[ cesare @ 16.05.2007. 22:17 ] @
Pozdrav svima !!!

Moje prvo pitanje tice se navigacije, tj. prelaska sa jedne na drugu stranicu. Naime, pretpostavimo da program ima dve stranice uradjene u ASPNET-u. Prva stranica sluzi za logovanje, a druga prikazuje podatke. Kako u ovoj situaciji bili siguran da se neki korisnik prvo ulogovao da bi mu bio omogucen pristup drugoj stranici. Drugim recima, stranica koja prikazuje podatke NE SME biti dostupna, dok se korisnik ne loguje, iako upise njenu internet adresu u pretrazivacu.

Drugo pitanje se odnosi na vezu ASPNET-a i mobilnih telefona. Kako napraviti aspx stranicu(e) koje se mogu pregledati i koristiti na mobilnim telefonima?

Unapred zahvalan ...
[ dusans @ 16.05.2007. 22:30 ] @
Prvo, upisi u Session neki podatak kada se korisnik uloguje preko Login stranice a na ovoj drugoj proveravaj taj podataka i ako ga nema znaci da korisnik nije ulogovan i onda ga
redirektuj na login ili baci neki exception ili prikazi poruku na stranici da ne moze da vidi podatke ili sta vec hoces.

Drugo, napravi takvu stranicu koja je prilagodjena za prikaz na malim rezolucijama, znaci preko html-a i css-a da se renda nesto sto se lepo prikazuje na toj ogranicenoj povrsini.
Mozes na primer da koristis Web Developer Toolbar za firefox u toku testiranja gde mozes odmah videti kako bi tvoja stranica otprilike izgledala na mobilnom telefonu (small screen rendering).
Ne znam da li svi telefoni podrzavaju Cookie(koji su potrbeni da bi mogao da koristis sesiju) ili javaScript i pa bi trebao da obratis paznju na to, znaci sta bi trebao da koristis od toga a sta ne.

Pzdrav!
[ cesare @ 16.05.2007. 22:38 ] @
A da li je moguce iskoristiti msgbox internet pretrazivaca, tj da li ASPNET moze da zada prikazivanje msgbox-a internet pretrazivaca sa odgovarajucim tekstom, isto kao da se pise klasican program u VBNET-u i da se zadaje f-ja msgbox? (Ako moze kako?)
[ dusans @ 16.05.2007. 22:41 ] @
To se radi preko javaScript funkcija alert i confirm

Pozdrav!
[ cesare @ 16.05.2007. 22:46 ] @
Ne bih da budem dosadan, ali moze li neki primer koda?
[ Prokleta_Nedelja @ 17.05.2007. 07:04 ] @
evo ti primjer za msgbox preko java scripta
Code:

<html>
<head>
<script type="text/javascript">
function iskoci()
{
alert("Iskocio sam!!")
}
</script>
</head>
<body>

<input type="button" onclick="iskoci()" value="Prikazi poruku" />

</body>
</html>


a sto se tice stranice za mobilne telefone, napravi web sajt u kome ces koristiti samo Mobile Web Pages i to je to. Kao primjer mozes pogledati moju stranicu http://wap.adresar.ba
[ nowa @ 17.05.2007. 11:21 ] @
sto se tice prvog pitanja:
imas video tutorijal na www.asp.net.
http://www.asp.net/learn/videos/view.aspx?tabid=63&id=45
prikazace ti podesavanja za logovanje i privilegije korisnika.
pozz
[ era1 @ 17.05.2007. 12:03 ] @
da pitam i ja nesto u vezi onog prvog dela (za logovanje):

moze li se nekako koristiti QueryString za prenos podatka na narednu stranu, umesto session-a, ali da se ne vidi na narednoj strani?
Znaci da mi umesto login.aspx?ID=peradetlic pise samo login.aspx, a da se strani ipak prosledi QuaryString peradetlic?

pozdrav...
[ VerbatimBOT @ 17.05.2007. 12:29 ] @
Citat:
era1: da pitam i ja nesto u vezi onog prvog dela (za logovanje):

moze li se nekako koristiti QueryString za prenos podatka na narednu stranu, umesto session-a, ali da se ne vidi na narednoj strani?
Znaci da mi umesto login.aspx?ID=peradetlic pise samo login.aspx, a da se strani ipak prosledi QuaryString peradetlic?

pozdrav...

Može. Sve što treba podesiti je da se na drugoj strani u @Page direktivi definiše PreviousPage properti, a za dugme na prvoj strani definišeš PostBackUrl na drugu stranu.
Kasnije na drugoj strani pristupaš vrednostima iz prve preko PreviousPage objekta.
[ era1 @ 17.05.2007. 12:32 ] @
Ovo mi nije najjasnije:

evo recimo sada sam se ulogovao na Yahoo mail i iskopirao celu adresu iz adres bara. Otvorio novi eksplorer, paste-ovao adresu, cuknuo enter i sve se otvorilo... sto znaci da svako moze da udje u moju postu ako ima kompletan URL (jeste da je komplikovan, ali nema veze). Zar to nije glupo?

Dok recimo kada se ulogujem ovde na elitesecurity u adres baru ostaje isti url (www.elitesecurity.org).

Moze li neko malo detaljnije da opise na koji nacin je najbolje prenosti sifre sa strane na stranu?

pozdrav svima...
[ era1 @ 17.05.2007. 13:18 ] @
Citat:
VerbatimBOT: Može. Sve što treba podesiti je da se na drugoj strani u @Page direktivi definiše PreviousPage properti, a za dugme na prvoj strani definišeš PostBackUrl na drugu stranu.
Kasnije na drugoj strani pristupaš vrednostima iz prve preko PreviousPage objekta.


Moze li malo detaljnije objasnjenje?
Koju vrednost treba da definisem za PrevousPage property na drugoj strani? Kako na drugoj da pristupam vrednostima iz prve preko PrevousPage objekta? Moze li praktican primer? Malo koda...?

hvala