ne može da nađe), rešenje je da kompajleru pored opcija koje si sada ukucavao dodaš i opciju da pretražuje include fileove u datom direktorijumu (onom u kome se nalaze), ne znam za borland ali opcija je obično -I (veliko I) pa path do direktorijuma. No, bolje proveri u helpu kompajlera (valjda imaš tako nešto).
[ del-boy @ 21.07.2003. 16:40 ] @
OK, probacu to sa I i pogledacu u helpu.

Inace sam upravo kupio "C++ izvornik" u izdanju CETa.

Sada mi samo ostaje da je procitam i sve zapamtim .
[ Durst @ 21.07.2003. 20:13 ] @
Ako se ne varam, problem sa include i lib fajlovima kod borlanda se resava kreiranjem dva fajla po uputstvu iz README ili neceg takvog u folderu gde si instalirao kompajler + dodavanjem u path putanje do bcc32.exe.
Nemam ovde to cudo ali mi je svojevremeno visilo na hardu.
[ del-boy @ 21.07.2003. 20:48 ] @
Citat:
Durst:
Ako se ne varam, problem sa include i lib fajlovima kod borlanda se resava kreiranjem dva fajla po uputstvu iz README ili neceg takvog u folderu gde si instalirao kompajler + dodavanjem u path putanje do bcc32.exe.
Nemam ovde to cudo ali mi je svojevremeno visilo na hardu.


Da pročitao sam readme fajl i tamo lepo pise sta treba da se uradi. Samo sam trebao da ranije pročitam taj fajl.

PS: Kako to da sada postoji opcija „Odgovor sa citatom“ i kod zadnje poruke. Tako sam iscitirao ovu poruku.
[ Durst @ 22.07.2003. 02:20 ] @
Citat:
del-boy:

Da pročitao sam readme fajl i tamo lepo pise sta treba da se uradi. Samo sam trebao da ranije pročitam taj fajl.



Neverovatno!!! Jos uvek se secam tog Borlanda.

PS:
Neko rece uvek procitaj sve readme install i man fajlove pre nego sto postujes pitanje :-)
[ Djuki @ 22.07.2003. 17:56 ] @
Visual c++ 6.0 ne radi sve umesto tebe, naprotiv u odnosu na druge alate za vizuelno programiranje u vizualu se treba vise pomuciti i iskucati vishe koda, on ti nudi samo "kosture" kako ne bi izmishljao rupu na saksiji. Programi pisani u Visual c++u racionalnije trose resurse dok npr. Borlandov c++Builder pise programe su mnogo glomazniji i neracionalno trose memoriju. Ovo se tice MFC aplikacija ne konzolnih naravno. Znaci mozesh pisati i konzolne aplikacije sa Visualom sto i preporucujem. Sto se tice knjige Mozda C++ za 21 dan nije los izbor za pocetak, mada nije ni bitna knjiga, vaznije je da li imash volje da ucish sam.