[ ITman @ 23.05.2007. 15:04 ] @
Pratim vec neko vreme teme, vezane za ERP, na IS i ERP forumu. Raduje me sto pojavljuju ljudi
koji se bave SAP R/3 sistemom i ucestvuju u diskusijama. To me je motivisalo da vam se prikljucim i kreiram
ovu temu koja bi bila mesto za razmenu iskustava ljudi koji rade u SAP BW sistemu a takodje i mesto gde bi svi zainteresovani
mogli saznati nesto vise o SAP Business Warehouse resenju i ostalim alatima u okviru SAP Business Intelligence paketa.

Ja inace radim kao amdinistrator za PP-PI i MM-PUR reporting area u SAP BW 7.0 (inace pre ovoga sam radio nekih godinu i po u
staroj verziji SAP BW 3.5). Takodje sam prosao celu implementaciju, od Blue print faze do Go Live-a, R/3 sistema boraveci kao IT clan u PP i MM modulima
tako da imam i dobar uvid u realnost sprovodjenja ERP implementacija na Balkanski nacin a sa druge strane upoznao sam i benefite npr. Nemackih konsultanata i mane npr. Istocnih (ne kazem da je to pravilo ali na uzorku od 20tak konsultanata je bilo...)

Da li ima kolega koji su takodje ucestvovali na implementaciji SAP BW- a u njihovim kompanijama? Da li se neko bavi administracijom BW-a?

Bilo bi mi drago da cujem vasa iskustva i probleme na koje ste nailazili...

p.s. Ne bi bilo lose da se ukljuce i ljudi koji rade u konkurentskim resenjima i kazu nesto o njihovim iskustvima J.D.Edwards, Oracle, PeopleSoft, Navision, Baan...

p.p.s. Ovo bi trebalo izmestiti mozda na poseban forum Data Warehousing...

Aleksandar.
[ range @ 25.05.2007. 20:59 ] @
BW se uvodi tek u drugoj fazi 'zivota' SAP sistema. Ja cak nisam znao ni da je u Hemofarmu uveden, a inace ne znam ni jednu drugu implementaciju u Srbiji, jednostavno nema smisla. A inace sto se tice rada sa stranim konsultantima, samo cu reci ima nas raznih, uopste nije tesko naici na stranca, sa super referencama, a covek jednostavno ne zna elementarna pravila ponasanja sa klijentom. Mada ako pricamo o proseku, stvari verovatno stoje kako si rekao
[ ITman @ 29.05.2007. 11:38 ] @
Da, BW bi trebalo da se uvodi u ''drugoj fazi'' tj. post go live ili najranije da BW Go Live bude tempiran na zavrsetak funkcionalnog
R/3 - Q sistema sa dobrim test podacima. U svakom slucaju preporucujem implementaciju BW sistema najranije godinu dana posle R/3 GoLive-a, jer se u tom periodu otkrivaju razni propusti i mogu se odratiti dodatne kastomizacije R/3 sistema, te iz tih razloga ne bi bilo preporucljivo zapoceti BW implementaciju.

Hocu reci da treba sacekati da novo uvedeni R/3 sistem ''stane na noge'', a drugo u tom periodu ce i korisnici sitema upoznati ERP i nove funkcionalnosti, steci bolju sliku kakve izvestaje imaju u R/3 sistemu i kakve bi eventualno trebali u buducem BW sistemu.

Da bi se izgradio dobar BW data model i isporucili izvestaji krajnjim korisnicima potrebno je uloziti neverovatan napor i znanje da bi se doslo do naizgled prostih rezultata, pa su pored sposobnih IT kadrova,dobrih BW konsultanata potrebni i kvalitetni key useri koji poznaju SAP R/3.

U Hemofarmu postoji BW 7.0 sistem, tj. sistem posledenje generacije. Takodje u Sintelon Tarkett Sommer postoji BW implementacija, mislim da je 3.5 verzija u pitanju...

[ Zdele @ 31.05.2007. 16:59 ] @
Ja radim kao konsultant ERP:a i imam iskustva u SAP BW. Ucestvovao sam u implementaciji prema R/3, SAP CRM i SAP IS-U. Resenje je imalo oko 30 InfoCubes i preko 70 reporta. Kasnije sam bio manager administracije. Verzija u kojoj sam ja radio je 3.5 i imam iskustva od pocetka do kraja (Extractors - data modeling - Reports). Tokom odrzavanja, radili smo i neki performance improvement sa aggregatima koja su dosta smanjili vreme otvaranja reporta. Imam dosta dobrog materijala, tako da to mogu podeliti sa kolegama koji to zele.

Pozdrav,
Zdenko
[ ITman @ 11.06.2007. 08:35 ] @
Drago mi je da se polako skuplja BW ekipa! :)

Nisam imao iskustva sa CRM-om... ali 30 infokocki i 70 izvestaja je prilican broj za jednu business area-ju. U SD i FI reporting-u
ima dosta izvestavanja te je i model poveci. Ja odrzavam prilicno skroman model od desetak infokocki i nekih pet multiprovajdera sa
16 izvestaja... ali to je ono sto je uglavnom potrebno za PP-PI i MM-PUR oblast.

[ ITman @ 12.10.2007. 13:43 ] @
Ne bi bilo lose da se diskusija o SAP BW-u stavi u neku BI temu...

Pozdrav,
A.
[ ITman @ 16.10.2007. 12:43 ] @
Za one koje interesuje jos ponesto na ovu temu, neka pogledaju temu:

http://www.elitesecurity.org/t287925-BI-odakle-poceti
[ diijus @ 10.01.2008. 21:27 ] @
Pozdrav,

Iako nesto do sada nisam bila ljubitelj ostavljanja poruka na forumima,
na moje veliko iznanadjenje videh da se jos neko u okolini bavi BW i eto me.
Relativno sam svez korisnik SAP R/3 sistema kao i BW, ali radim na svom usavrsavanju.
U mojoj kopmpaniji je pored SAP R/3 implementiran i BW, na kome trenutno radim, kreiram izvestaje na vec postojecim infoCube-ovima i MultyCube-ovima, kao i radim specifikaciju za nove ODS objekte, infoCube-ove i MultyCube-ove...
s obzirom da imam konsultante koji su zaduzeni da sve to kreiraju.

Hocu samo da vam kazem da niste sami...

i zamolila bih kolegu ako i dalje poseduje literaturu da mi se javi

Veliki pozdrav
D
[ ITman @ 02.10.2008. 09:42 ] @
diijus,

Drago mi je da se jos neko od kolega javio! Nadam se da ce ova tema preziveti! :)

@diijus

Cujemo se mail-om.


Ima li jos koga od SAP BW kolega?