[ tanaka @ 23.05.2007. 13:33 ] @
Citajuci o BSD -u odlucih da istaliram FreeBSD 6.2 i da probam kako funkcionise.

Instalirao sam ga na masinu i posto planiram da ga isprobam kao serversko resenje (squid, pf i mozda za jos nesto) nije mi toliko potrebno graficko okruzenje ali mi je potreban alat tj editor za menjanje konfiguracionih fajlova.Odlucih se za Vi procitah malo o njemu, shvatim osnovno kako funkcionise ali tu zapnem kod esc-pa za vracanje iz insertnog moda u komandni mod.Koji god keymap da stavim nema nigde na tastaturi esc i nikako da se vratim u komandni mod da bi sacuvao fajl.

Probao sam razne keymapove US-ISO,US-Standard,US-UNIX,Croatian,... ali ne funkcionise.

Da li iam neko resenje za ovo?

[ cume @ 23.05.2007. 15:48 ] @
Kod mene je iz inserta ovako: pritisnem ESC, pa ":q!" i izasao sam iz vi bez cuvanja fajla.
[ tanaka @ 24.05.2007. 07:12 ] @
Ja se izvinjavam na glupom pitanjum, moja je greska

Posto nisam radio sa Vi-jem.Uglavnom sam na Linuksu malo koristio joe pa sam citajuci pomislio da kada pritisnem esc da izadjem iz insertnog moda u komandni mod treba da mi se pojave dve tacke (:), pa onda da ja upisem komandu q ili w.

Kako mi se nisu pojavljivale dve tacke ja sam pomislio da mi esc ne radi u key mapu tastature, ali nije bilo to nego nisam dobro razumeo upustvo.