[ Sasa Kostic @ 21.07.2003. 23:20 ] @
znaci sve, od hardvera do ISP usluge
[ reinkjet @ 22.07.2003. 16:35 ] @
sto se tice ISP to ne znam, a to ti cesto prilicno uslovljava i samu opremu, ja ti preporucujem verat a ti vidi.
sto se tice opreme evo ti sta ja imam (cene na 1 kom).
WUSB11 Linksys wireless usb adapter 84 evra, 7m kvalitetnog usb kabla 3 evra, pigtail N konektor (koji moras da zbudzis na usb adapter) 2.7 evra, panel antena 14dBi 33evra.
sve ukupno ti je 133 evra.
to ti je varijanta da sa malo duzim usb kablom izvuces usb adapter do terase ili prozora i odatle sa najvise do 1m kabla pozicioniras antenu za primopredaju.
znaci ne mere na krov :)))
u nekim varijantama moze da ti radi i pci kartica sa svojom antenom al to ako si na najvise 500m od antene provajdera i nemas puno prepreka iz sobe premea anteni ISP-a.
[ InterGonzo @ 22.07.2003. 16:51 ] @
Pa ovako, evo mojih iskustava...
prvo krenes od ISP-a pa vidis ko od njih dozvoljava koju opremu. Onda se raspitas ko od njih ima AP na pogodnoj lokaciji za tebe (opticka vidljivost + sto blize). Sto se tice cena mesecne pretplate, najjeftiniji je trenutno Verat sa 3000 DIN mesecno za 64Kbps i nemerenim protokom a i dozvoljavaju SparkLan i Linksys opremu koja i nije preterano skupa.
Onda nabavis jedan od odgovarajucih wireless uredjaja (u zavisnosti od provajdera). Mozes da uzmes outdoor varijantu ali su one skuplje, a mozes i indoor uredjaj sam da upakujes i pripremis za outdoor.
Od opreme ti jos treba i externa antena koju mozes i sam da napravis prilicno jednostavno (nacrti na internetu) + LowLoss coax cable (ne bi trebalo preko 10m duzine) + N-konektori i pigtail. Ovo je pogotovo dobro ako ti je AP blizu, pa ti ne treba antena velike snage. Ako ne, jake antene (oko 24 dB) su oko 120-160 EUR.
Ako externu antenu stavljas daleko od kompjutera (dalje od 10-15 metara) bilo bi dobro da pored nje stavis i svoj wireless uredjaj. Ako si se odlucio da sam pakujes indoor uredjaj za outdoor varijantu moraces da pravis i napajanje preko ethernet kabla (Power over Ethernet, nacrti na internetu).

Sve u svemu ja sam prosao za 260 EUR a dobio sam:
Linksys WAP11 v2.2 (reinkjet), 6m low loss coax kabla sa konektorima, N-plug to RP-TNC konektor, 80m cat5 ethernet kabla + sve potrebne delove za PoE, pur-penu, plasticnu i metalnu kutiju za outdoor-ready, rucno pravljenu antenu (nije losa), nosac za antenu i par litara soka.

Sad samo jos da sacekam da Verat pridje malo blize od 4.5 km, ili da na Slaviju stave jaci uredjaj i jacu antenu :)
Mada su najavili da dolaze u 24. blok, a onda necu imati problema pa sve da ih hvatam i sa konzervom :)

Pozdrav,
Dejan


[ xtraya @ 23.07.2003. 13:25 ] @
imas verat na slaviji...breeze omni 8 dbi pa probaj da uhvatis....

mada tu ima TOLIKO LINKOVA da nemozes da verujes...bar 7-8 prelazi preko slavije
[ Krajisnik @ 14.08.2003. 02:32 ] @
Cekaj, ako je nemeriv protok, onda znaci da mogu da skidam gigabajte dnevno i opet ista cena??????
Ima li neka antena blize Bataji????
[ deki20 @ 16.08.2003. 12:48 ] @
i mene zanima Bataja....

pozdrav

deki20
[ nemesis @ 18.08.2003. 22:49 ] @
Citat:
linux_wlan:
64 kilobita / 8 = 8 kilobajta u sekundi


rachunaj 10-15% gubitci zbog protokola i kashnjenja samih podatak
zagushenja nekog od linkova usput itd...
[ anon676 @ 28.08.2003. 16:19 ] @
Citat:
linux_wlan:
za sve koji slabo stoje sa matematikom

64 kilobita / 8 = 8 kilobajta u sekundi
8 kilobajta *3600 sekundi =28.8 megabajta na sat
28.8 megabajta*24 sata =691.2 megabajta
Znaci jedan dan u full linku je bruto 691.2 megabajta sto je naravno manje od 1 gigabajta
691.2megabajta *30 dana = 20,736 gigabajta mesecno "bruto saobracaja"

"bruto saobracaja" = znaci da su tu uracunati i silni bajtovi koji za krajnjeg korisnika nisu interesantni.

Stoga preko Verata sa 64 kilobita u sekundi ne mogu se skidati gigabajti dnevno.

POZDRAV


Ne bih se slozio. Jer kako je neko rakao u ovoj temi zbog samo dizajna protokola ne deli se bas tako...deli se sa 9. znaci :
64kbits / 9 = 7.1kb/s
7.1 * 3600 = 25mb
25mb * 24h = 600mb
600mb * 30d = 18gb "bruto saobracaja" ako ne racunamo smetnje itd...
[ anon676 @ 29.08.2003. 02:14 ] @
Slusaj bre ti jos jednom da mi izrvces ono sto sam pisao i ti i ja cemo ozbiljno da porazgovaramo. Ja nigde nisam rekao da jedan byte ima 9 bitova. To je zbog dizajna samog protokola vec on koristi pored 'standardnih' 8 bitova koristi jos jedan pride i tako salje paket, znaci paket od 9 bitova. A ti lepo idi kod lekara, ocnog, a bogami i Koscica ce ti dobrano pomoci.
[ Dusan Marjanovic @ 29.08.2003. 02:33 ] @
hahaha...pretish a? :o)
[ nemesis @ 29.08.2003. 18:59 ] @
Citat:
dpanic:
Ne bih se slozio. Jer kako je neko rakao u ovoj temi zbog samo dizajna protokola ne deli se bas tako...deli se sa 9. znaci :
64kbits / 9 = 7.1kb/s


o chemu ti prichash .. zashto delish sa 9 ?
stop bit ili shta ???:)) nisu to modemi itd:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
8 bita -> bajt :) ...
a kako ga on nosi interno ..
shta krajnjeg korisnika briga protokoli itd..
njega interesuje koliko je to kilobita.. :) ...
:))

jao bre o chemu se vi raspravljate... bwahahah ...
a sad kad krene neko da je kilobit po ciscou 1000 bita a ne 1024 itd ..
le le :)))
[ Dusan Marjanovic @ 29.08.2003. 20:25 ] @
e panicu panicu...najbolje im ti napravi jedan etalon bajta...pa da sve ove neznalice po forumu po tome mere...vidish da ne prate nove trendove hahahaha
...
[ nemesis @ 29.08.2003. 22:06 ] @
Citat:
MAdafaKA:
e panicu panicu...najbolje im ti napravi jedan etalon bajta...pa da sve ove neznalice po forumu po tome mere...vidish da ne prate nove trendove hahahaha
...


josh je on mlad.. a i od skoro je ovde... vidish po broju ;)))