[ Reformator @ 23.05.2007. 12:28 ] @
Da li vi njih zovete na sajt, ili oni vas nađu pa vas kontaktiraju?
Ako vi njih zovete, kako bi otprilike trebao da izgleda taj mail?
[ gorancir @ 23.05.2007. 15:41 ] @
Prvo, potrebno je da ti sajt kvalitetan i da ljudi cuju za njega, da ga vidi i vracaju se nazad - koriste ga!

Drugo, broj jedinstvenih poseta treba da je > 1000 da bi se nekome isplatilo da se reklamira kod tebe.

Trece, sami ce se ljudi javiti, napravi stranu "Marketing" gde ces ispisati uslove oglasavanja na tvom sajtu.
[ 2stamlers @ 23.05.2007. 16:23 ] @
Takodje, imaš nešto kao na primer http://www.text-link-ads.com/ ili http://www.adbrite.com gde možeš da prijaviš svoj sajt na "berzu" sajtova, odrediš gde bi hteo da ti stoje rekame, koliko para tražiš za recimo jednomesečni link ili reklamu, i čekaš da te ljudi nadju i daju svoju ponudu. Naravno, što posećeniji sajt, veće su šanse da te neko uopšte nadje.

pozz
[ Reformator @ 24.05.2007. 08:52 ] @
Citat:
Prvo, potrebno je da ti sajt kvalitetan i da ljudi cuju za njega, da ga vidi i vracaju se nazad - koriste ga!

Drugo, broj jedinstvenih poseta treba da je > 1000 da bi se nekome isplatilo da se reklamira kod tebe.

Trece, sami ce se ljudi javiti, napravi stranu "Marketing" gde ces ispisati uslove oglasavanja na tvom sajtu.


Stranicu marketing već imam, a trenutno sam na oko 2000 otvorenih str dnevno (na forumu, za portal nažalost nemam kvalitetne statistike). Međutim, planirao sam da u startu prvenstveno nudim plaćanje po prikazu za sitne pare.

Citat:
2stamlers: Takodje, imaš nešto kao na primer http://www.text-link-ads.com/ ili http://www.adbrite.com gde možeš da prijaviš svoj sajt na "berzu" sajtova, odrediš gde bi hteo da ti stoje rekame, koliko para tražiš za recimo jednomesečni link ili reklamu, i čekaš da te ljudi nadju i daju svoju ponudu. Naravno, što posećeniji sajt, veće su šanse da te neko uopšte nadje.

pozz


Imam adbrite, međutim malkice mi guši sajt, tako da sam ga ostavio na templates za samo nekoliko foruma (muzika, sport...) pa se onda tripuju da imam slabu posećenost, pa mi postavlja moje google ads, što mi se sviđa kod njih. Međutim, čini mi se da je u pravu jedan kolega kada kaže da se u Srbiji takav vide reklamiranja još uvek ne isplati (za pola godine sam preko Googla dobio čitavih 10 $, koje mi naravno neće isplatiti jer je minimum 100)

Ps: Budući da mi je glavna ponuda po prikazu, da li je blam da ja pozivam advertisere dok oni ne počnu sami da me nalaze?

Pozz!
[ gorancir @ 25.05.2007. 09:59 ] @
Naravno da nije blam da pozivas. Samo moras pre toga da imas jasnu viziju za koga pravis sajt, tj. koja je tvoja ciljna grupa posetilaca. Na osnovu toga, biras firmu gde ces najlakse da prodas reklamu a to ces uraditi tako sto je tvoja ciljna grupa posetilaca njihova ciljna grupa kupaca. Zato mozda i nije lose da postavis malu anketu koja ce ti pomoci da odredis koja kategorija ljudi posecuje tvoj sajt.

PS. 2000 otvorenih strana nije pravo merilo uspeha vec broj jedinstvenih poseta. Taj broj treba da bude 2000+ da bi mesecno imao 2000+ EUR...
[ Reformator @ 25.05.2007. 13:03 ] @
Sinoć sam pogledao u statistike (Awstats i Webalizer), i ako nisam pogrešno shvatio, prosek mi je oko 300-350 posetilaca
A meni bi ako računaš 1 posetilac - 1 € bilo i više nego dovoljno (planirao sam da naplaćujem po prikazu, i računao po baner statistici maksimalnu zaradu od 80 do 100 € mesečno na trenutnu statistiku, koja je polako u porastu.)
Citat:
gorancir: Naravno da nije blam da pozivas.

Hvala na ohrabrenju
[ gorancir @ 25.05.2007. 15:50 ] @
Koji je sajt u pitanju? www.ocili.com ?
[ Reformator @ 25.05.2007. 16:42 ] @
Da, i www.ocili.com/forum i Magazin i PixOteka. Doduše, još malo treba da se sredi, pa da zovem.
[ kupidisk @ 26.05.2007. 19:24 ] @
Moje iskustvo je sledece...

Do sada su nam se samo 2 oglasivaca javila sama, jedan inostrani i jedan domaci, ostale smo uvek mi jurili...

Porazavajuc je podatak da mnogi nikada ne odgovore iako su e-mailovi bili sasvim uljudno napisani. Srbima je tesko da kazu, nismo zainteresovani, skupo nam je or smthing like that. Mailovi su slati odredjenim osobama, ne seriski, znaci ni govora o spamu.

Da li neko ima iskustva sa angazovanjem agencija koje bi prodavale marketing prostor za nadoknadu?
[ Reformator @ 28.05.2007. 10:38 ] @
Citat:
Da li neko ima iskustva sa angazovanjem agencija koje bi prodavale marketing prostor za nadoknadu?


Ako misliš na nešto tipa Google Adsense, Urbae... Mislim da se to za srpsko tržište još uvek ne isplati (ja sam za pola godine zaradio 10 €)
Ako misliš na marketing/consulting agencije, nisam imao iskustva sa njima, ali plašim se da su jako skupe njihove usluge.

Ps: ne znam da li da otvaram novu tmu ili da pitam u ovoj:

Kako otprilike formulisati pismo potencijalnim advertiserima?
[ kupidisk @ 28.05.2007. 10:48 ] @
Mislio sam na marketing agencije, domace, koje se bae prodajom oglasnog prostora (za sada pre svega u stampanim medijima, na tvu i radiu).
[ gorancir @ 28.05.2007. 15:29 ] @
Samo direktan razgovor sa VLASNIKOM (nikako menadzerom) firmi.

Nista mejl, nista baneri, nista flajeri, nista radio reklame... samo kontakt 1-1

[ kupidisk @ 07.06.2007. 11:21 ] @
Citat:
gorancir: Samo direktan razgovor sa VLASNIKOM (nikako menadzerom) firmi.

Nista mejl, nista baneri, nista flajeri, nista radio reklame... samo kontakt 1-1


Ovo vazi jedino u slucaju domacih pilicara i sitnih firmi... Za ozbiljne firme i oglasivace je ovo misaona imenica jer ne samo da se ne moze doci do vlasnika vec vecina radi preko externih agencija.
[ gorancir @ 09.06.2007. 03:30 ] @
Upravo vazi i za NAJVECE firme (licno znam za Coca Colu HBC, Grand kafu, Mercedes Benz i Centroproizvod). Vlasnici advertajzing agencija se LICNO poznaju sa tim kljucnim ljudima tako da i besplatno da hoces da im radis - nikada neces moci.

Sve ovo sto sam nabrojao je iz licnog iskustva i razgovora sa ljudima.

Ja govorim a uspesnosti prodaje reklamnog prostora! Tesko da ce se iko javiti ako ga ne iscimas i usmeris ga da treba tebi da plati... Pa sve TV stanice imaju svoje "Marketing producente". Tako rade i Halo oglasi i YellowPages, Delta Generali (za osiguranje) i svi ozbiljni...
[ kupidisk @ 09.06.2007. 12:12 ] @
Oke, slazem se sa tvojom izjavom. Ocigledno nisam razumeo prvom trenutku... Ja sam pricu posmatrao iz ociju nezavisnog sajta odnosno medija, dok si ti to gledao iz ugla marketing agencije.

Naravno ja kao nezavistan sajt, tesko mogu doci do general managera Coca Cole ili Grand kafe, dok je prica sa agencijom drugacija.

Moj stav je da i pored velikog procenta koji agencije uzimaju, uvek treba raditi preko njih. Mirna ti glava, a i ljudi rade posao za koj su specijalizovani.

Problem je samo kako do marketing agencije koja ce prodati nas oglasni prostor na internetu?

ko se bavi prodajom prostora na internetu? Meni je licno poznato da jedino httpool radi... ok i urbae...
[ gorancir @ 09.06.2007. 16:39 ] @
OK, dobro je da smo se razumeli.

To se resava tako sto zaposlite "Marketing producente" - agenta prodaje reklamnog prostora. Potrebna je kratka obuka, racuni i ugovori, odstampan reklamni materijal i spisak potencijalnih klijenata. Oni Vas ne kostaju nista vec rade na procenat (Ugovor o delu) i u obavezi su da vrate fasciklu ukoliko ne potpisu nijedan ugovor. Obicno je taj procenta 2:1 u vasu korist dok velike (nasminkane) firme i kompanije daju cak 50%-50% (vi-agent prodaje) za sve vreme oglasavanja tog klijenta. Treba zaposliti studente ili nekoga ko razume tematiku i oblast vaseg poslovanja tj. da razume to sto prezentuje.
[ kupidisk @ 09.06.2007. 16:48 ] @
Problem je sto imam prilicno negativan stav prema takvim stvarima jer se svodi na to da treba zaposliti torbara... sa titulom. Takodje znam desetak primera gde su takve osobe nanele vise stete nego koristi...

50% svakako ne mozemo dati... osim ukoliko osoba nije toliko sposobna da postigne nerealnu cenu.

Angazovanje profesionalne marketing agencije mi nekako deluje razumnije, i agencije uzimaju 20-30% sto je ok cifra.
[ gorancir @ 09.06.2007. 19:51 ] @
Pa ok, onda angazujte agenciju :)
[ kupidisk @ 09.06.2007. 20:07 ] @
Tu dolazimo do trik pitanja, koju?
[ webex @ 09.06.2007. 22:00 ] @
Citat:
kupidisk: Tu dolazimo do trik pitanja, koju?


Sve velike! Pronadji telefone, pozovi, predstavi se i pitaj da posaljes cenovnik i uslove oglasavanja na sajtu... u mailu ces navesti i malo konkretnije podatke tipa: demografija posetilaca, broj posetilaca...

Ni jedna agencija ti nece kupiti prostor dok nema klijenta za njega... zato pokusaj da u mailu sto bolje opises tematiku sajta (vodi racuna da ne bude predugacko jer ljudi - menadzeri, ne vole dugacke mailove)...

eh da... vodi racuna da mail mora da bude skockan najbolje sto mozes jer su ljudi koji odlucuju u agencijama po pravilu perfekcionisti... znaci pravopis, dizajn, i bez suvisnih reci...
[ kupidisk @ 09.06.2007. 22:31 ] @
Citat:
webex: Sve velike! Pronadji telefone, pozovi, predstavi se i pitaj da posaljes cenovnik i uslove oglasavanja na sajtu... u mailu ces navesti i malo konkretnije podatke tipa: demografija posetilaca, broj posetilaca...


A velike agencije su? Neki pocetni link... Nisam u tim vodama i materija mi je potpuno strana. Sa "zemaljskim" agencijama nikada nisam imao kontakta... Ja ocigledno zivim u zabludi da vecina takvih agencija i nema nesto sredjene sajtove.

Ocigledno je da ste i ti i gorancir u toj prici, pa bi znacilo imena od kojih poceti, linkovi. Od googla previse pomoci imao nisam.

Sto se tice podataka tipa lokacija posetioca, pol, starost, platezna moc, vecinu podataka imamo prikupljenih tako da to nije problem. Samo je problem sto to ne moze ispasti tako kratko, no videcu.

Citat:
Ni jedna agencija ti nece kupiti prostor dok nema klijenta za njega... zato pokusaj da u mailu sto bolje opises tematiku sajta (vodi racuna da ne bude predugacko jer ljudi - menadzeri, ne vole dugacke mailove)...


Sasvim logicna stvar, dok nema para za njih, nema ni za medij.
[ webex @ 09.06.2007. 23:31 ] @
Citat:
kupidisk: A velike agencije su? Neki pocetni link...


pa ne ide sad da reklamiram ovde... saljem ti PM...
[ kupidisk @ 10.06.2007. 11:23 ] @
Hvala za pm... ima tamo dosta trasha no isfiltrirace se nesto.

Sve u svemu poenta je naci trajnije i organizovanije resenje za prodaju oglasnog prostora od trenutnog, bolji i manji novac ali sa manje trzavica...
[ webex @ 10.06.2007. 12:19 ] @
Najbolje gledaj reklame... obicno se podpise agencija koja je radila... onda ih nadjes na netu...
[ Reformator @ 11.06.2007. 10:36 ] @
Citat:
webex: Najbolje gledaj reklame... obicno se podpise agencija koja je radila... onda ih nadjes na netu...


Gde bi to trebalo da se vidi? Nigde nisam video...
[ kupidisk @ 11.06.2007. 13:57 ] @
Pojedine reklame su "potpisane", tj. tokom reklame, najcesce na pocetku, se pojavi ime agencije.