[ e30 @ 15.05.2007. 17:21 ] @
Nisam nikada radio pripremu za štampu tako da sam u samom početku napravio grešku.
Dobio sam zadatak da napravim promotivne letke na A4 formatu. Sve sam lijepo izdizajnirao i složio ali u 70dpi :(

Pošto sam dizajn radio u Macromediainom Fireworksu znaci da imam samo PNG dimenzija 842 x 595px

Kasnije se treba konvertovati u PDF. Moje pitanje bi glasilo: Mogu li iskoristiti ove elemente dizajna ili citav dizajn za stampu u 350-400 dpi

Imam instaliran Corel.

Malo sam pretrazivao forum ali nisam nasao slicnu temu, ako vam ne bi bio problem da mi bar date neke smjernice.

Unaprjed zahvalan ;)
[ NICS @ 15.05.2007. 21:01 ] @
Nisam nikada radio pripremu za štampu tako da sam u samom početku napravio grešku.
Dobio sam zadatak da napravim promotivne letke na A4 formatu. Sve sam lijepo izdizajnirao i složio ali u 70dpi :(

Pošto sam dizajn radio u Macromediainom Fireworksu znaci da imam samo PNG dimenzija 842 x 595px

Kasnije se treba konvertovati u PDF. Moje pitanje bi glasilo: Mogu li iskoristiti ove elemente dizajna ili citav dizajn za stampu u 350-400 dpi

Imam instaliran Corel.

Malo sam pretrazivao forum ali nisam nasao slicnu temu, ako vam ne bi bio problem da mi bar date neke smjernice.

Unaprjed zahvalan ;)


Prvo rezolucija nema potrebe da ti bude IZNAD 300 dpi zavisi od kvaliteta papira, uglavnom je 300.
Drugo Corel je vektorski program (konstrukcija logotipova i slicno), a NE rasterski vodi racuna o tome (slike)
Trece koristi InDesign CS ili CS2 ne znam za CS3 jos je jako nova verzija i Photoshop
Cetvrto koristi Photoshop i TIF umesto PNG formata jer svaki put kad radis "malo" unistis pixele(ako ti se cini slika vecom u megabajtovima ne brini, jer kloliko je meni poznato PNG je TV format i najverovatnije ti je zato slika 72dpi.
Mozes iskorisitti sve elemente samo treba malo madjionicarskih trikova a trebace ti .
Vidi gde ti pise dimenzija slike da promenis meru u cm ili mm a ne da ti pise u px (pixels) ibce ti lakse u Photoshopu se nalazi iu Image->Image size (Alt+CTRL+I)
Posto Adobe paket sadrzi Photoshop(psd, tif), Illuistrator(ai, eps), Acrobat(PDF) Indesign(indd) i druge programcice ali ovi su ti bitinje a Corel je program sam za sebe i 98% protiv sebe (licno misljenje).

Mislim da ces napraviti i pored ovog sto sam ti rekao nekoliko bitnijih gresaka jer nisi graficar nemam nameru da te uvredim ALI (kvari sve) ipak skola je skola :) sorry but jebiga