[ Rebel @ 19.07.2003. 17:05 ] @
Vidim da je nekome jako zasmetao moj tekst "wireless revolucija" pa je brze bolje zatvorio tu temu, sto je mali presedan jer nista nisam psovao, samo sam rekao cinjenice. Nemate cega da se plasite, vama ostaje vas deo trzista - budzenje i cene za bogatase, provajderi ostaju sa dial-up pristupom a ostalo je nase. :)

Posto ne mogu tek tako da kazem poslovnu tajnu, ne smem da iznesem informacije o frekvencijama, o tipu uredjaja, brzini prenosa i slicno dok to ne krene sa radom zbog mogucih problema. Administrator konferencija je naveo to kao razlog sto je zatvorio temu ali evo sada nesto konkretnije, pa cemo mozda da vidimo neki novi izgovor.

Uredjaji su puno napredniji - sledece generacije, montaza svega sto je potrebno je toliko jednostavna da moze bukvalno svako to da uradi (ubodi i vozi), nema kablova po zgradi, nema AP-a, nema ogranicenja u mogucnosti prijema bilo gde da se nalazite u gradu. Cena pretplate je duplo niza od trenutne ponude mada ako se sami organizujete moci cete da je dobijete po ceni dial-up-a ali mi s tim nista nemamo da ne kvarimo posao provajderima. Uredjaj cete moci nabaviti toliko povoljno da prakticno odmah mozete da se odlucite za. U pitanju su strana ulaganja u milionima dolara, sistem radi na Sun Solaris-u i samo je "uvezen" iz USA kao veoma dobro resenje.

O svim ostalim detaljima bicete obavesteni uskoro a posto smo ovde krenuli sa cenzurom, molim sve zainteresovane da pisu na [email protected] pa ce biti obavesteni kad servis pocne sa radom. Pozdrav svima koji su pisali u onoj zatvorenoj temi, a zao mi je sto ni ovde ne mogu da odgovaram na tehnicka pitanja jer nisam ovlascen za to. Ostalo pitajte slobodno.
[ del-boy @ 19.07.2003. 18:11 ] @
Citat:
zao mi je sto ni ovde ne mogu da odgovaram na tehnicka pitanja jer nisam ovlascen za to


ja imam gomiu tehnickih pitanja .

Ali i par "normalnih".

•Da li ce to raditi samo u BGu ili i u provinciji?

•Kada se preracuna cena sata kod vas i kod recimo Verata sta je povoljnije i za koliko (ovde ne mislim da uzimate u obzir brzinu).

•Koliko puta to treba da bude brze od obicnog dial-upa (OK, OK ako je ovo previse tehnicko pitanje ne moras da odgovoris).

Ako budem imao jos pitanja javicu se.

Pozdrav.
[ McKracken @ 19.07.2003. 18:48 ] @
hmmmmm.

Vidim da se i Yahoo ukljucio u projekat... Cim koristite adresu @yahoo.com, vrednu minimum 2e6$

[ legend @ 19.07.2003. 19:02 ] @
Ajde odgovaraj na pitanja......pun ti je email box.....
[ Darko Pipic @ 19.07.2003. 20:46 ] @
E stvarno, mail na yahoo.com :)
[ Rebel @ 19.07.2003. 21:58 ] @
E-mail jeste BESPLATAN, na Yahoo i ja sam ga danas napravio bas za odgovore jer NARAVNO da ne mogu jos da dajem adresu registrovanog COM i CO.YU domena firme - to je jos uvek poverljiva informacija. Ja nisam vlasnik firme mada sam jako dobar sa njim :), imam svoje mesto u firmi i zato ne mogu tek tako da dajem informacije koje mogu da stete celom projektu.

Dobronamerna pitanja i komentari su dobrodosli, a na ostale ne odgovaram ubuduce.

Ljudi, kako ne kapirate, zar vam nije dosta sto su vas godinama pljackali za internet a davali vam bednu uslugu za vase pare? Zato treba da podrzite svaki projekat koji nasi ljudi iz sveta zele da ucine za dobrobit Srbije. Eto jos jedne informacije.

Pozdrav svima!
[ Rebel @ 19.07.2003. 23:57 ] @
ODGOVORI:

> Da li ce to raditi samo u BGu ili i u provinciji?

Za pocetak bice u celom Beogradu (sa Zemunom i NBG) a cim se malo stabilizuje situacija idemo dalje - NS, Nis, Kraljevo i redom sva veca mesta. Van velikih centara bice moguc prijem na daljinama do par km, ali u principu moze da se radi svuda gde postoji dovoljno interesovanja.


> Kada se preracuna cena sata kod vas i kod recimo Verata sta je povoljnije i za koliko (ovde ne mislim da uzimate u obzir brzinu).

Verat nudi cini mi se SparkLan indoor varijantu za oko 480 evra sa pretplatom od 45 evra na 64 kbps! Katastrofa! SC net je jos gori, traze 1500(!!!) evra za postavljanje outdoor varijante a pretplata je oko 80 evra, ako ne verujete pitajte ih licno! Ono sto cemo mi ponuditi trzistu ce biti sigurno najpovoljnije u Srbiji a usput i mnogo brze od ovoga sto se nudi.


> Koliko puta to treba da bude brze od obicnog dial-upa (OK, OK ako je ovo previse tehnicko pitanje ne moras da odgovoris).

Nije previse tehnicko pitanje: dial-up je potpuno besmisleno porediti sa ovim. Znaci kad kliknes imaces utisak kao da otvaras stranice sa hard diska, cak i za vece fajlove.

[ mikis @ 20.07.2003. 02:31 ] @
Samo mi reci: da li je o vama pre par meseci bio tekst u Svetu Kompjutera? I jel imate svoj link ka inostranstvu ili zakupljujete od domaćih provajdera?
[ Darko Pipic @ 20.07.2003. 02:55 ] @
E Rebel, sve je ovo super, ali ja sam npr vrlo nestrpljiv, o cemu se radi ? Ako moze malo vishe info.
[ B o j a n @ 20.07.2003. 14:40 ] @
Rebel, mora da si iz Beograda ...

[ Rebel @ 21.07.2003. 01:13 ] @
> Rebel, mora da si iz Beograda ...

Iz Zemuna, ali tu smo. Korisnici van BG ne moraju da brinu, postoji point to point mogucnost (ili point to multipoint) za mesta van gradova a svi veci gradovi ce biti pokriveni.

> E Rebel, sve je ovo super, ali ja sam npr vrlo nestrpljiv, o cemu se radi ? Ako moze malo vishe info.

Moze ali iskljucivo na e-mail, sorry. Najblize sto mogu da kazem je: 2-8 Mbit, 5-30 evra pretplata, 5-30 evra uredjaj na 12 meseci, start septembar u BG. Ovo su sve nezvanicne informacije!

> Samo mi reci: da li je o vama pre par meseci bio tekst u Svetu Kompjutera? I jel imate svoj link ka inostranstvu ili zakupljujete od domaćih provajdera?

Ne. Imamo svoj link koji nema nikakve veze sa Telekomom i zato mozemo sami sve da odredjujemo a oni mogu samo da nas gledaju jer su i frekvencije nezavisne od bilo koga.

Strpite se, ima jos posla oko toga ali svakim danom idemo napred! Malo nas koce sa svih strana ali bice na kraju sve OK.

Pozdrav!
[ [SER]ChatNick @ 21.07.2003. 04:29 ] @


Very interesantno :) Necu da raspravljam o ideji, cak sta vise, svaka ideja koja ce da donese napredak je cool i veoma pozeljna, ali moram da kazem da ako je tacno da je neko ulozio milione (strana ulaganja) kao sto pise, da se gadno zajebao, jer da ih vrati u zemlji Srbiji nema sanse :) Tesko ce da vrati i 100-200k, a kamoli milione :)

No, tudje pare, pa braco Srbi arcite :)

[ broker @ 21.07.2003. 14:27 ] @
Jedva cekam da to probam. Kako dobro zvuci cudi me da to niko u svetu nema.
[ mikis @ 21.07.2003. 15:23 ] @
Aha, znači nema veze sa ovim:

"Ekipa mladih i sposobnih ljudi, mahom profesionalaca iz oblasti Interneta i telekomunikacija, okupljenih u okviru firme „SerbiaOnLine” trudi se da Srbiju uvede u grupu tehnološki razvijenih zemalja, bar kada su u pitanju Internet veze i kablovska televizija. Ova firma se prvenstveno bavi Internet tehnologijama i telekomunikacijama, a njeni primarni ciljevi su da korisnicima ponude usluge bežičnog Interneta i Interaktivne digitalne kablovske televizije (IDKT).
...
Prvi projekat koji je trenutno u toku je priprema infrastrukture za uspostavljanje bežičnog Interneta. U toku su radovi na repetitorima na Avali, Ovčaru, Jastrepcu... Korišćenjem ovih repetitora i putem radio-relejnih linkova, Internet će stizati do lokalnih provajdera koji će ga dalje distribuirati kranjim korisnicima i sve to bežičnim putem. Uz to, ovaj vid komunikacije omogućiće izuzetno velike brzine prenosa podataka (od 2 do 16 Mbit/s) uz smanjenje troškova.
...
Treći veliki projekat na kojem će se ova firma angažovati predstavlja provlačenje optičkih kablova kroz Srbiju. Plan je da se taj projekat finansira i obavi do početka Olimpijskih igara u Atini 2004. godine. Na taj način svi signali vezani za direktni video prenos mogli bi se prenositi kroz našu zemlju.

Ukupna planirana vrednost investicija koja bi omogućila kompletno pokrivanje Srbije interaktivnom digitalnom kablovskom televizijom procenjuje se na oko 200 miliona USD. Do sada je obezbeđeno oko 50 miliona evra, što je dovoljno da se ovaj sistem implementira u nekoliko većih gradova. U svakom slučaju, nadamo se da će ovaj projekat što pre zaživeti i da ćemo uskoro moći da se pohvalimo sistemom i tehnologijom kakva ne postoji još nigde u svetu."

( http://www.sk.co.yu/2002/07/skin06.html )

Pa, puno sreće, nadam se da ćete proći bolje nego gore pomenuti projekat :)
[ Rebel @ 22.07.2003. 01:48 ] @
>
...ako je tacno da je neko ulozio milione (strana ulaganja) kao sto pise, da se gadno zajebao, jer da ih vrati u zemlji Srbiji nema sanse :) Tesko ce da vrati i 100-200k, a kamoli milione :)
>

Samo oprema koja ide kod korisnika kosta kol'ko hoces, plus repetitori, plus serveri, plus lokacija, plus registracija, plus porezi, plus link ka svetu, plus meni plata... :)

Ne brini, moze da se zaradi. Nama je dovoljno 1000 korisnika u BG i idemo dalje. A milioni (ne bas toliko) su fond koji treba da pokrije troskove za prvih nekoliko meseci jer necemo odmah imati cist profit.



>
Jedva cekam da to probam. Kako dobro zvuci cudi me da to niko u svetu nema.
>

Ovo zvuci malo ironicno ali nema veze. Nismo mi to izmislili BRE, to postoji vec neko vreme u USA i Kanadi, raspitaj se malo.



>
Aha, znaci nema veze sa ovim:...
>
Pa, puno srece, nadam se da cete proci bolje nego gore pomenuti projekat :)
>

Nema veze s njima, pu, pu, hrrrrk PU! :) Njih je upropastilo sto su megalomani, a sigurno je i Telekom tu pomogao.


Nego, imali smo danas sastanak i dogovoreno je da ne dajemo suvise informacija u javnosti, zato necu mnogo da pricam ovde a ako nekoga nesto vise zanima neka pise na: wirelessnfo at yahoo.com. Uglavnom, bicete obavesteni ukratko kako stoje stvari.
[ Le Piaf @ 22.07.2003. 03:28 ] @
Ovaj mozda i ne prica na pamet, na nbgd-u se pre par dana pojavio EXTREMNO jak signal wireless mreze koja nosi mudar naziv test (a ponekad i proba). Gde god da se okrenem hvata se 100%, kakva im je to omni, 100 fukin db-a? No nebitno, akcija wireless komjunitija se nastavlja... A ako neko pochne da nam na kvarno krshi signal budzeci svoj preko dozvoljene granice (tipa da bi zaradio kesh na tome), vraticemo istom merom :>...

cyah
El Piaffo
[ torbica @ 22.07.2003. 04:41 ] @
@Le piaf
na kojoj lokaciji hvatas taj signal, na kojim kanalima daj detalje...
[ Corleone @ 22.07.2003. 04:54 ] @
Rebel, šta kažeš na ovo:
oprema data na korišćenje besplatno (svakom korisniku, ne samo meni), mesečna pretplata 35 jevrejčića, montaža opreme 40 jevrejčića, mrežna karta 15 evrića.
Kada downloaduje, onda skida brzinom i do 48 Kbs a onda padne na nekih 36 Kbs.
Stranice otvara kao da su u RAM memoriji.
Pozdrav
[ Le Piaf @ 22.07.2003. 12:59 ] @
Citat:
torbica:
@Le piaf
na kojoj lokaciji hvatas taj signal, na kojim kanalima daj detalje...


uhvacen u 62om bloku, i u 70, bez ikakve razlike u kvalitetu signala (100%) izmedju te dve pozicije. Hvatan je na otvorenom i bez extra antene na kartici. Ako neko zna o chemu je rech (a pogotovu ako Rebel zna) neka kaze, chisto da znamo s kim imamo posla :)

cyah
El Piaffo
[ Rebel @ 22.07.2003. 16:16 ] @
> kakva im je to omni, 100 fukin db-a?


To sto si uhvatio nije nas signal, mi se drzimo propisa i ne prelazimo dozvoljeni nivo. Sta vise, nama nije ni potreban jaci signal jer sistem uopste ne ide na misice!


>
Rebel, sta kazes na ovo:
oprema data na koriscenje besplatno (svakom korisniku, ne samo meni),
mesecna pretplata 35 jevrejcica, montaza opreme 40 jevrejcica, mrezna
karta 15 evrica.
Kada downloaduje, onda skida brzinom i do 48 Kbs a onda padne na nekih
36 Kbs. Stranice otvara kao da su u RAM memoriji.
>


Kazem, dobra ponuda, mada je vazno i kakav sistem je u pitanju. Nekima sam vec pisao na mail da i mi imamo u planu pored prodaje i iznajmljivanje opreme. S tim sto je pretplata oko 30 evra (mozda i manje), brzina do 2 Mbit/s (max. 8), montaze nema jer i dete moze to da prikljuci. Ima i druga varijanta gde vise korisnika deli jednu vezu i onda placa smesnih 5 evra za tu brzinu koju pominjes. Naravno, necemo nuditi javno tu opciju jer nije fer prema ostalim provajderima ali ako nas pitate za to, dacemo vam sve potrebne informacije kako da to uradite sami.
[ reinkjet @ 22.07.2003. 16:27 ] @
Niko vam ne moze ponuditi wireless konekciju jeftinije od onoga sto mozete sami da uradite. wireless community je definitivno najeftiniji nacin povezivanja.
pre svega da razjasnimo ja sam prodavac wireless opreme ali niko nije glup i nema razloga da se lazemo.
svako ko hoce da vam pruzi broadband (valjda napisah dobro :))) pristup u to mora da uracuna troskove svoje infrastrukture, ljudi koji rade za njega (a to su specijalisticki poslovi), veliki troskovi prema drzavi i na kraju krajeva svoju zaradu.
nije poenta da neko hoce da vas opljacka, jednostavno to sve kosta.
ali svako ko kaze da ce to da bude dzaba laze, kad se dim razidje i sve na kraju sracuna bilo i na 5 godina sva ona gore navedena cifra mora da se ispostuje ili ce da propadne.
nema u tome nista lose ali to ima svoju cenu i tacka.
sto se tice community-ja to nije za mamine maze, na ovaj ili onaj nacin i tu masa stvari mora da se odradi da bi stvar funkcionisala. u velikim sredinama u americi, poput sietla, njujorka s.franciska koje imaju ogromne community mreze to nije toliko veliki problem jerbo postoji kriticna masa ljudi koja je spremna da potrosi vreme za dzaba (il makar za slavu i vezbu), odradi podrsku svake vrste itd.
u svakom slucaju treba vam uredjaj, mozete da zbudzite svaki za pocetak, konektori kablovi, antena i to je to, niko vam to nece prodati na gotovo jeftinije nego sto svako od vas moze sam da izbunari.
aj pa srecom
[ InterGonzo @ 22.07.2003. 18:09 ] @
Ja samo drzim palceve da ovi ljudi krenu u posao. Trziste je jedino merodavno da kaze cija je ponuda dobra ili ne, i da li je prevara ili ne.
Pa kad, kao korisnik, imas da biras izmedju raznovrsnih ponuda, mnogo je lakse. Uostalom, zasto bi se ostali provajderi plasili malo konkurencije ako misle da je to prevara ili laz i da ce brzo propasti, i ako su sigurni u svoj kvalitet usluge i povoljne cene?

Dejan
[ caboom @ 22.07.2003. 21:21 ] @
hmm... meni ovo sve deluje malko bajkovito, ali hajde, da vidimo da li cemo i ovo uvrstiti u zbirku "moderne srpske bajke i basne (edicija kamiJoni-aviJoni)", ili ce nesto od ovoga i biti. iskreno govoreci skeptican sam zbog ovakvog nastupa. komercijalni projekti koji obuhvataju siroku populaciju se obicno ne najavljuju po forumima, a ako su vec ulozeni silni miliJoni u celu stvar reklamna kampanja bi bila mnogo "zesca", no let sing together and see what happens...
[ Rebel @ 23.07.2003. 21:10 ] @
> wireless community je definitivno najeftiniji
> nacin povezivanja.

Ja uopste ne mislim da je to lose, super je ako nesto takvo moze da se nabavi za 100 evra ali ako to vise kosta onda bolje da se odvoji jos malo pa da se dobije stvarno super kvalitet i brzina. Pravo da ti kazem, da nisam sada u ovom poslu, najverovatnije da bih i ja instalirao to kod sebe.

Troskovi jesu veliki ali samo pocetni, kad se to pokrije, ostaje da se isplacuju plate, komunalije, prostor, porez, odrzavanje,... a to nije tako mnogo. To placaju svi provajderi i opstaju, a posto je ovo skuplja tehnologija, veci su i prihodi pa ne bismo trebali da imamo problema. Mi smo sve lepo preracunali jer ako bilo cime hoces da se bavis, moras prvo da napravis biznis plan, da snimis trziste i da vidis da li uopste da ulazis u to. Mi smo snimili sve i vidimo da ima mesta za nas u ovoj Internet guzvi.

Dzabe nece biti sigurno, cena je oko 30 evra mesecno pa ko ima potrebe i para, odlucice se za to. A ipak postoji mogucnost da bude i skoro dzabe (5e mesecno!) ali da se deli brzina, sto sam vec opisivao ranije, a sto upravo vi i koristite.

>
> Trziste je jedino merodavno da kaze cija je
> ponuda dobra ili ne

Bas tako, Pera nudi ovo, Zika ono, mi nesto trece a korisnici neka biraju sta im najvise odgovara. Pera i Zika su se vec pokazali kao drparosi (mislim na provajdere) i kad se pojavi Paja (mi) :) mislim da ce ipak imati malu prednost.


>
komercijalni projekti koji obuhvataju siroku populaciju se obicno ne najavljuju po forumima, a ako su vec ulozeni silni miliJoni u celu stvar reklamna kampanja bi bila mnogo "zesca"
>

Mala ispravka, ja nisam mogao vise da gledam o cemu se pise na ovom sajtu i koliko je petljancije ukljuceno u tu pricu sa wireless-om: da korisnici jure komsije jer bez njih ne mogu nista, da se pominju neke antene po krovovima ("jel vidis Genex", "jel vidis ovo ili ono...") ispred kojih ne sme da bude nista, itd... pa sam morao da napisem par reci potpuno nezvanicno i onda je cela stvar pocela da se razvija. Na kraju, nisam mogao da cutim i ne odgovaram na pitanja zainteresovanih, kojih uzgred ima jako puno. Evo, kako da ti ne odgovorim da ovo nije nikakva kampanja nego neobavezno dopisivanje, a kampanja krece naravno tek kada sistem zvanicno bude pusten u rad. A nas sistem nije namenjen "sirokoj populaciji" kako kazes, jer sa uredjajem od 300 evra i pretplatom od 30 evra nema sanse da to bude masovno. Kvalitet kosta, kome treba neka izvoli. Medjutim, imamo neke povoljnije varijante (kredit na 12 meseci, iznajmljivanje opreme, prikljucivanje vise korisnika na jedan uredjaj itd.) pa bi ovo trebalo da naidje na solidno interesovanje.
[ Le Piaf @ 23.07.2003. 22:50 ] @
Citat:
Rebel:
Mala ispravka, ja nisam mogao vise da gledam o cemu se pise na ovom sajtu i koliko je petljancije ukljuceno u tu pricu sa wireless-om: da korisnici jure komsije jer bez njih ne mogu nista, da se pominju neke antene po krovovima ("jel vidis Genex", "jel vidis ovo ili ono...") ispred kojih ne sme da bude nista, itd...


Malo si promashio, tvorcima (n)bgd wireless community-a nije ideja da daju net dzabe, nego da povezu zainteresovane u LAN (WAN) za shto manju kintu. Zashto? Jer svako od nas ima tonu podataka (da se tako izrazim) koje bi sherovao, gomilu igara koje bi igrao od kuce, ili shta vec... I kad se jednom postavi nece nikad placati bilo kakvu mesechnu pretplatu ili shta vec... Da imamo "budzet" ne bi bilo cimanja oko toga, koliko se gde vidi (da li je moj krov vishi od tvog :), da krpimo antene ili shta... Kupimo lepo par gridova za gde treba, par laserski sechenih omni :) i reshimo muke. Kao shto se Reinkjet lepo izrazio, taj komjuniti nije za mamine maze. Gledamo da redukujemo troshkove toliko, da smo doshli do toga da za jednostavnog usera (user koji nije na zajebanoj lokaciji, tj vidi neku omni) troshkovi izadju ispod 100jura. Dakle, petljancija je takva jer se SHTEDI, tj nema para, ne nameravamo da zaradimo, ne nameravamo da se kachimo sa provajderima. Vi ste potpuno drugi igrachi i nudite potpuno drugaciju uslugu sa potpuno drugachijim ciljevima...

p.s. Da uzimamo 300 jura po mestu, napravili bi mrezu da zinete...

p.p.s. Nemoj da shvatish ovo kao prozivku, ako uradite to shto prichate, ja cu prvi da povezem svoju zgradu na vas. Ali i dalje ne nameravam da placam neshto shto mogu da nadjem kod Spidera, igors-a, cabooma i ostalih... Sa neta cu da skinem giga, ali sa nashe mreze 10x vishe. Pa mi reci da se ne isplati...

cyah
El Piaffo
[ caboom @ 24.07.2003. 00:00 ] @
Citat:

Mala ispravka, ja nisam mogao vise da gledam o cemu se pise na ovom sajtu i koliko je petljancije ukljuceno u tu pricu sa wireless-om: da korisnici jure komsije jer bez njih ne mogu nista, da se pominju neke antene po krovovima ("jel vidis Genex", "jel vidis ovo ili ono...") ispred kojih ne sme da bude nista, itd... pa sam morao da napisem par reci potpuno nezvanicno i onda je cela stvar pocela da se razvija. Na kraju, nisam mogao da cutim i ne odgovaram na pitanja zainteresovanih, kojih uzgred ima jako puno. Evo, kako da ti ne odgovorim da ovo nije nikakva kampanja nego neobavezno dopisivanje, a kampanja krece naravno tek kada sistem zvanicno bude pusten u rad. A nas sistem nije namenjen "sirokoj populaciji" kako kazes, jer sa uredjajem od 300 evra i pretplatom od 30 evra nema sanse da to bude masovno. Kvalitet kosta, kome treba neka izvoli. Medjutim, imamo neke povoljnije varijante (kredit na 12 meseci, iznajmljivanje opreme, prikljucivanje vise korisnika na jedan uredjaj itd.) pa bi ovo trebalo da naidje na solidno interesovanje.


a-ha... pa vidi... izvini na mojem skepticizmu, ali cim cujem kljucne reci tipa "uredjaji sledece generacije", "budite spremni", "revolucija" u meni se probudi onaj slabasan glas razuma koji mi govori da ili gledam los sci-fi, ili me neko pali. ja se izvinjavam, ali ja sam glup i prizeman covek koji se rukovodi primitivnim i jednostavnim stvarima kao sto je npr. logika, nemam vizije i predskazanja i time nisam podoban kadar za management. elem, krenimo redom:
1a)
Citat:
Uredjaj cete moci nabaviti toliko povoljno da prakticno odmah mozete da se odlucite za. U pitanju su strana ulaganja u milionima dolara, sistem radi na Sun Solaris-u i samo je "uvezen" iz USA kao veoma dobro resenje.

2a)
Citat:
A nas sistem nije namenjen "sirokoj populaciji" kako kazes, jer sa uredjajem od 300 evra i pretplatom od 30 evra nema sanse da to bude masovno. Kvalitet kosta, kome treba neka izvoli. Medjutim, imamo neke povoljnije varijante (kredit na 12 meseci, iznajmljivanje opreme, prikljucivanje vise korisnika na jedan uredjaj itd.) pa bi ovo trebalo da naidje na solidno interesovanje.


ovde vidim blagi trag nedoslednosti, ali me to ne brine toliko koliko bajkoviti revolution pristup, kao i pitanje: jel, kako vi mislite da uvezete link a da to nema veze sa telekomom?
mene licno __uopste__, ali veruj mi __uopste__ ne zanima wan na nivou beograda, ne zanima me 2-merni satelitski link sa charobnim pingtime-ovima i takve kombinacije. ako mi treba tako nesto, to mogu i sam da sredim uz manje ili vise cimanja. poenta je da su ljudi ovde dovoljno ocajni trenutnom situacijom ciji je prauzrok telekom, da su spremni da se uhvate za bilo koji tracak nade. ovce su spremne za sisanje i samo je pitanje ko' ce ih osisati i sta ce ovce imati od toga (dzemper svakako nece). meni samo nije jasno zasto si izasao u javnost sa ovakvom "bice, bice" pricom? neobavezna konverzacija sa kolacima uz caj mi ne zvuci nekako stvarno.
jos jednom, sorry na mom skepticizmu, ali nisi ni prvi ni poslednji koji se pojavljivao sa velikim obecanjima, a ako hoces da ti npr. ja (a cenim i jos podosta drugih ovde prisutnih) verujem moras da izbacis gomilu tehnickih detalja, a ne pricu o tome kako nista nije problem i kako se radi o sledecoj generaciji necega. povrh svega jos prica o poslovnim tajnama... ma daj, zasto si onda bilo sta postovao ovde?
[ Le Piaf @ 24.07.2003. 02:06 ] @
Citat:
caboom:
...a ako hoces da ti npr. ja (a cenim i jos podosta drugih ovde prisutnih) verujem moras da izbacis gomilu tehnickih detalja, a ne pricu o tome kako nista nije problem i kako se radi o sledecoj generaciji necega. povrh svega jos prica o poslovnim tajnama... ma daj, zasto si onda bilo sta postovao ovde?


zao mu nas sto se pentramo po krovovima sa dvogledima i snajperima i cimamo komshije u 10 uveche :)

shala, nisam mogao da odolim :)

cyah
Le Piaf
[ caboom @ 24.07.2003. 14:23 ] @
Citat:
Le Piaf:
zao mu nas sto se pentramo po krovovima sa dvogledima i snajperima i cimamo komshije u 10 uveche :)


to je zato sto nemas opremu sledece generacije koja se samostalno telediriguje i transmituje signale kroz 5-tu dimenziju bez gubitaka i minornih efekata kao sto su odrzanje energije. ;)
[ Rebel @ 24.07.2003. 17:25 ] @
Ljudi, smesni ste, moram da vam kazem. Priznajem da nisam trebao nista ovde da pisem ali kad vec nisam mogao da odolim, ne znam zasto me toliko napadate kao da ja pricam bajke ovde. A smesni ste mi jer testiram tu opremu svaki dan i onda mi neko kaze kako to ja u stvari sanjam. Stvarno mi je zao sto ne smem da pisem nista konkretnije od onoga sto sam do sada napisao, ali oni koji su mi pisali na mail su dobili blize informacije i mislim da nemaju vise sumnji koliko je ovo naprednija ali i sasvim izvodljiva stvar.


Objasnjenje za CABOOM-a:

Prvo sam napisao ovo:

>
Uredjaj cete moci nabaviti toliko povoljno da prakticno odmah mozete da se odlucite za.
>

A kasnije ovo:

>
A nas sistem nije namenjen "sirokoj populaciji" kako kazes, jer sa uredjajem od 300 evra i pretplatom od 30 evra nema sanse da to bude masovno.
Medjutim, imamo neke povoljnije varijante (kredit na 12 meseci, iznajmljivanje opreme, prikljucivanje vise korisnika na jedan uredjaj itd.) pa bi ovo trebalo da naidje na solidno interesovanje.
>

Sta je tu nedosledno? Tacno je da su nam ciljna grupa oni koji imaju dovoljno para da sami plate 300 evra i 30 za pretplatu, ali ako procitas nastavak, videces druge povoljne varijante kao sto su kredit ili podela linka na vise korisnika cime se i cena deli na recimo 10! Naravno po cenu brzine ali opet kad podelis 2 Mbps na 10 ostaje ti 200kbps za neku smesnu pretplatu. A onako usput, nije ovo neko cudo iz pete dimenzije nego nesto slicno imas i kod kuce ali u drugom obliku, samo sto se neko u svetu setio da to prenese na kompjutere.


Le Piaf, iskreno, super je to sto radite jer i ja sam oduvek zeleo da se povezem sa mojim drugarima u naselju u mrezu i da pichimo igrice, razmenjujemo muziku itd, cak i bez interneta. Vidim da vi radite slicnu varijantu a te pare moze skoro svako da odvoji. Medjutim, mi radimo ozbiljne stvari oko Internet provajdinga i kao sto si i sam rekao, to su dva razlicita sveta a mi ne mozemo Internet usluge da prodajemo dzabe jer i nas mnogo kosta samo link mesecno, a gde su ostali troskovi.


OK, posto nemam nameru da ovde izigravam nekog krivca i da se pravdam, niti mogu na sva vasa pitanja da odgovorim iz razloga koje sam pominjao, necu vise odgovarati na optuzbe i provokacije :) a za sva ostala pitanja mozete pisati na: wirelessnfo at yahoo.com.

Svi koji su zainteresovani neka pisu na mail i bice prvi obavesteni kada budemo krenuli sa radom.

Odjavljujem se, pozdrav svima!
[ InterGonzo @ 24.07.2003. 20:43 ] @
ok, koga je zanimalo taj je i nasao... :)

Iz postovanja prema coveku necu da iznosim detalje, ali sada sam jos vise uveren u pricu. Uostalom procitajte pazljivo njegov poslednji odgovor pa ce vam biti jasnije koje informacije da potrazite na net-u.

Dejan
[ Le Piaf @ 24.07.2003. 21:45 ] @
Citat:
InterGonzo:
ok, koga je zanimalo taj je i nasao... :)

Iz postovanja prema coveku necu da iznosim detalje, ali sada sam jos vise uveren u pricu. Uostalom procitajte pazljivo njegov poslednji odgovor pa ce vam biti jasnije koje informacije da potrazite na net-u.
Dejan


ma tv, radio ili struja... ne znam shta bi drugo (cetvrto) bilo... Tv kapiram da nije, radio mozda, struja isto mozda

cyah
Le Piaf
[ caboom @ 25.07.2003. 10:24 ] @
Citat:
Le Piaf:
ma tv, radio ili struja... ne znam shta bi drugo (cetvrto) bilo... Tv kapiram da nije, radio mozda, struja isto mozda

cyah
Le Piaf


ja ipak tipujem na kosmicke zrake...
[ InterGonzo @ 25.07.2003. 10:40 ] @
Citat:
ja ipak tipujem na kosmicke zrake...


pa jedino ako ti ili neko od tvojih prijatelja kosmicke zrake koristite kod kuce :)

Citat:
A onako usput, nije ovo neko cudo iz pete dimenzije nego nesto slicno imas i kod kuce ali u drugom obliku


a veruj mi, mnogo ljudi to ima kod kuce...

evo jos jedne smernice: 2.4GHz ne prolazi kroz prepreku, dok ~88MHz do ~108MHz hvatate bez problema sobnom antenom. I jedno i drugo su radio talasi... :)

Dejan
[ caboom @ 25.07.2003. 22:48 ] @
Citat:
InterGonzo:
pa jedino ako ti ili neko od tvojih prijatelja kosmicke zrake koristite kod kuce :)


da, da, kuvamo rucak i prebacujemo inter-net uz pomoc nji. hvaktaMo i' uz pomo' alu folije.

Citat:

a veruj mi, mnogo ljudi to ima kod kuce...

evo jos jedne smernice: 2.4GHz ne prolazi kroz prepreku, dok ~88MHz do ~108MHz hvatate bez problema sobnom antenom. I jedno i drugo su radio talasi... :)


FM? smejao bih se da imam snage... da nije mozda i "flat rate" :)

elem, nije ni bitno...
[ InterGonzo @ 26.07.2003. 00:01 ] @
nemoj da se smejes zato sto nije FM... to sam samo naveo kao primer (pomenuh i rec "smernica") za razmisljanje... :)

Da li znas da 2.4 GHz nije jedini 'nelicencirani' (ili kako se to vec kaze) opseg?

Dejan
[ mikis @ 26.07.2003. 00:04 ] @
Citat:
caboom:
FM? smejao bih se da imam snage... da nije mozda i "flat rate" :)


Štooo? A ti se ne sećaš kad je Zoran Modli puštao programe za Spektrum preko radija (202-ka, beše?) :))) Lepo snimiš na kasetu pa se posle igraš do mile volje :))
[ caboom @ 26.07.2003. 09:38 ] @
Citat:
InterGonzo:
nemoj da se smejes zato sto nije FM... to sam samo naveo kao primer (pomenuh i rec "smernica") za razmisljanje... :)

Da li znas da 2.4 GHz nije jedini 'nelicencirani' (ili kako se to vec kaze) opseg?

Dejan


2.4Ghz vise nije 'nelicencirani' opseg, ako se ne varam izasao je prilicno neprijatan zakon lately.

Citat:

Štooo? A ti se ne sećaš kad je Zoran Modli puštao programe za Spektrum preko radija (202-ka, beše?) :))) Lepo snimiš na kasetu pa se posle igraš do mile volje :))


o da... kzzzzhhhhgggkrrrrr... zhhzhzhzhhzzhohoho...
[ srki @ 26.07.2003. 14:15 ] @
Citat:

Citat:

Štooo? A ti se ne sećaš kad je Zoran Modli puštao programe za Spektrum preko radija (202-ka, beše?) :))) Lepo snimiš na kasetu pa se posle igraš do mile volje :))


o da... kzzzzhhhhgggkrrrrr... zhhzhzhzhhzzhohoho...

[/quote]

Pure techno!
[ Gojko Vujovic @ 26.07.2003. 15:51 ] @
Da i ja kažem svoj utisak o Rebelovoj priči. Koliko god bih voleo da je to tačno i da konačno svane u Srbiji što se tiče interneta, mislim da je priča naduvana i da ju je smišljala osoba koja nije dovoljno svesna realnosti i cene internet linka.

Dakle, sve i da je kompletno istinita priča o naprednijim wireless uređajima (zašto da ne, to polje će se tek razvijati..), linkovi 2-8mbita do krajnjih korisnika su u Srbiji daleka budućnost. Kažeš da vam je 1000 korisnika u Beogradu dovoljno. Da svi uzmu najmanji link koji nudite - 2mbit, treba vam 2Gbit link ka inostranstvu koji nemate niti će ga u Srbiji biti još jedno 3-4 godine, a i to je pitanje. Za 10.000 ili 100.000 korisnika je cifra za link brrrrr... ogromna. Kao prvo nemate tehničkih sredstava da toliki internet "uvezete" u Srbiju, ako misliš da ima, molio bih objašnjenje - kako? Pošto od telekoma nema vajde, oni u cenovniku najbrže što imaju je 622mbit a i to je i za njih same naučna fantastika i verujem da se to našlo u cenovniku samo zato što je neko hteo da ispadne pametan i pokaže kako barata ciframa. A 622mbit uopšte nije neki pojam vredan pažnje na zapadu kada su backbone linkovi u pitanju, pa vi vidite gde smo mi sada.. Telekom ne možete da zaobiđete tako da te milione ne možete ni da uložite u postavljanje optike - to po zakonu ne smete da radite. Ne znam šta donosi novi zakon po tom pitanju ali verovatno se ništa ne menja do prestanka monopola telekoma.

Sve ovo VRLO podseća na priče vlasnika TurboMuzika.com sajta koji je pre par meseci počeo veliku kampanju i obećanja o super brzom internetu u srbiji. Pričali su o 4000KBPS-8000KBPS INTERNETU U VAŠIM DOMOVIMA, a na kraju smo došli do toga da je to samo kapacitet celog servisa, a da se saobraćaj naplaćuje po MEGABAJTU i to papreno ili paprenije, u zavisnosti od toga kakav prioritet na transponderu želite. Svodi se na to da taj servis bez par stotina eura mesečno za megabajte nije upotrebljiv ni za šta ozbiljnije, čak ni za redovno skidanje sadržaja turbomuzika.com sajta! Skydsl.co.yu pa pogledajte..

Zatim, podsetimo se smart.aim.technologies. Zaista puno obećanja i zanimljivih ponuda, ali još uvek nismo videli ništa implementirano, pa da možemo da proverimo šta je od priče tačno. Još uvek postoji negde taj aimportal sajt i Dušan ozbiljno priča da će uvoditi brz satelitski internet po domovima, pa ostaje samo da čekamo i nadamo se najboljem.

Ali sve se svodi na isto - mi se samo NADAMO, a male su šanse da će se to desiti. 500k dinara trenutno košta 2mbit link mesečno, a vi ga obećavate za 5 eura. To bi automatski značilo trenutno gašenje svih ostalih internet linkova i prelazak na vaš od strane svih provajdera, makar im naplaćivali to i 100 puta više nego fizičkim licima, opet bi se isplatilo.

I sad kad bolje o svemu razmislim, ne znam zašto sam uopšte pisao sve ovo, ali pošto ne može da škodi,.. ;)
[ InterGonzo @ 26.07.2003. 16:18 ] @
Ma poenta je sto je max brzina tih uredjaja 2Mbps (a nesto noviji mozda idu i do 8Mbps). verovatno zato i nisu u svetu preuzeli primat od brzih (i verovatno jeftinijih) 2.4GHZ uredjaja.
Ali ipak i 2Mbps je dovoljna brzina za nase uslove, a mislim da se ponuda u brzini prenosa za korisnike nece puno razlikovati od ovdasnjih wireless provajdera (64, 128, 256 Kbps). Ipak, Non-Line-Of-Sight i jednostavna instalacija, plus ~10 EUR mesecno za 64Kbps bi i dalje bila sjajna ponuda na nasem trzistu.

Dejan
[ caboom @ 26.07.2003. 16:42 ] @
Citat:
InterGonzo:
Ma poenta je sto je max brzina tih uredjaja 2Mbps (a nesto noviji mozda idu i do 8Mbps). verovatno zato i nisu u svetu preuzeli primat od brzih (i verovatno jeftinijih) 2.4GHZ uredjaja.
Ali ipak i 2Mbps je dovoljna brzina za nase uslove, a mislim da se ponuda u brzini prenosa za korisnike nece puno razlikovati od ovdasnjih wireless provajdera (64, 128, 256 Kbps). Ipak, Non-Line-Of-Sight i jednostavna instalacija, plus ~10 EUR mesecno za 64Kbps bi i dalje bila sjajna ponuda na nasem trzistu.

Dejan


basnovito... shvatite vise ljudi da nema nista dok normalni "zicani" linkovi ne postanu stvarnost, nadajmo se da ce uskoro smin faza 2 i da ce konacno proci ti 155Mbit linkovi kroz telekomovu proceduru.
[ McKracken @ 26.07.2003. 21:42 ] @

Something is going to happen...something wonderfull :)

[irony]

Samo da najavim da i ja imam tajni projekat.. toliko je tajan da ne smem ni da pomenem o cemu se radi. Samo da znate ce biti jeftino, dobro i da cete moci 90 minuta bez pauze.

Tehnologija je Aljaske i ima X u oznaci (a svi znamo kakva je Aljaskanska tehnologija)

[/irony]


[ Dusan Marjanovic @ 26.07.2003. 22:02 ] @
ma bre nemojte tako...otkud vi znate da dečko ne priča istinu ;o) jednostavno, moguće da mu ćale, ujak, komšija...kreće u takav neki poduhvat (samo par puta manjih razmera verovatno) i sad kao rek`o njemu, "e ti ćeš sine da nam pomažeš, pošto se...khhm ovaj...razumeš u internet". I sad on prvo pojurio sve drugare da im priča kako učestvuje u veliko bizMisu, oni reagovi nešto tipa "yeah right"...i onda je sav razočaran lutao bespućima interneta, dok nije našao na naš mali, fini forum, čiji su mu se posetioci učinili kao pogodni da zagrizu mamac, kad već njegovi drugari nisu i sad nemo` da ste tako bezobrazni nego se pravite da verujete dečku, jasno!?!? :o) ccc...al sam dobru priču sklopio :o)
[ mikis @ 26.07.2003. 22:29 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Kažeš da vam je 1000 korisnika u Beogradu dovoljno. Da svi uzmu najmanji link koji nudite - 2mbit, treba vam 2Gbit link ka inostranstvu koji nemate niti će ga u Srbiji biti još jedno 3-4 godine, a i to je pitanje.


Malo ga pretera, Gojko. Postoji nešto što se zove statistika koja kaže da neće svih 1000 korisnika koristiti svih 2Mbit svih 24 sata dnevno. Pa svi provajderi žive od overselling-a svojih resursa. Svakako, u početku bi bilo iživljavanja i skidanja svega i svačega (pod uslovom da nema ograničenja u količini prenetih gigabajta), ali većina ljudi ima pametnija posla nego da skida stvari sa neta 24/7. Sa linkom od 34Mbit i 1000 korisnika, svako bi imao mogućnost da skine po 10GB mesečno. 2-3 GB je mnogo realnija cifra.


[ InterGonzo @ 27.07.2003. 00:57 ] @
frekventni opseg na kome rade i bezicni telefoni...

"wireless modems and indoor antennas, which can be installed by the subscriber, eliminating the cost of professional installations. The new system operates in the license-exempt 900 MHz spectrum, enabling operators to deliver both commercial and residential grades of service."

"The NCL1900 is designed to be deployed as a base station that connects subscribers via WaveRider's EUM3003 wireless modems. The EUM3003 operates with an indoor antenna that can be easily installed at subscriber sites. The NCL1900 supports up to 20 subscriber sites and has a NLOS range of 2 miles using an indoor antenna and up to 8 miles using an external subscriber antenna for a line-of-sight connection. The NCL1900 delivers an over-the-air data rate of 2.75 Mbps, with access speeds up to 2 Mbps."

zasto mislite da neko ne bi pokusao da uvede ovo?

Dejan
[ mikis @ 27.07.2003. 02:31 ] @
Citat:
InterGonzo:
frekventni opseg na kome rade i bezicni telefoni...

"wireless modems and indoor antennas, which can be installed by the subscriber, eliminating the cost of professional installations. The new system operates in the license-exempt 900 MHz spectrum, enabling operators to deliver both commercial and residential grades of service."


Možda zato što 900MHz opseg NIJE "licence-exempt" u evropi, jer na njemu već rade GSM mobilni telefoni? A oprema za takva nestandardna rešenja je sigurno skuplja od one za opšte prihvaćene 802.11x standarde?
[ InterGonzo @ 27.07.2003. 08:13 ] @
hmmm... a ja nasao ovo na jednom nasem sajtu...

"Radio komunikacija kod WLAN-va obavlja se u
tzv. ISM opsegu učestanosti (900MHz, 2.4GHz,
5.7GHz) za koji u svetu nije potrebna dozvola, ali
je zato maksimalna izračena snaga (EIRP) u
Evropi ograničena na 100mW sto domete (koji
se postizu usmerenim vezama) ograničava na
oko 10 km. Visoka otpornost na interferencije i
veliki protoci ostvareni su tehnikama prosirenog
spektra..."

sad si me zainteresovao da pronadjem neke zvanicne dokumente o tome :)

Dejan
[ [SER]ChatNick @ 27.07.2003. 09:24 ] @

Region 1. - Evropa, Rusija, Afrika
Region 2. - S i J Amerika
Region 3. - Azija i bulja sveta

A sada mali izvodi iz: Article 5 of the ITU Radio Regulations

5.138 The following bands: 6765-6795 kHz (centre frequency 6780 kHz), 433.05-434.79 MHz (centre frequency 433.92 MHz) in Region 1 except in the countries mentioned in No. 5.280, 61-61.5 GHz (centre frequency 61.25 GHz), 122-123 GHz (centre frequency 122.5 GHz), and 244-246 GHz (centre frequency 245 GHz) are designated for industrial, scientific and medical (ISM) applications. The use of these frequency bands for ISM applications shall be subject to special authorization by the administration concerned, in agreement with other administrations whose radiocommunication services might be affected. In applying this provision, administrations shall have due regard to the latest relevant ITU-R Recommendations.

5.150 The following bands: 13553-13567 kHz (centre frequency 13560 kHz), 26957-27283 kHz (centre frequency 27120 kHz), 40.66-40.70 MHz (centre frequency 40.68 MHz), 902-928 MHz in Region 2 (centre frequency 915 MHz), 2400-2500 MHz (centre frequency 2450 MHz), 5725-5875 MHz (centre frequency 5800 MHz), and 24-24.25 GHz (centre frequency 24.125 GHz) are also designated for industrial, scientific and medical (ISM) applications. Radiocommunication services operating within these bands must accept harmful interference which may be caused by these applications. ISM equipment operating in these bands is subject to the provisions of No. 15.13.

5.280 - In Germany, Austria, Bosnia and Herzegovina, Croatia, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, Liechtenstein, Portugal, Slovenia, Switzerland and Yugoslavia, the band 433.05 - 434.79 MHz (centre frequency 433.92MHz) is designated for industrial, scientific and medical (ISM) applications. Radiocommunications services of these countries operating within this band must accept harmful interference which may be caused by those applications. ISM equipment operating in this band is subject to the provisions of No. S15.13.

S15.13
-cut-
S15.13 Administrations shall take all practicable and necessary steps to ensure that radiation from equipment used for industrial, scientific and medical applications is minimal and that, outside the bands designated for use by this equipment, radiation from such equipment is at a level that does not cause harmful interference to a radiocommunication service and, in particular, to a radionavigation or any other safety service operating in accordance with the provisions of these Regulations.
-cut-

U svakom slucaju, koga vise interesuje da cita ima na www.itu.int da se pretplati :) pa neka cita hiljade i hiljade stranica preporuka... interesantna je opcija na CD-u jer moze da se pretrazuje kada ti zatreba... :) A i salju ti redovno update ako si pretplacen :)

No ono sto se odmah vidi je da 915Mhz ne pije vodu u evropi.. i druga bitna stvar... u svakom slucaju ti treba misljenje nadleznog ministarstva ili agencije. Onda oni izdaju "Misljenje Nr. 11244-545-45" u kome ti kazu da je bla bla u skladu sa frekventim planom razvoja RS i da bla bla firma moze da koristi blabla... na sledecim relacijama i tackama bla bla...
Skoro svaka zemlja ima drugacija pravila ponasanja u ovoj oblasti i to je dozvoljeno lokalnoj samoupravi da odredi:)) pardon.. drzavi :)

Zakukuljena je ova oblast :) Treba mnogo zivaca da sve bude regularno.... u svakom slucaju.. oprema koja radi na 900Mhz nije skupa, lako se nabavlja, ima dosta proizvodjaca jer je u Regionu 2 dozvoljena i koristi se, savrseno radi (probao u nekoj drugoj zemlji), pa ako ko uspe da u nadleznom ministarstvu dobije pozitivno misljenje povodom koristenja 915Mhz napravice stvarno revoluciju...

[ InterGonzo @ 27.07.2003. 11:43 ] @
Hvala na objasnjenju. :) Ja se kao korisnik iskreno nadam da ce ministarstvo reci "moze"...

A mozda ce se strani ulagaci rukovoditi primerom cementara, pa ce prvo da uplate koje milionce na Sejsele :)

Dejan
[ caboom @ 27.07.2003. 12:12 ] @
Citat:
InterGonzo:
Hvala na objasnjenju. :) Ja se kao korisnik iskreno nadam da ce ministarstvo reci "moze"...

A mozda ce se strani ulagaci rukovoditi primerom cementara, pa ce prvo da uplate koje milionce na Sejsele :)

Dejan


a meni ovo sve vise smrdi na kamiJonske gume i kerozin. opseg ~900Mhz ce dobiti samo preko neke batica varijante i to smrdi na polu-legalnu paljevinu, ili na nepodnosljivi nepotizam. so, let's see...
[ InterGonzo @ 27.07.2003. 18:41 ] @
Citat:
opseg ~900Mhz ce dobiti samo preko neke batica varijante i to smrdi na polu-legalnu paljevinu, ili na nepodnosljivi nepotizam


pa, pored svih bivsih i sadasnjih afera na tu temu ova bi, za razliku od ostalih, bar donela nesto korisno: konkurentnu internet ponudu.
[ tweeester @ 04.08.2003. 12:18 ] @
Ovaj projekat je tajniji od famozne Zarkove tastature
[ 155FreeSpaceOptics @ 04.09.2003. 18:22 ] @
Citat:
reinkjet:
Niko vam ne moze ponuditi wireless konekciju jeftinije od onoga sto mozete sami da uradite. wireless community je definitivno najeftiniji nacin povezivanja.
pre svega da razjasnimo ja sam prodavac wireless opreme ali niko nije glup i nema razloga da se lazemo.
svako ko hoce da vam pruzi broadband (valjda napisah dobro :))) pristup u to mora da uracuna troskove svoje infrastrukture, ljudi koji rade za njega (a to su specijalisticki poslovi), veliki troskovi prema drzavi i na kraju krajeva svoju zaradu.
nije poenta da neko hoce da vas opljacka, jednostavno to sve kosta.
ali svako ko kaze da ce to da bude dzaba laze, kad se dim razidje i sve na kraju sracuna bilo i na 5 godina sva ona gore navedena cifra mora da se ispostuje ili ce da propadne.
nema u tome nista lose ali to ima svoju cenu i tacka.
sto se tice community-ja to nije za mamine maze, na ovaj ili onaj nacin i tu masa stvari mora da se odradi da bi stvar funkcionisala. u velikim sredinama u americi, poput sietla, njujorka s.franciska koje imaju ogromne community mreze to nije toliko veliki problem jerbo postoji kriticna masa ljudi koja je spremna da potrosi vreme za dzaba (il makar za slavu i vezbu), odradi podrsku svake vrste itd.
u svakom slucaju treba vam uredjaj, mozete da zbudzite svaki za pocetak, konektori kablovi, antena i to je to, niko vam to nece prodati na gotovo jeftinije nego sto svako od vas moze sam da izbunari.
aj pa srecom


Bravo!
Ali jedan savet za tebe, ti treba celu stvar da podrzis i da amaterima pomognes jer na kraju ce i sami shvatiti da moraju da kupe sve najkvalitetnije a pozeljno je to da urade odmah kod tebe jer ako krenu u eksperimentisanje, kostace ih vise nego da su opremu kupili kod tebe. Imas li ti uredjaje sa kojima mi mozes garantovati 1Mbit/s u svim vremenskim uslovima na daljini od 5 km?
[ 155FreeSpaceOptics @ 04.09.2003. 18:29 ] @
Citat:
Le Piaf:
Sa neta cu da skinem giga, ali sa nashe mreze 10x vishe. Pa mi reci da se ne isplati...

cyah
El Piaffo


Izvede te covek iz takta.
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?
[ caboom @ 04.09.2003. 20:30 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


ever heard of traffic shaping? ili je to samo privilegija koju mogu da priuste samo odabrani. btw. ne ide to tako jednostavno, ne moze samo jedna osoba da proguta tek tako protok, cak i sa veoma primitivnim buffering-om bez "inteligentnijih" packed scheduler-a, ili ti mreze zamisljas kao cika je podigao telefon, zauzeo liniju (zavio cokoladicu) i niko ne moze da telefonira?
[ Shipa @ 04.09.2003. 20:33 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


kljucne reci:

traffic shaping, quality of service, differentiated services
[ radojko @ 05.09.2003. 00:33 ] @
Citat:
Bravo!
Ali jedan savet za tebe, ti treba celu stvar da podrzis i da amaterima pomognes jer na kraju ce i sami shvatiti da moraju da kupe sve najkvalitetnije a pozeljno je to da urade odmah kod tebe jer ako krenu u eksperimentisanje, kostace ih vise nego da su opremu kupili kod tebe.



Stvarno ne znam ko je kod nas veci amater onaj sto prodaje ili sto kupuje.

Kako si zakljucio da neko ko prodaje mastilo, pocinje da uvozi wireless opremu i pravi biquad antene koje je skinuo sa interneta ima pojma o cemu se tu radi ?

Sta je tu kvalitetno, biquad antena?


[ rijp @ 06.09.2003. 00:36 ] @
pokusacu da sklopim ponudu na nivou 1 pristupna tacka, 5 wireless klijenata i jedan uplink (bridge) klijent.
cene wirelels uredjaja i pratece opreme su u zadnjih godinu dana poprilicno pale (duplo jeftinije) ali je to na zalost za nase uslove i dalje skupo.
posto je u zadnjih 3 meseca u toku praznjenje lagera 802.11b opreme mislim da se pad cena te opreme moze ocekivati do kraja jeseni najvise za jos 20-30% dok je ne nestane sa ponuda (bar na zapadu).
pad cena se najvise primecuje kod azijskih proizvodjaca i to je ono sto se moze najeftinije nabaviti.
sto se linksysa tice (pogotovo otakada su deo cisco sytems), posto nikad i nisu imali probleme sa prodajom (citaj viskom na lageru) cena njihovih 802.11b uredjaja je visa (sporije pada) i tu nema pomoci.
sto se tice opanjkavanja, nikad se nisam sluzio time i necu ni sada
reinkjet jeste firma koja je dobila ime po uvozu mastila (primarna delatnost) ali kao i vecina firmi na ovom prostoru bavi se ne samo wireless opremom vec i masom drugih stvari vezanih za racunarsku opremu itd.
sto se antena tice svaku semu mozete na neki nacin skinuti sa interneta, ne samo za biquad vec i za omni, patch i sve druge antene, ne samo homebrew dizajn vec i za profesionalne antene.
antene koje trenutno proizvodimo su:
panel antena 14dBi
omni antena 10dbi
a u pripremi su i
offset dish antena 21dBi
helicoidal antenna 18dBi (cirkular)
waveguide sector antenna 18dBi
sve gore navedene antene su vec proizvedene u zadnjih 2 godine i testirane u svim mogucim uslovima.
sta je poenta kod proizvodnje antena
ideja je bila da se na nasem trzistu ponudi upotrebljivo resenje prihvatljive cene. patch antene npr mogu da se odrade sa dobitkom i do 20dBi mnogo boljom ujednacenoscu kvaliteta u seriji (preciznost izrade) medjutim cena patch antene od npr 16dBi u maloprodaji ne bi mogla biti ispod 60 evra (i to u najboljem slucaju). biquad je jednostavno antena koja daje najbolji odnos cena kvalitet uz odgovarajucu jednostavnost izrade. svako od vas moze da je napravi i tu nema nikakve tajne.
nebitno da li je kupujete od reinkjeta ili je sami pravite biquad antena vam za ulozeni novac i trud daje najbolji odnos cena kvalitet i to je to. sve ostalo je ili drasticno skuplje ili drasticno teze za proizvodnju (ili pravljenje kako ocete) sto se opet svodi na visu cenu. ta antena vam savrseno pokriva klijente na 1000m od 8dBi omni i to u beogradskim uslovima (izuzimajuci centar grada :)))), na cistijim prostorima i do 2-3km.
inace antene koje mi proizvodimo se ne prave rucno, svaki deo je "mehanicki" proizveden, antena je potpuno zatvorena u kutiju, dobijate je sa svim nosacima i selnama za montiranje na zid ili sipku sa dve godine garancije i jeftinije u ovoj zemlji trenutno nema!!!
svako od nas moze da uzme lopatu u ruke i posle 30 dana sebi iskopa rupu za olimpijski bazen da ga ne kosta nista. ako hocete da vam neko iskopa za jedan dan to kosta 500evra sve se svodi na to pa izvolte.
pozdrav do sledeceg javljanja
[ radojko @ 06.09.2003. 20:45 ] @
Citat:

sto se antena tice svaku semu mozete na neki nacin skinuti sa interneta, ne samo za biquad vec i za omni, patch i sve druge antene, ne samo homebrew dizajn vec i za profesionalne antene.
antene koje trenutno proizvodimo su:
panel antena 14dBi
omni antena 10dbi
a u pripremi su i
offset dish antena 21dBi
helicoidal antenna 18dBi (cirkular)
waveguide sector antenna 18dBi
sve gore navedene antene su vec proizvedene u zadnjih 2 godine i testirane u svim mogucim uslovima.
sta je poenta kod proizvodnje antena
ideja je bila da se na nasem trzistu ponudi upotrebljivo resenje prihvatljive cene. patch antene npr mogu da se odrade sa dobitkom i do 20dBi mnogo boljom ujednacenoscu kvaliteta u seriji (preciznost izrade) medjutim cena patch antene od npr 16dBi u maloprodaji ne bi mogla biti ispod 60 evra (i to u najboljem slucaju). biquad je jednostavno antena koja daje najbolji odnos cena kvalitet uz odgovarajucu jednostavnost izrade. svako od vas moze da je napravi i tu nema nikakve tajne.
nebitno da li je kupujete od reinkjeta ili je sami pravite biquad antena vam za ulozeni novac i trud daje najbolji odnos cena kvalitet i to je to. sve ostalo je ili drasticno skuplje ili drasticno teze za proizvodnju (ili pravljenje kako ocete) sto se opet svodi na visu cenu. ta antena vam savrseno pokriva klijente na 1000m od 8dBi omni i to u beogradskim uslovima (izuzimajuci centar grada :)))), na cistijim prostorima i do 2-3km.
inace antene koje mi proizvodimo se ne prave rucno, svaki deo je "mehanicki" proizveden, antena je potpuno zatvorena u kutiju, dobijate je sa svim nosacima i selnama za montiranje na zid ili sipku sa dve godine garancije i jeftinije u ovoj zemlji trenutno nema!!!
svako od nas moze da uzme lopatu u ruke i posle 30 dana sebi iskopa rupu za olimpijski bazen da ga ne kosta nista. ako hocete da vam neko iskopa za jedan dan to kosta 500evra sve se svodi na to pa izvolte.
pozdrav do sledeceg javljanja




Sam si mi rekao da biquad antenu pravis manje od godinu dana, tj. od oktobra a za omni i waveguide da si nesto pokusavao i da nisu dobro radile. Nemoj palis ostale na forumu!!!

Kakav patch od 20dB to nepostoji, jel ti znas uopste sta je dB a sta patch antena?

[ reinkjet @ 06.09.2003. 21:27 ] @
aman covece
proizvodimo (ne praviti prototip, probati itd), serijski ih proizvodimo od novembra prosle godine.
prva panelka koju smo probali jos pre dve godine je bila klasican dipol (ne biquad), malo zatim i biquad, prve su bile uglavnom od bakra itd. uopste nije poenta u vremenu i sitnicarenju, ovde ima ljudi koji su radili biquadove (istina na manjim frekvencijama) i pre vise od 10 godina sta bi oni tek trebali da kazu.
waveguide antene, bilo omni bilo sector su odlicno radile, ali su radile onako kako nazalost i rade svakom ko ih je pravio sto ovde sto po belom svetu. waveguide omni jednostavno nema ujednacenu karakteristiku u horizontalnoj ravni i tu nema mnogo pomoci (to je ono nisu dobro radile), ima "crne rupe" po uglovima u horizontalnoj ravni koje ne mogu do kraja da se ispeglaju i tacka. waveguide sector rade savrseno dobro samo sto za njih dosad nije bilo interesovanja, vecina nasih wireless provajdera rade sa samo jednom pristupnom tackom i daleko su od sektor antena.
sto se tice vertical collinear omni antena tu si delimicno u pravu. u zadnjih dve godine smo napravili jedno 30 prototipova istih. tu se doslo do problema ne odraditi kvalitetno omni antenu, vec odraditi je kvalitetno u serijskoj proizvodnji i to je ono sto je oteglo stvar. ako je za svaku omni antenu potrebno vise puta korigovati elemente uz izlazak na testiranje onda to pomalo gubi smisao i definise cenu iste za koju smatramo da nije prihvatljiva. e pa sad je i to reseno.
sto se tice patch antena ne razumem bas najbolje tvoju dilemu, 20dBi je 18dB nije valjda da ti je to sporno a dal takav patch postoji informisi se malo bolje (mislim da je maksimum negde 21dBi u prodaji, preko se ne isplati).
malo mi je zalosno sto vidim da smo vec imali neke kontakte a da si me ovako napao. sa svim ljudima sa kojima sam dosad kontaktirao oko ovoga sam imao potpuno otvorene i fer razgovore i mislim da sam u okviru svojih mogucnosti svakog ispostovao.
ako malo bolje obratis paznju iz mojih tekstova ces videti da mi (osim drzave) namera nikad nije bila da nekog napadam ili tendenciozno dovodim u bilo kakvu zabludu. sto se proizvodnje antena tice ne proizvodim ih ja jedini na ovim prostorima. ima cak par ljudi koji to rade na dosta kvalitetnom nivou.
ponavljam panel antena je bas to sto mislim da jeste odgovarajuci kvalitet za prihvatljivu cenu.
[ gorang @ 06.09.2003. 22:33 ] @
na kom sajtu mogu da se vide ove pravljene antene, slike, specifikacije?

'ocu da kupim jednu omni i dve direkcione antene koje ce da rade na 2km u gradksim uslovima, ne BG, i necu da me kostaju kao u netiksu ili geneku...

zasto je kod nas najjeftiniji AP 120-130e, a u US wap11 je 59$ ili jos manje u evro, stare zalihe ili ? ... mada ni u EU bas nemaju neke cene isto je kao kod nas :(
[ Ser_Zile @ 07.09.2003. 12:36 ] @
Citat:
gorang:
na kom sajtu mogu da se vide ove pravljene antene, slike, specifikacije?

zasto je kod nas najjeftiniji AP 120-130e, a u US wap11 je 59$ ili jos manje u evro, stare zalihe ili ? ... mada ni u EU bas nemaju neke cene isto je kao kod nas :(



i mene zanima neki link ka tome sto kolko sam shvatio reinkjet radi i neki cenovnik

sto se tice cena amerika ti je posebno trziste i kod njih su sve cene daleko nize nego u evropi(pogledaj malo i digitalne aparate i sve ostalo)
[ radojko @ 07.09.2003. 17:27 ] @
Citat:

aman covece
proizvodimo (ne praviti prototip, probati itd), serijski ih proizvodimo od novembra prosle godine.
prva panelka koju smo probali jos pre dve godine je bila klasican dipol (ne biquad), malo zatim i biquad, prve su bile uglavnom od bakra itd. uopste nije poenta u vremenu i sitnicarenju, ovde ima ljudi koji su radili biquadove (istina na manjim frekvencijama) i pre vise od 10 godina sta bi oni tek trebali da kazu.
waveguide antene, bilo omni bilo sector su odlicno radile, ali su radile onako kako nazalost i rade svakom ko ih je pravio sto ovde sto po belom svetu. waveguide omni jednostavno nema ujednacenu karakteristiku u horizontalnoj ravni i tu nema mnogo pomoci (to je ono nisu dobro radile), ima "crne rupe" po uglovima u horizontalnoj ravni koje ne mogu do kraja da se ispeglaju i tacka. waveguide sector rade savrseno dobro samo sto za njih dosad nije bilo interesovanja, vecina nasih wireless provajdera rade sa samo jednom pristupnom tackom i daleko su od sektor antena.
sto se tice vertical collinear omni antena tu si delimicno u pravu. u zadnjih dve godine smo napravili jedno 30 prototipova istih. tu se doslo do problema ne odraditi kvalitetno omni antenu, vec odraditi je kvalitetno u serijskoj proizvodnji i to je ono sto je oteglo stvar. ako je za svaku omni antenu potrebno vise puta korigovati elemente uz izlazak na testiranje onda to pomalo gubi smisao i definise cenu iste za koju smatramo da nije prihvatljiva. e pa sad je i to reseno.
sto se tice patch antena ne razumem bas najbolje tvoju dilemu, 20dBi je 18dB nije valjda da ti je to sporno a dal takav patch postoji informisi se malo bolje (mislim da je maksimum negde 21dBi u prodaji, preko se ne isplati).
malo mi je zalosno sto vidim da smo vec imali neke kontakte a da si me ovako napao. sa svim ljudima sa kojima sam dosad kontaktirao oko ovoga sam imao potpuno otvorene i fer razgovore i mislim da sam u okviru svojih mogucnosti svakog ispostovao.
ako malo bolje obratis paznju iz mojih tekstova ces videti da mi (osim drzave) namera nikad nije bila da nekog napadam ili tendenciozno dovodim u bilo kakvu zabludu. sto se proizvodnje antena tice ne proizvodim ih ja jedini na ovim prostorima. ima cak par ljudi koji to rade na dosta kvalitetnom nivou.
ponavljam panel antena je bas to sto mislim da jeste odgovarajuci kvalitet za prihvatljivu cenu.



Izvini, ne znam gde si video da sam te napao samo izvodim konstatacije.

Sa ovim stvarima se bavim profesionalno pa mi je igranje sa ovolikim ciframa zaista neozbiljno.

20dBi=17.86dBd,
a dBi i dB su ustvari iste velicine a "i" je samo da bih se pojasnilo da se gleda u odnosu na isotropni radijator. A ovo skracivanje je poteklo od merenja u labaratoriji pri cemu je uzet dipol kao referentni element.

Sto znaci da je 20dB=20dBi, a patch od 20dBi neproizvode najvecih 5 proizvodjaca, a zasto? Ne zato sto se neisplati(a vrlo se isplati) nego zbog problema kao i sa svim patchevi zbog povrsine usled naleta vetra i velikog usmerenja.

Zasto spominjes velike proizvodjace kada oni imaju simulatore i labaratorije koji kostaju milione pa mogu da testiraju ono sto naprave.

Waveguide i klasicne omni antene rade onima koji se razumeju i koji se bave time, a onima koji budze i stavljaju na net nikad nece ni raditi jer se nerazumeju u te stvari.
Ove antene sam proverio i mogu ti reci da su rezultati vise nego porazavajuci, dimenzije su u pojedinim slucajevima promasene za 500%!!!

Antene trebaju ne samo da rade nego i da rade kako treba odnosno da imaju zahtevan dijagram zracenja kako bih uopste bile upotrebljive i zavrsavale posao.

Kada prodajes antenu treba da kazes njenu karakteristiku, recimo za biquad: komsija na 45 stepeni ima da te hvata, a i ti njega sto moze biti opasno ako nepoznajes komsiju. Takodje hvataces sve smetnje na 45 stepeni sto ce da degradira S/N.

Toliko od mene, neka ostali procene sta valja a sta nevalja ovo su samo moja licna misljenja.
[ Le Piaf @ 07.09.2003. 23:08 ] @
Citat:
linux_wlan:
Kolege i oni koji to nisu

postoji jedna vrlo bitna stvar zbog koje su mi moderatori skinuli postove par puta a to je:

stalno prozivash ostale sa foruma.
Citat:

U ovoj zemlji svi smo i mehanicari i radimo hardware i penjemo se po krovovima i pravimo antene i uvozimo i izvozimo i vadimo zube i lecimo stomak i punimo ketridze (kolegi reinkjetu necu zaboraviti sex sa prism 2 karticama) i jos kojesta. Vreme stapa i kanapa lagano prolazi misljenja sam da stvari treba da lagano lezu na svoje mesto.Srednjoskolci umesto sto se penju po krovovima i ne znaju razliku bita od bajta i razliku sta je decibel a sta wat treba da uce skolu studenti da studiraju, prodvci jaja da prodaju jaja, lekari da lece i slicno.Uostalom svak da radi svoj posao.
Zasto ?

Zato shto ti studenti, milicajci, pekari, prodavci && ostali, hoce da urade nesto drugo, mozda ne znaju ali naucice. Ti si se rodio izgleda rodjen sa ovim znanjem (ili si ga stekao teshkom mukom) i nikome ne zelish da ga ustupish ako ne plati (sho je delom ok) vec samo isprozivash ako neko nije u pravu mesto da konstruktivno objasnis gde greshi. Pogledaj malo neke druge grupe na es-u (recimo one o programiranju), pa vidi kako se tamo sharuje znanje.

Citat:

Pa ko radi svasta u sustini ne radi nista, osim sto onima koji zaista rade svoj posao i zive od njega kvare posao.
Kako ?


znachi tebi je krivo shto necemo da te platimo da nam zavrshish posao, vec sami mudrujemo, lemimo, konfigurishemo, shrafimo i penjemo se po krovovima. Ti si pretpostavljam tako fer pa si zvao bashtovana da ti pokosi travu ili elektrichara da ti promeni osigurach. Shvati da masi nas ovo nije primaran posao, neko je diplomirao mashinstvo, neko shumarstvo, neko nije nishta, neko prodaje jaja, neko je programer, a neko administrator, poneko se bash ovime i profesionalno bavi ali zajednicko nam je shto svi iz nekog entuzijazma zelimo to da uradimo. Imam firmu koja se bavi izradom software-a, ali ne kukam ovde kako mi eto neki amateri koji rade po kuci uzimaju posao tako shto skinu cenu ili ne znam shta. I ako naletim na neko pitanje kome znam odgovor ovde, ili na neciju zabludu, pokusacu da ga savetujem kako da resi problem, ili u cemu gresi. Necu ga napljuvati kako nema pojma. Nemoj da se brinesh, necemo ti uzeti kolach, jer mi ne nameravamo da ovo radimo da bi zaradili pare, nego da bi se povezali medjusobno kao ekipa, a to je trziste koje za firme i profesionalce nije zanimljivo (pretpostavljam).

Opusti se, i ako neces da pomognes, ne moras da pljujesh one koji pokushavaju da urade neshto, ponovicu, mozda i ne znaju ali NAUCICE (a ako nece, batalice to vrlo brzo).

nJoy,
Le Piaf

p.s. ova poruka verovatno nece potrajati, ali mozda i neko prochita bre brisanja :)
[ spajder @ 07.09.2003. 23:21 ] @
Citat:
linux_wlan:
Pa ko radi svasta u sustini ne radi nista, osim sto onima koji zaista rade svoj posao i zive od njega kvare posao.
Kako ?
Pa kod nas veselih Srba vazi ona narodna ako je jeftino udari mi i samar samo ako se ne placa, sta iz toga proizilazi?
Pa proizilazi da posto svi rade svasta a ne rade nista kvare posao u globalu.
Drugim recima niti uzmu pare niti drugi uzmu pare niti musterija dobije ono sto je trazila.
Verujem da je gomila kolega bila u ovoj situaciji.

"Kada bi majstori glave gubili mnogi bi bez nje badava ostali"


mladicu, a cime se vi bavite u slobodno vreme ? imate li neki hobi ?

ja recimo u radno vreme radim 'nesto sa kompIjuterima', a u slobodno vreme volim da razgledam krovove u okolini i da skupljam znachke. jel tu ima nesto lose ili moralno neispravno?

[ caboom @ 07.09.2003. 23:26 ] @
hmm... voleo bih da vidim sta tebe momche (linux_wlan) kvalifikuje da budes strucnjak za wifi, ili za prodaju jaja? evo meni wifi npr. nije uza oblast i cak mi je mnogo manje od hoby-a, tako da cak mozda mozes i da me ubedis u to da prodajes dobra jaja...
[ rijp @ 07.09.2003. 23:30 ] @
za radojka
pa stani bre kako to vrlo se isplati ali ga ne proizvode.
ne proizvode ga jerbo se uopste ne isplati, jednostavno se za vece dobitke upotrebljavaju tanjir (grid) antene, zbog odnosa cene performanse.
nisam spominjao velike proizvodjace.
ne razumem sta si proverio, koje dimenzije i na sta mislis uopste?
biquad hvata u horizontalnoj ravni 45 stepeni pojas (cak i malo vise) to je tacno ali to vazi za svaku antenu, patch sa 14dBi ima veoma slican ugao, yagi takvog gaina je malo bolji (30 stepeni) cak i najusmereniji tanjiri imaju neki pojas u horizontalnoj ravni koji hvataju (24dBi grid ima oko 10 stepeni), a posto se misli na -3dB na manjim rastojanjima hvataju i iz vecih uglova. a sto se problema tice mnogo je gore (najcesci slucaj u beogradu) koristiti 24dBi grid na 1000m od AP i hvatati i ono iza samog AP a i pre svega prstati preko istog.
apsolutno je neosporno da se svaka antena razlikuje i da svaka ima svoje nedostatke i shodno tome se i koriste u odredjenim slucajevima.
sta si zapeo da dokazes, nije mi jasno. pa svakako kad se uporedi reinkjet panelka sa andrew patch antenom slicnog gaina da je ova druga u svakoj stavci bolja manje ili puno vise (osim cene :), mislim da bi samo lud tvrdio drugacije.

za linux_wlan
daj kolega pa ako se secas posle vec tvoje obavljene narudzbine ja sam zvao da ti kazem, znajuci posle naseg razgovora da radite na linuxu da kartice nisu prism chipset.
znas takodje da sam se polomio da vratim od dilera ono sto je preostalo na prismu i sto puta se zvinjavao posle toga
ne mogu da stvorim nesto sto vise ne postoji i pored sve dobre volje

za profesionalce
u sapcu je zadnjih par godina dobar posao bio postavljanje takozvanih security linkova tj linkova za video nadzor. tu su takozvani profesionalci (bar u pocetku) uzimali ljudima i po nekoliko hiljada evra za tu uslugu. i sada to zadovoljstvo nije jeftino. e pa (cast izuzecima) verovali ili ne ta oprema je jeftinija od opreme potrebne za prosecan 802.11b link (racunajuci jednu, dve kamere). ovakva pojava u nas srba nije retka. muka mi je od onih koji kod nas dodju po opremu i zale se sto panel antena izgleda ruznije (verujte ne toliko) od nekog uvoznog patch-a (linksys im je ok :))) jerbo kako ce nekog da oderu 1500 evra za link sa takvom antenom. pa dajte ljudi kupite od mene opremu za point to point link za 300 evra a onda sa instalacijom naplatite preko 1000. mislim nemam nista protiv da naplacujete kolko hocete al ne ocekujte od mene da krijem cene.
jos jedna stvar: na zapadu se po krovovima 802.11 koristi samo u tkzv. komjuniti netvorks sto podrazumeva amaterizam (ziveli amateri). nije u beogradu zbrka zato sto amateri postavljaju po krovovima. zbrka je jerbo profesionalci ignorisu jedni druge pokusavajuci da zgrnu pare. da su amateri u pitanju (posto nemaju koristi) lako bi se oko svega dogovorili i medjusobno povezali. a sto se tice profesionalaca, ja licno nisam cuo da neko ima opremu potrebnu za profesionalnu instalaciju (sto ne podrazumeva da je profesionalac vec pre svega bogat) na 2.4GHz.

sto se tice foruma mislim da smo uzurpirali mesto nasim licnim razmiricama. od mene ne ocekujte vise odgovora na sve ovo. detaljne podatke i stvari koje sam prethodno obecao cu u najkracem roku ispuniti al otom potom.
[ caboom @ 08.09.2003. 14:07 ] @
Citat:
linux_wlan:
lekar treba da leci
pekar da pece
mehanicar da radi mehaniku.


... a pastir u frulicu da svira

Citat:

Elem hval ti sto si me kvalifikovao kao strucnjaka za WiFi
:)


drago mi je sto si se prepoznao...

Citat:

Sto se tice postova o WiFi pozavao sam sve da dodju da vide kako je mreza uradjena i kako radi, koja oprema koje antene koji kablovi da sve to vide in vivo da odgovorim na sva pitanja, mislim da je to u smislu seringa, dosta ekipa je doslo, bilo docekano kako treba, cak su i slikali opremu dobili crteze, malo li je kolega ?

Treba li jos nesto ?


nedovoljno da bi prozivao bilo koga na forumu, kako ljude sa manje znanja, tako ljude sa mnogo vise. cak stavise, za takav nastup bi morao da imas barem 10-20g iskustva u oblasti kojom se bavis i veliki broj "projekata" i "mreza" iza sebe, a i tada bi tvoj nastup izgledao glupo. nema potrebe da se guras i podizes retorickim postovima, ili bolje receno ima kontraproduktivni efekat.

da, treba mnogo, mnogo vise.
[ caboom @ 08.09.2003. 16:12 ] @
Citat:
linux_wlan:
Nikoga licno nisam prozivao


dosao si sa stavom "treba da se zna ko...", a to obicno pretpostavlja da si ti taj koji "treba da zna". u svakom slucaju si nastupio izrazito prepotentno, a rekao bih da nisam jedini koji je to konstantovao, naravno uvek postoji mogucnost da te je vise ljudi pogresno shvatilo.

Citat:

Ponajmanje da prozivam nekoga cije postove cenim
Ko ima 20 godina izkustva sa 802.11x neka napise bilo ko ako taj neko postoji
Ovo nije komercijala ko je pare zaradio ikada na forumu :))))


pa bas zato takvi postovi nisu adekvatni, poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__

Citat:

Naravno pastir u frulicu, ako se ne slazes kada ti (nedaj boze nekada zatreba lekar pretpostavljam da ces otici kod pastira koji je ucio na forumu medicinu da leci)
ajde bre ljudi sta vam je.


svakako, ali ko' je lekar?

Citat:

ko ovde sipa o retorici ja ili ti kolega ?


ceterum censeo...


[ Le Piaf @ 08.09.2003. 17:48 ] @
Citat:
linux_wlan:
Prva stvar na forumi nikoga nisam prozvao licno


ne, nikog lichno, ali sve, prozivash generic, eto, ja prozivam tebe lichno zbog stava. Mozda ga ne shvatam pa te zato prozivam, mozda mislim da se mene prozvao pa je zbog toga. Reci koga sve ti prozivash i zashto, pa da znaju/znamo.

Citat:

A to sto su se neki osetili prozvanim ako ne znaju sta pisu i o cemu pisu to nije moj problem, ja o medicini i tehnologiji ne znam nista te o tome i ne postujem.


ja mozda i mislim da neshto znam pa onda i postujem. Ako sam koji put lupio glupost, posle sam nauhio i bio svestan toga. I mislim da sam lichno izvalio svojevremeno glupost kada sam rekao da neko zrachi sa 100db a ne wati ili shtagod, ne secam se vishe. Ko god da je bio na mom mestu smorio bi se i odvalio neshto tada da je video taj signal. :)

Citat:

Elem sledeca stvar
Da li imash pojma koliki broj ljudi koji znaju dosta ne zele da dodju na ovakav forum.
Stavi prst na celo i zapitaj se zasto, ne zato sto ne zele da pomognu.

ne vidim zashto bi me to zanimalo. koga nema bez njega se moze. ako su pro kao ti, onda josh i bolje shto ih nema. Opet, znam dosta njih koji jako puno znaju a ovde su stalno.

Citat:

Sledeca stvar ako je neko promasio profesiju i skolovao se dugi niz godina za delatnost koja nema veze sa temom o kojoj postuju , a takvih sam primetio da je ovde u vecini,
to je njegov problem i odgovori mi da li mislis da ce promaseno skolovanje da nadomesti sa postovima na forumu ?

opet i opet, masa nas ovo radi iz hobija/entuzijazma, a ne zato shto se shkolovala za to. nisi odgovorio na spajderovu poruku. Ne pada mi na pamet da ovo radim profesionalno jer znam da NE ZNAM ove stvari toliko da bih se mogao izdavati za profesionalca, cak mislim da sam jedan vrlo jadan amater shto se tiche wi-fija.

Citat:

Sto se tice tvog dela posla verovatno si sreo prodavca jaja koga si preko foruma naucio da programira, uz pomoc postova :))) (verovatno)

nikoga nisam uchio preko foruma, vec sam to radio u shkolama i na faxovima, na forumu mogu samo da mu pomognem ako vidim da negde greshi a pritom znam da greshi. Nisam sreo prodavce jaja ovde.

Citat:

Kao sto vidis ako citas postove osim prozivanja onih koji su zalutali ovde nekom i postujem i konstruktivno uglavnom na pm jer nemam nameru da trosim vreme na pitanja kako to ti kazes tako a drugi ovako.

chitam, i cenim to shto si pozvao ljude da vide kako radi, ali mnogo ubijesh sebi karmu sa ovakvim stvarima.

Citat:

Elem sto se tice kukanja nemam veruj mi razloga za to. Izneo sam jednu veliku cinjenicu koja vlada u ovoj nasoj zemlji a to je da svi rade sve i dalje se tvrdim da ko radi svasta ne radi nista i pomagati takvu akciju je stvarno umobolno.

ok, razumeli smo, ali nemoj ni da nam odmazesh tako shto cemo u afektu gubiti vreme na ovakve stvari. meni je ovo poslednji post vezan za tvoj stav. Ja ovo radim posle posla, tamo zaradjujem pare, ovde se opushtam, zezam i poneshto nauchim. Ne vidim zashto je ovo gore od toga da pikam fudbal sa ekipom u slobodno vreme a pri tom ne driblam k'o Ronaldo recimo.

Citat:

lekar treba da leci
pekar da pece
mehanicar da radi mehaniku.
Verujem da ima i suprotnih misljenja.
jer ako pekar pocne da leci to nece da izadje na dobro, mislim da je ovo zdrav rezon.

niko nece da pogine zbog ovoga shto mi radimo, chill out :)

Citat:

Pokusaj malo to i ovako da sagledas.
Jedno je pomoci kolegi kada iz posta vidish da je zaista donekle stigao i da ima rezonske postove, a sasvim druga je stvar kada neko trazi pomoc a nema pojma apsolutno o cemu pise.


a ti izgubi silno vreme na sve te "no name" ljude, koji nemaju pojma. reci ko je pogreshio, kada i u chemu. Mozda se deo njih uplashi i batali sve ovo (postigao si cilj), mozda neki vide koliko ne znaju pa nauche neshto (mozda si i ovde postigao cilj), mozda te neko isprangija ispred kafica(ovo ti nadam se nije cilj :)

hehe, cya
Le Piaf

p.s. samo se nadam da se tvoj svet nece srushiti ako za neko vreme BG bude pokriven funkcionalnom wireless mrezom koju su uradili amateri :)

[ 155FreeSpaceOptics @ 08.09.2003. 20:40 ] @
Citat:
rijp:
za radojka
pa stani bre kako to vrlo se isplati ali ga ne proizvode.
ne proizvode ga jerbo se uopste ne isplati, jednostavno se za vece dobitke upotrebljavaju tanjir (grid) antene, zbog odnosa cene performanse.
nisam spominjao velike proizvodjace.
ne razumem sta si proverio, koje dimenzije i na sta mislis uopste?
biquad hvata u horizontalnoj ravni 45 stepeni pojas (cak i malo vise) to je tacno ali to vazi za svaku antenu, patch sa 14dBi ima veoma slican ugao, yagi takvog gaina je malo bolji (30 stepeni) cak i najusmereniji tanjiri imaju neki pojas u horizontalnoj ravni koji hvataju (24dBi grid ima oko 10 stepeni), a posto se misli na -3dB na manjim rastojanjima hvataju i iz vecih uglova. a sto se problema tice mnogo je gore (najcesci slucaj u beogradu) koristiti 24dBi grid na 1000m od AP i hvatati i ono iza samog AP a i pre svega prstati preko istog.
apsolutno je neosporno da se svaka antena razlikuje i da svaka ima svoje nedostatke i shodno tome se i koriste u odredjenim slucajevima.
sta si zapeo da dokazes, nije mi jasno. pa svakako kad se uporedi reinkjet panelka sa andrew patch antenom slicnog gaina da je ova druga u svakoj stavci bolja manje ili puno vise (osim cene :), mislim da bi samo lud tvrdio drugacije.

za linux_wlan
daj kolega pa ako se secas posle vec tvoje obavljene narudzbine ja sam zvao da ti kazem, znajuci posle naseg razgovora da radite na linuxu da kartice nisu prism chipset.
znas takodje da sam se polomio da vratim od dilera ono sto je preostalo na prismu i sto puta se zvinjavao posle toga
ne mogu da stvorim nesto sto vise ne postoji i pored sve dobre volje

za profesionalce
u sapcu je zadnjih par godina dobar posao bio postavljanje takozvanih security linkova tj linkova za video nadzor. tu su takozvani profesionalci (bar u pocetku) uzimali ljudima i po nekoliko hiljada evra za tu uslugu. i sada to zadovoljstvo nije jeftino. e pa (cast izuzecima) verovali ili ne ta oprema je jeftinija od opreme potrebne za prosecan 802.11b link (racunajuci jednu, dve kamere). ovakva pojava u nas srba nije retka. muka mi je od onih koji kod nas dodju po opremu i zale se sto panel antena izgleda ruznije (verujte ne toliko) od nekog uvoznog patch-a (linksys im je ok :))) jerbo kako ce nekog da oderu 1500 evra za link sa takvom antenom. pa dajte ljudi kupite od mene opremu za point to point link za 300 evra a onda sa instalacijom naplatite preko 1000. mislim nemam nista protiv da naplacujete kolko hocete al ne ocekujte od mene da krijem cene.
jos jedna stvar: na zapadu se po krovovima 802.11 koristi samo u tkzv. komjuniti netvorks sto podrazumeva amaterizam (ziveli amateri). nije u beogradu zbrka zato sto amateri postavljaju po krovovima. zbrka je jerbo profesionalci ignorisu jedni druge pokusavajuci da zgrnu pare. da su amateri u pitanju (posto nemaju koristi) lako bi se oko svega dogovorili i medjusobno povezali. a sto se tice profesionalaca, ja licno nisam cuo da neko ima opremu potrebnu za profesionalnu instalaciju (sto ne podrazumeva da je profesionalac vec pre svega bogat) na 2.4GHz.

sto se tice foruma mislim da smo uzurpirali mesto nasim licnim razmiricama. od mene ne ocekujte vise odgovora na sve ovo. detaljne podatke i stvari koje sam prethodno obecao cu u najkracem roku ispuniti al otom potom.


Samo da te ispravim. Profesionalci ne rade na 2.4 vec na 5.0 do 5.8. Svi koji sebe nazivaju profesionalcima a rade na 2.4 su AMATERI.
Nigde u Evropi neces naci wireless service provajdera koji rade na 2.4. Kod nas svi koji su krenuli sa 2.4 i prodali 2.4 opremu korisnicima ce imati probleme veoma brzo kao sto se to dogadja jednom provajderu ovih dana koji ima probleme u centru Beograda.
[ 155FreeSpaceOptics @ 08.09.2003. 20:45 ] @
Citat:
radojko:
Citat:
Bravo!
Ali jedan savet za tebe, ti treba celu stvar da podrzis i da amaterima pomognes jer na kraju ce i sami shvatiti da moraju da kupe sve najkvalitetnije a pozeljno je to da urade odmah kod tebe jer ako krenu u eksperimentisanje, kostace ih vise nego da su opremu kupili kod tebe.



Stvarno ne znam ko je kod nas veci amater onaj sto prodaje ili sto kupuje.

Kako si zakljucio da neko ko prodaje mastilo, pocinje da uvozi wireless opremu i pravi biquad antene koje je skinuo sa interneta ima pojma o cemu se tu radi ?

Sta je tu kvalitetno, biquad antena?




Ja da sam MODERATOR ja bih ovu tvoju poruku obrisao jer nema blage veze sa temom.

Tema je:
DA LI SAM EXPERIMENTISATI ILI OPREMU KUPITI OD UVOZNIKA "LINKSYS" OPREME I KOJI VEC TO PRODAJE MESECIMA! ...i koji moze da ti da savete na osnovu iskustva onih koji su od njega kupili opremu i na osnovu sopstvenog iskustva u odnosu na opremu koju je on montirao.

Sta je tu kvalitetno u tvom postu? biquad antena ili inkjet mastilo?
[ 155FreeSpaceOptics @ 08.09.2003. 20:48 ] @
Citat:
caboom:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


ever heard of traffic shaping? ili je to samo privilegija koju mogu da priuste samo odabrani. btw. ne ide to tako jednostavno, ne moze samo jedna osoba da proguta tek tako protok, cak i sa veoma primitivnim buffering-om bez "inteligentnijih" packed scheduler-a, ili ti mreze zamisljas kao cika je podigao telefon, zauzeo liniju (zavio cokoladicu) i niko ne moze da telefonira?


Yes I heard of traffic shaping! But I never heard wireless AP having one without extra equipment. Since you are so smart, why don`t you give us an example of a wireless AP having traffic shaping.
[ 155FreeSpaceOptics @ 08.09.2003. 20:49 ] @
Citat:
Shipa:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


kljucne reci:

traffic shaping, quality of service, differentiated services


Layer 3 switch, access server...
Shall I go on?
[ igors @ 08.09.2003. 21:18 ] @
[/quote]

Yes I heard of traffic shaping! But I never heard wireless AP having one without extra equipment. Since you are so smart, why don`t you give us an example of a wireless AP having traffic shaping.
[/quote]

Shejping ce odratiti mashine (PC) koji su ruteri/switchevi preko kojih ide sav saobracaj.
[ Le Piaf @ 08.09.2003. 21:22 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Shipa:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


kljucne reci:

traffic shaping, quality of service, differentiated services


Layer 3 switch, access server...
Shall I go on?


pa na svakom pristupnom nodu se nalazi mashina(e) koja moze da odigra ulogu potrebnu za trafficshaping... ili ja negde greshim?

cya
Le Piaf
[ 155FreeSpaceOptics @ 08.09.2003. 21:27 ] @
Citat:
igors:


Yes I heard of traffic shaping! But I never heard wireless AP having one without extra equipment. Since you are so smart, why don`t you give us an example of a wireless AP having traffic shaping.
[/quote]

Shejping ce odratiti mashine (PC) koji su ruteri/switchevi preko kojih ide sav saobracaj. [/quote]

I suggest you first read what the theme of this discussion is. We were talking whether amateurs should experiment themselves or buy wireless equipment from an importer. The topic which stands all the time is wireless equipment plus antennas. No one mentioned PC. All those who understand know that my question brought confusion to those who are amateurs.

You have a reading problem also... read again my second sentence in my answer you are quoting. Don`t take this personal...who` the moron?
[ caboom @ 08.09.2003. 22:14 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Yes I heard of traffic shaping! But I never heard wireless AP having one without extra equipment. Since you are so smart, why don`t you give us an example of a wireless AP having traffic shaping.


hostap? Linux Advanced Routing & Traffic Control HOWTO, za one sa jeftinijim ulaznicama (tj. za one koji bi da skrate muke) cbqinit, a postoji jos par jeftinijih ulaznica. za bolje resenje kljucna rec: cisco. mislim da te ni ovde necu udostojiti daljeg odgovora, aj hev a vrk tu du ju nou, end sins aj nou sou litl aj hev tu vrk end lrn veri mach... aj apolodzajz for a bed lenguidz... end jes, bajdvej dis is probabli posibl tu du on som lou kost aps, sinz der ar som det juz laaaajnuks, end jez, pisi iz a lou kost solushn if ju don juz indastrijal end imbedid solushns.
[ -zombie- @ 08.09.2003. 23:46 ] @
Citat:
caboom:
hostap? Linux Advanced Routing & Traffic Control HOWTO, za one sa jeftinijim ulaznicama (tj. za one koji bi da skrate muke) cbqinit, a postoji jos par jeftinijih ulaznica. za bolje resenje kljucna rec: cisco. mislim da te ni ovde necu udostojiti daljeg odgovora, aj hev a vrk tu du ju nou, end sins aj nou sou litl aj hev tu vrk end lrn veri mach... aj apolodzajz for a bed lenguidz... end jes, bajdvej dis is probabli posibl tu du on som lou kost aps, sinz der ar som det juz laaaajnuks, end jez, pisi iz a lou kost solushn if ju don juz indastrijal end imbedid solushns.



pliz stop. ju ar h_rting maj iers...


aj min, vat teh fak is dis. ju ar badžering tu abvius profeš_nalz.
[ Shipa @ 09.09.2003. 00:40 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Shipa:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


kljucne reci:

traffic shaping, quality of service, differentiated services


Layer 3 switch, access server...
Shall I go on?


uh, jesi li ti jos jedan od onih sto ne citaju postove?

Lepo, Odes na temu BG Wireless, Procitas prvu poruku u kojoj sam se MNOOOgoo, potrudio da objasnim i onima koji ne znaju puno o linuxu/wirelessu/kojecemu ostalom otprilike objasnim o cemu se radi (cak su me neki napali da sam u tome preterao), tamo ces videti na cemu je mreza koncipirana i da, kao sto si napisao u prethodnoj poruci odgovoru caboomu, nismo zasnovali mrezu na industrijskim resenjima vec na custom made hand tailored stap i kanap super upotrebljivim budzevinama koje RADE - zato sto je neko seo, razmislio, bacio na papir, popricao sa nekim drugim, zatim sa nekim trecim, zatim surfovao netom i trazio sve moguce informacije koje moze da nadje o temi, zatim izmenio ono sto je zamislio u skladu sa novim stvarima koje je saznao, zatim se opet konsultovao, i tako u jos par iteracija... Dakle, ako nisi do sada shvatio da je neko dobro, dobro razmislio kako ce sve to raditi pre nego sto je izasao u "javnost" sa idejom i delom realizacije onda mislim bi trebalo malo da razmislis.I ne bi trebalo da postavljas mr-know-all-you-little-kids-playing-in-my-backyard-I-have-done-it-a-million-times-before-and-now-I-am-going-to-piss-all-over-you pitanja sa visine a da nemas (ocigledno) ni najmanju ideju o cemu pricas... Znaci decko, sedi lepo u ugao i citaj poruke koje pisu ljudi koji nesto znaju o svemu tome, i nemoj da se guras i pravis pametan. Nije greh ne znati, ja takodje ne znam dosta stvari o ovome, al nadjem nekog ko zna i pitam ga, greh je ne znati, praviti se da znas, i pljuvati ostale koji znaju vise nego ti jer ne razumes ono sto oni znaju ;)... I uzgred budi receno, ovim nisam mislio nikog da vredjam, pa ni tebe, ali procitaj malo svoje postove, probaj da se bacis na mesto nekog od nas i da zamislis kako se smorim kad vidim da ni posle reference na informacije koje bi ti bile dovoljne da zakljucis o cemu se radi ti ne pogledas, nego opet odgovaras u istom fazonu...

Molim te za samo malo vere u to da smo mislili na sve sitne gluposti koje mogu biti problem. Cak i ako nismo, nije problem da pitas, i ako stvarno na nesto nismo mislili to cemo i reci i razmisliti (neke stvari ne znamo jer ih jednostavno jos nismo probali), ali nemoj da blanko uleces u raspravu i svadju negde gde nema nikakvog razloga da je bude.

NHF?
[ Shipa @ 09.09.2003. 00:48 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
igors:
Shejping ce odratiti mashine (PC) koji su ruteri/switchevi preko kojih ide sav saobracaj.


I suggest you first read what the theme of this discussion is. We were talking whether amateurs should experiment themselves or buy wireless equipment from an importer. The topic which stands all the time is wireless equipment plus antennas. No one mentioned PC. All those who understand know that my question brought confusion to those who are amateurs.

You have a reading problem also... read again my second sentence in my answer you are quoting. Don`t take this personal...who` the moron?


profesionalche, cela rasprava je krenula od ovoga

Citat:

Le Piaf:
Sa neta cu da skinem giga, ali sa nashe mreze 10x vishe. Pa mi reci da se ne isplati...
cyah
El Piaffo

Izvede te covek iz takta.
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


inace "njegova" mreza je ono sto mozes da procitas pod temom BG wireless i ne sastoji se od embeded wireless AP-a vec od low cost linux resenja, kad procitas, vrati se ovde pa cemo da pricamo... Ovde jeste nastao problem u citanju, ali sa tvoje strane, verovatno si mlad i to ti nije za zameriti, ali probaj da korigujes... i probaj da ne pises poruke tarzan engleskim :)
[ nemesis @ 09.09.2003. 09:07 ] @
je... :)
koliko buke niokochega ;)
[ Ser_Zile @ 09.09.2003. 11:12 ] @
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?
[ 155FreeSpaceOptics @ 11.09.2003. 00:57 ] @
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?


Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)



Zato ja redovno postavljam nezgodna pitanja. Brisu me tek kad na los odgovor pokusam da odgovorim, i to je postala redovna pojava.

Wireless-om se tesko moze baviti amater, zato i predlazem svima da ne eksperimentisu vec da kupe gotova resenja (AP, antenu, software) jer ovako kupljeno od nekog prodavca dobija se besplatna tehnicka podrska. To znaci ako nesto zapne, prodavac ce vam pomoci, i garantujem vam da ce to na kraju mnogo manje kostati nego da vezbate.

[ 155FreeSpaceOptics @ 11.09.2003. 01:26 ] @
Citat:
Shipa:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Shipa:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Kad smo vec kod opisivanja sta ce da skines sa "vashe", sta se dogadja kad ti krenes da skidas neki AVI filmcic od cirka 700Mbyte na linku propusne moci oko 4Mbit/s? Sta ostali da rade? Da placu?


kljucne reci:

traffic shaping, quality of service, differentiated services


Layer 3 switch, access server...
Shall I go on?


uh, jesi li ti jos jedan od onih sto ne citaju postove?

Lepo, Odes na temu BG Wireless, Procitas prvu poruku u kojoj sam se MNOOOgoo, potrudio da objasnim i onima koji ne znaju puno o linuxu/wirelessu/kojecemu ostalom otprilike objasnim o cemu se radi (cak su me neki napali da sam u tome preterao), tamo ces videti na cemu je mreza koncipirana i da, kao sto si napisao u prethodnoj poruci odgovoru caboomu, nismo zasnovali mrezu na industrijskim resenjima vec na custom made hand tailored stap i kanap super upotrebljivim budzevinama koje RADE - zato sto je neko seo, razmislio, bacio na papir, popricao sa nekim drugim, zatim sa nekim trecim, zatim surfovao netom i trazio sve moguce informacije koje moze da nadje o temi, zatim izmenio ono sto je zamislio u skladu sa novim stvarima koje je saznao, zatim se opet konsultovao, i tako u jos par iteracija... Dakle, ako nisi do sada shvatio da je neko dobro, dobro razmislio kako ce sve to raditi pre nego sto je izasao u "javnost" sa idejom i delom realizacije onda mislim bi trebalo malo da razmislis.I ne bi trebalo da postavljas mr-know-all-you-little-kids-playing-in-my-backyard-I-have-done-it-a-million-times-before-and-now-I-am-going-to-piss-all-over-you pitanja sa visine a da nemas (ocigledno) ni najmanju ideju o cemu pricas... Znaci decko, sedi lepo u ugao i citaj poruke koje pisu ljudi koji nesto znaju o svemu tome, i nemoj da se guras i pravis pametan. Nije greh ne znati, ja takodje ne znam dosta stvari o ovome, al nadjem nekog ko zna i pitam ga, greh je ne znati, praviti se da znas, i pljuvati ostale koji znaju vise nego ti jer ne razumes ono sto oni znaju ... I uzgred budi receno, ovim nisam mislio nikog da vredjam, pa ni tebe, ali procitaj malo svoje postove, probaj da se bacis na mesto nekog od nas i da zamislis kako se smorim kad vidim da ni posle reference na informacije koje bi ti bile dovoljne da zakljucis o cemu se radi ti ne pogledas, nego opet odgovaras u istom fazonu...

Molim te za samo malo vere u to da smo mislili na sve sitne gluposti koje mogu biti problem. Cak i ako nismo, nije problem da pitas, i ako stvarno na nesto nismo mislili to cemo i reci i razmisliti (neke stvari ne znamo jer ih jednostavno jos nismo probali), ali nemoj da blanko uleces u raspravu i svadju negde gde nema nikakvog razloga da je bude.

NHF?


Veoma kratko pitanje, sta pise u naslovu ove teme?
Tebi u glavi je sve vreme BG WIRELESS... a nalazis se u temi CENZURA NA SAJTU.
Znaci ono sto si mi porucio izgleda da je tebi preko potrebnije.

A sad pitanjce za tebe, kad meni nesto ne bude radilo na Linuxu u zgradi, hoces li ti da dodjes to da sredis ili cemo morati da ti platimo? Kolika ce propusna moc biti kad uradite traffic shaping? Posto "pokusavas" da se prodas za strucnjaka evo konkretnog problema za tebe...joj...pisem ko Nemesis!

Imas 8 zgrada. U jednoj zgradi ti se nalazi pristup internetu i u njoj se nalazi Linux server (koji radi kao layer 3 switch odnosno QoS). Od ISP ti dolazi 1Mbit/s. U svakoj zgradi ima LAN od 6 korisnika. Svih 8 zgrada zeli da imaju pristup internetu kao i mogucnost da igraju on-line, znaci ukupno 48 korisnika. 8 korisnika svaki u po jednoj zgradi nece on-line igre nego razmenjuju filmove. Hajde sad da te vidim!


[ spajder @ 11.09.2003. 08:05 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
(negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


slusaj 'vamo!
u mrezu je sahranjeno preko 2000 evra i NIKO (_NIKO_) ne ocekuje da mu se pare na bilo koji nacin vrate. isti taj spajder kog pljujes i prozivas je ulozio 825e u celu tu zajebanciju. zasto? pa da bi se ljudi ZEZALI.
ako ne kapiras da bez kinte mreza ne moze dalje da se razvija onda se nosi u ... jasno ?

i MOLIM TE prekini da sabotiras ovako nesto, jer si TI onaj koji ovde nesto prodaje i naplacuje!!!

[ caboom @ 11.09.2003. 08:19 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
A sad pitanjce za tebe, kad meni nesto ne bude radilo na Linuxu u zgradi, hoces li ti da dodjes to da sredis ili cemo morati da ti platimo? Kolika ce propusna moc biti kad uradite traffic shaping? Posto "pokusavas" da se prodas za strucnjaka evo konkretnog problema za tebe...joj...pisem ko Nemesis!


ne, nego ces otici sam da sredis, posto sa ovakvim stavom, niko ti nece pomoci... veoma prosto, zar ne. ne razumem da li ti shvatas da je u pitanju __COMMUNITY__ mreza, a ne komercijalna mreza i da sve funkcionise veoma lepo dok ljudi rade zajedno shvatajuci da je to u zajednickom interesu. za propusnu moc pogledaj odgovor dole.

Citat:

Imas 8 zgrada. U jednoj zgradi ti se nalazi pristup internetu i u njoj se nalazi Linux server (koji radi kao layer 3 switch odnosno QoS). Od ISP ti dolazi 1Mbit/s. U svakoj zgradi ima LAN od 6 korisnika. Svih 8 zgrada zeli da imaju pristup internetu kao i mogucnost da igraju on-line, znaci ukupno 48 korisnika. 8 korisnika svaki u po jednoj zgradi nece on-line igre nego razmenjuju filmove. Hajde sad da te vidim!


da li si ti procitao onaj howto, ili jednostavno imas napad inspiracije i odvaljujes cisto kako bi nekoga ubedio da treba da ode kod tebe da mu naplatis konsalting, o "ekspertu"?
[ igors @ 11.09.2003. 09:32 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


1. Ti se ili pravis da si glup, ili stvarno jesi.

2. Ajde ti meni reci kako ti shvatas wireless community (po engleski ili neki drugi jezik). Znaci stvarno bi voleo svima da objasnis tvoje vidjenje communityja i kako sve to treba da izgleda, da naucis i nas ostale. Jer ovo sto si ti napisao je kako TI shvatas wireless community po srpski. Mi ga ne shvatamo tako.

3. Reci mi da li si ti uopste procitao FAQ koji je shipa napisao? Ako jesi onda moram da kazem da ne znas da citas. Ako se foliras da si procitao pa ovde prosipas mudrosti onda TI pravis zbrku. Konkretno mislim na deo sa placanjem.

4. A sto se tice "spajdera" - iako sam ovo vec pisao ovde, ponovicu SAMO ZA TEBE - da nije bilo "spajdera" od wireless mreze ne bi bilo NISTA. Da on nije prvi postavio AP da bi mogao da se igra sa ortakom, i postovao tu informaciju na ES, mi ostali se nikad ne bi povezali (ili eventually bi, ali bi sve islo mnogo sporije). A da ne pominjem koliko je para (u)bacio u sve to.
[ Ser_Zile @ 11.09.2003. 11:18 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?


Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


To sto on naplacuje 25€ je sasvim ok jer je on ulozio u AP kolko vidim. Licno bi isto uradio jer sto sad da nas par ulozi pare i onda kasnije dodje neko i sa 50€ je prikljucen??? Ovako lepo pare od novih prikljucaka dele oni koji su ulozili i kad se tu nakupi preko ulozenog moze da se dize sledeci AP i td.(mada se tesko nakupi preko ulozenog kolko vidim)
Rasprava mi i dalje deluje besmisleno jer pitanje NE postoji.
[ 155FreeSpaceOptics @ 13.09.2003. 01:29 ] @
Citat:
1. Ti se ili pravis da si glup, ili stvarno jesi.

Napad je najbolja odbrana! Znace da se pravis glup, to smo apsolvirali...sad svako to vidi.

Citat:
2. Ajde ti meni reci kako ti shvatas wireless community (po engleski ili neki drugi jezik). Znaci stvarno bi voleo svima da objasnis tvoje vidjenje communityja i kako sve to treba da izgleda, da naucis i nas ostale. Jer ovo sto si ti napisao je kako TI shvatas wireless community po srpski. Mi ga ne shvatamo tako.


Koliko se ja razumem u jezike, "community" i "wireless" su Engleske reci jedino ako ti mislis da su Taiwanske jer ti je oprema sa Taiwana!
Pod "community wireless networks" se podrazumeva BESPLATNO umrezavanje. Ovo znaci, korisnici se povezuju izmedju sebe bez ikakve naplate. Vi pokusavate da na jednoj wireless mrezi koju vi podicnite da zaradite na njoj a to onda nije community network i nije posteno da je tako nazivate.

Citat:
3. Reci mi da li si ti uopste procitao FAQ koji je shipa napisao? Ako jesi onda moram da kazem da ne znas da citas. Ako se foliras da si procitao pa ovde prosipas mudrosti onda TI pravis zbrku. Konkretno mislim na deo sa placanjem.

Ja predlazem sledece, da ti prvo procitas sta je topic pa onda da procitas kako glasi prvi post na ovom topic-u. Znace da ne mesamo babe i zabe. To sto je covek mozda napisao nesto sto vam zadire u tajnu koju pokusavate da sakrijete kako bi mogli da prodajete "naivnima" prikljucak na vasu mrezu, tako sto mu je post brze bolje obrisan, samo ukazuje kako se pravi zbrka.

Citat:
4. A sto se tice "spajdera" - iako sam ovo vec pisao ovde, ponovicu SAMO ZA TEBE - da nije bilo "spajdera" od wireless mreze ne bi bilo NISTA. Da on nije prvi postavio AP da bi mogao da se igra sa ortakom, i postovao tu informaciju na ES, mi ostali se nikad ne bi povezali (ili eventually bi, ali bi sve islo mnogo sporije). A da ne pominjem koliko je para (u)bacio u sve to.


Ja Spajdera ne napadam, vec vi mislite to. Ja samo njega uzimam za primer kako ne treba "private wireless network" nazivati "community wireless network", i sve vreme vas mlatim po glavi sa tim a vi se nervirate jer znate da sam u pravu.
[ 155FreeSpaceOptics @ 13.09.2003. 01:38 ] @
Citat:
spajder:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
(negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


slusaj 'vamo!
u mrezu je sahranjeno preko 2000 evra i NIKO (_NIKO_) ne ocekuje da mu se pare na bilo koji nacin vrate. isti taj spajder kog pljujes i prozivas je ulozio 825e u celu tu zajebanciju. zasto? pa da bi se ljudi ZEZALI.
ako ne kapiras da bez kinte mreza ne moze dalje da se razvija onda se nosi u ... jasno ?

i MOLIM TE prekini da sabotiras ovako nesto, jer si TI onaj koji ovde nesto prodaje i naplacuje!!!



Malo je potroseno u tu privatnu mrezu. Sta je Euro 2000, pa samo nasa gradjevinska dozvola za dve lokacije (za antene) kosta preko Euro 4,000.

Ne sabotiram ja Vas vec vas raskrinkavam! Teram vas da govorite istinu a ne da se sakrivate iza "community network" jer to niste jer prikljucka naplacujete kao da ste neki provajder.

Znace ili otrpi kritiku, ili se bori i dalje al bez psovanja jer ja ne volim da psujem, ali zato umem jako da vredjam i ima da te razbijem ko "beba zvecku"....
[ 155FreeSpaceOptics @ 13.09.2003. 01:58 ] @
Citat:
caboom:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
A sad pitanjce za tebe, kad meni nesto ne bude radilo na Linuxu u zgradi, hoces li ti da dodjes to da sredis ili cemo morati da ti platimo? Kolika ce propusna moc biti kad uradite traffic shaping? Posto "pokusavas" da se prodas za strucnjaka evo konkretnog problema za tebe...joj...pisem ko Nemesis!


ne, nego ces otici sam da sredis, posto sa ovakvim stavom, niko ti nece pomoci... veoma prosto, zar ne. ne razumem da li ti shvatas da je u pitanju __COMMUNITY__ mreza, a ne komercijalna mreza i da sve funkcionise veoma lepo dok ljudi rade zajedno shvatajuci da je to u zajednickom interesu. za propusnu moc pogledaj odgovor dole.

Citat:

Imas 8 zgrada. U jednoj zgradi ti se nalazi pristup internetu i u njoj se nalazi Linux server (koji radi kao layer 3 switch odnosno QoS). Od ISP ti dolazi 1Mbit/s. U svakoj zgradi ima LAN od 6 korisnika. Svih 8 zgrada zeli da imaju pristup internetu kao i mogucnost da igraju on-line, znaci ukupno 48 korisnika. 8 korisnika svaki u po jednoj zgradi nece on-line igre nego razmenjuju filmove. Hajde sad da te vidim!


da li si ti procitao onaj howto, ili jednostavno imas napad inspiracije i odvaljujes cisto kako bi nekoga ubedio da treba da ode kod tebe da mu naplatis konsalting, o "ekspertu"?


Napokon! Sad smo i ovo apsolvirali, ne smes da odgovoris (... a mozda izbegavas jer ne znas), jer ako odgovoris niko se vise nece prikljuciti na "vasu" mrezu.

Ovo je jako dobro za nas profesionalce, dokle god vi prikljucak naplacujete nas ne boli glava, jer kad mi prikljucak ponudimo besplatno, posle toga cete moci izmedju sebe da razmenjujete...kako ono rece Le Piaf...

[ 155FreeSpaceOptics @ 13.09.2003. 02:08 ] @
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?


Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


To sto on naplacuje 25€ je sasvim ok jer je on ulozio u AP kolko vidim. Licno bi isto uradio jer sto sad da nas par ulozi pare i onda kasnije dodje neko i sa 50€ je prikljucen??? Ovako lepo pare od novih prikljucaka dele oni koji su ulozili i kad se tu nakupi preko ulozenog moze da se dize sledeci AP i td.(mada se tesko nakupi preko ulozenog kolko vidim)
Rasprava mi i dalje deluje besmisleno jer pitanje NE postoji.


jao....kuku....lele, ovo postaje zanimljivo. Kako ste se samo tako brzo prepoznali?
Znace onaj ko podigne AP u community network treba da zaradi? ha ha ha
S kim ja diskutujem?

MODERATORU ....U POMOC!
[ Shipa @ 13.09.2003. 18:29 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
1. Ti se ili pravis da si glup, ili stvarno jesi.

Napad je najbolja odbrana! Znace da se pravis glup, to smo apsolvirali...sad svako to vidi.


:) :) :) :) znaci ovaj covek je vasionski sampion
[ Ser_Zile @ 13.09.2003. 23:20 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?


Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


To sto on naplacuje 25€ je sasvim ok jer je on ulozio u AP kolko vidim. Licno bi isto uradio jer sto sad da nas par ulozi pare i onda kasnije dodje neko i sa 50€ je prikljucen??? Ovako lepo pare od novih prikljucaka dele oni koji su ulozili i kad se tu nakupi preko ulozenog moze da se dize sledeci AP i td.(mada se tesko nakupi preko ulozenog kolko vidim)
Rasprava mi i dalje deluje besmisleno jer pitanje NE postoji.


jao....kuku....lele, ovo postaje zanimljivo. Kako ste se samo tako brzo prepoznali?
Znace onaj ko podigne AP u community network treba da zaradi? ha ha ha
S kim ja diskutujem?

MODERATORU ....U POMOC!


jao kuku lele procitaj opet sta sam napisao, ne treba niko da zaradi ali ni da ispadne majmun ili si mozda ti raspolozen za tako nesto pa bi onda mogao da dignes jedno desetak AP-a i da ne naplatis ljudima prikljucak?!?
Diskutujes sa onima kojima nisi ravan pa imas problem i ne treba tebi pomoc moderatora nego nekog drugog...
[ igors @ 14.09.2003. 17:07 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:

Koliko se ja razumem u jezike, "community" i "wireless" su Engleske reci jedino ako ti mislis da su Taiwanske jer ti je oprema sa Taiwana!
Pod "community wireless networks" se podrazumeva BESPLATNO umrezavanje. Ovo znaci, korisnici se povezuju izmedju sebe bez ikakve naplate. Vi pokusavate da na jednoj wireless mrezi koju vi podicnite da zaradite na njoj a to onda nije community network i nije posteno da je tako nazivate.
===
Ja predlazem sledece, da ti prvo procitas sta je topic pa onda da procitas kako glasi prvi post na ovom topic-u. Znace da ne mesamo babe i zabe. To sto je covek mozda napisao nesto sto vam zadire u tajnu koju pokusavate da sakrijete kako bi mogli da prodajete "naivnima" prikljucak na vasu mrezu, tako sto mu je post brze bolje obrisan, samo ukazuje kako se pravi zbrka.
===
Ja Spajdera ne napadam, vec vi mislite to. Ja samo njega uzimam za primer kako ne treba "private wireless network" nazivati "community wireless network", i sve vreme vas mlatim po glavi sa tim a vi se nervirate jer znate da sam u pravu.


Ja sam bez teksta. Dečko, leči se pod hitno!
[ mad.man @ 14.09.2003. 17:43 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
Ser_Zile:
Citat:
caboom:

poenta i jeste u tome da se ljudi trude da naprave nesto sa malo finansijskih sredstava i to iz ciste radoznalosti i zabave. meni je malo glup i iritirajuc trend koji je nedavno postao popularan, a to je samoreklamiranje na communty forumima sa grubim nastupima. kljucna rec: __COMMUNITY__


tacno tako mnogima ne bi bilo ni zanimljivo da ne mogu sami da naprave sve potrebno a ne ono kupio sam gotovo dosli su sve sredili i gde je tu zabava? da sam u beogradu rado bi se penjao po krovovima sa vama ali...
ova soba jeste otisla u komercijalu i tu se covek razocara(licno ja) jer sam se i registrovao kad sam video da ovako nesto postoji na nasem nekom forumu, mislim da bi to trebalo da se promeni jer evo sad svi znaju ko sta prodaje i ako se odluci za kupovinu zna gde da se obrati, a ko hoce da radi sam trebalo bi da dobije neku pomoc pa ako ne uspe nek kupuje.

Kolko sam primetio ovde se postuje samo u ovom topic-u pa zato imam jedno pitanje a to je zasto u opste i dolazite na forum kad je ova rasprava besmislena?


Rasprava uopste nije besmislena vec poucna. Ovde se jasno vidi sta znaci community network po Srpski. To znaci, skupi se sacica ljudi koji vezbaju sa wireless. Onda kad prikupe dovoljno informacija krenu u experimentisanje. Kad zavrse sa eksperimentisanjem onda na forumu stvaraju zbrku i pokusavaju da iskustvo prodaju. (negde sam procitao da "spajder" naplacuje E25 za prikljucak na community network)


To sto on naplacuje 25€ je sasvim ok jer je on ulozio u AP kolko vidim. Licno bi isto uradio jer sto sad da nas par ulozi pare i onda kasnije dodje neko i sa 50€ je prikljucen??? Ovako lepo pare od novih prikljucaka dele oni koji su ulozili i kad se tu nakupi preko ulozenog moze da se dize sledeci AP i td.(mada se tesko nakupi preko ulozenog kolko vidim)
Rasprava mi i dalje deluje besmisleno jer pitanje NE postoji.


jao....kuku....lele, ovo postaje zanimljivo. Kako ste se samo tako brzo prepoznali?
Znace onaj ko podigne AP u community network treba da zaradi? ha ha ha
S kim ja diskutujem?

MODERATORU ....U POMOC!


E odavno se nisam ovako smejao :)))))
[ 155FreeSpaceOptics @ 15.09.2003. 03:25 ] @
Matirani!
[ MoHicAn @ 15.09.2003. 13:20 ] @
Ahahahhahaa
ma shatirani brate ...


Ako on po tim cenama zaradi od tog jednog AP-a onda ce svaki od nakacenih ljudi na taj AP imati tipa 14.400 vezu :P
[ Le Piaf @ 16.09.2003. 00:50 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Matirani!


jok bre, glossy smo...

cyah
Le Piaf

p.s. just followin' the rhythm of your mindless posts...
[ zarkos @ 17.09.2003. 21:01 ] @
Nije problem u brzini, nego koliki ce download limit biti za te pare, a i koliki je link prema inostranstvu. Kod nas sve to ide peko Telekoma zato je Internet toliko skup. Samim tim ne verujem u cuda a pogotovo u ovoj zemlji. Za 30 evra u inostransvu dobijate DSL 256 kbps sa neogranicenim download-om (moj kum je u Svajcarskoj za prvi mesec downloadovao 7 GB!).

Ja imam poznanika koji hoce da pokrene wireles ali ne moze da dobije dozvolu za frekvenciju od ministarstva posto u nasoj zemlji jos nisu regulisane frekvencije po evropskim standardima a i nece uskoro.